Kultura i historia

75. rocznica śmierci Klemensa Gorzyńskiego – działacza Narodowej Organizacji Bojowej

W czasie studiów medycznych na Uniwersytecie Poznańskim był działaczem akademickim. We wrześniu 1939 bronił Warszawy, później związał się z wielkopolskimi organizacjami konspiracyjnymi – „Ojczyzną” i Narodową Organizacją Bojową. W lipcu 1942 r. został stracony przez Niemców w lasach pod Poznaniem.

Klemens Gorzyński urodził się 5 listopada 1904 r. w Poznaniu. Po ukończeniu w 1923 r. Liceum Ogólnokształcącego im. K. Marcinkowskiego podjął studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego.

Jako działacz akademicki należał do „Bratniej Pomocy” i korporacji studenckiej „Lechia”. Po studiach pracował jako lekarz m.in. w pogotowiu ratunkowym i Ubezpieczalni Społecznej.

Podczas kampanii wrześniowej walczył w obronie Warszawy. Po powrocie do Poznania otrzymał od Niemców skierowanie do pracy w Stęszewie, gdzie przeprowadził się wraz ze swoją rodziną.

W październiku 1939 r. podjął działalność w wielkopolskich organizacjach konspiracyjnych – „Ojczyźnie” i Narodowej Organizacji Bojowej. Współpracował z Biurem Głównego Delegata na ziemie polskie wcielone do III Rzeszy.

Do jego zadań jako lekarza należała konspiracyjna opieka medyczna. Leczył ukrywających się rannych żołnierzy, wydawał potrzebne zaświadczenia lekarskie. Zajmował się też kolportażem podziemnych czasopism. Jego dom, w którym znajdowała się radiostacja, był punktem kontaktowym dla kurierów.

W październiku 1941 r. został aresztowany przez gestapo. Trafił do jego siedziby w poznańskim Domu Żołnierza a później do Fortu VII, gdzie przeszedł ciężkie śledztwo. Podczas pobytu w więzieniach pomagał innym osadzonym, m.in. podczas epidemii tyfusu, na który sam zachorował.

7 lipca 1942 r., wraz z innymi osobami z kierownictwa Delegatury i ze sztabu AK, a także z prezesem konspiracyjnego Stronnictwa Narodowego Mieczysławem Trajdosem i ostatnim komendantem NOB, o. Julianem Mirochną, został wywieziony z Fortu VII, a następnie stracony w lasach pod Poznaniem.

Źródło: marcinek.net

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

267 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra