W piątek o godzinie 19.00 na cmentarzu w Hruszowicach został poświęcony krzyż – zalążek powstającego pomnika upamiętniającego Ukraińców, którzy z poświęceniem życia, ratowali Polaków ze zbrodniczych rąk ukraińskich nacjonalistów. Krzyż stanie w miejscu rozebranego, nielegalnie wzniesionego, pomnika ku czci członków UPA.
Ze zburzonego pomnika UPA pozostawiono jedynie krzyż, który upamiętni teraz heroizm Ukraińców ratujących Polaków podczas „rzezi wołyńskiej”. – Zamierzamy przywrócić temu Chrystusowemu krzyżowi należny szacunek i właściwą rolę. Stanie teraz na pomniku ku czci Ukraińców, którzy narażali a często nawet oddali życie ratując Polaków – mówi Marek Kulpa jeden z organizatorów budowy nowego pomnika. Jego fundatorem jest Społeczny Komitet Usuwania Banderowskich Upamiętnień w Polsce i kresowiacy. Zgodę na budowę pomnika ku czci bohaterskich Ukraińców, wydał wójt gminy Stubno. Dzisiejsze uroczystości rozpoczęła Msza św. o godz. 18.00 w kościele w Kalnikowie. Poświęcenie krzyża miało miejsce o godzinie 19.00 na cmentarzu w Hruszowicach.
Organizacje patriotyczne działające na terenie Podkarpacia w dzień Święta Narodowego Konstytucji 3 Maja br. powołały do życia Społeczny Komitet Usuwania Banderowskich Upamiętnień w Polsce. Jak podano działalność stowarzyszenia zakończy się, kiedy z terytorium Polski zniknie ostatni nielegalnie wzniesiony pomnik UPA. Organem wykonawczym, który liczy już 17 osób oraz 4 członków honorowych, jest Rada Komitetu, która pokieruje jego pracami i reprezentuje go na zewnątrz.
Członkami honorowymi Społecznego Komitetu Usuwania Banderowskich Upamiętnień w Polsce są m.in. Janusz Słabicki, wójt gminy Stubno, na terenie której (w Hruszowicach) rozebrano nielegalnie wzniesiony tam pomnik UPA, Stanisław Żółkiewicz działacz patriotyczny i antybanderowski oraz kpt. Konstanty Kopf – 95-letni weteran, żołnierz PAS NSZ, który podczas II wojny światowej walczył na Podkarpaciu z okupantami niemieckim i rosyjskim, a także z UPA.
24 kwietnia 2017 roku po 23 latach urzędniczej niemocy i braku reakcji na samowolę budowlaną, w Hruszowicach rozebrany zostały pomnik gloryfikujący oddziały UPA. W 1994 r. został nielegalnie, pod osłoną nocy, postawiony na cmentarzu komunalnym. Akcja rozbiórki odbyła się legalnie, co potwierdziło ministerstwo kultury. Obecny był przy niej m.in. wójt gm. Stubno Janusz Słabicki. - Ta rozbiórka to konsekwencja wieloletnich działań. Dojrzewaliśmy do tego, aby to nielegalne upamiętnienie uprzątnąć i wreszcie to się stało - mówi Janusz Słabicki, wójt gm. Stubno. Rozbiórka pomnika UPA wywołała protesty i działania odwetowe przedstawicieli władz Ukrainy.
Adam Białous