Z kraju

W stolicy upamiętniono ofiary ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej [ZDJĘCIA!]

W swoim przemówieniu do zebranych na obchodach Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, jakie odbyły się w stolicy, ksiądz ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski podkreślał, że nie są one wymierzone w Ukrainę, ale w ideologię szowinizmu ukraińskiego, która podczas wojny skłoniła Ukraińców do wymordowania Polaków, Żydów i Ormian.

W liście skierowanym do uczestników obchodów i odczytanym w ich trakcie marszałek Sejmu Marek Kuchciński z PiS podkreślił, że „prawdy i pamięci nie można zniszczyć ani zakłamać – wszyscy musimy mieć tę świadomość, kiedy decydujemy o przyszłości zarówno III RP, jak i stosunków międzynarodowych, zwłaszcza między Polską a jej wschodnimi sąsiadami”. „Mamy obowiązek przywrócić godność i honor Polakom pomordowanym na Kresach. Jest to konieczne, dopóki żyją jeszcze świadkowie tamtych wydarzeń” stwierdził.

Uroczystości z okazji dnia pamięci o Polakach pomordowanych przez banderowców rozpoczęły się przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Po Hymnie, miała miejsce uroczysta zmiana warty Kompanii Honorowej i Orkiestry Reprezentacyjnej Polskich Sił Zbrojnych.

Po uroczystości na placu Piłsudskiego przeszedł ulicami stolicy marsz pamięci ofiar ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. W czasie jego trwania złożono kwiaty pod tablicami ku czci pomordowanych na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Uroczystości zakończyła Msza w Katedrze Polowej Wojska Polskiego i koncert patriotyczny.

Ponad siedemdziesiąt lat temu banderowcy wymordowali w bestialski sposób ponad sto tysięcy Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Ukraińscy naziści zabijali Polaków w niewyobrażalnie bestialski sposób. Polki w ciąży przywiązywano do drzew, rozrywano im brzuchy, by konające kobiety widziały przed śmiercią swoje umierające nienarodzone dzieci, które wypadły z ich ciał.

Po 1 września 1939 wojskowi i cywile licznie ewakuowali się z centralnej Polski na Wołyń. Już wtedy dobrze zorganizowane grupy UPA atakowały Polaków. Po wkroczeniu sowietów, komuniści i ich żydowscy kolaboranci rozpoczęli eksterminację polskiej elity. Dzięki masowym mordom i deportacjom w głąb ZSRR sowieci nie dopuścili do powstania polskiej konspiracji.

Po ataku Niemiec na ZSRR w czerwcu 1941 roku Niemcy powołali na terenach zamieszkałych przez Ukraińców ukraińską policję – liczyła ona 6 000 bardzo dobrze uzbrojonych i wyszkolonych mężczyzn. Podczas niemieckiej okupacji ukraińskiej policji udało się skutecznie wymordować wszystkich wołyńskich Żydów. Wiosną 1943 roku doświadczona w wymordowaniu Żydów ukraińska policja porzuciła służbę u Niemców, i wraz z bronią przeszła do nielegalnej UPA, i stała się kadrą dowódczą Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Wiosną 1943 banderowcy rozpoczęli eksterminację nic nie podejrzewającej mniejszości polskiej na Wołyniu. Apogeum akcji likwidacyjnej miało miejsce 10 i 11 czerwca 1943 roku. Równocześnie 25.000 dobrze uzbrojonych żołnierzy UPA rozpoczęło atak na 179 miejscowości zamieszkałych przez bezbronnych Polaków. Ataku nic nie zapowiadało. Celem UPA było zaskoczenie i wymordowanie wszystkich Polaków. Banderowcy wymordowali 50% zamieszkałych Wołyń Polaków, w tym całkowicie lokalną Polską elitę. UPA zniszczyło 70% parafii – spalono wszystkie zabudowania i wymordowano wszystkich Polaków. Nielicznym Polakom udało się zorganizować samoobronę i przetrwać zagładę.

Skuteczność eksterminacji dokonanej przez banderowców przejawiała się w tym, że w wielu miejscowościach nikt nie ocalał. Nie było komu pamiętać zabitych. UPA często dokonywało mordów wykorzystując ten sam schemat działań. Odział UPA otaczał z zaskoczenia wieś. Ojcowie polskich rodzin byli przez uzbrojone kilkuosobowe grupy banderowców izolowani od reszty rodziny. Pojedynczo prowadzono ich do stodoły gdzie byli bezgłośnie mordowani siekierami. Zwłoki Polaków chowano w płytkim grobie. Następnie banderowcy mordowali kobiety i dzieci. Często zgromadzone w szkole lub innym budynku ginęły w podpalonych zabudowaniach. Żołnierze UPA do mordowania Polaków wykorzystywali: siekiery, norze, młoty. Zwłoki pomordowanych kobiet i dzieci, kilka dni po odejściu oddziałów UPA były chowane przez okolicznych mieszkańców. Orgie mordu kończyła zakrapiana zabawa dla oprawców.

Dziś w odnajdywanych zbiorowych mogiłach zachowały się tylko grube kości kończyn. Po zwłokach dzieci można odnaleźć co najwyżej pojedyncze zęby. Warstwę ziemi z rozłożonych zwłok można odróżnić po odmiennym kolorze i odnajdywanych łuskach czy drobnych przedmiotach.

Jan Bodakowski

Fot. ONR Brygada Mazowiecka

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

27 komentarzy

27 Komentarzy

 1. Wacław Kondrakiewicz

  9 lipca 2017 at 20:50

  10 11 lipca nie czerwca powinno być …

 2. Danka

  9 lipca 2017 at 21:03

  Pamietamy! Nie zapomnimy! Gdzie prezydent RP?! Gdziekolwiek jestes Panie Prezydencie, daleko odszedles od Serca Polski.Byl w Warszawie Prezydent …, ktory nie odwrocil sie plecami, byl .Stefan Starzynski! Chwala i Czesc Wielkiemu Polakowi, gdziekolwiek spoczywa….Jest z nami.Byl i pozostal.Nie wszystkim to dane…
  ps.Panie Autorze, „norze” na „noze” moze?

 3. gazetawarszawska.com

  9 lipca 2017 at 21:04

  Duda odmówił patronatu obchodom rocznicy rzezi wołynskiej.(prosze o konkretne wpisy na PiS)

 4. Marian

  9 lipca 2017 at 21:52

  Dobrze to rozumiem, że Ormianie mają swoje porachunki z Ukraińcami, rozumiem ks. Isakowicza-Zaleskiego – macie do tego prawo.
  Ale ani Polacy, ani żaden inny naród na świecie, nie pozwoli instrumentalnie traktować swojego państwa przez żadną mniejszość.
  Nie podpalajcie Polski, bo kiedyś próbowaliście podpalić Turcję (zachęceni przez Moskwę) i źle to się skończyło.

  • Danka

   9 lipca 2017 at 23:29

   Marys! Idz ty sie polozyc.Podpaliles sobie znowu koszule? Odloz to.

   • Marian

    10 lipca 2017 at 06:20

    Odp***ol się.

    • Danka

     10 lipca 2017 at 18:05

     Marys! Tylko na moj komentarz tak brutalnie i az z trzema geiazdkami zareagowales? Poczulam sie lepiej.

  • Danka

   9 lipca 2017 at 23:54

   Marian, Czytelnicy: Angora juz tam jest od 2008, czyrok wczesniej.Milej lektury, Marys, oderwales sie?
   http://www.gazeta.ua

  • Joanna Mira

   10 lipca 2017 at 04:10

   Jestes głupszy niż ustawa przewiduje! Ks. Zaleski jest Polakiem, mniejszością to ty mozesz być – bo debile jednak są w mniejszości.

  • Kresowaik

   10 lipca 2017 at 18:13

   Marian wziąłeś już swoje pigułki?Jeśli tak to ganiaj do psychiatry po nowe, bo stare nie działają jak widać.
   Mówienie prawdy i dopominanie się o godne upamiętnienie ofiar ukraińskiego ludobójstwa to nie jest podpalanie Polski tylko elementarna przyzwoitość!!!

 5. NN

  9 lipca 2017 at 22:42

  Prezydent Ukrainy Pan Krawczuk powiedział, że szowiniści ukraińscy wymordowali 500 tys. polskich obywateli – zapewne dobrze wiedział co mówi!
  Wygląda na to, że nasze dane są niedoszacowane.

  • Marian

   11 lipca 2017 at 19:30

   500 tys. nie jest liczbą niemożliwą. Nie wszystko da się udokumentować.
   Nikt nie widział, nikt nic nie wie…

 6. Stryjek

  9 lipca 2017 at 22:53

  „ Krew brata twego głośno woła ku mnie z ziemi! ” (Ks. R. 4)
  (…)
  I powiedział Pan Bóg do Kaina, bądź więc teraz przeklęty na tej roli, która rozwarła swą paszczę, aby wchłonąć krew brata twego, przelaną przez ciebie.

 7. Pingback: Ks.Tadeusz Isakowicz-Zaleski | Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa Polaków dokonanego przez OUN-UPA – relacje

 8. RadekNSZ

  10 lipca 2017 at 21:19

  Panie marszałku Kuchciński, dopóki żyją świadkowie? Czyli jak umrą, to pozamiatane?

 9. home page

  12 lipca 2017 at 10:13

  Do you have any video of that? I’d love to find out some additional information.

 10. click here

  12 lipca 2017 at 10:13

  Hey! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any recommendations?

 11. instacart promo code august 2017

  27 sierpnia 2017 at 04:00

  Hi! Do you know if they make any plugins to protect against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any recommendations?

 12. Antoine

  19 września 2017 at 13:29

  The place should really I try to eat brunch

 13. just another

  20 września 2017 at 08:05

  OZgJe3 It as hard to come by educated people on this subject, but you sound like you know what you are talking about! Thanks

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra