Z zagranicy

10 mln jemeńskich dzieci potrzebuje natychmiastowej pomocy humanitarnej

Z danych zgromadzonych przez agendę ONZ ds. dzieci (UNICEF) wynika, że blisko 10 mln dzieci w Jemenie potrzebuje natychmiastowej pomocy humanitarnej w związku z wojną, jaką prowadzi z tym krajem Arabia Saudyjska.

Jemeńskie biuro UNICEF wydało w czwartek na swoim profilu na jednym z portali społecznościowych oświadczenie, w którym stwierdza, że większość jemeńskich dzieci nie ma dostępu do podstawowej opieki medycznej, niezbędnej opieki, świeżej wody pitnej, artykułów higienicznych oraz edukacji.

Również w czwartek koordynator ONZ w Jemenie Jamie McGoldrick ostrzegł przed rosnącym ryzykiem głodu w kraju, mówiąc, iż grupy pomocowe walczą o znalezienie funduszy, gdyż wycofały pieniądze z kampanii przeciwko złej opiece w celu zwalczenia wybuchu epidemii cholery w zubożonym narodzie arabskim.

– Staramy się robić, co tylko w naszej mocy, jednak to zdecydowanie za mało – przyznał McGoldrick podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej w stolicy miasta Sanie.

Epidemia cholery w Jemenie rzeczywiście zbiera poważne żniwo. ONZ określiło ją jako „największy wybuch cholery na świecie”.

Rzecznik prasowy ONZ Stephane Dujarric powiedział w środę reporterom, że wybuch cholery, który nastąpił w kwietniu, rozprzestrzenił się na wszystkie 21 gubernatorstw w Jemenie.

Dujarric powiedział, że od kwietnia odnotowano w Jemenie około 270 tys. przypadków podejrzenia cholery i ponad 1600 przypadków śmierci z powodu tej choroby.

Najwięcej zgonów odnotowano wśród dzieci w wieku 15 lat (41 proc. przypadków śmiertelnych) oraz wśród starszych ludzi powyżej 60 roku życia (33 proc. przypadków śmierci).

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz jej partnerzy otrzymali 400 ton zaopatrzenia medycznego, w tym 30 ambulansów oraz apteczek i wyposażenia, mających posłużyć do wyleczenia 10 tys. osób w Aden i Hodeidzie – poinformował rzecznik tej organizacji.

Rozpoczęta w 2015 r. przez Arabię Saudyjską kampania przeciwko Jemenowi, najbiedniejszemu państwu spośród krajów arabskich, mocno uderzyła w tamtejsze ośrodki zdrowia oraz spowodowała wiele problemów natury medycznej.

Z ostatnich danych ONZ wynika, że konflikt w Jemenie pozostawił 18,8 mln spośród 28-milionowej populacji w potrzebie humanitarnej pomocy i prawie 7 mln na skraju głodu. Wojna w Jemenie pochłonęła już życie ponad 12 tys. Jemeńczyków.

Źródło: Press TV

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

106 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra