Z kraju

Jedwabne 10 lipca 1941 – eksterminacja Żydów dokonana przez Niemców, o którą dziś bezpodstawnie oskarża się Polaków

Jak co roku, rocznica masakry w Jedwabnym stanie się dla środowisk wrogich Polsce i Polakom okazją do szkalowania narodu polskiego. Warto więc, przypominać antypolskim siewcom nienawiści i konsumentom ich kłamliwej antypolskiej propagandy fakty związane z tą popełnioną przez niemieckich oprawców zbrodnią.

Sprawa pogromu Żydów w Jedwabnym jest znana większości osób z książki Grossa „Sąsiedzi”. Publikacja Grossa jest jednak stekiem bezczelnych kłamstw mających na celu oczernianie Polski i Polaków. W rzeczywistości w Jedwabnym Żydzi stali się ofiarą Niemców. Już dekadę temu mogli się o tym przekonać czytelnicy wydanego przez wydawnictwo Fronda zbioru artykułów naukowych na temat zbrodni. Wśród autorów tekstów na kartach „Jedwabne spór historyków wokół książki Jana T. Grossa ‚Sąsiedzi’” znaleźli się: Paweł Machcewicz, Andrzej Żbikowski, Marek Chodakiewicz, Sławomir Radoń, Tomasz Strzembosz, Piotr Gontarczyk, Bogdan Musiał, Marcin Kula, Norman Finkelstein, Thomas Urban.

Jak wynika z opublikowanych artykułów, Łomżyńskie z Jedwabnym było terenem dwunarodowym. W miastach mieszkali Polacy i Żydzi. Wsie w 100% był Polskie, połowę mieszkańców wsi stanowiła szlachta zagrodowa – mająca taki sam status ekonomiczny jak włościanie, ale posiadająca silną świadomość narodową. Po agresji sowieckiej na Polskę w 1939 roku sowiecka propaganda, głoszona często ustami żydowskich agitatorów, była prowokacyjna i niedorzeczna – wbrew twierdzeniom sowietów w Łomżyńskim nie było Ukraińców i Białorusinów do wyzwalania. Silna świadomość narodowa spowodowała żywiołowy rozwój polskiego podziemia w okupowanym przez sowietów Łomżyńskim.

W dyskusji o Jedwabnym Gross i jego epigoni przemilczeli udział próżniejszych żydowskich ofiar w sowieckim aparacie terroru po 17 września 1939. Żydzi w 1939 roku w Jedwabnym entuzjastycznie witali Armie Czerwoną. Entuzjazm Żydów był owocem ogromnej sympatii Żydów dla ZSRR i nienawiści do Polski.

Nie jest prawdą teza o strachu Żydów przed Niemcami – Niemcy byli sojusznikami ZSRR, z którym Żydzi sympatyzowali. Żydzi na terenach okupacji niemieckiej usiłowali witać Niemców – Niemcy jednak nie życzyli sobie entuzjazmu Żydów.

Żydzi w Jedwabnym natychmiast włączyli się w sowiecki aparat terroru, którego ofiarami byli w Jedwabnym Polacy. Żydzi w sowieckim aparacie terroru stosowali wobec prześladowanych Polaków: aresztowania, rekwizycje, więzienie. Żydzi tworzyli dla NKWD listy Polaków przeznaczonych do likwidacji – bezpośredniej i za pomocą deportacji, odzierali z dobytku i ubrań deportowanych Polaków, przejmowali miejsca pracy deportowanych Polaków. Żydzi zajmowali się rabunkiem i rekwizycją na rzecz sowietów – w czasie pierwszej okupacji Żydzi stanowili 70% sowieckich biurokratów, zajmowali się szerzeniem sowieckiej propagandy i agitacji. Pod sowiecką okupacją Żydzi nieustannie manifestowali swój tryumf nad Polakami i entuzjazm dla okupanta, obelżywie traktowali Polaków, donosili na Polaków do NKWD.

Atak armii niemieckiej na ZSRR był dla Polaków wyzwoleniem od śmierci i tortur z rąk sowietów i ich żydowskich kolaborantów. Polacy mieli powody by czuć ulgę i radość z powodu końca sowieckich wywózek, mordów i prześladowań.

10 lipca 1941 akcją likwidacji Żydów w Jedwabnym, a także w Radziłowie i Tykocinie, kierował komisarz kryminalny Hauptsurmfuhrer Hermann Schaper. Schaper jak wielu innych zbrodniarzy nazistowskich po wojnie pozostał bezkarny – z braku wystarczających dla niemieckich sądów dowodów. Sprawą jego odpowiedzialności za zbrodnie podczas II wojny światowej w Łomżyńskim zajmowała się niemiecka prokuratura w 1964 i 1965 oraz sądy w 1974 (w oparciu o dokumenty SS z archiwum MSW w Warszawie) i 1976 roku. Odpowiedzialność Schepera za eksterminacje Żydów w Łomżyńskim ustaliło Centrum Dokumentacji Zbrodni Nazistowskich w Ludwigsburgu koło Stuttgartu na podstawie ustaleń z 1963 z biura śledczego do ścigania zbrodni nazistowskich przy sztabie policji izraelskiej. Żydzi z Radziłowa na zdjęciach rozpoznali Schapera.

Według świadków wydarzeń 10 lipca 1941 roku, dwa tygodnie po wkroczeniu Niemców i rozpoczęciu niemieckiej okupacji, do Jedwabnego przybyło 69 gestapowców i wielokroć więcej żandarmów niemieckich – zeznająca w procesie Polka dostała polecenie od Niemców przygotowania 69 porcji obiadowych dla gestapowców. Było to Einsatzkomando SS Zichenau Schrottersburg (Einsatzkommando Urzędu Policji Państwowej Ciechanów Płock). Była to jedna z wielu akcji likwidacji Żydów – podobne miały miejsce w: końcu czerwca w Wiznie, 5 lipca w Wąsoczy, 7 lipca w Radziłowie leżącym 15 km od Jedwabnego, 10 lipca w Jedwabnym, w sierpniu w Łomży leżącej 18 km od Jedwabnego, 22 sierpnia w Tykocinie leżącym 30 km od Jedwabnego, 4 września w Rutkach leżących 20 km od Jedwabnego, Zambrowie leżącym 35 km od Jedwabnego. W wielu z tych miast Niemcy palili Żydów w stodołach. Ten sam schemat SS wykorzystywało w likwidacjach Żydów od Morza Bałtyckiego do Morza Czarnego – na Litwie, Białorusi, Ukrainie i Mołdawii. W pogromach Niemcy starali się wykorzystać lokalny margines społeczny i antysemitów.

W Jedwabnym Niemcy spalili mniej niż 250 Żydów – około 150 w stodole – innych miejsc egzekucji nie znaleziono. By Żydzi nie uciekali z płonącej stodoły Niemcy strzelali do Żydów – świadczy o tym 100 łusek znalezionych przez IPN w maju 2001 w ruinach spalonej stodoły. Łuski po amunicji znalezione w Jedwabnym były łuskami do niemieckich karabinów Mauser z 1938 i niemieckich pistoletów Walter używanych przez niemieckich oficerów. Jedwabne nie było podczas II wojny światowej terenem walk jednostek niemieckich – łuski więc najprawdopodobniej pochodziły z masowego mordu.

Wbrew polskiemu prawu nie przeprowadzono ekshumacji – zadbał o to ówczesny minister sprawiedliwości Lech Kaczyński. Brak ekshumacji uzasadniano protestami społeczności żydowskiej, było to dziwne tłumaczenie, bo w innych miejscach zbrodni na Żydach ekshumacje przeprowadzono. Żołnierzom niemieckim w pogromie pomagali cywilni przedstawiciele niemieckich władz lokalnych Jedwabnego przywiezionych do Jedwabnego przez Niemców.

Niemcy usiłowali biciem i bronią palną zagonić Polaków do pilnowania Żydów na rynku w Jedwabnym – wielu Polaków pomimo grożącej śmierci z rąk Niemców uciekało z miasta, by nie pomagać Niemcom. Polacy nie byli świadomi celów Niemców. Z rynku Niemcy zapędzili Żydów do stodoły i ich tam spalili. Polacy pomimo grożącej im i ich rodzinie karze śmierci – tylko w okupowanej Polsce Niemcy zabijali za pomoc Żydom – pomagali Żydom i ukrywali Żydów przed Niemcami.

Podczas powojennego procesu oskarżeni o mord w Jedwabnym twierdzili, że podczas śledztwa byli torturowani przez komunistycznych śledczych. Torturami wymuszono na nich przyznanie się do winny i obciążenie innych odpowiedzialnością za mord. Sąd 10 z pośród 22 oskarżonych uniewinnił, wydał 1 wyrok śmierci – zresztą niewykonany. 11 osób skazał na kilkunastoletnie wyroki choć uznano, że byli terrorem przez Niemców zmuszeni do pilnowania Żydów. Wymuszone przez UB zeznania były tak niewiarygodne, że komunistyczny sąd uznał je za niewystarczający dowód. Sąd apelacyjny z pośród 12 skazanych 2 uniewinnił. Niewątpliwymi zbrodniarzami byli przywiezieni przez Niemców polskojęzyczni kolaboranci Marian Karolak (komisaryczny burmistrz z nadania niemieckiego okupanta) i Karol Bardoń (niemiecki żandarm, volksdeutsch, funkcjonariusz niemieckiej policji pomocniczej zajmującej się aresztowaniem Polaków).

Jan Bodakowski

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

7 komentarzy

7 Komentarzy

 1. Delois Erben

  9 listopada 2017 at 14:48

  The history of the Internet is not, as some people have tried to make it, a libertarian just-so story. It is a messy tale in which the government played a significant role. That role was, however, far more subtle than the plans of industrial policy gurus or techno-boosting politicians.

 2. justcookingshow.com

  15 listopada 2017 at 02:11

  No matter if some one searches for his necessary thing, therefore he/she wants
  to be available that in detail, thus that thing is
  maintained over here.

 3. Catherin Platter

  20 listopada 2017 at 03:52

  The question isn't who is going to let me; it's who is going to stop me.

 4. Sample Belt Buckles

  13 marca 2018 at 11:27

  Most challenge coins are manufactured out of zinc to lessen the price.
  The higher quality and heavier coins are developed out of
  copper or valuable metals. Challenge coins created out of these other metals will
  price far more per coin and it is up to the consumer whether they want
  too havve a heavier, far more expensive coin. Though the high quality of metal tends to make an effect on the finish feel and look
  of your coin, there are a number of distinct elements that go into producing a wonderful coin.

 5. Travel blog

  14 marca 2018 at 01:39

  The riсh history of England iѕ supported by the several numbers of castles that
  nevertheⅼess stand straight. Ιn United Kingd᧐m there are hᥙndreds of castⅼes that mesmerize the vacationers with
  their supгeme show of energy and beauty. These castles have observed
  quite a feᴡw ƅloody battles and aгe thee wаrehouse
  of ѕtories off galoгe.
  Nowadays, they are the ⲣrincipal attractіon that draws tourists from all about the planet.
  They are amongst the oldest structure in England tһat will enchant you with their beauty andd hiѕtory
  when you are there.
  Dover Castle, Kent
  This castle is also identified as ‘key to England’ and has bden serving ffor the
  national dеfense of the country for additional thɑn 1000 yeaгs.
  Tһis concentric castⅼе is one partіcular oof the ⅼargest of its
  variety aand has pⅼaʏed an crսcial aspect defensing the country.
  Ӏt has served the country throuցhоut the Second Globe War
  as this castle was convеrted into air raiud sheⅼters,
  a miⅼitary command center and а hospital. Preently it is owned ƅy
  the English heritage and they have opened the public to take
  a look at the castle.
  You can delight iin walking bү signifies off the mеdievɑl tunneels and
  the underground hospital will remind you off the reallү dіfficսlt opeгate that the pһysicians had
  supρlied all thгough the Secopnd Planet War.

  In order to satiѕfy your ɑppetite whilst you delight
  inn your tour in this castle you will get possibilities to eat and ⅾrink at
  thhe diνerse eateries out there.
  Windsοr Castle, Berkshire
  This castle is deemed to be the lɑrgest and the oldest inhibited castle of the globe.
  It is now owneⅾ by thee Rօyaⅼ householɗ mеmbers and іs 1 of the residencies of thhe Queen. The original castle wass
  constructed in thee courѕе oof the 11th century by William the Conqueror.
  Its key function was to defense the Nօrman powerhouse
  in London. Later Henry III conbverted it into
  a luхurious residence. Ꮢatheг a couple of modulations
  have ƅeen made later as per the requirement.

  Even ecen though it is not օpen for the public to ցo to but the head of Sttes can come and ϲommit verʏ good
  quality time in this exquisite castle.
  Ⅿiddⅼeham Castle, Nοrth Yorkshire

 6. Mormon child Suicide

  14 marca 2018 at 04:46

  Utah Drug Abuse Rehab Centers And Remedy Applications In UT
  In 2015, Unintentional choking and suffocation injuries
  account for 5,051 deaths in tthe home. As the parent of one
  specific specific has ostensibly separated spiritually
  from the LDS church a lot a lot more than LGBTQ topcs, and possessing
  myself maintained a distance from the church over this and other subjects, this overview is
  encouraging.

 7. utah prescription Drug abuse

  3 kwietnia 2018 at 13:34

  Utah Drug Abuse Rehab Centers And Remedy Applications In UT
  In 2015, Unintentional choking and suffocation injuries account for five,051 deaths in the home.
  As the parent of one specific distinct has ostensibly
  separated spiritually from the LDS church a lot a lot
  more than LGBTQ topcs, and possessing myself maintained a distance from the church more than this and other subjects,
  this overview is encouraging.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra