Z kraju

Jedwabne 10 lipca 1941 – eksterminacja Żydów dokonana przez Niemców, o którą dziś bezpodstawnie oskarża się Polaków

Jak co roku, rocznica masakry w Jedwabnym stanie się dla środowisk wrogich Polsce i Polakom okazją do szkalowania narodu polskiego. Warto więc, przypominać antypolskim siewcom nienawiści i konsumentom ich kłamliwej antypolskiej propagandy fakty związane z tą popełnioną przez niemieckich oprawców zbrodnią.

Sprawa pogromu Żydów w Jedwabnym jest znana większości osób z książki Grossa „Sąsiedzi”. Publikacja Grossa jest jednak stekiem bezczelnych kłamstw mających na celu oczernianie Polski i Polaków. W rzeczywistości w Jedwabnym Żydzi stali się ofiarą Niemców. Już dekadę temu mogli się o tym przekonać czytelnicy wydanego przez wydawnictwo Fronda zbioru artykułów naukowych na temat zbrodni. Wśród autorów tekstów na kartach „Jedwabne spór historyków wokół książki Jana T. Grossa ‚Sąsiedzi’” znaleźli się: Paweł Machcewicz, Andrzej Żbikowski, Marek Chodakiewicz, Sławomir Radoń, Tomasz Strzembosz, Piotr Gontarczyk, Bogdan Musiał, Marcin Kula, Norman Finkelstein, Thomas Urban.

Jak wynika z opublikowanych artykułów, Łomżyńskie z Jedwabnym było terenem dwunarodowym. W miastach mieszkali Polacy i Żydzi. Wsie w 100% był Polskie, połowę mieszkańców wsi stanowiła szlachta zagrodowa – mająca taki sam status ekonomiczny jak włościanie, ale posiadająca silną świadomość narodową. Po agresji sowieckiej na Polskę w 1939 roku sowiecka propaganda, głoszona często ustami żydowskich agitatorów, była prowokacyjna i niedorzeczna – wbrew twierdzeniom sowietów w Łomżyńskim nie było Ukraińców i Białorusinów do wyzwalania. Silna świadomość narodowa spowodowała żywiołowy rozwój polskiego podziemia w okupowanym przez sowietów Łomżyńskim.

W dyskusji o Jedwabnym Gross i jego epigoni przemilczeli udział próżniejszych żydowskich ofiar w sowieckim aparacie terroru po 17 września 1939. Żydzi w 1939 roku w Jedwabnym entuzjastycznie witali Armie Czerwoną. Entuzjazm Żydów był owocem ogromnej sympatii Żydów dla ZSRR i nienawiści do Polski.

Nie jest prawdą teza o strachu Żydów przed Niemcami – Niemcy byli sojusznikami ZSRR, z którym Żydzi sympatyzowali. Żydzi na terenach okupacji niemieckiej usiłowali witać Niemców – Niemcy jednak nie życzyli sobie entuzjazmu Żydów.

Żydzi w Jedwabnym natychmiast włączyli się w sowiecki aparat terroru, którego ofiarami byli w Jedwabnym Polacy. Żydzi w sowieckim aparacie terroru stosowali wobec prześladowanych Polaków: aresztowania, rekwizycje, więzienie. Żydzi tworzyli dla NKWD listy Polaków przeznaczonych do likwidacji – bezpośredniej i za pomocą deportacji, odzierali z dobytku i ubrań deportowanych Polaków, przejmowali miejsca pracy deportowanych Polaków. Żydzi zajmowali się rabunkiem i rekwizycją na rzecz sowietów – w czasie pierwszej okupacji Żydzi stanowili 70% sowieckich biurokratów, zajmowali się szerzeniem sowieckiej propagandy i agitacji. Pod sowiecką okupacją Żydzi nieustannie manifestowali swój tryumf nad Polakami i entuzjazm dla okupanta, obelżywie traktowali Polaków, donosili na Polaków do NKWD.

Atak armii niemieckiej na ZSRR był dla Polaków wyzwoleniem od śmierci i tortur z rąk sowietów i ich żydowskich kolaborantów. Polacy mieli powody by czuć ulgę i radość z powodu końca sowieckich wywózek, mordów i prześladowań.

10 lipca 1941 akcją likwidacji Żydów w Jedwabnym, a także w Radziłowie i Tykocinie, kierował komisarz kryminalny Hauptsurmfuhrer Hermann Schaper. Schaper jak wielu innych zbrodniarzy nazistowskich po wojnie pozostał bezkarny – z braku wystarczających dla niemieckich sądów dowodów. Sprawą jego odpowiedzialności za zbrodnie podczas II wojny światowej w Łomżyńskim zajmowała się niemiecka prokuratura w 1964 i 1965 oraz sądy w 1974 (w oparciu o dokumenty SS z archiwum MSW w Warszawie) i 1976 roku. Odpowiedzialność Schepera za eksterminacje Żydów w Łomżyńskim ustaliło Centrum Dokumentacji Zbrodni Nazistowskich w Ludwigsburgu koło Stuttgartu na podstawie ustaleń z 1963 z biura śledczego do ścigania zbrodni nazistowskich przy sztabie policji izraelskiej. Żydzi z Radziłowa na zdjęciach rozpoznali Schapera.

Według świadków wydarzeń 10 lipca 1941 roku, dwa tygodnie po wkroczeniu Niemców i rozpoczęciu niemieckiej okupacji, do Jedwabnego przybyło 69 gestapowców i wielokroć więcej żandarmów niemieckich – zeznająca w procesie Polka dostała polecenie od Niemców przygotowania 69 porcji obiadowych dla gestapowców. Było to Einsatzkomando SS Zichenau Schrottersburg (Einsatzkommando Urzędu Policji Państwowej Ciechanów Płock). Była to jedna z wielu akcji likwidacji Żydów – podobne miały miejsce w: końcu czerwca w Wiznie, 5 lipca w Wąsoczy, 7 lipca w Radziłowie leżącym 15 km od Jedwabnego, 10 lipca w Jedwabnym, w sierpniu w Łomży leżącej 18 km od Jedwabnego, 22 sierpnia w Tykocinie leżącym 30 km od Jedwabnego, 4 września w Rutkach leżących 20 km od Jedwabnego, Zambrowie leżącym 35 km od Jedwabnego. W wielu z tych miast Niemcy palili Żydów w stodołach. Ten sam schemat SS wykorzystywało w likwidacjach Żydów od Morza Bałtyckiego do Morza Czarnego – na Litwie, Białorusi, Ukrainie i Mołdawii. W pogromach Niemcy starali się wykorzystać lokalny margines społeczny i antysemitów.

W Jedwabnym Niemcy spalili mniej niż 250 Żydów – około 150 w stodole – innych miejsc egzekucji nie znaleziono. By Żydzi nie uciekali z płonącej stodoły Niemcy strzelali do Żydów – świadczy o tym 100 łusek znalezionych przez IPN w maju 2001 w ruinach spalonej stodoły. Łuski po amunicji znalezione w Jedwabnym były łuskami do niemieckich karabinów Mauser z 1938 i niemieckich pistoletów Walter używanych przez niemieckich oficerów. Jedwabne nie było podczas II wojny światowej terenem walk jednostek niemieckich – łuski więc najprawdopodobniej pochodziły z masowego mordu.

Wbrew polskiemu prawu nie przeprowadzono ekshumacji – zadbał o to ówczesny minister sprawiedliwości Lech Kaczyński. Brak ekshumacji uzasadniano protestami społeczności żydowskiej, było to dziwne tłumaczenie, bo w innych miejscach zbrodni na Żydach ekshumacje przeprowadzono. Żołnierzom niemieckim w pogromie pomagali cywilni przedstawiciele niemieckich władz lokalnych Jedwabnego przywiezionych do Jedwabnego przez Niemców.

Niemcy usiłowali biciem i bronią palną zagonić Polaków do pilnowania Żydów na rynku w Jedwabnym – wielu Polaków pomimo grożącej śmierci z rąk Niemców uciekało z miasta, by nie pomagać Niemcom. Polacy nie byli świadomi celów Niemców. Z rynku Niemcy zapędzili Żydów do stodoły i ich tam spalili. Polacy pomimo grożącej im i ich rodzinie karze śmierci – tylko w okupowanej Polsce Niemcy zabijali za pomoc Żydom – pomagali Żydom i ukrywali Żydów przed Niemcami.

Podczas powojennego procesu oskarżeni o mord w Jedwabnym twierdzili, że podczas śledztwa byli torturowani przez komunistycznych śledczych. Torturami wymuszono na nich przyznanie się do winny i obciążenie innych odpowiedzialnością za mord. Sąd 10 z pośród 22 oskarżonych uniewinnił, wydał 1 wyrok śmierci – zresztą niewykonany. 11 osób skazał na kilkunastoletnie wyroki choć uznano, że byli terrorem przez Niemców zmuszeni do pilnowania Żydów. Wymuszone przez UB zeznania były tak niewiarygodne, że komunistyczny sąd uznał je za niewystarczający dowód. Sąd apelacyjny z pośród 12 skazanych 2 uniewinnił. Niewątpliwymi zbrodniarzami byli przywiezieni przez Niemców polskojęzyczni kolaboranci Marian Karolak (komisaryczny burmistrz z nadania niemieckiego okupanta) i Karol Bardoń (niemiecki żandarm, volksdeutsch, funkcjonariusz niemieckiej policji pomocniczej zajmującej się aresztowaniem Polaków).

Jan Bodakowski

 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

44 komentarze

44 Komentarzy

 1. ss-20

  10 lipca 2017 at 12:53

  dwa,żydy Lech i Jarosław kaczynski,sa odpowiedzialni ze sprawa nie została wyjasniona.

  • Czarek

   11 lipca 2017 at 13:58

   treściwiej: dwa chazarzy ukraińscy. Ot i cała prawda!!!

   • you-tube

    11 lipca 2017 at 18:32

    Zbigniew Stonoga-Odpowiedz na zarzuty,Dominika Duda.(2:50 minuta co powiedział Stonoga o Kaczynskim,i za co chce go ukarac,polecam obejrzec)

 2. Soroka

  10 lipca 2017 at 12:53

  Lech Kaczyński nie pozwolił sprawy do końca wyjaśnić, to teraz jego zabójstwo też nie może być wyjaśnione!
  Jaką miarą mierzył, taką jemu odmierzono!

  • Robert B.

   10 lipca 2017 at 13:29

   Tu się z tobą akurat zgodzę. Nic mu nie pomogły hołdy przed prawowitą rasą panów…

  • Paweł

   11 lipca 2017 at 09:21

   Pełna zgoda. Szkoda tylko pozostałych Ofiar, bo było wśród nich wielu dobrych ludzi.

  • Adam

   11 lipca 2017 at 21:56

   ALEŻ KUKIZ JUŻ ,,WYJAŚNIŁ”

   „Rękami Polaków Niemcy zrealizowali część swojego planu eksterminacji Narodu Żydowskiego.

   Powtarzam – nie ma i niech nigdy nie będzie usprawiedliwienia dla tej zbrodni. Niech nigdy nikt i nic nie zagłuszy krzyku żywcem palonych ludzi, starców, kobiet, dzieci …”

 3. Robert B.

  10 lipca 2017 at 13:10

  A jakże! Tłumaczenia się przed żydostwem nigdy za wiele…

  „To nie my, to kto inny zabijał to bezcenne żydostwo. My ich ratowaliśmy. Zobaczcie, jak ofiarnie! My akceptujemy przypisaną nam przez Talmud rolę bydła, które ma na żydostwo zapierdalać, a potem się dla nich poświęcać. Zobaczcie, jak my Żydów ratowaliśmy! Jak ofiarnie! Dla nas bardziej się liczy życie bezcennego żydostwa niż nasze. My naprawdę tylko tego pragnęliśmy, pragniemy i pragnąć będziemy. My uznajemy żydowską wyższość. Dlatego zostawcie nas w spokoju”.

  Nie zostaniecie zostawieni w spokoju, bo wy nie wiecie, z kim macie do czynienia. Jedyną metodą walki z Żydami jest całkowicie symetryczna bezwzględność. Żyd zaczyna jęczeć o Jedwabnem? Buch! Naliboki. Żyd zaczyna stękać o holokauście? Buch! Kołyma. Żyd zaczyna jęczeć o złym Hitlerze. Buch! Jagoda.

  • SS-20

   10 lipca 2017 at 15:45

   żyd to poganin, i niech oni zapierdalaja na „CHRZESCIJAN” a nie chrzescijanie na żydłaków,takich jak Kaczyński, i inni im podobni………………..!!!!!!!!!!!!

 4. Andrzej

  10 lipca 2017 at 13:14

  Bardzo dobry i potrzebny artykuł.Niemcy chcą zrzucić na Polaków winę za holokaust.Żydzi
  oczerniają Polaków ponieważ chcą wymusić odszkodowania w wysokości 65 miliardów.
  Śp. Lech Kaczyński podpisał traktat lizboński ,co jest nieszczęściem dla Polski.

  • Robert B.

   10 lipca 2017 at 13:29

   Jeszcze bardziej „dobry i potrzebny” byłby artykuł niepisany na kolanach przed Żydami, artykuł o ich zbrodniach, napisany wprost bez ogródek, bez zaworów bezpieczeństwa typu „Nie jestem antysemitą, ale”… (por. piśmiennictwo Stanisława Michalkiewicza). Żydzi ponoszą winę za ludobójstwo o wiele większe. O tym się w ogóle nie mówi. Dlaczego? Dlatego że zalewani jesteśmy właśnie takimi „dobrymi i potrzebnymi” artykułami i wydaje nam się, że to jakaś kwintesencja odwagi cywilnej. Nic bardziej mylnego. Żydostwo siedzi i zaciera ręce: „Znowu się głupie goje tłumaczą. Może tym razem nie uda nam się jeszcze wyłudzić tych 65 miliardów dolarów, ale za to sukcesywnie wtłaczamy głupim gojom przekonanie, że ich powinnością jest się przed nami ciągle tłumaczyć. To tłumaczenie się doprowadzi ich do ich powinności wobec nas, talmudycznej rasy panów”. Wy naprawdę nie wiecie, z KIM macie do czynienia.

   • Robert B.

    10 lipca 2017 at 13:31

    ERRATA:

    JEST: To tłumaczenie się doprowadzi ich do ich powinności wobec nas, talmudycznej rasy panów.

    MA BYĆ: To tłumaczenie doprowadzi ich do ich powinności wobec nas, talmudycznej rasy panów.

    • SS-20

     10 lipca 2017 at 15:48

     Chrzescijanie,to jest nowa rasa Panów.A nie bydło chazarskie(mieszance)

     • Paweł

      11 lipca 2017 at 09:22

      To jest fakt, ale kościółek mamy zażydzony i wmawia nam co innego.

 5. jok

  10 lipca 2017 at 14:32

  Sądzę, ze już czas by mniej o Jedw, więcej o Brzostowicy Małej, albo różnych Brzostowicach Małych…

  • Robert B.

   10 lipca 2017 at 16:40

   A kiedy niby? Jeżeli głupie goje się przed nimi tłumaczą bez końca? A może to o to chodzi? Żeby z tego prozaicznego powodu, że nie ma na to czasu, w ogóle o żydowskich zbrodniach na ludzkości nie mówić? Dlatego ja zawsze powtarzam: za temat żydostwa nie powinni się zabierać ci, którzy sobie z tym intelektualnie nie radzą. Nie przypominam sobie choć jednego zdania, w którym by mistrz Stanisław Michalkiewicz dawał się uwieść żydowskim podszeptom i popadał przed nimi w ekspiacyjny ton. Im tylko o to chodzi. Ale Stanisław Michalkiewicz wie, z KIM ma do czynienia w przeciwieństwie do wielu, wielu innych, czy to poczciwych, naiwnych duszyczek, czy żydowskich agentów piszących w naszym imieniu…

 6. gazetawarszawska.com

  10 lipca 2017 at 16:05

  Skazany za spalenie kukły żyda trafi do wiezienia.Sąd był nieugiety.

 7. gazetawarszawska.com

  10 lipca 2017 at 16:07

  76.rocznica zbrodni w Jedwabnem

 8. Janusz

  10 lipca 2017 at 17:13

  Ponadto, haniebny jest udział w tej żydowskiej hucpie podrabianych księży katolickich, autoryzujących to bezczelne kłamstwo w imieniu episkopatu: skurczybyka dmuchanego Lemańskiego i wywindowanego na synekurę biskupa frajera pompki Rafała Markowskiego, brata solisty Perfectu. Teraz już wiadomo, czemu zawdzięcza awans ten dupek żołędny…

 9. frate

  10 lipca 2017 at 18:40

  bodakowski nie podniecaj się tak jakbyś był w amoku! Jaka znowu ekstermincja??!! Ledwo co parę żydów! Eksterminacja to była na Wołyniu!! Czemu o tym nie piszesz??? Co nas obchodzą jacyś tam żydzi?? Żydzi żydom zgotowali ten los a nie Polacy czy tam niemcy!!

 10. Andrzej z Balto

  10 lipca 2017 at 19:27

  P. Bodakowski nie odpuszcza, powtarza tę swoją mantrę, i nakręca tutaj innych, stałych w tym temacie. Oczywiście, Niemcy jako okupanci są współwinni zbrodni w Jedwabnem. Ale tych SS-manów i gestapowców strzelających, mordujących i palących Żydów widział chyba tylko p. Bodakowski, jako że tak barwnie o nich opowiada. A że fakty z tą narracją się nie zgadzają, tym gorzej dla faktów.

  • Danka

   10 lipca 2017 at 22:18

   O kolejny fan bredni plujomiota na Polakow Grossa z orderem.

 11. Maciej Mystkowski

  10 lipca 2017 at 19:38

  Powiedzenie głosi, że „to zwycięzcy piszą historię”. Nasza inteligencja została wymordowana przez niemieckiego i sowieckiego okupanta, a niedobitki tuż po wojnie w większości rozgoniono po świecie lub pojmano i zakatowano rękami oprawców, których rodowody pokrywają się w wielu przypadkach z przynależnością etniczną jakże wielu oskarżycieli przypisujących Polakom niepopełnione zbrodnie… W tych warunkach trudno się dziwić, że obowiązuje taka, nie inna narracja i karnawał podłych kłamstw, mających odebrać nam godność i narodową dumę, wszak pobici i podbici łaski nie zaznają, tym bardziej, że oni z nami jeszcze nie skończyli, bo stawką jest Polska bez Polaków jako panów swej ukochanej ziemi! Jeszcze jednak Polska nie zginęła. Polska walczy!Trwajmy kochani w naszej polskości, uczmy nasze dzieci umiłowania Ojczyzny, dumy z narodowych bohaterów i nie cofajmy się nawet o krok przed tymi co poprzysięgli nam wojnę i zdradę!

 12. Danka

  10 lipca 2017 at 21:15

  Zlecialo sie tu pseudo-Polakow polskojezycznych i szczuja na portal, czy na piszacych tu komentarze? Widac,ze cos nie idzie, bo coraz gorsze brednie, a via smartfon zaslaniaja filtrami z innym tekstem polowe tej dyskusji.Musialam wyczyscic ciasteczka.

 13. jok

  10 lipca 2017 at 22:26

  Ogólnie: całkiem nienajgorzej ujęte kompendium w tym zakresie

 14. Danka

  11 lipca 2017 at 02:48

  Mamy MSZ, IPN? Te dudusie nic nie robia! Napisz pod tym filmem, jak masz cyrylice na klawiaturze, albo wrzucic w google w tlumacza i zamiescic jako kopie. Cos trzeba zrobic z tym.

  • koteq

   11 lipca 2017 at 09:51

   Niestety PiS swoją polityką judeofilską i proamerykańską takie postawy wywołuje.

 15. gość

  11 lipca 2017 at 11:14

  Dziś czarny-purpurowy łajdak przeprosił żydów za „polską zbrodnię”…
  Jak widać nigdy dość pisania prawdy.

 16. z-k

  11 lipca 2017 at 18:53

  Wymiana kadr w kościele zainicjowana przez Jakuba Bermana, Fejgina, Różańskiego, Brystygierową….. zaczyna przynosić owoce. Wielki Prymas poznał są na żydobolszewickiej hucpie i na wiele lat ją zablokował ale kolejni już nie nie i oto mamy na piedestale różnych Markowskich, Polaków (jak na kpinę), Pieronków, Nyczów, Gądeckich, Kowalczyków, Czajkowskich, Lemańskich……w fiolety i purpury wystrojonych. Co można zrobić? Chyba należy spytać proboszcza jak można wspomagać Kościół by żadna złotówka do owych Bermanowych pomazańców nie trafiała lecz zostawała w parafii?

 17. Reva

  9 sierpnia 2017 at 22:16

  Hey I incredibly relished studying your net . The written content have been definitely instructive. Thank oneself consequently substantially!

 18. Benedict Appleyard

  20 sierpnia 2017 at 18:38

  Could you give me some smaller notes? retail price for amoxicillin Lending to government-owned enterprises by some of the UAE’sbiggest banks is currently well above the ceilings envisaged bythe central bank last year. Sudden reductions could hurt notonly the banks but the Dubai government, which has increasinglyrelied on loans from local banks for funding since the crisis.

 19. Waldo Tee

  20 sierpnia 2017 at 20:33

  Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I’ve truly enjoyed surfing around your blog posts. After all I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!

 20. Tama Cacciotti

  21 sierpnia 2017 at 04:56

  What are thr rights of a homeless person retiving their animals from impound. This person has the money to get his dogs but they are refusing to release the dogs in his care because he doesnt have a permenate address. What can he do? The officer stated he was teaching the man a lesson for not giving these dogs a home to live in. These dogs are very well taken care of. They may not have a home but the streets are their home with a nan who loves them very much. We would not have helped raise money to help him if we thought differently. Please guide us to any resources that might help. We are in Fresno Ca.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra