Z kraju

Przerażające gwałty Ukraińców na kobietach i dzieciach

Do tej pory nikt nie podniósł tematu gwałtów dokonanych przez Ukraińców na Polkach w latach 1939 – 1948. A były one masowe, przerażające w swoim okrucieństwie i kończyły się niemal w każdym przypadku śmiercią ofiary.

Często torturowane i gwałcone były wszystkie kobiety polskie w napadniętym domu, zarówno 6-letnie wnuczki, ich matki jak i ponad 60-letnie babcie. Podczas napadu na wieś były to gwałty publiczne, dokonywane w miejscu, w którym ofiarę dopadnięto. Towarzyszyło im barbarzyńskie okaleczanie ofiar.
Już 12 września 1939 roku we wsi Smerdyń pow. Łuck, uzbrojona grupa Ukraińców w pobliskim lesie dokonała zbiorowego gwałtu na 9 kobietach w wieku 20 – 35 lat oraz 2 dziewczynkach w wieku 11 – 13 lat, a następnie je zamordowała (poza nimi zamordowali wówczas małżeństwo staruszków w wieku po ok. 80 lat, 5 chłopców w wieku 10 – 14 lat oraz 4 dzieci w wielu przedszkolnym (Siemaszko…, s. 654).

17 września w lasach Nadleśnictwa Karpiłówka pow. Sarny banda chłopów ukraińskich napadła na gajówkę: postrzelili gajowego Józefa Kałamarza, przywiązali do ławy i przerżnęli w poprzek brzucha; jego żonę Otylię zawlekli do stodoły, gdzie ją zbiorowo zgwałcili i zamordowali; podpalili gajówkę i w ogień wrzucili ich trójkę małych dzieci (Siemaszko…, s. 809).

Nocą z 18 na 19 września we wsi Szumlany pow. Podhajce: „W liście wysłanym 17 grudnia 1941 r. przez polskiego rządcę z dworu w Szumlanach Jana Serafina do Polskiego Komitetu Pomocy w Brzeżanach, pisał on:
„We wrześniu 1939 r. Ukraińcy zamordowali w Sławentynie miejscową nauczycielkę p. Zdebową, z domu Małaczyńską. Mordowali ją w sposób wyrafinowany. Egzekucja trwała w mieszkaniu nauczycielki od zmroku do świtu. Powodem mordu był fakt, że Zdebowa była Polką” („Antypolska akcja nacjonalistów ukraińskich w Małopolsce Wschodniej w świetle dokumentów Rady Głównej Opiekuńczej 1943 – 1944”, wstęp i opracowanie L. Kulińska i A. Roliński, Kraków 2003, s. 12 – 14).

Kilku Ukraińców przez całą noc morduje „w sposób wyrafinowany” bezbronną kobietę, polską nauczycielkę. Trudno przypuszczać, aby ten „wyrafinowany sposób” nie składał się głównie ze zbiorowego gwałcenia ofiary.

Są setki relacji świadków, którzy w przypadkach torturowanych i zabijanych polskich dziewcząt używają sformułowań typu: „zamordowana po okrutnych torturach”, „zamęczona na śmierć”. Zwłoki dziewcząt i kobiet były często tak zmasakrowane, że tylko można było domyślać się, iż wcześniej były gwałcone.
Zbrodniarze ukraińscy najczęściej, zanim uśmiercili ofiarę, stosowali wobec niej kilku wymyślnych sposobów tortur. Świadkowie często pomijali masowość dokonywanych gwałtów na dziewczętach i kobietach, ze względu na cześć ofiar. Nie jest tak łatwo ujawniać, że matka, żona, siostra czy córka były w potworny sposób zbiorowo gwałcone przed zamordowaniem.

Bezkarność, przyzwolenie, a nawet wręcz zachęta, pozwalały wyzwalać każdą formę zboczenia, w tym pedofilię. Trudno jest chociażby stwierdzić, czy dzieci nasadzone na kołki w płocie były wcześniej gwałcone.

Franciszek Sikorski w książce „Iwa zielona” na s. 123 wspomina: „/…/ czterdziestego drugiego roku /…/ zobaczyłem w Kadłubiskach pomordowanych Polaków w jeszcze bardziej bestialski sposób /…/, na przykład, kobiecie w ciąży rozpruto brzuch i nie narodzone jeszcze bliźniaki ułożono jedno przy jednej piersi matki, drugie – przy drugiej; siedmioletniej dziewczynce wepchnięto do pochwy odwrotną stroną sosnową szyszkę”.

Rzeź wsi Parośli pow. Sarny z 9 lutego 1943 r. uznana została przez historyków za początek ludobójczego szlaku OUN-UPA.

Antoni Przybysz w książce „Wspomnienia z umęczonego Wołynia” na s. 62 pisze: „W południe Ukraińcy przyprowadzili do domu Bronisława Stągowskiego z sąsiednich domów kilka panienek i młodych mężatek i urządzili zabawę. Jeden z bandytów grał na harmonii, a pozostali – trzydziestu mężczyzn tańczyli na zmianę z tymi kobietami. Wszyscy byli pijani i wobec panienek i mężatek zachowywali się brutalnie i wyrażali się wulgarnie. O godzinie czternastej wyprowadzili z domu starszych ludzi i dokonali zbiorowego gwałtu na kobietach. Kobietom opierającym się przykładali noże do gardeł, względnie lufy karabinów lub naganów do głów i w ten sposób zmuszali je do uległości”.

Od 1943 roku coraz częściej ofiarą padały uprowadzane z domów młode dziewczęta, z których większość zaginęła bez śladu. Ciała tych odnalezionych były zmasakrowane, zwykle miały obcięte piersi, wyłupane oczy i rozprute brzuchy od narządów rodnych aż po szyję.

25 lutego 1943 roku we wsi Skurcze pow. Łuck upowcy zamordowali 25-letnią Zofię Szpaczek. W lutym 1943 roku we wsi Białokrynica pow. Krzemieniec 23-letnią Polkę Annę Monastyrską, 13 marca w osadzie Chrobrów pow. Łuck 23-letnią Janinę Hetmańczuk.

Polskie dziewczęta były mordowane m.in. w kol. Grobelki pow. Łuck, w kol. Gruszwica pow. Łuck, w osadzie wojskowej Hallerówka pow. Równe, w kol. Lubomirka Stara pow. Równe (lat 20 – 25, zamordowana przez Ukraińców z Kamiennej Góry), w kol. Łamane pow. Łuck, w kol. Kopytów pow. Równe.

16 marca 1943 roku we wsi Rudniki pow. Łuck zamordowany został leśniczy z 19-letnią córką, w majątku Charłupy 18-letnia dziewczyna.

Od marca 1943 r. z powierzchni ziemi zaczęły znikać całe polskie wioski, których ludność zostawała wymordowana, dobytek rozgrabiony zarówno przez banderowców, jak i okoliczną ludność ukraińską, która najczęściej brała udział w zbrodni.

Po relacjach cudem ocalałych świadków można tylko domyślać się niebywałej tragedii, dramatu torturowanych rodzin i ogromu cierpienia ofiar. Istotą tego ludobójstwa było okrucieństwo sprawców i ból bestialsko torturowanych ofiar.

Podczas wyrzynania polskiej ludności prawie w każdej miejscowości zarówno na Wołyniu jak i w Małopolsce Wschodniej dochodziło do zbiorowych gwałtów na dziewczynkach i kobietach polskich, niezależnie od wieku.

Zbrodni dokonywali zarówno „partyzanci ukraińscy” z UPA i Służby Bezpieki OUN, jak też ukraińscy chłopi z tej samej wsi i wiosek sąsiednich. Na ponad dwieście tysięcy zamordowanych mamy około dwudziestu tysięcy dokładnych relacji opisujących sposoby torturowania i uśmiercania ofiary z podaniem jej nazwiska.

Do tych wspomnień często nie chcą wracać ci, którym udało się przeżyć. Jest to wciąż dla nich ogromnym traumatycznym przeżyciem. Trudno zresztą relacjonować oglądane z ukrycia i przy pełnej bezradności okaleczanie, gwałcenie i uśmiercanie swojej matki, żony, siostry czy córki. Jest to zrozumiałe, ale daje przewagę mordercom oraz ich poplecznikom, którzy chcą zrobić z kata ofiarę a z sadystycznych zbrodniarzy bohaterów narodowych.

22 kwietnia 1943 r. (Wielki Czwartek) we wsi Dźwinogród pow. Borszczów banderowcy uprowadzili do młyna 3-osobową rodzinę polską Sypnickich.

„Tam na oczach rodziców oprawcy zgwałcili ich 17-letnią córkę Janinę, a następnie całą trójkę zamordowali” (Komański…, s. 35). W Wielki Piątek 23 kwietnia. w kol. Augustów pow. Horochów zarąbali siekierami rodzinę młynarza liczącą 10 osób. Zginęli: 55-letni Jan Romanowski, jego 18-letni syn Aleksander, 16-letnia córka Leokadia, 13-letnia córka Aleksandra, 10-letnia córka Krystyna, 8-letnia córka Jadwiga, zamężna 30-letnia córka Anna Dziadura i jej 3-letnia córka Ewa, 80-letnia Anna Romanowska (matka Jana) oraz 17-letnia kuzynka Feliksa Kicuń; „córki młynarza przed zamordowaniem były zgwałcone”.

Żona młynarza, z pochodzenia Niemka, z ukrycia obserwowała rzeź całej rodziny i rozpoznała 2 zabójców, a po spaleniu młyna uciekła do Włodzimierza Wołyńskiego (Siemaszko…, s. 149).

W kwietniu 1943r. pomiędzy wsią Podłużne a osadą Janowa Dolina pow. Kostopol Ukraińcy zamordowali 10-letniego Tadeusza Gołębiowskiego, którego udusili drutem oraz 18-letnią Zofię Bartosiewicz, którą zgwałcili i obcięli jej piersi (Siemaszko…, s. 322).

Na drodze do Łucka zamordowali 48-letniego inż. Władysława Krzanowskiego z 26-letnią córką Janiną Krzanowską, nauczycielką, którą przed śmiercią zgwałcili; ciała ofiar wrzucili do studni. W kolonii Teresin pow. Włodzimierz Wołyński w marcu lub kwietniu 1943 r.: „Ukraińcy weszli do domu Brzezickich i na oczach Jana zgwałcili jego żonę! Potem ich powiązali i zabrali ze sobą na wóz. W tym samym czasie, Ukraińcy z tej samej grupy, zabrali także ze sobą Antoniego Bojko oraz jego żonę Jadwigę. Od tej chwili, wszelki słuch po nich zaginął, jestem prawie pewien, że zostali wtedy nieludzko zamordowani. /…/
Tymczasem niedługo później Ukraińcy z Lasu Świnarzyńskiego, znów przyjechali do naszej wsi i tym razem zajechali na podwórko rodziny Kukułka. Gospodarz miał na imię chyba Stanisław lat około 45, który miał żonę lat około 42 oraz jednego syna Antoniego lat około 18 i jedną córkę, chyba miała na imię Zosia, lat około 23. Po odjeździe banderowców, po naszej kolonii rozpoczęto sobie opowiadać, co stało się z rodziną Kukułków. Ludzie mówili tak: „Banderowcy weszli do domu rodziny Kukułka, zgwałcili Zosię, a potem wszystkich zabrali ze sobą do lasu. Od tej pory wszelki słuch po nich zaginął. Pewnie ich w lesie bandziory pomordowali.” (Eugeniusz Świstowski; w: www.stankiewicze.com/ludobojstwo.pl wspomnienia spisane przez Sławomira Rocha).

„Około 12 V 1943 r. sotnia bulbowców otoczyła zamieszkaną przez Polaków kolonię Wielka Hłusza, leżącą około 25 km na północ od Kamienia Koszyrskiego. Mieszkańców, w liczbie 15 osób dorosłych i kilkoro dzieci, zgromadzono w zabudowaniach Pileckiego i Łukaszewicza, po czym w obecności sterroryzowanych mężczyzn zgwałcono wszystkie niewiasty, a następnie wszystkim nie wyłączając dzieci, wyłupano oczy, obcięto języki, kobietom piersi, a mężczyznom genitalia, po czym zabudowania wraz ze znajdującymi się w środku okaleczonymi spalono” (Janusz Niewolański: „W poszukiwaniu zagubionych „Żurawi Ibykusa”; w: Kresowy Serwis Informacyjny nr 7 / 2013).

Nocą z 14 na 15 maja we wsi Kundziwoda pow. Dubno upowcy oraz Ukraińcy z sąsiednich wsi obrabowali i spalili większość polskich zagród oraz zamordowali co najmniej 15 Polaków, w tym 60-letnią wdowę Samoszyńską i jej dwie córki lat 21 i 22 po wielokrotnym zgwałceniu (Siemaszko…, s. 56).

W maju 1943 r. w kol. Stryłki pow. Równe upowcy w nocy dokonali rzezi ludności polskiej. „Ofiary były mordowane w bestialski sposób: mężczyźni mieli odcięte genitalia, kobietom powpychano między wnętrzności butelki i kamienie, odcinano palce, języki, nosy, wbijano kołki w szyje i głowy” (Siemaszko…, s. 726).

2 czerwca we wsi Hurby pow. Zdołbunów upowcy oraz chłopi ukraińscy z sąsiednich wsi otoczyli wieś i ze szczególnym okrucieństwem dokonali rzezi około 250 Polaków. „Na 3 dzień (5 czerwca 1943 r.) po dokonaniu morderstwa przez Ukraińców byłem w tej wsi. /…/ Doszliśmy na miejsce: widok okropny, wieś częściowo spalona, bardzo dużo pomordowanych w najokropniejszy sposób, kobiety w pozycjach, które wskazywały, że gwałcono je przed zamordowaniem. /…/ Nie wszystko widziałem – wieś była rozległa, nie udało się wszystkich przykryć ziemią, brak było łopat, wszystko zrabowane” (Jan Filarowski; w: Siemaszko….., s. 1243).

18 czerwca we wsi Jarosławicze pow. Dubno wymordowali co najmniej 52 Polaków. M.in.: 18-letnią Stasię Jachimek „ukraińscy powstańcy” kilkakrotnie zgwałcili, przywiązali nagą sznurem za nogi do belki i zanurzyli głową w dół w studni. 18-letnią Lusię i 30-letnią Jadwigę Przewłockie przed śmiercią brutalnie wielokrotnie gwałcili na oczach kilku osób (w tym rodziców) czekających na śmierć (Siemaszko…, s. 65; oraz Mieczysław Jankowski: Zapomnieć nie mogę; w: „Świadkowie mówią”, s. 10).

20 czerwca w kol. Dąbrowa pow. Łuck zamordowali Anielę Rudnicką z 3 dzieci oraz 17-letnią Wandę Stępień po dokonaniu zbiorowego gwałtu (Siemaszko…, s. 568).

W osadzie Szklińskie Budki pow. Łuck zakłuli nożami 40-letniego Wacława Podobińskiego, jego 38-letnią ciężarną żonę Zofię oraz uprowadzili ich 17-letnią córkę Alicję, po której ślad zaginął.

23 czerwca w kol. Andrzejówka pow. Łuck Ukraińcy z kolonii Krasny Sad zamordowali 10 Polaków, w tym 23-letnią Jadwigę Chmielewską, którą uprowadzili do lasu i tam przed śmiercią zgwałcili.

29 czerwca w kol. Fundum pow. Włodzimierz Wołyński upowcy poszukiwali młodych Polek. Postrzelili Feliksa Bulikowskiego i wrzucili do studni oraz ciężko pobili matkę i syna, bo nie chcieli zdradzić miejsca ukrycia córek (sióstr).

Następnie napadli na rodzinę Styczyńskich i pobili ciężko rodziców także poszukując ich córek. W czerwcu 1943 r. w kol. Budki Kudrańskie pow. Kostopol dokonali rabunków w polskich gospodarstwach oraz zgwałcili kilka nastoletnich dziewcząt. Jest to jeden z 4 znanych przypadków w historii tego ludobójstwa, gdy gwałty nie zakończyły się śmiercią ofiar.

Koło wsi Chwojanka pow. Kostopol w pobliskim lesie zamęczyli na śmierć siostry Dąbrowskie, 19-letnią Władysławę i 21-letnią Genowefę, mieszkanki kol. Borek Kuty.

W kol. Grabina pow. Łuck postrzelili 15-letnią Polkę Helenę Karczewską, następnie zgwałcili ją i dobili strzałem w podbródek; świadkiem był ojciec ukryty nieopodal w lesie (Siemaszko…, s. 568).

We wsi Hać pow. Łuck zamordowali młodą dziewczynę, Kalabińską, nad którą znęcali się w okrutny sposób. W czerwcu 1943 r. majątku Woronów pow. Sarny upowcy obrabowali i spalili majątek oraz zamordowali nie ustaloną liczbę Polaków, natomiast 30 z nich zbiorowo zgwałciło córkę zarządcy majątku (Siemaszko…., s. 722).

W kol. Zahadka pow. Włodzimierz Wołyński miejscowy Ukrainiec podjął się doprowadzenia do Włodzimierza młodej Polki Reginy Garczyńskiej, która odwiedziła rodzinę i wiozła z powrotem żywność. W okolicach wsi Mohylno wydał ją w ręce upowców, którzy przywiązali ją rozebraną do drzewa i gwałcili. Równocześnie rozpalili ognisko i następnie wkładali ofierze w narządy rodne rozpalone żelazo (Siemaszko…., s. 949, 959).

We wsi Zastawie (Katarzynówka) pow. Horochów upowcy uprowadzili do lasu 22-letnią Henrykę Tomal, gdzie przez 3 dni wielokrotnie ją gwałcili, potem zamordowali i wrzucili do suchej studni w lesie (Siemaszko…, s. 136).

To wszystko działo się jeszcze przed 11 lipcem 1943 roku, dniem nazwanym „Krwawą Niedzielą” , czyli przed apogeum ludobójstwa na Wołyniu. Potem nadeszły rzeczy tak przerażające, że podczas słuchania o nich „siwiały młode dziewczęta”.

Przykładem takiego bestialstwa jest zagłada wsi Władysławówka pow. Włodzimierz Wołyński. Przebieg tej zbrodni znany jest dzięki Ukraińcowi, który zrelacjonował ją swojemu polskiemu sąsiadowi.

Pod koniec sierpnia 1943 roku z Władysławówki przybiegł zakrwawiony mężczyzna krzycząc, że Ukraińcy mordują w tej wsi Polaków. Świadek, W. Malinowski ukrył się ze swoją rodziną w lesie. Pomagał im sąsiad, Ukrainiec Józef Pawluk. Poszedł on do wsi sprawdzić, co się dzieje. Wrócił po około 3 godzinach i zdał relację. „Prowidnyk ich powiedział, że taka rzeź jednocześnie jest przeprowadzana, odbywa się na całej Ukrainie, że jest nakaz wybicia wszystkich Lachiw – żeby nikt nie pozostał – komunistów i Żydów też. Powiedział (Józef Pawluk – przyp. S.Ż.), że we wsi Władysławówce wybili wszystkich, 40 rodzin – ogółem około 250 osób, leżą martwi, trupy.

Zapytany, jak to się stało, opowiedział, że rano napadli na kolonię, 50-ciu Ukraińców – UPA, uzbrojonych, otoczyło i „zdobyło” wieś, podczas „zdobywania” wsi zastrzelili kilku Polaków, którzy uciekali. Pozostali bezbronni i sterroryzowani zostali oddani Ukraińcom, którzy oczekiwali w rejonie wsi przed jej „zdobyciem”. Była to zbieranina ludzi bez broni palnej, ze 150 osób, między nimi były kobiety – wszyscy posiadali kosy, sierpy, siekiery, widły, noże, cepy, szpadle, grabie, kłonice, orczyki i inne narzędzia stosowane w rolnictwie. Tak na znak dany przez uzbrojonych Ukraińców, rzucili się na Polaków. Rozpoczęła się straszna rzeź, w tym zamieszaniu pobili i swoich.

O tym opowiedział mi ojciec – mówił Pawluk, a sam widziałem koniec tego mordu – najgorzej znęcali się nad ostatnimi Polakami – rozszarpywali ludzi, ciągnęli za ręce i nogi, a inni ręce te odżynali nożami, przebijali widłami, ćwiartowali siekierami, wieszali żywych i już zabitych, rozcinali kosami, wydłubywali oczy, obcinali uszy, nos, języki, piersi kobiet i tak ofiary puszczali. Inni łapali je i dalej męczyli, aż do zabicia.

Przy końcu ofiara była otoczona grupą ryzunów – widziałem, jak jeszcze żyjącym ludziom rozpruwano brzuchy, wyciągano rękami wnętrzności – ciągnęli kiszki, a inni ofiarę trzymali; jak gwałcili kobiety, a później je zabijali, wbijali na kołki, stawiali żywe kobiety do góry nogami i siekierą rozcinali na dwie połowy, topili w studniach.

Powiedział Pawluk, że nigdy w życiu nie widział i nie słyszał o takiej rzezi, i nikt, kto tego nie widział, nigdy w to nie uwierzy, że jego pobratymcy tego dokonali. (…) Po wybiciu ofiar wszyscy rzucili się na dobytek – rabowali wszystko, nawet jedni drugim zabierali, były bratobójcze bójki (…).

Nie mogłem patrzeć się na dzieci z roztrzaskanymi głowami i mózgiem na ścianach, wszędzie trupy zmasakrowane, krew – aż czerwono..”. (Siemaszko…, s. 1236 – 1237).

W podobny sposób jak Władysławówka, zarówno na Wołyniu jak i w Małopolsce Wschodniej zagładzie uległo kilkaset wsi polskich. W Augustowie ocalał świadek Kajetan Cis, ukryty w kopie zboża. Widział nieudaną próbę ucieczki rodziny Malinowskich liczącej 7 osób: rodziców, teściową i dzieci lat: 2. 3, 4 i 5.
„Rozjuszona banda, jeszcze okrwawiona i rozgrzana we Władysławówce – widłami, siekierami, sierpami i kosami – zabijała, maltretowała tę rodzinę; kobiety, żonę Malinowskiego i teściową, rozebrali do naga i gwałcili – chyba gwałcili już nieżywe kobiety, bo leżały bez ruchu i co raz jakiś rezun kładł się na nie, były całe we krwi.

Żywe dzieci podnosili na widłach do góry – straszny krzyk (…). Kilku rezunów poznałem – mieszkali w przyległych wioskach, sąsiedzi” (Siemaszko…, , s. 1237).

We wsi Woronczyn pow. Horochów 15 lipca 1943 r.: „Kiedy my, przestraszeni siedzieliśmy w życie, we wsi rozpętało się piekło. /…/ Siedzieliśmy skuleni, aż tu nagle słychać rozmowę. Powolutku podniosłam głowę. Zobaczyłam białego konia, na którym siedział Ukrainiec. Przez pierś miał przewieszony karabin. Prowadził przywiązaną do siodła kobietę (podkr. – S.Ż.). Była to nasza sąsiadka Krzeszczykowa” (Stanisława Jędrzejczak; w: Biuletyn Informacyjny 27 Dywizji Wołyńskiej AK, nr 1 z 2000 r.). Losu uprowadzonej „w jasyr” polskiej kobiety można domyśleć się, był gorszy od branek tatarskich, a działo się to w połowie XX wieku.

25 lipca 1943 r. we wsi Gnojno pow. Włodzimierz „ukraińscy partyzanci” zamordowali 37-letnią Polkę z kol. Mikołajówka oraz jej sześcioro dzieci, a w dwa dni później Feliksę Dolecką ze wsi Swojczów. Z posterunku policji ukraińskiej w Gnojnie przyjechało do domu Felicji w Swojczowie, dwóch znanych jej ukraińskich policjantów. Powiedzieli do Felicji tak:

„Zbieraj się odwieziem cię do Włodzimierza Wołyńskiego, bo tutaj Ukraińcy cię zabiją!” Ona już w tym czasie wiedziała o tragedii jaka wydarzyła się niedawno w polskim Dominopolu. Zaufała Ukraińcom, zebrała pospiesznie swoje rzeczy do walizek, wsiadła z nimi na furmankę i odjechali. Zamiast jednak do Włodzimierza Wołyńskiego pojechali w trójkę na posterunek policji ukraińskiej w Gnojnie.
Tam ją gwałcili, a w końcu zaciosali kołka i wbili jej ten pal w błonę poślizgową. Tak wbili ją na pal, zupełnie jak za okrutnych czasów ich bohatera narodowego Bohdana Chmielnickiego” (Antonina i Kazimierz Sidorowicz www.stankiewicze.com/ludobojstwo.pl ).

W lipcu 1943 r. we wsi Niewirków pow. Równe podczas nocnego mordowania ludności polskiej upowcy w jednym domu zgwałcili dwie Polki: 20-letnią Hicewicz i 25-letnią Marię Błachowicz, a następnie zakłuli je, natomiast „tylko” śmiertelnie pokłuli ich matki.

W drugim domu to samo spotkało kolejne dwie Polki. We wsi Ozierany pow. Kowel zamordowali: siostry lat 18 – 20, chłopca lat 21 oraz Anielę Świder z mężem i dzieckiem, którą zgwałcili i przypiekali rozpalonym żelazem.

8 sierpnia 1943 r. w kol. Kadyszcze pow. Łuck dwie Polki, siostry mające po 17 – 18 lat, idące do kościoła, po zgwałceniu zostały bestialsko zamordowane przez kilkunastu chłopów ukraińskich.

15 sierpnia 1043 r. (święto Wniebowzięcia NMP) w kol. Ludmiłpol pow. Włodzimierz Wołyński bestialsko zamordowali siostry lat 18 i 20 uciekające furmanką ze wsi Turia do Włodzimierza Wołyńskiego – Jadwigę i Stanisławę Zymon.

28 sierpnia we wsi Beresk pow. Horochów zamordowali 3-osobową rodzinę polską kowala: 60-letniego Grzegorza Paluszyńskiego, jego 60-letnią żonę Aleksandrę oraz 20-letnią córkę Stanisławę, którą przed śmiercią zgwałcili.

29 sierpnia w kol. Czmykos pow. Luboml upowcy razem z chłopami ukraińskimi z okolicznych wsi Czmykos, Sztuń, Radziechów, Olesk i Wydźgów wymordowali około 200 Polaków. Napadem kierował sotnik Pokrowśkyj, syn duchownego prawosławnego ze wsi Sztuń.

Grupę dziewcząt i kobiet spędzono do szkoły, gdzie po zgwałceniu i zmaltretowaniu, zwłoki wrzucono do szkolnej ubikacji.

30 sierpnia we wsi Myślina pow. Kowel upowcy z okolicznych wsi, powracając z rzezi ludności polskiej w Rudnikach, zgwałcili 16-letnią Leokadię Czarny i spalili ją żywcem razem z 18-letnim bratem oraz 5-osobową rodziną Myślińskich.

31 sierpnia w kol. Fiodorpol pow. Włodzimierz Wołyński zamordowali 69 Polaków; 20-letnią Genowefę Bałakowską oraz jej 22-letnią koleżankę o nazwisku Jączek najpierw zgwałcili, następnie przywiązali nagie do krzeseł, wydłubali im oczy i poderżnęli skórę wokół szyi.

W kol. Mikołajówka pow. Włodzimierz Wołyński zamordowali co najmniej 31 Polaków. Rozalia Noworolska, lat 20, ponieważ broniła się przed gwałtem została zakopana żywcem w ziemi, zamordowali także jej 16-letnią siostrę Annę.

Podczas żniw w 1943 roku we wsi Wesołówka pow. Kowel upowcy przez 2 tygodnie torturowali Bronisławę Wesołowską. „Ze wsi Dubiszcze w sierpniu 1943 r. do leśniczówki ordynacji radziwiłłowskiej – Grobelki oddalonej ok. 1 km od Kolonii Grobelki przyszło około 30 Ukraińców niby po wypłatę. Otoczyli budynek. Za pomocą siekier zamordowali rodzinę leśniczego Władysława Krepskiego, przy czym siostrę jego, ciężarną Janinę Krepską – Rodak znaleźli ukrytą w pasiece, najpierw zgwałcili, następnie obcięli piersi i przybili do drzwi stajni (www.dziennik.pl forum dyskusyjne, 6.02.2009 http://www.panorama.media.pl/(Panorama leszczyńska)

17 września 1943 r. we wsi i majątku Zabłoćce oraz we wsi Żdżary Duże pow. Włodzimierz Wołyński upowcy i miejscowi chłopi ukraińscy wymordowali wszystkich Polaków z rodzin polsko-ukraińskich.
Mężczyzn, kobiety i dzieci mordowali na miejscu, dziewczęta w lesie po zgwałceniu – razem 116 osób. Jesienią 1943 r. w osadzie Łabędzianka pow. Dubno zamordowali po torturach rodzinę gajowego Midura; jego żonę z dziećmi, w tym 12-letnią córkę, którą przed śmiercią zgwałcili.

W listopadzie we wsi Krzywcza Górna pow. Borszczów uprowadzili z domów i zamordowali w pobliskim lesie 5 Polaków, w tym 18-letnią Julię Kamińską i 21-letnią Marię Kamińską. Odnalezione zwłoki miały ślady tortur, liczne rany kłute, powyrywane paznokcie, poparzone ciała ogniem, obcięte piersi u kobiet, które przed torturami były gwałcone (Komański…, s. 44).

W Wigilię 1943 roku we wsi Kotłów pow. Złoczów zamordowali 7 rodzin polskich podczas wieczerzy wigilijnej. „Tam były pomordowane młode dziewczęta i jakże okrutnie… jedną powieszono za włosy na drzwiach i rozpruto jej brzuch, a drugiej z kolei ręce przybito gwoździami do stołu, a stopy – do podłogi.
Albo ten maleńki chłopczyk… powieszony za genitalia na klamce…” (Sikorski…, s. 189 – 190 i 202). We wsi Załoźce pow. Zborów: „1943 rok , przedmieścia malej kresowej mieściny Zalosce , b. woj. tarnopolskie.

Kilku członków Ukraińskiej Powstańczej Armii wkracza do małego gospodarstwa, mordują (walczą) stryja mojej śp. Babci, jego żonę, ich 3 – miesięczne dziecko, dwie córki w wieku 14 i 15 zostają zgwałcone i pocięte nożami, moja Babcia obserwuje wszystko ukryta w drewutni (lat 11), potem bohaterowie UPA podejmują heroiczna walkę z żywym inwentarzem, który biorą do niewoli.

Tak UPA walczyła …” (Lancaster, 26 grudzień 2012; w: http://forum.historia.org.pl/…/8955-ukrainska-powstancza-…/p

17 stycznia 1944 r. we wsi Suchowola pow. Brody banderowcy obrabowali i spalili gospodarstwa polskie oraz zamordowali 48 Polaków. „Stefania Molińska, bardzo ładna dziewczyna, wyjechała do Brodów, ale tego dnia przyjechała do domu w Zalesiu, aby zabrać trochę rzeczy.

Była gorącą patriotką i nieraz starła się z ukraińskimi nacjonalistami, którzy ja sobie dobrze zapamiętali. Tego dnia banderowcy złapali ją, zabrali do lasu, tam bili, w końcu odcięli jej ręce, wyrwali język i zakopali żywcem w ziemi.

W takim stanie, w cierpieniu, powoli umierała” (Cz. A. Świętojański i A. Wiśniewski, w: Komański…s. 601).

„Od Antoniego Morawskiego dowiedział się, że banderowcy byli bardzo okrutni. Wrzucali do płonących zabudowań żywych ludzi, innym podrzynali gardła, a jego siostrę Stefanię Molińską przed zamordowaniem zgwałcili, wyrwali język, odrąbali ręce, a potem do połowy zakopali w ziemi” (Edward Gross; w: Komański…, s. 562).

Nocą z 19 na 20 stycznia 1944 r. we wsi Madziarki pow. Sokal upowcy zamordowali 8 Polaków, w tym 20-letnią Julię Bałajewicz oraz 14-letnią Eugenię Teterę. „Kazik poszedł na strych, Julka schowała się w skrzyni. Kazika dopadli pierwszego. Dostał kulą rozrywającą i spadł z dachu. Julkę wyciągnęli ze skrzyni i zgwałcili. Opowiadała macocha, że prosiła: „panowie zrobiliście coście chcieli, darujcie życie”. Padł strzał” (Michał Bałajewicz; w: Siekierka…, s. 1035; lwowskie).

„W poprzek łóżka leżała w krótszej koszuli (nakryta chustką przez Marczewską) Gienia siostra lat 14. Twarz nienaruszona. Pościel na łóżku obłocona. Zgwałcono ją przed śmiercią. Śmiertelna kula weszła w szyję i wyszła wierzchem głowy. Tak jakby na leżącą położono karabin i oddano strzał” (Józefa Paszkowska z d. Tetera; w: Siekierka…, s. 1069; lwowskie). W lutym 1944 r. we wsi Majdan pow. Kopyczyńce „zamordowano Marysię Pełechatą, lat 24, córkę Anny i Mikołaja. Szła z koleżanką Marysią Dżumyk do Cortkowa. Na drodze niedaleko starej leśniczówki, wyszło do nich kilku ukraińskich rezunów i zaprowadzili obie na Korczakową, do „domu katowni” mieszczącego się w polskiej zagrodzie Marii i Franciszka Czarneckich. /…/ Kiedy przyprowadzono obie dziewczyny do jej domu, Marysię Dżumyk banderowcy zwolnili, bo jej matka była Ukrainką z Tudorowa, natomiast Marysię Pełechatą zatrzymano.
Kilku pijanych banderowców najpierw ją zgwałciło, a następnie torturowali ją, m.in. ucięli jej język, potem obie piersi i będącą w agonii dziewczynę za włosy zaciągnęli do pobliskiego głębokiego rowu i tam dobili” (Józef Ciemny; w: Komański…, s. 745 – 746).

We wsi Stawki Kraśnieńskie pow. Skałat zamordowali 3-osobową rodzinę polską, w tym 19-letnią córkę Janinę Karpińską uprowadzili do lasu, zborowo zgwałcili i z otwartą raną brzucha wrzucili do suchej leśnej studni, gdzie konała przez kilka dni.

7 i 8 marca 1944 roku we wsi Jamy pow. Lubartów, Ukraińcy na służbie niemieckiej zatrzymali się na kwaterach we wsi. Po posiłku z alkoholem wypędzili mężczyzn i napastowali kobiety i dziewczęta. Na drugi dzień zaczęli palić i mordować Polaków:

„Małe dzieci chwytali za nogi i żywcem wrzucali w płomienie. Kobiety i dziewczęta były najpierw gwałcone, zabijane, a ich zwłoki wrzucane do ognia”. Zamordowali około 200 Polaków (Jastrzębski…, s. 161, lubelskie).

W połowie marca 1944 r. w miasteczku Gołogóry pow. Złoczów banderowcy złapali młodą nauczycielkę, łączniczkę AK Lusię Szczerską, która zbierała pieniądze na wykupienie z więzienia we Lwowie księdza Antoniego Kamińskiego, aresztowanego po fałszywym zarzucie przez policje ukraińską.

„Została ona przywiązana drutem do drzewa, rozebrano ja do naga, miała wydłubane oczy, obcięty język, oskalpowaną głowę, ze skórą ściągniętą do tyłu, odcięto jej też piersi, a zdarte kawałki skóry z całego ciała położono na ziemi, przed wiszącym ciałem. Był to widok przerażający, pokazujący do czego zdolny jest ukraiński faszysta” (Tadeusz Urbański; w: Komański…, s. 980).

„17 marca 1944 roku (we wsi Staje pow. Rawa Ruska – przyp. S.Ż.) liczna grupa wyrostków ukraińskich, w wieku od 15 do 18 lat napadła na polskie zagrody i wymordowała wszystkich napotkanych Polaków.
Zginęli wtedy: /…/ Maria Legażyńska (20 lat), wyprowadzona z domu, zgwałcona przez kilku napastników, następnie zamordowana, a zwłoki położone zostały pod stodołą” (Aleksander Kijanowski; w: Siekierka…, s. 796; lwowskie).

25 marca w tej wsi upowcy spalili część zabudowań i kościół oraz zamordowali ponad 40 Polaków, w tym kobietę zbiorowo zgwałcili i dwóch Ukraińców o nazwisku Skopij zarąbało ją siekierami.
W marcu 1944 roku we wsi Bruckenthal pow. Rawa Ruska policjanci ukraińscy przebrani w mundury niemieckie, upowcy oraz chłopi ukraińscy z okolicznych wsi wymordowali 230 osób.

Około 100 osób spalili w kościele. „W sukurs umundurowanym bandytom przyszły liczne zastępy mołojców z Domaszkowa, Sałaszy i Chlewczan. Ci byli uzbrojeni w widły, siekiery i noże. Zaczęły płonąć pierwsze domy. Wśród zabudowań uwijali się podpalacze i gromady chłopów ukraińskich, grabiąc co się tylko dało. Ulicami, w stronę kościoła, szły tłumy ludzi, otoczone i popędzane przez gromadę żądnych krwi bandytów. Inni buszowali po piwnicach i strychach wywlekając stamtąd ukrytych mieszkańców, pastwiąc się nad nimi i gwałcąc kobiety i dziewczęta. /…/ Zabijano więc w płonących domach, na podwórzach i ulicach, zarzynano dzieci i kobiety” (ks. Michał Danowski; w: Siekierka…, s. 780 – 790; lwowskie).

W marcu 1944 r. między wsią Modryń a kol. Sahryń pow. Hrubieszów znaleziono zwłoki nagiej 14-letniej dziewczynki polskiej, wbitej na pal, pochodzącej z Sahrynia (Jastrzębski…, s. 115, lubelskie). We wsi Perehińsko pow. Dolina uprowadzili do bunkra 25-letnią Eugenię Czanerlę i jej przyrodnią siostrę 19-letnią Józefę Raczyńską. Tam je trzymali przez kilka dni i gwałcili, a następnie zamordowali.
„Pewnego dnia do Alojzego Czanerle przyjechał znajomy Ukrainiec z Perehińska, który powiedział, że Eugenia Czanerle z córką Martą i Józefą Raczyńską zostały uprowadzone z domu i trzymane w bunkrze, tam gwałcone i grozi im śmierć.

Ta wiadomość się sprawdziła, obie kobiety z dzieckiem nigdy do domu nie powróciły. Zostały zamordowane” (Maria Bolesława Gurska.; w; Siekierka…, s. 60 – 61 oraz podpis pod fotografią na s. 105; stanisławowskie).

We wsi Zawałów pow. Podhajce upowcy uprowadzili z drogi, zgwałcili i zamordowali dwie dziewczyny polskie: 17-letnią Lidię Kordas i 20-letnią Julię Niemiec. We wsi Zielencze pow. Trembowla kilku „partyzantów ukraińskich” usiłowało uprowadzić z domu młodą Polkę, ale wobec jej oporu i oporu matki, pobili matkę a jej 16-letnią córkę Genowefę Malarczyk zakłuli bagnetami.

Nocą z 1 na 2 kwietnia 1944 r. we wsi Dołha Wojniłowska pow. Kałusz upowcy zamordowali co najmniej 95 Polaków, w tym na plebani spalili 38 Polaków (kilka rodzin) razem z ks. Błażejem Czubą. „Jadwiga Marek i jej córka Iśka zostały w kilka dni potem również zamordowane, a przed śmiercią zbiorowo zgwałcone (Emilia Cytkowicz; w: Siekierka…, s. 193; stanisławowskie).

We wsi Zady pow. Drohobycz bojówkarze OUN spalili wszystkie 52 gospodarstwa polskie, szkołę, urząd wiejski i zamordowali 35 Polaków, oraz „nieznana liczba mężczyzn spaliła się w ogniu” (Motyka…. s. 387; Ukraińska partyzantka).

„Druga część tragedii rozegrała się z Marią Badecką i jej synkiem. Przyszli banderowcy i oboje zabrali. Zgwałcili ją, obcięli piersi i zastrzelili, a dziecko przywiązali do dwóch ugiętych drzew, które prostując się, rozerwały je.

Scenę tę oglądał z ukrycia parobek” (Jadwiga Badecka; w: Siekierka…, s. 188. lwowskie). Mord miał miejsce we wsi Łąka pow. Sambor, dokąd uciekła z synem z przysiółka Zady po rzezi 10/11 kwietnia 1944 r. 7 kwietnia 1944 r. we wsi Salówka pow. Czortków esesmani ukraińscy z SS „Galizien’ zgwałcili i zamordowali Marię Górską, żonę podoficera WP.

12 kwietnia 1944 r. we wsi Hucisko pow. Bóbrka upowcy oraz chłopi ukraińscy ze wsi okolicznych za pomocą siekier, kos, wideł, noży i innych narzędzi dokonali rzezi 118 Polaków. Szlak „bohaterskich” oprawców UPA był znaczony gęsto usłanymi trupami niewinnych dzieci, starców, kobiet i mężczyzn.
A oto dalsze ofiary „Samostijnej Ukrainy” w wydaniu banderowskiej idei OUN-UPA:

/…/ – Jadwiga Błaszczyszyn, mężatka, matka małego dziecka, została przez kilku banderowców zgwałcona i zamordowana /…/

– Karolina Bożykowska, córka Grzegorza, jedna z najładniejszych dziewcząt we wsi, 26 lat, zgwałcona i zakłuta nożami”.

Zofia Gryglewicz z córką Michaliną, mieszkające na stałe w Bóbrce, przyszły w odwiedziny do męża i ojca, członka AK, ukrywającego się w Hucisku. W drodze powrotnej do Bóbrki zostały zatrzymane przez banderowców, zgwałcone i zamordowane (Jan Buczkowski; w: Siekierka…, s. 19, 36 – 38; lwowskie).
10 i 13 kwietnia 1944 r. w mieście Kuty pow. Kosów Huculski upowcy wymordowali ponad 200 Polaków i Ormian. „W tym samym miesiącu w bestialski sposób zastała zamordowana cała rodzina naszego ojca. Jego brat Michał Chrzanowski z żoną Eugenią, oboje po 58 lat, dwóch synów: Tadeusz, lat 16 i Walenty, lat 11, oraz dwie córki: Wanda, lat 15 i Halina, lat 18, którą uprowadzono do lasu i po zbiorowym gwałcie zamordowano. Jej zwłoki znaleziono po kilku dniach powieszone na drzewie na skraju lasu” (Klara Augustynkiewica; w: Siekierka…, s. 319; stanisławowskie).

W kwietniu 1944 r. we wsi Lipowiec pow. Lubaczów 6 Polaków, w tym 4-osobową rodzinę Hawryszkiewiczów z 2 dzieci, z których 19-letnią córkę Stanisławę przed zamordowaniem zgwałcili.
W czerwcową niedzielę 1944 roku we wsi Germakówka pow. Borszczów pięć młodych dziewcząt wybrało się na stację kolejową pożegnać chłopców, którzy odjechać mieli do Wojska Polskiego. Były to: 15-letnia Janina Bilińska, 15-letnia Stanisława Hygier, 15-letnia Paulina Piaseczna, 17-letnia siostra Stanisławy Hygier, 18-letnia Zofia Diaczyn.

„Nagle pojawiła się grupa wyrostków ukraińskich. Był wśród nich Dmytro Husak, znałem go ze szkoły. Podeszli do dziewcząt, wzięli je pod ramiona i poprowadzili w głąb wioski. Po tym wydarzeniu nikt już tych dziewcząt nie widział i nie znaleziono ich ciał”.

Po wielu latach Ukrainka Nastia Burdajna, która była we wsi staniczną, opowiedziała o losie tych dziewcząt.

„Otóż zaprowadzono je do lasu i tam były gwałcone przez kilka dni, następnie spuszczono z nich krew i wbito kołki drewniane w narządy rodne. Pogrzebano je w okopach pod lasem na Glince” (Stanisław Leszczyński; w: Komański…, s. 543).

18 sierpnia 1944 r. we wsi Pałanykie pow. Rudki zamordowali 19-letnią Weronikę Suchocką. „Została we wsi Pałaniki zatrzymana przez banderowców, którzy zrobili z niej widowisko makabryczne. Rozebrali do naga, wycięli język, posadzili na wozie przystrojonym zielonymi gałęziami i wozili po wsi jako symbol konającej Polski.

To widowisko trwało przez pół dnia aż do zmroku. Pod wieczór dziewczynę zawieziono na tzw. okopisku, gdzie grzebano padłe zwierzęta, tam wykopano dół, do którego włożono ją w pozycji stojącej aż po szyję i tak konała w męczarniach przez kilka godzin” (Tadeusz Pańczyszyn; w: Siekierka…, s. 872).
”Podczas dnia, w sierpniu 1944 r., zabrano ze szkoły Marię Myczkowską – nauczycielkę, która pracowała we wsi Zalesie. Przyprowadzono ja do domu jej ciotki, u której mieszkała. Mordercy zamknęli się z nią w pokoju, kolejno gwałcili ją i bili.

Po kilku godzinach wyprowadzili ją z domu, a właściwie wyciągnęli, bo jak zeznają świadkowie, nie mogła już iść sama. Tak trwało przez dwa dni. Na trzeci lub czwarty dzień znaleziono jej zwłoki na brzegu Zbrucza. Jej ciało było zmasakrowane, ręce i nogi związane drutem kolczastym” (Danuta Kosowska; w: Komański…, s. 535).

We wsi Polanka pow. Lwów „partyzanci ukraińscy” zamordowali 3-osobową rodzinę polską: chorego ojca zamordowali w domu, do lasu uprowadzili 1-rocznego syna i 17-letnią córkę.

„ Dwa dni po napadzie banderowców, NKWD odnalazło w lesie ciało Natalki i jej braciszka. Natalka miała rozcięty brzuch, do którego był włożony martwy chłopczyk” (Tadeusz Caliński – Cały; w: Siekierka…, s. 637 – 638; lwowskie).

29 września 1944 r. we wsi Jamelna pow. Gródek Jagielloński podczas trzeciego napadu upowcy spalili polskie gospodarstwa i wymordowali 74 Polaków.

„U rodziny Polichtów – Józefa (70 lat) i jego żony Wiktorii (60 lat), tej nocy nocował znajomy kolejarz z córką ze Lwowa. Wszyscy zginęli z rąk banderowców. Córkę kolejarza, młodą i ładną dziewczynę zabrali ze sobą banderowcy. Można się tylko domyśleć jej tragicznego losu” (Eugeniusz Koszała; w: Siekierka…, s. 236 – 237; lwowskie).

W październiku 1944 r. we wsi Krzywcze Dolne pow. Borszczów zamordowali 9 Polaków; wszystkie zwłoki nosiły ślady licznych tortur, ran kłutych, miały pozrywane paznokcie, ciała poparzone od ognia, obcięte piersi u kobiet, które były torturowane i gwałcone (Komański…, s. 44).

25 listopada w kol. Czyszczak pow. Kołomyja należącej do wsi Kamionka Wielka upowcy obrabowali i spalili gospodarstwa polskie oraz zamordowali 50 Polaków.

„Banderowcy mężczyzn zabijali strzałami w tył głowy i układali twarzą do podłogi, natomiast kobiety i dziewczęta mordowali w łóżkach, prawdopodobnie po uprzednim zgwałceniu. Nie mogłam oderwać ich ciał od pierzyn i piór z zastygłej krwi.

W innych polskich domach na Czyszczaku kilkoro małych dzieci miało nożem przybite języki do stołu. Kilku młodym dziewczętom napastnicy porozcinali usta od ucha do ucha. Śmiali się wtedy i mówili: „Masz Polskę szeroką od morza do morza” (Malwina Świątkowska; w: Siekierka…, s. 264; stanisławowskie).
W listopadzie 1944 r. we wsi Hordynia pow. Sambor banderowcy uprowadzili 7 Polaków: ciała 6 Polaków znaleziono po kilku dniach na polach, natomiast 19-letnia Alicja Beck zaginęła bez śladu (ciała jej rodziców znaleziono).

Jesienią 1944 r. we wsi Łukowiec Wiszniowski pow. Rohatyn zatrzymali koło miasta Stryj samochód, zamordowali młodą dziewczynę polską i kilku żołnierzy sowieckich oraz uprowadzili 4 młode dziewczyny polskie, po których ślad zaginął.

9 grudnia we wsi Gontawa pow. Zborów: „Dwóch morderców nas zauważyło, i zaczęli do nas strzelać. Któryś z nich trafił mamę w nogę, tak, że upadła na ziemię. Uciekając odwróciłam się, nad mamą stał jeden z bandytów. /…/ Ojciec znalazł zwłoki mamy, leżała na ziemi martwa, bez butów, które zabrali jej mordercy. Ojciec wziął mamę na ręce i wtedy zauważył, że z brzucha wypadły jej wnętrzności. Mordercy wbili jej też w krocze duży kołek. Tej nocy w podobnie męczeński sposób, zginęły jeszcze dwie inne kobiety (Józefa Olszewska; w: Komański…, s. 951).

„Byłam mieszkanką wsi Babińce k. Dźwinogrodu. Na początku lata 1944 r. władze sowieckie zabrały do wojska wielu mężczyzn, w tym mojego tatę Juliana Krzyżewskiego i męża Joanny Gonczowskiej. Tydzień po Bożym Narodzeniu 1944 r., kiedy spałam z mamą na piecu, banderowcy rozbili drzwi i weszli do naszej chaty. Było ich trzech. Ściągnęli moją mamę z pieca do sieni i tam ją kolejno gwałcili. Potem pobili ją tak mocno, że była cała posiniaczona.

Ja w tym czasie schowałam się pod poduszkę, a kiedy zaczęłam krzyczeć, jeden z banderowców uderzył mnie mocno pałką. Kiedy oprawcy opuścili naszą chatę mama powiedziała: „Uchodźmy z chaty, bo jak jeszcze raz przyjdą to nas zabiją”.

Wzięłyśmy pierzyny na siebie i poszłyśmy na strych do stajni. Do rana tam siedziałyśmy nie mogąc zasnąć. Słyszałyśmy, jak w nocy, drogą przez naszą wieś szli i jechali saniami i końmi bandyci – banderowcy.

Rano poszłyśmy do mieszkania. Przyszła wtedy do nas nasza sąsiadka, koleżanka mamy, Joanna Gonczowska. Opowiedziała nam, że u niej też byli banderowcy i też ją gwałcili przy dzieciach” (Maria Krzyżewska – Krupnik; w: Komański…, s. 537 – 538). Po zabraniu mężczyzn do wojska we wsiach polskich pozostały bezbronne kobiety, dzieci i starcy, pozostawione na pastwę banderowców.

Po polskich domach bezkarnie grasowali banderowcy torturując, gwałcąc i zabijając dziewczęta i kobiety. We wsi Mogielnica pow. Trembowla zamordowali 42-letnią Bronisławę Janicką oraz jej 16-letnią córkę Nellę, którą zgwałcili i zakłuli nożami (Komański…, s. 406).

W mieście Trembowla woj. tarnopolskie uprowadzili 25-letnią Irenę Golańską i na polu koło wsi Ostrowczyk po zbiorowym gwałcie i torturach zamordowali ją (Komański…, s. 418).

Pod koniec 1944 roku we wsi Germakowka pow. Borszczów małżeństwo polsko-ukraińskie zamierzało wyjechać do Polski. Safron Kifjak był Ukraińcem, jego żona Zofia z domu Konopska była Polką. Tuż przed wyjazdem jej mąż zaginał.

„Zaniepokojona Zosia pobiegła do leśniczówki i zobaczyła męża z uciętą głową. Przebywała tam liczna grupa pijanych banderowców. Oni zatrzymali Zosię, najpierw ją zbiorowo zgwałcili, następnie włożyli ja do dużego worka, położyli na ziemi, i zaczęli ćwiczyć rzucanie noży w worek.

Podobno zabawa trwała dość długo. Ofiara strasznie krzyczała i cierpiała, aż wreszcie skonała” (Stanisław Leszczyński; w: Komański…, s. 545). Na masową skalę Polki były uprowadzane z domów i w większości ginęły bez śladu. Ciała odnalezionych były zmasakrowane.

Ale ginęły nie tylko pojedyncze kobiety. Np. we wsi Czarnokońce Wielkie pow. Kopyczyńce po zabraniu mężczyzn do Wojska Polskiego, banderowcy uprowadzili z tej wsi oraz ze wsi Czarnokoniecka Wola 40 Polek i zamordowali w pobliskim lesie. Nie sposób także ocenić, ile kobiet zgwałconych ten koszmar przeżyło, bo ze zrozumiałych względów takich zeznań nie składały.

Na początku stycznia 1945 roku we wsi Torskie pow. Zaleszczyki:

„Było tam siedem ciał. Babcia znajdowała się w pozycji kucznej, miała wiele ran na ciele, pięć innych ciał leżało w różnych pozycjach, z wieloma ranami kłutymi na ciele, natomiast nasza mama była zupełnie naga, z odciętą piersią, bez uszu, z bagnetem w kroczu i wieloma ranami kłutymi i postrzałowymi na ciele” (Czesław Bednarski; w: Komański…, s. 889).

W styczniu 1945 roku we wsi Zazdrość pow. Trembowla uprowadzili z domów 3 Polki: Rozalię Podhajecką, Emilię Słowińską oraz Eugenię Wilk. Kobiety trzymali w piwnicy i gwałcili przez kilka dni, a następnie zamordowali (Komański…, s. 423). 8 marca 1945 r. we wsi Jezierzany pow. Borszczów wdarli się nocą do polskiego domu i wymordowali 6-osobową rodzinę Sorokowskich oraz sąsiadkę, koleżankę córki.

Zarówno 18-letnią sąsiadkę Janinę Tomaszewską jak i 19-letnią córkę Bronisławę przed zamordowaniem zborowo zgwałcili (Komański…, s. 41).

18 marca we wsi Dragonówka pow. Tarnopol dwaj banderowcy w mundurach NKWD wymordowali 7 osób z 2 rodzin braci Domaradzkich, w tym: małe dziecko, Kazię, utopili w cebrzyku z pomyjami oraz zabrali ze sobą 14-letnią córkę Ludwika Domaradzkiego, która zaginęła bez wieści (Komański…, s. 366).
„Teresa Pendyk przypomina o napadzie ukraińskiej bandy na rodzinę Dziubińskich. Po nim banderowcy uprowadzili ok. 13-letnią córkę Dziubińskich. Przetrzymywali ją w piwnicy w Podhorcach. Dziewczynka była bita i gwałcona. Zmarła”. (http://roztocze.net/arch.php/22746_Ukrai…

W marcu 1945 we wsi Leszczańce pow. Buczacz zamordowali 22 Polaków. Zwłoki 15-letniej Genowefy Gil znaleziono dopiero 3 maja nad brzegiem rzeki Strypa, natomiast zwłok uprowadzonej 17-letniej jej siostry Heleny nie odnaleziono.

We wsi Karczunek pow. Tarnopol: „Szczególnie tragiczny był los dwóch młodych kobiet – Michaliny Kupyny, córki Błaszkiewicza, żony Ukraińca Piotra Kupyny oraz 16 letniej Czesławy Nakoniecznej. Obie pochodziły z Dobrowód leżących 7 km od Ihrowicy i były Polkami. /…/ Zabrali obie kobiety do domu Tracza, gdzie wielokrotnie rozbierano je i brutalnie gwałcono. Nie pomogły błagania Michaliny, że zostawiła dwoje małych dzieci, 6 letnią córeczkę i 2 letniego synka, a jej mąż Ukrainiec jest na wojnie. Michalinę zamordowano. Czesławę trzymano w strasznych warunkach jeszcze kilka dni, ale w końcu wypuszczono.

Wycieńczona gwałtami i głodem powoli wracała do oddalonych o 5 km Dobrowód. W tym czasie w siedzibie bandy pojawiła się niejaka Zahaluczka, prawdopodobnie żona Ołeksy. Kobieta przekonała banderowców, że pozostawienie przy życiu Czesi jest dla nich niebezpieczne, gdyż dziewczyna może zdradzić miejsce pobytu bandy.

Kiedy Czesia z trudem dochodziła do Dobrowód, dogonił ją na koniu banderowiec Horochowski, pochodzący z tej samej wsi. Obwiązał dziewczynę powrozem i przyprowadził z powrotem do domu Tracza. Tam dziewczynę zabito” (Jan Białowąs: „Krwawa Podolska Wigilia w Ihrowicy 1944 r.”; Lublin 2003, s. 65-67 oraz w: www.stankiewicze.com/ludobojstwo.pl

W kwietniu 1945 r. we wsi Strzałkowce pow. Borszczów znalezione zostały zwłoki Danuty Szynajewskiej, z 1-roczną córką. Kobieta była torturowana, miała też wyprute jelita, natomiast dziewczynka roztrzaskaną głowę.

Wiosną 1945 roku we wsi Święty Stanisław pow. Kołomyja w bunkrze UPA w lesie znaleziono zwłoki dziewczyn lat 17, 20 i 21.

18 czerwca 1945 r. we wsi Cewków – Buda Czerniakowa pow. Lubaczów upowcy zamordowali 3 Polki, lat 23, 26 (ich ciał nie odnaleziono) oraz 30-letnią.

Nocą z 16 na 17 lipca we wsi Wojutycze pow. Sambor zamordowali 2 rodziny polskie liczące 10 osób, o nazwisku Kok (2 mężczyzn, 2 kobiety (lat 30 i 50), dwie córki lat 2 i 4 z jednej rodziny oraz 3 córki w wieku od 17 do 22 lat i syn lat 24 z drugiej rodziny.

„Przed śmiercią kobiety i dziewczęta zostały zbiorowo zgwałcone. Wszyscy byli torturowani, ciała ofiar były zmasakrowane” (Siekierka…, s. 912 – 913; lwowskie).

16 czerwca 1946 r. we wsi Darowice pow. Przemyśl upowcy uprowadzili 18-letnią Helenę Wańczoskę i po nocy następnego dnia przyprowadzili ją pod jej dom i tutaj zastrzelili.

Nocą z 6 na 7 lutego 1947 r. we wsi Żernica Wyżna pow. Lesko uprowadzili 4 Polki, które zaginęły bez wieści oraz w marcu tego roku we wsi Raczkowa pow. Sanok uprowadzili 3 Polki, które także zaginęły bez wieści.

Podczas walk z UPA w Bieszczadach generał Edwin Rozłubirski wyruszył z batalionem WP na pomoc napadniętej przez UPA jednej z wiosek.

Meldunek przekazała placówka WOP w Komańczy. Dotarli po dwóch godzinach marszu. Generał relacjonował, co tam zastali:

„ W stojącej na uboczu owczarni znaleźliśmy dziewczęta i młode kobiety, jedyne istoty ludzkie, które ocalały z rzezi – ofiary tego, co – Hładysz cynicznie określał jako „kwadrans higieny seksualnej” ; kobiety zmaltretowane, pokrwawione, wielokrotnie gwałcone… Płakały i błagały o pomoc, ale jak mogliśmy im pomóc? Trzeba było zawieźć je do miasta i udzielić pomocy lekarskiej…. Drżącym i zacinającym się ze zdenerwowania głosem meldowałem o tym dowódcy pułku prosząc o przysłanie lekarza i konwoju z samochodami wymoszczonymi sianem – wiedziałem, że tyloma sanitarkami, ile było potrzebnych, pułk nie dysponuje.

Felczer batalionu zbierał od żołnierzy opatrunki osobiste – swoje z torby już dawno zużył, bez rezultatu usiłując zahamować krwotok dziewczynie, której bandyci wcisnęli butelkę w narządy rodne, po czym jeden z nich szczególnie okrutny – jak mówiły z krechą na gębie – który bił je i maltretował – rozbił szkło kopnięciem.

Nieszczęsna leżała teraz w kałuży krwi na ziemi, bezsilna, z twarzą białą jak papier, gryząc wargi w niemym milczeniu; podobno opierała się banderowcom, jednego z nich uderzyła w twarz. Druga, która wymaga natychmiastowej interwencji chirurga to dwunastoletnia dziewczynka…. Ma rozdarte krocze”. Jeszcze w 1948 roku, 8 kwietnia we wsi Cichoborz pow. Lubaczów grupa „ukraińskich partyzantów” torturowała i zabiła Polaka – gajowego, a dwóch z nich zgwałciło jego córkę.

Trudno jest oszacować, ile polskich dziewcząt i kobiet padło ofiarą ukraińskich gwałtów w latach 1939 – 1948.

Łączna ilość ofiar ludobójstwa szacowana jest od 150 tysięcy do 250 tysięcy Polaków, z czego około 80% to były kobiety, dzieci i starcy.

A jak wskazują badania dr Lucyny Kulińskiej, ofiarami gwałtów padały nawet 6-letnie dziewczynki.
Można przyjąć, że będzie to liczba mieszcząca się pomiędzy 20 – 50 tysiącami ofiar. O ile jednak w przypadku sowieckich gwałtów na Niemkach, Polkach czy Węgierkach, w ich wyniku śmierć poniosło mniej niż 1% ofiar, to w przypadku gwałtów ukraińskich przeżyło je mniej niż 1% polskich dziewcząt i kobiet.

Jest to także istotą tego ludobójstwa określonego przez prof. Ryszarda Szawłowskiego jako „genocidum atrox” , czyli „ludobójstwo okrutne, straszliwe”

 

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

371 komentarzy

371 Komentarzy

 1. qba

  11 lipca 2017 at 20:52

  Smutek. Nie ma co komentowac. Poza tym ze pis w imie politycznych interesow nie ma zahamowan przed nuczym i sprzeda nas bez mrugniecia okiem. Swoje zaklamane oblicze pokazali przy probie wprowadzenia zakazu aborcji. Ale jak chodzi o miesiecznice to pelna partyjna determinacja. Pis to niestety tylko mniejsze zlo ale to nie jest polska opcja.

 2. goj

  11 lipca 2017 at 20:58

  pisuary wyslijcie potomkom gwlacicieli wiecej kasy.Moze pozniej dopadna wasze kobiety?

 3. Sławomir

  11 lipca 2017 at 21:02

  Czytając po latach te opisy bestialstwa krew się burzy w człowieku.
  Nie dziwię się Polakom mszczącym się ślepo na Ukraińcach za krzywdy wyrządzone ich bliskim.
  Takiego diabelskiego bestialstwa i ogromu zbrodni na niewinnych i bezbronnych nie da się zrozumieć a co dopiero usprawiedliwić.

 4. Art

  11 lipca 2017 at 22:02

  Czytając te okropności,dochodzę do wniosku,że oni nigdy się do tego nie przyznają.Nie daj się Polaku nabrać,Ukrainiec i Litwin to odwieczny wróg,zdradliwy i przebiegły.Zawsze będzie udawał przyjaciela,gdy w biedzie.Ale gdy trochę się odbije (w Polsce jest ich ponad 2 mln),to znowu będzie rzeź.

 5. anty ukraina

  11 lipca 2017 at 22:43

  a my teraz te mendy przyjmujemy w Pl do pracy złodzieje i brudasy jakich mało!!

 6. krzysztof40

  12 lipca 2017 at 00:14

  Gdyby mieli broń to by się obronili, szkoda że rząd PiS nie wyciągnął lekcji z tej historii i blokuje narodowi dostęp do broni, przecież są u nas ukraincy, ale to co mają rządzący BOR który jeździ za nimi giwerami więc mają gdzieś resztę narodu byle im nic nie było. Każdy Polak ma umieć obsłużyć broń, tylko do rządzących to nie dociera.Z armią można walczyć, ale jak walczyć z całym uzbrojonym narodem.

 7. stanley

  12 lipca 2017 at 09:29

  czytając te wszystkie okrócieństwa, aż nie chce się wierzyć, że jesteśmy tak naiwni I wierzymy w paplaninę o wyzwoleniu, zwycięstwie I wolności. jesteśmy w tej wojnie najwiekszym przegranym – wymordowane 30 % społeczeństwa I to tego najbardziej wartościowego, starta 1/3 terytorium, oraz komunizm na ponad pół wieku, a obecnie rzady spadkobierców tego szamba.
  musimy kiedys otworzyć oczy !!!!

 8. Andrzej

  12 lipca 2017 at 10:01

  Pis jest antypolski .Stracili moj glos bezpowtnie.

 9. Grze

  12 lipca 2017 at 12:19

  Ukraińcy to dzikusy. Trzeba ich nawracać i cywilizować. Należy uświadomić im, w czym brali udział i że lepiej z Panem Jezusem trzymać. Należy jednak i we własne piersi się uderzyć. Cały praktycznie (z nielicznymi wyjątkami) stan osobowy i sprzętowy AK doczekał akcji Burza i nasza niezwyciężona Armia Krajowa starła się w beznadziejnej i bezsensownej walce z dogorywającymi Niemcami na korzyść Sowietów a trochę wcześniej ta siła mogła z powodzeniem powstrzymać uzbrojone w widły i siekiery ukraińskie chłopstwo? Polityczne ambicje były ważniejsze.

 10. SLAW69

  12 lipca 2017 at 21:03

  Do komentatorów „jadących” po PIS-ie.
  Przypomnijcie sobie przede wszystkim głosowanie w 2013.
  Osobiście nie podoba mi się bezwarunkowa przyjaźń z Ukrainą, ale trzeba dostrzec powolne trzeźwienie tępych politycznych łbów. Ciężko to idzie, ale jednak.
  Ciekawostka, którą muszę się podzielić:
  Właśnie dowiedziałem się od starszej Ukrainki spod Kijowa, która do niedawna nie miała pojęcia co to Lwów, taką wiadomość: Lwów stał się wspaniałym miastem kultury, sztuki i architektury dopiero od momentu przejęcia przez Austrię!
  Tak wygląda pisanie historii przez Ukrainę!

 11. my blog

  14 lipca 2017 at 07:29

  Piece of writing writing is also a excitement, if you be familiar with then you can write otherwise it is difficult to write.

 12. Bea

  14 lipca 2017 at 15:26

  Nie potrafilam tego czytac dalej, lzy w oczach Boze dlaczego? zal i zlosc !!!!slyszalam wczesniej od dziadkow ze byli gorsi od niemcow i bestilsko ciezarna…nie wierzylam ze czlowiek moglby byc Tak okrutny,czy byli to ludzie?? nigdy wiecej wojny nigdy.Boze Chron Polske przed wszelkim zlem

 13. pamiec

  15 lipca 2017 at 11:55

  kazdy ukrainiec musi przeklac Ukraine za to inaczej niewolno im tu byc ani zyc

 14. Albert

  16 lipca 2017 at 23:25

  Jest mi smutno. Czołem Polacy.

 15. krzysiek

  17 lipca 2017 at 23:25

  myślę, że ten „artykuł” nie nadaje się raczej do publikacji. Zbyt drastyczny i obszerny. Nie byłem s tanie przeczytać go w całości. Czytałem co któryś akapit. I te ukraińskie sk..rwysyny mają czelność teraz tutaj przyjeżdżać i żyć pomiędzy nami ?!?!

 16. human hair weave

  18 lipca 2017 at 13:36

  When I obtain human hair weave https://www.youtube.com/watch?v=koiFnDsfNPU, I will once all over again purchase them.

 17. m

  18 lipca 2017 at 16:02

  Krzesimir Dębski o Wołyniu: Najbardziej boli spirala kłamstwa (https://pl.aleteia.org/2017/07/18/krzesimir-debski-o-wolyniu-najbardziej-boli-spirala-klamstwa/)

 18. m

  18 lipca 2017 at 16:04

  „Trzeba było, to się ratowało”. Opowieść o Ukraińcach, którzy ocalili Polaków na Wołyniu
  https://pl.aleteia.org/2016/10/20/trzeba-bylo-to-sie-ratowalo-opowiesc-o-ukraincach-ktorzy-ocalili-polakow-na-wolyniu/

 19. Stanisław Żurek

  25 lipca 2017 at 21:12

  Patrz: „Zakazana Historia” nr 6 (10) z czerwca 2014 roku: Stanisław Żurek; „Ukraińskie gwałty na Polkach”, s. 15 – 27. Tam też są „wszelkie prawa zastrzeżone”.

 20. kevin

  31 lipca 2017 at 21:45

  voilà un petit test pour voir. En effet je veux absolument que mes liens s’indexent bordel. Ca fait trop là sinon mes amis.

 21. online casino

  3 września 2017 at 23:35

  http://richcasino2online.com/ – online casino canada
  slot machines
  casino games

 22. Fälschung cartier herren kette

  4 września 2017 at 14:05

  I am sure this piece of writing has touched all the internet people, its really really good post on building up new weblog.|
  Fälschung cartier herren kette http://www.wieschmucktragen.com/category/replik-cartier-schmuck

 23. collier cable or blanc replique

  4 września 2017 at 14:06

  There’s definately a great deal to know about this subject. I like all the points you’ve made.|
  collier cable or blanc replique http://www.gioiellipopolare.ru/fr/

 24. rolex lady datejust faux

  4 września 2017 at 14:06

  Stage INTRAVENOUS (9 February to thirteen 04 2010)
  rolex lady datejust faux http://www.datejustwatch.org/category/replique-rolex-datejust

 25. Hi mates, its enormous post regarding teachingand completely explained, keep it up all the time.|
  imitazione vendere cartier anello con diamanti http://www.aaawatch.cn/it/aaa-cartier-love-replica-ring-b4084700-in-white-gold-p668/

 26. van cleef bijoux imitation

  4 września 2017 at 14:07

  You made several nice points there. I did a search on the theme and found the majority of people will have the same opinion with your blog.
  van cleef bijoux imitation http://www.holidayvcagift.cn/fr/van-cleef-arpels-replica-alhambra-yellow-gold-necklace-vcard80100-p5/

 27. faux love cartier

  4 września 2017 at 14:08

  Hi there. I found your website by means of Google at the same time as looking for a related subject, your web site came up. It seems great. I have bookmarked it in my google bookmarks to visit then.
  faux love cartier http://www.clovejs.ru/fr/cartier-love-necklace-replica-c137/

 28. Silvia Odete Morani Massad

  5 września 2017 at 16:30

  Can you tell us more about this? I’d like to find out
  more details.

 29. thousand stocks

  6 września 2017 at 10:02

  Hello, i believe that i saw you visited my site so i came
  to go back the choose?.I’m trying to to find issues
  to enhance my website!I assume its good enough to make use of a few of your concepts!!

 30. generic viagra 100mg

  6 września 2017 at 11:40

  buy viagra rite aid
  generic viagra 100mg
  how to buy viagra in spain

 31. car insurance quotes

  6 września 2017 at 23:48

  http://lookinsuranceusa.com/ – auto insurance quotes
  car insurance quotes
  auto insurance quotes

 32. s.c.ornfu.l.s.rp@malibu.pw

  7 września 2017 at 11:29

  Awesome article.

 33. right car loan

  7 września 2017 at 15:10

  Hello there, You’ve done an incredible job. I’ll certainly digg it and personally recommend to
  my friends. I am confident they’ll be benefited from this website.

 34. https://www.thesun.co.uk

  8 września 2017 at 04:02

  Its like you read my mind! You seem to know so much about
  this, like you wrote the book in it or something. I think that
  you can do with some pics to drive the message home a bit, but
  other than that, this is fantastic blog. A fantastic read.
  I will definitely be back.

 35. Lelio Vieira Carneiro Junior

  8 września 2017 at 05:03

  Pretty portion of content. I simply stumbled upon your weblog and in accession capital to claim
  that I get in fact loved account your blog posts. Anyway I will be subscribing on your augment
  and even I fulfillment you get admission to
  constantly quickly.

 36. orlando real estate

  8 września 2017 at 16:19

  Heya i am for the first time here. I found this
  board and I find It truly useful & it helped me out much.
  I hope to give something back and help others like you helped
  me.

 37. sverigapotek

  10 września 2017 at 10:40

  apoteket köpa, http://sverige-apotek.life/prexim.html , generiska alternativ till online.

 38. mortgage loan

  10 września 2017 at 15:52

  An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a co-worker who was doing a little research on this.

  And he actually ordered me breakfast simply
  because I stumbled upon it for him… lol. So allow
  me to reword this…. Thanks for the meal!!
  But yeah, thanks for spending time to discuss this topic here on your internet site.

 39. sverigapotek

  10 września 2017 at 18:00

  malmö, http://sverige-apotek.life/estracombi.html , pris pa priser.

 40. start up costs

  10 września 2017 at 19:17

  Wow, superb weblog format! How long have you been running a blog for?
  you made running a blog look easy. The whole glance of your site is great, as
  well as the content material!

 41. Jacelyn

  11 września 2017 at 08:57

  I blog often and I seriously appreciate your information. This article has really
  peaked my interest. I’m going to book mark your website and
  keep checking for new details about once per week. I opted in for
  your RSS feed as well.

 42. I think what you typed was very logical. However, what about
  this? what if you composed a catchier post title? I ain’t suggesting your information is not solid, but suppose you
  added a headline that makes people want more? I mean Przerażające gwałty Ukraińców na kobietach i dzieciach –
  Prawy.pl is kinda boring. You ought to peek at Yahoo’s home page and note how they write post titles
  to grab viewers to open the links. You might try adding
  a video or a picture or two to grab readers excited about everything’ve written. Just my opinion, it
  would bring your posts a little livelier.

 43. wiki.cloudsms.com.ng

  14 września 2017 at 07:50

  obviously like your web-site but you need
  to test the spelling on quite a few of your posts. Many of them are rife with spelling issues and I to find it very troublesome
  to tell the reality nevertheless I will certainly come
  back again.

 44. beaufort golf course

  15 września 2017 at 14:25

  I used to be suggested this website through my cousin. I
  am now not certain whether or not this publish is written via him as nobody else understand such certain about my trouble.
  You’re wonderful! Thank you!

 45. open golf

  15 września 2017 at 19:25

  I don’t know whether it’s just me or if everybody else encountering issues with your website.
  It seems like some of the text on your posts are running off the screen.
  Can somebody else please comment and let me know if this is happening to them as well?

  This may be a issue with my internet browser because I’ve had this happen before.
  Many thanks

 46. tourism presents

  16 września 2017 at 05:21

  I have been surfing online more than 4 hours today, yet I never found any interesting article like yours.
  It’s pretty worth enough for me. In my opinion, if all webmasters and
  bloggers made good content as you did, the web will be a lot more useful than ever
  before.

 47. best tips travelling

  17 września 2017 at 02:22

  Have you ever thought about including a little bit more than just
  your articles? I mean, what you say is valuable
  and all. Nevertheless imagine if you added some great photos or video clips to give your posts more, „pop”!
  Your content is excellent but with pics and videos, this site could certainly
  be one of the greatest in its niche. Terrific
  blog!

 48. international travel

  17 września 2017 at 04:31

  If some one wants to be updated with newest technologies therefore he must be go to see this website
  and be up to date daily.

 49. Neal

  17 września 2017 at 06:09

  May I simply just say what a comfort to uncover somebody that really knows what they are discussing on the net.

  You certainly realize how to bring a problem
  to light and make it important. More people must
  check this out and understand this side of your story.
  It’s surprising you aren’t more popular since you certainly possess the gift.

 50. golf course

  17 września 2017 at 08:31

  This piece of writing will assist the internet viewers for setting
  up new website or even a blog from start to end.

 51. traveling abroad

  21 września 2017 at 01:54

  Truly no matter if someone doesn’t understand afterward its up to other people that they will help,
  so here it occurs.

 52. can u take 2 cialis pills

  21 września 2017 at 15:07

  can cut cialis pills half
  cialis super active 20mg pills
  generic cialis sale
  cialis online order canada
  cialis sale online
  szcomic.com
  safe place to buy cialis
  http://www.webniwa.com
  buy viagra cialis or levitra
  buy cialis germany
  order cialis for daily use

 53. Lin

  21 września 2017 at 22:51

  What’s up, everything is going sound here and ofcourse every one is sharing facts, that’s really fine,
  keep up writing.

 54. Armand

  22 września 2017 at 01:39

  What’s up, its good post on the topic of media print, we
  all know media is a wonderful source of information.

 55. Dorismen

  22 września 2017 at 10:01

  best prices for cialis

  [url=http://delhimonuments.org/members/pulljoke08/activity/204341/]generic viagra canadian[/url]

  cialis prices canada

  viagra information

  best price for viagra

 56. Derrickwar

  22 września 2017 at 19:21

  cheap cialis pills online
  cialis online pharmacy
  cheap legitimate cialis
  [url=http://vgcialistylbuyjl.com/#]cialis online pharmacy[/url]
  buy cialis australia

 57. www.nhealth-asia.com

  22 września 2017 at 20:23

  Thank you, I have recently been looking for info approximately this subject for ages and yours is the best I
  have came upon so far. But, what about the bottom line?
  Are you certain in regards to the supply?

 58. RichardAlape

  22 września 2017 at 22:06

  canada walmart no prescription pharmacy

  canadian tadalafil
  [url=http://canadianpharmacyonlinetousa.com/]CanadianPharmacyOnlineToUSA.com[/url]

  ordering medications from canada – drugs online without a prescription

 59. dating sites

  23 września 2017 at 03:24

  Thanks designed for sharing such a good thinking, piece of writing is nice, thats why i
  have read it completely

 60. Rolandrig

  23 września 2017 at 10:33

  buy cheap cialis in australia
  online cialis
  buy cialis johannesburg
  [url=http://vgcialistylbuyjl.com/#]cialis online[/url]
  buy cialis online canada pharmacy

 61. tzxzlw.com

  23 września 2017 at 11:00

  Hello, this weekend is good in favor of me, since this moment i am reading
  this impressive informative paragraph here at my residence.

 62. Lawanna

  23 września 2017 at 12:50

  I enjoy looking through a post that will make men and women think.
  Also, thank you for allowing me to comment!

 63. http://aquamanaesp.gov.co/

  23 września 2017 at 14:16

  Hi there I am so excited I found your blog, I really found you by mistake, while I was looking on Aol for something else, Anyways I am here now and would just like to say cheers for a
  tremendous post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I
  don’t have time to read through it all at the moment but I
  have bookmarked it and also included your RSS feeds, so when I have
  time I will be back to read more, Please do keep up the
  fantastic jo.

 64. Leroy

  24 września 2017 at 03:42

  I like the valuable info you provide in your articles.
  I will bookmark your blog and check again here regularly.
  I am quite sure I will learn many new stuff right here!
  Good luck for the next!

 65. Jackson

  24 września 2017 at 07:29

  Marvelous, what a web site it is! This webpage gives helpful data to us, keep it up.

 66. sverigapotek

  24 września 2017 at 12:12

  online europe, http://sverige-apotek.life/coxicam.html , kostnad malmö.

 67. Stephanie

  24 września 2017 at 19:24

  Terrific article! That is the type of information that are meant
  to be shared across the internet. Shame on the seek engines for now not positioning this put up upper!
  Come on over and consult with my web site . Thank you
  =)

 68. Pete

  24 września 2017 at 19:25

  Do you have any video of that? I’d want to find out more details.

 69. Michaelnup

  25 września 2017 at 01:42

  buy cheap cialis link online
  cialis buy
  can buy cialis canada
  [url=http://vgcialistylbuyjl.com/#]cialis buy[/url]
  how to buy cialis with a prescription

 70. Alejandro

  25 września 2017 at 09:16

  Thanks very nice blog!

 71. Stevefredo

  25 września 2017 at 10:52

  cheapest cialis online
  buy cialis online
  can you buy cialis in dubai
  [url=http://vgcialistylbuyjl.com/#]online cialis[/url]
  buy cialis brisbane

 72. KevinQuoli

  25 września 2017 at 14:05

  canadian pharmacies
  cialis + canada

  viagra canada online
  [url=https://weriz.kroogi.com/en/content/3412615-5-Advantages-of-utilization-a-Global-Pharmacy.html]viagra.canada[/url]

  online pharmacies in usa

 73. MichaelDot

  25 września 2017 at 20:19

  buy cheap viagra online uk
  order viagra canadian pharmacy
  quiero comprar viagra generico
  [url=http://vgcialistylbuyjl.com/#]buy viagra from canada online[/url]
  difference between generic viagra pfizer viagra

 74. Cameroniodip

  26 września 2017 at 01:34

  cost cialis prescription
  [url=http://www.getjealous.com/deskjoke27/journal/5823730/can-a-canadian-drug-store-supply-the-sam.html]online canadian drugs[/url]

  ordering viagra

  order viagra without prescription
  cheapest canadian pharcharmy online

 75. wiki.cloudsms.com.ng

  26 września 2017 at 04:47

  Howdy! I know this is somewhat off-topic however I had to ask.
  Does running a well-established website such as yours
  take a lot of work? I’m brand new to operating a blog however I do write in my journal on a daily basis.
  I’d like to start a blog so I can easily share my personal experience
  and feelings online. Please let me know if you have any recommendations or tips for new aspiring bloggers.
  Thankyou!

 76. www.themusicverse.com

  26 września 2017 at 05:33

  This is really interesting, You are a very skilled blogger.
  I have joined your rss feed and look forward to seeking more of
  your fantastic post. Also, I have shared your website in my social networks!

 77. Lucille

  26 września 2017 at 06:04

  Wow that was strange. I just wrote an very long comment but after
  I clicked submit my comment didn’t appear. Grrrr…
  well I’m not writing all that over again. Anyway, just wanted to say fantastic blog!

 78. Ricardocof

  26 września 2017 at 14:08

  legit place to buy viagra
  viagra cheap thailand
  viagra 100 mg how long does it last
  [url=http://vgcialistylbuyjl.com/#]buy viagra goa[/url]
  sildenafil como citrato 50mg

 79. Tegan

  26 września 2017 at 14:17

  It’s in fact very complex in this active life to listen news on Television, so I just use web for that reason, and take the
  newest news.

 80. MichaelGoF

  26 września 2017 at 18:21

  does viagra 50mg work
  where can i buy the viagra
  generamedix co uk generic viagra
  [url=http://vgcialistylbuyjl.com/#]generic viagra for cheap[/url]
  popular pills online compra viagra italy

 81. Williamjug

  27 września 2017 at 00:56

  buy sildenafil in india
  buy viagra cheap australia
  jake gyllenhaal viagra salesman
  [url=http://vgcialistylbuyjl.com/#]viagra sale ottawa[/url]
  can buy viagra yahoo

 82. IsidroZex

  27 września 2017 at 08:56

  old do you have get prescribed viagra
  cheap viagra soft tabs
  how to get free viagra uk
  [url=http://vgcialistylbuyjl.com/#]viagra for men sale[/url]
  good source for generic viagra

 83. poor credit loan

  27 września 2017 at 12:23

  loan lenders for bad credit
  poor credit loan
  i need 500 dollars fast

 84. Arthurpem

  27 września 2017 at 20:12

  much does viagra 100mg cost
  viagra women sale online
  why use sildenafil citrate tablets
  [url=http://vgcialistylbuyjl.com/#]discount viagra sale[/url]
  viagra generika bestellen

 85. Dorismen

  27 września 2017 at 21:12

  viagra best price

  [url=http://www.cardealerhub.org/forums/discussion/19667/can-a-canadian-pharmacy-offer-identical-medications]canada online drugstore[/url]

  viagra 100mg price

  viagra directions

  generic cialis in usa

 86. JamesAxown

  28 września 2017 at 01:17

  medicinale generico come viagra
  buy viagra jelly uk
  sildenafil 100mg for sale
  [url=http://vgcialistylbuyjl.com/#]how to order viagra online safely[/url]
  does viagra help you get hard

 87. travel tips

  28 września 2017 at 01:56

  Good day! I know this is kinda off topic but I was wondering which
  blog platform are you using for this site? I’m getting fed up of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking
  at options for another platform. I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.

 88. Jesusrem

  28 września 2017 at 09:54

  price viagra rupees
  viagra men sale
  generic viagra from canada online
  [url=http://vgcialistylbuyjl.com/#]buy viagra tokyo[/url]
  pill like viagra women

 89. Clydenog

  28 września 2017 at 10:11

  j buy generic viagra towards [url=http://viagrabmc.com]fast shipping viagra[/url] sildenafil

 90. Estebanrew

  28 września 2017 at 10:26

  a viagra generic face [url=http://viagrabmc.com]sildenafil[/url] viagra

 91. Clydenog

  28 września 2017 at 11:25

  o cialis special offers her [url=http://cialisbmc.com]buy cialis online[/url] buy cialis online

 92. Estebanrew

  28 września 2017 at 11:42

  k personal loans cash made [url=http://personalloansbmc.com]personal loans online[/url] personal loans safe and simple

 93. Clydenog

  28 września 2017 at 12:41

  u viagra opposite [url=http://viagrabmc.com]viagra[/url] fast shipping viagra

 94. Estebanrew

  28 września 2017 at 12:54

  n buy zithromax you’ll [url=http://zithromaxbmc.com]zithromax generic[/url] zithromax generic

 95. AnthonySpada

  28 września 2017 at 14:06

  w approved payday loans body
  work [url=http://paydaynlg.com]payday advance loans[/url]
  payday loans processing

 96. GeorgeDrymn

  28 września 2017 at 14:19

  k cialis best prices stranger
  until [url=http://cialisnlg.com]cialis[/url]
  cialis

 97. MichaelRic

  28 września 2017 at 14:36

  l viagra online neck
  bent [url=http://viagranlg.com]viagra quality medication[/url]
  viagra

 98. AnthonySpada

  28 września 2017 at 15:22

  c approved payday loans boy
  latter [url=http://paydaynlg.com]approved payday loans[/url]
  approved payday loans

 99. GeorgeDrymn

  28 września 2017 at 15:34

  s compare cialis strange
  yourself [url=http://cialisnlg.com]cialis best prices[/url]
  buy cialis

 100. MichaelRic

  28 września 2017 at 15:49

  x viagra quality drugs get
  state [url=http://viagranlg.com]viagra quality drugs[/url]
  viagra guaranteed

 101. Davidvob

  28 września 2017 at 15:54

  the best site to buy viagra
  buy viagra walgreens
  taking 25mg viagra
  [url=http://vgcialistylbuyjl.com/#]viagra cheap fast shipping[/url]
  viagra and nitro pills

 102. AnthonySpada

  28 września 2017 at 16:34

  q payday loans USA resident best
  try [url=http://paydaynlg.com]approved payday loans[/url]
  approved payday loans

 103. GeorgeDrymn

  28 września 2017 at 16:48

  r cialis can’t
  spot [url=http://cialisnlg.com]cialis best prices[/url]
  buy cialis

 104. MichaelRic

  28 września 2017 at 17:07

  i viagra aunt
  friends [url=http://viagranlg.com]viagra lowest prices[/url]
  viagra

 105. AnthonySpada

  28 września 2017 at 17:47

  a payday loans speech
  perfectly [url=http://paydaynlg.com]payday loans online[/url]
  payday loans today

 106. GeorgeDrymn

  28 września 2017 at 18:06

  n buy cialis lives
  wouldn’t [url=http://cialisnlg.com]cialis coupon[/url]
  compare cialis

 107. MichaelRic

  28 września 2017 at 18:22

  b viagra lowest prices necessary
  proper [url=http://viagranlg.com]viagra quality medication[/url]
  viagra quality medication

 108. AnthonySpada

  28 września 2017 at 19:01

  s payday loans online miss
  without [url=http://paydaynlg.com]payday loans best way[/url]
  payday loans processing

 109. MichaelRic

  28 września 2017 at 19:38

  u viagra guaranteed impossible
  god [url=http://viagranlg.com]viagra lowest prices[/url]
  viagra

 110. AnthonySpada

  28 września 2017 at 20:14

  q payday loans man
  ladies [url=http://paydaynlg.com]payday loans online[/url]
  payday loans

 111. GeorgeDrymn

  28 września 2017 at 20:41

  v cialis side
  sight [url=http://cialisnlg.com]cialis best prices[/url]
  cialis coupon

 112. MichaelRic

  28 września 2017 at 20:52

  f viagra quality medication strong
  farther [url=http://viagranlg.com]viagra quality medication[/url]
  viagra guaranteed

 113. KevinQuoli

  28 września 2017 at 21:03

  canadadrugsonline.com
  viagra at canadian pharmacy

  canada rx pharmacy
  [url=http://customer.pavepro.com/members/plotbass01/activity/212436/]cialis in canada[/url]

  prescriptions canada

 114. AnthonySpada

  28 września 2017 at 21:28

  u payday loans online writing
  dark [url=http://paydaynlg.com]payday loans best way[/url]
  payday loans USA resident

 115. GeorgeDrymn

  28 września 2017 at 21:59

  h find cialis talked
  wild [url=http://cialisnlg.com]cialis[/url]
  cialis coupon

 116. MichaelRic

  28 września 2017 at 22:07

  s viagra online move
  passion [url=http://viagranlg.com]viagra[/url]
  buy viagra online

 117. AnthonySpada

  28 września 2017 at 22:41

  z payday loans mother
  garden [url=http://paydaynlg.com]payday loans USA resident[/url]
  payday loans online

 118. Charlessit

  28 września 2017 at 23:10

  sildenafil orifarm generics
  order generic viagra online
  viagra en generico
  [url=http://vgcialistylbuyjl.com/#]viagra cheap online[/url]
  hard sale evolution viagra salesman

 119. GeorgeDrymn

  28 września 2017 at 23:18

  l get quality cialis place
  minutes [url=http://cialisnlg.com]cialis coupon[/url]
  cialis

 120. MichaelRic

  28 września 2017 at 23:22

  h viagra lowest prices town
  hat [url=http://viagranlg.com]viagra online[/url]
  viagra quality medication

 121. AnthonySpada

  28 września 2017 at 23:54

  w payday advance loans meet
  presently [url=http://paydaynlg.com]payday loans[/url]
  payday loans

 122. GeorgeDrymn

  29 września 2017 at 00:36

  h compare cialis easy
  there [url=http://cialisnlg.com]find cialis[/url]
  cialis best prices

 123. MichaelRic

  29 września 2017 at 00:37

  u viagra online speaking
  satisfaction [url=http://viagranlg.com]buy viagra online[/url]
  viagra online

 124. AnthonySpada

  29 września 2017 at 01:07

  l payday advance loans sister
  could [url=http://paydaynlg.com]approved payday loans[/url]
  payday loans USA resident

 125. MichaelRic

  29 września 2017 at 01:53

  u viagra fear
  legs [url=http://viagranlg.com]viagra quality medication[/url]
  viagra

 126. AnthonySpada

  29 września 2017 at 02:18

  e payday loans telling
  country [url=http://paydaynlg.com]payday loans USA resident[/url]
  payday loans USA resident

 127. MichaelRic

  29 września 2017 at 03:09

  s viagra online lay
  white [url=http://viagranlg.com]viagra lowest prices[/url]
  buy viagra online

 128. AnthonySpada

  29 września 2017 at 03:30

  y payday loans online new
  noble [url=http://paydaynlg.com]payday loans processing[/url]
  payday loans online

 129. MichaelRic

  29 września 2017 at 04:27

  n buy viagra online lady
  shook [url=http://viagranlg.com]viagra[/url]
  viagra lowest prices

 130. AnthonySpada

  29 września 2017 at 04:45

  r approved payday loans week
  burst [url=http://paydaynlg.com]approved payday loans[/url]
  payday loans USA resident

 131. MichaelRic

  29 września 2017 at 05:45

  d viagra guaranteed turning
  unless [url=http://viagranlg.com]viagra coupons[/url]
  viagra quality drugs

 132. AnthonySpada

  29 września 2017 at 05:59

  w payday loans processing considered
  fool [url=http://paydaynlg.com]payday loans today[/url]
  payday loans online

 133. MichaelRic

  29 września 2017 at 07:04

  n viagra writing
  opposite [url=http://viagranlg.com]viagra coupons[/url]
  buy viagra online

 134. GeorgeDrymn

  29 września 2017 at 07:04

  j cialis coupon doubt
  made [url=http://cialisnlg.com]cialis coupon[/url]
  cialis

 135. AnthonySpada

  29 września 2017 at 07:13

  c payday advance loans father
  by [url=http://paydaynlg.com]approved payday loans[/url]
  approved payday loans

 136. bbs.talakeji.cn

  29 września 2017 at 07:39

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing
  this write-up and also the rest of the site is really good.

 137. GeorgeDrymn

  29 września 2017 at 08:24

  m find cialis shall
  I’ve [url=http://cialisnlg.com]compare cialis[/url]
  cialis online

 138. AnthonySpada

  29 września 2017 at 08:28

  e payday loans online here
  ay [url=http://paydaynlg.com]payday advance loans[/url]
  payday advance loans

 139. AnthonySpada

  29 września 2017 at 09:37

  r payday loans online outside
  bent [url=http://paydaynlg.com]approved payday loans[/url]
  payday loans best way

 140. GeorgeDrymn

  29 września 2017 at 09:46

  y compare cialis showed
  hours [url=http://cialisnlg.com]get quality cialis[/url]
  get quality cialis

 141. AnthonySpada

  29 września 2017 at 10:46

  k payday advance loans mistress
  breath [url=http://paydaynlg.com]payday loans online[/url]
  payday advance loans

 142. MichaelRic

  29 września 2017 at 11:10

  c viagra coupons at
  children [url=http://viagranlg.com]viagra lowest prices[/url]
  viagra quality drugs

 143. AnthonySpada

  29 września 2017 at 11:56

  n payday loans still
  hurt [url=http://paydaynlg.com]payday advance loans[/url]
  payday loans online

 144. TyrellTow

  29 września 2017 at 12:01

  where to buy viagra in uk online
  viagra sale cheap uk
  donde puedo comprar viagra venezuela
  [url=http://vgcialistylbuyjl.com/#]viagra buy canada[/url]
  viagra generique discount

 145. GeorgeDrymn

  29 września 2017 at 12:33

  g find cialis former
  servants [url=http://cialisnlg.com]cialis[/url]
  get quality cialis

 146. AnthonySpada

  29 września 2017 at 12:58

  u payday loans best way case
  our [url=http://paydaynlg.com]payday advance loans[/url]
  payday advance loans

 147. GeorgeDrymn

  29 września 2017 at 13:44

  q get quality cialis somebody
  thrown [url=http://cialisnlg.com]cialis coupon[/url]
  find cialis

 148. AnthonySpada

  29 września 2017 at 13:57

  f payday loans today seems
  if [url=http://paydaynlg.com]payday loans processing[/url]
  payday loans

 149. GeorgeDrymn

  29 września 2017 at 14:59

  r cialis online company
  fall [url=http://cialisnlg.com]buy cialis[/url]
  cialis online

 150. AnthonySpada

  29 września 2017 at 14:59

  v payday loans you
  middle [url=http://paydaynlg.com]payday loans[/url]
  payday loans processing

 151. Danielcal

  29 września 2017 at 16:19

  u amoxicillin spot [url=http://amoxilctr.com]buy amoxicillin online[/url] amoxicillin

 152. Danielcal

  29 września 2017 at 17:34

  u cialis online rest [url=http://cialisctr.com]buy quality cialis[/url] buy quality cialis

 153. apoteksverige

  29 września 2017 at 17:44

 154. Danielcal

  29 września 2017 at 18:51

  m cialis quality drugs than [url=http://cialisctr.com]buy cialis online[/url] cialis coupon

 155. PeterFes

  29 września 2017 at 18:52

  p cheap amoxicillin favour [url=http://amoxilctr.com]cheap amoxicillin[/url] cheap amoxicillin

 156. Danielcal

  29 września 2017 at 20:06

  t viagra legs [url=http://viagractr.com]viagra[/url] viagra online

 157. PeterFes

  29 września 2017 at 21:19

  q cialis online word [url=http://cialisctr.com]cialis coupon[/url] buy cialis online

 158. Danielcal

  29 września 2017 at 21:23

  v cialis FDA approved coming [url=http://cialisctr.com]cialis quality drugs[/url] cialis online

 159. Danielcal

  29 września 2017 at 22:38

  u buy viagra online drink [url=http://viagractr.com]viagra safely online[/url] buy viagra

 160. Danielcal

  29 września 2017 at 23:53

  z cialis once [url=http://cialisctr.com]buy cialis online[/url] cialis quality drugs

 161. Danielcal

  30 września 2017 at 01:07

  g buy amoxil seeing [url=http://amoxilctr.com]amoxil quality medication[/url] amoxicillin

 162. Danielcal

  30 września 2017 at 02:22

  j cialis caught [url=http://cialisctr.com]buy cialis online[/url] buy quality cialis

 163. Danielcal

  30 września 2017 at 03:37

  z provigil nor [url=http://modafinilctr.com]fast shipping modafinil[/url] modafinil online

 164. Danielcal

  30 września 2017 at 04:54

  x buy viagra corner [url=http://viagractr.com]viagra online[/url] viagra worldwide delivery

 165. Danielcal

  30 września 2017 at 06:12

  n amoxil quality medication difference [url=http://amoxilctr.com]cheap amoxicillin[/url] required amoxil

 166. PeterFes

  30 września 2017 at 07:17

  u buy amoxil noble [url=http://amoxilctr.com]buy amoxicillin online[/url] amoxil coupon

 167. Danielcal

  30 września 2017 at 07:29

  r safe and secure viagra home [url=http://viagractr.com]viagra safely online[/url] viagra online

 168. PeterFes

  30 września 2017 at 08:35

  s pharmacy worldwide delivery stood [url=http://canadianpharmctr.com]online pharmacy[/url] pharmacy customer service

 169. Danielcal

  30 września 2017 at 08:47

  a provigil generic offered [url=http://modafinilctr.com]modafinil[/url] provigil best price

 170. Dadado Veiga

  30 września 2017 at 09:07

  I relish, result in I discovered just what I was having a look for.
  You have ended my four day long hunt! God Bless you man. Have a nice day.
  Bye

 171. PeterFes

  30 września 2017 at 09:54

  x online pharmacy altogether [url=http://canadianpharmctr.com]pharmacy worldwide delivery[/url] pharmacy from canada

 172. Danielcal

  30 września 2017 at 10:05

  i online pharmacy meaning [url=http://canadianpharmctr.com]pharmacy from canada[/url] pharmacy worldwide delivery

 173. DavidFussY

  30 września 2017 at 10:39

  cheap viagra with dapoxetine
  buy viagra sweden
  cheap viagra from china
  [url=http://vgcialistylbuyjl.com/#]order viagra with mastercard[/url]
  generic viagra canadian customs

 174. PeterFes

  30 września 2017 at 11:13

  b pharmacy from canada whose [url=http://canadianpharmctr.com]pharmacy from canada[/url] pharmacy customer service

 175. Danielcal

  30 września 2017 at 11:22

  u viagra safely online do [url=http://viagractr.com]viagra coupons[/url] buy viagra

 176. jordan soccer jersey

  30 września 2017 at 11:52

  Hello, I think your blog might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog in Safari, it looks fine but when opening in Internet
  Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up!
  Other then that, fantastic blog!

 177. PeterFes

  30 września 2017 at 12:32

  n buy quality cialis tired [url=http://cialisctr.com]cialis FDA approved[/url] cialis

 178. Danielcal

  30 września 2017 at 12:40

  d viagra safely online true [url=http://viagractr.com]buy viagra[/url] buy viagra

 179. Danielcal

  30 września 2017 at 13:56

  y buy modafinil glass [url=http://modafinilctr.com]buy modafinil[/url] fast shipping modafinil

 180. PeterFes

  30 września 2017 at 15:12

  a canadian pharmacy online pity [url=http://canadianpharmctr.com]online pharmacy[/url] canada drugstore

 181. Danielcal

  30 września 2017 at 15:15

  k buy provigil online minute [url=http://modafinilctr.com]provigil[/url] provigil best price

 182. timex watches

  30 września 2017 at 15:36

  What i don’t realize is if truth be told how you are not actually a lot more neatly-favored than you may be now.
  You are so intelligent. You already know therefore significantly in terms of
  this matter, made me in my view imagine it from so
  many numerous angles. Its like men and women aren’t
  involved except it’s one thing to accomplish with Woman gaga!
  Your individual stuffs great. At all times handle it up!

 183. PeterFes

  30 września 2017 at 16:32

  v buy modafinil round [url=http://modafinilctr.com]provigil generic[/url] provigil best price

 184. Danielcal

  30 września 2017 at 16:34

  j modafinil am [url=http://modafinilctr.com]provigil[/url] provigil best price

 185. Danielcal

  30 września 2017 at 18:01

  n viagra safely online time [url=http://viagractr.com]safe and secure viagra[/url] viagra online

 186. PeterFes

  30 września 2017 at 18:52

  d buy amoxil expected [url=http://amoxilctr.com]buy amoxil[/url] amoxil lowest prices

 187. Stevengal

  30 września 2017 at 19:33

  cheap sildenafil canada
  buy viagra goa
  prospect viagra 50 mg
  [url=http://vgcialistylbuyjl.com/#]cuanto sale viagra en argentina[/url]
  can i buy viagra in usa

 188. PeterFes

  30 września 2017 at 19:50

  p amoxicillin large [url=http://amoxilctr.com]amoxil coupon[/url] amoxil lowest prices

 189. confer heart protection

  30 września 2017 at 20:09

  Hey there, I think your site might be having browser compatibility issues.
  When I look at your website in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up!
  Other then that, fantastic blog!

 190. confer heart protection

  30 września 2017 at 20:57

  What’s Happening i’m new to this, I stumbled upon this I have found It absolutely helpful
  and it has helped me out loads. I’m hoping to give a
  contribution & aid other users like its helped me. Great job.

 191. PeterFes

  30 września 2017 at 23:47

  n cialis altogether [url=http://cialisctr.com]cialis online[/url] cialis online

 192. Danielcal

  1 października 2017 at 00:10

  n safe and secure viagra expect [url=http://viagractr.com]buy viagra online[/url] buy viagra

 193. WalterRoome

  1 października 2017 at 00:40

  60 mg dapoxetine auch 100mg sildenafil
  viagra price
  buy cialis viagra levitra
  [url=http://vgcialistylbuyjl.com/#]how to buy viagra online canada[/url]
  what to tell your doctor to get a viagra prescription

 194. Dadado Veiga

  1 października 2017 at 02:13

  Hi! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers?

  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few months of hard
  work due to no backup. Do you have any methods to
  protect against hackers?

 195. Thomasgom

  1 października 2017 at 03:03

  canada rx
  [url=http://canadianpharmacyonlinetousa.com/]canadian pharmacies[/url]

  how does cialis work
  canadian pharmacies

  is there a generic for cialis?

 196. PeterFes

  1 października 2017 at 06:03

  t cialis quality drugs walking [url=http://cialisctr.com]buy quality cialis[/url] cialis coupon

 197. Danielcal

  1 października 2017 at 06:26

  w online pharmacy finished [url=http://canadianpharmctr.com]pharmacy from canada[/url] canada drugstore

 198. route travel tips

  1 października 2017 at 07:50

  Thanks for the auspicious writeup. It in truth used to
  be a amusement account it. Glance complex to more brought agreeable from you!
  By the way, how can we keep in touch?

 199. confer heart

  1 października 2017 at 09:42

  Excellent post. Keep writing such kind of info on your page.

  Im really impressed by your site.
  Hey there, You have performed a great job. I’ll certainly digg it and in my view
  recommend to my friends. I am confident they will be benefited from this web site.

 200. PeterFes

  1 października 2017 at 12:23

  s amoxicillin comfort [url=http://amoxilctr.com]amoxil[/url] amoxil

 201. Danielcal

  1 października 2017 at 12:47

  r cheap amoxicillin became [url=http://amoxilctr.com]amoxil quality medication[/url] amoxil generic

 202. Charlesset

  1 października 2017 at 13:00

  viagra dubai price
  viagra buy switzerland
  illegal buy viagra online usa
  [url=http://vgcialistylbuyjl.com/#]viagra men cheap[/url]
  is 100 mg viagra safe

 203. Daviddruth

  1 października 2017 at 13:53

  uk meds 4 u viagra online
  where to buy viagra online
  women viagra pills uk
  [url=http://mbviagraghtorderke.com/#]how old do you have to be to buy viagra[/url]
  online viagra us pharmacy

 204. Mauro Luiz Soares Zamprogno

  1 października 2017 at 15:14

  Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find It truly useful
  & it helped me out much. I hope to give something back
  and help others like you aided me.

 205. Danielcal

  1 października 2017 at 15:47

  u cialis quality drugs most [url=http://cialisctr.com]cialis online[/url] cialis quality drugs

 206. Danielcal

  1 października 2017 at 16:58

  c amoxil wind [url=http://amoxilctr.com]cheap amoxicillin[/url] amoxil coupon

 207. best butt

  1 października 2017 at 17:57

  Excellent way of telling, and good piece of writing to take
  information concerning my presentation subject, which i
  am going to present in academy.

 208. Danielcal

  1 października 2017 at 18:08

  q modafinil reason [url=http://modafinilctr.com]modafinil online[/url] provigil best price

 209. PeterFes

  1 października 2017 at 19:19

  x provigil aware [url=http://modafinilctr.com]buy provigil online[/url] buy provigil online

 210. PeterFes

  1 października 2017 at 20:29

  x buy provigil online sitting [url=http://modafinilctr.com]modafinil[/url] buy modafinil

 211. Danielcal

  1 października 2017 at 21:39

  t modafinil under [url=http://modafinilctr.com]provigil[/url] provigil

 212. Jens

  1 października 2017 at 21:40

  What’s up to all, how is the whole thing, I think every one
  is getting more from this web site, and your views are good in support of new users.

 213. PeterFes

  1 października 2017 at 22:49

  v canadian pharmacy online conduct [url=http://canadianpharmctr.com]canada drugstore[/url] canadian pharmacy

 214. Danielcal

  1 października 2017 at 23:59

  y canadian pharmacy online land [url=http://canadianpharmctr.com]online pharmacy[/url] pharmacy customer service

 215. PeterFes

  2 października 2017 at 02:20

  s required amoxil added [url=http://amoxilctr.com]amoxil lowest prices[/url] amoxicillin

 216. Billyliark

  2 października 2017 at 11:56

  buy cheap viagra mastercard
  discount viagra order
  can i buy viagra in cuba
  [url=http://mbviagraghtorderke.com/#]how to buy viagra online in the uk[/url]
  viagra generico vendita italia

 217. Volopsanes

  2 października 2017 at 18:26

  el deporte compra cialis

  [url=http://cheapgenericialisjh.com/]cialis online[/url]

  generic cialis online

  cialis canadian go

 218. Booker

  2 października 2017 at 20:37

  Hello there! This blog post could not be written much better!

  Looking at this post reminds me of my previous roommate!
  He always kept preaching about this. I most certainly will forward this article to him.
  Pretty sure he’ll have a great read. Thanks for sharing!

 219. AllanWrend

  3 października 2017 at 00:12

  is viagra illegal to buy
  do not order mexican viagra
  how to buy genuine viagra
  [url=http://mbviagraghtorderke.com/#]herbal viagra sale uk[/url]
  viagra generika sildenafil citrat 100mg

 220. commons.wikimedia.org

  3 października 2017 at 06:48

  Pretty section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that
  I acquire in fact enjoyed account your blog posts.
  Any way I’ll be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently rapidly.

 221. HaroLiavaife

  3 października 2017 at 09:57

  Prix De Xenical [url=http://leviprices.com]vardenafil online pharmacy[/url] Discount Drugs Of Canada

 222. Briancoava

  3 października 2017 at 10:52

  buy viagra online uk cheap
  buy viagra online yahoo
  cheap viagra bangkok
  [url=http://mbviagraghtorderke.com/#]herbal viagra sale ireland[/url]
  viagra sale scams

 223. Novella

  3 października 2017 at 18:03

  Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it.
  Look advanced to more added agreeable from you! By the way, how can we communicate?

 224. Merri

  3 października 2017 at 19:16

  I got this web site from my pal who informed me about this website
  and now this time I am browsing this web page and reading
  very informative articles or reviews here.

 225. AugustScago

  3 października 2017 at 19:41

  buy cialis levitra viagra
  order viagra with mastercard
  getting viagra emails myself
  [url=http://mbviagraghtorderke.com/#]where to buy viagra in london[/url]
  discount viagra usa

 226. Davidrib

  3 października 2017 at 23:50

  buy viagra moscow
  buy viagra from canada online
  cheap viagra overnight shipping
  [url=http://mbviagraghtorderke.com/#]viagra men sale[/url]
  where can i get viagra in nigeria

 227. Lloydnax

  4 października 2017 at 09:52

  sildenafil ratiopharm 100 mg
  viagra 100 mg buy
  cheap viagra for sale uk
  [url=http://mbviagraghtorderke.com/#]can you buy viagra online[/url]
  can u buy viagra over counter canada

 228. Cameroniodip

  4 października 2017 at 17:24

  cialis coupon for pharmacy
  [url=http://campuscrimes.tv/members/rakecarbon81/activity/491783/]cheap viagra in canada[/url]

  canada pharmacy online

  how to get viagra without a prescription
  medicine without a prescription

 229. Richardted

  4 października 2017 at 20:40

  puedes comprar viagra en la farmacia
  viagra sale sa
  where can i get viagra yahoo answers
  [url=http://mbviagraghtorderke.com/#]buy viagra online eu[/url]
  can you buy viagra from walmart

 230. Marioethit

  5 października 2017 at 01:17

  strong viagra online
  buy generic viagra new zealand
  zilfic sildenafil 50 mg
  [url=http://mbviagraghtorderke.com/#]cheap viagra wholesale[/url]
  is there pill like viagra for women

 231. Georgetta

  5 października 2017 at 08:48

  Hello there, I discovered your web site by means of Google at the same time as searching for a
  related matter, your website came up, it seems to be good.

  I have bookmarked it in my google bookmarks.

  Hi there, just became alert to your blog through Google, and located that it’s truly informative.
  I’m gonna be careful for brussels. I’ll appreciate if you happen to continue this in future.
  Many people will probably be benefited from your writing.

  Cheers!

 232. ScottDip

  5 października 2017 at 11:24

  sildenafil buy online canada
  buy cheap viagra online canada
  where to get viagra in singapore
  [url=http://mbviagraghtorderke.com/#]viagra buy perth[/url]
  when will a generic form of viagra available

 233. Anthonyecoft

  5 października 2017 at 12:28

  order viagra online cheap
  Viagra 100mg
  erfahrung viagra online
  [url=http://mbviagraghtorderke.com/#]Viagra 50mg[/url]
  how to get rid of a viagra headache

 234. StevenveD

  5 października 2017 at 19:35

  can i take 150 mg of viagra
  Viagra Pills
  get viagra vancouver
  [url=http://mbviagraghtorderke.com/#]Viagra 50mg[/url]
  viagra buy online no prescription

 235. travel tips

  6 października 2017 at 11:42

  I’m excited to discover this great site. I wanted to
  thank you for your time just for this fantastic read!!
  I definitely loved every bit of it and i also have you bookmarked
  to see new information in your web site.

 236. Vaughnagoky

  6 października 2017 at 13:11

  what is cheapest car insurancecar insurance nc

  in car insurance

  a car insurancecar insurance il
  [url=http://www.pearltrees.com/autousapremium]the best car insurance companies[/url]

 237. RobertOpefs

  6 października 2017 at 13:12

  generic viagra sale usa
  Viagra Pills
  why use sildenafil citrate tablets
  [url=http://mbviagraghtorderke.com/#]Viagra Pills[/url]
  viagra price per pill india

 238. heart attacks

  6 października 2017 at 15:07

  Spot on with this write-up, I honestly believe this site needs much more attention. I’ll probably be back again to see more, thanks for the advice!

 239. CaseyClobe

  6 października 2017 at 21:49

  where can i buy legit viagra
  Viagra 50 mg
  buy viagra at a discount
  [url=http://mbviagraghtorderke.com/#]Viagra 50mg[/url]
  viagra pills available in india

 240. Gerhanes

  6 października 2017 at 23:29

  board of where to buy cialis

  [url=http://buycheapkcialis.com/]cialis online[/url]

  cialis online

  cialis donde comprar argentin

 241. irregular heart rhythms

  6 października 2017 at 23:29

  I just like the helpful information you provide for your articles.
  I’ll bookmark your weblog and test once more right here
  frequently. I’m relatively sure I will be informed plenty of new stuff right here!
  Good luck for the next!

 242. Moisesnes

  6 października 2017 at 23:45

  who makes viagra

  [url=http://cheapviagraik.com/]viagra online[/url]

  viagra generic

  link for you viagra medication

 243. Dong

  7 października 2017 at 11:40

  It’s perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy.

  I’ve read this post and if I could I want to suggest you some interesting things or
  tips. Maybe you can write next articles referring to this
  article. I desire to read even more things about it!

 244. Dean

  7 października 2017 at 11:46

  Hi there very nice web site!! Man .. Beautiful ..

  Wonderful .. I’ll bookmark your site and take the feeds additionally?
  I’m happy to seek out so many helpful information here in the submit,
  we’d like work out more strategies in this regard, thanks for sharing.
  . . . . .

 245. Umanizzare presidios

  7 października 2017 at 11:52

  Spot on with this write-up, I honestly think this amazing site
  needs far more attention. I’ll probably be returning to read more, thanks for the info!

 246. soccer jersey

  7 października 2017 at 12:42

  I am not sure where you are getting your information, but
  great topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more.
  Thanks for fantastic info I was looking for this info for my mission.

 247. Gerhanes

  7 października 2017 at 13:53

  cialis venta en miami

  [url=http://buycheapkcialis.com/]generic cialis[/url]

  generic cialis

  generic cialis ordering

 248. heart protection

  7 października 2017 at 23:37

  I simply could not leave your site before suggesting that I
  really loved the standard info an individual supply on your guests?
  Is gonna be again ceaselessly in order to inspect new posts

 249. Sharron

  8 października 2017 at 04:32

  Excellent website you have here but I was wondering if you knew of any forums that
  cover the same topics talked about here? I’d really love to be a part of online community where I can get feed-back from other experienced people that share the same interest.

  If you have any suggestions, please let me know.
  Appreciate it!

 250. jose wilame araujo rodrigues

  8 października 2017 at 05:08

  I’m curious to find out what blog platform you’re working with?
  I’m experiencing some small security issues with my latest site and I would
  like to find something more safe. Do you have any
  recommendations?

 251. Gerhanes

  8 października 2017 at 07:25

  buy real cialis online canada

  [url=http://buycheapkcialis.com/]buy cheap cialis[/url]

  buy cheap cialis

  tadalafil generische cialis

 252. make holiday travel

  8 października 2017 at 12:22

  Hey this is somewhat of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with
  HTML. I’m starting a blog soon but have no coding expertise so I wanted to get guidance
  from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!

 253. butt muscles

  8 października 2017 at 16:54

  Hello everyone, it’s my first visit at this web site, and
  article is really fruitful designed for me,
  keep up posting these articles or reviews.

 254. AlanaHep

  8 października 2017 at 18:25

  price for cialis

  [url=http://www.digitalcurrencycouncil.com/members/rakebass84/activity/118271/]discount tadalafil[/url]

  buy cheap viagra online uk

  buy viagra online

  canadian pharmacy without a prescription

 255. website designing agencies

  8 października 2017 at 23:12

  Hi Dear, are you actually visiting this web page daily, if so then you will without doubt obtain fastidious experience.

 256. Jamesweile

  9 października 2017 at 03:50

  what is car insurance for

  [url=https://www.diigo.com/profile/pautousapremium]how to car insurance[/url]

  car insurance micar insurance companies
  what is car insurance for

  car insurance quotes comparisoncar insurance in ga

 257. short websites

  9 października 2017 at 05:34

  Hi, its good piece of writing concerning media print, we all be
  aware of media is a fantastic source of facts.

 258. alaskamienbac.vn

  9 października 2017 at 07:16

  Hi there, I found your web site via Google while looking for a related topic, your site came up,
  it appears great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

  Hello there, just became alert to your blog through Google, and located that it’s truly informative.

  I’m gonna watch out for brussels. I’ll be grateful in case you continue this in future.
  Numerous other folks can be benefited from your
  writing. Cheers!

 259. backpacking travel

  9 października 2017 at 13:12

  Hey are using WordPress for your blog platform? I’m new to the
  blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you need any html coding expertise to make
  your own blog? Any help would be greatly appreciated!

 260. travel cruise starting

  9 października 2017 at 21:29

  This is the right web site for anybody who wants to understand this topic.
  You realize so much its almost tough to argue with you (not that I really will need to…HaHa).

  You definitely put a new spin on a subject that has been discussed for
  decades. Wonderful stuff, just excellent!

 261. Juliocox

  10 października 2017 at 00:46

  where to buy genuine viagra
  Viagra Pills
  when will viagra be a generic drug
  [url=http://mbviagraghtorderke.com/#]Generic Viagra[/url]
  sildenafil citrate tablets 100mg-dosage

 262. Voloenes

  10 października 2017 at 17:43

  cialis kaufen ohne zoll

  [url=http://cialishgcanada.com/]cialis[/url]

  canadian cialis

  cheap uk generic cialis

 263. KerryMoole

  10 października 2017 at 17:54

  cheapest cialis and viagra
  cheap viagra
  there yellow viagra pill
  [url=http://fastshipptoday.com/#]cost of viagra[/url]
  order cheap viagra

 264. Voloenes

  10 października 2017 at 21:40

  uk discount cialis

  [url=http://cialishgcanada.com/]generic cialis[/url]

  generic cialis

  cialis uk muestra

 265. ManuelIsoff

  11 października 2017 at 00:58

  viagra 50 mg 2 tablet
  viagra australia
  viagra shopping online
  [url=http://fastshipptoday.com/#]viagra uk[/url]
  viagra online without prescription 25 mg

 266. heart disease multiply

  11 października 2017 at 01:07

  Yes! Finally someone writes about fatal heart.

 267. RichardHycle

  11 października 2017 at 05:54

  viagra tablets online uk
  viagra prices
  original viagra potenzpillen cialis online bestellen
  [url=http://fastshipptoday.com/#]viagra australia[/url]
  does half a viagra pill work

 268. Justintef

  11 października 2017 at 17:35

  compare prices viagra uk
  viagra coupons 75 off
  viagra tablet price list
  [url=http://fastshipptoday.com/#]generic viagra[/url]
  buy viagra blackburn

 269. KevinQuoli

  11 października 2017 at 18:02

  viagra+canada
  cialis from.canada

  cheap viagra no prescription
  [url=http://www.jeffplanck.com/members/mirrorlitter36/activity/97934]cheap viagra no prescription[/url]

  canada viagra online pharmacy

 270. StevenWed

  11 października 2017 at 20:09

  auto insurance

  [url=http://autousapremium.jiliblog.com/7217421/before-you-guarantee-your-vehicle-read-these-useful-tips]the car insurance[/url]

  auto insurance fromcar insurance quote
  auto insurance

  the cheapest car insurancecar insurance in fl

 271. http://www.physiotherapiegz.ch

  12 października 2017 at 01:52

  Awesome issues here. I’m very satisfied to look your
  post. Thanks so much and I’m having a look ahead
  to contact you. Will you kindly drop me a mail?

 272. Danielpar

  12 października 2017 at 05:14

  buy viagra in london online
  where to buy viagra
  viagra sale dubai
  [url=http://fastshipptoday.com/#]buy generic viagra[/url]
  expired viagra pills

 273. 1spylab.com

  12 października 2017 at 06:22

  Hey there, I think your blog might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog site in Firefox, it looks
  fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that,
  terrific blog!

 274. Gilbertwerne

  12 października 2017 at 17:23

  generico do viagra qual o nome
  viagra cost
  there generic viagra pill
  [url=http://fastshipptoday.com/#]viagra online[/url]
  can i buy viagra uk

 275. Galyanes

  13 października 2017 at 01:46

  buy generic cialis

  [url=http://cialispurchasek.com/]generic cialis[/url]

  cialis online

  cialis senza prescrizione

 276. Wilmerfak

  13 października 2017 at 16:39

  lowest price on generic viagra
  viagra on line
  can you get more than one erection with viagra
  [url=http://fastshipptoday.com/#]where to buy viagra[/url]
  buy viagra online in nz

 277. tania kamagra

  13 października 2017 at 22:44

  Nie wiecznie viagrze obserwowalna schorzenie somatyczna wykonujaca w niezmiernie energiczny strategia na maszynerie fizjologiczne wzwodu byc moze generowac bezawaryjne zagwozdki sposrod wzwodem miedzy wielu dzis przebywajacych pankow. Uzywajac sposrod preparowanych za pomoca nas kolektyw bezplatnych narady w owym aspekcie masz alternatywa czynnego wyzbycia sie murowanych spowolnien w Twoich lekami na potencje gawedach zmyslowych. Stwierdz jak prezne metody Owi proponujemy.

 278. JosephDam

  13 października 2017 at 23:46

  generic viagra canada online pharmacy
  cost of viagra
  viagra to get over anxiety
  [url=http://fastshipptoday.com/#]viagra for sale uk only[/url]
  viagra safe buy online

 279. Golpnes

  14 października 2017 at 03:42

  get fast cash loans today

  [url=http://quickpaydaytr.com/]direct lenders for payday loans[/url]

  payday loans online same day

  online payday loan for georgia

 280. Marionemuth

  14 października 2017 at 05:55

  buy generic viagra online uk
  viagra for men
  puedo comprar viagra sin receta
  [url=http://fastshipptoday.com/#]viagra for sale uk[/url]
  get rid viagra junk mail

 281. Moisesnes

  14 października 2017 at 10:04

  viagra super fluox- force

  [url=http://fedviagra.com/]buy viagra online[/url]

  buy viagra online

  cheap viagra and levitra

 282. StevenCes

  14 października 2017 at 17:11

  can you cut a viagra pill in half
  viagra coupons
  price viagra bangladesh
  [url=http://fastshipptoday.com/#]viagra tablets[/url]
  long before viagra has generic

 283. timex check

  14 października 2017 at 21:05

  May I just say what a comfort to find a person that truly understands what they’re discussing on the net.
  You definitely realize how to bring a problem to light and make it important.
  More people must look at this and understand this side of the story.

  It’s surprising you aren’t more popular because you certainly
  have the gift.

 284. http://sepesdnn.ntic.fr

  15 października 2017 at 05:59

  I’m really loving the theme/design of your site.

  Do you ever run into any web browser compatibility issues?
  A couple of my blog audience have complained
  about my site not working correctly in Explorer but looks
  great in Opera. Do you have any tips to help fix this issue?

 285. Samara

  15 października 2017 at 15:06

  Fantastic beat ! I would like to apprentice whilst you amend your site, how can i subscribe for a blog website?
  The account helped me a appropriate deal. I had been tiny bit familiar of this
  your broadcast provided bright transparent concept

 286. JoshuaInnob

  15 października 2017 at 16:49

  cialis cheap generic
  cialis cost
  where to buy cialis online
  [url=http://waystogetts.com/#]cialis coupon[/url]
  cialis buy france

 287. timex wearers

  15 października 2017 at 19:40

  Admiring the time and energy you put into your website and detailed information you present.
  It’s good to come across a blog every once in a while that isn’t the same old rehashed material.
  Excellent read! I’ve bookmarked your site and I’m adding your
  RSS feeds to my Google account.

 288. RonaldJet

  16 października 2017 at 16:51

  where to buy the cheapest cialis
  buy cialis online
  cheap cialis lilly
  [url=http://fkdcialiskhp.com/#]cialis generic[/url]
  best site to order cialis

 289. besting timex watches

  17 października 2017 at 00:01

  Incredible points. Great arguments. Keep up the good work.

 290. Bernardvet

  17 października 2017 at 02:54

  how to cut cialis pills
  generic cialis 2017
  buy cialis professional online
  [url=http://fkdcialiskhp.com/#]generic cialis[/url]
  buy cialis genuine

 291. tercio borlenghi jr

  17 października 2017 at 16:59

  I always spent my half an hour to read this webpage’s articles every day along with a cup of coffee.

 292. BrianAerop

  17 października 2017 at 19:07

  order-cialis.com
  cialis online
  cialis discount canada
  [url=http://fkdcialiskhp.com/#]tadalafil generic[/url]
  cialis uk buy online

 293. Carlos Eduardo Correa da Veig

  17 października 2017 at 20:26

  Hey are using WordPress for your blog platform? I’m new to
  the blog world but I’m trying to get started and create my own.
  Do you require any coding expertise to make your
  own blog? Any help would be greatly appreciated!

 294. Umanizzare presidios

  17 października 2017 at 23:55

  Your mode of describing all in this piece of writing is
  in fact good, all be capable of effortlessly know it, Thanks
  a lot.

 295. Itamar Serp

  18 października 2017 at 01:29

  Hello there, just became aware of your blog through Google,
  and found that it is truly informative. I’m going to watch out for brussels.
  I will appreciate if you continue this in future. Lots of people will be benefited
  from your writing. Cheers!

 296. Luisa

  18 października 2017 at 10:45

  My partner and I stumbled over here different website and thought I should check things out.
  I like what I see so i am just following you. Look
  forward to looking over your web page again.

 297. Dadado Veig

  20 października 2017 at 02:39

  Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for?

  you make blogging look easy. The overall look of your web site is great, let alone the content!

 298. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  20 października 2017 at 05:19

  Today, I went to the beach front with my children. I found a
  sea shell and gave it to my 4 year old daughter
  and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the
  shell to her ear and screamed. There was a hermit
  crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back!
  LoL I know this is totally off topic but I had to tell someone!

 299. Lelio Vieira Carneiro Junior

  20 października 2017 at 06:26

  This design is steller! You obviously know how to keep a reader entertained.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to start
  my own blog (well, almost…HaHa!) Excellent job.
  I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

 300. Lelio Vieira Carneiro

  20 października 2017 at 11:21

  This is a great tip especially to those new to the blogosphere.
  Simple but very precise information… Many thanks for sharing this one.
  A must read post!

 301. Scotttok

  20 października 2017 at 15:25

  [url=http://wigsforwomensn.com/]Wigs For Women[/url]
  [url=http://wigsforwomensn.com/]Wigs[/url]
  [url=http://wigsforswomen.com/]Wigs[/url]
  [url=http://lacefrontwigsz.com/]Lace Front Wigs[/url]
  [url=http://wigsforblackwomenz.com/]Wigs For Black Women[/url]
  [url=http://wigsforblackwomensx.com/]Wigs[/url]
  [url=http://wigshx.com/]Wigs[/url]
  [url=http://wigshx.com/]Wigs[/url]
  [url=http://wigsnforwomen.com/]Wigs For Women[/url]
  [url=http://wigsnforwomen.com/]Wigs[/url]
  [url=http://wigsforxwomen.com/]Wigs For Black Women[/url]
  [url=http://wigsforxwomen.com/]Wigs[/url]
  [url=http://wigsforwomenbuy.com/]Wigs For Women[/url]
  [url=http://wigsforwomenbuy.com/]Buy Wigs[/url]
  [url=http://lacefrontwigs.org/]Wigs For Women[/url]
  [url=http://lacefrontwigs.org/]Lace Front wigs[/url]
  [url=http://indanhairwigs.com/]Wigs For Women[/url]
  [url=http://indanhairwigs.com/]Human Hair Wigs[/url]
  [url=http://africanamericans-wigs.com/]African American Wigs[/url]
  [url=http://africanamericans-wigs.com/]Wigs For Black Women[/url]
  [url=http://wigs-forblackwomenus.com/]Wigs For Black Women[/url]
  [url=http://wigs-forblackwomenus.com/]Wigs[/url]

 302. HarlanPiefe

  21 października 2017 at 00:57

  levitra discount prices
  generic levitra
  levitra buy uk
  [url=http://bmflevitramke.com/#]generic levitra[/url]
  how to buy levitra

 303. José Wilame Araújo Rodrigues

  21 października 2017 at 05:00

  Hey there outstanding blog! Does running a blog like
  this take a large amount of work? I have very little knowledge
  of computer programming but I was hoping to start my own blog
  in the near future. Anyways, if you have any recommendations or tips
  for new blog owners please share. I understand this is off topic however I
  simply wanted to ask. Many thanks!

 304. Ameliasit

  21 października 2017 at 09:37

  canadian pharmacy cialis 5mg

  canadian cialis reviews

  cheap cialis online canadian pharmacy

  [url=https://www.codecademy.com/samanthakendal58]generic viagra online canada pharmacy[/url]

 305. Grupo Coral fraude

  21 października 2017 at 10:15

  Great site you’ve got here.. It’s difficult to find good quality writing like yours
  nowadays. I really appreciate people like you!
  Take care!!

 306. Lelio Vieira Carneiro Junior

  21 października 2017 at 14:06

  Hello, I log on to your blog on a regular basis.
  Your story-telling style is witty, keep it up!

 307. CharlesBex

  21 października 2017 at 15:13

  order levitra online canada
  levitra 20 mg
  order levitra cheap
  [url=http://bmflevitramke.com/#]levitra coupon[/url]
  buy levitra mastercard

 308. Dadado Veig

  22 października 2017 at 04:25

  Asking questions are truly good thing if you are not understanding something fully, except this
  piece of writing gives fastidious understanding yet.

 309. Itamar Serpa Fernandes

  22 października 2017 at 08:06

  Magnificent goods from you, man. I have keep in mind your stuff
  prior to and you are just too fantastic. I really like what you’ve acquired here, certainly like what you are stating and the way in which by which you
  assert it. You are making it entertaining and you still take care of to keep it sensible.
  I can’t wait to learn much more from you. This is actually a great
  site.

 310. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  22 października 2017 at 11:06

  I will right away grasp your rss feed as I can not find your e-mail subscription link or e-newsletter service.
  Do you’ve any? Kindly let me recognise in order that I may just subscribe.
  Thanks.

 311. website whenever

  22 października 2017 at 16:05

  Hi! Would you mind if I share your blog with my myspace
  group? There’s a lot of people that I think would really appreciate your content.
  Please let me know. Many thanks

 312. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  22 października 2017 at 21:58

  Everything is very open with a really clear description of the issues.
  It was truly informative. Your site is useful.
  Thank you for sharing!

 313. Dadado Veig

  22 października 2017 at 23:01

  Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account
  it. Look advanced to more added agreeable from
  you! By the way, how could we communicate?

 314. Luiz Gastão Bittencourt

  23 października 2017 at 16:43

  I love what you guys are up too. This kind of clever work and exposure!
  Keep up the great works guys I’ve added you guys to
  my blogroll.

 315. right timex

  23 października 2017 at 19:05

  It is the best time to make some plans for the future and it’s time to be happy.
  I have learn this submit and if I could I wish to recommend you few fascinating issues or tips.
  Perhaps you could write next articles relating to this article.
  I want to learn more issues approximately it!

 316. JeffreyCausy

  24 października 2017 at 02:09

  cialis or generic canada

  canadian online pharmacy for cialis

  cialis from mexican pharmacy
  viagra india pharmacy [url=http://northwestpharmaciest.com/]online viagra canada[/url]

 317. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  24 października 2017 at 03:26

  If some one desires to be updated with newest technologies afterward he must be go to see
  this web site and be up to date daily.

 318. Lélio Vieira Carneiro Junior

  24 października 2017 at 06:26

  Hi there! This is my first comment here so I just wanted to give
  a quick shout out and tell you I really enjoy reading through
  your posts. Can you recommend any other blogs/websites/forums that deal with the same topics?
  Thank you!

 319. RobertElare

  24 października 2017 at 09:41

  viagra generic canada
  usa pharmacy online
  medicine from canada
  [url=http://healthcarecanadianonline.com/]cheap viagra in canada[/url]
  canadian pharmacy cialis

 320. Itamar Serpa Fernandes

  24 października 2017 at 11:41

  Pretty! This was a really wonderful article. Thank you for supplying these details.

 321. Umanizzare

  24 października 2017 at 12:39

  I am curious to find out what blog system you are working
  with? I’m experiencing some small security issues with my latest
  blog and I would like to find something more secure.
  Do you have any recommendations?

 322. RobertRar

  24 października 2017 at 18:20

  [url=http://lace-wigs.net/]Wigs[/url]
  [url=http://lace-wigs.net/]Lace Front Wigs[/url]
  [url=http://wigshumanhair.us.com/]Human Hair Wigs[/url]
  [url=http://wigshumanhair.us.com/]Wigs For Women[/url]
  [url=http://wigsforblackwomen.org/]Wigs For Women[/url]
  [url=http://wigsforblackwomen.org/]Wigs For Black Women[/url]
  [url=http://wigforwomen.com/]Wigs For Women[/url]
  [url=http://wigforwomen.com/]Wig[/url]
  [url=http://wigshumanhair.org/]Wigs[/url]
  [url=http://wigshumanhair.org/]Wigs For Women[/url]
  [url=http://wigsforzwomen.com/]Wigs[/url]
  [url=http://wigsforzwomen.com/]Wigs[/url]
  [url=http://wigsforwomene.com/]Wigs For Women[/url]
  [url=http://wigsforwomene.com/]Wigs[/url]
  [url=http://wigsfortwomen.com/]Wigs For Women[/url]
  [url=http://wigsfortwomen.com//]Wigs[/url]
  [url=http://wigsforblackwomenbuy.com/]Wigs For Women[/url]
  [url=http://wigsforblackwomenbuy.com/]Wigs For Black Women[/url]
  [url=http://humanhair-wigs.org/]Wigs For Women[/url]
  [url=http://humanhair-wigs.org/]Human Hair Wigs[/url]
  [url=http://lace-wigs.org/]Wigs[/url]
  [url=http://lace-wigs.org/]Lace Front Wigs[/url]
  [url=http://fulllacefront-wigs.com/]Full Lace Front Wigs[/url]
  [url=http://fulllacefront-wigs.com/]Wigs[/url]
  [url=http://lacefront-wigs.com/]Lace Front Wigs[/url]
  [url=http://lacefront-wigs.com/]Wigs[/url]

 323. Itamar Serp

  25 października 2017 at 06:14

  you’re actually a good webmaster. The site loading speed is incredible.
  It kind of feels that you’re doing any unique trick.

  Moreover, The contents are masterpiece. you have performed a wonderful job on this
  subject!

 324. contract phones encapsulate

  25 października 2017 at 06:15

  Can you tell us more about this? I’d want to find out some additional information.

 325. timex wearers

  26 października 2017 at 14:46

  My partner and I stumbled over here different page and thought I might as well check things out.
  I like what I see so now i’m following you.
  Look forward to looking at your web page for a second time.

 326. Grupo Coral presidios

  27 października 2017 at 20:59

  Hello, after reading this remarkable piece of writing i am
  too delighted to share my know-how here with colleagues.

 327. Luiz Gastão Bittencourt

  27 października 2017 at 22:13

  Hi there it’s me, I am also visiting this site regularly,
  this website is truly good and the visitors are really sharing fastidious thoughts.

 328. Carlos Eduardo Correa da Veig

  27 października 2017 at 22:38

  Please let me know if you’re looking for a article writer for your
  weblog. You have some really great articles and
  I think I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write some articles for your blog in exchange for a
  link back to mine. Please blast me an email if interested.
  Kudos!

 329. Umanizzare presidios

  28 października 2017 at 00:29

  Link exchange is nothing else except it is just placing the other person’s webpage link on your page at appropriate place and
  other person will also do same for you.

 330. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  28 października 2017 at 07:33

  What’s up colleagues, how is the whole thing, and what you would like to say about this
  paragraph, in my view its truly amazing for me.

 331. Egli Diana Pinto

  28 października 2017 at 09:47

  Howdy! This post could not be written any better! Reading
  through this post reminds me of my previous roommate!
  He constantly kept talking about this. I most certainly will send this information to him.

  Fairly certain he will have a very good read. Many thanks for sharing!

 332. HaroLiavaife

  28 października 2017 at 11:10

  Viagra Preiswert Kaufen [url=http://cheapvia25mg.com]viagra[/url] Cialis Sample Pack Priligy Alkohol

 333. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  28 października 2017 at 13:51

  Hey I know this is off topic but I was wondering if
  you knew of any widgets I could add to my blog that automatically
  tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something
  like this. Please let me know if you run into anything.
  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 334. domain name

  28 października 2017 at 14:16

  I know this if off topic but I’m looking into starting my
  own blog and was curious what all is required to get set up?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very internet savvy so I’m not 100% positive.
  Any recommendations or advice would be greatly appreciated.
  Thank you

 335. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  29 października 2017 at 02:58

  I just couldn’t go away your website prior to suggesting that
  I extremely enjoyed the usual info a person supply for your guests?
  Is gonna be again frequently to check up on new posts

 336. Hectorkex

  29 października 2017 at 18:52

  [url=https://sexpill.store/men-s-sexual-health/viagra-super-active-generic]viagra super active[/url]

  [url=https://sexpill.store/anti-inflammatory/depo-medrol-generic]buy cheap depo-medrol[/url]

  accredo pharmacy

  [url=https://sexpill.store/antibiotics/sporanox-generic]sporanox usa[/url]

  california board of pharmacy

  [url=https://sexpill.store/adhd/strattera-generic]buy strattera online[/url]

  northwest pharmacy

  [url=https://sexpill.store/thyroid-health/synthroid-generic]synthroid for sale[/url]

  weis pharmacy

  [url=https://sexpill.store/muscle-relaxants/imitrex-generic]imitrex price[/url]

 337. Lelio Vieira Carneiro Junior

  30 października 2017 at 20:39

  Hello! I know this is kind of off-topic but I had to ask.

  Does operating a well-established website such as yours
  take a large amount of work? I’m brand new to operating a blog however I do write in my diary daily.
  I’d like to start a blog so I will be able to share my personal
  experience and feelings online. Please let me know if you have any
  kind of suggestions or tips for new aspiring bloggers. Appreciate it!

 338. Waynecrobe

  31 października 2017 at 08:06

  best canadian pharcharmy online
  canada prescription
  buying viagra from canada
  [url=http://goku-games.com/profile/leekfood17]cialis.com coupon[/url]

 339. video security

  31 października 2017 at 09:39

  I visited multiple sites except the audio quality for audio songs existing at this web site is really superb.

 340. Javieraduse

  31 października 2017 at 12:12

  prescription drugs canada
  canadian online pharmacy
  buy propecia
  [url=http://www.insolvencyadvice.ie/discussion/56599/cialis-online-in-canada]cialis.com coupon[/url]

 341. Lila

  31 października 2017 at 13:12

  After exploring a handful of the blog articles on your website, I really like your technique of blogging.
  I saved it to my bookmark site list and will be checking back
  soon. Please visit my web site too and let me know how you feel.

 342. Danielkarie

  31 października 2017 at 17:58

  automobile insurance quotes
  best cars insurance
  safe auto car insurance quotes
  [url=http://autousapremium.com/]auto insurance companies[/url]

 343. HeatherveK

  31 października 2017 at 20:02

  ed drugs without prescription ed canadian pharmacy
  buying viagra from canada [url=http://canadianpharmacyonlinetousa.com/#canada-pharmacy-online-viagra/]44-466 green pill[/url]

 344. network cameras

  1 listopada 2017 at 00:46

  An outstanding share! I have just forwarded this onto a friend
  who had been conducting a little homework on this.
  And he in fact ordered me lunch simply because I stumbled upon it for him…
  lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!!
  But yeah, thanks for spending time to talk
  about this issue here on your site.

 345. infrared cameras

  1 listopada 2017 at 01:11

  Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit and sources
  back to your webpage? My blog site is in the very same area of interest as yours and my users would certainly benefit from a lot of the information you present here.
  Please let me know if this ok with you. Many thanks!

 346. Dadado Veig

  1 listopada 2017 at 02:21

  Hi, I desire to subscribe for this weblog to obtain newest updates,
  so where can i do it please help out.

 347. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  1 listopada 2017 at 08:53

  I’m not that much of a internet reader to be honest
  but your sites really nice, keep it up! I’ll go ahead and
  bookmark your site to come back in the future.
  Cheers

 348. Judithsep

  2 listopada 2017 at 00:04

  low cost viagra
  buy viagra without prescription
  lowest price viagra
  [url=http://medsildenafilusa.com/]viagra prescription online[/url]
  buy cheap viagra

 349. reverse phone lookup

  2 listopada 2017 at 02:50

  If you wish for to grow your familiarity just keep visiting
  this web page and be updated with the hottest news update posted here.

 350. Javieraduse

  2 listopada 2017 at 23:51

  generic cialis in canada
  online drugs
  canada pharmacy online
  [url=http://medmolds.com/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=287008]canada drugs cialis[/url]

 351. expert asbestos

  3 listopada 2017 at 02:49

  This is my first time visit at here and i am genuinely happy to read all at single place.

 352. Waynecrobe

  4 listopada 2017 at 02:19

  my canadian pharcharmy online
  medications in canada
  cialis cost walmart pharmacy
  [url=http://www.social-bookmark.in/story.php?title=medication-online]canadian pharmacy cialis 20mg[/url]

 353. Judithsep

  4 listopada 2017 at 02:52

  viagra and alcohol
  viagra soft
  generic viagra online
  [url=http://medsildenafilusa.com/]cheapest generic viagra[/url]
  cheap viagra pills

 354. Carlos Eduardo Veiga

  4 listopada 2017 at 06:42

  Link exchange is nothing else but it is just placing the other person’s
  blog link on your page at appropriate place and other person will also do
  same for you.

 355. Javieraduse

  4 listopada 2017 at 09:56

  pharmacy
  cheap cialis canada
  buying viagra from canada
  [url=http://casaleao.com/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=1776454]viagra from canadian pharmacies[/url]

 356. Itamar Serpa Fernandes

  5 listopada 2017 at 04:17

  Thankfulness to my father who stated to me
  on the topic of this web site, this blog is truly awesome.

 357. Waynecrobe

  6 listopada 2017 at 01:45

  rx meds
  order medication online
  canadian medication
  [url=http://bit.ly/2zjsCP5+]discount meds[/url]

 358. Carlos Eduardo Veiga

  6 listopada 2017 at 12:17

  Howdy! This is my first visit to your blog!
  We are a group of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche.

  Your blog provided us beneficial information to
  work on. You have done a marvellous job!

 359. RichardSmush

  7 listopada 2017 at 03:47

  best auto home insurance
  best car for cheap insurance
  top 10 car insurance companies
  [url=http://www.bestcarinsurancecompaniesquotes.com/]auto insurance companies maryland[/url]
  best auto insurance in georgia

 360. hongoutsourcing.com

  10 listopada 2017 at 12:30

  Why people still make use of to read news papers when in this technological globe all is accessible on web?

 361. home alarm systems consumer reviews

  11 listopada 2017 at 21:43

  Feeling occupied with all your family?

 362. HaroLiavaife

  13 listopada 2017 at 10:40

  Cialis 5mg Price Cvs Generic 5 Mg Cialis Shipped Ups Bentyl 20mg Muscle Spasms Get Mastercard [url=http://buyvarden.com]levitra overnight delivery[/url] Discount Isotretinoin Where To Buy Keflex And Heat Buy Lasix No Prescription

 363. UnedbcbebaMi

  15 listopada 2017 at 11:25

  buy discount viagrahttp://aviagraonlineq.com/viagra dosagesonline viagra

 364. MvedRhyday

  15 listopada 2017 at 18:49

  viagra prescriptionhttp://canadapharmacyonlinewxr.com/herbal viagra alternativecanadian pharmacy cialislow price viagra

 365. LarryEtels

  16 listopada 2017 at 01:34

  viagraplus generic viagra soft tabs
  generic viagra
  www viagrastore [url=http://sildenafil-us.com/]women viagra[/url]

 366. LarryEtels

  18 listopada 2017 at 06:29

  free viagra viagras pills men
  viagra soft
  viagra dosage [url=http://sildenafil-us.com/]wwwviagra com[/url]

 367. SusanVow

  18 listopada 2017 at 13:21

  viagra buy
  cheap viagra 100mg
  viagra without a prescription
  [url=http://rxmedusa.com/]viagra professional[/url]
  generic viagra 100mg

 368. Lbrbdxfreeby

  18 listopada 2017 at 14:42

  cialis samples in canada – http://newcheaprx1onlinev.com buying cialis [url=http://newcheaprx1onlinev.com]online cialis[/url] ’

 369. DavidTat

  18 listopada 2017 at 23:47

  low cost viagra
  viagra online canadian pharmacy
  realviagra
  [url=http://erectionhelpusa.com/viagra-online/]viagrah[/url]

  pfizer viagra

 370. LarryEtels

  19 listopada 2017 at 12:13

  alternative viagra femaleviagra
  viagra dose
  online pharmacy viagra [url=http://sildenafilcitrateviagrausa.com/]cheap generic viagra[/url]

 371. SusanVow

  19 listopada 2017 at 15:29

  what is viagra
  viagra buy
  viagra prices
  [url=http://rxmedusa.com/]viagra canada[/url]
  womens viagra

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra