Z zagranicy

Ministrowie finansów UE zatwierdzili ratyfikację umowy z Ukrainą

Wczoraj ministrowie finansów UE zatwierdzili ratyfikację umowy z Ukrainą. Europejskie rządy zatwierdziły ratyfikację umowy stowarzyszeniowej Unii z Ukrainą.

 

Porozumienie jest traktowane jako pierwszy krok na drodze do członkostwa we Wspólnocie, ale nie gwarantuje automatycznej integracji. Zgoda na ratyfikację umowy z Ukrainą przez całą Unię jest możliwa, bo Holandia, jako ostatni kraj członkowski, odblokowała porozumienie. Cały proces był wstrzymany od ubiegłego roku, kiedy w kwietniowym referendum Holendrzy wypowiedzieli się przeciwko ratyfikacji umowy. Unijni przywódcy na grudniowym szczycie przyjęli specjalną deklarację. Napisano w niej, że umowa nie oznacza automatycznego członkostwa Ukrainy w Unii, nie wiąże się ze wsparciem wojskowym dla tego kraju i nie przewiduje dodatkowego finansowego wsparcia z europejskiego budżetu.

Umowa stowarzyszeniowa ma dla Ukraińców szczególne znaczenie – odmowa jej podpisania przez Wiktora Janukowycza w 2013 roku zapoczątkowała rewolucję na Majdanie. Część handlowa porozumienia obowiązuje od stycznia ubiegłego roku. Tymczasem Rosja oświadczyła na forum Światowej Organizacji Handlu (WTO), że porozumienie handlowe między Ukrainą a Unią Europejską oznacza złamanie reguł, ponieważ jest sprzeczne z wieloma umowami dwustronnymi pomiędzy Rosją, a Ukrainą.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

79 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra