Polskość

Nieodpowiedzialny pomysł zwiększenia cen paliw

Od jakiegoś czasu niepokój budził poselski projekt podwyżki cen paliw. Większość była oburzona tym pomysłem. Przecież PiS szedł do wyborów z obietnicą niepodnoszenia podatków.  I nagle ten projekt poselski.

Na dodatek przedstawiany przez jednego z pomysłodawców posła Zbigniewa Dolatę jakby żywcem wyjęty z Platformy Obywatelskiej. Ta sama buńczuczna retoryka. Ustawa trafiła pod obrady Sejmu pod nazwą Ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych. Poseł Dolata w pokrętny sposób przekonuje, że to nie jest podwyżka podatków, bo fundusze pójdą jedynie na remonty dróg samorządowych. „Ten kto korzysta, ten płaci” argumentuje poseł Dolata. I dalej bredzi coś o ciągłych remontach samochodów, które są konieczne, bo ich użytkownicy jeżdżą po bardzo złych drogach. W konsekwencji podwyżka paliw jest zbawienna, bo ile to pieniędzy zaoszczędzą kierowcy. Bajdurzy o cudzoziemcach, którzy jeżdżą po drogach, a nie partycypują w kosztach ich remontu. Na koniec uspokaja Polaków, że u nas paliwo i tak będzie tańsze niż w Niemczech czy we Francji.

Zapomniał tylko o tym, że zarobki w tych krajach nie mają żadnego odniesienia do naszych wynagrodzeń. A podwyżka paliw nie oznacza tylko obciążenia dla kierowców. Gdy wzrośnie cena paliwa, skoczą wszystkie ceny – żywność, transport, usługi. I co ma powiedzieć człowiek, który nie jeździ samochodem po wyboistych drogach samorządowych, a jest biednym chorym emerytem, stojącym często przed wyborem kupna lekarstw czy żywności, a teraz dodatkowo obciążonym podatkiem paliwowym.

Niestety strefa biedy nie została u nas zredukowana. Darmowe leki dla seniorów nie są wszystkie bezpłatne, a podwyżka najniższych emerytur nadal nie objęła tych najuboższych, którzy nie załapali się do grupy najniżej uposażonych, bo zabrakło im przysłowiowych dziesięciu złotych.

A co z niewprowadzonym wyrównaniem dodatków pielęgnacyjnych dla osób, które zajmują się przewlekle chorymi i z tego powodu musiały zrezygnować z pracy zawodowej. Dodatek jeszcze za rządów PO miał być wyrównany do wysokości dodatku dla osób zajmujących się niepełnosprawnymi dziećmi. Do tej pory czeka na wyrównanie, a opiekunowie chorych ludzi muszą się utrzymać za 500 zł miesięcznie. A to tylko dwa przykłady rażącej biedy. W rzeczywistości jest ich o wiele więcej.

Wyborcy PiS są wyrozumiali. Zdają sobie sprawę, że od razu nie można wszystkiego naprawić, że są sprawy ważne i najważniejsze. Ale do tej pory ufali partii rządzącej i wierzyli, że spełni swe postulaty wyborcze. Jednym z nich jest niepodnoszenie podatków. I tego PiS powinno się trzymać, a nie snując opowieści o strasznym stanie dróg samorządowych, sięgać do kieszeni każdego Polaka.

Ta retoryka rodem z PO nie przysłuży się partii rządzącej.  Ludzie są wyjątkowo wyczuleni na fałsz płynący z tej narracji. Tym bardziej, że kilka lat temu, gdy PO podnosiła ceny paliwa, spotkało się to z oburzeniem opozycji, która domagała się obniżenia akcyzy. Teraz sama idzie w tym kierunku. Czy pomyślała o stratach wizerunkowych? Czy owładnięta dobrym samopoczuciem, wynikającym z  korzystnej sytuacji gospodarczej, zatraciła instynkt samozachowawczy. Tym projektem dała doskonałe paliwo dla opozycji, która teraz przy każdej okazji będzie epatować tym podatkiem.

Czy warto dla pewnej kwoty  wywoływać nowa awanturę polityczną i tracić potencjalnych wyborców. Dobrze chociaż, że jeden z młodych posłów PiS Łukasz Rzepecki mówił sensownie o tym projekcie z mównicy sejmowej. „Ta ustawa jest antyludzka – przekonywał –mówiliśmy w kampanii wyborczej, że nie podniesiemy podatków.” Mówił dalej, że nie można iść drogą PO, która obiecywała i nigdy po zwycięstwie nie dotrzymywała słowa. Nawoływał do uczciwości wobec obywateli, którzy zaufali PiS-owi. A 500 mld to jest już znaczna podwyżka, która odbije się na skoku cen na wszystkiego.

Może wystąpienie młodego posła Rzepeckiego obudzi innych posłów PiS-u i wycofają jak najprędzej ten poroniony projekt, który może się odbić głęboką czkawką partii rządzącej. I trzeba pomyśleć o utworzeniu specjalnego funduszu na remonty dróg samorządowych.

Warto zawsze pamiętać, że pycha i samozadowolenie zaciemnia rzeczywistość i jest pierwszym stopniem do klęski.

Iwona Galińska

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

144 komentarze

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra