Z kraju

Pogrzeb „Jastrzębia”

16 lipca na cmentarzu we Włodawie (woj. lubelskie) zostaną pochowane szczątki ppor. Leona Taraszkiewicza ps. „Jastrząb”, bohaterskiego dowódcy największego oddziału partyzanckiego Wolność i Niezawisłość na Lubelszczyźnie. Zginął wskutek ran odniesionych podczas zaciętej walki z UB i KBW.  

Uroczystości pogrzebowe organizują wspólnie IPN oraz Lubelski Urząd Wojewódzki. W sobotę 15 lipca w refektarzu klasztoru oo. Paulinów, Włodawa, ul. Klasztorna 7 zostanie  wystawiona trumna ze szczątkami śp. ppor. Leona Taraszkiewicza „Jastrzębia” (od 18.00 do 22.00). Natomiast w niedzielę 16 lipca o godz. 8.15 nastąpi uroczyste przeniesienie trumny  do kościoła pw. św. Ludwika, ul. Klasztorna 7. O godz. 10.00 odprawiona zostanie Msza św. w intencji polskiego bohatera. Jego szczątki zostaną pochowane na Cmentarzu Wojennym we Włodawie. „Jastrząb” zostanie złożony do grobu będącego także symbolicznym miejscem pochówku jego brata – również żołnierza WiN – Edwarda Taraszkiewicza ps. „Żelazny”, którego faktyczne miejsce spoczynku jest do dziś nieznane.

Podczas II wojny światowej Taraszkiewicz był kilkakrotnie aresztowany przez Niemców – przetrzymywany w siedzibie radomskiego i lubelskiego Gestapo, więziony na Zamku w Lublinie. Udało mu się dwukrotnie uciec podczas konwojów. W grudniu 1944 r. został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Znów trafił do więzienia na Zamku w Lublinie. W lutym 1945 r. zbiegł z transportu, który wiózł żołnierzy podziemia niepodległościowego do obozu UB-NKWD w Błudku.

Od kwietnia 1945 r. Taraszkiewicz był żołnierzem Rejonu II Obwodu Delegatury Sił Zbrojnych Włodawa, a od końca maja tego roku członkiem bojówki rejonowej ppor. Tadeusza Bychawskiego „Sępa”, po którego śmierci przejął w czerwcu 1945 r. dowództwo nad grupą. Jesienią została ona przekształcona w oddział Obwodu WiN Włodawa. Oddział „Jastrzębia” był jedną z najaktywniejszych grup partyzanckich na Lubelszczyźnie – przeprowadził wiele spektakularnych akcji m.in. rozbicie PUBP we Włodawie, z którego uwolniono 70 więźniów.

Nocą z 31 grudnia 1946 r. na 1 stycznia 1947 r. wspólnie z oddziałami radzyńskiego Obwodu WiN, uczestniczył w jednej z największych akcji podziemia antykomunistycznego z udziałem ok. 300 Niezłomnych, którzy przeprowadzili atak w Radzyniu Podlaskim m.in. na siedzibę tamtejszego UB oraz oddział KBW zgrupowany w tamtejszej szkole. „Jastrząb” podczas tej akcji został ciężko ranny i zmarł. Ciało Taraszkiewicza potajemnie, w anonimowej mogile na cmentarzu w Siemieniu, niedaleko Parczewa, pochowali członkowie WiN. Szczątki Leona Taraszkiewicza ekshumowano w listopadzie 2016 r. Z prośbą o ekshumację szczątek Taraszkiewicza zwróciła się do wojewody lubelskiego siostra „Jastrzębia”.

 

Źródło: ipn.gov.pl

Adam Białous

 

 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

4 komentarze

4 Komentarzy

 1. panMarek

  13 lipca 2017 at 22:49

  Świeć Panie nad Jego duszą, Rycerza Rzeczpospolitej.

 2. stanley

  14 lipca 2017 at 09:23

  niestety , prawdopodobnie został zastrzelony przez zdrajce z odziału , niejakiego, nomen omen, Bolka – Łapkę, umierając powiedział o tym bratu. Bolek dostał się pod obserwację, która zakończyła sie wykonaniem na nim wyroku śmierci za zdradę.
  To przykład największego dramatu Niezłomnych – zdrajcy Polacy, którzy wydawali kolegów na śmierć męczeńską. Komunistom udało się podzielić naród, a prym wodzili chazarscy żydzi w kadrach UB I PPR, którzy nie mieli żadnych skrupułów, aby umęczony wojną Naród złamać całkowicie. Zrobili to , zastępując przedwojenne elity swoimi ziomkami, albo szabas-gojami, a skutki tej „transfromacji” mamy do dzisiaj.
  Polecam książkę Henryka Pająka – Jastrząb kontra UB.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra