Z kraju

Pogrzeb „Jastrzębia”

16 lipca na cmentarzu we Włodawie (woj. lubelskie) zostaną pochowane szczątki ppor. Leona Taraszkiewicza ps. „Jastrząb”, bohaterskiego dowódcy największego oddziału partyzanckiego Wolność i Niezawisłość na Lubelszczyźnie. Zginął wskutek ran odniesionych podczas zaciętej walki z UB i KBW.  

Uroczystości pogrzebowe organizują wspólnie IPN oraz Lubelski Urząd Wojewódzki. W sobotę 15 lipca w refektarzu klasztoru oo. Paulinów, Włodawa, ul. Klasztorna 7 zostanie  wystawiona trumna ze szczątkami śp. ppor. Leona Taraszkiewicza „Jastrzębia” (od 18.00 do 22.00). Natomiast w niedzielę 16 lipca o godz. 8.15 nastąpi uroczyste przeniesienie trumny  do kościoła pw. św. Ludwika, ul. Klasztorna 7. O godz. 10.00 odprawiona zostanie Msza św. w intencji polskiego bohatera. Jego szczątki zostaną pochowane na Cmentarzu Wojennym we Włodawie. „Jastrząb” zostanie złożony do grobu będącego także symbolicznym miejscem pochówku jego brata – również żołnierza WiN – Edwarda Taraszkiewicza ps. „Żelazny”, którego faktyczne miejsce spoczynku jest do dziś nieznane.

Podczas II wojny światowej Taraszkiewicz był kilkakrotnie aresztowany przez Niemców – przetrzymywany w siedzibie radomskiego i lubelskiego Gestapo, więziony na Zamku w Lublinie. Udało mu się dwukrotnie uciec podczas konwojów. W grudniu 1944 r. został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Znów trafił do więzienia na Zamku w Lublinie. W lutym 1945 r. zbiegł z transportu, który wiózł żołnierzy podziemia niepodległościowego do obozu UB-NKWD w Błudku.

Od kwietnia 1945 r. Taraszkiewicz był żołnierzem Rejonu II Obwodu Delegatury Sił Zbrojnych Włodawa, a od końca maja tego roku członkiem bojówki rejonowej ppor. Tadeusza Bychawskiego „Sępa”, po którego śmierci przejął w czerwcu 1945 r. dowództwo nad grupą. Jesienią została ona przekształcona w oddział Obwodu WiN Włodawa. Oddział „Jastrzębia” był jedną z najaktywniejszych grup partyzanckich na Lubelszczyźnie – przeprowadził wiele spektakularnych akcji m.in. rozbicie PUBP we Włodawie, z którego uwolniono 70 więźniów.

Nocą z 31 grudnia 1946 r. na 1 stycznia 1947 r. wspólnie z oddziałami radzyńskiego Obwodu WiN, uczestniczył w jednej z największych akcji podziemia antykomunistycznego z udziałem ok. 300 Niezłomnych, którzy przeprowadzili atak w Radzyniu Podlaskim m.in. na siedzibę tamtejszego UB oraz oddział KBW zgrupowany w tamtejszej szkole. „Jastrząb” podczas tej akcji został ciężko ranny i zmarł. Ciało Taraszkiewicza potajemnie, w anonimowej mogile na cmentarzu w Siemieniu, niedaleko Parczewa, pochowali członkowie WiN. Szczątki Leona Taraszkiewicza ekshumowano w listopadzie 2016 r. Z prośbą o ekshumację szczątek Taraszkiewicza zwróciła się do wojewody lubelskiego siostra „Jastrzębia”.

 

Źródło: ipn.gov.pl

Adam Białous

 

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

11 komentarzy

11 Komentarzy

 1. panMarek

  13 lipca 2017 at 22:49

  Świeć Panie nad Jego duszą, Rycerza Rzeczpospolitej.

 2. stanley

  14 lipca 2017 at 09:23

  niestety , prawdopodobnie został zastrzelony przez zdrajce z odziału , niejakiego, nomen omen, Bolka – Łapkę, umierając powiedział o tym bratu. Bolek dostał się pod obserwację, która zakończyła sie wykonaniem na nim wyroku śmierci za zdradę.
  To przykład największego dramatu Niezłomnych – zdrajcy Polacy, którzy wydawali kolegów na śmierć męczeńską. Komunistom udało się podzielić naród, a prym wodzili chazarscy żydzi w kadrach UB I PPR, którzy nie mieli żadnych skrupułów, aby umęczony wojną Naród złamać całkowicie. Zrobili to , zastępując przedwojenne elity swoimi ziomkami, albo szabas-gojami, a skutki tej „transfromacji” mamy do dzisiaj.
  Polecam książkę Henryka Pająka – Jastrząb kontra UB.

 3. tinyurl.com

  27 sierpnia 2017 at 01:53

  Whats up this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
  I’m starting a blog soon but have no coding skills so I wanted
  to get advice from someone with experience. Any help would be greatly
  appreciated!

 4. http://tinyurl.com/

  28 sierpnia 2017 at 10:06

  My family members every time say that I am killing my time here at net,
  except I know I am getting knowledge everyday by reading thes
  fastidious articles or reviews.

 5. keygen delphi 2014.3

  8 września 2017 at 23:03

  google brought me here. Cheers!

 6. real racing

  13 września 2017 at 07:13

  google bring me here. Cheers!

 7. drivermax serial 2017

  13 września 2017 at 13:22

  Awesome, this is what I was searching for in google

 8. free cs go hack For MAC

  16 września 2017 at 15:43

  Great, this is what I was browsing for in bing

 9. Hey, happy that i found on this in bing. Thanks!

 10. Renae

  20 września 2017 at 00:26

  Shane is 1 of the least difficult Phillies there is. He warrants this therefore a great deal and he will gain. Becasue he is the traveling hawaian

 11. simcity buildit review 2017

  21 września 2017 at 12:40

  Great, yahoo took me stright here. thanks btw for post. Cheers!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra