Z zagranicy

Niewolnicy otwartości


Kto jest gotów do zmanipulowania ten niech wierzy w otwartość. Za tym hasłem kryje się odwracanie języka.

Słowa określają, jak myślimy o świecie. Propagandyści kują slogany, tylko po to, aby zwodziły. Tak samo czyni Nowa Lewica przez stawianie zasłony dymnej, że akceptacja ich poglądów oznacza „bycie otwartym”.

Wystarczą pytania. Grupa molestująca dzieci ma posiadać przywileje prawne? Otwartość zakłada, że tak. Badacz Steve Baldwin wskazał w tekście „Child molestation and the homosexual movement” z Regent University Law Review, że homoseksualiści częściej niż heteroseksualiści są pedofilami.

21 grudnia 2009 starszy wiceprezydent Google ds. zarządzania produktami Jonathan Rosenberg oznajmił na blogu firmy: „W Google wierzymy, że otwarty system zwycięży”. Otwartość w praktyce oznacza, że tekst naukowy Baldwina nie pojawia się w wynikach wyszukiwania. Za to są w Google informacje o „10 antygejowskich mitach”, o molestowaniu dzieci przez biskupa, połączeniach Watykanu z pedofilią, czy braku związków homoseksualistów z pedofilami. Od pierwszych wyników pojawia się fraza „fałszywego związku” między gender a krzywdą dzieci. Tak wygląda manipulacja w praktyce. W 2012 wyszukiwarka Google miała 1216 miliardów zapytań, a w 2016 już 2 tryliony. Skala dezinformacji rośnie.

Propagandzista Joseph Geobeles rzekł: „Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą”. Dlatego hasło „bycie otwartym” spotyka się z uznaniem. Szkoła Frankfurcka nie chce, aby każdy mówił o Karolu Marksie. Im zależy na zmianie myślenia. Tą drogą wpoją marksizm, ale zapakowany w inne słowa.

Otwartość z punktu widzenia zdrowego rozsądku i logiki zakłada gotowość do poznania faktów. Prawda jest tylko jedna. Nowa Lewica zaś proponuje otwartość jako brak faktów. Tylko, że ich działania wykraczają poza akademickie dysputy. Ich dysputy kształtują rzeczywistość.

Google jest przykładem. Otwartość tyczy się wizji społeczeństwa. Chrześcijaństwo zakładało, że liczy się życie w prawdzie, czyli kierowanie się faktami. Otwarte społeczeństwo jest w ujęciu George’a Sorosa pozbawione „nierówności” w oparciu o „gender, orientację seksualnej”, „szybko odpowiada (…) na najbardziej krytyczne zagrożenia dla otwartego społeczeństwa”, „zwiększa siłę historycznie wykluczonych grup”.

W oparciu o tę ideę Soros odrzucił fakty, co robi islam z niewiernymi. Utworzył w 1985 Arab American Institute dla umacniania roli wyznawców Allacha w społeczeństwie amerykańskim. Utworzony po ataku na World Trade Center w listopadzie 2001 Bill of Rights Defense Committee blokował działania prawne skierowane przeciw muzułmańskim terrorystom. Pod hasłem „otwartość” wypromował razem z Fundacją Forda za 196 milionów dolarów pojęcie „neutralności sieci”, czyli w praktyce, że biurokraci mają zarządzać Internetem.

Wedle Sorosa homoseksualizm wymaga ochrony jako „historycznie wykluczona grupa”, co przekłada się na życie w kłamstwie, zacieranie efektów badań nad sodomią i ucieczką od prawdy o LGBT, jeśli nie odpowiada ideologii lewicy.

Na tym jednak „otwartość” się nie kończy, bo obejmuje też ekonomię. Doktor w zakresie technologii oraz psychologii David Willey ukuł w 1998 pojęcie „otwarta treść”. Zastąpiła ona podział na „płatne” i „bezpłatne”. Wprowadziła znany z marskizmu rozdział na „uspołecznione” (niczyje) i „zamknięte” (posiadające właściciela). Otwartość w tym zakresie oznacza, że cokolwiek stworzy człowiek nie jest jego własnością, ale innych. Kowalski wystrugał rzeźbę i nie jest jej twórcą, nie ma prawa do jej sprzedaży, ma ją oddać za darmo innym. Tak działa logika „otwartości” w ekonomii.

„Bądź zamknięty” dziś brzmi jak obelga. Zdrowe społeczeństwo odrzuca gwałty na dzieciach, terroryzm, przemoc jako środek rozwiązywania sporów, czy niewolnictwo. Zamyka się na nie, czyli je odrzuca. Zwolennicy „otwartości” uznają ochronę pedofilii jeśli sprawcy są homoseksualistami oraz pozwalają, aby muzułmański zamachowiec Khuram Shazad Butt korzystał z opieki społecznej i zasiłków zanim dokonał ataku na London Bridge, bo jako „mniejszość” tego wymagał.

Polski ten problem nie dotyka – brzmią niektórzy i kreślą, że jesteśmy ostoją normalności. Zarazem RMF FM 10 lipca doniósł, że w Katowicach powstał oddział leczenia zaburzeń rozwoju płci. Doktor Aneta Gawlik wypowiedziała się, że są sytuacje, iż: „dziś nie jesteśmy w stanie określić, kim w przyszłości państwa dziecko będzie się czuło, bardziej dziewczynką czy bardziej chłopcem”. Pojawia się tu pytanie biologia, czy psychika określa płeć?

Musimy jednak być otwarci, głoszą przedstawiciele Nowej Lewicy, bo ukrywają, że mają do sprzedania kłamstwa. Dlatego zamachowiec ISIS Ronald Fiddler dostał 1,25 miliona dolarów z kieszeni brytyjskich podatników, bo po atakach terrorystycznych w UK nie można być uprzedzonym do więźniów z Guantanamo.

Pojęcie „otwarte społeczeństwo” wymyślił Henri Bergson w 1931. Posługiwał się nim do opisania kultur wyzwolonych z egoizmu skoncentrowania się na własnym interesie jako kraju. Urodzony w Wietnamie Karl Popper rozpropagował je, a w latach 40. stał się „duchowym mentorem” George’a Sorosa. Tak wizja świata ukształtowała człowieka odpowiedzialnego za akcje społeczne, m. in. budujące klimat wypłacanie odszkodowań za odsiadkę w Guantanamo.

Tak ceniona u lewicy „otwartość” na inne religie pozwala na czerpanie z nich „korzyści”. Takim sposobem przeciekają takie formy modlitwy jak joga. Badacze Evangelos Pappas i Marc Campo w Journal of Bodywork and Movement Therapies wskazali niewygodną prawdę. Wedle ich ustaleń 10% ćwiczących jogę doświadcza bóli mięśniowo-szkieletowych, a u 21% pogłębiają się istniejące urazy. Tego osoby praktykujące jogę nie dowiedzą się przed rozpoczęciem zajęć. Tak, jak nie mówi się im o kontekście duchowym.

Ezoteryka i okultyzm torują sobie drogę za pomocą „otwartości”. Lewica nabija się, że Kościół Katolicki wytykał herezję, podkreśla „nietolerancję”. Pochodzący z Bułgarii Katarzy przeszli do historii jako miłośnicy homoseksualizmu. Czy w świetle ustaleń Baldwina sprzeciw wobec sodomii i ich miłośników Katarów jest czymś złym? Sprzeciw wobec pedofilów nie budzi wątpliwości.

Duchowość okultystyczna wykracza poza dyskusję w kościołach. Kult Ariów w Towarzystwie Teozoficznym przeniknął do nazizmu. Utworzył system zbrodni. Jako symbol pojawia się w dyskusjach publicznych i walki o „bycie otwartym”. Kto nie wyznaje marksizmu ten jest faszystą, co wedle lewicy nie oznacza zwolenników ustroju Benito Mussoliniego, ale (błędnie) Adolfa Hitlera.

Ci sami ludzie przechodzą z obojętnością nad powszechnością homoseksualizmu w Hitlerjugend. Boją się faktów, że hitlerowcy byli okultystami. Ignorują, że NSDAP spotykało się w klubie dla homoseksualistów Bratwurstsglӧckl. Lewicowcy z Robotniczej Partii Niemiec (później NSDAP) byli tolerancyjni, co ukazuje kariera homoseksualisty Ernsta Röhma, założyciela SA w III Rzeszy. „Otwartość” zakłada, że fakty niewygodne są pomijane.

Nowy ustrój niewolniczy zakłada obojętność. Brak chęci dociekania prawdy opiera się na lenistwie. Wysiłek przegrywa z drogą na skróty i na tym opiera się „otwartość”.

Bombardowanie tym hasłem opiera się na badaniach NLP – naturalnego przetwarzania języka. Kopanie danych, tak specjaliści nazywają pobieranie wpisów na Facebooku, Twitterze, blogach, forach internetowych i innych dla uchwycenia zależności statystycznych tzw. n-gramów. Tak działa Google Trends, tak określa się o czym się mówi i co myśli w sieci, tak planuje się akcje społeczne. Efektem tego są badania m. in. Samuela Goslinga i Adama Augustina z Cyberpsychology, Behavior and Social Networking o manifestowaniu osobowości w sieciach społecznościowych.

Sztandar „otwartość” obejmuje m. in. otwarte małżeństwa (poligamię), otwartą edukację (parytetów w miejsce zdolności), otwartą kulturę (pozbawioną własności dzieł kultury), otwarte rolnictwo (przydomowych komun), otwartego wojska (żołnierzy homoseksualnych) i innych.

Niewolnictwo intelektualne wyraża się u Nowej Lewicy w dawaniu rozwiązań i skrótów, gotowych odpowiedzi na pytania istotne dla ludzi, aby nie pytali dlaczego. Wtedy z uśmiechem na ustach poprą system opresji miękkiego totalitaryzmu. Kryje się on za hasłami takimi jak „otwartość”.

Ładne więzienie „otwartości” jest bowiem milsze dla oka.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

177 komentarzy

177 Komentarzy

 1. tinyurl.com

  27 sierpnia 2017 at 23:58

  Very good article. I’m facing many of these issues as well..

 2. Silvia Odete Morani Massad

  5 września 2017 at 16:29

  What’s up to every , since I am truly keen of
  reading this webpage’s post to be updated on a regular basis.
  It consists of nice material.

 3. bikini model mayhem torrent

  8 września 2017 at 23:06

  Ha, here from yahoo, this is what i was looking for.

 4. phone book

  12 września 2017 at 16:13

  Quality content is the secret to be a focus for the people to visit the web site, that’s
  what this web page is providing.

 5. woplfteam

  13 września 2017 at 02:35

  Good Morning, happy that i saw on this in yahoo. Thanks!

 6. csr racing

  13 września 2017 at 08:04

  I like, will read more. Cheers!

 7. endnote x8 mac product key

  13 września 2017 at 13:21

  Hi, happy that i found on this in yahoo. Thanks!

 8. Awesome, this is what I was looking for in yahoo

 9. archicad 20 crack For MAC OS

  16 września 2017 at 20:39

  This helps. Thanks!

 10. travel cover

  17 września 2017 at 03:27

  Greetings! Very helpful advice within this post!

  It’s the little changes that produce the largest changes.
  Thanks for sharing!

 11. http://mhscb.mccmh.net

  18 września 2017 at 14:43

  Thanks designed for sharing such a nice thought, paragraph is pleasant,
  thats why i have read it entirely

 12. Deanne

  20 września 2017 at 00:41

  A different conventional PA mash-up

 13. crack hotspot shield 7.0.5

  21 września 2017 at 13:04

  Me enjoying, will read more. Thanks!

 14. asphalt 8 new trainer

  22 września 2017 at 00:46

  Great, yahoo took me stright here. thanks btw for info. Cheers!

 15. cubase pro 9 torrent

  22 września 2017 at 01:22

  Hello, google lead me here, keep up good work.

 16. cinema 4d r19 torrent

  22 września 2017 at 16:21

  Great, google took me stright here. thanks btw for this. Cheers!

 17. Rodrigo

  23 września 2017 at 15:37

  With havin so much written content do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My
  website has a lot of unique content I’ve either authored myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up
  all over the web without my authorization. Do you know any methods to help prevent content from being ripped off?
  I’d definitely appreciate it.

 18. HaroLiavaife

  23 września 2017 at 18:02

  Propecia E Gatillazo Buy Viagra With Mastercard Viagra Sans Ordonnance Pays Suisse cialis price Amoxicillin Freeeze

 19. berylcook.wsisites.net

  24 września 2017 at 11:04

  Sweet blog! I found it while searching on Yahoo News. Do you
  have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?

  I’ve been trying for a while but I never seem to
  get there! Many thanks

 20. http://nanoshells.bsu.by/

  25 września 2017 at 00:10

  Very soon this website will be famous among all blogging viewers, due to it’s pleasant posts

 21. ludo star root hack

  25 września 2017 at 14:37

  google brought me here. Cheers!

 22. bigger butt workouts

  27 września 2017 at 11:22

  Thanks a bunch for sharing this with all of us you really
  realize what you’re speaking about! Bookmarked. Kindly also consult with
  my site =). We may have a link change agreement among us

 23. Doris

  27 września 2017 at 20:37

  Very good website you have here but I was curious
  if you knew of any discussion boards that cover
  the same topics talked about in this article? I’d really
  love to be a part of online community where I can get
  feedback from other experienced individuals that share the
  same interest. If you have any suggestions, please let me know.
  Thanks!

 24. Jaime

  28 września 2017 at 18:06

  Hi there! Would you mind if I share your blog with my twitter group?
  There’s a lot of folks that I think would really appreciate your content.
  Please let me know. Many thanks

 25. Nolan

  29 września 2017 at 09:53

  These are in fact impressive ideas in about blogging.
  You have touched some fastidious points here. Any way keep up wrinting.

 26. Yong Achord

  29 września 2017 at 14:53

  Ha, here from google, this is what i was searching for.

 27. Noble Cothron

  29 września 2017 at 18:18

  Me like, will read more. Cheers!

 28. Jamie Gangelhoff

  29 września 2017 at 19:24

  Morning, here from google, me enjoyng this, will come back soon.

 29. cours de theatre

  30 września 2017 at 04:35

  I really liked your blog article. Awesome.

 30. Corina

  1 października 2017 at 00:02

  Hey! Do you know if they make any plugins to protect
  against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve
  worked hard on. Any tips?

 31. soccer jerseys well-marked

  1 października 2017 at 00:46

  Hello, I do believe your site could possibly be having internet browser compatibility issues.

  Whenever I take a look at your web site in Safari, it looks fine
  however when opening in Internet Explorer, it’s got some overlapping issues.
  I simply wanted to provide you with a quick heads up! Other than that, wonderful blog!

 32. Everett

  2 października 2017 at 21:01

  This paragraph is in fact a good one it helps new web people, who
  are wishing in favor of blogging.

 33. heart disease

  4 października 2017 at 04:03

  Howdy, I do believe your blog could be having internet
  browser compatibility issues. When I look at your blog in Safari, it looks fine however, if opening in IE,
  it’s got some overlapping issues. I merely wanted to give you a quick heads up!
  Aside from that, wonderful website!

 34. Maik

  4 października 2017 at 07:24

  Wow that was unusual. I just wrote an incredibly long comment but after I clicked
  submit my comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Regardless, just wanted to
  say wonderful blog!

 35. HaroLiavaife

  4 października 2017 at 09:06

  Doxycycline Over Night [url=http://howmuchisvia.com]buy viagra[/url] Levitra Che Si Scioglie In Bocca Asthmahaler Mist Cialis Duree De Vie

 36. extra.globo.com

  5 października 2017 at 20:52

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this post plus the rest of the website is really good.

 37. dic phoenix

  6 października 2017 at 17:32

  Thanks a lot for the blog article.Much thanks again. Really Cool.

 38. HaroLiavaife

  7 października 2017 at 05:11

  Forum Cialis Kamagra [url=http://viafreetrial.com]viagra[/url] Rualis 20 Super Active On Line Parmecy Canada Canine Cephalexin Side Effects Abdominal Pain

 39. Silvia Odete Morani Massad

  8 października 2017 at 09:35

  Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News.
  Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Thanks

 40. well-known dating

  9 października 2017 at 03:24

  Hi there, I enjoy reading through your article post. I like to write a little comment to support
  you.

 41. buy hacklink

  9 października 2017 at 07:26

  Very informative post.Thanks Again.

 42. tania kamagra

  9 października 2017 at 09:04

  Fantastic article post.Thanks Again. Want more.

 43. Osimi seaview

  9 października 2017 at 11:21

  Hey, thanks for the post.Really thank you! Great.

 44. HaroLiavaife

  9 października 2017 at 13:47

  Cialis Sehstorungen Viagra Tschechien Rezeptfrei [url=http://levitrial.com]no script levitra[/url] Generic Viagra Cialis

 45. pt.wikipedia.org

  10 października 2017 at 04:59

  For the reason that the admin of this web page is working, no doubt very soon it will be renowned, due to its feature contents.

 46. solarmovie

  10 października 2017 at 13:09

  Thank you ever so for you article post.Much thanks again. Really Cool.

 47. Sterling Businesses Ltd

  10 października 2017 at 15:16

  I loved your blog post.Really thank you! Cool.

 48. pirater un compte facebook

  10 października 2017 at 17:34

  Thanks so much for the post.Much thanks again. Great.

 49. For mac

  10 października 2017 at 23:02

  Thank You for this.

 50. buy hacklink

  12 października 2017 at 13:59

  I value the article. Cool.

 51. read this post here

  14 października 2017 at 08:40

  Appreciate you sharing, great blog post.Thanks Again. Fantastic.

 52. HaroLiavaife

  14 października 2017 at 21:06

  Buy Previfem Without Prescription Cephalexin Online With Next Day Shipping [url=http://levibuying.com]vardenafil online pharmacy[/url] Viahra

 53. dragon city hack apk download

  15 października 2017 at 08:42

  Very informative article post.Really looking forward to read more. Cool.

 54. omega xl review

  15 października 2017 at 13:24

  I really enjoy the article post.Much thanks again. Really Cool.

 55. tinder dating site

  15 października 2017 at 13:41

  Greetings! Very helpful advice in this particular article!
  It is the little changes that make the largest
  changes. Thanks for sharing!

 56. website design

  15 października 2017 at 20:37

  I was curious if you ever thought of changing the layout of your site?
  Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you
  could a little more in the way of content so people could connect with it better.
  Youve got an awful lot of text for only having one or 2 images.
  Maybe you could space it out better?

 57. tinder

  17 października 2017 at 07:59

  Good day! Do you know if they make any plugins to protect against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any suggestions?

 58. additional info

  17 października 2017 at 07:59

  Thanks a lot for the blog article.Thanks Again. Much obliged.

 59. timex watch

  17 października 2017 at 08:07

  Ridiculous quest there. What occurred after?
  Take care!

 60. sletrokor review

  17 października 2017 at 13:32

  Thank you ever so for you post.Much thanks again. Want more.

 61. superalts minecraft cracker

  17 października 2017 at 22:51

  Morning, i really think i will be back to your website

 62. website whenever

  18 października 2017 at 06:31

  Hey terrific website! Does running a blog like this require a massive amount work?
  I’ve very little knowledge of coding but I had been hoping to start my own blog
  soon. Anyway, if you have any recommendations or tips for new blog owners please share.
  I know this is off topic however I simply needed to ask.
  Cheers!

 63. HaroLiavaife

  18 października 2017 at 08:30

  Can Amoxicillin Cause Temporary Impotence Levitra Generique Pas Cher En Ligne [url=http://howtogetvia.com]viagra[/url] Buy Std Medication Online Canada Adalat

 64. Grupo Serval presídios

  18 października 2017 at 18:28

  Why people still make use of to read news papers when in this technological globe the whole thing
  is existing on web?

 65. Opal Skyview

  18 października 2017 at 22:54

  Muchos Gracias for your article post.Really thank you!

 66. sex pills

  19 października 2017 at 00:36

  Thank you ever so for you article post.Thanks Again. Awesome.

 67. have a peek here

  19 października 2017 at 11:25

  Major thankies for the blog.Really thank you! Cool.

 68. pure slim 1000 review

  19 października 2017 at 20:55

  Im thankful for the article.Much thanks again. Cool.

 69. domain names

  19 października 2017 at 22:47

  Thanks for the good writeup. It if truth be told
  was a amusement account it. Glance advanced to more introduced agreeable from you!

  However, how could we keep up a correspondence?

 70. DIC Phoenix

  20 października 2017 at 20:38

  I cannot thank you enough for the post. Awesome.

 71. carte grise en ligne

  21 października 2017 at 00:16

  Very neat article post.Really looking forward to read more. Want more.

 72. elake

  21 października 2017 at 10:40

  Fantastic post.Thanks Again. Will read on…

 73. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  22 października 2017 at 04:55

  These are genuinely wonderful ideas in concerning blogging.
  You have touched some pleasant factors here. Any way keep
  up wrinting.

 74. https://doku.spiria.me/

  22 października 2017 at 08:57

  I was able to find good advice from your blog articles.

 75. tercio borlenghi jr

  22 października 2017 at 14:23

  I couldn’t refrain from commenting. Perfectly written!

 76. Carlos Eduardo Correa da Veig

  23 października 2017 at 02:39

  I visited several web pages except the audio feature for audio songs present
  at this web site is genuinely marvelous.

 77. Turbotax phone number

  24 października 2017 at 03:42

  Thank you for your article post.Much thanks again. Really Great.

 78. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  24 października 2017 at 19:12

  Great beat ! I wish to apprentice while you amend your
  website, how could i subscribe for a blog site?

  The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this
  your broadcast offered bright clear idea

 79. HaroLiavaife

  25 października 2017 at 01:54

  Do Propecia Tablets Work Buy Accutane In Canada Medicina Propecia [url=http://leviprices.com]generic levitra no prescription[/url] Rush Cialis Online Levitra Dosis Recomendada

 80. Lelio Vieira Carneiro

  25 października 2017 at 21:55

  whoah this blog is magnificent i like reading your articles.
  Stay up the good work! You already know, a lot of people are hunting around for this information, you could aid them greatly.

 81. Umanizzare presídios

  26 października 2017 at 13:24

  It’s hard to find knowledgeable people about this subject, but you sound like you know what you’re talking
  about! Thanks

 82. phones encapsulate

  27 października 2017 at 01:52

  What’s up i am kavin, its my first occasion to commenting anywhere, when i
  read this post i thought i could also make comment due to this
  sensible piece of writing.

 83. Lelio Junior

  27 października 2017 at 07:46

  Keep on writing, great job!

 84. tinder dating site

  27 października 2017 at 17:18

  Every weekend i used to pay a quick visit this web site, because i want enjoyment, for the reason that this this site conations really nice funny stuff too.

 85. DIC Phoenix

  28 października 2017 at 03:27

  Very neat article.Really looking forward to read more. Much obliged.

 86. Grupo Coral fraude

  28 października 2017 at 13:50

  I am not positive where you are getting your info, but great topic.

  I must spend a while studying much more or working out
  more. Thank you for magnificent information I used to be searching for this information for my mission.

 87. tinder

  28 października 2017 at 14:29

  I was suggested this web site by my cousin. I
  am now not sure whether or not this put up is written by means of him as nobody else recognize such specific about my difficulty.
  You are amazing! Thanks!

 88. Lelio Vieira Carneiro Junior

  28 października 2017 at 16:46

  I really like reading through a post that will make people
  think. Also, thank you for allowing me to comment!

 89. tinder dating site

  28 października 2017 at 23:26

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video
  to make your point. You obviously know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something informative to read?

 90. HaroLiavaife

  29 października 2017 at 02:15

  Comprar Cialis Opiniones Comment Durer Plus Longtemps Cours [url=http://cheapestcial.com]online pharmacy[/url] Levitra 5 Mg Tutti I Giorni Viagra Bei Frau

 91. EZ Battery Reconditioning

  30 października 2017 at 01:19

  I really liked your article post.Thanks Again. Really Cool.

 92. lepszy plock

  30 października 2017 at 09:05

  Very informative article post.Really thank you! Fantastic.

 93. security cameras monitoring systems

  1 listopada 2017 at 00:37

  Its like you read my mind! You appear to know a
  lot about this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you can do with some pics to drive the message home a bit, but other than that, this
  is fantastic blog. A great read. I’ll certainly be back.

 94. mamaweeb

  1 listopada 2017 at 01:34

  Really enjoyed this article.Really looking forward to read more. Much obliged.

 95. HaroLiavaife

  1 listopada 2017 at 04:56

  Kamagra Erectile Dysfunction [url=http://sildenaf100mg.com]viagra[/url] Pharmacy Top Pills Coupons Cheap Pills

 96. phenocal

  1 listopada 2017 at 08:58

  Very neat blog post.Much thanks again. Keep writing.

 97. Lelio Vieira Carneiro

  2 listopada 2017 at 01:45

  Spot on with this write-up, I truly think this amazing site needs a great deal
  more attention. I’ll probably be back again to read more,
  thanks for the advice!

 98. phentaslim

  2 listopada 2017 at 23:39

  Really appreciate you sharing this article.Really thank you! Want more.

 99. Grupo Coral fraude

  5 listopada 2017 at 05:07

  Hi there! I simply wish to give you a huge thumbs up for your great info you have here on this
  post. I am coming back to your web site for more soon.

 100. show me how

  6 listopada 2017 at 16:49

  Hi, i really think i will be back to your page

 101. sciatica pain ebook

  15 listopada 2017 at 03:57

  Major thanks for the blog.Really looking forward to read more. Keep writing.

 102. Thank you for your article post.Much thanks again. Really Great.

 103. nod32 antivirus 10.1.219.0 license key

  21 listopada 2017 at 02:38

  Respect to website author , some wonderful entropy.

 104. playcast ios download

  21 listopada 2017 at 05:30

  Hello, bing lead me here, keep up good work.

 105. sketch license key generator

  21 listopada 2017 at 06:34

  I am not rattling great with English but I get hold this really easygoing to read .

 106. Yuki

  21 listopada 2017 at 18:33

  Thanks for this post. I definitely agree with what you are saying.

 107. Rosetta

  21 listopada 2017 at 19:42

  Enjoyed reading through this, very good stuff, thankyou .

 108. HaroLiavaife

  21 listopada 2017 at 21:23

  Viagra Herzinfarkt Cialis Pas Cher A Nice [url=http://levibuying.com]canadian levitra[/url] Viagra Ohne Rezept In Hamburg Viagra Pharmacy Purchase

 109. bikinis

  23 listopada 2017 at 18:05

  Looking forward to reading more. Great article.Really thank you! Great.

 110. kali linux}

  25 listopada 2017 at 12:42

  very nice post, i actually love this web site, carry on it

 111. Tractor Workshop Manuals

  27 listopada 2017 at 20:27

  Nice blog here! Additionally your website loads up very fast! What web host are you the usage of? Can I am getting your associate link on your host? I wish my website loaded up as quickly as yours lol

 112. HaroLiavaife

  28 listopada 2017 at 01:50

  Viagra For Sale Online Florida [url=http://cheapviafast.com]viagra online prescription[/url] Global Pharmacy Plus Amoxicillin Dogs Long Term Useage Tumors

 113. short websites

  29 listopada 2017 at 14:59

  Hi there! This post couldn’t be written any better!
  Reading this post reminds me of my old room mate!
  He always kept talking about this. I will forward this article
  to him. Fairly certain he will have a good read. Thank you for sharing!

 114. Pozycjonowanie Stron Google

  30 listopada 2017 at 17:47

  I dugg some of you post as I cogitated they were very useful very helpful

 115. porno

  1 grudnia 2017 at 12:51

  I am so grateful for your blog article.Really looking forward to read more. Awesome.

 116. Pozycjonowanie Stron w Google Cena

  1 grudnia 2017 at 16:32

  I like this post, enjoyed this one regards for putting up.

 117. fortnite hacks Mac OS

  2 grudnia 2017 at 18:18

  I like this article, some useful stuff on here : D.

 118. primary trade lines

  3 grudnia 2017 at 01:00

  Thanks for the blog.Thanks Again. Cool.

 119. Kassie

  3 grudnia 2017 at 14:11

  Very nice article. I absolutely love this site. Continue the good work!

 120. News

  5 grudnia 2017 at 15:45

  Simply wanna say that this is extremely helpful, Thanks for taking your time to write this.

 121. Zlece Pozycjonowanie Strony

  5 grudnia 2017 at 17:39

  Only a smiling visitor here to share the love (:, btw great layout.

 122. News

  5 grudnia 2017 at 23:51

  you’re actually a excellent webmaster. The web site loading velocity is incredible. It seems that you are doing any unique trick. Furthermore, The contents are masterwork. you have done a wonderful activity in this subject!

 123. Pedro

  6 grudnia 2017 at 07:37

  If some one desires expert view on the topic of blogging after that i advise him/her to go to see this blog, Keep up the fastidious work.

 124. Muchos Gracias for your blog post.Really looking forward to read more. Really Cool.

 125. News

  6 grudnia 2017 at 23:16

  I got what you mean , thanks for putting up.Woh I am happy to find this website through google. „Since the Exodus, freedom has always spoken with a Hebrew accent.” by Heinrich Heine.

 126. News

  7 grudnia 2017 at 07:23

  I like this site so much, saved to bookmarks. „To hold a pen is to be at war.” by Francois Marie Arouet Voltaire.

 127. Fashion

  8 grudnia 2017 at 02:07

  Very interesting topic, appreciate it for putting up.

 128. John Deere Repair Manuals

  10 grudnia 2017 at 23:39

  Oh my goodness! an incredible article dude. Thank you However I am experiencing difficulty with ur rss . Don know why Unable to subscribe to it. Is there anybody getting equivalent rss drawback? Anyone who knows kindly respond. Thnkx

 129. Autos

  12 grudnia 2017 at 04:07

  Thank you for helping out, wonderful information. „You must do the things you think you cannot do.” by Eleanor Roosevelt.

 130. Cruise Ship

  12 grudnia 2017 at 23:12

  Great ¡V I should definitely pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all the tabs as well as related info ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, site theme . a tones way for your customer to communicate. Nice task..

 131. useful source

  13 grudnia 2017 at 05:09

  It’s actually near not possible to find well-informed people on this issue, regrettably you appear like you comprehend what you’re indicating! Thank You

 132. visit this website

  13 grudnia 2017 at 11:31

  I’m more than happy to find this website. I want to to thank you for ones time due to this fantastic read!! I definitely savored every part of it and I have you book-marked to check out new stuff on your website.

 133. Profile Blog

  13 grudnia 2017 at 13:07

  I just have to tell you that I am new to posting and completely liked your write-up. Very possible I am probably to store your blog post . You definitely have magnificent article content. Be Thankful For it for telling with us your current website webpage

 134. resource

  13 grudnia 2017 at 14:11

  Hi there, just turned receptive to your blog page through Search engine, and have found that it is seriously good. I will like if you maintain this informative article.

 135. right here

  13 grudnia 2017 at 14:54

  Noticeably absorbing advice you’ll have said, thank you for submitting.

 136. Kimberley

  14 grudnia 2017 at 04:57

  Hi there, I wish for to subscribe for this webpage to obtain most up-to-date updates,
  thus where can i do it please help.

 137. Jerald Manvelito

  14 grudnia 2017 at 05:30

  Really informative post.Really looking forward to read more. Want more.

 138. Health Articles

  14 grudnia 2017 at 08:26

  Normally I do not learn article on blogs, however I wish to say that this write-up very pressured me to try and do so! Your writing style has been amazed me. Thank you, very nice post.

 139. Best Travel Sites

  14 grudnia 2017 at 08:27

  It is appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you some interesting things or tips. Maybe you can write next articles referring to this article. I want to read more things about it!

 140. Get the facts

  14 grudnia 2017 at 12:28

  I truly appreciate this article.Thanks Again. Want more.

 141. Go Shopping

  14 grudnia 2017 at 15:13

  Useful information. Fortunate me I discovered your site accidentally, and I’m stunned why this accident didn’t happened earlier! I bookmarked it.

 142. Board Of Education

  14 grudnia 2017 at 15:14

  Very nice post and right to the point. I don’t know if this is really the best place to ask but do you folks have any ideea where to hire some professional writers? Thanks 🙂

 143. Web Design

  14 grudnia 2017 at 18:00

  I really like your writing style, excellent info , regards for posting : D.

 144. Christmas

  14 grudnia 2017 at 19:03

  Really enjoyed this blog.Much thanks again. Fantastic.

 145. bathroom renovation

  15 grudnia 2017 at 05:35

  Hi, i think that i saw you visited my site so i came to “return the favor”.I am attempting to find things to enhance my web site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 146. More hints

  15 grudnia 2017 at 09:51

  It’s practically extremely difficult to see well-informed users on this content, fortunately you appear like you be aware of whatever you’re raving about! Excellent

 147. Go Read

  15 grudnia 2017 at 11:06

  Hiya there, just started to be familiar with your website through Search engine, and found that it is genuinely good. I will take pleasure in should you decide carry on these.

 148. check out the post right here

  15 grudnia 2017 at 13:14

  Surprisingly significant points that you have remarked, warm regards for writing.

 149. more tips here

  15 grudnia 2017 at 18:44

  I’m very pleased to uncover this page. I wanted to thank you for ones time for this wonderful read!! I definitely enjoyed every little bit of it and I have you saved to fav to see new stuff in your blog.

 150. Lipstick

  15 grudnia 2017 at 23:07

  Hiya, I’m really glad I have found this information. Nowadays bloggers publish just about gossips and web and this is really irritating. A good site with interesting content, this is what I need. Thank you for keeping this web site, I’ll be visiting it. Do you do newsletters? Can not find it.

 151. Maryann Bessone

  16 grudnia 2017 at 02:56

  Hi there to all, the contents present at this website are actually remarkable for people experience, well, keep up the nice work fellows.|

 152. wordpress urls

  16 grudnia 2017 at 05:45

  I simply want to inform you you that I am new to wordpress blogging and completely loved your article. Very likely I am likely to bookmark your blog post . You really have stunning article material. Love it for share-out with us your favorite domain information

 153. Tim The Toolman

  16 grudnia 2017 at 07:46

  Thank you, I have just been searching for info about this subject for ages and yours is the greatest I’ve found out so far. However, what about the bottom line? Are you sure about the source?

 154. Travel

  16 grudnia 2017 at 16:09

  Somebody essentially assist to make seriously posts I might state. That is the very first time I frequented your web page and so far? I amazed with the research you made to make this particular post incredible. Magnificent task!

 155. weight loss

  16 grudnia 2017 at 20:30

  Very neat post.Thanks Again. Want more.

 156. Advertisements

  16 grudnia 2017 at 23:05

  Wow! Thank you! I continually needed to write on my website something like that. Can I implement a portion of your post to my website?

 157. Shopping Online Stores

  16 grudnia 2017 at 23:14

  hello there and thank you for your information – I have certainly picked up something new from right here. I did however expertise a few technical issues using this web site, as I experienced to reload the web site lots of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will very frequently affect your placement in google and could damage your quality score if ads and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your respective intriguing content. Ensure that you update this again soon..

 158. Graig Chace

  16 grudnia 2017 at 23:58

  Hi there mates, how is everything, and what you wish for to say about this article, in my view its really awesome designed for me.|

 159. Technology

  17 grudnia 2017 at 12:47

  I truly appreciate this post. I’ve been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You’ve made my day! Thank you again!

 160. Analytical

  17 grudnia 2017 at 13:39

  Wow, great article.Much thanks again. Will read on…

 161. Tech Blogs

  17 grudnia 2017 at 16:20

  As I website possessor I believe the content material here is rattling magnificent , appreciate it for your efforts. You should keep it up forever! Good Luck.

 162. Career And Jobs

  17 grudnia 2017 at 17:28

  I have recently started a blog, the information you provide on this website has helped me greatly. Thank you for all of your time & work. „There can be no real freedom without the freedom to fail.” by Erich Fromm.

 163. Dion Mcmicheal

  17 grudnia 2017 at 21:30

  I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz reply as I’m looking to design my own blog and would like to know where u got this from. many thanks|

 164. Jeanne Lazurek

  17 grudnia 2017 at 23:58

  I like the helpful information you provide in your articles. I’ll bookmark your weblog and check again here regularly. I’m quite sure I’ll learn lots of new stuff right here! Best of luck for the next!|

 165. Health

  18 grudnia 2017 at 03:40

  Fantastic website. A lot of helpful info here. I’m sending it to several pals ans additionally sharing in delicious. And of course, thanks in your sweat!

 166. Dane Gassner

  18 grudnia 2017 at 10:49

  Excellent site you have got here.. It’s difficult to find excellent writing like yours these days. I truly appreciate people like you! Take care!!|

 167. photography job application

  18 grudnia 2017 at 11:50

  Fantastic goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just extremely fantastic. I really like what you have acquired here, really like what you are saying and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it sensible. I can not wait to read much more from you. This is really a terrific website.

 168. Home Plans

  18 grudnia 2017 at 14:26

  I haven¡¦t checked in here for a while because I thought it was getting boring, but the last several posts are good quality so I guess I¡¦ll add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

 169. Health Products

  18 grudnia 2017 at 14:28

  I cling on to listening to the news broadcast talk about receiving boundless online grant applications so I have been looking around for the most excellent site to get one. Could you advise me please, where could i find some?

 170. Evangeline

  18 grudnia 2017 at 15:00

  There is definately a lot to learn about this issue. I love all the
  points you made.

 171. Kerry Kumro

  18 grudnia 2017 at 16:16

  What’s up to every single one, it’s in fact a pleasant for me to go to see this web page, it includes precious Information.|

 172. Fashion

  18 grudnia 2017 at 18:19

  We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your site provided us with valuable information to work on. You’ve done a formidable job and our entire community will be grateful to you.

 173. Home Improvement

  18 grudnia 2017 at 18:19

  Hey There. I found your blog using msn. This is a very well written article. I’ll make sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks for the post. I’ll definitely comeback.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra