Z zagranicy

Niewolnicy otwartości


Kto jest gotów do zmanipulowania ten niech wierzy w otwartość. Za tym hasłem kryje się odwracanie języka.

Słowa określają, jak myślimy o świecie. Propagandyści kują slogany, tylko po to, aby zwodziły. Tak samo czyni Nowa Lewica przez stawianie zasłony dymnej, że akceptacja ich poglądów oznacza „bycie otwartym”.

Wystarczą pytania. Grupa molestująca dzieci ma posiadać przywileje prawne? Otwartość zakłada, że tak. Badacz Steve Baldwin wskazał w tekście „Child molestation and the homosexual movement” z Regent University Law Review, że homoseksualiści częściej niż heteroseksualiści są pedofilami.

21 grudnia 2009 starszy wiceprezydent Google ds. zarządzania produktami Jonathan Rosenberg oznajmił na blogu firmy: „W Google wierzymy, że otwarty system zwycięży”. Otwartość w praktyce oznacza, że tekst naukowy Baldwina nie pojawia się w wynikach wyszukiwania. Za to są w Google informacje o „10 antygejowskich mitach”, o molestowaniu dzieci przez biskupa, połączeniach Watykanu z pedofilią, czy braku związków homoseksualistów z pedofilami. Od pierwszych wyników pojawia się fraza „fałszywego związku” między gender a krzywdą dzieci. Tak wygląda manipulacja w praktyce. W 2012 wyszukiwarka Google miała 1216 miliardów zapytań, a w 2016 już 2 tryliony. Skala dezinformacji rośnie.

Propagandzista Joseph Geobeles rzekł: „Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą”. Dlatego hasło „bycie otwartym” spotyka się z uznaniem. Szkoła Frankfurcka nie chce, aby każdy mówił o Karolu Marksie. Im zależy na zmianie myślenia. Tą drogą wpoją marksizm, ale zapakowany w inne słowa.

Otwartość z punktu widzenia zdrowego rozsądku i logiki zakłada gotowość do poznania faktów. Prawda jest tylko jedna. Nowa Lewica zaś proponuje otwartość jako brak faktów. Tylko, że ich działania wykraczają poza akademickie dysputy. Ich dysputy kształtują rzeczywistość.

Google jest przykładem. Otwartość tyczy się wizji społeczeństwa. Chrześcijaństwo zakładało, że liczy się życie w prawdzie, czyli kierowanie się faktami. Otwarte społeczeństwo jest w ujęciu George’a Sorosa pozbawione „nierówności” w oparciu o „gender, orientację seksualnej”, „szybko odpowiada (…) na najbardziej krytyczne zagrożenia dla otwartego społeczeństwa”, „zwiększa siłę historycznie wykluczonych grup”.

W oparciu o tę ideę Soros odrzucił fakty, co robi islam z niewiernymi. Utworzył w 1985 Arab American Institute dla umacniania roli wyznawców Allacha w społeczeństwie amerykańskim. Utworzony po ataku na World Trade Center w listopadzie 2001 Bill of Rights Defense Committee blokował działania prawne skierowane przeciw muzułmańskim terrorystom. Pod hasłem „otwartość” wypromował razem z Fundacją Forda za 196 milionów dolarów pojęcie „neutralności sieci”, czyli w praktyce, że biurokraci mają zarządzać Internetem.

Wedle Sorosa homoseksualizm wymaga ochrony jako „historycznie wykluczona grupa”, co przekłada się na życie w kłamstwie, zacieranie efektów badań nad sodomią i ucieczką od prawdy o LGBT, jeśli nie odpowiada ideologii lewicy.

Na tym jednak „otwartość” się nie kończy, bo obejmuje też ekonomię. Doktor w zakresie technologii oraz psychologii David Willey ukuł w 1998 pojęcie „otwarta treść”. Zastąpiła ona podział na „płatne” i „bezpłatne”. Wprowadziła znany z marskizmu rozdział na „uspołecznione” (niczyje) i „zamknięte” (posiadające właściciela). Otwartość w tym zakresie oznacza, że cokolwiek stworzy człowiek nie jest jego własnością, ale innych. Kowalski wystrugał rzeźbę i nie jest jej twórcą, nie ma prawa do jej sprzedaży, ma ją oddać za darmo innym. Tak działa logika „otwartości” w ekonomii.

„Bądź zamknięty” dziś brzmi jak obelga. Zdrowe społeczeństwo odrzuca gwałty na dzieciach, terroryzm, przemoc jako środek rozwiązywania sporów, czy niewolnictwo. Zamyka się na nie, czyli je odrzuca. Zwolennicy „otwartości” uznają ochronę pedofilii jeśli sprawcy są homoseksualistami oraz pozwalają, aby muzułmański zamachowiec Khuram Shazad Butt korzystał z opieki społecznej i zasiłków zanim dokonał ataku na London Bridge, bo jako „mniejszość” tego wymagał.

Polski ten problem nie dotyka – brzmią niektórzy i kreślą, że jesteśmy ostoją normalności. Zarazem RMF FM 10 lipca doniósł, że w Katowicach powstał oddział leczenia zaburzeń rozwoju płci. Doktor Aneta Gawlik wypowiedziała się, że są sytuacje, iż: „dziś nie jesteśmy w stanie określić, kim w przyszłości państwa dziecko będzie się czuło, bardziej dziewczynką czy bardziej chłopcem”. Pojawia się tu pytanie biologia, czy psychika określa płeć?

Musimy jednak być otwarci, głoszą przedstawiciele Nowej Lewicy, bo ukrywają, że mają do sprzedania kłamstwa. Dlatego zamachowiec ISIS Ronald Fiddler dostał 1,25 miliona dolarów z kieszeni brytyjskich podatników, bo po atakach terrorystycznych w UK nie można być uprzedzonym do więźniów z Guantanamo.

Pojęcie „otwarte społeczeństwo” wymyślił Henri Bergson w 1931. Posługiwał się nim do opisania kultur wyzwolonych z egoizmu skoncentrowania się na własnym interesie jako kraju. Urodzony w Wietnamie Karl Popper rozpropagował je, a w latach 40. stał się „duchowym mentorem” George’a Sorosa. Tak wizja świata ukształtowała człowieka odpowiedzialnego za akcje społeczne, m. in. budujące klimat wypłacanie odszkodowań za odsiadkę w Guantanamo.

Tak ceniona u lewicy „otwartość” na inne religie pozwala na czerpanie z nich „korzyści”. Takim sposobem przeciekają takie formy modlitwy jak joga. Badacze Evangelos Pappas i Marc Campo w Journal of Bodywork and Movement Therapies wskazali niewygodną prawdę. Wedle ich ustaleń 10% ćwiczących jogę doświadcza bóli mięśniowo-szkieletowych, a u 21% pogłębiają się istniejące urazy. Tego osoby praktykujące jogę nie dowiedzą się przed rozpoczęciem zajęć. Tak, jak nie mówi się im o kontekście duchowym.

Ezoteryka i okultyzm torują sobie drogę za pomocą „otwartości”. Lewica nabija się, że Kościół Katolicki wytykał herezję, podkreśla „nietolerancję”. Pochodzący z Bułgarii Katarzy przeszli do historii jako miłośnicy homoseksualizmu. Czy w świetle ustaleń Baldwina sprzeciw wobec sodomii i ich miłośników Katarów jest czymś złym? Sprzeciw wobec pedofilów nie budzi wątpliwości.

Duchowość okultystyczna wykracza poza dyskusję w kościołach. Kult Ariów w Towarzystwie Teozoficznym przeniknął do nazizmu. Utworzył system zbrodni. Jako symbol pojawia się w dyskusjach publicznych i walki o „bycie otwartym”. Kto nie wyznaje marksizmu ten jest faszystą, co wedle lewicy nie oznacza zwolenników ustroju Benito Mussoliniego, ale (błędnie) Adolfa Hitlera.

Ci sami ludzie przechodzą z obojętnością nad powszechnością homoseksualizmu w Hitlerjugend. Boją się faktów, że hitlerowcy byli okultystami. Ignorują, że NSDAP spotykało się w klubie dla homoseksualistów Bratwurstsglӧckl. Lewicowcy z Robotniczej Partii Niemiec (później NSDAP) byli tolerancyjni, co ukazuje kariera homoseksualisty Ernsta Röhma, założyciela SA w III Rzeszy. „Otwartość” zakłada, że fakty niewygodne są pomijane.

Nowy ustrój niewolniczy zakłada obojętność. Brak chęci dociekania prawdy opiera się na lenistwie. Wysiłek przegrywa z drogą na skróty i na tym opiera się „otwartość”.

Bombardowanie tym hasłem opiera się na badaniach NLP – naturalnego przetwarzania języka. Kopanie danych, tak specjaliści nazywają pobieranie wpisów na Facebooku, Twitterze, blogach, forach internetowych i innych dla uchwycenia zależności statystycznych tzw. n-gramów. Tak działa Google Trends, tak określa się o czym się mówi i co myśli w sieci, tak planuje się akcje społeczne. Efektem tego są badania m. in. Samuela Goslinga i Adama Augustina z Cyberpsychology, Behavior and Social Networking o manifestowaniu osobowości w sieciach społecznościowych.

Sztandar „otwartość” obejmuje m. in. otwarte małżeństwa (poligamię), otwartą edukację (parytetów w miejsce zdolności), otwartą kulturę (pozbawioną własności dzieł kultury), otwarte rolnictwo (przydomowych komun), otwartego wojska (żołnierzy homoseksualnych) i innych.

Niewolnictwo intelektualne wyraża się u Nowej Lewicy w dawaniu rozwiązań i skrótów, gotowych odpowiedzi na pytania istotne dla ludzi, aby nie pytali dlaczego. Wtedy z uśmiechem na ustach poprą system opresji miękkiego totalitaryzmu. Kryje się on za hasłami takimi jak „otwartość”.

Ładne więzienie „otwartości” jest bowiem milsze dla oka.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

92 komentarze

92 Komentarzy

 1. tinyurl.com

  27 sierpnia 2017 at 23:58

  Very good article. I’m facing many of these issues as well..

 2. Silvia Odete Morani Massad

  5 września 2017 at 16:29

  What’s up to every , since I am truly keen of
  reading this webpage’s post to be updated on a regular basis.
  It consists of nice material.

 3. bikini model mayhem torrent

  8 września 2017 at 23:06

  Ha, here from yahoo, this is what i was looking for.

 4. Laura

  9 września 2017 at 20:37

  I think that everything said was very logical.
  However, think about this, suppose you were to create a killer headline?
  I ain’t suggesting your information is not good, however suppose you added a title that makes people want more?
  I mean Niewolnicy otwartości – Prawy.pl is a
  little plain. You could peek at Yahoo’s front page and see how they write article titles to grab viewers to click.

  You might add a video or a related picture or
  two to get readers interested about everything’ve
  got to say. Just my opinion, it could make your blog a little bit more interesting.

 5. http://sangsoon07.dothome.co.kr/

  10 września 2017 at 03:52

  I just like the valuable info you provide on your
  articles. I’ll bookmark your weblog and take a look at once more right here frequently.
  I am relatively sure I will be informed lots of new stuff
  right right here! Good luck for the next!

 6. garage door controls

  10 września 2017 at 14:06

  Hello! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and
  tell you I truly enjoy reading through your blog posts.
  Can you suggest any other blogs/websites/forums that deal with
  the same subjects? Thank you!

 7. personal loan providers

  12 września 2017 at 06:36

  Hello! I just wanted to ask if you ever have any issues
  with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of
  hard work due to no back up. Do you have any solutions to protect against hackers?

 8. phone book

  12 września 2017 at 16:13

  Quality content is the secret to be a focus for the people to visit the web site, that’s
  what this web page is providing.

 9. woplfteam

  13 września 2017 at 02:35

  Good Morning, happy that i saw on this in yahoo. Thanks!

 10. real estate investing

  13 września 2017 at 03:59

  Thanks , I’ve just been looking for info approximately this subject for a long time and yours is the best I’ve
  found out so far. However, what concerning the bottom line?
  Are you sure about the supply?

 11. door controls

  13 września 2017 at 04:03

  Hi there it’s me, I am also visiting this website
  regularly, this site is actually good and the viewers are actually sharing fastidious thoughts.

 12. csr racing

  13 września 2017 at 08:04

  I like, will read more. Cheers!

 13. endnote x8 mac product key

  13 września 2017 at 13:21

  Hi, happy that i found on this in yahoo. Thanks!

 14. planning travel

  15 września 2017 at 20:56

  great issues altogether, you simply won a brand new reader.
  What may you recommend in regards to your put up that you simply made some
  days ago? Any certain?

 15. Awesome, this is what I was looking for in yahoo

 16. archicad 20 crack For MAC OS

  16 września 2017 at 20:39

  This helps. Thanks!

 17. travel cover

  17 września 2017 at 03:27

  Greetings! Very helpful advice within this post!

  It’s the little changes that produce the largest changes.
  Thanks for sharing!

 18. http://mhscb.mccmh.net

  18 września 2017 at 14:43

  Thanks designed for sharing such a nice thought, paragraph is pleasant,
  thats why i have read it entirely

 19. Deanne

  20 września 2017 at 00:41

  A different conventional PA mash-up

 20. Hi! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick
  shout out and tell you I genuinely enjoy reading through your blog posts.
  Can you suggest any other blogs/websites/forums
  that cover the same subjects? Many thanks!

 21. crack hotspot shield 7.0.5

  21 września 2017 at 13:04

  Me enjoying, will read more. Thanks!

 22. asphalt 8 new trainer

  22 września 2017 at 00:46

  Great, yahoo took me stright here. thanks btw for info. Cheers!

 23. cubase pro 9 torrent

  22 września 2017 at 01:22

  Hello, google lead me here, keep up good work.

 24. cinema 4d r19 torrent

  22 września 2017 at 16:21

  Great, google took me stright here. thanks btw for this. Cheers!

 25. Karla

  23 września 2017 at 13:42

  Hi, I do believe this is an excellent web site. I stumbledupon it 😉 I am going to come
  back once again since i have book marked it. Money
  and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to
  help others.

 26. Rodrigo

  23 września 2017 at 15:37

  With havin so much written content do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My
  website has a lot of unique content I’ve either authored myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up
  all over the web without my authorization. Do you know any methods to help prevent content from being ripped off?
  I’d definitely appreciate it.

 27. HaroLiavaife

  23 września 2017 at 18:02

  Propecia E Gatillazo Buy Viagra With Mastercard Viagra Sans Ordonnance Pays Suisse cialis price Amoxicillin Freeeze

 28. berylcook.wsisites.net

  24 września 2017 at 11:04

  Sweet blog! I found it while searching on Yahoo News. Do you
  have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?

  I’ve been trying for a while but I never seem to
  get there! Many thanks

 29. Earnest

  24 września 2017 at 14:57

  Wow! This blog looks just like my old one! It’s on a completely different subject but it
  has pretty much the same page layout and design. Superb choice of colors!

 30. bbs.jiaonan.net

  24 września 2017 at 18:35

  Hi would you mind letting me know which hosting company you’re utilizing?
  I’ve loaded your blog in 3 completely different internet browsers and I must say this blog loads a lot faster then most.
  Can you recommend a good web hosting provider at a honest
  price? Thanks, I appreciate it!

 31. http://nanoshells.bsu.by/

  25 września 2017 at 00:10

  Very soon this website will be famous among all blogging viewers, due to it’s pleasant posts

 32. ludo star root hack

  25 września 2017 at 14:37

  google brought me here. Cheers!

 33. http://www.tw419.com/

  26 września 2017 at 10:59

  Whats up are using WordPress for your blog platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you require any html coding expertise to
  make your own blog? Any help would be greatly appreciated!

 34. getting heart disease

  26 września 2017 at 15:32

  This is very interesting, You’re a very skilled blogger.
  I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more of your fantastic
  post. Also, I have shared your site in my social networks!

 35. Dell

  27 września 2017 at 01:41

  If you wish for to increase your knowledge only keep visiting
  this website and be updated with the most up-to-date information posted here.

 36. bigger butt workouts

  27 września 2017 at 11:22

  Thanks a bunch for sharing this with all of us you really
  realize what you’re speaking about! Bookmarked. Kindly also consult with
  my site =). We may have a link change agreement among us

 37. Rudy

  27 września 2017 at 15:46

  What a data of un-ambiguity and preserveness of valuable familiarity on the topic of unexpected emotions.

 38. somethinghub.com

  27 września 2017 at 17:53

  Aw, this was a really nice post. Spending some time and
  actual effort to create a great article… but what can I say… I put things off a lot
  and never manage to get nearly anything done.

 39. http://loeweogco.dk

  27 września 2017 at 19:37

  It’s actually a cool and helpful piece of information. I am satisfied that you just shared this useful information with us.
  Please keep us informed like this. Thank you for
  sharing.

 40. Doris

  27 września 2017 at 20:37

  Very good website you have here but I was curious
  if you knew of any discussion boards that cover
  the same topics talked about in this article? I’d really
  love to be a part of online community where I can get
  feedback from other experienced individuals that share the
  same interest. If you have any suggestions, please let me know.
  Thanks!

 41. Lelio Vieira Carneiro Junior

  28 września 2017 at 05:40

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically
  tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like
  this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.

  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 42. confer heart

  28 września 2017 at 17:34

  You really make it seem so easy with your presentation but
  I find this topic to be actually something that I think I would never understand.
  It seems too complex and very broad for me. I’m looking forward for
  your next post, I will try to get the hang of it!

 43. Jaime

  28 września 2017 at 18:06

  Hi there! Would you mind if I share your blog with my twitter group?
  There’s a lot of folks that I think would really appreciate your content.
  Please let me know. Many thanks

 44. 112.124.11.186

  29 września 2017 at 07:52

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was curious what all is needed to get set
  up? I’m assuming having a blog like yours would cost
  a pretty penny? I’m not very web savvy so I’m not 100% sure.
  Any recommendations or advice would be greatly appreciated.
  Kudos

 45. Nolan

  29 września 2017 at 09:53

  These are in fact impressive ideas in about blogging.
  You have touched some fastidious points here. Any way keep up wrinting.

 46. Yong Achord

  29 września 2017 at 14:53

  Ha, here from google, this is what i was searching for.

 47. Noble Cothron

  29 września 2017 at 18:18

  Me like, will read more. Cheers!

 48. Jamie Gangelhoff

  29 września 2017 at 19:24

  Morning, here from google, me enjoyng this, will come back soon.

 49. cours de theatre

  30 września 2017 at 04:35

  I really liked your blog article. Awesome.

 50. Carlos Eduardo Correa da Veiga

  30 września 2017 at 08:37

  Hi there very nice site!! Guy .. Beautiful .. Superb ..

  I’ll bookmark your web site and take the feeds additionally?
  I am glad to search out so many helpful info right here within the post, we’d like
  develop more strategies in this regard, thank you for sharing.
  . . . . .

 51. HaroLiavaife

  30 września 2017 at 17:29

  Comprar Cialis Andorra Online [url=http://tadalaf20mg.com ]cialis[/url] Viagra Vente Libre Espagne

 52. fate grand order скачать на пк

  30 września 2017 at 21:48

  Ha, here from bing, this is what i was browsing for.

 53. Corina

  1 października 2017 at 00:02

  Hey! Do you know if they make any plugins to protect
  against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve
  worked hard on. Any tips?

 54. soccer jerseys well-marked

  1 października 2017 at 00:46

  Hello, I do believe your site could possibly be having internet browser compatibility issues.

  Whenever I take a look at your web site in Safari, it looks fine
  however when opening in Internet Explorer, it’s got some overlapping issues.
  I simply wanted to provide you with a quick heads up! Other than that, wonderful blog!

 55. confer heart protection

  1 października 2017 at 21:00

  Howdy I am so glad I found your blog page, I really found you by mistake, while I was browsing on Yahoo for something else,
  Nonetheless I am here now and would just like
  to say cheers for a marvelous post and a all round entertaining blog (I
  also love the theme/design), I don’t have time to go through
  it all at the minute but I have book-marked it and also included your RSS
  feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the
  fantastic work.

 56. soccer jerseys well-marked

  2 października 2017 at 03:34

  Asking questions are actually nice thing if you are not understanding something totally, but this post gives nice understanding even.

 57. instacart promo october

  2 października 2017 at 05:19

  We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community.

  Your site provided us with valuable info to work on. You have done an impressive job and our entire community will be thankful to you.

 58. Everett

  2 października 2017 at 21:01

  This paragraph is in fact a good one it helps new web people, who
  are wishing in favor of blogging.

 59. heart disease

  4 października 2017 at 04:03

  Howdy, I do believe your blog could be having internet
  browser compatibility issues. When I look at your blog in Safari, it looks fine however, if opening in IE,
  it’s got some overlapping issues. I merely wanted to give you a quick heads up!
  Aside from that, wonderful website!

 60. Maik

  4 października 2017 at 07:24

  Wow that was unusual. I just wrote an incredibly long comment but after I clicked
  submit my comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Regardless, just wanted to
  say wonderful blog!

 61. HaroLiavaife

  4 października 2017 at 09:06

  Doxycycline Over Night [url=http://howmuchisvia.com]buy viagra[/url] Levitra Che Si Scioglie In Bocca Asthmahaler Mist Cialis Duree De Vie

 62. extra.globo.com

  5 października 2017 at 20:52

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this post plus the rest of the website is really good.

 63. tinder

  6 października 2017 at 09:33

  Howdy are using WordPress for your site platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you require any html coding knowledge
  to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!

 64. HaroLiavaife

  6 października 2017 at 14:48

  Sage And Propecia [url=http://cheapestcial.com]cialis buy online[/url] Canadian Pharmacy Secure Mexico Drugs Online

 65. dic phoenix

  6 października 2017 at 17:32

  Thanks a lot for the blog article.Much thanks again. Really Cool.

 66. HaroLiavaife

  7 października 2017 at 05:11

  Forum Cialis Kamagra [url=http://viafreetrial.com]viagra[/url] Rualis 20 Super Active On Line Parmecy Canada Canine Cephalexin Side Effects Abdominal Pain

 67. Silvia Odete Morani Massad

  8 października 2017 at 09:35

  Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News.
  Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Thanks

 68. well-known dating

  9 października 2017 at 03:24

  Hi there, I enjoy reading through your article post. I like to write a little comment to support
  you.

 69. buy hacklink

  9 października 2017 at 07:26

  Very informative post.Thanks Again.

 70. tania kamagra

  9 października 2017 at 09:04

  Fantastic article post.Thanks Again. Want more.

 71. Osimi seaview

  9 października 2017 at 11:21

  Hey, thanks for the post.Really thank you! Great.

 72. HaroLiavaife

  9 października 2017 at 13:47

  Cialis Sehstorungen Viagra Tschechien Rezeptfrei [url=http://levitrial.com]no script levitra[/url] Generic Viagra Cialis

 73. heart protection

  9 października 2017 at 14:49

  Please let me know if you’re looking for a writer
  for your blog. You have some really good posts and I feel I would be a
  good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write some articles for
  your blog in exchange for a link back to mine. Please blast me
  an e-mail if interested. Cheers!

 74. pt.wikipedia.org

  10 października 2017 at 04:59

  For the reason that the admin of this web page is working, no doubt very soon it will be renowned, due to its feature contents.

 75. solarmovie

  10 października 2017 at 13:09

  Thank you ever so for you article post.Much thanks again. Really Cool.

 76. Sterling Businesses Ltd

  10 października 2017 at 15:16

  I loved your blog post.Really thank you! Cool.

 77. pirater un compte facebook

  10 października 2017 at 17:34

  Thanks so much for the post.Much thanks again. Great.

 78. For mac

  10 października 2017 at 23:02

  Thank You for this.

 79. doku.spiria.me

  11 października 2017 at 12:12

  I am curious to find out what blog platform you’re working with?
  I’m having some minor security issues with my latest website and I’d like to find something more secure.
  Do you have any suggestions?

 80. HaroLiavaife

  12 października 2017 at 01:43

  Cialis Per Nachname Rezeptfrei Zithromax And Amoxicillin Taken Together [url=http://cheapestcial.com]cialis[/url] Cialis Sur Ebay Cialis For Sale Canada Zithromax Boots

 81. buy hacklink

  12 października 2017 at 13:59

  I value the article. Cool.

 82. Aw, this was a very nice post. Finding the time and actual effort to produce a very good article… but what can I say…
  I procrastinate a lot and never seem to get nearly anything done.

 83. read this post here

  14 października 2017 at 08:40

  Appreciate you sharing, great blog post.Thanks Again. Fantastic.

 84. HaroLiavaife

  14 października 2017 at 21:06

  Buy Previfem Without Prescription Cephalexin Online With Next Day Shipping [url=http://levibuying.com]vardenafil online pharmacy[/url] Viahra

 85. HaroLiavaife

  14 października 2017 at 22:27

  Disfunzione Erettile Cialis Buy Fincar On Line Buy Tamoxifen Citrate Online [url=http://howmuchisvia.com]viagra online pharmacy[/url] Propecia In Zurigo Cos E Il Viagra Propecia Commander

 86. dragon city hack apk download

  15 października 2017 at 08:42

  Very informative article post.Really looking forward to read more. Cool.

 87. omega xl review

  15 października 2017 at 13:24

  I really enjoy the article post.Much thanks again. Really Cool.

 88. tinder dating site

  15 października 2017 at 13:41

  Greetings! Very helpful advice in this particular article!
  It is the little changes that make the largest
  changes. Thanks for sharing!

 89. website design

  15 października 2017 at 20:37

  I was curious if you ever thought of changing the layout of your site?
  Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you
  could a little more in the way of content so people could connect with it better.
  Youve got an awful lot of text for only having one or 2 images.
  Maybe you could space it out better?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra