Kościół

Kto żyje jawnie, ten jest wolny

Medytacje ewangeliczne z dnia 15 lipca 2017, Sobota – (Mt 10,24-33).
Jezus powiedział do swoich apostołów: Uczeń nie przewyższa nauczyciela ani sługa swego pana. Wystarczy, jeśli uczeń będzie jak jego nauczyciel, a sługa jak pan jego. Jeśli pana domu przezwali Belzebubem, o ileż bardziej jego domowników tak nazwą. Więc się ich nie bójcie! Nie ma bowiem nic zakrytego, co by nie miało być wyjawione, ani nic tajemnego, o czym by się nie miano dowiedzieć. Co mówię wam w ciemności, powtarzajcie na świetle, a co słyszycie na ucho, rozgłaszajcie na dachach! Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą. Bójcie się raczej Tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle. Czyż nie sprzedają dwóch wróbli za asa? A przecież żaden z nich bez woli Ojca waszego nie spadnie na ziemię. U was zaś nawet włosy na głowie wszystkie są policzone. Dlatego nie bójcie się: jesteście ważniejsi niż wiele wróbli. Do każdego więc, który się przyzna do Mnie przed ludźmi, przyznam się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie. Lecz kto się Mnie zaprze przed ludźmi, tego zaprę się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie.

Jakie jest źródło wewnętrzne naszego działania, tacy my sami jesteśmy. Domostwo to my, każdy konkretny człowiek. Jeśli panem jakiegoś człowieka jest Belzebub, to i tego człowieka rozeznają inni jako działającego według swego pana. Wszystko jest widoczne, jawne, choćby ktoś starał się bardzo mocno przykryć złą intencję jakimiś pozorami dobra, to i tak nie ma znaczenia. Po prostu to widać, choć nie wszyscy są zdolni to zobaczyć.

Nie ma nic tajemnego, o czym by się nie miano dowiedzieć – mówi Chrystus. Bo tak rzeczywiście jest. Ujawnienie wszystkiego, obnażenie własnej intencji, jest Prawdą o nas samych. Nie chodzi tu o pokazywanie swoich duchowych prób, nie musimy wszystkim opowiadać o przeżywanych pokusach, o wszystkich emocjach itd. Chodzi po prostu o zwykłą szczerość! Tylko, że prawdziwa szczerość jest nadprzyrodzona. Czuje się ją w człowieku jeśli Panem jego jest Jezus Chrystus.

Tajemne jest nie tylko to, co poznajemy z zewnątrz, ale my sami dla samych siebie jesteśmy również tajemnicą! Jesteśmy sami dla siebie do odkrywania. Niektóre odkrycia mogą nas wręcz przerazić, gdy przed nami samymi ukaże się coś, czego o sobie nie wiedzieliśmy, a co powodowało, że raniliśmy innych!

Takie wewnętrzne odkrycia są naszym wykrzyczeniem Prawdy o nas samych. Na dachach, to znaczy na wyżynach naszego życia. To jest nasza wolność, a Bóg podczas tych naszych wewnętrznych oświeceń, nic nam nie zabiera, nie tracimy osobowości, ale zostajemy napełnieni Łaską Prawdy i Bóg buduje w nas moc, wszędzie tam gdzie mamy nasze słabości.

Gdy odrzucimy pancerz wszelkich pozorów, zobaczymy samych siebie i jawność wszystkich naszych słabości i wtedy poznamy Prawdę o nas, a Prawda ta jest prosta, a brzmi tak: „U was zaś nawet włosy na głowie wszystkie są policzone. Dlatego nie bójcie się: jesteście ważniejsi niż wiele wróbli.” To mówi Pan naszego domu, Ten do Którego przyznajemy się przed ludźmi – smakujemy życia w prawdziwej wolności tak, że możemy krzyczeć na dachach o tym, że kochamy Chrystusa. Tak po prostu, bez skrępowania, zażenowania i bez egzaltacji, ale z powodu prawdziwej radości.

A teraz pomyślmy realnie, co musi być w człowieku takiego, że nie przyznaje się do Jezusa Chrystusa przed ludźmi? Z jakiego powodu odczuwa ktoś wstyd, czy skrępowanie przy dawaniu świadectwa o swej relacji z Jezusem Chrystusem? Zobaczmy na koniec, że owo nieprzyznawanie się do Chrystusa przed ludźmi, jest obyczajowo bardzo częste! Dlaczego? I właściwie kiedy to się stało, że krępuje wielu ludzi… Kiedy to się stało tak powszechne? Chyba nikt tego nawet nie zauważył…

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

297 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra