Polskość

Ze wspomnień Pani Izabelli

Kobiety miały doń słabość, oj, miały! Żadna jednak nie pisała tak serdecznie, a wręcz czule o  Dmowskim jak Izabella Wolikowska, zaś zbiór jej wspomnień Mu poświęconych ma w podtytule ,,Polak, człowiek, przyjaciel”.

Wspomnienia Izabelli z Lutosławskich Wolikowskiej zostały wydane po raz pierwszy w 1961 roku w Chicago, a cytowane fragmenty korespondencji należałoby umieścić w kanonie tejże, by mogły służyć jak wzorzec  – szczególnie współczesnym, którzy zatrzymali się na prehistorycznym, kamiennym etapie mejli, emotikonów i prościutkich obrazków.

Izabella Wolikowska pisze o Dmowskim, ze swoistą emfazą  przypominając, że jego program, który wprowadzał konsekwentnie w życie brzmiał: ,,Wychować naród Wielkiej Polski”. Podkreśla, iż zgodnie z koncepcją Dmowskiego chodzi o naród o najwyższym poziomie moralnym, zaś  jego wodzowie mają być nieprzekupni. Nieznana jest  im pycha i znają swój lud na tyle, iż wiedzą „jakie drogi prowadzą ku wielkości”.

W książce padają słowa wypowiedziane na pogrzebie Dmowskiego: ,,Ta trumna jest za ciężka dla Rzeczypospolitej”. Może faktycznie naród nie dorósł, by na tamtym etapie, by unieść tamtego wodza? Może też – o czym zazwyczaj się nie mówi  – Dmowski miał pełną świadomość czekających go do końca życia cierpień (nie tylko fizycznych), świadomości zawrotnego tempa przemijania i niemocy  manifestującej się niemożnością dokonania wszystkiego tego, co w swym życiu zaplanował?

Autorka książki wznowionej  w 2007 roku przez Wydawnictwo Nortom i Muzeum Przyrody w Drozdowie przypomina, że od Dmowskiego powinniśmy się uczyć przede wszystkim myśleć. Tak – myśleć i mowa tu o nas, dorosłych. Nie chodzi tylko o myślenie polityczne czy narodowe, lecz dotyczące postępowania z dziećmi.

Nawet jego najzagorzalsi wielbiciele nie pamiętają przecież, że pan Roman świetnie dogadywał się z dziećmi, choć biologicznie ojcem nie był. Umiał jednak niespełnione ojcostwo przelać na dzieci zaprzyjaźnionej rodziny i gdyby los potoczył się inaczej miałby zapewne gromadkę własnych oaz drugą gromadkę – przysposobionych.

Pięknie pisał poetyckie listy między innymi do Neny Niklewiczówny, czyli w przyszłości siostry Marii Klaudii, zakonnicy w zamkniętym zakonie Sióstr Wizytek w Warszawie –  choćby o kwiatach: ,,Gdy otwieram okno na noc, Busia z rozkoszą przechyla się w głąb pokoju, skąd idzie na nią ciepło przez całą noc. Biedaczka tak się ogrzewa, za to rano jest wesoła i umiana bo słońce już o siódmej mocno grzeje„.

Wielkość ludzi wielkich nie zawiera się we frazach bez pokrycia lecz w zdumiewającej prostocie i umiejętności wnikania w świat dziecka. Kto z dziećmi nie umie rozmawiać, nigdy w pełni dzieckiem nie był.

 

Marta Cywińska

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

24 komentarze

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra