Z kraju

72 rocznica Obławy Augustowskiej

Ogólnopolskie uroczystości 72 rocznicy Obławy Augustowskiej, ludobójczej sowieckiej akcji, odbyły się dziś (16 lipca) w Gibach. Uroczystości patronatem objął Andrzej Duda prezydent RP, którego reprezentował sekretarz stanu Andrzej Dera. 

Organizatorami uroczystości w Gibach był wójt gminy oraz parafia św. Anny w Gibach, dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku dr. Piotr Kardela, który był obecny na uroczystościach oraz Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 Roku z jej prezesem ks. prałatem  Stanisławem Wysockim, który w Obławie stracił ojca i dwie siostry, żołnierzy AK. Mszę świętą w intencji zamordowanych podczas Obławy, pod krzyżem w Gibach, ustawionym na symbolicznym grobie jej ofiar, o godz. 12.00 odprawił ks. bp. Romuald Kamiński, sufragan diecezji ełckiej. W uroczystościach licznie wzięli też udział mieszkańcy ziemi augustowskiej,  harcerze, kombatanci, przedstawiciele niemal wszystkich służb mundurowych, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych i wojewódzkich.

Przed uroczystościami w Gibach Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945, z pomocą więźniów z suwalskiego aresztu, ustawił na wzgórzu 300 dębowych krzyży – Rozmiar krzyża to taki średni wzrost człowieka i one są symbolem każdego jednego człowieka, który zginął w Obławie. Wszyscy przyzwyczailiśmy się, że to miejsce jest przy drodze i od lat je tak sobie omijamy. Dzisiaj dzięki krzyżom bardziej zwraca uwagę, taki był cel, ma edukować, a my możemy na nowo odkrywa to miejsce – mówi ksiądz prałat Stanisław Wysocki, prezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945.

Obława Augustowska to największa zbrodnia dokonana na mocy dyrektyw władz sowieckich na obywatelach Polski po zakończeniu II wojny światowej. Przeprowadzono ją w lipcu 1945 roku, głównie siłami około 45 tysięcy żołnierzy Armii Czerwonej, w tym oddziałów NKWD i Smiersz, z udziałem funkcjonariuszy UB i konfidentów. Celem tej zbrodniczej pacyfikacji była likwidacja żołnierzy Armii Krajowej. Podczas Obławy aresztowano ponad 7 tysięcy osób, z których dużą część po przesłuchaniu wypuszczono na wolność. Część jednak zatrzymano i zamordowano. Podczas Obławy zostało zabitych od około 600 do nawet 2000 osób (różne opinie historyków).

Śledztwo w sprawie Obławy Augustowskiej Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Białymstoku prowadzi od roku 2001. Do tej pory trwają m.in. przesłuchania świadków (przesłuchano ich już kilkuset). Tworzona jest również baza DNA rodzin ofiar Obławy. Jednak możliwości działań prokuratury IPN na terenie kraju, które mogłoby dać odpowiedź na najważniejsze pytanie gdzie są doły śmierci,  zostały już właściwie wyczerpane.

W sprawie Obławy Augustowskiej polscy prokuratorzy wielokrotnie zwracali się o pomoc prawną do Rosji, Białorusi i Litwy. Białoruś odmawia, twierdząc że wydarzenia z czasu Obławy, które miały miejsce na jej terytorium, sama, na drodze śledztwa, zbada. Litwa poinformowała, że nie posiada takich dokumentów. Natomiast Federacja Rosyjska odpowiedzi z informacjami o tej ludobójczej sowieckiej akcji, udzieliła tylko raz i to dawno temu, bo w roku 1996.

W piśmie tym przesłanym przez Główną Prokuraturę Wojskową Federacji Rosyjskiej do Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Moskwie, potwierdzono aresztowanie podczas Obławy przez organy Smiersz 3. Frontu Białoruskiego grupy 592 osób, które – jak czytamy – wspierały „antyradziecko nastawioną Armię Krajową”. Również w tym piśmie podano, że stronie rosyjskiej dalszy los aresztowanych jest nieznany. Władze Federacji Rosyjskiej obstają przy tym twierdzeniu do  dziś. Prokuratura IPN Białystok w najbliższym czasie ma skierować do Rosji kolejny wniosek o pomoc prawną. Pozostaje nadzieja, że nie będzie to kolejne „rzucanie grochem o ścianę”.

Na wniosek rosyjskiego Stowarzyszenia Memoriał i jego wiceprezesa Nikity Pietrowa, w roku 2012 władze Rosji ujawniły dwa szyfrogramy szefa Smiersz gen. Wiktora Abakumowa – jedyne dokumenty dotyczące Obławy, które do tej pory ujawniła Rosja.  Przyniosło to pewien przełom w sprawie wyjaśniania zbrodni Obławy Augustowskiej, ponieważ te szyfrogramy, z datą 21 i 24 lipiec 1945 roku, skierowane do Ławrientija Berii, szefa NKWD, potwierdzają, iż tą ludobójczą akcję przeprowadzono na rozkaz najwyższych władz Związku Radzieckiego, a najpewniej samego Stalina.

Jednak do chwili obecnej nie znane jest miejsce dołów śmierci, w których od 72 lat spoczywają szczątki pomordowanych bohaterów polskiego podziemia niepodległościowego. IPN przyjął, że najbardziej prawdopodobnym miejscem pochówku ofiar Obławy jest uroczysko w Puszczy Augustowskiej – położone niedaleko Kalet na Białorusi. Jednak władze Białorusi, jak na razie, nie wydały zgody IPN na przeprowadzenie tam prac poszukiwawczych.

O możliwych pochówkach ofiar Obławy w rejonie Kalet mówi ostatni żyjący żołnierz oddziału AK sierż. Władysława Stefanowskiego „Groma” – zdziesiątkowanego w największej bitwie Obławy Augustowskiej (15 lipca 1945 r.) nad jeziorem Brożane. Miesiąc po bitwie wraz z kolegami z oddziału  Marian Tananis brał udział w wyprawie mającej na celu znalezienie miejsca pochówku towarzyszy broni zabitych podczas Obławy – Szliśmy coraz dalej na wschód. Droga była wyjeżdżona i zryta kołami. Natrafialiśmy m.in. na miejsca w puszczy, w których najwyraźniej przeładowywano więźniów i ciała z samochodów, które przyjeżdżały ze strony zachodniej i północnej, na samochody, które jechały potem drogą w stronę wschodnią, w stronę dzisiejszej granicy z Białorusią, w stronę Kalet – wspomina porucznik Marian Tananis.

Pierwsze prace poszukiwawcze ofiar Obławy Augustowskiej przeprowadzono w Puszczy Augustowskiej, w rejonie Gib, już w roku 1987. Między innymi w tym celu powstał wówczas Obywatelski Komitet Poszukiwań Mieszkańców Suwalszczyzny Zaginionych w Lipcu 1945 roku. Przypuszczano, że w mogiłach znajdujących się w puszczy około 7 kilometrów od Gib, leżą ofiary Obławy. Jednak po przeprowadzeniu prac ekshumacyjnych, okazało się, że te groby kryły szczątki żołnierzy niemieckich z czasów II wojny światowej. W tym samym roku 1987 na wzgórzu w Gibach urządzono symboliczny pomnik ofiar Obławy Augustowskiej. Jest tam głaz z wyrytym na nim wymownym zdaniem „Ziemio nie kryj naszej krwi! Iżby nasz krzyk nie ustawał…”. Na tym wzgórzu w Gibach co roku odbywają się uroczystości rocznicowe.

Adam Białous

 

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

130 komentarzy

130 Komentarzy

 1. kindys

  17 lipca 2017 at 00:18

  Prawy pl ma się za portal wyważony , „prawy” i opiniotwórczy a nie zauważył protestów w całej Polsce dotyczących ustawy o sądach .
  To ślepota czy obłudny fałsz ?
  Czy słowo PRAWY do czegoś zobowiązuje czy to tylko zasłonka ?

  • abc

   17 lipca 2017 at 01:22

   Co tu pisać, ZBOWiDowcy palą świeczki na swoim pogrzebie.

 2. home page

  17 lipca 2017 at 18:24

  Hi there, I read your blog regularly. Your story-telling style is awesome, keep up the good work!

 3. click here

  20 lipca 2017 at 10:53

  Appreciate the recommendation. Will try it out.

 4. www.linux.net

  23 lipca 2017 at 15:18

  Okay,? Lee stated after whicxh hhe stoрped annd thougһt. ?The perfvect thing aboput God is ???

  hmmmm?????..? He pսzzled bеcause he had sso many issues that had been nice about
  G᧐d bսt he wished to select the verу bestt one so he wߋuⅼd win thе
  game. ?That he is aware of everything. That?s actually cool.
  Meaning he will heslp me with my homework.? Larry c᧐ncluded with a proud expression on hhis face.

 5. NÃO TEMOS LIGAÇÃO ALGUMA COM INKISES OU ORIXÁS !!! http://dispora.sumselprov.go.id/halkomentar-195-6201.html

 6. hajj kab farz hua in urdu

  18 sierpnia 2017 at 09:29

  Bombing of a bus, shopping mall, market).

 7. critical ops cheats download

  19 sierpnia 2017 at 10:21

  DF

 8. summoners war hack no survey 2017

  20 sierpnia 2017 at 22:05

  Mirroring must be okay but make it possible for the program you’re using doesn’t work together with summoners conflict in any ditruptive approach.

 9. mobile games online you can play

  22 sierpnia 2017 at 11:24

  FK

 10. instacart coupon 2017

  27 sierpnia 2017 at 18:09

  I’m extremely inspired together with your writing skills as smartly as with the layout for your weblog.
  Is that this a paid subject matter or did you customize it yourself?
  Either way stay up the nice high quality writing, it is
  uncommon to peer a nice blog like this one today..

 11. tinyurl.com

  27 sierpnia 2017 at 23:46

  No matter if some one searches for his vital thing,
  therefore he/she needs to be available that
  in detail, therefore that thing is maintained over here.

 12. instagram followers and likes free trial

  28 sierpnia 2017 at 09:57

  An intriguing discussion is definitely worth comment.
  I think that you should publish more on this subject, it may not be a taboo matter but
  typically people do not talk about these topics. To the
  next! Best wishes!!

 13. www.gmail.com log on

  29 sierpnia 2017 at 18:40

  ”  The doctor comes by and checks her blood’s oxygen level.

 14. web outlook mail login

  30 sierpnia 2017 at 17:36

  Other early versions of Outlook dealt with Windows 3.

 15. paypal.com login

  30 sierpnia 2017 at 22:06

  If you've ever had to cancel a checking account, you are already aware some.

 16. s128 sabung ayam

  31 sierpnia 2017 at 01:39

  If some one wants to be updated with hottest
  technologies afterward he must be pay a quick
  visit this web site and be up to date everyday.

 17. www.netflix.com

  31 sierpnia 2017 at 02:53

  With specialized search engines like google, instant messaging, discussion groups
  and a assortment of other services, Google is much more than simply a search.

 18. paypal login

  31 sierpnia 2017 at 13:00

  While Pay – Pal allows for more than one shipping address in your account, the
  principal address usually serves since the default when making purchases online, unless otherwise specified with the
  purchaser.

 19. itunes login

  31 sierpnia 2017 at 15:49

  ” Left click „File” at the main menu in your PC. Using i – Tunes, your i – Phone can sync with your Outlook calendar, equally as it does together with your contacts.

 20. pinterest login

  31 sierpnia 2017 at 16:39

  Pins by people and boards you follow display on your homepage.

 21. best rated indoor grill pan

  31 sierpnia 2017 at 23:24

  This page really has all the info I wanted
  concerning this subject and didn’t know who to ask.

 22. best indoor hibachi grill

  1 września 2017 at 01:29

  What’s up to all, the contents existing at this web site are really
  remarkable for people experience, well, keep up the nice work
  fellows.

 23. Garotas de Programa RJ

  1 września 2017 at 19:01

  Sound improved acessível d1t02 (Me & My Uncle)2. https://michele00.joomla.com/2-uncategorised/9-archive-org-console-library

 24. Unique Army Challenge Coin

  2 września 2017 at 23:48

  There’s a special feeling when a person gets a challenge coins, even if they already have many in their collection. I’d
  love to have some time to tell you my story, I would like
  to know whether yyou want to hear it. I’m new to this blogging thing I have a endearing story to tell whether
  you have enough time.
  Obviously, I’m a former combat soldier and I made it home alive.
  But just barely. There really are a few detours in my road home, rather than our squad all
  made it home. I don’t need to bore you with the detail, or
  cause you to feel sorry for all of us. However, this makes for a
  stoory and a lesson on. I would like to know if you wsnt to listen to more.

 25. ambestreview

  3 września 2017 at 20:31

  A formidable share, I simply given this onto a colleague who was doing a bit of evaluation on this. And he actually purchased me breakfast because I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the deal with! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I really feel strongly about it and love reading more on this topic. If possible, as you turn out to be experience, would you thoughts updating your blog with more particulars? It is extremely useful for me. Big thumb up for this weblog publish!

 26. discount football jerseys

  4 września 2017 at 07:19

  I absolutely love your blog.. Great colors & theme.
  Did you develop this web site yourself? Please reply back as I’m
  looking to create my very own blog and want to find
  out where you got this from or exactly what the theme is named.
  Thanks!discount football jerseys

 27. how can i get my gmail password

  4 września 2017 at 07:32

  The photo you might be viewing in your device is just not the
  one online.

 28. Annetta

  4 września 2017 at 14:05

  whoah tһis weblog iss excellent і really like studying
  үour posts. Keep սp the great wоrk! Yoս know, any
  people ɑгe ⅼooking ɑround for this information, you сan helρ them
  greatly.

 29. https://lamdep24h.edu.vn

  4 września 2017 at 14:07

  I every time spent my half an hour to read this weblog’s
  posts all the time along with a mug of coffee.

 30. negocio online

  4 września 2017 at 16:54

  If you are going for most excellent contents like I do, simply pay a visit this site everyday as it provides feature contents,
  thanks

 31. http://ajeblk.com/

  4 września 2017 at 17:40

  I will right away snatch your rss as I can’t find your e-mail
  subscription hyperlink or e-newsletter service.
  Do you have any? Kindly allow me recognize
  in order that I could subscribe. Thanks.

 32. citicards login

  5 września 2017 at 03:09

  The balance on your bank card becomes useful, when a surprise bill occurs.
  There are a few types of bank card fraud that could be prosecuted under Wisconsin law.

 33. Silvia Odete Morani Massad

  5 września 2017 at 19:48

  Just desire to say your article is as surprising.
  The clarity for your publish is simply excellent and that i can assume you are a
  professional in this subject. Well together with your
  permission allow me to grab your feed to keep updated with approaching post.
  Thank you a million and please keep up the rewarding work.

 34. Hyman

  5 września 2017 at 19:51

  Right away prolong your arms and also drive your top body off the floor to ensure that your hands
  leave the ground.

 35. pinterest.com login

  6 września 2017 at 00:29

  Click “Save Profile” on the bottom on the page after
  you’re finished updating your profile. From jewelry to scarves & gloves, these
  handmade gifts are perfect with the stylish gals in your list.

 36. Katherine

  6 września 2017 at 08:33

  These include fruits, undercooked beef and vegetables polluted
  using seafood and faeces containing sea toxins.

 37. Elton

  6 września 2017 at 12:16

  Hi, There’s no doubt that your website could be having browser compatibility problems.
  When I look at your site in Safari, it looks fine however,
  when opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues.
  I merely wanted to provide you with a quick heads up!
  Other than that, great site!

 38. dllstore.net

  6 września 2017 at 18:14

  Great goods from you, man. I’ve bear in mind your stuff previous to and you are simply extremely excellent.
  I actually like what you’ve bought here, certainly like what you’re stating and the way during which you say it.
  You’re making it enjoyable and you continue to take
  care of to stay it smart. I can not wait to learn far more from you.
  That is really a wonderful website.

 39. message97

  6 września 2017 at 19:21

  I visited multiple web pages but the audio quality for
  audio songs present at this website is truly superb.message97

 40. implant dentistry las vegas

  6 września 2017 at 19:57

  Thanks for posting this article. I’m a long time reader but never been compelled
  to leave a comment. I subscribed to your blog and shared it on Facebook.

  Thanks again for the great post

 41. seizethetuesday

  7 września 2017 at 20:24

  We’re a bunch of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your site provided us with useful information to work on. You have done an impressive activity and our
  entire neighborhood might be grateful to you.

 42. business start up

  8 września 2017 at 01:38

  Hello there, You have done a fantastic job. I will certainly digg it and personally recommend to my friends.
  I’m confident they’ll be benefited from this site.

 43. vaginal odor

  8 września 2017 at 06:08

  It’s an amazing paragraph in favor of all the online users; they will obtain advantage from it I
  am sure.

 44. door pops

  8 września 2017 at 07:49

  When someone writes an paragraph he/she maintains the image of a user in his/her brain that how a user can understand
  it. Therefore that’s why this post is outstdanding. Thanks!

 45. xxx

  8 września 2017 at 08:05

  Excellent goods from you, man. I’ve keep in mind your stuff previous
  to and you’re simply too wonderful. I actually like what you’ve obtained here, really like what you are saying
  and the way in which through which you assert it. You make it enjoyable and you still care for to
  keep it wise. I cant wait to learn much more from you.

  This is really a tremendous site.

 46. clip sex

  8 września 2017 at 12:17

  Hey! This post couldn’t be written any better!
  Reading this post reminds me of my good old room mate! He always kept chatting
  about this. I will forward this page to him. Pretty sure he will
  have a good read. Many thanks for sharing!

 47. facebook login

  8 września 2017 at 16:18

  Smiley faces undoubtedly are a great method to express your self on Facebook.
  By adding relevant and descriptive hashtags to your comments or updates, others can find information they want.

 48. Rubye

  9 września 2017 at 06:06

  It’s actually a cool and helpful piece of information. I’m glad that you simply shared this useful information with
  us. Please keep us informed like this. Thank you for sharing.

 49. hardballoonluminary

  9 września 2017 at 08:57

  When someone writes an piece of writing he/she keeps the thought of a user in his/her brain that how a user can know it.
  Therefore that’s why this paragraph is perfect.
  Thanks!

 50. pt.wikipedia.org

  9 września 2017 at 12:50

  Aw, this was a very good post. Finding the time and actual effort to create a top
  notch article… but what can I say… I procrastinate
  a whole lot and never seem to get nearly anything done.

 51. http://www.vivies.com/

  9 września 2017 at 19:14

  This piece of writing is genuinely a nice one it assists new internet users,
  whho aree wishing in favor of blogging.

 52. Malinda

  9 września 2017 at 19:17

  I just like the helpful info you provide on your articles.
  I’ll bookmark your blog and test again right here frequently.
  I’m quite sure I wijll be told plenty of new stuff right here!

  Best of luck for the following!

 53. Pciapp.Cloudapp.Net

  9 września 2017 at 19:26

  When I initially commented I clicked thhe „Notify me when new comments are added” checkbox annd now each time a comment is added I get four emails
  with the same comment. Is there any way you can remove people from that service?

  Appreciate it!

 54. Rudolf

  10 września 2017 at 01:17

  I always used to study paragraph in news papers but now as I am a user of internet so from now I am using
  net for articles, thanks to web.

 55. how to housetrain your dog

  10 września 2017 at 02:19

  This design is wicked! You obviously know how to keep a reader entertained.

  Between your wit and your videos, I was almost moved
  to start my own blog (well, almost…HaHa!) Excellent job.
  I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

 56. I just could not depart your site before suggesting that I actually enjoyed the standard info
  an individual supply on your guests? Is gonna be
  back ceaselessly in order to check uup on neew posts

 57. www.wiki.mrmoseley.co.uk

  10 września 2017 at 12:34

  Hi I am so glad I found your web site, I really
  found yyou by accident, while I was browsing on Bingg for something else, Nonethelless I am hewre now and would just like to say thanks for a remarkable
  poset and a all round enmtertaining blog (I also love
  the theme/design), I don’t have time to read iit all at the moment but I have bookmarked itt and also included your RSS feeds,
  so when I have timee I will be back to read more,
  Please do keesp up thee superb job.

 58. https://beam.rmki.kfki.hu/

  10 września 2017 at 13:17

  Its such as you learn my thoughts! You seem to grasp so much approimately this,
  such as you wrote the guide in it or something.
  I think that you could do with a few % to drive the message housee a bit, but
  other thsn that, that is magnificent blog. An excellent
  read. I will certainly be back.

 59. http://komiwiki.syktsu.ru

  10 września 2017 at 14:24

  Hi! Quick question that’s totally off topic. Do you knhow how to make your site mobile
  friendly? My weblog looks weird whuen browsing from
  my apple iphone. I’m trying too find a template or plugin that might be able to correct this issue.
  If you have any recommendations, please share.
  Many thanks!

 60. bike.ballarat.edu.au

  10 września 2017 at 14:38

  Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo News.
  Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Cheers

 61. http://dragonball.xyz

  10 września 2017 at 14:52

  Thanks for one’s marveoous posting! I really enjkyed reading it, you may be a grea author.I will ensure that I
  bookmark your blog and will eventually come back at some point.
  I want to encourage continue your great work, havfe a nice afternoon!

 62. Leoma

  10 września 2017 at 18:42

  I’m not sure exactly why but this site is loading extremely slow for me.
  Is anyone else having this issue or is it a problem on my end?
  I’ll check back later on and see if the problem still exists.

 63. Cheap Panoramic Canvas Prints

  11 września 2017 at 07:08

  Remarkable!Its actually amazsing post, I have got much clear idea on the topic of frokm thiss post.

 64. Cheapest Panoramic Canvas Printing

  11 września 2017 at 07:12

  Hi Dear, are you in faqct visiting this web page daily, if so after that
  you will abolutely obain nice know-how.

 65. Cheapest Panoramic Canvas Printing

  11 września 2017 at 08:33

  Wonderful article! That is the type of information that
  should be shared around the internet. Disgrace on Google forr no longer positioning this put up
  higher! Come on over and consult wit my site . Thanks =)

 66. Pauline

  11 września 2017 at 09:00

  Hello tto every , since I am genuinelyy keen of reading this weblog’s post to be updated daily.
  It includes good data.

 67. near me printers

  11 września 2017 at 16:14

  It’s an amazing post designed for all the internet viewers; they will get advantage from it I am
  sure.

 68. best deal estate real

  11 września 2017 at 16:47

  Hmm is anyone else experiencing problems with the images on this blog loading?

  I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the blog.
  Any responses would be greatly appreciated.

 69. low cost Printing Services Near Me

  11 września 2017 at 17:06

  Greetings! Very useful advice within this post!It’s the little changes that produce the
  most significant changes. Thanks a lot for sharing!

 70. Tammy

  11 września 2017 at 21:15

  Every weekend i used to pay a quick visit this website, as i want enjoyment, as this
  this website conations actually pleasant funny material too.

 71. tagphotography canvas

  12 września 2017 at 02:58

  Appreciate the recommendation. Let me try it out.

 72. cheap quality business cards printing

  12 września 2017 at 03:18

  Awesome post.

 73. of course like your website but you have to take a look at
  the spelling on quite a few off your posts.

  Many of them are rife with speling problems and I in funding it very
  bothersome to tell the truth then again I will certainly come back again.

 74. Today, I went to tthe beadh front with my children.
  I found a sea shedll and gave it to mmy 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She
  placed the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab
  inside and it pinched her ear. She never wants to go
  back! LoL I know this is totally off topic but I had to tell someone!

 75. https://www.55printing.com/

  12 września 2017 at 04:38

  I was able too find good advice from your bblog articles.

 76. business cards

  12 września 2017 at 07:11

  My family members all the time say that I am killing my time here at
  net, however I know I am getting experience everyday by reading such good content.

 77. perkins loans allow

  12 września 2017 at 15:07

  I constantly spent my half an hour to read this website’s posts daily along with a cup of coffee.

 78. I think the admin of this web site is really working hard in favor of his website, because here every msterial is quality based
  material.

 79. Lien

  12 września 2017 at 15:41

  Excellent article!We will bbe linking to this great post on our
  site. Keep up the good writing.

 80. Olivia

  12 września 2017 at 16:21

  You really make it apoear soo easy with your presentation but I find
  this matter to be really sometuing that I feel I would by no
  means understand. It sort of feelos tooo complicated and extremely wide forr me.

  I’m having a look ahead to your next submit, I’ll try to get the grasp of it!

 81. www.corsonetwerk.nl

  12 września 2017 at 17:06

  An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a coworker whoo hadd
  been doing a little research oon this. And he actually ordered
  me lunch due to the fact that I stumbled upon it for him…
  lol. So let mme reword this…. Thank YOU for the meal!!
  But yeah, thanx for spending some time to talk about this isssue hesre
  on your internet site.

 82. tagaffordable 4x6 postcards

  12 września 2017 at 17:10

  I’m not surfe exactly why but thi website is loading
  extremely slow for me. Is anyone else having this issue or is it a issue
  on my end? I’ll check back layer and see if the problem still
  exists.

 83. personal loan

  12 września 2017 at 21:52

  I am actually thankful to the owner of this website
  who has shared this wonderful article at at this place.

 84. mobile games like diablo 3

  13 września 2017 at 01:07

  These tokens are price some cash, and so as to be able to watch private shows or even some public
  exhibits, you will have to have a Chaturbate account and
  tip certain quantity of tokens to that person.

 85. toyota 2018

  13 września 2017 at 01:45

  Hello this is kind of of off topic but I was wondering
  if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually
  code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding skills
  so I wanted to get advice from someone with experience.
  Any help would be enormously appreciated!

 86. Lelio Vieira Carneiro Junior

  13 września 2017 at 01:58

  Have you ever considered writing an ebook or guest authoring on other
  websites? I have a blog based upon on the same subjects you discuss and would love to have you share some
  stories/information. I know my readers would enjoy your
  work. If you’re even remotely interested, feel free to send me
  an e mail.

 87. loan term

  13 września 2017 at 05:01

  Having read this I believed it was rather informative.

  I appreciate you finding the time and effort to put this short article
  together. I once again find myself personally spending a significant amount of time
  both reading and commenting. But so what, it was still
  worth it!

 88. tagcanvas photos cheap

  13 września 2017 at 07:35

  This is a topic that is close tto my heart… Thank
  you! Exactly where are your contacxt dettails though?

 89. PORN AND SEX

  13 września 2017 at 11:10

  Menyediakan Produk berkualitas. PAKET CCTV AHD 4 Camera 4 Camera Analog High Definition DVR Hybrid AHD + Remote & Mouse 4Ch H.264 4 Pcs Adaptor DC 12V 2A (Taiwan) + Kabel HDMI 1,5 M Kabel 20 Meter + 8 Jack BNC + 8 Jack DCPAKET CCTV AHD 8 Camera
  8 Camera Analog High Definition DVR Hybrid AHD + Remote & Mouse 8Ch H.264 8 Pcs Adaptor DC 12V 2A (Taiwan) + Kabel HDMI
  1,5 M Kabel 40 Meter + 16 Jack BNC + 16 Jack DC

 90. Numbers

  13 września 2017 at 12:09

  What’s up, I desire to subscribe for this blog to take most up-to-date updates,
  thus where can i do it please help out.

 91. education.slowdays.net

  14 września 2017 at 10:02

  I am curious to find out what blog platform you
  happen to be utilizing? I’m having some minor security issues with
  my latest blog and I’d like to find something more safe. Do you have any suggestions?

 92. http://k911tags.com/

  15 września 2017 at 07:49

  I’ve been exploring for a little for any high-quality articles or blog posts on thius kind of houuse .
  Exloring in Yahoo I at last stumbled upon this site. Stuhdying this information So i am happy
  to show that I’ve an incredibly just right uncanny feeling I
  came upon just what I needed. I so much inbdubitably will make certain to don?t disregard this
  site and give it a look regularly.

 93. Rosalind

  15 września 2017 at 11:11

  You have made some decent points there. I looked on the internet to find out
  more about the issue and found most individuals will go
  along with your views on this web site.

 94. m88

  16 września 2017 at 00:18

  It’s great that you are getting ideas from
  this post as well as from our argument made here.

 95. killarney golf

  16 września 2017 at 04:43

  You made some decent points there. I looked on the web for more information about the issue and found most people will go along with your views on this
  site.

 96. etsy ant

  16 września 2017 at 11:46

  I was looking for a new simple decoration that will fit my budget and at the same
  time will look good, interior and outdoor, in the garden.
  I eventually found a Mexican hand made ant,
  YES an ant 😉
  Made out of stone, wires and glazed to suit any weather. http://andrewyxwsm04blog.blogolize.com/Elegant-Garden-Stone-Ant-Decor-8060653

 97. spesifikasi samsung j7 prime

  16 września 2017 at 13:33

  Hello, I enjoy reading through your post. I wanted to write a little comment to support you.

 98. beaufort golf course

  17 września 2017 at 01:57

  Good way of describing, and nice paragraph to get data regarding my
  presentation subject, which i am going to
  convey in college.

 99. tourism presents

  17 września 2017 at 06:40

  I know this website presents quality depending content and extra data,
  is there any other site which gives these kinds of things in quality?

 100. Greg

  17 września 2017 at 11:00

  This is very attention-grabbing, You are an overly professional blogger.
  I’ve joined your rss feed and look ahead to seeking extra
  of your fantastic post. Also, I’ve shared your website in my social networks

 101. air travel

  17 września 2017 at 18:38

  I every time used to study paragraph in news papers but now as
  I am a user of internet therefore from now I am using net for articles or reviews, thanks to web.

 102. traveling abroad

  17 września 2017 at 19:19

  Post writing is also a excitement, if you be acquainted with after that you can write otherwise it is complicated to
  write.

 103. more info

  17 września 2017 at 20:45

  Very good information. Lucky me I came across your
  site by chance (stumbleupon). I have book marked it for later!

 104. tourism life

  18 września 2017 at 03:14

  No matter if some one searches for his necessary
  thing, thus he/she needs to be available that in detail,
  thus that thing is maintained over here.

 105. domos.kiev.ua

  18 września 2017 at 06:23

  Hello, i believe that i saw you visited my weblog so i came to go back the favor?.I am trying to in finding things to enhance my site!I guess its ok to use a few
  of your ideas!!

 106. cipheronic.in

  18 września 2017 at 06:41

  I am no longer positive the place you are getting your information, but great topic.
  I must spend some time studying much more or figuring
  out more. Thanks for excellent info I used to be on the lookout for this info for my mission.

 107. Karry

  18 września 2017 at 07:46

  Excellent article! We are linking to this great post on our site.
  Keep up the good writing.

 108. Celia

  18 września 2017 at 15:56

  Wow, this article is fastidious, my younger sister is analyzing these kinds of things,
  thus I am going to tell her.

 109. Ronny

  18 września 2017 at 15:57

  When someone writes an post he/she maintains the image of a user in his/her mind that
  how a user can understand it. Thus that’s why this piece of writing is amazing.
  Thanks!

 110. Glinda

  18 września 2017 at 18:29

  Thank you for the auspicious writeup. It in truth used to be a entertainment account it.
  Glance advanced to far brought agreeable from you!
  By the way, how can we communicate?

 111. carpet cleaning tips

  19 września 2017 at 09:22

  What’s Going down i’m new to this, I stumbled upon this I have discovered It positively useful
  and it has aided me out loads. I hope to give a contribution & assist other customers like its aided me.
  Good job.

 112. Ella

  20 września 2017 at 03:48

  Would appreciate in the direction of question my partner who contains crafted these types of wonderful foodstuff for household and buddies for a long time!

 113. Domino Qq

  20 września 2017 at 07:58

  If some one wants expert view concerning blogging and site-building then i propose him/her to visit this blog, Keep up the good job.

 114. route travel tips

  20 września 2017 at 08:14

  I was recommended this blog by my cousin. I am not sure whether
  this post is written by him as no one else know such detailed about
  my difficulty. You’re wonderful! Thanks!

 115. Get More Information

  20 września 2017 at 11:32

  I am really inspired together with your writing talents as smartly
  as with the layout in your blog. Is this a paid subject matter
  or did you modify it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it’s uncommon to see a great blog like this one these days..

 116. ajudeojoaozinho.com.br

  20 września 2017 at 12:34

  great points altogether, you simply received a brand new reader.
  What might you recommend about your publish that you made some days ago?
  Any sure?

 117. www.xinli01.com

  20 września 2017 at 17:41

  Hi, i think that i saw you visited my website so i came to “return the favor”.I am trying to find things
  to enhance my website!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 118. man made veneer

  20 września 2017 at 21:39

  I’ll right away take hold of your rss feed as I
  can’t find yoyr email subsription hyperlink or newsletter service.Do you have any?
  Please permit me recognize in order that I may subscribe.
  Thanks.

 119. zero gravity massage chair reviews

  20 września 2017 at 22:27

  It is the best time to make some plans for the future and it’s time to be happy.
  I have read this post and if I could I wish to
  suggest you some interesting things or advice.
  Perhaps you could write next articles referring to this
  article. I want to read even more things about it!

 120. Alena

  20 września 2017 at 22:38

  obviously like your website but you have to check the spelling on several of your posts.
  A number of them are rife with spelling issues and I find it very bothersome
  to tell the truth on the other hand I will certainly come
  again again.

 121. Someone necessarily help to make critically articles I would state. This is the first time I frequented your website page and thus far? I surprised with the research you made to create this actual publish incredible. Magnificent activity!

 122. x1host.de

  21 września 2017 at 18:44

  Your mode of telling the whole thing in this article is truly fastidious, every one can effortlessly know it, Thanks a lot.

 123. managed services la

  21 września 2017 at 18:56

  I am curious to find out wht blog system you have been utilizing?

  I’m experiencing some minor security issues with my latest site and I would like to
  find something more secure. Do you have any suggestions?

 124. adare golf course

  21 września 2017 at 21:06

  My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP.

  I have always disliked the idea because of the expenses.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on a variety of websites for
  about a year and am concerned about switching to another platform.

  I have heard excellent things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress posts
  into it? Any kind of help would be greatly appreciated!

 125. Get More Info

  21 września 2017 at 22:04

  I loved as much as you’ll receive carried out right here.
  The sketch is attractive, your authored subject matter stylish.
  nonetheless, you command get bought an edginess over that you wish be delivering
  the following. unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this
  increase.

 126. getting heart disease

  22 września 2017 at 01:36

  Hi there, I desire to subscribe for this webpage to take hottest updates,
  therefore where can i do it please help.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra