Z zagranicy

Francja potwierdza swą odpowiedzialność za wywózkę Żydów do obozów zagłady

Francja potwierdza swój udział w deportacji francuskich Żydów do hitlerowskich obozów zagłady. Przez dziesięciolecia dla władz w Paryżu i społeczeństwa był to temat tabu. Wczoraj w Paryżu odbyły się z udziałem prezydenta Francji i premiera Izraela uroczystości w związku z 75. rocznicą deportacji miejscowych Żydów.

Siedemdziesiąt pięć lat temu w ciągu dwóch dni francuska policja aresztowała w Paryżu ponad trzynaście tysięcy Żydów – kobiet, mężczyzn i dzieci. Wszystkich wywieziono do hitlerowskich obozów zagłady, głównie do Auschwitz. Prezydent Emmanuel Macron przyznał, że przez długie lata władze milczały na temat udziału Francji i Francuzów w deportacji Żydów.

Dodał, że w wyniku pracy historyków, a także obudzenia się świadomości społeczeństwa można było mówić o prawdzie. Jako pierwszy uczynił to w 1995 roku ówczesny prezydent Francji Jacques Chirac. Teraz Emmanuel Macron powtórzył, że to Francja zorganizowała najpierw aresztowania, a następnie deportację ludności żydowskiej do Auschwitz. Prawie wszyscy zginęli, wśród nich ponad cztery tysiące dzieci w wieku od dwóch do szesnastu lat.

W uroczystościach brał udział premier Izraela Benjamin Netanjahu, który podziękował za zaproszenie i podkreślił, że myśli także o tych Francuzach, którzy stracili życie, ratując swoich żydowskich sąsiadów.

 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

8 komentarzy

8 Komentarzy

 1. Maurycy

  17 lipca 2017 at 11:37

  Och, jak wielka szkoda, że Benjamin Netanjahu nie wskazał jak wielu było tych „sprawiedliwych” Francuzów co swoje życie, i życie swojej rodziny, oddali za ratowanie Żydów w ówczesnej Francji.

 2. Egzorcysta

  17 lipca 2017 at 12:00

  Francja to Narod, a narody cale nie biora udzialu w takich projektach tylko ich elyty.Decyzje tego rodzaju ida z gory.Wiec tych z gory trzba pociagnac do odpowiedzialnosci, a nie mowic Francja i rozmywac odpowiedzielnosc na caly narod.Wielu z decydentow prezylo wojne i wiele lat po wojnie ,z pewnoscia bedac nadal blisko koryta.I jakos cale te lata Zydom to nie przeszkadzalo.Dzis jak maja juz swoja arabska armie pod swoim dowodztwem, czyli bata na Francozow, Niemcow i innych, nagle sie przypomnialo ?
  I druga strona medalu, czy Zydzi nie rozumieja dlaczgo akurat ich ?Dlaczgo kazdy kraj ich wlasnie chce sie pozbyc jak ich pozna? Nie widza przyczyny u siebie, ze tak ich traktowano?Nie widza zwiazku takiego ich traktowania ,z tym jak oni traktuja swoje otoczenie z ich talmudycznymi pogladami.Gdzie jakas afera to zawsze sa zamieszani, albo stoja na czele, zaden narod nie lubi jak ktos go okrada, nim manipuluje, odbiera prawa , mianuje siebie nie bedac u siebie szfostwem.A pozniej aj waj.Wszystko lacznie z holockaustem, ma swoje przyczyny.Beda inne przyczyny ,beda inne skutki.Nie znam na swiecie zadnego organizmu, cieszacego sie jak zaatakuje go pasozyd.Te wspolzaleznosc trzba zrozumiec, a wtedy los Zydow sie odmieni zadnych wywozek nie bedzie.

  • jac

   17 lipca 2017 at 16:53

   We Francji akurat było odwrotnie. Na apel władz, aby wskazać znajomych Żydów, przed komisariatami policji ustawiły się kolejki Francuzów. Potem przed wywózką do obozów Niemcy nie musieli pilnować aresztowanych, bo robili to Francuzi.

 3. Cyprian

  17 lipca 2017 at 13:37

  Czy te obozy zagłady były tworzone przez polskich zwolenników Adolfa Hitlera (hitlerowców), czy przez hitlerowców innej narodowości?
  Panie Michale Miłoszu – czekam niecierpliwie na odpowiedź

 4. Kwal

  17 lipca 2017 at 17:19

  W ogóle z języka polskiego jak również z języków innych krajów powinno zniknąć określenie „hitlerowcy”…to po prostu Niemcy i nikt więcej.

 5. cuśtu

  17 lipca 2017 at 22:34

  Benjamin Netanjahu ma taki sam stosunek do dwóch dni gdy francuska policja aresztowała w Paryżu ponad trzynaście tysięcy Żydów – kobiet, mężczyzn i dzieci i wysłała do „gazu” w obozie niemieckim Auschwitz jak Prezes Kaczyński do ukraińskiego ludobójstwa Polaków w Galicji i Małopolsce Wschodniej.
  Wydaje się być, ta sama krew, nie ma co mówić.

 6. mj

  18 lipca 2017 at 00:17

  Ujawniła się sama dojna krowa. Doić czas zacząć.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra