Kultura i historia

Rozstrzelany w zbiorowej egzekucji. Sługa Boży ks. Edmund Roszak

Jezuita, profesor seminarium duchownego w Pińsku. Po wybuchu II wojny światowej, w ramach eksterminacji inteligencji polskiej na Białostocczyźnie został aresztowany przez Niemców i 13 lipca 1943 r. rozstrzelany w zbiorowej egzekucji.

Edmund Roszak urodził się 5 października 1900 r. w Poznaniu. Po ukończeniu szkoły średniej i zdaniu matury podjął w 1919 r. studia przyrodnicze na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Poznańskiego, wkrótce jednak zdecydował się na życie zakonne.

Wiosną 1921 r. wstąpił do zakonu jezuitów i odbył nowicjat w Starej Wsi koło Brzozowa na Podkarpaciu. Studiował filozofię w kolegium w Nowym Sączu, a od 1926 r. – filologię romańską i germańską na Uniwersytecie Wileńskim. W gimnazjum jezuickim w Wilnie uczył języków niemieckiego i francuskiego.

W 1932 r. rozpoczął studia teologiczne w kolegium „Bobolanum” w Lublinie. W kwietniu 1935 r. przyjął w Lublinie święcenia kapłańskie. Po rocznym pobycie we Francji został skierowany do pracy do Pińska. Uczył niemieckiego i francuskiego w prywatnym liceum jezuickim oraz był profesorem teologii dogmatycznej w Wyższym Seminarium Diecezjalnym im. św. Tomasza z Akwinu.

Po wybuchu II wojny światowej został aresztowany przez sowietów. Po zwolnieniu trafił do klasztoru jezuitów w Wilnie. W 1940 r. został administratorem parafii w Jałówce w powiecie wołkowyskim. Dzięki znajomości języka niemieckiego skutecznie interweniował u władz niemieckich na rzecz parafian, czym zyskał sobie ich życzliwość.

Informowany o zbliżającym się aresztowaniu, pozostał na swojej placówce. 13 lipca 1943 r. został zatrzymany, a następnie rozstrzelany w lesie Wiszownik koło Świsłoczy w zbiorowej egzekucji. Pogrzebano go w tym samym miejscu.

Egzekucja była częścią większej akcji przeciwko inteligencji polskiej, dokonanej przez Niemców w lipcu 1943 r. na Białostocczyźnie. W 1945 r. szczątki jezuity zostały przeniesione na cmentarz w Świsłoczy.

Ks. Edmund Roszak jest jednym z 122 Sług Bożych, wobec których od 2003 r. trwa proces beatyfikacyjny drugiej grupy męczenników z okresu II wojny światowej.

Źródło: ipsb.nina.gov.pl, fot. ksiegahonoru.salon24.pl

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

189 komentarzy

189 Komentarzy

  1. www.studioconsani.net

    29 listopada 2017 at 09:18

    I couldn’t resist commenting. Exceptionally well written!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra