Z zagranicy

Szef węgierskiego MSZ: Impotencja Brukseli zagraża narodowi

Nie mamy czasu do stracenia jeżeli chodzi o znalezienie rozwiązania kryzysu migracyjnego, który dotknął Europę. Impotencja Brukseli zagraża narodowi – powiedział szef węgierskiej dyplomacji i handlu Péter Szijjártó po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej.

Podczas konferencji prasowej w Brukseli Szijjártó stwierdził ponadto, że brak skutecznych działań podejmowanych ze strony UE „również zagraża tym ludziom, którzy wypływają codziennie na Może Śródziemne w gumowych pontonach, jak również tym, którzy żyją w Europie i nie chcą mieć kolejnego ataku terrorystycznego”.

– Kiedy Unia Europejska w końcu się zdecyduje na wysłanie misji w celu ochrony południowej granicy Libii lub na wzmocnienie libijskiej straży granicznej, wówczas rząd będzie przygotowany do natychmiastowego rozpoczęcia rozmów co do zaangażowania węgierskiego. Kraje Grupy Wyszehradzkiej mają wspólne stanowisko w tej sprawie – oświadczył szef węgierskiego MSZ.

Szijjártó powiedział w rozmowie z dziennikarzami, że według ostrożnych szacunków prawie tysiąc migrantów dziennie przekracza południową granicę Libii w drodze do Europy, natomiast organizowanie szmuglowania ludzi pojawia się na Morzu Śródziemnym, gdzie nielegalnym imigrantom często towarzyszą organizacje pozarządowe, zaangażowane w działania ratownicze.

– Dziesiątki tysięcy ludzkich żyć jest zagrożonych na morzu każdego jednego dnia. Włochy osiągnęły maksimum zdolności przyjmowania tych ludzi oraz cierpliwości, czego skutkiem jest pogorszenie się warunków bezpieczeństwa ze względu na wzmożone zagrożenie terroryzmem – dodał.

Minister wyjaśnił rządowe propozycje rozwiązania tego problemu, zgodnie z którymi należy przede wszystkim odłożyć system obowiązkowych kwot uchodźczych, który jest „nieodpowiedni względem potrzeb i jedynie może pogorszyć sytuację”, zniszczyć sieci szmuglerów ludzi i zapobiec temu, aby organizacje pozarządowe „intencjonalnie współpracowały ze szmuglerami”. Dodatkowo – jak podkreślał – należy z użyciem wszelkich dostępnych środków zapobiec wypływaniu z Libii statków wożących nielegalnych imigrantów.

Szef węgierskiej dyplomacji wskazywał ponadto, że sytuacja w Europie mogłaby się znacząco poprawić pod względem bezpieczeństwa, jeżeli UE przeprowadziłaby operacje w celu wzmocnienia libijskiej straży granicznej, lub przeniosła ośrodki dla uchodźców do Afryki Północnej, gdzie mogłyby być podejmowane decyzje co do ewentualnego wpuszczenia ich do Europy.

 

Źródło: Kormany.hu

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

98 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra