Z kraju

Fotorelacja z wyprowadzenia szczątków ofiar zbrodni komunistycznej odnalezionych na „Łączce”

W związku z zakończeniem prac ekshumacyjnych szczątków ofiar zbrodni komunistycznej odnalezionych na „Łączce” i „Łączce II” na Powązkach Wojskowych odbyła uroczystość wyprowadzenia odnalezionych szczątek na Cmentarz Północny, gdzie będą identyfikowane przez pracowników Instytutu Pamięci Narodowej.

 

Prezes IPN dr Jarosław Szarek zwracając się do uczestników uroczystości stwierdził – „Byłem świadkiem tych prac, trzykrotnego przesiewania przez sita każdego grama ziemi, żeby najmniejsza odrobina kości, chrząstka nie została zapomniana, nie została w tej ziemi. To jest wielka lekcja”

W uroczystości wzięli udział senator Jan Żaryn, poseł Kornel Morawicki, Tadeusz Płużański, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, rządu oraz instytucji i urzędów państwowych.

Prezes IPN dziękując wolontariuszom (w tym i obecnemu na uroczystości Norbertowi Smolińskiemu z zespołu Contra Mundum) stwierdził „To dzięki wam wzrasta ziarno niepodległej, wielkiej, dumnej, uczciwej Polski. Wierzę, że to dzięki pracy, dzięki poświęceniu tak wychowacie własne dzieci, tak ukształtujecie środowiska, w których mieszkacie i pracujecie. To wy jesteście elitą Polski, z której wyrośnie lepsza przyszłość”.

Kierujący pracami archeologicznymi na „Łączce” prof. Szwagrzyk stwierdził, że „Żeby nie używać słowa „około”, musimy ich [ukrytych na „Łączce”] wszystkich odnaleźć, policzyć każdą kosteczkę. Tak pracowaliśmy przez ostatnie tygodnie”. Wiceprezes IPN dodał też, że „Wierzę, że spotkamy się tutaj w panteonie narodowym, a wejdziemy na to miejsce przez bramę, która stanie w tym murze – przez „Bramę Wyklętych”. A żeby się pokłonić naszym bohaterom, będziemy musieli zejść pod ziemię. Dopiero wówczas powiemy: „spełniliśmy swój obowiązek””.

W liście przesłanym do uczestników uroczystości prezydent Andrzej Duda stwierdził „tragiczne dzieje powązkowskiej Łączki, które trwały przez ostatnie 70 lat”. Prezydent docenił też pracowników IPN i wolontariuszy biorących udział w ekshumacji „To dzięki Państwa wiedzy, badaniom, umiejętnościom, ogromnemu wysiłkowi niepodległa ojczyzna znalazła i Państwa rękami – dosłownie – wydobyła na powierzchnię tych, których obcy reżim, narzucony po wojnie Polakom, zamordował i skazał na zapomnienie”.

Podczas prac na „Łączce” archeolodzy z IPN odkryli, że jamy z ukrytymi zwłokami polskich patriotów, z polecenia władz za czasów kliki Jaruzelskiego, były niszczone przy pomocy koparek. Prace te musiała nadzorować WSW czyli późniejsza WSI. IPN musi ustalić kto polecił przeprowadzić taką akcje, kto ją przeprowadził i gdzie wywożono ziemie z kośćmi polskich bohaterów.

Instytut Pamięci Narodowej prowadził poszukiwania polskich bohaterów pomordowanych w wiezieniu na Rakowieckiej przez komunistów po II wojnie światowej i zakopanych w dołach śmierci na terenie cmentarza wojskowego na Powązkach. W czasie drugiej tury ekshumacji odkopywane były zwłoki męczenników znajdujące się do tej pory pod grobami komunistów pochowanych w latach osiemdziesiątych XX wieku.

Identyfikacja odnalezionych zwłok możliwa jest dzięki pobraniu od rodzin bohaterów ich materiału genetycznego. Na terenie kwatery Ł może znajdować się ponad 100 szkieletów polskich patriotów pomordowanych w latach 40. i 50. w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie. Łączka to jedne z setek miejsc w których komuniści ukryli zwłoki pomordowanych polskich bohaterów. W czasie pierwszej tury ekshumacji, od sierpnia 2014, IPN odkrył ponad 200 szkieletów, 51 poddał identyfikacji i zezwolił na pochowanie 37 zidentyfikowanych polskich bohaterów.

Przez lata problem była ekshumacja komunistów zalegających w miejscu ukrycia zwłok pomordowanych polskich patriotów. Sprawe rozwiązano gdy „wojewoda mazowiecki wydał już 344 decyzji o ekshumacji i przeniesieniu grobów z Łączki. Umożliwiły one przeprowadzenie 128 ekshumacji i przeniesienie 77 grobów”.

Przedstawiciele Instytutu poinformowali też parę miesiecy temu, że „IPN prowadzi poszukiwania tajnych miejsc pochówku ofiar komunistycznej bezpieki od 2012 roku. W całej Polsce Instytut odnalazł szczątki ponad 800 osób i zidentyfikował 66 z nich. Na Łączce – poza mjr. Zygmuntem Szendzielarzem „Łupaszką” – udało się zidentyfikować szczątki mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory” i ostatniego dowódcy NSZ ppłk. Stanisława Kasznicy””.

Medykę prac na łączce przybliża świetna książka Karoliny Wichowskiej „Łączka” poświęcona ekshumacjom i identyfikacji zwłok polskich bohaterów zamordowanych przez komunistów i zakopanych w jamach na terenie kwatery „Ł” cmentarza Powązkowskiego w Warszawie.

Ekshumację na Powązkach rozpoczęto w lipcu 2012. Celem prac było odnalezienie i identyfikacja zwłok polskich patriotów zamordowanych przez komunistów w więzieniu na Rakowieckiej w latach 1948 – 1956 (komuniści nie prowadzili ewidencji miejsc, w których zakopywali zwłoki pomordowanych). Prace ekshumacyjne prowadziły wspólnie Instytut Pamięci Narodowej, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, i Ministerstwo Sprawiedliwości. Pełnomocnikiem prezesa IPN do spraw poszukiwań nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego został Krzysztof Szwagrzyk. Ekshumacji polskich patriotów pomordowanych przez komunistów prowadzone dokonywano również w innych miejscach w Polsce.

Ślady jam z zakopanymi zwłokami patriotów klika Jaruzelskiego niszczyła jeszcze w latach osiemdziesiątych. Przez kilka dekad kwatera Ł pełniła role śmietniska. W latach osiemdziesiątych kwaterę „Ł” przeznaczono na miejsca pochówków komunistycznych oficerów Ludowego Wojska Polskiego, w tym i na groby zbrodniarzy komunistycznych.

Prace terenowe poprzedziła kwerenda w archiwach i sprawdzanie terenu georadarem. 23 lipca 2012 pod półtora metrową warstwą nawiezionego gruzu znaleziono pierwsze jamy zwierające po kilka ciał. Każde znalezisko było dokumentowane przez archeologów. Antropolodzy zajmowali się wyjmowaniem poszczególnych kości, tak by skompletować cały szkielet. Było to trudne ponieważ komunistyczni oprawcy wrzucali do jednej jamy po kilka zwłok zamordowanych, bezładnie, jedne na drugie. Gdy brakło miejsca zwłoki były wpychane siłą. Po latach kości z poszczególnych szkieletów mieszały się ze sobą. Z kości kompletowany był szkielet. Uszkodzenia kości w szkielecie świadczyły o tym, jaki był powód zgonu – strzał w tył głowy.

Materiał DNA pobierany był z zębów i dużych kości już skompletowanego szkieletu. Wyodrębniony kod genetyczny zabitego był porównywany z kodem genetycznym z próbek pobranych od rodzin zmarłych. Żyjący dawca próbki DNA nie mógł mieć dokonanych przyczepów organów i krwi, by w jego próbce nie pojawiło się obce DNA. Próbka DNA od żywego dawcy pochodziła z wymazu pobranego szpatułką z wnętrza policzka. W badaniach nie miała znaczenia płeć dawcy, byleby tylko łączyły go ze zmarłym bezpośrednie związki krwi (najlepiej, aby identyfikowany był dzieckiem lub rodzicem dawcy, jako, że trudniej identyfikować materiał od dalszej rodziny). W kilku przypadkach pracownicy ekipy śledczej pobrali materiał genetyczny od ekshumowanych lub jeszcze niepochowanych zmarłych rodziców zamordowanych bohaterów. Rodziny zabitych poszukiwane były najczęściej przez system PESEL powstały w 1979 roku (co oznacza, że system nie zawiera informacji o osobach zmarłych przed tym rokiem). Profile genetyczne dawców są pieczołowicie chronione i nie ma możliwości, by ktoś je wykradł. Dodatkowo od rodzin ofiar były zbierane informacje o uszkodzeniach kości zabitych, co pomagało w ich identyfikacji.

Prowadzone przez IPN identyfikacje zwłok wzbudziły ogromne zainteresowanie w ośrodkach naukowych poza granicami Polski. Przy okazji informowania zagranicy o metodach identyfikacji zwłok, naukowcy z zagranicy otrzymywali od polskich naukowców informacje o terrorze komunistycznym w Polsce po II wojnie światowej.

Do sierpnia 2012 odnaleziono 112 szkieletów. Z 40 szkieletów udało się uzyskać materiał genetyczny. 190 członków rodzin pomordowanych udostępniło IPN próbki swojego DNA do badań porównawczych. Udało się ustalić tożsamość trojga zamordowanych. W 2013 ustalono tożsamość kolejnych czterech osób.

W maju 2013 rozpoczęto drugi etap ekshumacji. W drugim etapie pomagali wolontariusze. W sierpniu ujawniono kolejne dziewięć zidentyfikowanych osób. W 2014 w sumie dwadzieścia osób. Prawdopodobnie w kwaterze Ł komuniści zakopali ponad trzystu pomordowanych polskich bohaterów.

Również rodziny pomordowanych były prześladowane przez komunistów – żony i dzieci były więzione (bez prawa do widzeń, paczek, dokonywania zakupów w więziennych sklepikach, korespondencji, posiadania rzeczy osobistych) w celach za zamalowanymi szybami w okratowanych oknach. Więzionym matkom uniemożliwiono kontakt z dziećmi, nawet niemowlętami. Rodziny pomordowanych polskich patriotów nie mogły podejmować pracy, traciły domy. Dzieciom pomordowanych uniemożliwiano edukację, a gdy się uczyły musiały ukrywać prawdę o swoich rodzicach.

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

133 komentarze

133 Komentarzy

 1. Tony

  19 lipca 2017 at 21:51

  !!! CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM !!!

  • Danka

   20 lipca 2017 at 22:53

   Czy szef IPN musi trzymac sie tej fatalnej nazwy”Wykleci”? Bedziemy przechodzic do Panteonu przez „Brame Wykletych” juz sobie zazyczyl .Zeby jeszcze od biedy:”Zolnierzy Wykletych”, ale marza mu sie tylko „Wykleci” w tej nazwie.Wzdragam sie na takie miano,bo czy Oni sa Wykleci? Dr Szarek ma taki do Nich stosunek? Dla nas sa Zolnierzami Niezlomnymi i Wykletymi przez ich katow, ale nie to jest juz najwazniejsze, no, chyba ze.. .
   A kim jest ,wymieniony w tekscie Kornel Morawicki? A na tej trzeciej fotce od dolu to pan Zebrowski, czy ktos b.podobny? A pan Jablonowski ?

 2. Dana

  20 lipca 2017 at 00:08

  Mocne.Coz napisac…Spod truchla Waszych katow-komunistow wydobyci-JESTESCIE, zawsze byliscie i bedziecie .Ta niezlomna praca, by Was przywrocic Polakom, byscie mogli byc pochowani jak ludzie, nie jak smieci- to wszystko sprowadza sie do jednego slowa: Chwala! Czesc Wam i Chwala Bohaterowie, szacunek i czesc Wam wszystkim, ktorzy Ich wydobyliscie i otarliscie ich kosci z ziemi….

 3. Paweł

  20 lipca 2017 at 00:18

  Semi Abraham. Od żyda do chrześcijanina. 1912.

  „Tak będą wychowywane dzieci żydowskie: nienawiść do wszystkiego co chrześcijańskie, będzie im wszczepiana od wczesnego dzieciństwa”.

  Żaden żyd za zbrodnie nie odpowiedział.

 4. Paweł

  20 lipca 2017 at 00:29

  r. Kruk, jeden z czynniejszych członków organizacji „Ferajnigte” w organie partyjnym „Unzer Weg” (Warszawa) Nr 19 z dn. 16.V.1919 r. – w artykule „O powstaniu naszej partji” – pisał:

  „… my przedstawiamy w Polsce syntetyczną ewolucję socjalizmu żydowskiego… Jednak właśnie w Polsce daje się odczuwać szczególnie mocno historyczną konieczność utworzenia terytorjalnej autonomji żydowskiej”.

 5. jacek

  20 lipca 2017 at 13:55

  Czekam na identyfikację i pogrzeb doczesnych szczątków Adama Doboszyńskiego.

 6. Danka

  20 lipca 2017 at 22:04

  Czekamy na identyfikacje i pogrzeby Ich wszystkich, a takze na dalsze prace prof.Szwagrzyka, jesli bedzie trzeba.

 7. Danka

  20 lipca 2017 at 23:12

  Wlasnie….Pojawia sie jednak wazne pytanie co z pochowkiem wydobytych w sumie 800 Ofiar stalinowcow? Pochowano skromna czesc z nich,tych zidentyfikowanych.Reszta powinna byc tez pochowana,nieprawdaz? Gdzie ich przechowuja?W jakichs piwnicach, w chlodni? Czy to juz nie kilka lat? W naszej chrzescijanskiej kulturze ludzie maja byc pochowani, a nie masowo wydobywani, bo sa na to srodki finansowe i szczytna idea.Upominam sie, zastepujac chyba KK;) o Niezlomnych,ktorzynnie spoczywaja w ziemi.To nie sa eksponaty.

 8. mink lashes

  21 lipca 2017 at 11:05

  These are really impressive ideas in concerning blogging. You have touched some nice points here. Any way keep up wrinting.

 9. instacart promo code 2017

  27 sierpnia 2017 at 02:11

  I was curious if you ever considered changing the structure of your blog?
  Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people
  could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or 2 pictures.

  Maybe you could space it out better?

 10. http://tinyurl.com

  27 sierpnia 2017 at 20:05

  Wow, this article is nice, my sister is analyzing such
  things, thus I am going to inform her.

 11. Silvia Odete Morani Massad

  5 września 2017 at 22:02

  What’s up to every one, the contents present at this web site are
  actually awesome for people experience, well, keep up
  the good work fellows.

 12. cheap stocks

  6 września 2017 at 20:25

  Hi to all, how is everything, I think every one is getting more from this web page, and your views are nice in favor of new viewers.

 13. start up business loans

  6 września 2017 at 23:50

  Woah! I’m really digging the template/theme of this website.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very difficult to get that „perfect balance” between superb
  usability and visual appearance. I must say you have done a fantastic job with this.
  Also, the blog loads super quick for me on Internet explorer.
  Outstanding Blog!

 14. penny stocks yield

  8 września 2017 at 12:38

  Your style is really unique in comparison to other folks
  I’ve read stuff from. Many thanks for posting when you have the opportunity,
  Guess I will just bookmark this blog.

 15. https://www.thesun.co.uk

  9 września 2017 at 03:20

  Hey! I know this is kinda off topic but I’d figured I’d ask.

  Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog post
  or vice-versa? My website addresses a lot of the
  same subjects as yours and I think we could greatly benefit
  from each other. If you might be interested feel free to
  shoot me an email. I look forward to hearing from you!
  Superb blog by the way!

 16. Dante

  9 września 2017 at 17:58

  What’s up to every single one, it’s genuinely a pleasant for me to go
  to see this website, it contains useful Information.

 17. penny stocks

  10 września 2017 at 06:50

  Wonderful beat ! I wish to apprentice while you amend your web site,
  how can i subscribe for a blog website? The account aided me a acceptable deal.
  I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear idea

 18. sell things online for free

  10 września 2017 at 16:52

  This is a topic which is near to my heart… Take care! Exactly where are your contact details though?

 19. good golf course

  17 września 2017 at 03:00

  Hi, all is going fine here and ofcourse every one is sharing data, that’s actually good, keep up writing.

 20. Delila

  17 września 2017 at 14:47

  Nice post. I used to be checking continuously this weblog and I
  am impressed! Very useful information specially the final
  part 🙂 I maintain such information much. I used to be seeking this particular info for a
  very long time. Thank you and good luck.

 21. Micheal

  18 września 2017 at 01:35

  Neat blog! Is your theme custom made or did you download
  it from somewhere? A theme like yours with a few simple tweeks would really make my blog shine.

  Please let me know where you got your design. Thanks

 22. travel meetup groups

  18 września 2017 at 11:24

  Howdy, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was
  just wondering if you get a lot of spam feedback?

  If so how do you prevent it, any plugin or anything you can advise?
  I get so much lately it’s driving me mad so any help is very much appreciated.

 23. Dorian

  20 września 2017 at 01:16

  I neglected it. Perhaps following period.

 24. Sadie

  20 września 2017 at 11:41

  Hey there! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new project in a community in the same niche.
  Your blog provided us valuable information to work on. You have done a outstanding job!

 25. Keesha

  20 września 2017 at 19:43

  Every weekend i used to go to see this web site, as i want
  enjoyment, as this this website conations actually fastidious funny information too.

 26. brazil butt

  20 września 2017 at 20:28

  Howdy! Someone in my Facebook group shared this site with us so I came to check it out.
  I’m definitely loving the information. I’m bookmarking and will
  be tweeting this to my followers! Superb blog and amazing design.

 27. having holiday travel

  20 września 2017 at 21:37

  I don’t even know the way I ended up right here, but I assumed this
  submit was once good. I don’t realize who you might be however certainly you’re going to a famous blogger if
  you are not already. Cheers!

 28. http://www.tunes-interiors.com/

  22 września 2017 at 00:44

  Just wish to say your article is as amazing. The clearness in your post is simply spectacular and i could think you’re a
  professional in this subject. Well with your permission allow me to grab your feed
  to keep updated with coming near near post. Thanks 1,
  000,000 and please keep up the enjoyable work.

 29. buy arsenal soccer

  22 września 2017 at 00:47

  I think that what you said made a great deal of sense. But, what
  about this? suppose you composed a catchier title?

  I am not suggesting your information isn’t
  good, however suppose you added something that grabbed people’s attention? I
  mean Fotorelacja z wyprowadzenia szczątków ofiar zbrodni komunistycznej odnalezionych na „Łączce” – Prawy.pl is kinda boring.

  You might peek at Yahoo’s front page and see how they create post headlines to grab people
  to open the links. You might add a video or a related pic or two to grab people excited about what you’ve got to say.
  In my opinion, it would bring your posts a little bit more interesting.

 30. f.youkia.com

  22 września 2017 at 10:25

  Thanks for your personal marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you are a great author.
  I will make sure to bookmark your blog and definitely will come back very soon. I want to encourage you to
  continue your great posts, have a nice weekend!

 31. http://163.30.63.221/

  22 września 2017 at 15:29

  Hi! Do you know if they make any plugins to protect against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked
  hard on. Any recommendations?

 32. http://project.nios.ru

  22 września 2017 at 22:43

  Hello! Do you know if they make any plugins to
  help with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains.
  If you know of any please share. Thanks!

 33. soccer jersey

  22 września 2017 at 23:53

  Great article.

 34. ourvip.xyz

  23 września 2017 at 09:16

  Hello colleagues, how is everything, and what you desire to say on the
  topic of this paragraph, in my view its in fact awesome designed
  for me.

 35. Ricky

  23 września 2017 at 16:38

  hey there and thank you for your info – I’ve definitely picked up anything new from right here.
  I did however expertise some technical points using
  this website, as I experienced to reload the site many times previous
  to I could get it to load correctly. I had been wondering if your
  web host is OK? Not that I am complaining, but slow loading
  instances times will very frequently affect your placement in google and can damage your high quality score
  if ads and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my email and could look out for
  much more of your respective fascinating content. Ensure that you update
  this again very soon.

 36. Lelio Vieira Carneiro Junior

  23 września 2017 at 19:23

  I think this is one of the most important info for me.
  And i’m glad reading your article. But want to remark on few
  general things, The web site style is ideal, the articles is really nice : D.
  Good job, cheers

 37. Rebecca

  23 września 2017 at 20:09

  Wow, that’s what I was exploring for, what a data! existing here at this weblog,
  thanks admin of this website.

 38. Avery

  24 września 2017 at 04:35

  I do not even know how I ended up here, but I thought this post was good.
  I do not know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you aren’t already
  😉 Cheers!

 39. Violette

  24 września 2017 at 10:15

  Greetings from Idaho! I’m bored at work so
  I decided to check out your website on my iphone during
  lunch break. I really like the knowledge you provide here
  and can’t wait to take a look when I get home. I’m shocked at how quick your blog loaded on my cell phone ..

  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, superb blog!

 40. Kathi

  24 września 2017 at 10:51

  Very good information. Lucky me I discovered your
  website by accident (stumbleupon). I’ve book-marked it for later!

 41. Lyn

  24 września 2017 at 21:52

  Hey! Do you know if they make any plugins to protect against
  hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve
  worked hard on. Any recommendations?

 42. Suzette

  24 września 2017 at 22:34

  Yes! Finally something about olympic athletes.

 43. Victorina

  24 września 2017 at 23:00

  Wow, amazing blog structure! How lengthy have you been running a blog for?
  you make running a blog glance easy. The total glance of your website is excellent, let alone the content material!

 44. Melinda

  25 września 2017 at 02:18

  Hey there I am so thrilled I found your web site, I really found you by accident, while I was searching on Bing for something
  else, Regardless I am here now and would just like to say thank
  you for a incredible post and a all round thrilling blog (I also love the
  theme/design), I don’t have time to look over it all at the moment but I
  have book-marked it and also added in your RSS
  feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more,
  Please do keep up the awesome work.

 45. Eve

  25 września 2017 at 06:58

  I have been surfing on-line greater than three hours nowadays, but I
  by no means found any fascinating article like
  yours. It’s beautiful price enough for me. In my opinion, if all web owners and bloggers made
  just right content as you probably did, the internet will probably be
  a lot more helpful than ever before.

 46. https://www.youtube.com/watch?v=qI5GNSvN9DU

  25 września 2017 at 08:06

  Having read this I believed it was rather informative.
  I appreciate you spending some time and effort
  to put this article together. I once again find myself spending
  a significant amount of time both reading and commenting.

  But so what, it was still worthwhile!

 47. Larzews

  25 września 2017 at 16:01

  Zolmist Zithromax Prescription Cost Cialis 10 Mg Directions cialis price Viagra 100mg Without A Prescription Acquistare Cialis Soft Come Comprare Il Viagra Su Internet

 48. highriskmerchantforums.com

  25 września 2017 at 16:38

  Hey I am so grateful I found your blog, I really found you by accident, while I was looking on Yahoo for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say thanks a
  lot for a fantastic post and a all round enjoyable blog (I
  also love the theme/design), I don’t have time to read through it
  all at the moment but I have book-marked it and also added
  in your RSS feeds, so when I have time I will be
  back to read more, Please do keep up the great job.

 49. grupoover.wsisites.net

  25 września 2017 at 20:53

  Very descriptive post, I enjoyed that bit. Will there be a part 2?

 50. Anya

  25 września 2017 at 21:39

  I was wondering if you ever thought of changing the page layout of your website?
  Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of
  content so people could connect with it better.
  Youve got an awful lot of text for only having one or two
  images. Maybe you could space it out better?

 51. fredericovieiracarneiro.com

  25 września 2017 at 23:47

  We stumbled over here by a different web page and thought I should check things out.
  I like what I see so now i’m following you.
  Look forward to looking over your web page for a second time.

 52. holiday travel today

  26 września 2017 at 07:35

  Hi there! Would you mind if I share your blog with my facebook group?
  There’s a lot of folks that I think would really appreciate your content.
  Please let me know. Cheers

 53. Clinton

  26 września 2017 at 10:33

  These are truly wonderful ideas in concerning blogging.
  You have touched some good things here. Any way keep up wrinting.

 54. butt workout

  26 września 2017 at 10:48

  This post offers clear idea in favor of the new users of blogging, that actually how to do running a
  blog.

 55. ordinary travel

  26 września 2017 at 11:58

  Hi there it’s me, I am also visiting this web page regularly, this
  website is genuinely fastidious and the users are really sharing pleasant thoughts.

 56. Geri

  26 września 2017 at 14:54

  It’s hard to come by well-informed people on this topic, however, you seem
  like you know what you’re talking about! Thanks

 57. Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit and sources back
  to your website? My blog site is in the exact same area of interest as yours and my users would
  truly benefit from some of the information you provide here.
  Please let me know if this alright with you.
  Cheers!

 58. Hmm it seems like your blog ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll just sum
  it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog.
  I as well am an aspiring blog writer but I’m still new to the whole thing.
  Do you have any helpful hints for novice blog writers?

  I’d definitely appreciate it.

 59. Victor

  27 września 2017 at 17:29

  I love your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you?
  Plz answer back as I’m looking to design my own blog and would
  like to find out where u got this from. kudos

 60. heart protection

  27 września 2017 at 22:35

  I don’t even know the way I ended up right here,
  however I assumed this submit was once great.

  I don’t recognise who you’re however certainly you are going to
  a well-known blogger if you happen to aren’t already. Cheers!

 61. imagine holiday travel

  28 września 2017 at 09:20

  Very soon this website will be famous amid all blog people, due to it’s fastidious content

 62. Savannah

  28 września 2017 at 14:53

  Aw, this was an incredibly good post. Finding the time and actual effort to create a really good article… but what can I say… I hesitate a whole lot and never
  manage to get anything done.

 63. https://taotupay.com/

  29 września 2017 at 07:20

  Excellent, what a blog it is! This webpage presents valuable facts
  to us, keep it up.

 64. Antonetta

  29 września 2017 at 08:13

  Everyone loves what you guys tend to be up too. Such clever work and reporting!
  Keep up the wonderful works guys I’ve incorporated you guys to my personal blogroll.

 65. Jennie

  29 września 2017 at 18:28

  Thanks on your marvelous posting! I really enjoyed reading
  it, you will be a great author.I will remember
  to bookmark your blog and may come back down the road.
  I want to encourage continue your great posts,
  have a nice day!

 66. www.40forever.com.br

  30 września 2017 at 06:17

  I believe what you posted made a lot of sense. But, think about this,
  what if you added a little content? I am not saying your information isn’t good.,
  however suppose you added a title that grabbed a person’s attention? I mean Fotorelacja z
  wyprowadzenia szczątków ofiar zbrodni komunistycznej odnalezionych na „Łączce” – Prawy.pl is kinda boring.
  You might look at Yahoo’s front page and watch how they create post titles to get viewers interested.
  You might add a related video or a related pic or two to get readers excited about everything’ve got to say.
  Just my opinion, it could make your blog a little livelier.

 67. find asbestos

  30 września 2017 at 06:20

  You actually make it seem so easy with your presentation but I find
  this topic to be really something that I think I would never
  understand. It seems too complex and very broad
  for me. I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of
  it!

 68. Carlos Eduardo Correa da Veiga

  30 września 2017 at 23:17

  Have you ever considered about adding a little bit more than just
  your articles? I mean, what you say is valuable and all.
  But think of if you added some great graphics or videos to
  give your posts more, „pop”! Your content is excellent but with images and videos, this
  website could undeniably be one of the most beneficial in its niche.
  Superb blog!

 69. https://br.linkedin.com/

  30 września 2017 at 23:41

  It’s remarkable to visit this web page and reading the views
  of all colleagues about this article, while I am also eager of getting knowledge.

 70. tercio borlenghi jr

  1 października 2017 at 02:27

  Wonderful beat ! I wish to apprentice even as you amend your website, how
  could i subscribe for a weblog site? The account helped me a applicable deal.
  I were a little bit acquainted of this your broadcast provided vibrant clear idea

 71. holiday travel cruise

  1 października 2017 at 06:47

  Hi there, just became aware of your blog through Google,
  and found that it is really informative. I am gonna watch out
  for brussels. I will be grateful if you continue this in future.
  Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!

 72. holiday travel today

  1 października 2017 at 09:51

  WOW just what I was looking for. Came here by searching for best dating

 73. travel close

  1 października 2017 at 10:38

  Hi there to all, how is all, I think every one is getting more from this web
  site, and your views are good in support of new
  visitors.

 74. Larzews

  1 października 2017 at 10:56

  Linkdomain Online Tadalis Sx Soft Order [url=http://genericcial.com ]cialis price[/url] Como Conseguir Cytotec En Chicago Viagra Frau Forum

 75. commons.wikimedia.org

  1 października 2017 at 11:36

  Every weekend i used to go to see this website,
  because i want enjoyment, for the reason that this this web site conations actually good funny material
  too.

 76. ftijournal.com

  1 października 2017 at 23:05

  Hello there, just became aware of your blog through Google,
  and found that it is really informative. I am gonna watch
  out for brussels. I will appreciate if you continue this in future.
  Lots of people will be benefited from your writing.
  Cheers!

 77. heart rhythms

  2 października 2017 at 06:21

  Somebody necessarily assist to make seriously posts I would state.
  This is the very first time I frequented your website page and thus far?
  I amazed with the analysis you made to make this
  particular submit incredible. Wonderful activity!

 78. travel cruise starting

  2 października 2017 at 14:42

  When I initially commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now
  each time a comment is added I get several emails with the same comment.
  Is there any way you can remove people from
  that service? Appreciate it!

 79. web dating guidelines

  2 października 2017 at 17:45

  Thanks for the auspicious writeup. It in truth used to
  be a amusement account it. Look complex to far added agreeable from you!

  However, how can we keep up a correspondence?

 80. brazil butt

  3 października 2017 at 00:07

  I’m curious to find out what blog platform you have been utilizing?
  I’m having some minor security issues with my latest website and I would like to find something more
  secure. Do you have any solutions?

 81. soccer shoes pattern

  3 października 2017 at 14:46

  Heya i am for the first time here. I found this
  board and I find It truly useful & it helped me out much.
  I hope to give something back and help others like you helped me.

 82. Egli Diana Pinto

  4 października 2017 at 01:25

  Now I am going to do my breakfast, when having my breakfast coming over again to read other news.

 83. Elissa

  4 października 2017 at 15:16

  I know this website presents quality dependent content and other stuff, is there
  any other web page which presents these kinds of things in quality?

 84. jordan soccer

  4 października 2017 at 19:57

  Somebody necessarily lend a hand to make critically posts
  I would state. This is the first time I frequented
  your web page and thus far? I amazed with the analysis you made to make this actual publish amazing.

  Excellent process!

 85. commons.wikimedia.org

  4 października 2017 at 22:12

  Howdy! This blog post could not be written any better!
  Looking through this article reminds me of my previous roommate!

  He continually kept talking about this. I’ll forward this post to him.
  Fairly certain he’s going to have a very good read. I appreciate you for sharing!

 86. soccer sweat shirts

  5 października 2017 at 05:47

  I would like to thank you for the efforts you have put in penning this blog.
  I really hope to view the same high-grade blog posts by
  you later on as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now
  😉

 87. travel news

  5 października 2017 at 10:17

  Please let me know if you’re looking for a author for your blog.
  You have some really good articles and I believe I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I’d love to write some content for your
  blog in exchange for a link back to mine.

  Please shoot me an e-mail if interested.
  Thank you!

 88. Larzews

  5 października 2017 at 17:49

  Viagra 40 Pills For 99 Pak [url=http://viaonlineusa.com]viagra online prescription[/url] Viagra Without A Presabana

 89. dating guidelines

  6 października 2017 at 04:58

  I am not sure where you’re getting your information, but good topic.
  I needs to spend some time learning more or
  understanding more. Thanks for fantastic information I was looking for this
  info for my mission.

 90. tinder dating site free

  6 października 2017 at 09:11

  Good post however I was wondering if you could write a litte more on this topic?
  I’d be very grateful if you could elaborate a little bit further.
  Appreciate it!

 91. tender dating site

  6 października 2017 at 10:54

  I’m not sure why but this website is loading incredibly slow for me.
  Is anyone else having this issue or is it a issue on my end?

  I’ll check back later on and see if the problem still exists.

 92. imagine holiday travel

  6 października 2017 at 11:04

  What’s up, just wanted to tell you, I liked this
  post. It was funny. Keep on posting!

 93. soccer sweat shirts

  6 października 2017 at 15:01

  I’m truly enjoying the design and layout of your website.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for
  me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme?

  Fantastic work!

 94. Niamh

  7 października 2017 at 02:00

  My brother recommended I may like this website. He was once entirely right.
  This put up truly made my day. You cann’t imagine simply how so much time I had
  spent for this information! Thank you!

 95. travel guides

  7 października 2017 at 16:59

  Excellent beat ! I wish to apprentice while you amend your website, how could i subscribe for a blog site?
  The account helped me a acceptable deal. I had been a little bit
  acquainted of this your broadcast provided bright clear idea

 96. web dating

  7 października 2017 at 18:02

  you are really a good webmaster. The web site loading speed is amazing.
  It sort of feels that you are doing any distinctive trick.
  Moreover, The contents are masterpiece. you have performed a magnificent task in this topic!

 97. route travel tips

  7 października 2017 at 20:37

  Hello! I realize this is somewhat off-topic however I had to ask.
  Does managing a well-established website such as yours take a massive amount work?

  I’m brand new to blogging but I do write in my diary every day.

  I’d like to start a blog so I will be able to share my
  own experience and thoughts online. Please let me know if
  you have any recommendations or tips for brand new aspiring bloggers.
  Appreciate it!

 98. getting heart disease

  8 października 2017 at 00:28

  Attractive element of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to
  assert that I get actually enjoyed account your blog posts.
  Any way I will be subscribing in your augment or even I achievement you access constantly fast.

 99. Your method of explaining everything in this article is actually fastidious, all be capable of without
  difficulty be aware of it, Thanks a lot.

 100. brazil dating

  8 października 2017 at 10:53

  Hi colleagues, nice article and good urging commented at this place, I am truly enjoying by
  these.

 101. web dating guidelines

  8 października 2017 at 16:25

  I visited many blogs except the audio feature for audio songs existing
  at this web page is genuinely wonderful.

 102. travel cruise starting

  8 października 2017 at 19:02

  Thanks to my father who informed me on the topic of this blog, this weblog is truly amazing.

 103. soccer jersey

  9 października 2017 at 02:09

  Hey! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any suggestions?

 104. best butt

  9 października 2017 at 07:04

  My brother suggested I may like this blog. He was
  once totally right. This publish actually made my day.
  You cann’t imagine just how much time I had spent for this information!
  Thanks!

 105. heart disease multiply

  9 października 2017 at 10:20

  Hello, i believe that i saw you visited my web site so i got here to return the
  prefer?.I’m attempting to in finding things to improve my web site!I guess its adequate to use a few of your ideas!!

 106. smart phone applications

  9 października 2017 at 23:06

  Greetings! Quick question that’s totally off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly?

  My website looks weird when viewing from my iphone 4. I’m trying to
  find a theme or plugin that might be able to fix this problem.
  If you have any recommendations, please share. With thanks!

 107. fatal heart

  10 października 2017 at 18:11

  Heya i’m for the first time here. I came across this
  board and I find It really useful & it helped me out much.
  I hope to give something back and aid others like you
  helped me.

 108. tinder dating site free

  10 października 2017 at 18:20

  My coder is trying to persuade me to move to .net
  from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type
  on a variety of websites for about a year and am concerned about switching to another platform.
  I have heard very good things about blogengine.net.

  Is there a way I can import all my wordpress content into it?

  Any help would be really appreciated!

 109. jordan soccer jersey

  10 października 2017 at 19:16

  You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something that I think I would never understand.
  It seems too complicated and very broad for me. I’m looking forward for your next post, I will
  try to get the hang of it!

 110. Larzews

  11 października 2017 at 03:40

  Renova Cream Order Amoxicillin Interactions Cialis Dura Quanto Tempo [url=http://bestviaonline.com]viagra[/url] Viagra Farmacia Sin Receta

 111. bigger butt workouts

  11 października 2017 at 04:23

  I really love your website.. Very nice colors & theme. Did you create this website yourself?
  Please reply back as I’m planning to create my own site and would love to
  find out where you got this from or exactly what the theme
  is named. Thank you!

 112. Danilo

  11 października 2017 at 04:34

  Your means of telling all in this piece of writing is
  really pleasant, every one can without difficulty understand it, Thanks a
  lot.

 113. web dating

  11 października 2017 at 04:44

  I was wondering if you ever considered changing
  the structure of your website? Its very well written; I love
  what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so
  people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or
  2 pictures. Maybe you could space it out better?

 114. Larzews

  11 października 2017 at 23:43

  Will Cephalexin Help Pneumonia Viagra Hollande [url=http://cheapvia100mg.com]viagra[/url] Buy Tamoxifen Citrate Research Chemicals

 115. namesakes.ru

  12 października 2017 at 01:48

  Aw, this was a very nice post. Taking the time and actual effort to generate a
  really good article… but what can I say… I procrastinate a lot
  and never seem to get anything done.

 116. holiday travel today

  12 października 2017 at 18:07

  I’m gone to convey my little brother, that he should
  also pay a visit this website on regular basis to get updated from hottest reports.

 117. website whenever

  13 października 2017 at 08:15

  Great delivery. Outstanding arguments. Keep up
  the good effort.

 118. Larzews

  15 października 2017 at 05:57

  What Is Cephalexin Prescribed For Tablet Product Buy Viagra Usa [url=http://cheapvia50mg.com]viagra[/url] Does Cephalexin Affect Birth Control Pills Levitra Vendita On Line Viagra Generico Forum

 119. last resort asbestos

  15 października 2017 at 07:08

  Excellent post. I was checking constantly this blog and
  I’m impressed! Very useful information specially the last part 🙂 I care for such info
  a lot. I was seeking this certain info for a long time.
  Thank you and best of luck.

 120. smart phones

  16 października 2017 at 01:43

  Saved as a favorite, I like your web site!

 121. tinder dating

  16 października 2017 at 07:24

  I’m not that much of a online reader to be honest but your sites really nice, keep it up!
  I’ll go ahead and bookmark your site to come back in the future.
  Cheers

 122. Darby

  16 października 2017 at 07:40

  Excellent, what a weblog it is! This blog gives helpful facts to us,
  keep it up.

 123. monthly phone

  16 października 2017 at 15:38

  This is really interesting, You’re a very skilled blogger.
  I have joined your feed and look forward to seeking more of
  your fantastic post. Also, I’ve shared your web site in my
  social networks!

 124. tinder dating site

  17 października 2017 at 10:03

  An outstanding share! I have just forwarded this onto a colleague
  who has been conducting a little research on this. And he actually ordered me breakfast because I
  found it for him… lol. So let me reword this….
  Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending time to discuss this topic here on your blog.

 125. Lélio Vieira Carneiro Junio

  17 października 2017 at 17:20

  Hey very cool blog!! Man .. Excellent ..
  Superb .. I’ll bookmark your blog and take the feeds also?
  I’m satisfied to find so many useful information here in the put up, we’d
  like develop more techniques on this regard, thank you for
  sharing. . . . . .

 126. tercio borlenghi jr

  18 października 2017 at 08:19

  Thanks in support of sharing such a fastidious idea,
  paragraph is good, thats why i have read it entirely

 127. My partner and I absolutely love your blog and find almost all of your post’s to be exactly what I’m looking for.

  Do you offer guest writers to write content for you?
  I wouldn’t mind composing a post or elaborating on some of the subjects you write concerning
  here. Again, awesome web site!

 128. Grupo Coral fraude

  18 października 2017 at 20:28

  Incredible! This blog looks just like my old one! It’s on a completely different subject
  but it has pretty much the same layout and design. Outstanding choice of colors!

 129. Luiz Gastão Bittencourt

  18 października 2017 at 21:41

  After looking at a few of the articles on your web site,
  I truly like your way of writing a blog. I saved as a favorite
  it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future.
  Take a look at my website as well and tell me how you
  feel.

 130. Itamar Serp

  18 października 2017 at 23:29

  Wow! This blog looks exactly like my old one! It’s on a completely different topic but it has
  pretty much the same layout and design. Wonderful choice of colors!

 131. besting timex

  19 października 2017 at 02:24

  I was suggested this website by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my trouble.

  You’re amazing! Thanks!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra