Z kraju

Fotorelacja z wyprowadzenia szczątków ofiar zbrodni komunistycznej odnalezionych na „Łączce”

W związku z zakończeniem prac ekshumacyjnych szczątków ofiar zbrodni komunistycznej odnalezionych na „Łączce” i „Łączce II” na Powązkach Wojskowych odbyła uroczystość wyprowadzenia odnalezionych szczątek na Cmentarz Północny, gdzie będą identyfikowane przez pracowników Instytutu Pamięci Narodowej.

 

Prezes IPN dr Jarosław Szarek zwracając się do uczestników uroczystości stwierdził – „Byłem świadkiem tych prac, trzykrotnego przesiewania przez sita każdego grama ziemi, żeby najmniejsza odrobina kości, chrząstka nie została zapomniana, nie została w tej ziemi. To jest wielka lekcja”

W uroczystości wzięli udział senator Jan Żaryn, poseł Kornel Morawicki, Tadeusz Płużański, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, rządu oraz instytucji i urzędów państwowych.

Prezes IPN dziękując wolontariuszom (w tym i obecnemu na uroczystości Norbertowi Smolińskiemu z zespołu Contra Mundum) stwierdził „To dzięki wam wzrasta ziarno niepodległej, wielkiej, dumnej, uczciwej Polski. Wierzę, że to dzięki pracy, dzięki poświęceniu tak wychowacie własne dzieci, tak ukształtujecie środowiska, w których mieszkacie i pracujecie. To wy jesteście elitą Polski, z której wyrośnie lepsza przyszłość”.

Kierujący pracami archeologicznymi na „Łączce” prof. Szwagrzyk stwierdził, że „Żeby nie używać słowa „około”, musimy ich [ukrytych na „Łączce”] wszystkich odnaleźć, policzyć każdą kosteczkę. Tak pracowaliśmy przez ostatnie tygodnie”. Wiceprezes IPN dodał też, że „Wierzę, że spotkamy się tutaj w panteonie narodowym, a wejdziemy na to miejsce przez bramę, która stanie w tym murze – przez „Bramę Wyklętych”. A żeby się pokłonić naszym bohaterom, będziemy musieli zejść pod ziemię. Dopiero wówczas powiemy: „spełniliśmy swój obowiązek””.

W liście przesłanym do uczestników uroczystości prezydent Andrzej Duda stwierdził „tragiczne dzieje powązkowskiej Łączki, które trwały przez ostatnie 70 lat”. Prezydent docenił też pracowników IPN i wolontariuszy biorących udział w ekshumacji „To dzięki Państwa wiedzy, badaniom, umiejętnościom, ogromnemu wysiłkowi niepodległa ojczyzna znalazła i Państwa rękami – dosłownie – wydobyła na powierzchnię tych, których obcy reżim, narzucony po wojnie Polakom, zamordował i skazał na zapomnienie”.

Podczas prac na „Łączce” archeolodzy z IPN odkryli, że jamy z ukrytymi zwłokami polskich patriotów, z polecenia władz za czasów kliki Jaruzelskiego, były niszczone przy pomocy koparek. Prace te musiała nadzorować WSW czyli późniejsza WSI. IPN musi ustalić kto polecił przeprowadzić taką akcje, kto ją przeprowadził i gdzie wywożono ziemie z kośćmi polskich bohaterów.

Instytut Pamięci Narodowej prowadził poszukiwania polskich bohaterów pomordowanych w wiezieniu na Rakowieckiej przez komunistów po II wojnie światowej i zakopanych w dołach śmierci na terenie cmentarza wojskowego na Powązkach. W czasie drugiej tury ekshumacji odkopywane były zwłoki męczenników znajdujące się do tej pory pod grobami komunistów pochowanych w latach osiemdziesiątych XX wieku.

Identyfikacja odnalezionych zwłok możliwa jest dzięki pobraniu od rodzin bohaterów ich materiału genetycznego. Na terenie kwatery Ł może znajdować się ponad 100 szkieletów polskich patriotów pomordowanych w latach 40. i 50. w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie. Łączka to jedne z setek miejsc w których komuniści ukryli zwłoki pomordowanych polskich bohaterów. W czasie pierwszej tury ekshumacji, od sierpnia 2014, IPN odkrył ponad 200 szkieletów, 51 poddał identyfikacji i zezwolił na pochowanie 37 zidentyfikowanych polskich bohaterów.

Przez lata problem była ekshumacja komunistów zalegających w miejscu ukrycia zwłok pomordowanych polskich patriotów. Sprawe rozwiązano gdy „wojewoda mazowiecki wydał już 344 decyzji o ekshumacji i przeniesieniu grobów z Łączki. Umożliwiły one przeprowadzenie 128 ekshumacji i przeniesienie 77 grobów”.

Przedstawiciele Instytutu poinformowali też parę miesiecy temu, że „IPN prowadzi poszukiwania tajnych miejsc pochówku ofiar komunistycznej bezpieki od 2012 roku. W całej Polsce Instytut odnalazł szczątki ponad 800 osób i zidentyfikował 66 z nich. Na Łączce – poza mjr. Zygmuntem Szendzielarzem „Łupaszką” – udało się zidentyfikować szczątki mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory” i ostatniego dowódcy NSZ ppłk. Stanisława Kasznicy””.

Medykę prac na łączce przybliża świetna książka Karoliny Wichowskiej „Łączka” poświęcona ekshumacjom i identyfikacji zwłok polskich bohaterów zamordowanych przez komunistów i zakopanych w jamach na terenie kwatery „Ł” cmentarza Powązkowskiego w Warszawie.

Ekshumację na Powązkach rozpoczęto w lipcu 2012. Celem prac było odnalezienie i identyfikacja zwłok polskich patriotów zamordowanych przez komunistów w więzieniu na Rakowieckiej w latach 1948 – 1956 (komuniści nie prowadzili ewidencji miejsc, w których zakopywali zwłoki pomordowanych). Prace ekshumacyjne prowadziły wspólnie Instytut Pamięci Narodowej, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, i Ministerstwo Sprawiedliwości. Pełnomocnikiem prezesa IPN do spraw poszukiwań nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego został Krzysztof Szwagrzyk. Ekshumacji polskich patriotów pomordowanych przez komunistów prowadzone dokonywano również w innych miejscach w Polsce.

Ślady jam z zakopanymi zwłokami patriotów klika Jaruzelskiego niszczyła jeszcze w latach osiemdziesiątych. Przez kilka dekad kwatera Ł pełniła role śmietniska. W latach osiemdziesiątych kwaterę „Ł” przeznaczono na miejsca pochówków komunistycznych oficerów Ludowego Wojska Polskiego, w tym i na groby zbrodniarzy komunistycznych.

Prace terenowe poprzedziła kwerenda w archiwach i sprawdzanie terenu georadarem. 23 lipca 2012 pod półtora metrową warstwą nawiezionego gruzu znaleziono pierwsze jamy zwierające po kilka ciał. Każde znalezisko było dokumentowane przez archeologów. Antropolodzy zajmowali się wyjmowaniem poszczególnych kości, tak by skompletować cały szkielet. Było to trudne ponieważ komunistyczni oprawcy wrzucali do jednej jamy po kilka zwłok zamordowanych, bezładnie, jedne na drugie. Gdy brakło miejsca zwłoki były wpychane siłą. Po latach kości z poszczególnych szkieletów mieszały się ze sobą. Z kości kompletowany był szkielet. Uszkodzenia kości w szkielecie świadczyły o tym, jaki był powód zgonu – strzał w tył głowy.

Materiał DNA pobierany był z zębów i dużych kości już skompletowanego szkieletu. Wyodrębniony kod genetyczny zabitego był porównywany z kodem genetycznym z próbek pobranych od rodzin zmarłych. Żyjący dawca próbki DNA nie mógł mieć dokonanych przyczepów organów i krwi, by w jego próbce nie pojawiło się obce DNA. Próbka DNA od żywego dawcy pochodziła z wymazu pobranego szpatułką z wnętrza policzka. W badaniach nie miała znaczenia płeć dawcy, byleby tylko łączyły go ze zmarłym bezpośrednie związki krwi (najlepiej, aby identyfikowany był dzieckiem lub rodzicem dawcy, jako, że trudniej identyfikować materiał od dalszej rodziny). W kilku przypadkach pracownicy ekipy śledczej pobrali materiał genetyczny od ekshumowanych lub jeszcze niepochowanych zmarłych rodziców zamordowanych bohaterów. Rodziny zabitych poszukiwane były najczęściej przez system PESEL powstały w 1979 roku (co oznacza, że system nie zawiera informacji o osobach zmarłych przed tym rokiem). Profile genetyczne dawców są pieczołowicie chronione i nie ma możliwości, by ktoś je wykradł. Dodatkowo od rodzin ofiar były zbierane informacje o uszkodzeniach kości zabitych, co pomagało w ich identyfikacji.

Prowadzone przez IPN identyfikacje zwłok wzbudziły ogromne zainteresowanie w ośrodkach naukowych poza granicami Polski. Przy okazji informowania zagranicy o metodach identyfikacji zwłok, naukowcy z zagranicy otrzymywali od polskich naukowców informacje o terrorze komunistycznym w Polsce po II wojnie światowej.

Do sierpnia 2012 odnaleziono 112 szkieletów. Z 40 szkieletów udało się uzyskać materiał genetyczny. 190 członków rodzin pomordowanych udostępniło IPN próbki swojego DNA do badań porównawczych. Udało się ustalić tożsamość trojga zamordowanych. W 2013 ustalono tożsamość kolejnych czterech osób.

W maju 2013 rozpoczęto drugi etap ekshumacji. W drugim etapie pomagali wolontariusze. W sierpniu ujawniono kolejne dziewięć zidentyfikowanych osób. W 2014 w sumie dwadzieścia osób. Prawdopodobnie w kwaterze Ł komuniści zakopali ponad trzystu pomordowanych polskich bohaterów.

Również rodziny pomordowanych były prześladowane przez komunistów – żony i dzieci były więzione (bez prawa do widzeń, paczek, dokonywania zakupów w więziennych sklepikach, korespondencji, posiadania rzeczy osobistych) w celach za zamalowanymi szybami w okratowanych oknach. Więzionym matkom uniemożliwiono kontakt z dziećmi, nawet niemowlętami. Rodziny pomordowanych polskich patriotów nie mogły podejmować pracy, traciły domy. Dzieciom pomordowanych uniemożliwiano edukację, a gdy się uczyły musiały ukrywać prawdę o swoich rodzicach.

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

152 komentarze

152 Komentarzy

 1. Tony

  19 lipca 2017 at 21:51

  !!! CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM !!!

  • Danka

   20 lipca 2017 at 22:53

   Czy szef IPN musi trzymac sie tej fatalnej nazwy”Wykleci”? Bedziemy przechodzic do Panteonu przez „Brame Wykletych” juz sobie zazyczyl .Zeby jeszcze od biedy:”Zolnierzy Wykletych”, ale marza mu sie tylko „Wykleci” w tej nazwie.Wzdragam sie na takie miano,bo czy Oni sa Wykleci? Dr Szarek ma taki do Nich stosunek? Dla nas sa Zolnierzami Niezlomnymi i Wykletymi przez ich katow, ale nie to jest juz najwazniejsze, no, chyba ze.. .
   A kim jest ,wymieniony w tekscie Kornel Morawicki? A na tej trzeciej fotce od dolu to pan Zebrowski, czy ktos b.podobny? A pan Jablonowski ?

 2. Dana

  20 lipca 2017 at 00:08

  Mocne.Coz napisac…Spod truchla Waszych katow-komunistow wydobyci-JESTESCIE, zawsze byliscie i bedziecie .Ta niezlomna praca, by Was przywrocic Polakom, byscie mogli byc pochowani jak ludzie, nie jak smieci- to wszystko sprowadza sie do jednego slowa: Chwala! Czesc Wam i Chwala Bohaterowie, szacunek i czesc Wam wszystkim, ktorzy Ich wydobyliscie i otarliscie ich kosci z ziemi….

 3. Paweł

  20 lipca 2017 at 00:18

  Semi Abraham. Od żyda do chrześcijanina. 1912.

  „Tak będą wychowywane dzieci żydowskie: nienawiść do wszystkiego co chrześcijańskie, będzie im wszczepiana od wczesnego dzieciństwa”.

  Żaden żyd za zbrodnie nie odpowiedział.

 4. Paweł

  20 lipca 2017 at 00:29

  r. Kruk, jeden z czynniejszych członków organizacji „Ferajnigte” w organie partyjnym „Unzer Weg” (Warszawa) Nr 19 z dn. 16.V.1919 r. – w artykule „O powstaniu naszej partji” – pisał:

  „… my przedstawiamy w Polsce syntetyczną ewolucję socjalizmu żydowskiego… Jednak właśnie w Polsce daje się odczuwać szczególnie mocno historyczną konieczność utworzenia terytorjalnej autonomji żydowskiej”.

 5. jacek

  20 lipca 2017 at 13:55

  Czekam na identyfikację i pogrzeb doczesnych szczątków Adama Doboszyńskiego.

 6. Danka

  20 lipca 2017 at 22:04

  Czekamy na identyfikacje i pogrzeby Ich wszystkich, a takze na dalsze prace prof.Szwagrzyka, jesli bedzie trzeba.

 7. Danka

  20 lipca 2017 at 23:12

  Wlasnie….Pojawia sie jednak wazne pytanie co z pochowkiem wydobytych w sumie 800 Ofiar stalinowcow? Pochowano skromna czesc z nich,tych zidentyfikowanych.Reszta powinna byc tez pochowana,nieprawdaz? Gdzie ich przechowuja?W jakichs piwnicach, w chlodni? Czy to juz nie kilka lat? W naszej chrzescijanskiej kulturze ludzie maja byc pochowani, a nie masowo wydobywani, bo sa na to srodki finansowe i szczytna idea.Upominam sie, zastepujac chyba KK;) o Niezlomnych,ktorzynnie spoczywaja w ziemi.To nie sa eksponaty.

 8. mink lashes

  21 lipca 2017 at 11:05

  These are really impressive ideas in concerning blogging. You have touched some nice points here. Any way keep up wrinting.

 9. instacart promo code 2017

  27 sierpnia 2017 at 02:11

  I was curious if you ever considered changing the structure of your blog?
  Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people
  could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or 2 pictures.

  Maybe you could space it out better?

 10. http://tinyurl.com

  27 sierpnia 2017 at 20:05

  Wow, this article is nice, my sister is analyzing such
  things, thus I am going to inform her.

 11. Silvia Odete Morani Massad

  5 września 2017 at 22:02

  What’s up to every one, the contents present at this web site are
  actually awesome for people experience, well, keep up
  the good work fellows.

 12. penny stocks yield

  8 września 2017 at 12:38

  Your style is really unique in comparison to other folks
  I’ve read stuff from. Many thanks for posting when you have the opportunity,
  Guess I will just bookmark this blog.

 13. Dante

  9 września 2017 at 17:58

  What’s up to every single one, it’s genuinely a pleasant for me to go
  to see this website, it contains useful Information.

 14. penny stocks

  10 września 2017 at 06:50

  Wonderful beat ! I wish to apprentice while you amend your web site,
  how can i subscribe for a blog website? The account aided me a acceptable deal.
  I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear idea

 15. sell things online for free

  10 września 2017 at 16:52

  This is a topic which is near to my heart… Take care! Exactly where are your contact details though?

 16. Micheal

  18 września 2017 at 01:35

  Neat blog! Is your theme custom made or did you download
  it from somewhere? A theme like yours with a few simple tweeks would really make my blog shine.

  Please let me know where you got your design. Thanks

 17. Dorian

  20 września 2017 at 01:16

  I neglected it. Perhaps following period.

 18. Keesha

  20 września 2017 at 19:43

  Every weekend i used to go to see this web site, as i want
  enjoyment, as this this website conations actually fastidious funny information too.

 19. having holiday travel

  20 września 2017 at 21:37

  I don’t even know the way I ended up right here, but I assumed this
  submit was once good. I don’t realize who you might be however certainly you’re going to a famous blogger if
  you are not already. Cheers!

 20. http://163.30.63.221/

  22 września 2017 at 15:29

  Hi! Do you know if they make any plugins to protect against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked
  hard on. Any recommendations?

 21. http://project.nios.ru

  22 września 2017 at 22:43

  Hello! Do you know if they make any plugins to
  help with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains.
  If you know of any please share. Thanks!

 22. soccer jersey

  22 września 2017 at 23:53

  Great article.

 23. Rebecca

  23 września 2017 at 20:09

  Wow, that’s what I was exploring for, what a data! existing here at this weblog,
  thanks admin of this website.

 24. Avery

  24 września 2017 at 04:35

  I do not even know how I ended up here, but I thought this post was good.
  I do not know who you are but definitely you are going to a famous blogger if you aren’t already
  😉 Cheers!

 25. Kathi

  24 września 2017 at 10:51

  Very good information. Lucky me I discovered your
  website by accident (stumbleupon). I’ve book-marked it for later!

 26. Lyn

  24 września 2017 at 21:52

  Hey! Do you know if they make any plugins to protect against
  hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve
  worked hard on. Any recommendations?

 27. Suzette

  24 września 2017 at 22:34

  Yes! Finally something about olympic athletes.

 28. Victorina

  24 września 2017 at 23:00

  Wow, amazing blog structure! How lengthy have you been running a blog for?
  you make running a blog glance easy. The total glance of your website is excellent, let alone the content material!

 29. Larzews

  25 września 2017 at 16:01

  Zolmist Zithromax Prescription Cost Cialis 10 Mg Directions cialis price Viagra 100mg Without A Prescription Acquistare Cialis Soft Come Comprare Il Viagra Su Internet

 30. grupoover.wsisites.net

  25 września 2017 at 20:53

  Very descriptive post, I enjoyed that bit. Will there be a part 2?

 31. Anya

  25 września 2017 at 21:39

  I was wondering if you ever thought of changing the page layout of your website?
  Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of
  content so people could connect with it better.
  Youve got an awful lot of text for only having one or two
  images. Maybe you could space it out better?

 32. holiday travel today

  26 września 2017 at 07:35

  Hi there! Would you mind if I share your blog with my facebook group?
  There’s a lot of folks that I think would really appreciate your content.
  Please let me know. Cheers

 33. Clinton

  26 września 2017 at 10:33

  These are truly wonderful ideas in concerning blogging.
  You have touched some good things here. Any way keep up wrinting.

 34. butt workout

  26 września 2017 at 10:48

  This post offers clear idea in favor of the new users of blogging, that actually how to do running a
  blog.

 35. Geri

  26 września 2017 at 14:54

  It’s hard to come by well-informed people on this topic, however, you seem
  like you know what you’re talking about! Thanks

 36. heart protection

  27 września 2017 at 22:35

  I don’t even know the way I ended up right here,
  however I assumed this submit was once great.

  I don’t recognise who you’re however certainly you are going to
  a well-known blogger if you happen to aren’t already. Cheers!

 37. imagine holiday travel

  28 września 2017 at 09:20

  Very soon this website will be famous amid all blog people, due to it’s fastidious content

 38. https://taotupay.com/

  29 września 2017 at 07:20

  Excellent, what a blog it is! This webpage presents valuable facts
  to us, keep it up.

 39. tercio borlenghi jr

  1 października 2017 at 02:27

  Wonderful beat ! I wish to apprentice even as you amend your website, how
  could i subscribe for a weblog site? The account helped me a applicable deal.
  I were a little bit acquainted of this your broadcast provided vibrant clear idea

 40. holiday travel today

  1 października 2017 at 09:51

  WOW just what I was looking for. Came here by searching for best dating

 41. Larzews

  1 października 2017 at 10:56

  Linkdomain Online Tadalis Sx Soft Order [url=http://genericcial.com ]cialis price[/url] Como Conseguir Cytotec En Chicago Viagra Frau Forum

 42. commons.wikimedia.org

  1 października 2017 at 11:36

  Every weekend i used to go to see this website,
  because i want enjoyment, for the reason that this this web site conations actually good funny material
  too.

 43. web dating guidelines

  2 października 2017 at 17:45

  Thanks for the auspicious writeup. It in truth used to
  be a amusement account it. Look complex to far added agreeable from you!

  However, how can we keep up a correspondence?

 44. Egli Diana Pinto

  4 października 2017 at 01:25

  Now I am going to do my breakfast, when having my breakfast coming over again to read other news.

 45. commons.wikimedia.org

  4 października 2017 at 22:12

  Howdy! This blog post could not be written any better!
  Looking through this article reminds me of my previous roommate!

  He continually kept talking about this. I’ll forward this post to him.
  Fairly certain he’s going to have a very good read. I appreciate you for sharing!

 46. soccer sweat shirts

  5 października 2017 at 05:47

  I would like to thank you for the efforts you have put in penning this blog.
  I really hope to view the same high-grade blog posts by
  you later on as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now
  😉

 47. Larzews

  5 października 2017 at 17:49

  Viagra 40 Pills For 99 Pak [url=http://viaonlineusa.com]viagra online prescription[/url] Viagra Without A Presabana

 48. tinder dating site free

  6 października 2017 at 09:11

  Good post however I was wondering if you could write a litte more on this topic?
  I’d be very grateful if you could elaborate a little bit further.
  Appreciate it!

 49. imagine holiday travel

  6 października 2017 at 11:04

  What’s up, just wanted to tell you, I liked this
  post. It was funny. Keep on posting!

 50. Niamh

  7 października 2017 at 02:00

  My brother recommended I may like this website. He was once entirely right.
  This put up truly made my day. You cann’t imagine simply how so much time I had
  spent for this information! Thank you!

 51. travel guides

  7 października 2017 at 16:59

  Excellent beat ! I wish to apprentice while you amend your website, how could i subscribe for a blog site?
  The account helped me a acceptable deal. I had been a little bit
  acquainted of this your broadcast provided bright clear idea

 52. web dating

  7 października 2017 at 18:02

  you are really a good webmaster. The web site loading speed is amazing.
  It sort of feels that you are doing any distinctive trick.
  Moreover, The contents are masterpiece. you have performed a magnificent task in this topic!

 53. Your method of explaining everything in this article is actually fastidious, all be capable of without
  difficulty be aware of it, Thanks a lot.

 54. web dating guidelines

  8 października 2017 at 16:25

  I visited many blogs except the audio feature for audio songs existing
  at this web page is genuinely wonderful.

 55. travel cruise starting

  8 października 2017 at 19:02

  Thanks to my father who informed me on the topic of this blog, this weblog is truly amazing.

 56. soccer jersey

  9 października 2017 at 02:09

  Hey! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any suggestions?

 57. best butt

  9 października 2017 at 07:04

  My brother suggested I may like this blog. He was
  once totally right. This publish actually made my day.
  You cann’t imagine just how much time I had spent for this information!
  Thanks!

 58. heart disease multiply

  9 października 2017 at 10:20

  Hello, i believe that i saw you visited my web site so i got here to return the
  prefer?.I’m attempting to in finding things to improve my web site!I guess its adequate to use a few of your ideas!!

 59. smart phone applications

  9 października 2017 at 23:06

  Greetings! Quick question that’s totally off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly?

  My website looks weird when viewing from my iphone 4. I’m trying to
  find a theme or plugin that might be able to fix this problem.
  If you have any recommendations, please share. With thanks!

 60. Larzews

  11 października 2017 at 03:40

  Renova Cream Order Amoxicillin Interactions Cialis Dura Quanto Tempo [url=http://bestviaonline.com]viagra[/url] Viagra Farmacia Sin Receta

 61. web dating

  11 października 2017 at 04:44

  I was wondering if you ever considered changing
  the structure of your website? Its very well written; I love
  what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so
  people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or
  2 pictures. Maybe you could space it out better?

 62. holiday travel today

  12 października 2017 at 18:07

  I’m gone to convey my little brother, that he should
  also pay a visit this website on regular basis to get updated from hottest reports.

 63. Larzews

  15 października 2017 at 05:57

  What Is Cephalexin Prescribed For Tablet Product Buy Viagra Usa [url=http://cheapvia50mg.com]viagra[/url] Does Cephalexin Affect Birth Control Pills Levitra Vendita On Line Viagra Generico Forum

 64. smart phones

  16 października 2017 at 01:43

  Saved as a favorite, I like your web site!

 65. Darby

  16 października 2017 at 07:40

  Excellent, what a weblog it is! This blog gives helpful facts to us,
  keep it up.

 66. tercio borlenghi jr

  18 października 2017 at 08:19

  Thanks in support of sharing such a fastidious idea,
  paragraph is good, thats why i have read it entirely

 67. besting timex

  19 października 2017 at 02:24

  I was suggested this website by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my trouble.

  You’re amazing! Thanks!

 68. Luiz Gastão Bittencourt

  19 października 2017 at 06:17

  This piece of writing will assist the internet users for creating new webpage
  or even a weblog from start to end.

 69. Lelio Junior

  21 października 2017 at 00:34

  My brother suggested I might like this blog. He was totally
  right. This post truly made my day. You cann’t imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

 70. tercio borlenghi jr

  21 października 2017 at 05:00

  This is a topic that’s close to my heart… Many thanks! Exactly where are your contact details though?

 71. Dadado Veig

  22 października 2017 at 05:01

  Good web site you’ve got here.. It’s hard to find high-quality writing like yours these days.
  I truly appreciate people like you! Take care!!

 72. Egli Diana Pinto

  22 października 2017 at 13:16

  Wow that was strange. I just wrote an very long comment but
  after I clicked submit my comment didn’t appear.
  Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyway,
  just wanted to say wonderful blog!

 73. Larzews

  22 października 2017 at 13:47

  Strep Throat Of Amoxicillin [url=http://leviprices.com]pharmacy prices for levitra[/url] Zithromax Work For Uti Fluoxetine In Germany E Drugstog Viagra

 74. buildernet.net

  22 października 2017 at 15:19

  At this time I am going away to do my breakfast,
  when having my breakfast coming yet again to read more news.

 75. Egli Diana Pinto

  22 października 2017 at 20:53

  Hi there, its good paragraph concerning media print, we all
  be aware of media is a fantastic source of facts.

 76. reverse phone lookup

  22 października 2017 at 22:04

  I am regular reader, how are you everybody? This piece of
  writing posted at this web site is genuinely good.

 77. Lelio Vieira Carneiro

  23 października 2017 at 07:44

  Excellent blog here! Also your site loads up fast! What web host are you using?

  Can I get your affiliate link to your host?

  I wish my web site loaded up as fast as yours lol

 78. Dadado Veig

  23 października 2017 at 10:50

  I just couldn’t leave your web site before suggesting
  that I actually loved the usual info an individual provide for your visitors?
  Is gonna be again steadily to inspect new posts

 79. Umanizzare presidios

  24 października 2017 at 01:32

  Hey there! I just want to give you a huge thumbs up for the great info you have
  got here on this post. I will be returning to your
  web site for more soon.

 80. tinder dating site free

  24 października 2017 at 16:40

  My family every time say that I am wasting my time here at net, however I know I am getting knowledge every day by reading such fastidious articles.

 81. Itamar Serp

  24 października 2017 at 18:16

  Wow, this post is good, my sister is analyzing these kinds of things, so
  I am going to tell her.

 82. Egli Diana Pinto

  24 października 2017 at 21:18

  I am really enjoying the theme/design of your web site.
  Do you ever run into any web browser compatibility problems?
  A small number of my blog audience have complained about my site not working correctly in Explorer but
  looks great in Opera. Do you have any recommendations to help fix this issue?

 83. Lelio Vieira Carneiro

  25 października 2017 at 07:35

  This website was… how do you say it? Relevant!!
  Finally I have found something which helped me.
  Kudos!

 84. Grupo Coral

  25 października 2017 at 23:01

  whoah this blog is magnificent i like reading your
  posts. Stay up the good work! You recognize,
  a lot of people are looking round for this information, you could help them
  greatly.

 85. tinder dating site

  26 października 2017 at 06:08

  I visited various web sites however the audio quality for audio
  songs existing at this website is truly superb.

 86. tercio borlenghi jr

  26 października 2017 at 10:03

  Appreciate this post. Will try it out.

 87. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  27 października 2017 at 03:25

  I am genuinely thankful to the owner of this site who has shared this fantastic paragraph
  at at this time.

 88. Umanizzare

  27 października 2017 at 08:01

  Excellent blog here! Also your site loads up very fast!
  What host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
  I wish my web site loaded up as fast as yours lol

 89. Larzews

  27 października 2017 at 16:22

  Amoxicillin Dosage For Children [url=http://howtogetvia.com]viagra[/url] Cialis Modalita Di Assunzione

 90. Larzews

  27 października 2017 at 16:31

  Hydrochlorothiazide High Blood Pressure Free Shipping Antobiotics By Mail [url=http://orderlevi.com]levitra discount[/url] Acquistare Viagra Yahoo

 91. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  28 października 2017 at 07:53

  This info is invaluable. How can I find out more?

 92. Umanizzare presídios

  29 października 2017 at 04:35

  Hi, I read your blog daily. Your story-telling style is awesome, keep doing what you’re doing!

 93. Larzews

  30 października 2017 at 22:34

  Levitra Patente [url=http://cialgeneri.com]viagra cialis[/url] Acheter Cialis En Tunisie

 94. contract phones reduces

  31 października 2017 at 06:50

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact
  was a amusement account it. Look advanced to more added agreeable from you!
  However, how could we communicate?

 95. dome cameras

  31 października 2017 at 11:09

  Greetings! Very helpful advice in this particular article!
  It is the little changes that produce the greatest changes.
  Many thanks for sharing!

 96. tercio borlenghi jr

  1 listopada 2017 at 07:45

  Good web site you’ve got here.. It’s difficult to find quality writing like yours
  nowadays. I honestly appreciate people like you! Take care!!

 97. monthly phone

  1 listopada 2017 at 16:26

  Hi! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any recommendations?

 98. Umanizzare

  1 listopada 2017 at 17:26

  You need to be a part of a contest for one of the best sites online.
  I am going to highly recommend this blog!

 99. pay monthly phone

  4 listopada 2017 at 05:13

  Hi there to all, the contents existing at this web page are genuinely amazing for people knowledge,
  well, keep up the nice work fellows.

 100. last resort asbestos

  6 listopada 2017 at 21:59

  Everything is very open with a clear explanation of the challenges.
  It was really informative. Your site is very useful.
  Thanks for sharing!

 101. Larzews

  7 listopada 2017 at 12:02

  How Long Does It Take For Zithromax To Cure Chlamydia Cellcept [url=http://cheapvia50mg.com]viagra online prescription[/url] Zithromax Pi Buy 5mg Propecia In The Uk Amoxicillin Vomiting

 102. timex check

  8 listopada 2017 at 22:05

  Thanks very nice blog!

 103. Larzews

  10 listopada 2017 at 00:54

  Discount Doryx Inhousepharmacybiz Prix Du Kamagra Pfizer [url=http://levibuying.com]generic levitra 40 mg[/url] Buy Celexa Overnight Amoxicillin Common Side Effects

 104. bdbcsciences.com

  11 listopada 2017 at 08:03

  I will right away grasp your rss feed as I can’t to find
  your e-mail subscription link or e-newsletter service.
  Do you have any? Please let me recognize in order that I may just subscribe.
  Thanks.

 105. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  11 listopada 2017 at 13:02

  You’re so cool! I do not believe I’ve read something like
  that before. So wonderful to find another person with genuine thoughts on this topic.
  Really.. thanks for starting this up. This web site is something that’s needed on the internet, someone with a bit
  of originality!

 106. Umanizzare

  11 listopada 2017 at 20:02

  Very nice write-up. I absolutely appreciate this site.
  Keep writing!

 107. timex watch

  12 listopada 2017 at 07:16

  I am really loving the theme/design of your weblog.
  Do you ever run into any browser compatibility problems?
  A few of my blog visitors have complained about my website not working correctly in Explorer but looks great in Firefox.
  Do you have any ideas to help fix this issue?

 108. www.hsambiente.it

  12 listopada 2017 at 08:57

  Hello, i think that i saw you visited my website thus i came to “return the favor”.I’m attempting to find things to improve my web site!I
  suppose its ok to use some of your ideas!!

 109. Hollis

  12 listopada 2017 at 14:12

  Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the
  book in it or something. I think that you could do with a few pics to drive the message home a bit,
  but other than that, this is magnificent blog. A great read.
  I will definitely be back.

 110. timex watches

  13 listopada 2017 at 00:33

  Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging
  for? you make blogging look easy. The overall look of your website is excellent, let alone the content!

 111. website whenever

  13 listopada 2017 at 06:06

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was
  a amusement account it. Look advanced to far
  added agreeable from you! However, how could
  we communicate?

 112. home security cameras amazon uk

  14 listopada 2017 at 02:59

  Do you have then they may well be more secure at your
  house?

 113. resort asbestos

  14 listopada 2017 at 04:40

  Hello, just wanted to mention, I loved this article.
  It was funny. Keep on posting!

 114. tits tits tits

  14 listopada 2017 at 10:51

  ATNL7r This particular blog is really entertaining additionally factual. I have found a lot of useful tips out of this source. I ad love to go back again soon. Thanks a bunch!

 115. home alarm systems denver co

  14 listopada 2017 at 23:43

  Have you seen gliding terrace house in your house?

 116. home security camera

  14 listopada 2017 at 23:59

  Lots of people are thinking about your family members?

 117. Howdy, I do believe your site could possibly be having internet browser compatibility problems.
  Whenever I look at your website in Safari, it looks fine however, when opening in I.E., it has some overlapping issues.
  I just wanted to provide you with a quick heads up!
  Apart from that, fantastic blog!

 118. home security systems reviews xfinity

  15 listopada 2017 at 23:30

  To keep your possessions in complete safety?

 119. ass to mouth

  16 listopada 2017 at 00:47

  It as difficult to find knowledgeable people about this subject, but you seem like you know what you are talking about! Thanks

 120. Upscale Escorts

  17 listopada 2017 at 16:24

  We think you should read this I am still learning from you, but I am improving myself. I definitely love reading everything that is posted on your site.Keep the tips coming. I enjoyed it!

 121. Larzews

  19 listopada 2017 at 14:45

  Therapy Propecia Levitra 20mg Preis 12 Stuck Canadian Cheap Meds [url=http://levitrial.com]levitra cheapest price[/url] Clindamycin Cephalexin

 122. gta shark cash card bundle

  20 listopada 2017 at 08:21

  Loving the information on this site, you have done great job on the blog posts.

 123. visit this website

  20 listopada 2017 at 13:24

  Really enjoyed this article post.Much thanks again. Great.

 124. Dog Perfume

  21 listopada 2017 at 11:02

  Very good article! We are linking to this great content on our site. Keep up the great writing.

 125. calluses

  22 listopada 2017 at 02:28

  Incredible points. Sound arguments. Keep up the great spirit.

 126. Writing an essay

  22 listopada 2017 at 14:54

  I think this is among the most significant information for

 127. blogging

  22 listopada 2017 at 20:07

  Marvelous, what a blog it is! This webpage gives valuable facts to us, keep it up.

 128. live tsx quotes

  22 listopada 2017 at 21:52

  This is one awesome blog.Much thanks again. Really Great.

 129. to learn more

  24 listopada 2017 at 10:14

  Really appreciate you sharing this blog.

 130. San Marino Home Loans

  24 listopada 2017 at 17:41

  I was suggested this web site by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my problem. You are wonderful! Thanks!

 131. VIP Financing Solutions reviews

  28 listopada 2017 at 19:06

  Im obliged for the article.Really looking forward to read more. Really Cool.

 132. app for pc download

  29 listopada 2017 at 08:41

  This is a topic that as close to my heart

 133. terry london vip financing

  5 grudnia 2017 at 03:29

  Its hard to find good help I am constantnly saying that its difficult to find good help, but here is

 134. Self Improvement

  5 grudnia 2017 at 11:16

  I simply could not depart your website before suggesting that I really enjoyed the usual information a person supply to your visitors? Is going to be again regularly in order to check up on new posts.

 135. bradenton chiropractor

  6 grudnia 2017 at 07:51

  Major thanks for the blog post.Thanks Again. Will read on

 136. terry london vip financing

  7 grudnia 2017 at 09:33

  Really appreciate you sharing this article.Really thank you! Great.

 137. anal

  7 grudnia 2017 at 17:32

  Just Browsing While I was surfing yesterday I saw a excellent article about

 138. laundromat equipment

  7 grudnia 2017 at 20:41

  Major thankies for the blog article. Awesome.

 139. to learn more

  8 grudnia 2017 at 17:55

  I truly appreciate this post. I ave been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You ave made my day! Thx again!

 140. Bus Company Germany

  8 grudnia 2017 at 21:32

  This text is worth everyone as attention. When can I find out more?

 141. for more info

  8 grudnia 2017 at 22:43

  Thanks for sharing, this is a fantastic article.Much thanks again. Keep writing.

 142. Bus Charter Germany

  9 grudnia 2017 at 04:33

  This website was how do I say it? Relevant!! Finally I have found something which helped me. Appreciate it!

 143. Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! However, how can we communicate?

 144. cafe

  10 grudnia 2017 at 07:28

  Woh I like your blog posts, saved to favorites !.

 145. to learn more

  11 grudnia 2017 at 13:20

  Precisely what I was searching for, thanks for posting. Every failure is a step to success by William Whewell.

 146. buy bitcoin with visa

  13 grudnia 2017 at 11:38

  You need to participate in a contest for the most effective blogs on the web. I will advocate this website!

 147. search engine optimization

  13 grudnia 2017 at 13:40

  I value the blog post.Much thanks again. Cool.

 148. dr dabber

  13 grudnia 2017 at 15:52

  Very good post! We are linking to this particularly great content on our site. Keep up the good writing.

 149. Jerrell

  14 grudnia 2017 at 06:08

  Hey there! This post could not be written any better!

  Reading this post reminds me of my good old room mate!
  He always kept chatting about this. I will forward this post to him.
  Fairly certain he will have a good read. Many thanks for sharing!

 150. to get more information

  14 grudnia 2017 at 08:09

  I simply could not depart your website prior to suggesting that I extremely loved the usual information a person provide in your guests? Is going to be back regularly to check up on new posts.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra