Felieton

Jest szansa, że ustawa o Sądzie Najwyższym zostanie uchwalona jeszcze w tym tygodniu

1. Wczoraj mimo wyraźnej obstrukcji totalnej opozycji udało się jednak przeprowadzić pierwsze czytanie projektu ustawy o Sądzie Najwyższym, a debata zamiast przewidywanych 3 godzin trwała, trzy razy dłużej.

Najpierw kilkunastu posłów opozycji składając kolejno wnioski formalne o przerwę, chciało odroczyć procedowanie nad tą ustawą przynajmniej o kilka godzin, ale na szczęście się to nie udało, zostały one odrzucone wyraźną większością głosów.

Później były wystąpienia I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf, przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa Dariusza Zawistowskiego, wreszcie Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, trwające kilka godzin, jak można się było domyślać, mocno krytykujące poselski projekt ustawy o SN.

Szczególną uwagę mogło zwrócić wystąpienie I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf, która miała wyraźne kłopoty żeby przedstawić je poprawną polszczyzną, a w jego trakcie udało się jej nawet przedstawić pogląd, że suwerenem w naszym kraju jest Konstytucja RP, a nie naród jak jest zapisane w jej art. 4.

Później miały miejsce 5 -minutowe wystąpienia przedstawicieli klubów i kół parlamentarnych, a także seria stu kilkudziesięciu pytań zadawanych głównie przez posłów opozycji posłowi sprawozdawcy i ministrowi sprawiedliwości.

Pytania posłów opozycji tak naprawdę nie miały takiego charakteru, były one raczej 1-minutowymi wystąpieniami politycznymi, często mającymi charakter gróźb adresowanych po posłów Zjednoczonej Prawicy, za zgłoszenie tego projektu ustawy i popieranie go w pracach sejmowych.

Późnym wieczorem Sejm przegłosował przejście do II czytania ustawy bez kierowani jej do komisji sejmowej, więc wszystko na to wskazuje, że już w najbliższy czwartek może się odbyć III czytanie czyli głosowanie, a później projekt trafi do Senatu

2. Wielogodzinnym obradom towarzyszyły wycieczki posłów Platformy i Nowoczesnej do protestujących pod Sejmem Obywateli RP i naradzanie się z nimi, na którą godzinę mają zgromadzić znacznie większe ilości ludzi.

Ciągle chyba aktualny jest plan forsowania przez protestujących, barierek rozstawionych pod Sejmem i okupacji budynków tak, aby uniemożliwić sejmowe prace nad ustawą o SN i tym samym zablokować zmiany w polskim sądownictwie.

Tego rodzaju akcje opozycji sejmowej i środowisk protestujących pod Sejmem, będą trwały, co najmniej do późnego wieczora w piątek, ponieważ dopiero wtedy najprawdopodobniej zakończą się prace nad ustawą o SN zarówno w Sejmie jak i w Senacie.

Trochę zamieszania spowodowało wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy, który przedstawił propozycję krótkiej nowelizacji już uchwalonej ustawy o KRS, tak, aby 15 sędziów wybieranej do tej Rady wybierać większością 3/5, a więc będzie to wymagało porozumienia przynajmniej z częścią opozycji.

Przy czym prezydent, nie zasugerował żadnych zmian w procedowanej ustawie o SN, co oznacza, że po uchwaleniu prezydenckiej zmiany w ustawie o KRS, podpisze ją w takim kształcie, w jakim zostanie przyjęta przez Parlament.

3. Przypomnijmy tylko, że projekt ustawy o Sądzie Najwyższym pozwala na przeniesienie w stan spoczynku dotychczasowego jego składu i powołanie trzech izb: prawa publicznego, prawa prywatnego i dyscyplinarnej

Szczególnie to ostatnie rozwiązanie umożliwiające szybkie pozbywanie się ze wszystkich zawodów prawniczych, osób łamiących prawo, wywołuje tyle negatywnych emocji w środowiskach prawniczych.

Należy jednak wyrazić nadzieję, że mimo obstrukcji w parlamencie i protestów poza nim, uda się w tym tygodniu zakończyć procedowanie nad ustawą o SN, aby komplet 3 ustaw reformujących polskie sądownictwo (także o KRS i nowelizacja ustawy o sądach powszechnych), mogły się już w następnym tygodniu znaleźć na biurku Prezydenta Andrzeja Dudy.

 

Zbigniew Kuźmiuk

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

227 komentarzy

227 Komentarzy

 1. Paweł

  19 lipca 2017 at 11:42

  Kuźmiuk socjalista więc zdrajca i pachołek:

  Dr. Alfred Nossig. (Odczyt w Wiedniu, 1919 r.).

  „Prawem i obowiązkiem żyda jest być bojownikiem socjalizmu, który, zrodziwszy się z ducha żydowskiego, powołany jest, aby tego ducha po całym świecie rozszerzać. Szczęśliwej mieszaninie pierwiastków arystokratycznych i demokratycznych zawdzięcza żydostwo i socjalizm swoją potęgę. Promieniejący dziś w Palestynie duch żydowski i socjalistyczny powinien dokończyć dzieła, które gdzieindziej przygotowują asymilatorzy, t. j. zdobycia całego świata dla socjalizmu zrodzonego z ducha mozaizmu”.

  Dr. Kruk, jeden z czynniejszych członków organizacji „Ferajnigte” w organie partyjnym „Unzer Weg” (Warszawa) Nr 19 z dn. 16.V.1919 r. – w artykule „O powstaniu naszej partji” – pisał:

  „… my przedstawiamy w Polsce syntetyczną ewolucję socjalizmu żydowskiego… Jednak właśnie w Polsce daje się odczuwać szczególnie mocno historyczną konieczność utworzenia terytorjalnej autonomji żydowskiej”.

  Lewy Rosenthal. Cyt. Księga win Judy, str. 106.

  „Co bzdurzycie! Dopóki nie posiadamy prasy, wszystko co czynicie, nadaremne. Napróżno tworzycie towarzystwa, pożyczki, bankuctwa; dopóki nie mamy w ręku prasy, aby narody ogłuszać i mylić, nie urządzimy nic, a nasze panowanie pozostanie urojeniem”.

  Chaskel Cwi Klossel.

  „Jak my żydzi wiemy o tem, że nie-żyd w jakimś bądź zakątku swego serca jest i musi być antysemitą, tak każdy żyd w największej głębi swej istoty jest nienawistnym wszystkiemu, co nie jest żydowskie”.

 2. Wiktoria

  19 lipca 2017 at 19:07

  Myślę,że PIS nie chce żadnych zmian W Sądzie Najwyższym.Dlatego Duda wprowadził poprawkę.Albo PIS nie chce zmian,albo Duda stracił rozum.

 3. Dana

  19 lipca 2017 at 19:51

  Czy jest Pan tak bardzo naiwny, czy Pan udaje? A kiedy oni sie dogadaja? 3/5 ? To przesuniecie w czasie katastrofy i juz ustawowo przex prezydenta zapewnionej.Bedziebblokowanie, awantury, konienie kroliczka i tematy medialne zamiast tego, co obchodzi Polakow.To mozna inaczej zalatwic,a nie przez te3/5, co moze doprowadzic do zerwania Sejmu, a wczesniej karczemnych awantur.Wyobrazic sobie mozna to ich „wybieranie” sedziow SN.Duda nie blysnal znowu.

 4. Rafał Karkosz

  19 lipca 2017 at 19:55

  Szanowny P. Prezydencie,

  głosowałem na Pana, jak i miliony innych Polaków.
  Ponad 90% polskiego Narodu jest za gruntowną reformą systemu sądownictwa!!!
  Ile razy Pan oświadczał, że jest prezydentem wszystkich rodaków?!
  Niech Pan nie broni „nadzwyczajnej kasty” panów, na której czele stoi p. Gersdorf.
  Zastanawia mnie jedna rzecz. Dlaczego po tym, jak opublikowała swoje oświadczenie majątkowe, nie stała się jeszcze przedmiotem badań US i CBA?
  Jeśli takich ludzi Pan broni , przed reformą p. Ziobry (w moim odczuciu jest jedynie kosmetyczną reformą w przypadku braku dekomunizacji sądownictwa), to PAN NIE JEST PREZYDENTEM WSZYSTKICH POLAKÓW, tylko prezydentem tych niecałych 10 % pożytecznych idiotów i „zwolenników” opcji proniemieckiej.
  HAŃBA!!!!
  Jeśli Pan się z tego nie wycofa, żądam ustąpienia Pana ze stanowiska, ponieważ nie reprezentuje Pan woli większości polskiego społeczeństwa- SUWERENA, o którym tak często mówicie, a Gersdorf powiedziała to otwarcie w sejmie.
  „Suwerenem nie jest Naród tylko konstytucja”- kwaśniewskiego (wbrew prawu- zniesiono próg wyborczy, by mogła zostać przyjęta) !!!
  To jest ZDRADA P. Prezydencie!!!!!

  • Dana

   19 lipca 2017 at 20:00

   Duda chce dogodzic wszystkim po rowno.Tak sobie wydedudukowal.

 5. Dana

  19 lipca 2017 at 19:56

  O co tu chodzi? To po polsku:
  „mają zgromadzić znacznie większe ilości ludzi.”

 6. JARO

  20 lipca 2017 at 07:38

  po tym jak wczoraj i w nocy oglądalim co i jak działo się w sejmie, to stwierdzilim, że: 1/PiS „robi” ustawę nieudolnie, 2/ustawa ta głównie zmienia skład sędziowski, a meritum sprawy tylko pobieżnie tyka, 3/”totalna opozycja” zachowuje się jak bydło, 4/PiS, jak na kowbojów przystało, powinien to bydło zagonić do zagród, 5/tego bydlaka, co widać na filmie jak podchodzi od tyłu i wali w plecy jakiegoś posła, powinni wywalić z sejmu – bliżej mu do obory, 6/PiS-owi zarzucają, że wybrało ich 17% społeczeństwa – to ile społeczeństwa wybrało PełO, Nowoczesną Bolszewię czy ZSL licząc tę samą metodą? – 8%, 2%? – i jakie z tego tytułu mają prawa do wypowiadania się w imieniu suwerena czyli narodu, o czem nie wie nawet prezes sądu najwyższego, która bajdurzy, jak po zażyciu mocnych prochów, że suwerenem jest konstytucja? 7/reformie NIE, totalnym zmianom w sądownictwie TAK; i to by było na tyle w sprawie ostatnich wydarzeń; panie europośle Kuźmiuk, obudź się Pan z letargu i zacznij Pan czy pańscy koledzy i koleżanki działać, ale konkretnie i pod suwerena, a nie jakiejś zdeprawowanej, złodziejskiej kasty, która powinna, po tym co wyprawia, zostać wyjęta spod prawa;

 7. Masław

  20 lipca 2017 at 09:28

  Kuźmiuk. Pamiętamy jak zdradziłeś polskie interesy popierając CETA. Pamiętamy, że faktycznie popierałeś najazd Dzikusów do Europy. W głosowaniu się wstrzymałeś, chyba jako jedyny z PiS. Weź się za jakąś uczciwą robotę pasożycie.

 8. online casino games sites

  31 sierpnia 2017 at 10:25

  very nice post, i certainly love this website, keep on it

 9. see my site

  2 września 2017 at 21:20

  you have a great blog here! would you like to make some invite posts on my blog?

 10. check out my website

  3 września 2017 at 20:24

  You need to participate in a contest for top-of-the-line blogs on the web. I’ll recommend this website!
  check out my website http://www.forum.konferencje.com/viewtopic.php?p=67965

 11. adult

  4 września 2017 at 19:31

  Oh my goodness! an amazing article dude. Thanks Nonetheless I am experiencing concern with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting identical rss problem? Anyone who is aware of kindly respond. Thnkx

 12. free movies

  5 września 2017 at 08:42

  This really answered my downside, thanks!

 13. check more at my website

  5 września 2017 at 10:36

  The subsequent time I learn a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I imply, I do know it was my option to read, however I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about one thing that you can repair in the event you werent too busy on the lookout for attention.

 14. 外汇交易

  6 września 2017 at 10:15

  This really answered my downside, thanks!

 15. check out my website

  6 września 2017 at 21:14

  Would you be enthusiastic about exchanging links?

 16. check out my website

  6 września 2017 at 21:38

  You should participate in a contest for top-of-the-line blogs on the web. I’ll advocate this site!

 17. cards double interest

  6 września 2017 at 22:22

  There’s certainly a great deal to know about this topic.
  I love all of the points you have made.

 18. see my website

  7 września 2017 at 07:43

  There may be noticeably a bundle to learn about this. I assume you made certain good points in options also.

 19. check my website here

  7 września 2017 at 10:45

  Howdy! I simply would like to give a huge thumbs up for the good data you have got here on this post. I will be coming again to your weblog for extra soon.

 20. îöåíêà çàëîãà

  7 września 2017 at 12:41

  There may be noticeably a bundle to learn about this. I assume you made certain nice points in options also.

 21. Youre so cool! I dont suppose Ive read something like this before. So nice to find somebody with some unique thoughts on this subject. realy thanks for starting this up. this website is one thing that is needed on the net, someone with a bit of originality. helpful job for bringing one thing new to the internet!

 22. This actually answered my drawback, thanks!

 23. www.vector-marketing.com

  8 września 2017 at 04:52

  Your style is really unique in comparison to other people I’ve read stuff from.
  Many thanks for posting when you’ve got the opportunity,
  Guess I will just book mark this web site.

 24. door mechanism

  10 września 2017 at 12:24

  Wow, this post is pleasant, my sister is analyzing such things, so I am going to tell her.

 25. estate investing courses

  11 września 2017 at 11:08

  Very energetic article, I liked that bit. Will
  there be a part 2?

 26. buying real estate

  11 września 2017 at 11:25

  you’re actually a excellent webmaster. The web site loading velocity
  is amazing. It seems that you’re doing any unique trick.
  Also, The contents are masterpiece. you’ve performed a wonderful activity in this matter!

 27. Hi, after reading this amazing post i am too happy to share my knowledge here with friends.

 28. Walter

  11 września 2017 at 18:47

  I couldn’t refrain from commenting. Perfectly written!

 29. real estate deal

  12 września 2017 at 05:18

  Great beat ! I wish to apprentice while you amend your site, how can i
  subscribe for a weblog website? The account aided me a appropriate deal.
  I were tiny bit familiar of this your broadcast offered vibrant clear idea

 30. financial loans

  12 września 2017 at 14:03

  I really like reading an article that can make people think.

  Also, many thanks for allowing for me to comment!

 31. phone book

  12 września 2017 at 22:39

  If you desire to obtain a good deal from this article then you have
  to apply these methods to your won website.

 32. start up business loans

  13 września 2017 at 08:09

  Hi! Quick question that’s entirely off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly?

  My web site looks weird when browsing from my iphone 4.
  I’m trying to find a theme or plugin that might be able to resolve this issue.

  If you have any suggestions, please share. Thank you!

 33. Eldon

  13 września 2017 at 19:13

  Pretty! This has been an incredibly wonderful article.
  Thank you for supplying this info.

 34. free cam

  14 września 2017 at 12:26

  Youre so cool! I dont suppose Ive read something like this before. So good to seek out any individual with some authentic thoughts on this subject. realy thanks for beginning this up. this web site is one thing that is needed on the internet, somebody with a little bit originality. useful job for bringing one thing new to the web!

 35. webcam gay

  14 września 2017 at 14:36

  Oh my goodness! an incredible article dude. Thanks Nonetheless I am experiencing problem with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting equivalent rss drawback? Anyone who knows kindly respond. Thnkx

 36. Keith

  15 września 2017 at 18:24

  Thank you for the auspicious writeup. It in reality used to be a enjoyment account it.
  Glance complex to more delivered agreeable from you!
  By the way, how could we keep in touch?

 37. best tips travelling

  17 września 2017 at 01:05

  Yes! Finally someone writes about golf courses.

 38. macau tourism presents

  17 września 2017 at 05:21

  I think the admin of this site is actually working hard
  for his web site, for the reason that here every data is quality based stuff.

 39. adonis golden ratio reviews

  17 września 2017 at 15:27

  An attention-grabbing discussion is worth comment. I feel that it’s best to write more on this topic, it may not be a taboo subject but typically people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 40. irish golf

  18 września 2017 at 11:20

  I always emailed this blog post page to all my contacts, since if like
  to read it then my links will too.

 41. Alanna

  18 września 2017 at 18:25

  Hmm is anyone else encountering problems with the pictures on this blog loading?
  I’m trying to determine if its a problem on my end or if it’s the
  blog. Any feed-back would be greatly appreciated.

 42. phlebolog.com.ua

  19 września 2017 at 08:17

  Hi, I log on to your new stuff like every week.
  Your humoristic style is witty, keep up the good work!

 43. Taktik Diskusi Olahraga

  19 września 2017 at 17:06

  Your home is valueble for me. Thanks!…

 44. you are actually a excellent webmaster. The web
  site loading velocity is amazing. It seems that you are doing any distinctive trick.
  In addition, The contents are masterpiece. you have
  performed a excellent job on this subject!

 45. LED light

  20 września 2017 at 15:08

  Your home is valueble for me. Thanks!…

 46. I’d like to find out more? I’d want to find out some additional information.

 47. Rosie

  21 września 2017 at 14:18

  My family members all the time say that I am killing my time here at web, but I know I am getting knowledge daily
  by reading such fastidious articles.

 48. dating web page

  21 września 2017 at 14:22

  Howdy, I do believe your blog could be having browser compatibility issues.
  Whenever I take a look at your blog in Safari, it looks fine however when opening in IE, it has some overlapping issues.
  I merely wanted to give you a quick heads up! Besides that, excellent blog!

 49. bigger butt

  22 września 2017 at 11:32

  What’s up i am kavin, its my first time to commenting anyplace, when i read
  this post i thought i could also create comment due to this
  brilliant article.

 50. http://www.hmrom.com

  22 września 2017 at 14:24

  I always used to read article in news papers but now as I am a user of web so from now I am using net for content, thanks to web.

 51. piano lessons for kids chicago

  22 września 2017 at 17:44

  Your house is valueble for me. Thanks!…

 52. www.ggdg.co

  22 września 2017 at 20:06

  Hi there, I read your blogs daily. Your humoristic style is awesome, keep doing what you’re doing!

 53. SLR Camera

  23 września 2017 at 01:15

  Oh my goodness! an amazing article dude. Thank you Nonetheless I’m experiencing difficulty with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anybody getting identical rss downside? Anyone who is aware of kindly respond. Thnkx

 54. Limo

  23 września 2017 at 15:26

  Hello! I simply want to give an enormous thumbs up for the good data you’ve got right here on this post. I will likely be coming back to your weblog for extra soon.

 55. jasa view youtube

  23 września 2017 at 21:05

  There’s noticeably a bundle to find out about this. I assume you made sure nice points in options also.

 56. hacker forums

  23 września 2017 at 23:27

  Hey! I just wish to give a huge thumbs up for the great information you will have right here on this post. I can be coming again to your weblog for extra soon.

 57. web.bme.mcu.edu.tw

  24 września 2017 at 11:11

  Thanks in support of sharing such a pleasant thought, paragraph is pleasant, thats
  why i have read it entirely

 58. Maryanne

  24 września 2017 at 22:43

  Amazing! Its in fact awesome article, I have got much clear idea regarding from this piece
  of writing.

 59. Blockchain Jobs at Banks

  25 września 2017 at 11:45

  This really answered my downside, thank you!

 60. Truly no matter if someone doesn’t know afterward its up to other users that they will assist, so
  here it occurs.

 61. Rosa

  26 września 2017 at 10:37

  No matter if some one searches for his necessary thing, so he/she wants
  to be available that in detail, therefore that thing is
  maintained over here.

 62. I visited many blogs except the audio feature for audio songs current at this website is actually marvelous.

 63. What’s up, I wish for to subscribe for this blog to get newest updates, therefore where can i do
  it please help out.

 64. prediabetes treatment

  27 września 2017 at 15:26

  Spot on with this write-up, I really think this website needs much more consideration. I’ll in all probability be once more to read much more, thanks for that info.

 65. how to find out more about a guy

  27 września 2017 at 19:02

  Spot on with this write-up, I really suppose this website wants far more consideration. I’ll in all probability be once more to learn much more, thanks for that info.

 66. There is noticeably a bundle to learn about this. I assume you made sure good factors in features also.

 67. Good day! I simply wish to give a huge thumbs up for the nice information you’ve got right here on this post. I will be coming back to your blog for more soon.

 68. image.sezn.ru

  28 września 2017 at 07:51

  you are truly a good webmaster. The web site loading velocity is incredible.
  It seems that you’re doing any unique trick.

  Moreover, The contents are masterpiece. you have done a fantastic activity on this topic!

 69. leo man love capricorn woman

  28 września 2017 at 11:49

  It’s best to take part in a contest for one of the best blogs on the web. I will recommend this web site!

 70. hard trap

  28 września 2017 at 19:34

  Your place is valueble for me. Thanks!…

 71. Miguneingzep

  29 września 2017 at 01:53

  Keflex 750mg Dosage Rio Rico Pharmacy Canadian Rx Net [url=http://tadalaf20mg.com ]cialis price[/url] Cialis 20mg Unterschied

 72. Eulah

  29 września 2017 at 06:18

  WOW just what I was looking for. Came here by searching for ig

 73. Kieran

  29 września 2017 at 09:29

  Hello, I enjoy reading through your article. I wanted to write a little
  comment to support you.

 74. I’d must check with you here. Which is not one thing I usually do! I enjoy studying a submit that will make individuals think. Also, thanks for allowing me to remark!

 75. www.l2baron.com

  29 września 2017 at 12:20

  I am sure this article has touched all the internet viewers,
  its really really pleasant piece of writing on building up new website.

 76. how to make your cancer man happy

  29 września 2017 at 15:01

  Your house is valueble for me. Thanks!…

 77. amitytravel.ru

  30 września 2017 at 00:24

  I used to be able to find good advice from your blog articles.

 78. how to make aquarius crazy about you

  1 października 2017 at 20:37

  Youre so cool! I dont suppose Ive learn something like this before. So good to find any individual with some authentic thoughts on this subject. realy thanks for starting this up. this web site is one thing that’s wanted on the internet, somebody with a little originality. helpful job for bringing one thing new to the internet!

 79. make holiday travel

  2 października 2017 at 00:00

  It’s very straightforward to find out any topic on web
  as compared to textbooks, as I found this article at this website.

 80. click my link

  2 października 2017 at 00:05

  Would you be fascinated about exchanging hyperlinks?

 81. jual viewer

  2 października 2017 at 07:53

  I’d should verify with you here. Which isn’t something I often do! I get pleasure from studying a publish that may make individuals think. Also, thanks for allowing me to comment!

 82. electric bikes sale

  2 października 2017 at 12:06

  It’s onerous to search out educated people on this matter, however you sound like you already know what you’re speaking about! Thanks

 83. heart muscle

  2 października 2017 at 18:13

  Yes! Finally something about well-known dating.

 84. sms service uae

  2 października 2017 at 22:13

  It is best to take part in a contest for among the best blogs on the web. I’ll advocate this site!

 85. Miguneingzep

  3 października 2017 at 04:26

  Achat De Cialis En Espagne Comprar Cialis Generico En Murcia Best Generic Viagra Pharmacies [url=http://ordercheapvia.com]viagra[/url] Xenical Prix En Pharmacie

 86. dating web site

  3 października 2017 at 08:09

  Spot on with this write-up, I truly believe that this website needs a lot
  more attention. I’ll probably be returning to read through more, thanks for the advice!

 87. fat diminisher system review

  3 października 2017 at 08:16

  The subsequent time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as a lot as this one. I mean, I know it was my choice to read, however I truly thought youd have something attention-grabbing to say. All I hear is a bunch of whining about one thing that you possibly can repair if you werent too busy on the lookout for attention.

 88. leo man scared of love

  3 października 2017 at 11:31

  An interesting discussion is value comment. I believe that you must write extra on this matter, it might not be a taboo topic however generally persons are not enough to talk on such topics. To the next. Cheers

 89. does cancer man still love me

  3 października 2017 at 15:01

  Would you be interested in exchanging links?

 90. dropbox business

  3 października 2017 at 22:45

  An fascinating discussion is price comment. I think that you must write more on this topic, it may not be a taboo topic however usually persons are not enough to talk on such topics. To the next. Cheers

 91. heart attacks

  4 października 2017 at 18:52

  I think the admin of this web site is really working hard in support of his site, for the reason that here
  every data is quality based information.

 92. florist

  4 października 2017 at 21:17

  The next time I learn a weblog, I hope that it doesnt disappoint me as a lot as this one. I imply, I know it was my choice to learn, however I really thought youd have something attention-grabbing to say. All I hear is a bunch of whining about something that you would fix if you happen to werent too busy searching for attention.

 93. holiday travel today

  4 października 2017 at 23:33

  My brother suggested I might like this blog.

  He was once entirely right. This publish truly made my day.

  You can not imagine simply how a lot time I had
  spent for this information! Thanks!

 94. Paige

  5 października 2017 at 12:23

  Hi there to every one, the contents present at this website are truly amazing for people experience, well, keep up the good work fellows.

 95. floristeria en Argentina

  5 października 2017 at 23:27

  Your place is valueble for me. Thanks!…

 96. pt.wikipedia.org

  5 października 2017 at 23:31

  Actually when someone doesn’t know afterward its up to other
  visitors that they will help, so here it takes place.

 97. lebanonxtremeleisure.com.ultrafastdnn.com

  7 października 2017 at 09:52

  Hello to every one, the contents existing at
  this website are truly remarkable for people knowledge, well, keep
  up the good work fellows.

 98. custom soccer jerseys

  8 października 2017 at 03:28

  Great post.

 99. Phil

  8 października 2017 at 05:56

  What’s up to every one, the contents existing at
  this website are really amazing for people knowledge, well,
  keep up the nice work fellows.

 100. Miguneingzep

  9 października 2017 at 02:52

  Prix Du Levitra 10 Maison De La Gendarmerie Jenerik Priligy Albendazole For Sale [url=http://cheaplevi.com]india 4 pharmacy levitra cheap[/url] Cialis 20mg Online Apotheke Canadian Drugstore Viagra Cialis Brausetabletten

 101. contract phones encapsulate

  9 października 2017 at 08:41

  I appreciate, lead to I found just what I used to be having a
  look for. You’ve ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have
  a nice day. Bye

 102. domain registrar

  9 października 2017 at 15:08

  If you are going for best contents like I do, simply visit this web site every day for the reason that
  it offers quality contents, thanks

 103. bigger butt workouts

  9 października 2017 at 17:31

  I was recommended this website by my cousin. I’m not sure whether
  this post is written by him as nobody else know such detailed about my difficulty.

  You are wonderful! Thanks!

 104. Learn SEO in simple way

  9 października 2017 at 22:50

  I’d must check with you here. Which isn’t one thing I often do! I take pleasure in studying a post that will make individuals think. Additionally, thanks for allowing me to comment!

 105. certain asbestos

  10 października 2017 at 04:26

  Incredible points. Solid arguments. Keep up the great work.

 106. spell to get a man to love you

  10 października 2017 at 09:40

  Spot on with this write-up, I actually think this web site wants way more consideration. I’ll in all probability be again to read rather more, thanks for that info.

 107. smart phone applications

  10 października 2017 at 09:46

  When some one searches for his necessary thing, so he/she wants to be available that in detail, therefore that thing is maintained over
  here.

 108. dating web site

  10 października 2017 at 22:11

  Wow, marvelous blog structure! How long have you been running a blog
  for? you made blogging glance easy. The whole look of your web site is wonderful, let
  alone the content!

 109. best youtube networks to join

  11 października 2017 at 01:49

  It’s exhausting to find educated individuals on this topic, however you sound like you realize what you’re speaking about! Thanks

 110. jose wilame araujo rodrigues

  11 października 2017 at 04:25

  This piece of writing will assist the internet visitors for building up new weblog or even a weblog from start to end.

 111. buy hacklink google

  11 października 2017 at 22:43

  Would you be inquisitive about exchanging links?

 112. heart disease multiply

  12 października 2017 at 01:45

  fantastic points altogether, you just gained a logo new reader.
  What would you recommend about your submit that you made some days in the past?
  Any positive?

 113. arsenal soccer jerseys

  12 października 2017 at 03:40

  My family members every time say that I am killing my
  time here at net, however I know I am getting familiarity
  all the time by reading such pleasant articles.

 114. fatal heart

  12 października 2017 at 11:32

  Hi there! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog.

  Is it difficult to set up your own blog? I’m not very
  techincal but I can figure things out pretty quick. I’m thinking about setting up my own but I’m not
  sure where to begin. Do you have any points or suggestions?
  Cheers

 115. nhan.edu.vn

  12 października 2017 at 12:03

  Stunning quest there. What happened after? Good luck!

 116. Miguneingzep

  13 października 2017 at 21:35

  Cialis Medicaments Generiques [url=http://tadalaf20mg.com]cialis price[/url] Wann Nehme Ich Levitra Ein Dostinex No Prescription Propecia Itch Scalp

 117. website whenever

  14 października 2017 at 20:25

  Hmm is anyone else having problems with the pictures on this blog
  loading? I’m trying to find out if its a problem on my end or if
  it’s the blog. Any feedback would be greatly appreciated.

 118. argosy

  14 października 2017 at 21:04

  You must take part in a contest for among the finest blogs on the web. I will advocate this website!

 119. Deidre

  14 października 2017 at 23:43

  I was suggested this website by my cousin. I am not sure whether
  this post is written by him as nobody else know such detailed about
  my problem. You’re incredible! Thanks!

 120. asbestos study first

  16 października 2017 at 05:12

  I’d like to find out more? I’d want to find out
  some additional information.

 121. expert asbestos removal

  16 października 2017 at 18:39

  I used to be able to find good information from your articles.

 122. Dadado Veig

  18 października 2017 at 01:03

  Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you
  so much, However I am having problems with your RSS.
  I don’t know why I am unable to join it. Is there anybody else having the same RSS issues?

  Anyone who knows the answer will you kindly respond?
  Thanks!!

 123. Grupo Coral

  18 października 2017 at 14:14

  Hello this is kind of of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors
  or if you have to manually code with HTML.
  I’m starting a blog soon but have no coding knowledge so I wanted to get guidance from someone with experience.
  Any help would be greatly appreciated!

 124. right timex

  18 października 2017 at 14:37

  Saved as a favorite, I love your web site!

 125. Umanizzare

  19 października 2017 at 02:42

  I am regular reader, how are you everybody? This post posted at this web page is in fact good.

 126. Luiz Gastão Bittencourt

  19 października 2017 at 12:26

  Hurrah, that’s what I was exploring for, what a stuff!
  existing here at this web site, thanks admin of this site.

 127. Lelio Junior

  19 października 2017 at 13:33

  You are so awesome! I don’t suppose I have read through anything like this before.
  So wonderful to discover somebody with a few genuine thoughts on this subject
  matter. Really.. thank you for starting this up. This website is one
  thing that’s needed on the internet, someone with a bit of originality!

 128. Lelio Vieira Carneiro

  19 października 2017 at 19:51

  Wonderful, what a website it is! This website provides helpful data to us, keep it up.

 129. Lelio Junior

  19 października 2017 at 20:39

  If you are going for finest contents like me,
  just pay a quick visit this web page every day because it gives feature contents, thanks

 130. Carlos Eduardo Correa da Veig

  20 października 2017 at 10:17

  Stunning story there. What happened after?

  Good luck!

 131. Faith

  20 października 2017 at 17:54

  Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging for?

  you make blogging look easy. The overall look of
  your web site is magnificent, let alone the content!

 132. Miguneingzep

  20 października 2017 at 22:23

  Costo Priligy Generico [url=http://howtogetvia.com]viagra online pharmacy[/url] Where Can I Buy Thyroxine In N.Z

 133. asbestos removal

  21 października 2017 at 00:20

  excellent submit, very informative. I ponder why the other specialists of this sector don’t realize this.
  You must proceed your writing. I am sure, you have a huge readers’ base already!

 134. Miguneingzep

  21 października 2017 at 05:11

  Best Place To Buy Viagra [url=http://leviprices.com]cost of levitra 20mg[/url] 50 Mg Di Sildenafil Cialis Generico Profilo Amoxicillin Stomach Pain Children

 135. Umanizzare presídios

  21 października 2017 at 13:20

  Hello, after reading this remarkable article i am also cheerful to share my experience here with colleagues.

 136. Itamar Serp

  21 października 2017 at 15:17

  There is definately a lot to learn about this issue. I love all
  of the points you have made.

 137. Umanizzare presidios

  22 października 2017 at 20:50

  It’s awesome designed for me to have a website, which is good in support of my know-how.

  thanks admin

 138. Egli Diana Pinto

  23 października 2017 at 02:07

  What’s up, just wanted to mention, I loved this article.

  It was helpful. Keep on posting!

 139. contract phones

  23 października 2017 at 05:43

  Why people still make use of to read news papers when in this technological world
  everything is existing on web?

 140. Itamar Serp

  23 października 2017 at 14:35

  You can definitely see your skills within the work you write.
  The arena hopes for even more passionate writers like
  you who aren’t afraid to say how they believe. All the time follow your heart.

 141. tercio borlenghi jr

  23 października 2017 at 17:46

  Greetings! Very helpful advice within this post!

  It is the little changes which will make the greatest changes.
  Many thanks for sharing!

 142. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  23 października 2017 at 20:23

  This text is worth everyone’s attention. Where can I find
  out more?

 143. Dadado Veig

  24 października 2017 at 01:33

  Appreciate this post. Will try it out.

 144. Lelio Vieira Carneiro

  24 października 2017 at 10:47

  Great article. I’m going through a few of these issues as well..

 145. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  24 października 2017 at 17:40

  I must thank you for the efforts you have put in writing this blog.
  I really hope to see the same high-grade blog posts by you later on as well.
  In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my own website now 😉

 146. Egli Diana Pinto

  25 października 2017 at 00:13

  I am now not certain where you are getting your info, however
  great topic. I needs to spend some time studying much more or working out more.
  Thanks for magnificent information I used to be in search of this
  information for my mission.

 147. right timex

  25 października 2017 at 02:14

  Great weblog here! Additionally your site quite a bit up very fast!
  What web host are you using? Can I am getting your associate link for your host?
  I want my web site loaded up as fast as yours lol

 148. Irwin

  25 października 2017 at 14:00

  It’s going to be end of mine day, however before ending I am reading this
  impressive article to improve my knowledge.

 149. Lélio Vieira Carneiro Junior

  25 października 2017 at 23:27

  Yes! Finally something about confer heart.

 150. certain asbestos

  26 października 2017 at 04:03

  I couldn’t refrain from commenting. Perfectly written!

 151. Egli Diana Pinto

  26 października 2017 at 13:15

  Do you have any video of that? I’d want to find out some additional information.

 152. Miguneingzep

  27 października 2017 at 14:38

  Venta Cialis Precios Effects Of Alcohol On Amoxicillin Viagra Cialis Netdoktor [url=http://genericviabuy.com]viagra[/url] Wellbutrin Xl 300 Mg Buy

 153. Grupo Serval presídios

  28 października 2017 at 01:48

  There is certainly a great deal to know about this issue.
  I love all the points you have made.

 154. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  28 października 2017 at 06:48

  Hi, just wanted to say, I liked this post. It was funny.

  Keep on posting!

 155. Carlos Eduardo Veiga

  28 października 2017 at 09:58

  WOW just what I was searching for. Came here by searching for hello

 156. Grupo Coral fraude

  29 października 2017 at 01:40

  Its like you read my thoughts! You seem to know so much
  about this, like you wrote the guide in it or something.
  I believe that you could do with some percent to drive the message home a
  little bit, but instead of that, this is fantastic blog.
  An excellent read. I will definitely be back.

 157. enghour.com

  29 października 2017 at 04:17

  Remarkable! Its truly awesome paragraph, I have got much clear idea about from this post.

 158. website design

  29 października 2017 at 15:34

  Oh my goodness! Amazing article dude! Many thanks, However I am
  experiencing problems with your RSS. I don’t know why
  I cannot join it. Is there anybody getting similar RSS issues?

  Anyone who knows the answer can you kindly respond? Thanx!!

 159. Miguneingzep

  30 października 2017 at 21:38

  PiРів„– Cialis Kamagra Comprar Tadalafil Propecia [url=http://levibuying.com]vardenafil vs viagra[/url] Centurion Laboratories Canadian Cialas Without Kaufen Viagra 100mg

 160. monthly phone

  31 października 2017 at 10:03

  Why viewers still make use of to read news papers when in this technological
  world all is presented on net?

 161. popular security devices

  31 października 2017 at 13:27

  If some one wishes expert view on the topic of running a blog afterward i recommend him/her to visit this
  web site, Keep up the nice work.

 162. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  31 października 2017 at 19:49

  Hey very interesting blog!

 163. tercio borlenghi junior

  1 listopada 2017 at 12:55

  When someone writes an paragraph he/she retains the plan of a user in his/her mind that how a user
  can be aware of it. So that’s why this post is great.

  Thanks!

 164. Miguneingzep

  1 listopada 2017 at 15:42

  Xenical 120 Mg Price Uk Cialis A Day [url=http://bestviaonline.com]buy viagra online[/url] Synthroid For Purchase Cialis Costo Ufficiale

 165. José Wilame Araújo Rodrigues

  6 listopada 2017 at 14:09

  I am truly delighted to glance at this weblog posts which contains plenty of useful facts, thanks for providing these kinds of information.

 166. Miguneingzep

  7 listopada 2017 at 20:45

  Kamagra 100mg Oral Jelly Side Effects [url=http://ordercheapvia.com]viagra[/url] Amoxicillin Itchy Bumps Rash Picture On Sale Generic Macrobid In Canada Store Overseas Propecia Hormones Effects

 167. expert asbestos

  8 listopada 2017 at 00:16

  wonderful submit, very informative. I’m wondering why the other experts of this sector do not notice this.
  You should proceed your writing. I’m confident, you have a great readers’ base already!

 168. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  11 listopada 2017 at 07:59

  You should be a part of a contest for one of the best sites on the web.
  I will highly recommend this blog!

 169. Tammy

  11 listopada 2017 at 08:51

  whoah this weblog is wonderful i really like reading your articles.
  Stay up the good work! You recognize, lots of persons are hunting round for this
  information, you could aid them greatly.

 170. home security camera systems with audio

  12 listopada 2017 at 11:22

  Do you feel who they may well be more stable in your home?

 171. Lelio Junior

  12 listopada 2017 at 15:37

  I have read several excellent stuff here. Certainly value bookmarking for revisiting.
  I surprise how much effort you put to make
  the sort of fantastic informative web site.

 172. pron best

  14 listopada 2017 at 16:50

  E0FtqD Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for? you make running a blog look easy. The whole glance of your web site is wonderful, as well as the content!

 173. home security camera reviews 2014

  15 listopada 2017 at 07:00

  Do you need sliding courtyard panel within your home?

 174. home security camera systems diy

  15 listopada 2017 at 15:35

  To keeping your possessions in complete safety?

 175. cheap apartments for rent in Dubai

  15 listopada 2017 at 17:51

  Pretty! This was a really wonderful article. Thank you for supplying these details.

 176. home security systems walmart

  15 listopada 2017 at 20:17

  Are you serious about the ones you love?

 177. anal pussy rape

  15 listopada 2017 at 21:09

  Thanks a lot for the blog.Much thanks again. Much obliged.

 178. Kitchens Middleton

  16 listopada 2017 at 07:20

  Wow! Thank you! I always wanted to write on my blog something like that. Can I include a fragment of your post to my blog?

 179. Escort Companions

  17 listopada 2017 at 16:09

  I wanted to thank you for this great write-up, I certainly loved every small bit of it. I ave bookmarked your internet site to look at the newest stuff you post.

 180. What’s up i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read this post i thought
  i could also create comment due to this good piece of writing.

 181. Floorswitch flooring app

  20 listopada 2017 at 04:42

  Im obliged for the article.Thanks Again. Cool.

 182. try this website

  20 listopada 2017 at 11:31

  Very informative article post.Really thank you! Fantastic.

 183. for more info

  20 listopada 2017 at 11:53

  the time to study or go to the material or internet sites we ave linked to below the

 184. Miguneingzep

  21 listopada 2017 at 18:59

  Cheap Propecia Online Vibramycin Dose Rate [url=http://tadalaf20mg.com]cialis price[/url] Cialis 20mg Angebot Cialis Espana

 185. Miguneingzep

  22 listopada 2017 at 21:01

  Cialis 12 [url=http://viafreetrial.com]viagra[/url] Order Generic Tadalis Sx Soft

 186. security guard company

  23 listopada 2017 at 10:06

  Very informative article.Thanks Again. Really Cool.

 187. PranaVida

  23 listopada 2017 at 23:56

  Would you be involved in exchanging links?

 188. Cryptocurrency wallet

  24 listopada 2017 at 01:42

  Thanks-a-mundo for the post.Thanks Again. Cool.

 189. Home Equity Loans in Alhambra

  24 listopada 2017 at 13:55

  My brother suggested I might like this website. He was entirely right. This post truly made my day. You cann at imagine simply how much time I had spent for this information! Thanks!

 190. Best Home Loans in San Marino

  24 listopada 2017 at 17:24

  In fact, a systematic graphical representation is done by professional designers who have creative bent

 191. Best Mortgage Rates in Rosemead

  24 listopada 2017 at 22:42

  Im obliged for the post.Really looking forward to read more. Great.

 192. nackte muschi

  25 listopada 2017 at 00:27

  Your style is very unique compared to other folks I have read stuff from. I appreciate you for posting when you ave got the opportunity, Guess I all just book mark this site.

 193. playground balance beams

  26 listopada 2017 at 18:42

  Nice blog here! Also your web site loads up fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my web site loaded up as quickly as yours lol

 194. Jetski tours

  28 listopada 2017 at 00:35

  Very nice write-up. I absolutely love this site. Continue the good work!

 195. VANCOUVER SEO

  30 listopada 2017 at 22:07

  I truly appreciate this post. I ave been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Google. You have made my day! Thank you again.

 196. Vancouver SEO

  1 grudnia 2017 at 00:00

  Major thankies for the blog post.Much thanks again. Keep writing.

 197. compare services

  2 grudnia 2017 at 06:53

  If you are ready to watch comical videos online then I suggest you to pay a visit this web page, it includes in fact so humorous not only movies but also additional data.

 198. http://thanglongtour.com

  2 grudnia 2017 at 08:46

  Remarkable! Its genuinely amazing article, I have got much
  clear idea regarding from this article.

 199. SEO

  3 grudnia 2017 at 02:36

  Say, you got a nice blog post.Much thanks again. Really Cool.

 200. Cremation Keepsake

  3 grudnia 2017 at 16:12

  Say, you got a nice article.Thanks Again. Really Great.

 201. rapid weight loss

  4 grudnia 2017 at 11:31

  Really enjoyed this blog article.Really looking forward to read more. Much obliged.

 202. yahoo support number

  4 grudnia 2017 at 15:27

  It as hard to find experienced people about this topic, however, you sound like you know what you are talking about! Thanks

 203. VIP Financing Solutions reviews

  4 grudnia 2017 at 21:21

  Your style is so unique compared to other people I have read stuff from. Thank you for posting when you ave got the opportunity, Guess I all just book mark this site.

 204. TSX TODAY

  5 grudnia 2017 at 01:14

  Thanks for sharing, this is a fantastic blog post.Really looking forward to read more. Much obliged.

 205. vancouver seo

  5 grudnia 2017 at 09:04

  You are a great writer. Please keep it up!

 206. prevodjenje sa nemackog na srpski

  5 grudnia 2017 at 15:07

  Really appreciate you sharing this article.Really looking forward to read more. Great.

 207. back pain bradenton

  6 grudnia 2017 at 07:31

  Thank you for sharing this very good post. Very interesting ideas! (as always, btw)

 208. didim escort

  6 grudnia 2017 at 11:06

  Looking forward to reading more. Great blog.Thanks Again. Want more.

 209. lithium battery manufacturer

  6 grudnia 2017 at 13:05

  You need to take part in a contest for the most effective blogs on the web. I will suggest this website!

 210. 4 steps to start believing

  6 grudnia 2017 at 17:11

  Roman Polanski How do I put rss feeds on a classic blogger template?

 211. Consumer Financing for Contractors

  7 grudnia 2017 at 05:14

  Wonderful article! We are linking to this great content on our website. Keep up the great writing.

 212. gay

  7 grudnia 2017 at 17:14

  Say, you got a nice article.Much thanks again. Really Great.

 213. 1Z0-061 Dumps

  7 grudnia 2017 at 19:18

  Thanks so much for the blog article.Thanks Again. Will read on click here

 214. video production services�

  7 grudnia 2017 at 19:26

  Really informative article.Really thank you! Great.

 215. kyosho inferno neo 2

  7 grudnia 2017 at 23:01

  Very good information. Lucky me I found your website by accident (stumbleupon). I ave bookmarked it for later!

 216. arabian desert safari

  8 grudnia 2017 at 03:05

  Some really great posts on this website , regards for contribution.

 217. myfreecams mobile

  8 grudnia 2017 at 09:24

  Well I truly liked studying it. This information offered by you is very constructive for good planning.

 218. more details

  8 grudnia 2017 at 23:34

  Thanks a lot for the post.Thanks Again. Great.

 219. InventHelp Invention Marketing

  9 grudnia 2017 at 22:00

  Thank you for your blog article.Really thank you! Awesome.

 220. soccer

  10 grudnia 2017 at 07:09

  I value the article.Much thanks again. Keep writing.

 221. Vancouver SEO company

  10 grudnia 2017 at 15:19

  This is a beautiful picture with very good lighting

 222. Leia

  10 grudnia 2017 at 21:31

  It as hard to find educated people for this topic, however, you sound like you know what you are talking about! Thanks

 223. ทุบตึก

  12 grudnia 2017 at 05:32

  I visited several websites but the audio feature for audio songs present at this web
  page is truly fabulous.

 224. flamingo phone case

  12 grudnia 2017 at 08:27

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this post plus the rest of the website is extremely good.

 225. VIP Financing Solutions

  13 grudnia 2017 at 03:06

  Very nice post. I definitely appreciate this website. Keep it up!

 226. Best Traffic Source

  13 grudnia 2017 at 12:07

  Well I definitely liked studying it. This subject provided by you is very constructive for accurate planning.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra