Felieton

Jest szansa, że ustawa o Sądzie Najwyższym zostanie uchwalona jeszcze w tym tygodniu

1. Wczoraj mimo wyraźnej obstrukcji totalnej opozycji udało się jednak przeprowadzić pierwsze czytanie projektu ustawy o Sądzie Najwyższym, a debata zamiast przewidywanych 3 godzin trwała, trzy razy dłużej.

Najpierw kilkunastu posłów opozycji składając kolejno wnioski formalne o przerwę, chciało odroczyć procedowanie nad tą ustawą przynajmniej o kilka godzin, ale na szczęście się to nie udało, zostały one odrzucone wyraźną większością głosów.

Później były wystąpienia I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf, przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa Dariusza Zawistowskiego, wreszcie Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, trwające kilka godzin, jak można się było domyślać, mocno krytykujące poselski projekt ustawy o SN.

Szczególną uwagę mogło zwrócić wystąpienie I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf, która miała wyraźne kłopoty żeby przedstawić je poprawną polszczyzną, a w jego trakcie udało się jej nawet przedstawić pogląd, że suwerenem w naszym kraju jest Konstytucja RP, a nie naród jak jest zapisane w jej art. 4.

Później miały miejsce 5 -minutowe wystąpienia przedstawicieli klubów i kół parlamentarnych, a także seria stu kilkudziesięciu pytań zadawanych głównie przez posłów opozycji posłowi sprawozdawcy i ministrowi sprawiedliwości.

Pytania posłów opozycji tak naprawdę nie miały takiego charakteru, były one raczej 1-minutowymi wystąpieniami politycznymi, często mającymi charakter gróźb adresowanych po posłów Zjednoczonej Prawicy, za zgłoszenie tego projektu ustawy i popieranie go w pracach sejmowych.

Późnym wieczorem Sejm przegłosował przejście do II czytania ustawy bez kierowani jej do komisji sejmowej, więc wszystko na to wskazuje, że już w najbliższy czwartek może się odbyć III czytanie czyli głosowanie, a później projekt trafi do Senatu

2. Wielogodzinnym obradom towarzyszyły wycieczki posłów Platformy i Nowoczesnej do protestujących pod Sejmem Obywateli RP i naradzanie się z nimi, na którą godzinę mają zgromadzić znacznie większe ilości ludzi.

Ciągle chyba aktualny jest plan forsowania przez protestujących, barierek rozstawionych pod Sejmem i okupacji budynków tak, aby uniemożliwić sejmowe prace nad ustawą o SN i tym samym zablokować zmiany w polskim sądownictwie.

Tego rodzaju akcje opozycji sejmowej i środowisk protestujących pod Sejmem, będą trwały, co najmniej do późnego wieczora w piątek, ponieważ dopiero wtedy najprawdopodobniej zakończą się prace nad ustawą o SN zarówno w Sejmie jak i w Senacie.

Trochę zamieszania spowodowało wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy, który przedstawił propozycję krótkiej nowelizacji już uchwalonej ustawy o KRS, tak, aby 15 sędziów wybieranej do tej Rady wybierać większością 3/5, a więc będzie to wymagało porozumienia przynajmniej z częścią opozycji.

Przy czym prezydent, nie zasugerował żadnych zmian w procedowanej ustawie o SN, co oznacza, że po uchwaleniu prezydenckiej zmiany w ustawie o KRS, podpisze ją w takim kształcie, w jakim zostanie przyjęta przez Parlament.

3. Przypomnijmy tylko, że projekt ustawy o Sądzie Najwyższym pozwala na przeniesienie w stan spoczynku dotychczasowego jego składu i powołanie trzech izb: prawa publicznego, prawa prywatnego i dyscyplinarnej

Szczególnie to ostatnie rozwiązanie umożliwiające szybkie pozbywanie się ze wszystkich zawodów prawniczych, osób łamiących prawo, wywołuje tyle negatywnych emocji w środowiskach prawniczych.

Należy jednak wyrazić nadzieję, że mimo obstrukcji w parlamencie i protestów poza nim, uda się w tym tygodniu zakończyć procedowanie nad ustawą o SN, aby komplet 3 ustaw reformujących polskie sądownictwo (także o KRS i nowelizacja ustawy o sądach powszechnych), mogły się już w następnym tygodniu znaleźć na biurku Prezydenta Andrzeja Dudy.

 

Zbigniew Kuźmiuk

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

8 komentarzy

8 Komentarzy

 1. Paweł

  19 lipca 2017 at 11:42

  Kuźmiuk socjalista więc zdrajca i pachołek:

  Dr. Alfred Nossig. (Odczyt w Wiedniu, 1919 r.).

  „Prawem i obowiązkiem żyda jest być bojownikiem socjalizmu, który, zrodziwszy się z ducha żydowskiego, powołany jest, aby tego ducha po całym świecie rozszerzać. Szczęśliwej mieszaninie pierwiastków arystokratycznych i demokratycznych zawdzięcza żydostwo i socjalizm swoją potęgę. Promieniejący dziś w Palestynie duch żydowski i socjalistyczny powinien dokończyć dzieła, które gdzieindziej przygotowują asymilatorzy, t. j. zdobycia całego świata dla socjalizmu zrodzonego z ducha mozaizmu”.

  Dr. Kruk, jeden z czynniejszych członków organizacji „Ferajnigte” w organie partyjnym „Unzer Weg” (Warszawa) Nr 19 z dn. 16.V.1919 r. – w artykule „O powstaniu naszej partji” – pisał:

  „… my przedstawiamy w Polsce syntetyczną ewolucję socjalizmu żydowskiego… Jednak właśnie w Polsce daje się odczuwać szczególnie mocno historyczną konieczność utworzenia terytorjalnej autonomji żydowskiej”.

  Lewy Rosenthal. Cyt. Księga win Judy, str. 106.

  „Co bzdurzycie! Dopóki nie posiadamy prasy, wszystko co czynicie, nadaremne. Napróżno tworzycie towarzystwa, pożyczki, bankuctwa; dopóki nie mamy w ręku prasy, aby narody ogłuszać i mylić, nie urządzimy nic, a nasze panowanie pozostanie urojeniem”.

  Chaskel Cwi Klossel.

  „Jak my żydzi wiemy o tem, że nie-żyd w jakimś bądź zakątku swego serca jest i musi być antysemitą, tak każdy żyd w największej głębi swej istoty jest nienawistnym wszystkiemu, co nie jest żydowskie”.

 2. Wiktoria

  19 lipca 2017 at 19:07

  Myślę,że PIS nie chce żadnych zmian W Sądzie Najwyższym.Dlatego Duda wprowadził poprawkę.Albo PIS nie chce zmian,albo Duda stracił rozum.

 3. Dana

  19 lipca 2017 at 19:51

  Czy jest Pan tak bardzo naiwny, czy Pan udaje? A kiedy oni sie dogadaja? 3/5 ? To przesuniecie w czasie katastrofy i juz ustawowo przex prezydenta zapewnionej.Bedziebblokowanie, awantury, konienie kroliczka i tematy medialne zamiast tego, co obchodzi Polakow.To mozna inaczej zalatwic,a nie przez te3/5, co moze doprowadzic do zerwania Sejmu, a wczesniej karczemnych awantur.Wyobrazic sobie mozna to ich „wybieranie” sedziow SN.Duda nie blysnal znowu.

 4. Rafał Karkosz

  19 lipca 2017 at 19:55

  Szanowny P. Prezydencie,

  głosowałem na Pana, jak i miliony innych Polaków.
  Ponad 90% polskiego Narodu jest za gruntowną reformą systemu sądownictwa!!!
  Ile razy Pan oświadczał, że jest prezydentem wszystkich rodaków?!
  Niech Pan nie broni „nadzwyczajnej kasty” panów, na której czele stoi p. Gersdorf.
  Zastanawia mnie jedna rzecz. Dlaczego po tym, jak opublikowała swoje oświadczenie majątkowe, nie stała się jeszcze przedmiotem badań US i CBA?
  Jeśli takich ludzi Pan broni , przed reformą p. Ziobry (w moim odczuciu jest jedynie kosmetyczną reformą w przypadku braku dekomunizacji sądownictwa), to PAN NIE JEST PREZYDENTEM WSZYSTKICH POLAKÓW, tylko prezydentem tych niecałych 10 % pożytecznych idiotów i „zwolenników” opcji proniemieckiej.
  HAŃBA!!!!
  Jeśli Pan się z tego nie wycofa, żądam ustąpienia Pana ze stanowiska, ponieważ nie reprezentuje Pan woli większości polskiego społeczeństwa- SUWERENA, o którym tak często mówicie, a Gersdorf powiedziała to otwarcie w sejmie.
  „Suwerenem nie jest Naród tylko konstytucja”- kwaśniewskiego (wbrew prawu- zniesiono próg wyborczy, by mogła zostać przyjęta) !!!
  To jest ZDRADA P. Prezydencie!!!!!

  • Dana

   19 lipca 2017 at 20:00

   Duda chce dogodzic wszystkim po rowno.Tak sobie wydedudukowal.

 5. Dana

  19 lipca 2017 at 19:56

  O co tu chodzi? To po polsku:
  „mają zgromadzić znacznie większe ilości ludzi.”

 6. JARO

  20 lipca 2017 at 07:38

  po tym jak wczoraj i w nocy oglądalim co i jak działo się w sejmie, to stwierdzilim, że: 1/PiS „robi” ustawę nieudolnie, 2/ustawa ta głównie zmienia skład sędziowski, a meritum sprawy tylko pobieżnie tyka, 3/”totalna opozycja” zachowuje się jak bydło, 4/PiS, jak na kowbojów przystało, powinien to bydło zagonić do zagród, 5/tego bydlaka, co widać na filmie jak podchodzi od tyłu i wali w plecy jakiegoś posła, powinni wywalić z sejmu – bliżej mu do obory, 6/PiS-owi zarzucają, że wybrało ich 17% społeczeństwa – to ile społeczeństwa wybrało PełO, Nowoczesną Bolszewię czy ZSL licząc tę samą metodą? – 8%, 2%? – i jakie z tego tytułu mają prawa do wypowiadania się w imieniu suwerena czyli narodu, o czem nie wie nawet prezes sądu najwyższego, która bajdurzy, jak po zażyciu mocnych prochów, że suwerenem jest konstytucja? 7/reformie NIE, totalnym zmianom w sądownictwie TAK; i to by było na tyle w sprawie ostatnich wydarzeń; panie europośle Kuźmiuk, obudź się Pan z letargu i zacznij Pan czy pańscy koledzy i koleżanki działać, ale konkretnie i pod suwerena, a nie jakiejś zdeprawowanej, złodziejskiej kasty, która powinna, po tym co wyprawia, zostać wyjęta spod prawa;

 7. Masław

  20 lipca 2017 at 09:28

  Kuźmiuk. Pamiętamy jak zdradziłeś polskie interesy popierając CETA. Pamiętamy, że faktycznie popierałeś najazd Dzikusów do Europy. W głosowaniu się wstrzymałeś, chyba jako jedyny z PiS. Weź się za jakąś uczciwą robotę pasożycie.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra