Celowa dezinformacja na temat prawnej ochrony życia w Salwadorze

0
0
0
/

W ostatnich dniach media po raz kolejny przekazały nieprawdziwe informacje na temat prawnej ochrony życia w Salwadorze. Wykorzystując głośną sprawę skazania 19-latki, która według oceny sądu, umyślnie doprowadziła do śmierci swojego nowonarodzonego dziecka, media powtarzają obnażone przez Instytut Ordo Iuris już ponad rok temu kłamstwa o rzekomym karaniu kobiet za poronienie.

Sprawa o której mowa, dotyczy Evelyn Beatriz Hernández Cruz, która zaszła w ciążę w wyniku gwałtu. W ocenie sądu, Hernández Cruz, prawdopodobnie wspierana przez matkę, z premedytacją pozbawiła życia swoje nowonarodzone dziecko, które będąc w trzecim trymestrze urodziła w toalecie, nie mając zapewnionej żadnej opieki okołoporodowej. Informację o rzekomym skazaniu Hernández Cruz „za poronienie" powieliło wiele polskich tytułów, wskazując że problemem nie jest zbrodnia popełniona przez matkę, lecz obowiązujące w Salwadorze prawo, chroniące życie dziecka od momentu poczęcia.

Należy przy tym podkreślić fakt, że w opisywanym przypadku nie ma mowy o poronieniu – jak relacjonowała część mediów. Czyn o który oskarżono kobietę to dzieciobójstwo. I za ten właśnie czyn kobieta skazana została na 30 lat więzienia. Salwadorski portal elsalvador.com, który szczegółowo opisuje proces Hernández Cruz, podaje, że kobieta została oskarżona i skazana za kwalifikowane zabójstwo. Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zgłosili lekarze z miejscowego szpitala, do którego kobieta zgłosiła się po porodzie, lecz nie chciała wyjawić miejsca pobytu dziecka. Ciało noworodka policja wyłowiła ze zbiornika na szambo.

Należy podkreślić, że obowiązujące w Salwadorze przepisy, w żadnym wypadku nie penalizują poronienia. Prawo przewiduje za aborcję której dokonano pod przymusem karę dla sprawców (a zatem nie dla matki) od 4 do 10 lat pozbawienia wolności (art. 134 Kodeksu karnego), a w przypadku, gdy aborcja została przeprowadzona za zgodą matki dziecka lub przez nią samą, wymiar kary jest niższy i wynosi od dwóch do ośmiu lat (art. 133). W przypadku nieumyślnego spowodowania śmierci dziecka, natomiast, wyłączona jest karalność jego matki (art. 137). Nie ma więc mowy o karaniu za poronienia – doniesienia to sugerujące są nieprawdziwe. Niestety właśnie na tej nieprawdzie zbudowano większość artykułów opisujących przypadek Hernández Cruz.

Kobieta z całą pewnością nie została zatem skazana za aborcję (maksymalny wymiar kary dla matki to osiem lat), ani tym bardziej za poronienie (niekarane), czy nieumyślne spowodowanie śmierci dziecka (wyłączenie karalności).

Przepisy potwierdzające ochronę życia od poczęcia i obejmujące je ochroną prawnokarną zostały wprowadzone do salwadorskiego kodeksu karnego w 1998 r. Rok później także konstytucja Salwadoru została uzupełniona o wyrażone explicite prawo do życia i jego ochronę od poczęcia (art. 1 Konstytucji).

Analiza Ordo Iuris na temat prawnej ochrony życia w Salwadorze.

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną