Felieton

Weto prezydenta Andrzeja Dudy może być elementem planu Jarosława Kaczyńskiego

Wielu polskich patriotów na wieść o zawetowaniu przez prezydenta Dudę ustaw PiS reformujących wymiar sądownictwa zareagowało zbyt emocjonalnie i histerycznie. Uznali oni, że prezydent ich zdradził, a renegaci nie mogli powstrzymać satysfakcji. Moim zdanie ta złość lub ta radość może być przedwczesna. Absolutnie nie wiemy, jakie ustawy zgłosi prezydent, bo to, że sam wystąpi z inicjatywą ustawodawczą w kwestii reformy sądownictwa jest pewne.

Jedną z klasycznych scen w filmach kryminalnych jest scena przesłuchania metodą „dobrego i złego policjanta”. Polega ona na tym, że policjanci dogadują się, i jeden z nich jest „zły” i zastrasza przesłuchiwanego, a drugi jest „dobry” i zdobywa sympatie zastraszonego. Rozgrywka z ustawami w sprawie sądów przypomina mi ten schemat. Tym bardziej, że panuje opinia, że Jarosław Kaczyński to mistrz strategi. Przez lata tę opinię ignorowałem, ale w ostaniach latach, kiedy wszystko układa się po myśli prezesa PiS, zaczynam się zastanawiać czy to nie jest prawda.

Przypomnijmy. Prezydent zawetował ustawy PiS reformujące sądownictwo, bo dawały one władzę ministrowi sprawiedliwości. Ministrem sprawiedliwości jest Zbigniew Ziobro, niebędący formalnie członkiem PiS, syn marnotrawny, który swego czasu odszedł z PiS i starał się zbudować partię patriotyczną pod swoim szyldem. Jak przegrał konkurencję z PiS, to jako syn marnotrawny do PiS powrócił, ale czy ojciec Jarosław Kaczyński mu na pewno wybaczył i zapomniał jego zdradę, tego nie możemy być pewni.

Natomiast Andrzej Duda członkiem PiS przestał być formalnie z racji wykonywania urzędu prezydenta. Nie zdradził nigdy Jarosława Kaczyńskiego, nie porzucił PiS, i nic nie kręcił na boku.

Jednym z postulatów PiS jest wzmocnienie władzy prezydenta. Władze prezydenta wzmacnia się nie poprzez przekazywanie kompetencji w ręce ministra sprawiedliwości, tylko w ręce prezydenta. Moim zdaniem możemy się zatem spodziewać, że cała ta awantura z wetem prezydenta to ustawka. A w końcu, tak jak zamierzano na początku, kompetencje, które w zawetowanym projekcie miał dostać minister sprawiedliwości dostanie prezydent. Byłoby to bardziej zgodne z dążeniem PiS do demokratyzacji ustroju w Polsce – ustrój sądów jest niedemokratyczny, bo sędziowie nie pochodzą z woli ludu. Demokratyczny mandat prezydenta jest o wiele większy niż mandat ministra. Ministra wybiera sejm wybrany przez lud, natomiast prezydent od razu pochodzi z woli ludu.

Dodatkowo ustrój prezydencki jest o wiele bardziej funkcjonalny niż obecny ustrój z dominującą rolą rządu. Prezydent ma stabilną władzę, a rząd musi zabiegać o poparcie sejmu. Stabilna większość PiS to ewenement, zazwyczaj rząd pochodzi z porozumienia kilku partii, co powoduje, że nie może być pewny stabilnej większości.

Pozostaje pytanie czy PiS zyskuje na protestach opozycji czy traci. Zacznijmy od pieniędzy. Protesty kosztują, więc ich przedłużanie osłabia opozycję. PiS gra tak, by opozycja się spłukała, zmęczyła i skompromitowała. Jest to gra bez ryzyka, wiadomo, że opozycja będzie non stop zwalczać PiS, ale dla PiS jest bardziej korzystne, by opozycje walka z PiS kosztowała więcej niż mniej. Po drugie dla PiS bardzo wygodne jest to, że opozycja wypala się w tematach nieinteresujących dla społeczeństwa takich jak ustrój sądownictwa – to, że nie są tematy popularne widać po tym, że protesty groteskowej opozycji przyciągają egzaltowanych emerytów, a protesty nowego formatu dobrze sytuowanych młodych lewicowców, którzy dla rewolucji nie zrezygnują z kawioru.

Jan Bodakowski

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

28 komentarzy

28 Komentarzy

 1. kowalski

  25 lipca 2017 at 10:22

  Ciekawa i oby słuszna analiza.

 2. hansi

  25 lipca 2017 at 10:39

  Panie Bodakowski.
  A aspekt likwidacji, tej groteskowo już aroganckiej mafii, NIE mieści się w Pańskiej optyce postrzegania ? 🙂
  Mafii, której wystarczył JEDEN TELEFON do Dudy od Merkel, żeby cały atak na tę stajnię Augiasza zatrzymać, jak pociąg – hamulcem bezpieczeństwa…
  NIC Panu to nie mówi ? 🙂
  JAK POTĘŻNE są siły, okupujące Polskę, że są w stanie w jednej chwili wstrzymać zagrożenie, dając żydoubeckim zbrodniarzom CZAS na przegrupowanie i uratowanie tyłków ? Nie widzi Pan euforii w szeregach antypolskiej, pasożytniczej swołoczy, jeszcze wczoraj – kwiczącej w panicznym strachu ?..
  Życzyłbym Polsce jednak może Erdogana, który nie boi się nawet Sorosa…
  A Pan, Panie Bodakowski – tradycyjnie opowiada tylko banialuki 🙁 ..
  Z tą swoją, zadowoloną z siebie miną…

 3. Browar

  25 lipca 2017 at 11:07

  Idiotyzmy Pan wypisuje.

 4. tomek

  25 lipca 2017 at 11:27

  25.05.2017 do ministra sprawiedliwości wpłynęła petycja mieszkańców Elbląga o odwołanie prokuratora rejonowego jarosława żelazka. Dlaczego Ziobro nie opublikował jej na stronie ministerstwa zgodnie z ustawą o petycjach z dn.11.07.2014 (Dz. U. z 2014 r. Poz. 1195 art. 8 §1 )

 5. Masław

  25 lipca 2017 at 11:51

  Bodakowski jest coraz głupszy. Zwłaszcza początkiem dla debili „wielu polskich patriotów…” się „wykazał”. Wielu polskich patriotów nie chciało bubla prawnego, tak naprawdę. Przeczytaj w końcu chłopie konstytucję. I niech ktoś ci objaśni kilka rzeczy. Bo sam nie zrozumiesz.
  Jaki plan Jarosława? Nie podawaj się za endeka bo wstyd przynosisz prawdziwym endekom. Gumiś to były działacz UW, żona z żydokomuszej rodzinki, telefon od Makreli. Resztę sobie dopowiedz. Co to za endek, który p=broni postsanacyjnego bezprawia? Na wolnosc24 tego tekstu ci nie puścili? Idź do frondelka albo Sakiewicza. Tam Bodakowski by pasował ze swimi piłsudczykowskimi poglądami (tym właśnie chłopcze jesteś-głupkiem który nie potrafi nawet swoich poglądów dopasować do doktryny politycznej, a ponoć z ciebie politolog [wcześniej podawałeś się za dziennikarza po studiach dziennikarskich-nie wiem kiedy łgałeś-chyba, że sam nie wiesz jakie studia skończyłeś, bo były „kupione”]). Żenujący poziom Bodakowskiego.

  • Masław

   25 lipca 2017 at 11:52

   I jaki plan Jarosława? ten facet w końcu zawsze w swoich intrygach, potyka się o własne nogi. A robią niego geniusza.

  • Jan Janina Jankowski

   26 lipca 2017 at 02:13

   Bodakowski cosik słabuje na umyśle jak typowy przedstawiciel „dobrej zmiany”, który w swej głupocie niczym się nie rożni od fanów „ekonomisty” Petru.

   • Soplica

    31 lipca 2017 at 13:20

    Tylko na wyśmiewki was stać? Głową już nie myślicie tylko głupotą i taki skutek :))) Żaden z Panów nie ma swojej oceny tylko naigrywa się z myśli drugiego. „Głupi”,”słaby na umyśle”, „idiotyzmy wypisuje” – ot retoryka znawców polityki :)))

 6. zjs

  25 lipca 2017 at 13:32

  Strateg strategiem, ale „zdradzieckimi mordami” strzelił sobie w kolano i dał amunicję polszewi. Słabe nerwy. Misterny wywód o planie Kaczyńskiego i ustawce z Dudą jest fantasmagorią. Po co byłoby tworzyć takie konstrukcje jak od razu można było zawrzeć takie prerogatywy prezydenta w ustawie? Opozycji nie zabraknie też kasy na eskalację konfliktu. Mają możnych sponsorów.

  • Mareczek

   30 lipca 2017 at 16:34

   @ zjs; jakie „słabe nerwy”? Po prostu chciał wywołać awanturę i to mu się doskonale udało, a jak się udało, to zasiadł w ławach i cieszył się na całego – razem z tym idiotą Terleckim – pooglądajcie sobie zdjęcia pokazane przez Max Kolonko. Siedzący obok minister spraw wewnętrznych też uśmiecha się pod nosem. To tylko cyrk przed Narodem, a w zanadrzu zatwierdzone ustawy godzący w Naród, m. in. zgoda na swobodną sprzedaż lasów dla tzw. nowo utworzonej firmy, mającej rzekomo budować mieszkania+. Zdaje się, że te mieszkania przeznaczone są nie dla Polaków, ale dla innych najeźdźców, którzy chcą do POLIN. Także teraz będzie można bez nakazu sądowego wyrzucać rodziny z ich własnych mieszkań.

 7. Renata

  25 lipca 2017 at 13:39

  To jest gra.PIS udaje,że coś robi.

 8. Wiki

  25 lipca 2017 at 13:41

  Może do końca kadencji pozytywnie nas zaskoczą.

 9. mania

  25 lipca 2017 at 15:07

  Poczekajmy, dajmy wykazać się prezydentowi. Ja osobiście, nie życzę sobie podpisywania ustaw zawierających sprzeczność z konstytucją nigdy i przez żadnego prezydenta. Nawet jesli obecna konstytucja jest postkomunistycznym POtworkiem prawnym- a może własnie ta akcja PAD-a wzbudzi zaufanie do niego lemingów i zachęci więcej ludzi do głosowania w referendum o jej zmianie? Wtedy POlszewia będzie miec POzamiatane.

 10. kowalski

  25 lipca 2017 at 15:51

  Internauci Narodowcy w polityce liczy się skuteczność.A jak na razie to J.Kaczyński mimo nagonki chazaro-lewackiej machiny propagandy i manipulacji zdołał odsunąć niezwykle antypolską i szkodliwą bandę PO-PSL i zahamował planowy rozklad Polski.PISowi przydało by się poparcie Ruchu Narodowego i jego wpływ na politykę ale do tego potrzeba i rozwagi i jedności a tego brakuje.

 11. Janusz

  25 lipca 2017 at 16:16

  Doskonale wiemy, jakie ustawy zgłosi prezydent – takie, jak w sprawie okradanych od dekady „frankowiczów”, czyli żadne, albo będące w interesie wrogów Polski.

 12. Szukający Drogi

  25 lipca 2017 at 20:17

  Nie kupuję tego. Albo, jak pisze @Renata, to jest gra, a której pis udaje, że coś robi. Albo Duda stchórzył i już nigdy nie będzie okazji na przegonienie nadzwyczajnej kasty.

 13. Goska

  26 lipca 2017 at 05:16

  Całą prawdę o wecie prezydenta wyraził ulubieniec pp Bofdakowskiego i Żebrowskiego https://www.youtube.com/watch?v=_QMhGEXFY-Q

  • Paweł

   26 lipca 2017 at 08:34

   Dosadnie i trafnie. Ciekaw jestem, czy Żebrowski odniósł się do zarzutów o bycie TW?

  • Tomasz

   26 lipca 2017 at 20:45

   Gośka Co Pani nie odpowiada Wojciech Olszański ?Z nie wszystkim co mówi musimy się zgadzać .Może Pani przeszkadza język wypowiedzi wtrąca wulgaryzmy to fakt ale mówi brutalną prawdę o Polsce i Polakach .Pan Jan Bodakowski jest świetnym dziennikarzem również Pani nie odpowiada?

 14. Kazimierz

  26 lipca 2017 at 12:41

  Pan Kaczyński to człowiek obyty w świecie, znający wiele obcych języków, mający kontakty i uznanie zarówno w Polsce jak i w świecie. Nie budzi najmniejszych wątpliwości że przewidział on to wszystko, a nawet znacznie więcej. Nieraz patrząc na niego nie mogę wyjść z podziwu, że w tym małym i nieporadnym ciałku mieszkanie znalazł umysł tak wielki, że nie po prostu nie sposób ująć go w żadne ramy.
  Są tacy, którzy sądzą, że katastrofa smoleńska też nie zdarzyła się przypadkiem, a Jarosław nie zawahał się złożyć na ołtarzu histerii nawet życia swojego brata, aby ratować umiłowaną ojczyznę…

 15. Darek

  30 lipca 2017 at 12:41

  To nie Kaczyński odsunął PO i PSL, ale wyborcy.
  Pan Bodakowski się myli.Duda okazał się tchórzem lub zdrajcą.Nie zachował się jak Polak.
  Obecnie nie ma dobrego rozwiązania.Jedyną szansą jest długa rozmowa prezydenta Trumpa
  z Merkel.
  Już 28 lat mamy niby wolność i co z tego mają Polacy -nic.

 16. kevin

  31 lipca 2017 at 17:06

  voilà un petit test pour voir. En effet je veux absolument que mes liens s’indexent bordel. Ca fait trop là sinon mes amis.

 17. click here

  1 sierpnia 2017 at 09:58

  I’m not sure exactly why but this website is loading extremely slow for me. Is anyone else having this issue or is it a problem on my end? I’ll check back later on and see if the problem still exists.
  click here http://neh.co.nz/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=139595

 18. nba 2k18 coins

  1 sierpnia 2017 at 09:58

  I got this web page from my buddy who informed me about this website and at the moment this time I am visiting this web page and reading very informative articles or reviews at this time.
  nba 2k18 coins http://valongodovouga.net/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=254533:homerfallis97598174

 19. her latest blog

  10 sierpnia 2017 at 03:27

  I simply want to say I am new to weblog and definitely enjoyed this web-site. Probably I’m planning to bookmark your blog post . You really come with very good well written articles. Kudos for sharing with us your website.

 20. look here

  10 sierpnia 2017 at 15:24

  I simply want to say I am newbie to weblog and definitely savored this web-site. More than likely I’m going to bookmark your blog post . You definitely have awesome stories. Bless you for sharing with us your website.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra