Z kraju

Przeciwnicy PiS zmieniają formułę manifestacji [ZDJĘCIA]

Dotychczasowa formuła demonstracji przeciwników PiS, oparta na emerytach, agresji i nienawiści, została zastąpiona na poniedziałkowej demonstracji (24.07.2017) nową atrakcyjniejszą formułą.

Zamiast garstki groteskowych emerytów, można było zobaczyć ludzi młodych i w średnim wieku, zamiast agresji i nienawiści, była skoczna muzyka i zabawne przemówienia, zamiast groteski i obciachu plastikowy profesjonalizm wykreowany na spontan. Zgromadzeni przed pałacem prezydenta domagali się zawetowania wszystkich trzech ustaw reformujących sądownictwo, a nie dwóch.

Wszystko było profesjonalnie ustawione. Od strony Nowego Światu przed pomnikiem prymasa Wyszyńskiego stał samochód z profesjonalnym nagłośnieniem nadający atrakcyjną, skoczną muzykę. Stał on poza zgromadzeniem i robił hałasem wrażenie, że było ono duże.

Uczestnicy zgromadzenia karnie stali w przestrzeni między ulicą Karową (hotel Bristol) a końcem budynku pałacu prezydenckiego. Ustawieni tak, by stojący, nie za blisko siebie, uczestnicy równomiernie zapełnili przestrzeń co umożliwiło fotoreporterom robienie atrakcyjnych zdjęć tłumu – ludzi nie musi być masa, tylko muszą się właściwie ustawić by wyglądali na licznych – ta umiejętność jest absolutnie nieznana zwolennikom PiS, którzy zawsze zbijają się „w kupę”, nie eksponują swoich transparentów, nie pozują fotoreporterom, i robią wrażenie zdecydowanie mniej licznych niż w rzeczywistości. Demonstracja to spektakl, i jak w każdym spektaklu scenografia, rekwizyty i ustawienie aktorów jest ważne.

Cechą charakterystyczną była karność uczestników. Przeważnie mieli plakaty z napisem „konstytucja” rozdawane przez organizatorów. Kiedy każdemu z nich, kiedy rozdawali te plakaty w różnych miejscach zgromadzenia, zadawałem to samo pytanie „kto był tak sympatyczny i zasponsorował druk” otrzymywałem tą samą, identyczną, odpowiedź „grupa przyjaciół” – identyczność frazy rodziła podejrzenie, że była to legenda operacyjna wcześniej przygotowana.

Uczestnicy zgromadzenia karnie nie mieli swoich transparentów, by nie rozbijać odgórnego formatu narracji, opartego na braku transparentów partyjnych i organizacyjnych, by zgromadzenie wyglądało na obywatelskie a nie partyjne. Brak było transparentów z jednoznacznym przekazem, co miało na celu to, aby przekaz wydawał się uniwersalny i jednoznaczny. Format był tak przestrzegany, że transparenty wyglądające na spontanicznie robione miały identyczne hasła.

Choć odmiennie od demonstracji KOD i Obywateli zdominowanych przez emerytów, to zgromadzenie zdominowane było przez osoby młode. Jednak jednych i drugich łączył element trudny do ukrycia. Manifestanci, co widać po ubraniach, byli osobami dobrze sytuowanymi, beneficjentami systemu, przedstawicielami sytej mniejszości, która nie rozumie potrzeb i aspiracji ubogiej większości Polaków. Ekonomiczne i kulturowe wykorzenienie działaczy lewicy na ziemiach polskich od klasy robotniczej, dziś klasy pracowników najemnych, od ich problemów i tożsamości, to stały element. Dla polskojęzycznej lewicy istotna jest gender a nie problemy socjalne dziś rozwiązywane przez PiS, który jest partią socjalną walczącą z banksterami.

W zgromadzeniu istotną rolę odgrywały aktywistki lesbijskie i feministyczne. Co ciekawe aktywiści gejowscy widoczni są bardziej na demonstracjach emerytów z KOD – jest to zasadne w kwestii wizerunkowej, lesbijki nie napawają postronnych obserwatorów taką odrazą jak geje, więc geje służą za wypełniacz demonstracji obciachowych emerytów z KOD, którzy też są wizerunkowo odstręczający, podczas gdy lesbijki służą jako wypełniacz demonstracji opozycji atrakcyjniejszego formatu.

Zza nowego atrakcyjniejszego formatu wyzierała klasyczna ekstremistyczna lewica. Wśród skocznych piosenek puszczano piosenkę włoskich komunistów (znaną już z parady feministek), po koszulkach z Jackiem Kuroniem widać było obecność aktywistów „Krytyki Politycznej”, wielokrotnie zostałem popchnięty za noszenie koszulki z logo „Red is bad”.

Nowy format walki z PiS ma być bardzie zabawą niż poważną konfrontacją. Ma opierać się na skocznej muzyce i poczuciu humoru w stylu „Przekroju” i „Kabaretu starszych panów”, apolityczności. Doskonałym tego przykładem było przemówienie personifikacji tego formatu czyli Szymona Hołowni, który pozytywnie się kojarzy z karmieniem sierot w Afryce i optymistyczną posoborową religijną postawą. Na zgromadzeniu Hołownia przemawiał, zabawnie twierdząc, że „należy walczyć o klej i herbatę”, Polska „potrzebuje jako lidera producenta kleju, a nie mesjaszy”. Przemówienie Hołowni to nie przejaw szaleństwa czy narkotyków, tylko format, zabawnego i atrakcyjnego opakowania bez treści, które przyciągnie młodych, zadowolonych z życia do wspólnej zabawy, której celem jest, co ci młodzi absolutnie nie muszą wiedzieć, odebranie władzy PiS i sprawienie by „było tak jak przedtem”.

Jan Bodakowski

Fot. Jan Bodakowski

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

28 komentarzy

28 Komentarzy

 1. Robert B.

  25 lipca 2017 at 16:30

  Pełen spontan… Ta grafika, te rekwizyty, funkcjonariusze żydowskiej gazety dla Polaków na miejscu… Pełen spontan…

  • miperl

   28 lipca 2017 at 13:08

   Boli was ze w przeciwieństwie do wieców poparcia tego chorego rządu sa tu ludzie uśmiechnięci i weseli cieszący sie życiem. A nie pieciu starószków i nawiedzonych dewot oraz łysych debili o IQ 30. Tak naród ma dosc rzadów debili i odbije swój kraj z rąk magtołów. Bójcie sie zmiany nadchodzą. P.S Bravo dla Areczki my tez będziemy walczyć do końca.

   • Tomasz

    29 lipca 2017 at 15:06

    miperl chcecie rozlewu Polskiej krwi za pieniądze Ukraińców wpłacane na konto fundacji otwarty dialog której Prezesem jest B .Klamek Ukrainiec i jego żona też Ukrainka większość to Ukraińcy wspierani przez G Sorosa .Ukraińcy oraz Volsdojcze i agentura rosyjska RĘCE PRECZ OD POLSKI I POLAKÓW `POLACY NIE DADZĄ SIĘ WYPROWADZIĆ NA ULICĘ .DLATEGO POSIŁKUJECIE SIĘ ŚRODOWISKIEM DEGENERATÓW.NIE JESTEŚ POLAKIEM TYLKO UKRAIŃCEM BANDEROWCEM A NIE POLAKIEM TWOJE WYPOWIEDZI TO JAD NIENAWIŚCI DO POLSKI I POLAKÓW,

   • lewicymowimynie!

    30 lipca 2017 at 15:30

    najwiecej mozesz powalczyc skurwysynu zydowski ze mozesz dostac w leb od ktoregos znac pedale zajebany!

 2. cayt-london

  25 lipca 2017 at 16:30

  sodomici i sodomitki lewizna slowem ,,scum,,tego swiata za pieniadze od soroda ,bnd i oderwanych od zlobu ,za kase gotow podlozyc sie kazdemuodciac te holote od zrodel finansowania to sama odejdzie z ulic ,najlepiej jaky pis teraz zaordynowal wybory wygrywa je w cuglach

 3. Lublinianka

  25 lipca 2017 at 17:53

  Szanowny autorze – czego nie muszą wiedzieć (co muszą wiedzieć, ale czego nie muszą wiedzieć.) Poza tym, pomijając kilka literówek, pełna zgoda.

 4. gosc

  25 lipca 2017 at 17:57

 5. Krzysiek

  25 lipca 2017 at 18:06

  Zorganizowany za pieniądze sorossa, mieli tęczowi wyznawcy nowoczerskiej przeprowadzić majdan, jak na upadlinie. Bartuś Kramek, z ukraińskiej org. Otwarty Dialog, wspierającej banderbataliony mordujące ludność Donbasu, pupilek kazachskiego oligarchy, ale też Balcerowicza, Sorossa i kto tam go wie, kogo jeszcze. Pis ma teraz orzech do zgryzienia, popierali ukrów, poierali majdan i co teraz? Znów pod dywan, bo Putin? Uczcie się na własnych błędach: wywalić fundacje Sorosa, nie sprowadzać banderowców i nie dawać im pola manewru, odciąć lewactwo od dotacji z budżetu państwa.

 6. zjs

  25 lipca 2017 at 18:17

  Na trockistów z Partii Razem Zandberga głosował około 50tys.ludzi. Z 50tys hunwejbinów można wyreżyserować poparcie „ludzi młodych” do tego LGTB i Krytyka Polityczna i hałaśliwe feministki.

 7. Pielgrzym

  25 lipca 2017 at 19:07

  Cóż za zgodne komentarze. To dopiero nazywa się autentyczność i spontaniczność…

 8. finka

  25 lipca 2017 at 19:09

  Widzimy, że nie spontan, dlaczego takich spontanów nie urządza PiS, piar u nich leży, czy naprawdę nie ma w partii nikgo, kto potrafi zorganizować i wynająć ludzi dobrych w takich „imprezach”? Jeszcze jedno, dlaczego PiSowcy milczą, jak zaklęci ws. prowokacji szykowanych przez V kolumne Ukraińców. Fundacja, która instruowała ws. przewrotu powinna być natychmiast zdelegalizowana, bo stanie się, jak się obawia red. Michalkiewicz.

  • leon

   25 lipca 2017 at 20:33

   Pełna zgoda

 9. Wojtek

  25 lipca 2017 at 19:19

  To nie przeciwnicy PiS, tylko całej szeroko rozumianej prawicy. W co grają organizacje na prawo od PiS? Przecież podpalają Polskę, was też to dotyczy. Myślicie, że będziecie mieć lepiej jak obalony zostanie rząd? Musicie spotkać się z zarządem PiS i potwierdzić wsparcie. Jak się uda odeprzeć atak to więcej zyskacie niż stracicie. Nie rozumiem egoizmu partyjnego. POLSKA ważniejsza. Nawet jeśli PiS chcę wszystkim sam, to pokażcie, że jesteście mądrzejsi.

 10. leon

  25 lipca 2017 at 20:32

  A ja apelucję o podawanie nazwiski i adreów zamieszkania demonstrantów , niech przestaną być anonimowi. Chcę wiedzieć komu leży na sercu dobro mojej Ojczyzny

 11. Tomek

  25 lipca 2017 at 20:33

  Najpierw poszedł Pan pod Sejm na kilka godzin przed rozpoczęciem demonstracji i napisał, jak to mało ludzi przyszło, a teraz pisze Pan, że demonstranci specjalnie się szczególnie tak ustawiają, żeby ich więcej było widać (w przeciwieństwie do PiS, co to wg Pana niestety ma się ustawiać „w ścisku”). Oj, jajcarz z Pana albo naprawdę już na siłę chce Pan zaklinać rzeczywistość…

  A co do spontaniczności – każda manifestacja ma organizatorów, którzy narzucają określone hasła czy rozdają transparenty. Tak jest na manifestacjach w obronie sądów i tak jest na manifestacjach PiS, gdzie zwolenników zwożą autobusami, czy gdzie np. posłanka Pawłowicz dryguje tłumem, by wznosił okrzyki przeciw Schetynie czy Petru. Kto nie rozumie, że tak działają manifestacje, jest naiwny.

  • Tomasz

   26 lipca 2017 at 20:19

   Tomek spadaj na Tv Republika TV Trwam Radio Maryja TVP jak tobie nie odpowiadają arykuły portalu Prawy PL Dlaczego Pan Morawiecki zapowiedział przyjęcie kolejne 5 mln Ukraińców?Dlaczego nie chcą przyjąć Polaków mieszkających w Kazachstanie, na Ukrainie ,Litwie, Białorusi itd?Dlaczego PIS nie uchwalił ustawy anty banderowskiej oraz zakazującej zabijanie dzieci poczętych.Pan Prezydent A Duda zdradził PIS .Niemcy już szykują nowy Rząd warszawski premierem ma być Donald Tusk tak pisze niemiecka gazeta opiniotwórcza.Dlatego kodziarze zmienili taktykę ponieważ szykują się do przejęcia władzy za pieniądze G.Sorosa .

 12. awi

  26 lipca 2017 at 08:35

  Czy autor rozumie znaczenie słowa: „personifikacja”? Jeśli rozumie to słowo w zastosowanym kontekście, to niewiele rozumie. Z samych protestów przeciw PiS również. PS. „Personifikacja” to nie to samo, co „persona”. Podpowiadam, gdyby autor nie wiedział, w jakim słowniku szukać, żeby znaleźć.

 13. Prawiczek

  26 lipca 2017 at 14:28

  NARESZCIE! W końcu będzie można bez wstydu przyłączyć się do imprezy, myślę że liczba uczestników już w tydzień się potroi!

 14. Wyatt Ruddle

  29 lipca 2017 at 09:15

  Thank you for posting this awesome article.I really liked your site and will definitely share this on my Instagram.Thanks a lot for a great article.

 15. Julissa Mesko

  29 lipca 2017 at 12:47

  Perfect piece of work you have done, this web site is really cool with great info .

 16. click here

  30 lipca 2017 at 05:22

  Your style is unique compared to other people I have read stuff from. I appreciate you for posting when you’ve got the opportunity, Guess I will just book mark this blog.
  click here http://www.cerrajeriasaavedra.es/component/k2/itemlist/user/1242355

 17. click here

  30 lipca 2017 at 05:23

  hi!,I like your writing so much! share we keep up a correspondence more about your post on AOL? I need an expert on this house to unravel my problem. May be that’s you! Having a look forward to peer you.
  click here http://fzilla.com/index.php/member/1508081/

 18. I’m a huge fan of Game of Thrones.I’ve been watching it since it aired. It feels crazy watching it, isn’t it ? You just can’t predict what’s gonna happen next. You can’t expect whether your favourite character will be alive for the next episode or not. And talk about the graphic violence! Lord it’s just unbelievable.My favourite character is Jon Snow. And not to forget the loads of „theories”lurking around the web about Game of Thrones lol 😛 . To be honest I really liked your blog and will definitely share this on my social profiles i.e. Twitter etc.Thank you for a great post! http://season7gameofthronesonline.com

 19. lewicymowimynie!

  30 lipca 2017 at 15:29

  komuchy,zydy,zlodzieje, malwersanci i malwersantki, esbeki, perwerci, dewianci, pedaly, zboczone baby, wielbiciele europejskiego kolchozu i swinie!!!!
  wojsko na ulice irozstrzelac te swolocz!!!!!

 20. kevin

  31 lipca 2017 at 16:47

  voilà un petit test pour voir. En effet je veux absolument que mes liens s’indexent bordel. Ca fait trop là sinon mes amis.

 21. home page

  1 sierpnia 2017 at 09:58

  I am really enjoying the theme/design of your web site. Do you ever run into any internet browser compatibility issues? A small number of my blog visitors have complained about my site not operating correctly in Explorer but looks great in Safari. Do you have any tips to help fix this problem?
  home page http://www.game-baby.net/profile/alisamullin

 22. view my blog

  1 sierpnia 2017 at 09:58

  No matter if some one searches for his required thing, thus he/she desires to be available that in detail, therefore that thing is maintained over here.
  view my blog http://yellowdevilz.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=578975

 23. fifa 18 coins

  1 sierpnia 2017 at 09:58

  My developer is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the costs. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on various websites for about a year and am worried about switching to another platform. I have heard fantastic things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it? Any kind of help would be greatly appreciated!
  fifa 18 coins http://resanguo.com/home.php?mod=space&uid=57193&do=profile&from=space

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra