Z kraju

Przeciwnicy PiS zmieniają formułę manifestacji [ZDJĘCIA]

Dotychczasowa formuła demonstracji przeciwników PiS, oparta na emerytach, agresji i nienawiści, została zastąpiona na poniedziałkowej demonstracji (24.07.2017) nową atrakcyjniejszą formułą.

Zamiast garstki groteskowych emerytów, można było zobaczyć ludzi młodych i w średnim wieku, zamiast agresji i nienawiści, była skoczna muzyka i zabawne przemówienia, zamiast groteski i obciachu plastikowy profesjonalizm wykreowany na spontan. Zgromadzeni przed pałacem prezydenta domagali się zawetowania wszystkich trzech ustaw reformujących sądownictwo, a nie dwóch.

Wszystko było profesjonalnie ustawione. Od strony Nowego Światu przed pomnikiem prymasa Wyszyńskiego stał samochód z profesjonalnym nagłośnieniem nadający atrakcyjną, skoczną muzykę. Stał on poza zgromadzeniem i robił hałasem wrażenie, że było ono duże.

Uczestnicy zgromadzenia karnie stali w przestrzeni między ulicą Karową (hotel Bristol) a końcem budynku pałacu prezydenckiego. Ustawieni tak, by stojący, nie za blisko siebie, uczestnicy równomiernie zapełnili przestrzeń co umożliwiło fotoreporterom robienie atrakcyjnych zdjęć tłumu – ludzi nie musi być masa, tylko muszą się właściwie ustawić by wyglądali na licznych – ta umiejętność jest absolutnie nieznana zwolennikom PiS, którzy zawsze zbijają się „w kupę”, nie eksponują swoich transparentów, nie pozują fotoreporterom, i robią wrażenie zdecydowanie mniej licznych niż w rzeczywistości. Demonstracja to spektakl, i jak w każdym spektaklu scenografia, rekwizyty i ustawienie aktorów jest ważne.

Cechą charakterystyczną była karność uczestników. Przeważnie mieli plakaty z napisem „konstytucja” rozdawane przez organizatorów. Kiedy każdemu z nich, kiedy rozdawali te plakaty w różnych miejscach zgromadzenia, zadawałem to samo pytanie „kto był tak sympatyczny i zasponsorował druk” otrzymywałem tą samą, identyczną, odpowiedź „grupa przyjaciół” – identyczność frazy rodziła podejrzenie, że była to legenda operacyjna wcześniej przygotowana.

Uczestnicy zgromadzenia karnie nie mieli swoich transparentów, by nie rozbijać odgórnego formatu narracji, opartego na braku transparentów partyjnych i organizacyjnych, by zgromadzenie wyglądało na obywatelskie a nie partyjne. Brak było transparentów z jednoznacznym przekazem, co miało na celu to, aby przekaz wydawał się uniwersalny i jednoznaczny. Format był tak przestrzegany, że transparenty wyglądające na spontanicznie robione miały identyczne hasła.

Choć odmiennie od demonstracji KOD i Obywateli zdominowanych przez emerytów, to zgromadzenie zdominowane było przez osoby młode. Jednak jednych i drugich łączył element trudny do ukrycia. Manifestanci, co widać po ubraniach, byli osobami dobrze sytuowanymi, beneficjentami systemu, przedstawicielami sytej mniejszości, która nie rozumie potrzeb i aspiracji ubogiej większości Polaków. Ekonomiczne i kulturowe wykorzenienie działaczy lewicy na ziemiach polskich od klasy robotniczej, dziś klasy pracowników najemnych, od ich problemów i tożsamości, to stały element. Dla polskojęzycznej lewicy istotna jest gender a nie problemy socjalne dziś rozwiązywane przez PiS, który jest partią socjalną walczącą z banksterami.

W zgromadzeniu istotną rolę odgrywały aktywistki lesbijskie i feministyczne. Co ciekawe aktywiści gejowscy widoczni są bardziej na demonstracjach emerytów z KOD – jest to zasadne w kwestii wizerunkowej, lesbijki nie napawają postronnych obserwatorów taką odrazą jak geje, więc geje służą za wypełniacz demonstracji obciachowych emerytów z KOD, którzy też są wizerunkowo odstręczający, podczas gdy lesbijki służą jako wypełniacz demonstracji opozycji atrakcyjniejszego formatu.

Zza nowego atrakcyjniejszego formatu wyzierała klasyczna ekstremistyczna lewica. Wśród skocznych piosenek puszczano piosenkę włoskich komunistów (znaną już z parady feministek), po koszulkach z Jackiem Kuroniem widać było obecność aktywistów „Krytyki Politycznej”, wielokrotnie zostałem popchnięty za noszenie koszulki z logo „Red is bad”.

Nowy format walki z PiS ma być bardzie zabawą niż poważną konfrontacją. Ma opierać się na skocznej muzyce i poczuciu humoru w stylu „Przekroju” i „Kabaretu starszych panów”, apolityczności. Doskonałym tego przykładem było przemówienie personifikacji tego formatu czyli Szymona Hołowni, który pozytywnie się kojarzy z karmieniem sierot w Afryce i optymistyczną posoborową religijną postawą. Na zgromadzeniu Hołownia przemawiał, zabawnie twierdząc, że „należy walczyć o klej i herbatę”, Polska „potrzebuje jako lidera producenta kleju, a nie mesjaszy”. Przemówienie Hołowni to nie przejaw szaleństwa czy narkotyków, tylko format, zabawnego i atrakcyjnego opakowania bez treści, które przyciągnie młodych, zadowolonych z życia do wspólnej zabawy, której celem jest, co ci młodzi absolutnie nie muszą wiedzieć, odebranie władzy PiS i sprawienie by „było tak jak przedtem”.

Jan Bodakowski

Fot. Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

160 komentarzy

160 Komentarzy

 1. Robert B.

  25 lipca 2017 at 16:30

  Pełen spontan… Ta grafika, te rekwizyty, funkcjonariusze żydowskiej gazety dla Polaków na miejscu… Pełen spontan…

  • miperl

   28 lipca 2017 at 13:08

   Boli was ze w przeciwieństwie do wieców poparcia tego chorego rządu sa tu ludzie uśmiechnięci i weseli cieszący sie życiem. A nie pieciu starószków i nawiedzonych dewot oraz łysych debili o IQ 30. Tak naród ma dosc rzadów debili i odbije swój kraj z rąk magtołów. Bójcie sie zmiany nadchodzą. P.S Bravo dla Areczki my tez będziemy walczyć do końca.

   • lewicymowimynie!

    30 lipca 2017 at 15:30

    najwiecej mozesz powalczyc skurwysynu zydowski ze mozesz dostac w leb od ktoregos znac pedale zajebany!

 2. cayt-london

  25 lipca 2017 at 16:30

  sodomici i sodomitki lewizna slowem ,,scum,,tego swiata za pieniadze od soroda ,bnd i oderwanych od zlobu ,za kase gotow podlozyc sie kazdemuodciac te holote od zrodel finansowania to sama odejdzie z ulic ,najlepiej jaky pis teraz zaordynowal wybory wygrywa je w cuglach

 3. Lublinianka

  25 lipca 2017 at 17:53

  Szanowny autorze – czego nie muszą wiedzieć (co muszą wiedzieć, ale czego nie muszą wiedzieć.) Poza tym, pomijając kilka literówek, pełna zgoda.

 4. gosc

  25 lipca 2017 at 17:57

 5. Pielgrzym

  25 lipca 2017 at 19:07

  Cóż za zgodne komentarze. To dopiero nazywa się autentyczność i spontaniczność…

 6. finka

  25 lipca 2017 at 19:09

  Widzimy, że nie spontan, dlaczego takich spontanów nie urządza PiS, piar u nich leży, czy naprawdę nie ma w partii nikgo, kto potrafi zorganizować i wynająć ludzi dobrych w takich „imprezach”? Jeszcze jedno, dlaczego PiSowcy milczą, jak zaklęci ws. prowokacji szykowanych przez V kolumne Ukraińców. Fundacja, która instruowała ws. przewrotu powinna być natychmiast zdelegalizowana, bo stanie się, jak się obawia red. Michalkiewicz.

  • leon

   25 lipca 2017 at 20:33

   Pełna zgoda

 7. Wojtek

  25 lipca 2017 at 19:19

  To nie przeciwnicy PiS, tylko całej szeroko rozumianej prawicy. W co grają organizacje na prawo od PiS? Przecież podpalają Polskę, was też to dotyczy. Myślicie, że będziecie mieć lepiej jak obalony zostanie rząd? Musicie spotkać się z zarządem PiS i potwierdzić wsparcie. Jak się uda odeprzeć atak to więcej zyskacie niż stracicie. Nie rozumiem egoizmu partyjnego. POLSKA ważniejsza. Nawet jeśli PiS chcę wszystkim sam, to pokażcie, że jesteście mądrzejsi.

 8. leon

  25 lipca 2017 at 20:32

  A ja apelucję o podawanie nazwiski i adreów zamieszkania demonstrantów , niech przestaną być anonimowi. Chcę wiedzieć komu leży na sercu dobro mojej Ojczyzny

 9. Tomek

  25 lipca 2017 at 20:33

  Najpierw poszedł Pan pod Sejm na kilka godzin przed rozpoczęciem demonstracji i napisał, jak to mało ludzi przyszło, a teraz pisze Pan, że demonstranci specjalnie się szczególnie tak ustawiają, żeby ich więcej było widać (w przeciwieństwie do PiS, co to wg Pana niestety ma się ustawiać „w ścisku”). Oj, jajcarz z Pana albo naprawdę już na siłę chce Pan zaklinać rzeczywistość…

  A co do spontaniczności – każda manifestacja ma organizatorów, którzy narzucają określone hasła czy rozdają transparenty. Tak jest na manifestacjach w obronie sądów i tak jest na manifestacjach PiS, gdzie zwolenników zwożą autobusami, czy gdzie np. posłanka Pawłowicz dryguje tłumem, by wznosił okrzyki przeciw Schetynie czy Petru. Kto nie rozumie, że tak działają manifestacje, jest naiwny.

 10. awi

  26 lipca 2017 at 08:35

  Czy autor rozumie znaczenie słowa: „personifikacja”? Jeśli rozumie to słowo w zastosowanym kontekście, to niewiele rozumie. Z samych protestów przeciw PiS również. PS. „Personifikacja” to nie to samo, co „persona”. Podpowiadam, gdyby autor nie wiedział, w jakim słowniku szukać, żeby znaleźć.

 11. Prawiczek

  26 lipca 2017 at 14:28

  NARESZCIE! W końcu będzie można bez wstydu przyłączyć się do imprezy, myślę że liczba uczestników już w tydzień się potroi!

 12. lewicymowimynie!

  30 lipca 2017 at 15:29

  komuchy,zydy,zlodzieje, malwersanci i malwersantki, esbeki, perwerci, dewianci, pedaly, zboczone baby, wielbiciele europejskiego kolchozu i swinie!!!!
  wojsko na ulice irozstrzelac te swolocz!!!!!

 13. kevin

  31 lipca 2017 at 16:47

  voilà un petit test pour voir. En effet je veux absolument que mes liens s’indexent bordel. Ca fait trop là sinon mes amis.

 14. view my blog

  1 sierpnia 2017 at 09:58

  No matter if some one searches for his required thing, thus he/she desires to be available that in detail, therefore that thing is maintained over here.
  view my blog http://yellowdevilz.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=578975

 15. see more here

  31 sierpnia 2017 at 18:59

  I?d have to check with you here. Which is not something I usually do! I enjoy reading a post that will make people think. Also, thanks for allowing me to comment!

 16. maxbet

  4 września 2017 at 19:41

  I’d should verify with you here. Which is not something I normally do! I take pleasure in reading a put up that can make people think. Also, thanks for allowing me to remark!
  maxbet http://www.188maxbet.com

 17. all inclusive wedding packages mexico

  4 września 2017 at 20:33

  It’s arduous to search out educated people on this subject, however you sound like you know what you’re talking about! Thanks
  all inclusive wedding packages mexico http://edwinouvsn.blogolize.com/What-Does-Caribbean-Weddings-Mean–7620519

 18. things you need to grow weed

  8 września 2017 at 09:06

  I am genuinely delighted to read this blog
  posts which carries lots of valuable facts, thanks
  for providing these kinds of information.

 19. best deals today

  9 września 2017 at 10:52

  Oh my goodness! an incredible article dude. Thanks Nevertheless I’m experiencing issue with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting equivalent rss drawback? Anyone who is aware of kindly respond. Thnkx

 20. residential real estate

  9 września 2017 at 20:49

  This article is in fact a good one it assists new internet
  users, who are wishing in favor of blogging.

 21. estate market

  10 września 2017 at 10:27

  Hi there, after reading this amazing post i am also happy to share my
  experience here with colleagues.

 22. diskusivps.com

  10 września 2017 at 15:33

  Hi there! This article could not be written any better!
  Reading through this post reminds me of my previous
  roommate! He constantly kept preaching about this.
  I am going to send this post to him. Pretty sure he will have a great read.
  Many thanks for sharing!

 23. http://ehe.lt/user/AdriannaGarrity/

  10 września 2017 at 23:43

  It’s remarkable for me to have a web page,
  which is valuable designed for my experience.

  thanks admin

 24. potential real estate

  11 września 2017 at 01:08

  I always used to study paragraph in news papers but now as
  I am a user of web thus from now I am using net for posts,
  thanks to web.

 25. ead.letras.ufg.br

  11 września 2017 at 10:42

  Hi Dear, are you really visiting this site regularly,
  if so afterward you will definitely obtain nice experience.

 26. non-public loan

  11 września 2017 at 17:46

  This article will assist the internet viewers for building up
  new weblog or even a blog from start to end.

 27. garage door installers

  12 września 2017 at 14:13

  I enjoy, cause I discovered exactly what I was having a look for.
  You’ve ended my four day lengthy hunt! God Bless you man. Have
  a great day. Bye

 28. Lelio Vieira Carneiro Junior

  13 września 2017 at 03:13

  That is a very good tip particularly to those fresh to the
  blogosphere. Brief but very precise information… Thank you for sharing this one.
  A must read article!

 29. stocks available

  13 września 2017 at 03:33

  It’s enormous that you are getting thoughts from this article as well as from our
  argument made at this time.

 30. temp.iraph-studios.com

  16 września 2017 at 06:23

  When some one searches for his required thing,
  thus he/she wishes to be available that in detail, so that thing
  is maintained over here.

 31. Mario

  19 września 2017 at 14:50

  Crazy Canine,Neither Pat’s nor Geno’s.1. Johns Roast Beef upon Snyder Ave.2. Tony Lukes upon Oregon Ave.3. Jimmy’s upon South St.

 32. Dorine

  20 września 2017 at 14:20

  Since the admin of this web page is working, no hesitation very rapidly it will be famous, due
  to its quality contents.

 33. holiday travel

  21 września 2017 at 09:50

  If you are going for most excellent contents like myself, only go to see this site everyday as it presents feature
  contents, thanks

 34. Ronrhip

  22 września 2017 at 09:13

  Levitra Dosaggio Essere [url=http://cialtobuy.com ]cialis[/url] Cialis Precio Farmacia Barcelona
  Find Isotretinoin Legally Tablet Cytotec Prix En Tunisie
  Amoxicillin For Dogs Same As Humans cialis buy online What Do You Take Cephalexin For

 35. Miles

  22 września 2017 at 13:39

  Hi there! This post couldn’t be written any better!

  Going through this article reminds me of my previous roommate!
  He continually kept preaching about this. I will send
  this article to him. Pretty sure he will have
  a great read. I appreciate you for sharing!

 36. Anja

  22 września 2017 at 16:57

  Hello there! This post couldn’t be written any better!
  Reading through this post reminds me of my old room
  mate! He always kept chatting about this. I will forward this write-up to him.
  Fairly certain he will have a good read. Many thanks
  for sharing!

 37. esils.com

  24 września 2017 at 10:01

  What’s up i am kavin, its my first time to commenting anyplace, when i read
  this article i thought i could also create
  comment due to this sensible article.

 38. Maple

  24 września 2017 at 17:32

  At this time it looks like Movable Type is the preferred blogging platform available right now.
  (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?

 39. Katja

  27 września 2017 at 03:30

  Good post however , I was wondering if you could write a litte
  more on this topic? I’d be very grateful if
  you could elaborate a little bit further. Thanks!

 40. Clarita

  27 września 2017 at 11:55

  I always used to read piece of writing in news papers but now as I am a
  user of web therefore from now I am using net for content, thanks to web.

 41. Kara

  27 września 2017 at 20:26

  Very good post. I’m facing a few of these issues as well..

 42. Cathryn

  27 września 2017 at 23:35

  Every weekend i used to go to see this web site, as i wish for enjoyment, since this
  this site conations in fact good funny material too.

 43. Malissa

  28 września 2017 at 07:45

  Informative article, totally what I wanted to find.

 44. route travel tips

  1 października 2017 at 09:15

  Hi there! This blog post couldn’t be written any better!
  Reading through this post reminds me of my previous roommate!

  He constantly kept preaching about this. I’ll forward this post to him.
  Pretty sure he’ll have a great read. Many thanks for sharing!

 45. Karri

  1 października 2017 at 17:43

  Hello there! This blog post couldn’t be written any better!
  Reading through this post reminds me of my previous roommate!
  He always kept preaching about this. I most certainly will send this article to him.
  Fairly certain he’s going to have a good read.
  Thank you for sharing!

 46. JeffMymn

  1 października 2017 at 19:07

  Cos E Il Viagra [url=http://genericcial.com ]cheap cialis[/url] Can You Take Amoxicillin With Food Propecia Forehead Since

 47. Dadado Veiga

  1 października 2017 at 23:31

  Wow that was strange. I just wrote an really long comment
  but after I clicked submit my comment didn’t show up.
  Grrrr… well I’m not writing all that over again. Regardless, just wanted to say great blog!

 48. ordinary travel

  3 października 2017 at 22:35

  Good day! This is kind of off topic but I need some help
  from an established blog. Is it tough to set up your own blog?
  I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick.
  I’m thinking about making my own but I’m not sure where to begin. Do you have any ideas or suggestions?
  Appreciate it

 49. holiday travel today

  4 października 2017 at 06:40

  My brother recommended I might like this website.
  He was entirely right. This post truly made my day.
  You cann’t imagine just how much time I
  had spent for this info! Thanks!

 50. travel news

  4 października 2017 at 16:47

  I always emailed this blog post page to all my contacts, since if like
  to read it next my friends will too.

 51. soccer jerseys

  5 października 2017 at 06:45

  What’s up, I log on to your blogs on a regular basis.
  Your story-telling style is witty, keep up
  the good work!

 52. Ronrhip

  6 października 2017 at 12:13

  Propecia Side Effect Dove Posso Comprare Cialis [url=http://cheaplevi.com]levitra information[/url] Cialis Europa Propecia Generique Pharmacie Acheter

 53. Ronrhip

  7 października 2017 at 01:17

  Buy Zoloft On Line Buy Celebrex Usa Viagra Maroc Prix [url=http://genericviabuy.com]viagra[/url] Generic Viagra Usa Pharmacy

 54. Heike

  7 października 2017 at 05:29

  At this time I am going away to do my breakfast, once having
  my breakfast coming again to read additional news.

 55. heart disease multiply

  7 października 2017 at 06:40

  I am really happy to read this blog posts which consists
  of lots of helpful data, thanks for providing such data.

 56. soccer jerseys well-marked

  8 października 2017 at 22:17

  Nice blog right here! Additionally your website rather a
  lot up fast! What host are you the use of?
  Can I get your associate hyperlink to your host?
  I wish my web site loaded up as quickly as yours lol

 57. route travel tips

  9 października 2017 at 03:00

  You could certainly see your enthusiasm in the work you write.
  The arena hopes for even more passionate writers such as you who aren’t afraid to mention how they believe.

  At all times follow your heart.

 58. confer heart protection

  10 października 2017 at 08:30

  Hi there i am kavin, its my first occasion to commenting anyplace, when i
  read this piece of writing i thought i could also create comment due to this sensible piece of writing.

 59. heart disease multiply

  11 października 2017 at 14:16

  Your means of describing all in this post is genuinely good, all be capable of easily be aware of
  it, Thanks a lot.

 60. www.globo.com

  11 października 2017 at 20:20

  It’s very effortless to find out any matter on net as compared
  to books, as I found this paragraph at this web page.

 61. Lelio Junior

  17 października 2017 at 18:04

  What’s up Dear, are you genuinely visiting this website regularly, if so then you will without doubt get pleasant experience.

 62. Grupo Serval presidios

  17 października 2017 at 18:47

  WOW just what I was looking for. Came here by searching for hello

 63. Luiz Gastão Bittencourt

  18 października 2017 at 21:18

  Every weekend i used to visit this site, as i want enjoyment, as this this website conations genuinely pleasant funny information too.

 64. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  19 października 2017 at 09:07

  I’m really loving the theme/design of your website.
  Do you ever run into any browser compatibility issues? A small
  number of my blog audience have complained about my site not
  operating correctly in Explorer but looks great in Firefox.
  Do you have any recommendations to help fix this problem?

 65. Ronrhip

  20 października 2017 at 21:42

  Bentyl Real No Prescription Propecia Minoxidil Nisim Amoxicillin In Pregnancy [url=http://cheapvia50mg.com]viagra online pharmacy[/url] Viagra Pfizer Nebenwirkungen Generique Priligy Inde

 66. Lelio Vieira Carneiro Junior

  23 października 2017 at 15:14

  Oh my goodness! Incredible article dude! Thanks, However I
  am having problems with your RSS. I don’t know why I am
  unable to subscribe to it. Is there anybody getting identical RSS
  issues? Anybody who knows the solution can you kindly respond?
  Thanks!!

 67. Tania

  26 października 2017 at 02:13

  Great blog! Do you have any recommendations for aspiring
  writers? I’m hoping to start my own site soon but I’m a little lost on everything.
  Would you propose starting with a free platform like WordPress or go for a paid
  option? There are so many choices out there that I’m totally overwhelmed ..
  Any recommendations? Thanks!

 68. Ronrhip

  26 października 2017 at 09:15

  Cialis No Presciptiononline [url=http://sildenafdosage.com]buy viagra online[/url] Zithromax Identification India Generic Drugs Online Pharmacy Diclofenac Tablets Without Prescription

 69. Grupo Coral

  26 października 2017 at 11:02

  I was suggested this web site by my cousin. I’m not sure whether
  this post is written by him as no one else know such detailed about my problem.
  You are wonderful! Thanks!

 70. Lelio Junior

  26 października 2017 at 21:49

  hi!,I like your writing so a lot! proportion we keep
  in touch extra about your post on AOL? I require a specialist on this area to resolve my problem.
  Maybe that is you! Having a look forward to see you.

 71. Lelio Junior

  27 października 2017 at 15:02

  Hi there i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read this
  article i thought i could also make comment due to this good article.

 72. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  27 października 2017 at 19:05

  Very good post. I’m experiencing some of these issues as well..

 73. domain names

  27 października 2017 at 20:31

  Exceptional post however , I was wanting to know if you
  could write a litte more on this subject?
  I’d be very grateful if you could elaborate a little bit further.
  Thank you!

 74. Dadado Veig

  27 października 2017 at 22:26

  It’s remarkable designed for me to have a site, which is useful
  for my know-how. thanks admin

 75. reverse phone directory

  28 października 2017 at 16:58

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems
  as though you relied on the video to make your point.
  You definitely know what youre talking about, why waste your intelligence
  on just posting videos to your weblog when you could be giving
  us something enlightening to read?

 76. contract phones reduces

  30 października 2017 at 07:53

  Thanks for the good writeup. It in reality was once a entertainment account it.
  Glance complex to far introduced agreeable from you!
  However, how can we keep up a correspondence?

 77. Dadado Veig

  31 października 2017 at 14:40

  Wonderful post but I was wanting to know if you could write a litte
  more on this topic? I’d be very thankful if you could elaborate a little bit further.
  Cheers!

 78. Ronrhip

  2 listopada 2017 at 12:59

  Suhagra 100 Free Shipping Pharmacy Express [url=http://cheapvia25mg.com]viagra online[/url] Online Pharmacy Canada Kamagra Now Uk

 79. Umanizzare

  5 listopada 2017 at 08:54

  Why people still make use of to read news
  papers when in this technological globe all is accessible on web?

 80. right timex

  5 listopada 2017 at 19:31

  Awesome blog you have here but I was curious if you knew
  of any community forums that cover the same topics talked about here?
  I’d really love to be a part of group where I can get
  feedback from other knowledgeable individuals that share the same interest.
  If you have any recommendations, please let me know.
  Many thanks!

 81. phones reduces

  10 listopada 2017 at 14:47

  Why users still make use of to read news papers when in this technological globe the whole thing is accessible on net?

 82. Lyn

  11 listopada 2017 at 09:10

  Hi to every , as I am actually keen of reading this weblog’s
  post to be updated daily. It includes pleasant stuff.

 83. pron best

  14 listopada 2017 at 08:43

  u5LeYf Peculiar article, totally what I wanted to find.

 84. Etsy enamel pins

  15 listopada 2017 at 14:16

  Wow, what a video it is! Genuinely pleasant feature video, the lesson given in this video is genuinely informative.

 85. Brisbane Escorts

  15 listopada 2017 at 19:14

  Very good article! We are linking to this great content on our site. Keep up the great writing.

 86. Secrets Of Success

  16 listopada 2017 at 03:42

  Thanks for the blog post.Really thank you! Fantastic.

 87. home security systems walmart

  16 listopada 2017 at 08:04

  Create dropping porch door at home?

 88. visit website

  16 listopada 2017 at 10:16

  Very creative, one of the nicer sites I have seen today. Keep up the great work.

 89. loft conversions london

  17 listopada 2017 at 19:17

  Very interesting info !Perfect just what I was searching for! The only gift is a portion of thyself. by Ralph Waldo Emerson.

 90. Ronrhip

  17 listopada 2017 at 21:30

  Trazadone Without Rx Erectile Dysfunction Viagra 100 Mg For Sale [url=http://sildenafbuy.com]viagra[/url] Cialis Effet Heure Viagra Kleine Menge

 91. craigslist posting service

  20 listopada 2017 at 01:05

  This blog was how do you say it? Relevant!! Finally I have found something which helped me. Thanks!

 92. basketball scores

  20 listopada 2017 at 02:46

  Regards for helping out, wonderful information. Those who restrain desire, do so because theirs is weak enough to be restrained. by William Blake.

 93. anvarol

  20 listopada 2017 at 12:40

  Say, you got a nice article.Really thank you! Will read on

 94. asuransi car

  22 listopada 2017 at 03:41

  Our communities really need to deal with this.

 95. Giveaways

  22 listopada 2017 at 10:46

  Say, you got a nice article post.Much thanks again. Great.

 96. Bereavement Services Malaysia

  22 listopada 2017 at 11:20

  This blog site is pretty cool. How can I make one like this ? How To Donate A Car For Tax Deduction

 97. Home Office Desks

  22 listopada 2017 at 12:38

  When someone writes an article he/she maintains the idea

 98. Essay writer

  22 listopada 2017 at 14:24

  Very good article. I certainly appreciate this website. Stick with it!

 99. visit website

  23 listopada 2017 at 09:34

  Really informative article.Thanks Again. Really Cool.

 100. Ronrhip

  23 listopada 2017 at 22:17

  Comprar Kamagra En Espana Proscar No Script Levitra Generique Avis [url=http://buyonlinecial.com]online pharmacy[/url] Propecia 2 Gunde Bir

 101. free download for windows 8

  29 listopada 2017 at 06:21

  They might be either affordable or expensive (but solar sections are certainly worth considering) based on your requirements

 102. app download for windows

  29 listopada 2017 at 08:09

  Thanks for sharing, this is a fantastic blog article.Really thank you! Keep writing.

 103. contract phones encapsulate

  29 listopada 2017 at 12:40

  Howdy! Do you know if they make any plugins to protect against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve
  worked hard on. Any recommendations?

 104. Promo Codes

  29 listopada 2017 at 19:35

  I think this is a real great post. Really Cool.

 105. estate agent

  2 grudnia 2017 at 02:46

  Many thanks! Exactly where are your contact details though?

 106. katen futter

  2 grudnia 2017 at 20:25

  Im thankful for the blog post.Really thank you! Really Great.

 107. shopify expert

  3 grudnia 2017 at 00:23

  Thank you ever so for you blog article.Thanks Again. Great.

 108. Hi, I wish for to subscribe for this web site to take most recent updates, so where can i do it
  please help.

 109. weight loss doctors

  4 grudnia 2017 at 11:15

  three triple credit report How hard is it to write a wordpress theme to fit into an existing site?

 110. dominatrix london

  4 grudnia 2017 at 11:36

  Wow! Thank you! I continually needed to write on my blog something like that. Can I include a part of your post to my site?

 111. find more

  4 grudnia 2017 at 12:05

  wonderful points altogether, you just gained a new reader. What might you recommend in regards to your submit that you just made some days ago? Any certain?

 112. Visit this web-site

  4 grudnia 2017 at 12:57

  Really informative blog article.Really thank you! Will read on

 113. pirl mining pool guide

  4 grudnia 2017 at 13:15

  visit the site Here are some of the websites we advise for our visitors

 114. VIP Financing Solutions reviews

  4 grudnia 2017 at 19:06

  Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote

 115. zpBhCCdDwAkEfbgjA

  5 grudnia 2017 at 04:52

  Regards for helping out, wonderful information. Those who restrain desire, do so because theirs is weak enough to be restrained. by William Blake.

 116. buy antorus the burning throne

  5 grudnia 2017 at 06:51

  Thank you for your article post.Thanks Again. Awesome.

 117. otbvision

  6 grudnia 2017 at 16:54

  I truly appreciate this post.Thanks Again. Fantastic.

 118. terry london vip financing

  7 grudnia 2017 at 08:58

  Utterly composed subject material , thanks for information.

 119. hotel

  7 grudnia 2017 at 10:58

  Some really prize content on this website , saved to fav.

 120. mocha

  7 grudnia 2017 at 12:59

  Thanks for sharing, this is a fantastic article post.Thanks Again. Will read on

 121. organic skin care

  7 grudnia 2017 at 17:44

  xrumer ??????30????????????????5??????????????? | ????????

 122. Luxyry Real Estate in Chevy Chase

  8 grudnia 2017 at 13:05

  Im obliged for the post.Thanks Again. Keep writing.

 123. Luxyry Real Estate in Chevy Chase

  8 grudnia 2017 at 13:45

  Thanks so much for the article.Really thank you! Awesome.

 124. no credit check unsecured credit cards

  8 grudnia 2017 at 14:40

  This is a very good tip especially to those new to the blogosphere. Simple but very accurate info Thank you for sharing this one. A must read article!

 125. Bus Charter Paris

  8 grudnia 2017 at 22:08

  Online Article Every once in a while we choose blogs that we read. Listed below are the latest sites that we choose

 126. Best Christmas carols

  9 grudnia 2017 at 02:38

  Im having a little problem. I cant get my reader to pick-up your feed, Im using msn reader by the way.

 127. Domain Tools

  9 grudnia 2017 at 09:06

  That is a beautiful picture with very good light -)

 128. kayseri miras avukatı

  9 grudnia 2017 at 15:38

  Wow, great blog post.Really thank you! Cool.

 129. Vancouver SEO company

  10 grudnia 2017 at 15:01

  Merely wanna state that this is very helpful , Thanks for taking your time to write this.

 130. to read more

  11 grudnia 2017 at 10:16

  Perfectly indited subject matter, thanks for information.

 131. Bollywood songs

  12 grudnia 2017 at 10:59

  kind of pattern is usually seen in Outlet Gucci series. A good example is the best.

 132. Top Shaughnessy Realtor

  12 grudnia 2017 at 13:47

  Major thankies for the article.Thanks Again.

 133. SEO

  13 grudnia 2017 at 07:04

  Very fantastic information can be found on site.

 134. ken calhoun

  13 grudnia 2017 at 08:57

  I use pocket money also. I love it. I also use MPG and it allows me to record my gas purchases and maintenance transactions into pocket money right from MPG.

 135. this website

  13 grudnia 2017 at 09:24

  Thank you for the auspicious writeup. It if truth be told

 136. Judi Bola Piala Dunia 2018

  13 grudnia 2017 at 13:58

  Really appreciate you sharing this blog article.Thanks Again. Great.

 137. film semi sub indo

  13 grudnia 2017 at 19:40

  This website certainly has all the info I wanted about this subject and didn at know who to ask.

 138. SEO Vancouver

  13 grudnia 2017 at 21:54

  Whats up! I simply wish to give a huge thumbs up for the nice information you may have here on this post. I will be coming back to your blog for extra soon.

 139. รับทํา seo pantip

  13 grudnia 2017 at 22:51

  Very soon this web site will be famous amid all blogging and site-building people,
  due to it’s fastidious articles or reviews

 140. education

  14 grudnia 2017 at 00:12

  that you simply made a few days ago? Any certain?

 141. credit repair

  14 grudnia 2017 at 04:23

  Looking around I like to look in various places on the online world, often I will just go to Stumble Upon and read and check stuff out

 142. Young

  14 grudnia 2017 at 09:16

  Everything is very open with a clear clarification of the challenges.
  It was really informative. Your website is very useful.
  Thank you for sharing!

 143. for more info

  14 grudnia 2017 at 09:59

  Very informative article.Much thanks again. Want more.

 144. Weaponry

  14 grudnia 2017 at 11:08

  Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is magnificent, as well as the content!

 145. Best masticating juicer

  14 grudnia 2017 at 11:18

  Looking forward to reading more. Great blog article.Really thank you! Cool.

 146. Maltepe Escort

  14 grudnia 2017 at 11:28

  Thankyou for helping out, fantastic info.

 147. massage gel

  14 grudnia 2017 at 12:47

  It as going to be ending of mine day, except before finish I am reading this great article to increase my knowledge.

 148. Rivercove Residences

  14 grudnia 2017 at 17:01

  up! I all go ahead and bookmark your site to come back later.

 149. beste vakantiebestemmingen

  14 grudnia 2017 at 19:06

  Please forgive my bad English.I have been reading out many of your articles and i can state nice stuff. I will make sure to bookmark your blog.

 150. This design is spectacular! You definitely know how
  to keep a reader entertained. Between your wit and your videos,
  I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Wonderful job.

  I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it.

  Too cool!

 151. It’s in fact very complex in this busy life to listen news on Television, so I just
  use internet for that reason, and take the hottest news.

 152. ทุบตึก

  15 grudnia 2017 at 04:20

  Valuable info. Lucky me I found your web site by accident,
  and I am stunned why this twist of fate didn’t took place in advance!
  I bookmarked it.

 153. link to source

  15 grudnia 2017 at 08:19

  It is a beautiful picture with very good light-weight

 154. for details

  15 grudnia 2017 at 10:08

  Nice post, thanks. Could you explain the third paragraph in more detail?

 155. to learn more

  15 grudnia 2017 at 11:25

  This is one awesome blog article.Really looking forward to read more. Keep writing.

 156. visit website

  15 grudnia 2017 at 13:59

  You have mentioned very interesting points! ps decent internet site.

 157. this website

  15 grudnia 2017 at 16:30

  Say, you got a nice article.Really looking forward to read more. Great.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra