Z kraju

Ruch Narodowy zajął oficjalne stanowisko ws. kryzysu politycznego wokół reformy sądownictwa

Publikujemy stanowisko Ruchu Narodowego ws. kryzysu politycznego wokół reformy sądownictwa.

Podjęta przez rząd próba reformy wymiaru sprawiedliwości stała się w ostatnich tygodniach przyczyną ostrego konfliktu społecznego i politycznego. W związku z tym Zarząd Ruchu Narodowego prezentuje poniższe stanowisko polityczne.

 1. W swoim programie politycznym, zaprezentowanym w grudniu 2016 roku, Ruch Narodowy pisał: „Naprawa wymiaru sprawiedliwości jest zadaniem nie na lata, lecz na dziesięciolecia. Problemy trzeciej władzy są głęboko zakorzenione i bardzo trudne do pokonania. Nie da się ich rozwiązać w drodze pojedynczej, drastycznej reformy – konieczna jest długotrwała, konsekwentna praca nad kadrami, instytucjami i prawem. Nic nie usprawiedliwia jednak rządu, który nie podejmie choćby próby takich działań.” Wśród propozycji reform sądownictwa, które należy podjąć, Ruch Narodowy w swoim programie wskazał m.in.:

– przeciwdziałanie selekcji negatywnej do zawodu sędziego
– zwiększenie wymogów wobec kandydatów na sędziów
– wstrzymanie reprodukcji postkomunistycznych układów personalnych w sądownictwie
– zwiększenie liczebności personelu pomocniczego w sądach
– wzmocnienie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów
– eliminowanie z sądów osób skompromitowanych
– skrócenie czasu postępowań sądowych
– szersze korzystanie z pomocy sądowej przy przesłuchaniach
– zmniejszenie liczby zamawianych opinii i skrócenie terminów dostarczenia ich przez biegłych
– skrócenie terminów doręczeń pism i informatyzacja tego procesu
– zwiększenie udziału czynnika społecznego we współsprawowaniu władzy sądowniczej

 1. Reformy przygotowane nieoficjalnie przez rząd tylko w skromnej części realizują powyższe postulaty programowe Ruchu Narodowego. Zakres i kształt zaproponowanych reform, a także styl ich forsowania i uchwalania, nie przekonały Ruchu Narodowego do ich poparcia, dlatego głos prezesa Ruchu Narodowego w debacie Sejmowej był głosem krytycznym, a stanowisko wyrażone w głosowaniu – wstrzymujące się.

 1. Jesteśmy przekonani, że prawdziwa reforma sądownictwa musi być przygotowana w perspektywie, jaką opisaliśmy w swoim programie: długotrwałej i konsekwentnej pracy, a nie jednej, skokowej i drastycznej reformy. Nie oznacza to, że jesteśmy przeciwni głębokim zmianom kadrowym na szczycie polskiego sądownictwa, ale muszą być one częścią jasnej i zrozumiałej długofalowej koncepcji, która jest poważnie uzasadniona, poddana zwyczajowym konsultacjom i w normalnym tempie uchwalana w parlamencie i wdrażana w życie. Nie mamy złudzeń co do oporu z jakim spotka się jakakolwiek próba reformy szczytów polskiego sądownictwa i właśnie dlatego uważamy, że proces takiej reformy nie może być realizowany w nieprzemyślany sposób i w tempie uniemożliwiającym prawidłową pracę legislacyjną.

 1. Pragniemy podkreślić, że niezawisłe i sprawiedliwe sądy, kultura prawna oparta na uniwersalnej moralności chrześcijańskiej i przywiązanie do praworządnego państwa są częścią polskiej tradycji politycznej, wpisującej nasz kraj w dziedzictwo kulturowe cywilizacji łacińskiej. Niezwykle groźna dla naszej narodowej tradycji i tożsamości jest sytuacja, w której kojarzony z prawicą rząd zdaje się lekceważyć wartość praworządności i niezawisłości sądów, zaś wartości te deklarują wyłącznie uczestnicy protestów gromadzących się pod hasłami „demokracji liberalnej” i „zachodnich standardów”. Ruch Narodowy wzywa partię rządzącą do potraktowania tych zagadnień z należytą powagą, tak aby było jasne, że niezawisłość sądów i praworządność są dla rządu wartością, a reformy sądownictwa mają służyć ich umocnieniu i odbudowie. Wymaga to odpowiedniej komunikacji ze społeczeństwem, której nie da się prowadzić próbując realizować reformy chaotycznie i z zaskoczenia.

 1. Weto prezydenta RP Andrzeja Dudy dla ustaw reformujących KRS i SN jest szansą na ponowne i spokojne przemyślenie celów i kształtu zmian, a także na ich dobre przygotowanie i normalne przedyskutowanie. Ruch Narodowy wzywa wszystkie partie widzące potrzebę poprawy stanu polskiego sądownictwa do przedstawienia własnych pozytywnych propozycji zmian. Sami również włączymy się w tę dyskusję.

 1. Ruch Narodowy z zaniepokojeniem przyjmuje naciski zagraniczne na polskie państwo, mające na celu ochronę status quo w polskim wymiarze sprawiedliwości. Jest dla nas oczywiste, że żadne czynniki zagraniczne nie mają prawa wpływać na wewnętrzny ustrój polskiego życia zbiorowego i dynamikę polskich procesów społecznych. Jeszcze bardziej niepokojące są płynące z zagranicy inspiracje, by dotychczas pokojowe protesty społeczne przeciw działaniom partii rządzącej przekształcić w tzw. majdan, czyli wzorowane na wydarzeniach z Kijowa próby okupacji i paraliżu instytucji państwowych poprzez duże grupy obywateli. Zwracamy uwagę, że mimo pozornie pokojowej retoryki takie zamiary są sprzeczne z prawem, a próba ich realizacji w oczywisty sposób musi prowadzić do konfrontacji fizycznej. Propozycje takie są więc próbą zainfekowania polskiej polityki rzeczywistym i groźnym ekstremizmem politycznym, mającym na celu destabilizację państwa.

 1. Apelujemy do wszystkich opozycyjnych sił politycznych o odrzucenie strategii walki politycznej, opierającej się o szukanie legitymacji i poparcia dla własnych działań w zagranicznych mediach, partiach i organizacjach. Jedynym akceptowanym w Polsce sposobem walki politycznej musi być szukanie poparcia u Polaków i przekonywanie ich do swych racji. Na zewnątrz mamy dbać o dobre imię naszej Ojczyzny, a nie prześcigać się w rozpowszechnianiu opinii niekorzystnych dla rządu, którego politykę kontestujemy. Pragniemy przypomnieć, że kiedy rząd PO łamał nasze prawa obywatelskie i dopuszczał się różnych nadużyć Ruch Narodowy nigdy nie kolportował informacji na ten temat zagranicą, natomiast starał się uświadamiać Polaków o potrzebie zmiany władzy. Wzywamy polityków opozycji do analogicznej postawy i definitywnego odrzucenia balansującego na granicy zdrady narodowej hasła „Ulica i zagranica”.

Zarząd Główny Ruchu Narodowego

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

123 komentarze

123 Komentarzy

 1. Szukający Drogi

  25 lipca 2017 at 19:55

  Proszę ilu teraz mądrych się znalazło. 27 lat nikt nie miał odwagi tknąć układu, a teraz sami mądrale. To niech dostaną się do sejmu, zdobędą większość, utworzą rząd i przeprocesują tę swoją idealną ustawę nie powodując niepokoi społecznych pobudzonych kwikiem świń odrywanych od koryta. Tylko jest małe ALE. Nic z tych rzeczy RN nie jest w stanie zrobić. Więc niech zamkną swoje wyidealizowane buziuchny i niech nie pierniczą jak zrobić coś idealnie, skoro sami nigdy tego nie zrobią nawet w połowie tak jak PIS. Nie mówiąc już o ich szklanych domach w propozycji powyżej. Wszystkich WON!

  • @Marynika9

   26 lipca 2017 at 14:37

   Zgadzam się!!!

 2. pidzio

  25 lipca 2017 at 19:56

  NA MIŁY BÓG PO TYCH WYPOCINACH A ZWŁASZCZA PUNKT NR. 5 ZADAJĘ PYTANIE PANU KOWALSKIEMU I PANU BOSACKIEMU CZY W RUCHU NARODOWYM MAMY PRZYNAJMNIEJ KILKU „TW BOLKÓW”?. CZY WY NIE JESTEŚCIE KONTROLOWANI PRZEZ SŁUŻBY? NIC DZIWNEGO, ŻE NIE DOCHODZICIE DO 5% POPARCIA I NIE MA WAS W SEJMIE I SENACIE. JAK MOŻNA PIEPRZYĆ,ŻE POTRZEBA WIELU LAT NA ZMIANĘ W REFORMIE SĄDOWNICTWA?. KIM WY JESTEŚCIE?

  NA CHWILĘ OBECNĄ POZOSTAJE TYLKO OBÓZ NARODOWO RADYKALNY!!! JAKO OSTATNI BASTION POLSKOŚCI. POLECAM BLOOG PANA PROF JERZEGO ROBERTA NOWAKA ORAZ TYGODNIK, O KTÓRYM NAWET PREZES TVP NIC NIE MÓWI PT. „WARSZAWSKA GAZETA”. PRZY OKAZJI PREZESEM TVP POWINIEN ZOSTAĆ PAN MAX KOLONKO, KTÓRY SIĘ ŻYDOM NIE KŁANIA BO MÓWI O NICH PRAWDĘ.

  • idzpodprad

   25 lipca 2017 at 20:09

   PAN MARIAN KOWALSKI NIE JEST W RUCHU NARODOWYM JUZ OD 2 LAT , JEST REDAKTOREM TELEWIZJI idzpodprad.pl

   • Darek

    25 lipca 2017 at 21:46

    „idzpodprad.pl” jest skrajnie antykatolickim medium prowadzonym przez pastora.Kowalski swoimi ostatnimi obraźliwymi epitetami obrażającymi Święty Kościół
    Katolicki sam się wyrzucił poza nawias…

   • Husarzowy

    1 sierpnia 2017 at 14:15

    Telewizji wulgarnego antykatolickiego trolla, psychopastora Chojeckiego, który uważa że Ziemia powstała kilka tysięcy lat temu, a geologowie to głupcy czerpiący wiedzę z ‚głupich książek’.

  • @Marynika9

   26 lipca 2017 at 14:40

   Miałam inne zdanie o tej organizacji!!!Wstydżcie się!!!

 3. Adam

  25 lipca 2017 at 20:56

  ŚMIAĆ SIĘ CZY PŁAKAĆ ? https://youtu.be/_QMhGEXFY-Q?t=535

 4. pidzio

  25 lipca 2017 at 21:21

  Ciekawy filmik dający dużo do myślenia.
  Ja ufam bardzo profesorowi Jerzemu Robertowi Nowakowi i polecam bloog w/w.

 5. wiesscar

  25 lipca 2017 at 23:13

  maslo maslane, kto pisal te punkty bo to jakies intelektualne pierdoly ogolnikowe, niby ladne, niby dobre,
  chodzi o to ze ZP chce zrobic reforme sądownictwa i Ziobro sie do tego nadaje,
  zadne zwlekanie, trzeba szybko jak nozem chirurgicznym wycinac nowotwor a nie bawic sie w dobieranie slowek jak w tych punktach, zapiszcie sie do wyksztalciuchow bo nadajecie sie po takim tekscie, gratuluje sztuki pisarskiej maslo maslane ale na polityce to sie nie znacie, dzieciniada jak ten RAZ,

  • wiesscar

   25 lipca 2017 at 23:15

   sądownictwo polskie kosztuje ponad 3X tyle co srednia unijna – powiedzieli teraz w programie o sądach w TVP INFO,

   • wiesscar

    25 lipca 2017 at 23:16

    sie ustawili od 1944r

 6. wiesscar

  25 lipca 2017 at 23:29

  ziobrysci z Solidarnej Polski w Zjednoczonej Prawicy maja najlepsze kadry prawnikow by sie reforma sądownictwa zajac pod kierownictwem Ziobry /sa tez prawnicy z innych partii ktorzy moga wesprzec ziobrystow/, J.Kaczynski Ziobrze w tym zakresie ufa, cala antymagdalenka powinna to poprzec wg mnie,

 7. Kasia

  26 lipca 2017 at 01:08

  to oswiadczenie to jakiś gniot.
  28 lat wystarczyło na powolne reformy.
  więc teraz trzeba błyskawicznie,bo znowu minie 28 lat i nic

 8. JARO

  26 lipca 2017 at 06:59

  fajnie napisali, ogólnikowo, o wszystkim i o niczym, uniwersalnie; ten ich memoriał pasuje i do Polski, i do Niemiec, i do każdego kraju na ziemi, a nawet do planet; żal d…ę ściska, jak się czyta takie wypociny; nie mogę uwierzyć, że tak nisko upadli; faktycznie okazuje się, że można liczyć na „kiboli” i ONR, i może jeszcze paru innych, ale ci zawiedli jeżeli reprezentują taki poziom jak przedstawili;

  • pidzio

   26 lipca 2017 at 09:24

   JARO bardzo dobra wypowiedź. Popieram.

 9. antyPOPiS

  26 lipca 2017 at 08:21

  Nie jestem rzecznikiem RN, i sam mam wiele zastrzezen. Ale jak krytykujecie RN, to powstrzymajcie sie od elementarnych bredni. Kowalski to kryptoparch, wrogi wobec RN. ONRowcom brak cywilnej odwagi by przyznac ze rzeczony cwok, rozwalil najlepszy do tej pory projekt konsolidacji srodowisk narodowych. Nie ma sensu wymyslania kola na nowo, albo rozne nurty narodowe beda szukaly wspolnej drogi, i tu poki co RN jest najlepiel zorganizowanym projektem, albo beda folklorem do wycierania sobie geby przez zydolewactwo i syjonistyczne prawactwo.

  • wiesscar

   26 lipca 2017 at 10:13

   sa folklorem – taki jest fakt,
   kilku weszlo do Sejmu – nawet nie o wlasnych silach – a na charyzmie Kukiza,
   kicha i tyle,

   • antyPOPiS

    26 lipca 2017 at 11:18

    @wiesscar, dobrymi intencjami pieklo jest wybrukowane. Polska pisiorska, to skrzyzowanie izraela z Meksykiem, szukanie wrogow na okolo i baza taniej sily roboczej, dla Europy i obcych montowni. Przy czym ja sam wybralem eksport, co by nie sluchac ciagle pisraelskich wymiocin, jak to jest „dobrze”. Mnie uwiera kilka spraw z RN, ale skoro w dzisiejszej rzeczywistosci mamy do wyboru tylko mniejsze zlo… Co do wymiaru „spawiedliwosci”, to degeneracja degeneracji, ale tez problem ktory partactwem mozna tylko poglebic, a nie naprawic.

 10. z-k

  26 lipca 2017 at 09:27

  Zarząd Główny Polakom przypomniał, że istnieje i …dał głos

 11. kevin

  31 lipca 2017 at 15:18

  voilà un petit test pour voir. En effet je veux absolument que mes liens s’indexent bordel. Ca fait trop là sinon mes amis.

 12. lace frontal

  31 lipca 2017 at 22:56

  envoi soigné! lace frontal https://www.youtube.com/watch?v=ny8rUpI_98I impeccable! rien a redire vendeur plus que sérieux! indulgence

 13. Silvia Odete Morani Massad

  5 września 2017 at 21:47

  Awesome! Its genuinely remarkable piece of writing, I have got much clear idea on the topic of from this piece of writing.

 14. uses compound interest

  6 września 2017 at 08:36

  Hello to every one, the contents existing at this website are
  genuinely awesome for people knowledge, well, keep up
  the good work fellows.

 15. Trisha

  7 września 2017 at 11:43

  It’s an remarkable post designed for all the online visitors;
  they will get advantage from it I am sure.

 16. penny stocks

  7 września 2017 at 23:46

  Excellent write-up. I definitely appreciate this website.
  Thanks!

 17. Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo News.
  Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get
  there! Many thanks

 18. real player

  10 września 2017 at 05:04

  Superb, what a blog it is! This website provides helpful data to us,
  keep it up.

 19. real estate players

  11 września 2017 at 02:05

  Wow, that’s what I was seeking for, what a data!
  existing here at this blog, thanks admin of this web site.

 20. When some one searches for his essential thing, so
  he/she wants to be available that in detail, so that thing is
  maintained over here.

 21. gestalt.dp.ua

  11 września 2017 at 09:28

  I’ve read some just right stuff here. Definitely worth
  bookmarking for revisiting. I wonder how much effort you put to create
  this kind of wonderful informative web site.

 22. personal loan

  11 września 2017 at 13:48

  Quality content is the secret to invite the visitors to go
  to see the web site, that’s what this web page is providing.

 23. best stocks available

  12 września 2017 at 16:07

  Keep on writing, great job!

 24. door riding

  12 września 2017 at 21:40

  Howdy! This blog post could not be written much better!
  Looking through this article reminds me of my previous roommate!
  He continually kept talking about this. I most certainly will forward
  this information to him. Pretty sure he will have a good read.
  Thank you for sharing!

 25. losing weight during pregnancy

  13 września 2017 at 23:28

  Amazing blog! Do you have any recommendations for aspiring writers?
  I’m hoping to start my own site soon but I’m a little lost
  on everything. Would you propose starting with a free platform like WordPress or go
  for a paid option? There are so many choices out there that I’m totally overwhelmed ..

  Any tips? Cheers!

 26. playing golf

  15 września 2017 at 17:39

  Ahaa, its fastidious dialogue about this article here at this blog, I have read all that, so now me also commenting here.

 27. golf courses

  16 września 2017 at 05:35

  I really like reading a post that can make people think.
  Also, many thanks for allowing me to comment!

 28. islamiyasam.com

  17 września 2017 at 05:04

  Ridiculous quest there. What occurred after? Take care!

 29. heart protection

  19 września 2017 at 16:18

  I am sure this article has touched all the internet users, its really really good post on building
  up new blog.

 30. Miguneingzep

  21 września 2017 at 01:11

  Cialis Maux De Ventre [url=http://cialtobuy.com ]cialis[/url] Kamagra Online Safe
  Amoxil 20mg Pas Cher Amoxicillin A Year After Expiration Date Ciprofloxacin 500 Mg Buy
  Comprar Viagra Generica Farmacia cialis Acquisto Viagra Generico Italia

 31. Sherry

  21 września 2017 at 21:07

  Hurrah, that’s what I was searching for, what a information! existing here at this web site, thanks admin of this
  web site.

 32. http://www.rnime.com

  22 września 2017 at 06:54

  This info is worth everyone’s attention. Where can I find
  out more?

 33. Mariano

  22 września 2017 at 12:49

  Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it.

  Look advanced to more added agreeable from you! However,
  how can we communicate?

 34. Dillon

  23 września 2017 at 14:08

  It’s fantastic that you are getting thoughts from this piece
  of writing as well as from our discussion made at this place.

 35. www.urlaubsterne.com

  23 września 2017 at 15:14

  Ahaa, its nice dialogue concerning this post here at this webpage, I have read all that,
  so at this time me also commenting here.

 36. Mitchell

  24 września 2017 at 15:28

  I’m really loving the theme/design of your web site. Do you ever run into any web browser compatibility problems?
  A number of my blog readers have complained about my website
  not operating correctly in Explorer but looks great
  in Firefox. Do you have any ideas to help fix this
  issue?

 37. https://commons.wikimedia.org/

  26 września 2017 at 06:35

  Awesome! Its really remarkable piece of writing, I
  have got much clear idea regarding from this post.

 38. make holiday travel

  26 września 2017 at 07:34

  It’s great that you are getting thoughts from this post as
  well as from our argument made here.

 39. purworejokita.com

  26 września 2017 at 08:08

  Very nice article. I absolutely love this website.
  Stick with it!

 40. Santo

  27 września 2017 at 02:30

  Wow, marvelous blog layout! How lengthy have you ever been blogging for?
  you make running a blog look easy. The whole glance of your site is excellent, as
  smartly as the content!

 41. travel around

  27 września 2017 at 08:42

  Hello, i think that i saw you visited my web site thus i came to “return the favor”.I’m
  trying to find things to enhance my website!I suppose its ok to use a few of your
  ideas!!

 42. Meri

  27 września 2017 at 19:07

  I have read so many posts about the blogger lovers however this piece of writing is
  actually a nice article, keep it up.

 43. Paige

  27 września 2017 at 19:28

  Excellent post. I definitely appreciate this site.

  Keep it up!

 44. Jestine

  28 września 2017 at 04:22

  Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging
  for? you made blogging look easy. The overall look of your site is
  magnificent, let alone the content!

 45. Right away I am ready to do my breakfast, after having
  my breakfast coming again to read more news.

 46. Callie

  29 września 2017 at 14:26

  Wow, marvelous weblog format! How lengthy have you ever been running a blog for?

  you make running a blog look easy. The whole
  look of your web site is excellent, as well as the content!

 47. Miguneingzep

  29 września 2017 at 15:41

  Prix Cialis Generique Pharmacie [url=http://costofcial.com ]cialis[/url] Precio Levitra 20 Mg Levitra Que Es Y Para Que Sirve

 48. nokia contract phones

  30 września 2017 at 07:28

  Fabulous, what a web site it is! This blog gives useful data to us, keep it up.

 49. Carlos Eduardo Correa da Veiga

  2 października 2017 at 02:24

  I was recommended this blog by my cousin. I am not
  sure whether this post is written by him as nobody else know such
  detailed about my trouble. You’re amazing! Thanks!

 50. pt-br.facebook.com

  5 października 2017 at 01:24

  It’s nearly impossible to find educated people
  in this particular subject, however, you sound like you know what you’re talking about!

  Thanks

 51. Miguneingzep

  7 października 2017 at 02:56

  Acheter Cialis Non Generique [url=http://realviaonline.com]viagra[/url] Zithromax Alcohol Side Effects Keflex Can Cause Kidney Failure

 52. web dating

  7 października 2017 at 08:37

  Hello, i think that i saw you visited my website so i got
  here to return the want?.I am trying to to find issues to improve my site!I guess its adequate
  to make use of some of your concepts!!

 53. brazil butt lift

  7 października 2017 at 16:44

  This post will assist the internet people for setting up new web site or even a blog from start to end.

 54. traveling wilburys

  7 października 2017 at 22:11

  Excellent post. I will be going through many of these issues as well..

 55. trailsseries.ru

  9 października 2017 at 03:47

  Hi to every one, it’s really a fastidious for me
  to pay a visit this web page, it consists of important Information.

 56. holiday travel trip

  9 października 2017 at 13:46

  Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for?
  you made blogging look easy. The overall look of your site is magnificent, as well as
  the content!

 57. heart rhythms

  10 października 2017 at 22:46

  This site was… how do you say it? Relevant!! Finally I’ve found something which helped me.
  Many thanks!

 58. smart phones

  11 października 2017 at 08:42

  There’s certainly a great deal to find out about this subject.

  I really like all of the points you’ve made.

 59. Garnet

  14 października 2017 at 09:00

  I’m gone to say to my little brother, that he should also pay
  a visit this blog on regular basis to get updated from newest news.

 60. timex watches make

  15 października 2017 at 12:15

  You need to be a part of a contest for one of the finest websites
  on the internet. I most certainly will recommend this web
  site!

 61. asbestos spores

  15 października 2017 at 19:39

  Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it.

  Look advanced to more added agreeable from you! By the way, how can we communicate?

 62. actually asbestos

  17 października 2017 at 03:02

  It’s awesome for me to have a website, which is helpful in support of my experience.
  thanks admin

 63. timex check

  17 października 2017 at 17:35

  Great site you have got here.. It’s hard to find good quality writing like yours these days.
  I really appreciate people like you! Take care!!

 64. reverse phone lookup

  19 października 2017 at 07:33

  Very soon this web site will be famous amid all blogging viewers, due to it’s fastidious content

 65. José Wilame Araújo Rodrigues

  20 października 2017 at 02:38

  Thanks for sharing your thoughts on hello. Regards

 66. monthly phone

  21 października 2017 at 01:25

  Article writing is also a excitement, if you be acquainted with afterward you can write otherwise it is difficult to write.

 67. Lélio Vieira Carneiro Junior

  21 października 2017 at 02:34

  Your style is really unique in comparison to other folks I have
  read stuff from. Thank you for posting when you have the opportunity, Guess I’ll just book mark this page.

 68. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  21 października 2017 at 08:09

  Magnificent beat ! I would like to apprentice while you amend your web
  site, how could i subscribe for a blog web site? The account aided me a acceptable
  deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept

 69. doku.spiria.me

  21 października 2017 at 11:11

  I want to to thank you for this wonderful read!! I absolutely loved every little bit of it.
  I have you bookmarked to look at new things you post…

 70. buy arsenal soccer

  21 października 2017 at 12:32

  Good day! This post could not be written any better! Reading through this post reminds me of my
  good old room mate! He always kept chatting about this.
  I will forward this page to him. Pretty sure he will have a
  good read. Many thanks for sharing!

 71. tercio borlenghi junior

  22 października 2017 at 15:07

  I needed to thank you for this good read!! I certainly enjoyed every little bit of it.

  I have you book-marked to look at new things you post…

 72. Itamar Serp

  22 października 2017 at 23:01

  I just could not depart your web site prior to suggesting that
  I extremely loved the usual information an individual provide in your visitors?
  Is gonna be again often to check out new posts

 73. Umanizzare

  23 października 2017 at 02:27

  Very energetic post, I enjoyed that a lot. Will there be a part 2?

 74. Grupo Coral presidios

  23 października 2017 at 11:11

  I am sure this piece of writing has touched all the internet users, its
  really really pleasant post on building up new weblog.

 75. Lélio Vieira Carneiro Junior

  23 października 2017 at 18:21

  Hi, after reading this amazing piece of writing i am too happy
  to share my experience here with friends.

 76. Grupo Coral presidios

  23 października 2017 at 19:10

  Hello, this weekend is nice in favor of me, because this moment i am reading this impressive educational article here
  at my residence.

 77. Lelio Vieira Carneiro

  24 października 2017 at 11:04

  I have fun with, lead to I discovered exactly what I was taking a
  look for. You’ve ended my four day long hunt! God Bless you man. Have a nice
  day. Bye

 78. timex observe

  24 października 2017 at 13:04

  you are in reality a good webmaster. The site loading
  speed is amazing. It seems that you are doing
  any unique trick. Moreover, The contents are masterpiece.

  you’ve performed a great activity in this subject!

 79. Itamar Serp

  24 października 2017 at 19:28

  Why visitors still make use of to read news papers when in this technological
  globe the whole thing is accessible on net?

 80. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  24 października 2017 at 21:25

  I’m really loving the theme/design of your weblog. Do you ever
  run into any internet browser compatibility problems?

  A number of my blog readers have complained about
  my website not operating correctly in Explorer but looks great in Safari.
  Do you have any advice to help fix this problem?

 81. Miguneingzep

  25 października 2017 at 08:28

  Viagra En Ligne Belgique Comprare Levitra In Italia [url=http://genericcial.com]cialis[/url] Praziqquantel Amoxicillin What Is If For What Does Cephalexin Have In It

 82. Umanizzare presidios

  25 października 2017 at 17:13

  Keep this going please, great job!

 83. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  26 października 2017 at 02:54

  Appreciate the recommendation. Let me try it out.

 84. Grupo Serval presidios

  27 października 2017 at 03:59

  I have read so many articles or reviews about the blogger lovers however this paragraph is
  really a nice paragraph, keep it up.

 85. Lelio Junior

  27 października 2017 at 09:07

  You need to take part in a contest for one of the highest quality sites on the web.

  I most certainly will highly recommend this blog!

 86. Itamar Serp

  27 października 2017 at 09:10

  What’s up, its fastidious paragraph concerning media print,
  we all be familiar with media is a fantastic source of information.

 87. Umanizzare

  27 października 2017 at 17:53

  I was wondering if you ever considered changing the
  layout of your website? Its very well written; I love what youve got
  to say. But maybe you could a little more in the
  way of content so people could connect with it better.
  Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2 images.
  Maybe you could space it out better?

 88. José Wilame Araújo Rodrigues

  27 października 2017 at 18:34

  It’s going to be end of mine day, except before end I am
  reading this enormous piece of writing to improve my knowledge.

 89. Grupo Coral fraude

  28 października 2017 at 02:48

  Hi there, this weekend is pleasant in favor of me, since
  this moment i am reading this wonderful educational post here at my residence.

 90. Lelio Vieira Carneiro

  28 października 2017 at 09:54

  I all the time emailed this webpage post page to all my contacts, as if like to read
  it next my contacts will too.

 91. Egli Diana Pinto

  28 października 2017 at 17:22

  I am sure this piece of writing has touched
  all the internet viewers, its really really fastidious article on building up new
  website.

 92. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  28 października 2017 at 21:54

  Hello there! Quick question that’s entirely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly?
  My site looks weird when viewing from my iphone 4. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to resolve this issue.
  If you have any suggestions, please share. Many thanks!

 93. https://namesakes.ru

  30 października 2017 at 05:30

  Magnificent beat ! I would like to apprentice while you amend your
  website, how can i subscribe for a blog site? The account aided
  me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea

 94. cheap homeowner insurance policy

  31 października 2017 at 08:04

  Awesome post.

 95. Miguneingzep

  31 października 2017 at 16:16

  V Gel Reviews Apply Keflex Frontal Balding Propecia Cheap [url=http://leviprices.com]best price for levitra 20mg[/url] Clasificacion Con Propecia

 96. domain availability

  31 października 2017 at 16:30

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to
  make your point. You definitely know what youre talking about,
  why throw away your intelligence on just posting videos to your
  blog when you could be giving us something informative to
  read?

 97. Itamar Serp

  1 listopada 2017 at 05:04

  Its such as you learn my thoughts! You appear to grasp so much approximately this, like you wrote the ebook in it or something.

  I feel that you simply could do with a few percent to power the message
  home a bit, however instead of that, that is magnificent blog.
  An excellent read. I will certainly be back.

 98. digital video recorder

  1 listopada 2017 at 10:57

  Keep this going please, great job!

 99. Carlos Eduardo Veiga

  2 listopada 2017 at 04:20

  Saved as a favorite, I like your website!

 100. asbestos wont

  4 listopada 2017 at 01:13

  I do not even know the way I ended up here, however I thought this publish used to be great.
  I do not recognise who you might be but definitely you are going to a well-known blogger
  should you are not already. Cheers!

 101. Miguneingzep

  5 listopada 2017 at 04:56

  Acquisto Viagra Con Postepay History Of Tadalis Sx Soft [url=http://mailordervia.com]viagra[/url] Priligy Realmente Funciona Dapoxetina Si Trova In Farmacia Viagra Oficial

 102. domain name

  9 listopada 2017 at 13:03

  Wonderful, what a blog it is! This weblog gives valuable data to us,
  keep it up.

 103. timex watch

  9 listopada 2017 at 20:51

  Wonderful beat ! I would like to apprentice while you amend your website,
  how could i subscribe for a blog web site? The account helped me a appropriate
  deal. I were a little bit familiar of this your broadcast offered brilliant transparent concept

 104. Miguneingzep

  12 listopada 2017 at 18:01

  Want To Buy Zentel Kamagra Gel 100 Mg Propecia How Long For Results 1 Mg [url=http://orderviapills.com]generic viagra[/url] Acheter Cialis En Belgique Finasterida Generico Comprar Propecia

 105. reverse phone number lookup

  13 listopada 2017 at 07:56

  Hey! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I’m trying to get my
  blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good success.
  If you know of any please share. Kudos!

 106. Miguneingzep

  24 listopada 2017 at 00:50

  Will Propecia Regrow Hair Levitra Prix Pharmacie Viagra Levitra Prix France [url=http://ordercheapvia.com]viagra[/url] Viagra Ho Provato Aciclovir Tablets 400mg

 107. Miguneingzep

  27 listopada 2017 at 12:35

  For Sale Stendra On Line [url=http://orderlevi.com]buy vardenafil online cheap[/url] Lasuna Where To Buy Kamagra Oral Jelly In Singapore Isotretinoin Where To Purchase

 108. www.tefa.ee

  14 grudnia 2017 at 19:37

  I’m really impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog.
  Is this a paid theme or did you modify it yourself?

  Anyway keep up the excellent quality writing, it is rare to see a nice
  blog like this one nowadays.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra