Z kraju

Ruch Narodowy zajął oficjalne stanowisko ws. kryzysu politycznego wokół reformy sądownictwa

Publikujemy stanowisko Ruchu Narodowego ws. kryzysu politycznego wokół reformy sądownictwa.

Podjęta przez rząd próba reformy wymiaru sprawiedliwości stała się w ostatnich tygodniach przyczyną ostrego konfliktu społecznego i politycznego. W związku z tym Zarząd Ruchu Narodowego prezentuje poniższe stanowisko polityczne.

 1. W swoim programie politycznym, zaprezentowanym w grudniu 2016 roku, Ruch Narodowy pisał: „Naprawa wymiaru sprawiedliwości jest zadaniem nie na lata, lecz na dziesięciolecia. Problemy trzeciej władzy są głęboko zakorzenione i bardzo trudne do pokonania. Nie da się ich rozwiązać w drodze pojedynczej, drastycznej reformy – konieczna jest długotrwała, konsekwentna praca nad kadrami, instytucjami i prawem. Nic nie usprawiedliwia jednak rządu, który nie podejmie choćby próby takich działań.” Wśród propozycji reform sądownictwa, które należy podjąć, Ruch Narodowy w swoim programie wskazał m.in.:

– przeciwdziałanie selekcji negatywnej do zawodu sędziego
– zwiększenie wymogów wobec kandydatów na sędziów
– wstrzymanie reprodukcji postkomunistycznych układów personalnych w sądownictwie
– zwiększenie liczebności personelu pomocniczego w sądach
– wzmocnienie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów
– eliminowanie z sądów osób skompromitowanych
– skrócenie czasu postępowań sądowych
– szersze korzystanie z pomocy sądowej przy przesłuchaniach
– zmniejszenie liczby zamawianych opinii i skrócenie terminów dostarczenia ich przez biegłych
– skrócenie terminów doręczeń pism i informatyzacja tego procesu
– zwiększenie udziału czynnika społecznego we współsprawowaniu władzy sądowniczej

 1. Reformy przygotowane nieoficjalnie przez rząd tylko w skromnej części realizują powyższe postulaty programowe Ruchu Narodowego. Zakres i kształt zaproponowanych reform, a także styl ich forsowania i uchwalania, nie przekonały Ruchu Narodowego do ich poparcia, dlatego głos prezesa Ruchu Narodowego w debacie Sejmowej był głosem krytycznym, a stanowisko wyrażone w głosowaniu – wstrzymujące się.

 1. Jesteśmy przekonani, że prawdziwa reforma sądownictwa musi być przygotowana w perspektywie, jaką opisaliśmy w swoim programie: długotrwałej i konsekwentnej pracy, a nie jednej, skokowej i drastycznej reformy. Nie oznacza to, że jesteśmy przeciwni głębokim zmianom kadrowym na szczycie polskiego sądownictwa, ale muszą być one częścią jasnej i zrozumiałej długofalowej koncepcji, która jest poważnie uzasadniona, poddana zwyczajowym konsultacjom i w normalnym tempie uchwalana w parlamencie i wdrażana w życie. Nie mamy złudzeń co do oporu z jakim spotka się jakakolwiek próba reformy szczytów polskiego sądownictwa i właśnie dlatego uważamy, że proces takiej reformy nie może być realizowany w nieprzemyślany sposób i w tempie uniemożliwiającym prawidłową pracę legislacyjną.

 1. Pragniemy podkreślić, że niezawisłe i sprawiedliwe sądy, kultura prawna oparta na uniwersalnej moralności chrześcijańskiej i przywiązanie do praworządnego państwa są częścią polskiej tradycji politycznej, wpisującej nasz kraj w dziedzictwo kulturowe cywilizacji łacińskiej. Niezwykle groźna dla naszej narodowej tradycji i tożsamości jest sytuacja, w której kojarzony z prawicą rząd zdaje się lekceważyć wartość praworządności i niezawisłości sądów, zaś wartości te deklarują wyłącznie uczestnicy protestów gromadzących się pod hasłami „demokracji liberalnej” i „zachodnich standardów”. Ruch Narodowy wzywa partię rządzącą do potraktowania tych zagadnień z należytą powagą, tak aby było jasne, że niezawisłość sądów i praworządność są dla rządu wartością, a reformy sądownictwa mają służyć ich umocnieniu i odbudowie. Wymaga to odpowiedniej komunikacji ze społeczeństwem, której nie da się prowadzić próbując realizować reformy chaotycznie i z zaskoczenia.

 1. Weto prezydenta RP Andrzeja Dudy dla ustaw reformujących KRS i SN jest szansą na ponowne i spokojne przemyślenie celów i kształtu zmian, a także na ich dobre przygotowanie i normalne przedyskutowanie. Ruch Narodowy wzywa wszystkie partie widzące potrzebę poprawy stanu polskiego sądownictwa do przedstawienia własnych pozytywnych propozycji zmian. Sami również włączymy się w tę dyskusję.

 1. Ruch Narodowy z zaniepokojeniem przyjmuje naciski zagraniczne na polskie państwo, mające na celu ochronę status quo w polskim wymiarze sprawiedliwości. Jest dla nas oczywiste, że żadne czynniki zagraniczne nie mają prawa wpływać na wewnętrzny ustrój polskiego życia zbiorowego i dynamikę polskich procesów społecznych. Jeszcze bardziej niepokojące są płynące z zagranicy inspiracje, by dotychczas pokojowe protesty społeczne przeciw działaniom partii rządzącej przekształcić w tzw. majdan, czyli wzorowane na wydarzeniach z Kijowa próby okupacji i paraliżu instytucji państwowych poprzez duże grupy obywateli. Zwracamy uwagę, że mimo pozornie pokojowej retoryki takie zamiary są sprzeczne z prawem, a próba ich realizacji w oczywisty sposób musi prowadzić do konfrontacji fizycznej. Propozycje takie są więc próbą zainfekowania polskiej polityki rzeczywistym i groźnym ekstremizmem politycznym, mającym na celu destabilizację państwa.

 1. Apelujemy do wszystkich opozycyjnych sił politycznych o odrzucenie strategii walki politycznej, opierającej się o szukanie legitymacji i poparcia dla własnych działań w zagranicznych mediach, partiach i organizacjach. Jedynym akceptowanym w Polsce sposobem walki politycznej musi być szukanie poparcia u Polaków i przekonywanie ich do swych racji. Na zewnątrz mamy dbać o dobre imię naszej Ojczyzny, a nie prześcigać się w rozpowszechnianiu opinii niekorzystnych dla rządu, którego politykę kontestujemy. Pragniemy przypomnieć, że kiedy rząd PO łamał nasze prawa obywatelskie i dopuszczał się różnych nadużyć Ruch Narodowy nigdy nie kolportował informacji na ten temat zagranicą, natomiast starał się uświadamiać Polaków o potrzebie zmiany władzy. Wzywamy polityków opozycji do analogicznej postawy i definitywnego odrzucenia balansującego na granicy zdrady narodowej hasła „Ulica i zagranica”.

Zarząd Główny Ruchu Narodowego

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

152 komentarze

152 Komentarzy

 1. Szukający Drogi

  25 lipca 2017 at 19:55

  Proszę ilu teraz mądrych się znalazło. 27 lat nikt nie miał odwagi tknąć układu, a teraz sami mądrale. To niech dostaną się do sejmu, zdobędą większość, utworzą rząd i przeprocesują tę swoją idealną ustawę nie powodując niepokoi społecznych pobudzonych kwikiem świń odrywanych od koryta. Tylko jest małe ALE. Nic z tych rzeczy RN nie jest w stanie zrobić. Więc niech zamkną swoje wyidealizowane buziuchny i niech nie pierniczą jak zrobić coś idealnie, skoro sami nigdy tego nie zrobią nawet w połowie tak jak PIS. Nie mówiąc już o ich szklanych domach w propozycji powyżej. Wszystkich WON!

  • @Marynika9

   26 lipca 2017 at 14:37

   Zgadzam się!!!

 2. pidzio

  25 lipca 2017 at 19:56

  NA MIŁY BÓG PO TYCH WYPOCINACH A ZWŁASZCZA PUNKT NR. 5 ZADAJĘ PYTANIE PANU KOWALSKIEMU I PANU BOSACKIEMU CZY W RUCHU NARODOWYM MAMY PRZYNAJMNIEJ KILKU „TW BOLKÓW”?. CZY WY NIE JESTEŚCIE KONTROLOWANI PRZEZ SŁUŻBY? NIC DZIWNEGO, ŻE NIE DOCHODZICIE DO 5% POPARCIA I NIE MA WAS W SEJMIE I SENACIE. JAK MOŻNA PIEPRZYĆ,ŻE POTRZEBA WIELU LAT NA ZMIANĘ W REFORMIE SĄDOWNICTWA?. KIM WY JESTEŚCIE?

  NA CHWILĘ OBECNĄ POZOSTAJE TYLKO OBÓZ NARODOWO RADYKALNY!!! JAKO OSTATNI BASTION POLSKOŚCI. POLECAM BLOOG PANA PROF JERZEGO ROBERTA NOWAKA ORAZ TYGODNIK, O KTÓRYM NAWET PREZES TVP NIC NIE MÓWI PT. „WARSZAWSKA GAZETA”. PRZY OKAZJI PREZESEM TVP POWINIEN ZOSTAĆ PAN MAX KOLONKO, KTÓRY SIĘ ŻYDOM NIE KŁANIA BO MÓWI O NICH PRAWDĘ.

  • idzpodprad

   25 lipca 2017 at 20:09

   PAN MARIAN KOWALSKI NIE JEST W RUCHU NARODOWYM JUZ OD 2 LAT , JEST REDAKTOREM TELEWIZJI idzpodprad.pl

   • Darek

    25 lipca 2017 at 21:46

    „idzpodprad.pl” jest skrajnie antykatolickim medium prowadzonym przez pastora.Kowalski swoimi ostatnimi obraźliwymi epitetami obrażającymi Święty Kościół
    Katolicki sam się wyrzucił poza nawias…

   • Husarzowy

    1 sierpnia 2017 at 14:15

    Telewizji wulgarnego antykatolickiego trolla, psychopastora Chojeckiego, który uważa że Ziemia powstała kilka tysięcy lat temu, a geologowie to głupcy czerpiący wiedzę z ‚głupich książek’.

  • @Marynika9

   26 lipca 2017 at 14:40

   Miałam inne zdanie o tej organizacji!!!Wstydżcie się!!!

 3. Adam

  25 lipca 2017 at 20:56

  ŚMIAĆ SIĘ CZY PŁAKAĆ ? https://youtu.be/_QMhGEXFY-Q?t=535

 4. pidzio

  25 lipca 2017 at 21:21

  Ciekawy filmik dający dużo do myślenia.
  Ja ufam bardzo profesorowi Jerzemu Robertowi Nowakowi i polecam bloog w/w.

 5. wiesscar

  25 lipca 2017 at 23:13

  maslo maslane, kto pisal te punkty bo to jakies intelektualne pierdoly ogolnikowe, niby ladne, niby dobre,
  chodzi o to ze ZP chce zrobic reforme sądownictwa i Ziobro sie do tego nadaje,
  zadne zwlekanie, trzeba szybko jak nozem chirurgicznym wycinac nowotwor a nie bawic sie w dobieranie slowek jak w tych punktach, zapiszcie sie do wyksztalciuchow bo nadajecie sie po takim tekscie, gratuluje sztuki pisarskiej maslo maslane ale na polityce to sie nie znacie, dzieciniada jak ten RAZ,

  • wiesscar

   25 lipca 2017 at 23:15

   sądownictwo polskie kosztuje ponad 3X tyle co srednia unijna – powiedzieli teraz w programie o sądach w TVP INFO,

   • wiesscar

    25 lipca 2017 at 23:16

    sie ustawili od 1944r

 6. wiesscar

  25 lipca 2017 at 23:29

  ziobrysci z Solidarnej Polski w Zjednoczonej Prawicy maja najlepsze kadry prawnikow by sie reforma sądownictwa zajac pod kierownictwem Ziobry /sa tez prawnicy z innych partii ktorzy moga wesprzec ziobrystow/, J.Kaczynski Ziobrze w tym zakresie ufa, cala antymagdalenka powinna to poprzec wg mnie,

 7. Andrzej

  25 lipca 2017 at 23:36

  Ruch Narodowy? No, to ja się pytam, po przeczytaniu tego ich tam „programu”, który skończyłem na punkcie 5, bo dalej szkoda było mojej uwagi, iż jeśli owi harcownicy, rodem od wściekłego pastorka, chcą naprawiać Polskę, to ja im serdecznie podziękuję. Polska jeśli nie będzie katolicka, to nie będzie jej wcale. A tak w ogóle, to jaki oni Naród reprezentują? Ktoś może wie?

  • Paweł

   26 lipca 2017 at 00:42

   Odkąd podpięli się pod pastorka reprezentują przeklęty izrael i USA.

 8. Kasia

  26 lipca 2017 at 01:08

  to oswiadczenie to jakiś gniot.
  28 lat wystarczyło na powolne reformy.
  więc teraz trzeba błyskawicznie,bo znowu minie 28 lat i nic

 9. JARO

  26 lipca 2017 at 06:59

  fajnie napisali, ogólnikowo, o wszystkim i o niczym, uniwersalnie; ten ich memoriał pasuje i do Polski, i do Niemiec, i do każdego kraju na ziemi, a nawet do planet; żal d…ę ściska, jak się czyta takie wypociny; nie mogę uwierzyć, że tak nisko upadli; faktycznie okazuje się, że można liczyć na „kiboli” i ONR, i może jeszcze paru innych, ale ci zawiedli jeżeli reprezentują taki poziom jak przedstawili;

  • pidzio

   26 lipca 2017 at 09:24

   JARO bardzo dobra wypowiedź. Popieram.

 10. antyPOPiS

  26 lipca 2017 at 08:21

  Nie jestem rzecznikiem RN, i sam mam wiele zastrzezen. Ale jak krytykujecie RN, to powstrzymajcie sie od elementarnych bredni. Kowalski to kryptoparch, wrogi wobec RN. ONRowcom brak cywilnej odwagi by przyznac ze rzeczony cwok, rozwalil najlepszy do tej pory projekt konsolidacji srodowisk narodowych. Nie ma sensu wymyslania kola na nowo, albo rozne nurty narodowe beda szukaly wspolnej drogi, i tu poki co RN jest najlepiel zorganizowanym projektem, albo beda folklorem do wycierania sobie geby przez zydolewactwo i syjonistyczne prawactwo.

  • wiesscar

   26 lipca 2017 at 10:13

   sa folklorem – taki jest fakt,
   kilku weszlo do Sejmu – nawet nie o wlasnych silach – a na charyzmie Kukiza,
   kicha i tyle,

   • antyPOPiS

    26 lipca 2017 at 11:18

    @wiesscar, dobrymi intencjami pieklo jest wybrukowane. Polska pisiorska, to skrzyzowanie izraela z Meksykiem, szukanie wrogow na okolo i baza taniej sily roboczej, dla Europy i obcych montowni. Przy czym ja sam wybralem eksport, co by nie sluchac ciagle pisraelskich wymiocin, jak to jest „dobrze”. Mnie uwiera kilka spraw z RN, ale skoro w dzisiejszej rzeczywistosci mamy do wyboru tylko mniejsze zlo… Co do wymiaru „spawiedliwosci”, to degeneracja degeneracji, ale tez problem ktory partactwem mozna tylko poglebic, a nie naprawic.

 11. z-k

  26 lipca 2017 at 09:27

  Zarząd Główny Polakom przypomniał, że istnieje i …dał głos

 12. kevin

  31 lipca 2017 at 15:18

  voilà un petit test pour voir. En effet je veux absolument que mes liens s’indexent bordel. Ca fait trop là sinon mes amis.

 13. lace frontal

  31 lipca 2017 at 22:56

  envoi soigné! lace frontal https://www.youtube.com/watch?v=ny8rUpI_98I impeccable! rien a redire vendeur plus que sérieux! indulgence

 14. Silvia Odete Morani Massad

  5 września 2017 at 21:47

  Awesome! Its genuinely remarkable piece of writing, I have got much clear idea on the topic of from this piece of writing.

 15. uses compound interest

  6 września 2017 at 08:36

  Hello to every one, the contents existing at this website are
  genuinely awesome for people knowledge, well, keep up
  the good work fellows.

 16. Trisha

  7 września 2017 at 11:43

  It’s an remarkable post designed for all the online visitors;
  they will get advantage from it I am sure.

 17. real estate investing

  7 września 2017 at 17:59

  I believe that is one of the such a lot vital information for
  me. And i am happy reading your article. However want to observation on few general issues, The web site style
  is ideal, the articles is in reality nice : D.
  Excellent job, cheers

 18. penny stocks

  7 września 2017 at 23:46

  Excellent write-up. I definitely appreciate this website.
  Thanks!

 19. garage door installers

  8 września 2017 at 03:31

  Fantastic goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just extremely fantastic.
  I really like what you’ve acquired here, really like what you’re stating and the way in which you say it.
  You make it enjoyable and you still care for to keep it
  smart. I cant wait to read far more from you. This is really a great
  site.

 20. Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo News.
  Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get
  there! Many thanks

 21. Kazuko

  9 września 2017 at 06:41

  I know this website offers quality based content and other
  data, is there any other web page which offers such information in quality?

 22. real player

  10 września 2017 at 05:04

  Superb, what a blog it is! This website provides helpful data to us,
  keep it up.

 23. pt.wikipedia.org

  10 września 2017 at 15:38

  I’m truly enjoying the design and layout of your blog.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant
  for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme?

  Excellent work!

 24. Efren

  11 września 2017 at 00:59

  Thanks , I’ve recently been looking for info about this topic for
  ages and yours is the greatest I’ve found out till now.
  But, what in regards to the conclusion? Are you positive concerning the supply?

 25. real estate players

  11 września 2017 at 02:05

  Wow, that’s what I was seeking for, what a data!
  existing here at this blog, thanks admin of this web site.

 26. When some one searches for his essential thing, so
  he/she wants to be available that in detail, so that thing is
  maintained over here.

 27. gestalt.dp.ua

  11 września 2017 at 09:28

  I’ve read some just right stuff here. Definitely worth
  bookmarking for revisiting. I wonder how much effort you put to create
  this kind of wonderful informative web site.

 28. personal loan

  11 września 2017 at 13:48

  Quality content is the secret to invite the visitors to go
  to see the web site, that’s what this web page is providing.

 29. best stocks available

  12 września 2017 at 16:07

  Keep on writing, great job!

 30. door riding

  12 września 2017 at 21:40

  Howdy! This blog post could not be written much better!
  Looking through this article reminds me of my previous roommate!
  He continually kept talking about this. I most certainly will forward
  this information to him. Pretty sure he will have a good read.
  Thank you for sharing!

 31. personal loan providers

  13 września 2017 at 05:32

  Valuable info. Lucky me I found your web site unintentionally, and I’m stunned why this accident didn’t
  came about in advance! I bookmarked it.

 32. potential real

  13 września 2017 at 14:50

  My partner and I stumbled over here by a different
  page and thought I may as well check things out.
  I like what I see so i am just following you. Look forward to
  looking into your web page for a second time.

 33. http://it.visitjordan.com

  13 września 2017 at 18:01

  Have you ever considered writing an e-book or guest authoring on other blogs?
  I have a blog centered on the same topics you discuss and
  would really like to have you share some stories/information.
  I know my subscribers would value your work.
  If you are even remotely interested, feel free to send me an e-mail.

 34. best deal estate real

  13 września 2017 at 21:53

  If some one wishes to be updated with most up-to-date technologies afterward he
  must be pay a quick visit this web page and be up to date daily.

 35. losing weight during pregnancy

  13 września 2017 at 23:28

  Amazing blog! Do you have any recommendations for aspiring writers?
  I’m hoping to start my own site soon but I’m a little lost
  on everything. Would you propose starting with a free platform like WordPress or go
  for a paid option? There are so many choices out there that I’m totally overwhelmed ..

  Any tips? Cheers!

 36. penny stocks yield

  14 września 2017 at 03:08

  I’m not sure where you’re getting your information, but good topic.
  I needs to spend some time learning much more or understanding
  more. Thanks for fantastic info I was looking for this information for my mission.

 37. playing golf

  15 września 2017 at 17:39

  Ahaa, its fastidious dialogue about this article here at this blog, I have read all that, so now me also commenting here.

 38. tourism presents

  16 września 2017 at 01:37

  I’m not that much of a internet reader to be honest but your sites
  really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site
  to come back later on. Cheers

 39. golf courses

  16 września 2017 at 05:35

  I really like reading a post that can make people think.
  Also, many thanks for allowing me to comment!

 40. place macau tourism

  16 września 2017 at 13:32

  Thanks , I’ve recently been looking for information about this topic for ages
  and yours is the best I have came upon till now.

  However, what about the conclusion? Are you certain concerning the supply?

 41. landes-eternelles.com

  16 września 2017 at 21:31

  Greetings! I’ve been reading your site for some time now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Atascocita
  Tx! Just wanted to say keep up the excellent job!

 42. travel tips

  17 września 2017 at 03:39

  Have you ever thought about writing an ebook or guest authoring on other sites?
  I have a blog based on the same information you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my subscribers would enjoy your work.
  If you’re even remotely interested, feel free to shoot me an e-mail.

 43. good golf course

  17 września 2017 at 04:19

  May I simply say what a relief to find an individual who
  really understands what they are discussing on the internet.

  You certainly understand how to bring a problem to light and make
  it important. A lot more people really need to read this and understand this side of
  your story. I was surprised that you’re not more popular given that you definitely have the gift.

 44. islamiyasam.com

  17 września 2017 at 05:04

  Ridiculous quest there. What occurred after? Take care!

 45. open golf

  18 września 2017 at 00:33

  This is the right web site for everyone who would like to find out about this topic.
  You understand so much its almost tough to argue with you (not
  that I really would want to…HaHa). You definitely put a
  brand new spin on a topic which has been discussed for ages.

  Great stuff, just excellent!

 46. tourism offers

  18 września 2017 at 08:42

  Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it’s really informative.
  I’m gonna watch out for brussels. I’ll appreciate if you continue this in future.

  Lots of people will be benefited from your writing.
  Cheers!

 47. heart protection

  19 września 2017 at 16:18

  I am sure this article has touched all the internet users, its really really good post on building
  up new blog.

 48. fredfaurelink.free.fr

  20 września 2017 at 08:26

  I pay a visit everyday some sites and blogs to read content,
  except this web site gives quality based writing.

 49. air travel

  20 września 2017 at 09:57

  Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you, However I am encountering issues with your
  RSS. I don’t understand the reason why I cannot
  join it. Is there anybody having similar RSS issues? Anyone that knows the answer can you kindly
  respond? Thanx!!

 50. Miguneingzep

  21 września 2017 at 01:11

  Cialis Maux De Ventre [url=http://cialtobuy.com ]cialis[/url] Kamagra Online Safe
  Amoxil 20mg Pas Cher Amoxicillin A Year After Expiration Date Ciprofloxacin 500 Mg Buy
  Comprar Viagra Generica Farmacia cialis Acquisto Viagra Generico Italia

 51. Pam

  21 września 2017 at 17:31

  It’s the best time to make some plans for the future and it’s time
  to be happy. I’ve read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things or tips.
  Maybe you could write next articles referring to this article.

  I wish to read even more things about it!

 52. Sherry

  21 września 2017 at 21:07

  Hurrah, that’s what I was searching for, what a information! existing here at this web site, thanks admin of this
  web site.

 53. http://www.rnime.com

  22 września 2017 at 06:54

  This info is worth everyone’s attention. Where can I find
  out more?

 54. I just couldn’t leave your site prior to suggesting that I actually enjoyed the standard
  information a person provide for your visitors? Is going to be back steadily in order to
  investigate cross-check new posts

 55. Mariano

  22 września 2017 at 12:49

  Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it.

  Look advanced to more added agreeable from you! However,
  how can we communicate?

 56. travel tips

  22 września 2017 at 23:19

  I’m not sure where you are getting your info, but good topic.

  I needs to spend some time learning much more or understanding more.
  Thanks for excellent information I was looking for this information for
  my mission.

 57. Dillon

  23 września 2017 at 14:08

  It’s fantastic that you are getting thoughts from this piece
  of writing as well as from our discussion made at this place.

 58. www.urlaubsterne.com

  23 września 2017 at 15:14

  Ahaa, its nice dialogue concerning this post here at this webpage, I have read all that,
  so at this time me also commenting here.

 59. http://bbs.meijiyuan.com

  23 września 2017 at 18:14

  If some one wants to be updated with hottest technologies therefore
  he must be visit this web site and be up to date all the
  time.

 60. Lelio Vieira Carneiro Junior

  24 września 2017 at 00:28

  Good day! I could have sworn I’ve been to this web site
  before but after browsing through some of the articles I realized it’s new to me.
  Anyhow, I’m certainly happy I discovered it and I’ll be bookmarking it and checking back often!

 61. www.mygametoid.com

  24 września 2017 at 04:27

  I’m truly enjoying the design and layout of
  your site. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out
  a designer to create your theme? Excellent work!

 62. Jarred

  24 września 2017 at 05:15

  Link exchange is nothing else but it is just placing the other
  person’s blog link on your page at appropriate place and other
  person will also do same in support of you.

 63. Willie

  24 września 2017 at 07:45

  Wonderful work! That is the kind of info that are meant to be shared across the web.
  Shame on Google for now not positioning this put up higher!
  Come on over and visit my web site . Thanks =)

 64. Mitchell

  24 września 2017 at 15:28

  I’m really loving the theme/design of your web site. Do you ever run into any web browser compatibility problems?
  A number of my blog readers have complained about my website
  not operating correctly in Explorer but looks great
  in Firefox. Do you have any ideas to help fix this
  issue?

 65. Cristine

  25 września 2017 at 02:59

  It’s a shame you don’t have a donate button!
  I’d certainly donate to this excellent blog! I suppose for now i’ll settle
  for book-marking and adding your RSS feed to my Google
  account. I look forward to fresh updates and will talk about
  this site with my Facebook group. Chat soon!

 66. gshow.globo.com

  25 września 2017 at 09:53

  Right here is the perfect website for anybody who wants to find out about this topic.

  You understand so much its almost tough to argue with you (not that I personally will need to…HaHa).
  You certainly put a brand new spin on a topic that’s been discussed for a long
  time. Great stuff, just excellent!

 67. Augusto de Arruda Botelho

  26 września 2017 at 02:06

  Howdy very nice site!! Guy .. Beautiful .. Superb
  .. I will bookmark your website and take the feeds additionally?
  I am glad to search out numerous useful information right here in the post, we want
  develop more techniques on this regard, thank you for sharing.
  . . . . .

 68. https://commons.wikimedia.org/

  26 września 2017 at 06:35

  Awesome! Its really remarkable piece of writing, I
  have got much clear idea regarding from this post.

 69. make holiday travel

  26 września 2017 at 07:34

  It’s great that you are getting thoughts from this post as
  well as from our argument made here.

 70. Zak

  26 września 2017 at 08:02

  Thanks for a marvelous posting! I seriously enjoyed reading it, you are
  a great author. I will make sure to bookmark your blog and will come back down the road.
  I want to encourage yourself to continue your great job, have a
  nice weekend!

 71. purworejokita.com

  26 września 2017 at 08:08

  Very nice article. I absolutely love this website.
  Stick with it!

 72. Rosie

  26 września 2017 at 12:35

  I was very pleased to find this site. I need to to thank you for ones time due to this fantastic read!!

  I definitely really liked every little bit of it and i also have you book marked to look at
  new things on your website.

 73. travel news

  26 września 2017 at 13:59

  If some one wants to be updated with hottest technologies therefore he must
  be pay a visit this web site and be up to date everyday.

 74. heart attacks

  26 września 2017 at 14:14

  For hottest news you have to visit world-wide-web and
  on the web I found this website as a best web page for latest updates.

 75. Howdy! I could have sworn I’ve been to this site before but after browsing through many of the posts I realized it’s new
  to me. Anyways, I’m definitely pleased I stumbled upon it and I’ll be book-marking it and checking back frequently!

 76. soccer jerseys

  26 września 2017 at 22:35

  I think everything posted was actually very logical.
  However, think about this, suppose you wrote a catchier
  title? I ain’t saying your information is not good., however suppose you added
  something to maybe grab a person’s attention? I mean Ruch Narodowy
  zajął oficjalne stanowisko ws. kryzysu politycznego wokół reformy sądownictwa – Prawy.pl is a little vanilla.
  You might glance at Yahoo’s home page and watch how they create article headlines to get viewers to
  click. You might add a video or a related picture or two to
  grab readers interested about what you’ve written. In my opinion, it might
  make your blog a little livelier.

 77. heart disease multiply

  27 września 2017 at 00:06

  Hey there! I’ve been reading your weblog for some time now and
  finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Austin Texas!
  Just wanted to mention keep up the fantastic work!

 78. Santo

  27 września 2017 at 02:30

  Wow, marvelous blog layout! How lengthy have you ever been blogging for?
  you make running a blog look easy. The whole glance of your site is excellent, as
  smartly as the content!

 79. travel around

  27 września 2017 at 08:42

  Hello, i think that i saw you visited my web site thus i came to “return the favor”.I’m
  trying to find things to enhance my website!I suppose its ok to use a few of your
  ideas!!

 80. Meri

  27 września 2017 at 19:07

  I have read so many posts about the blogger lovers however this piece of writing is
  actually a nice article, keep it up.

 81. Paige

  27 września 2017 at 19:28

  Excellent post. I definitely appreciate this site.

  Keep it up!

 82. Bryant

  28 września 2017 at 01:02

  I was excited to find this great site. I want to to
  thank you for your time for this wonderful read!! I definitely appreciated every little bit
  of it and I have you saved to fav to see new information in your blog.

 83. Jestine

  28 września 2017 at 04:22

  Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging
  for? you made blogging look easy. The overall look of your site is
  magnificent, let alone the content!

 84. Lemuel

  28 września 2017 at 12:21

  It’s genuinely very difficult in this active life
  to listen news on Television, therefore I only use world wide web for
  that reason, and take the latest information.

 85. Right away I am ready to do my breakfast, after having
  my breakfast coming again to read more news.

 86. www.021pig.com

  29 września 2017 at 08:05

  This is really interesting, You’re a very skilled blogger.

  I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your fantastic post.
  Also, I’ve shared your site in my social networks!

 87. Howdy! I’m at work surfing around your blog from my new iphone 3gs!
  Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts!
  Keep up the great work!

 88. https://pt.wikipedia.org

  29 września 2017 at 10:17

  Terrific article! That is the type of info that should be shared around
  the net. Disgrace on Google for not positioning this put up
  upper! Come on over and consult with my site .
  Thank you =)

 89. Callie

  29 września 2017 at 14:26

  Wow, marvelous weblog format! How lengthy have you ever been running a blog for?

  you make running a blog look easy. The whole
  look of your web site is excellent, as well as the content!

 90. Miguneingzep

  29 września 2017 at 15:41

  Prix Cialis Generique Pharmacie [url=http://costofcial.com ]cialis[/url] Precio Levitra 20 Mg Levitra Que Es Y Para Que Sirve

 91. nokia contract phones

  30 września 2017 at 07:28

  Fabulous, what a web site it is! This blog gives useful data to us, keep it up.

 92. http://www.nhealth-asia.com/

  30 września 2017 at 09:21

  I loved as much as you will receive carried out right here.
  The sketch is attractive, your authored material stylish.
  nonetheless, you command get got an shakiness over that you
  wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly
  very often inside case you shield this increase.

 93. domain names

  30 września 2017 at 16:07

  We’re a bunch of volunteers and opening a brand new scheme in our community.

  Your web site offered us with useful information to work
  on. You have done an impressive task and our whole neighborhood can be grateful to
  you.

 94. soccer jerseys

  1 października 2017 at 20:12

  I know this website offers quality based posts and extra information, is there any other site
  which gives these things in quality?

 95. Carlos Eduardo Correa da Veiga

  2 października 2017 at 02:24

  I was recommended this blog by my cousin. I am not
  sure whether this post is written by him as nobody else know such
  detailed about my trouble. You’re amazing! Thanks!

 96. Ingrid

  2 października 2017 at 10:29

  Pretty great post. I just stumbled upon your
  blog and wished to say that I have really enjoyed browsing your
  weblog posts. After all I’ll be subscribing
  on your feed and I am hoping you write again soon!

 97. Lourdes

  4 października 2017 at 09:49

  This design is wicked! You most certainly know how to keep a reader
  entertained. Between your wit and your videos, I was almost
  moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Great job.
  I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

 98. travel cruise starting

  4 października 2017 at 10:25

  obviously like your web-site however you need to check the spelling on several of your posts.
  Many of them are rife with spelling problems and I in finding it very troublesome
  to inform the truth however I will definitely come again again.

 99. pt-br.facebook.com

  5 października 2017 at 01:24

  It’s nearly impossible to find educated people
  in this particular subject, however, you sound like you know what you’re talking about!

  Thanks

 100. custom soccer jerseys

  5 października 2017 at 07:48

  I read this article fully about the comparison of latest and previous technologies,
  it’s remarkable article.

 101. travel guides

  6 października 2017 at 00:44

  It’s awesome to visit this site and reading the views
  of all colleagues concerning this paragraph, while I am also eager of getting knowledge.

 102. Doyle

  6 października 2017 at 01:19

  Thanks , I’ve recently been searching for info about this topic for ages and yours is
  the best I have found out so far. But, what in regards to the conclusion? Are you positive in regards to the supply?

 103. Miguneingzep

  6 października 2017 at 12:03

  Birth Control Pill And Cephalexin [url=http://buygenericvia.com]viagra online pharmacy[/url] Viagra Achat Quebec Zyban Without Prescription On Clearance

 104. Miguneingzep

  7 października 2017 at 02:56

  Acheter Cialis Non Generique [url=http://realviaonline.com]viagra[/url] Zithromax Alcohol Side Effects Keflex Can Cause Kidney Failure

 105. Randi

  7 października 2017 at 03:01

  Hello to every one, the contents present at this
  website are in fact remarkable for people experience, well, keep up the nice work fellows.

 106. web dating

  7 października 2017 at 08:37

  Hello, i think that i saw you visited my website so i got
  here to return the want?.I am trying to to find issues to improve my site!I guess its adequate
  to make use of some of your concepts!!

 107. well-known dating

  7 października 2017 at 08:37

  I was pretty pleased to find this web site. I need to
  to thank you for ones time for this wonderful read!!
  I definitely savored every part of it and I have you saved to
  fav to see new things on your blog.

 108. Bud

  7 października 2017 at 14:25

  I’ve been exploring for a little bit for any high-quality articles or blog posts on this kind of space
  . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this site.
  Studying this info So i’m glad to exhibit that I’ve a very just right uncanny feeling I found out just what I needed.
  I such a lot definitely will make certain to do not disregard this website and provides it a glance on a relentless basis.

 109. brazil butt lift

  7 października 2017 at 16:44

  This post will assist the internet people for setting up new web site or even a blog from start to end.

 110. traveling wilburys

  7 października 2017 at 22:11

  Excellent post. I will be going through many of these issues as well..

 111. soccer jerseys

  8 października 2017 at 15:27

  Outstanding quest there. What occurred after?
  Take care!

 112. trailsseries.ru

  9 października 2017 at 03:47

  Hi to every one, it’s really a fastidious for me
  to pay a visit this web page, it consists of important Information.

 113. last resort asbestos

  9 października 2017 at 04:51

  Attractive part of content. I just stumbled upon your web
  site and in accession capital to say that I acquire in fact enjoyed account your weblog posts.

  Anyway I’ll be subscribing on your feeds or even I fulfillment you get right
  of entry to persistently rapidly.

 114. holiday travel trip

  9 października 2017 at 13:46

  Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for?
  you made blogging look easy. The overall look of your site is magnificent, as well as
  the content!

 115. Yolanda

  10 października 2017 at 00:47

  Great post. I used to be checking continuously this weblog and
  I am impressed! Extremely useful info specially the final phase :
  ) I deal with such information much. I used to be seeking this certain information for a long time.
  Thanks and best of luck.

 116. Rashad

  10 października 2017 at 08:21

  Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to
  say that I’ve really enjoyed browsing your blog posts.

  After all I’ll be subscribing to your feed and I
  hope you write again soon!

 117. heart rhythms

  10 października 2017 at 22:46

  This site was… how do you say it? Relevant!! Finally I’ve found something which helped me.
  Many thanks!

 118. smart phones

  11 października 2017 at 08:42

  There’s certainly a great deal to find out about this subject.

  I really like all of the points you’ve made.

 119. bigger butt workouts

  11 października 2017 at 15:58

  I’m really enjoying the design and layout of your blog.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme?
  Outstanding work!

 120. soccer jerseys

  11 października 2017 at 18:03

  This is my first time pay a visit at here and i am actually pleassant to read all
  at alone place.

 121. Hi there, I found your site by way of Google even as searching for a related topic, your web site came up,
  it appears good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

  Hi there, just become aware of your blog via Google, and found that it is really informative.
  I am gonna watch out for brussels. I will be grateful
  in case you proceed this in future. A lot of folks can be benefited
  from your writing. Cheers!

 122. Garnet

  14 października 2017 at 09:00

  I’m gone to say to my little brother, that he should also pay
  a visit this blog on regular basis to get updated from newest news.

 123. timex watches make

  15 października 2017 at 12:15

  You need to be a part of a contest for one of the finest websites
  on the internet. I most certainly will recommend this web
  site!

 124. monthly phone

  15 października 2017 at 15:28

  I’ve been exploring for a bit for any high-quality articles or blog posts on this kind of space .

  Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this web site.
  Reading this info So i am glad to show that I’ve an incredibly good uncanny feeling I found out exactly what I needed.
  I so much undoubtedly will make sure to do not disregard this website and provides it a glance regularly.

 125. asbestos spores

  15 października 2017 at 19:39

  Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it.

  Look advanced to more added agreeable from you! By the way, how can we communicate?

 126. Lélio Vieira Carneiro Junior

  16 października 2017 at 08:23

  I really like what you guys are up too. This sort of clever work and exposure!
  Keep up the good works guys I’ve added you guys to my personal blogroll.

 127. actually asbestos

  17 października 2017 at 03:02

  It’s awesome for me to have a website, which is helpful in support of my experience.
  thanks admin

 128. timex check

  17 października 2017 at 17:35

  Great site you have got here.. It’s hard to find good quality writing like yours these days.
  I really appreciate people like you! Take care!!

 129. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  17 października 2017 at 22:21

  Greetings! Very helpful advice in this particular post!
  It’s the little changes which will make the most significant
  changes. Thanks for sharing!

 130. monthly phone

  18 października 2017 at 05:43

  Have you ever considered about adding a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is fundamental and all.
  Nevertheless think of if you added some great pictures or video clips to give your posts more, „pop”!

  Your content is excellent but with images
  and videos, this blog could certainly be one of the
  best in its niche. Wonderful blog!

 131. store.asrm.org

  18 października 2017 at 19:33

  I’m not sure why but this weblog is loading very
  slow for me. Is anyone else having this problem or is it
  a issue on my end? I’ll check back later and see
  if the problem still exists.

 132. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  18 października 2017 at 21:54

  I think this is among the most vital info for
  me. And i’m glad reading your article. But should remark on few general
  things, The web site style is wonderful, the articles
  is really excellent : D. Good job, cheers

 133. Carlos Eduardo Veiga

  19 października 2017 at 01:21

  Tremendous things here. I am very glad to see your post.
  Thank you a lot and I am having a look ahead to touch you. Will you kindly
  drop me a e-mail?

 134. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  19 października 2017 at 06:07

  Attractive section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts.
  Any way I’ll be subscribing to your augment and even I
  achievement you access consistently rapidly.

 135. reverse phone lookup

  19 października 2017 at 07:33

  Very soon this web site will be famous amid all blogging viewers, due to it’s fastidious content

 136. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  19 października 2017 at 13:48

  hello there and thank you for your information – I have definitely picked up something new from right here.

  I did however expertise several technical points using this site,
  since I experienced to reload the web site many times previous to I could get it to load correctly.
  I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I’m complaining, but sluggish loading instances
  times will often affect your placement in google and could damage your quality
  score if ads and marketing with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my email and could look out for a lot more
  of your respective interesting content. Ensure that you update this
  again very soon.

 137. José Wilame Araújo Rodrigues

  20 października 2017 at 02:38

  Thanks for sharing your thoughts on hello. Regards

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra