Z zagranicy

Putin znów mydli oczy Zachodowi

Przywódcy normandzkiej czwórki (Ukrainy, Niemiec, Francji i Rosji) telefonicznie uzgodnili, że jest niezbędne pełne wprowadzenie porozumień z Mińska – wynika z oświadczeń, jakie wydali kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron. Dzień później już doszło do 22 ataków na ukraińskie siły w Donbasie.

„Głowy państw i rządów zgodziły się, że polityczne, humanitarne i ekonomiczne kwestie jak również sprawy bezpieczeństwa porozumień mińskich powinny zostać w pełni wprowadzone. Podkreślili wagę decyzji ze szczytu w Paryżu 2 października 2015 r. oraz w Berlinie 19 października 2016 roku” napisano w oświadczeniu. Przywódcy zgodzili się, że „pogwałcenie zawieszenia broni musi zostać natychmiast powstrzymane” oraz, że muszą zostać podjęte środki mające na celu uchronienie cywilnej infrastruktury przed zniszczeniem, „aby zapobiec humanitarnej katastrofie w Donbasie”.

„Rozbrojenie i wycofanie ciężkiego sprzętu bojowego powinno być traktowane jako priorytet” uznali przywódcy, dodając, iż omawiali w szczególności wagę wycofania broni ciężkiej jak również podzielenie sił na tych terytoriach, które najbardziej ucierpiały, czego domagały się Francja i Niemcy.
„Wycofanie oddziałów i sprzętu z obecnych pozycji w Stanicy Ługańskiej pod stałą obserwacją i weryfikacją OBWE będzie przeprowadzone bez opóźnień” napisano w oświadczeniu. Podkreślono jednocześnie, że „bezpieczny dostęp obserwatorów OBWE do wszystkich części Donbasu, włącznie z tymczasowo niekontrolowanymi częściami ukraińsko-rosyjskiej granicy powinno być zapewnione, jak również bezpieczeństwo członków misji OBWE”.

To już kolejne tego typu deklaracje. Czy te – dla odmiany – zostaną spełnione? Jest to raczej mało prawdopodobne, jako że Władimir Putin wprawdzie składa obietnice wycofania się ze wschodniej części Ukrainy i prowadzi w tej sprawie grę dyplomatyczną, jednakże zamiast wykonywać zadeklarowane działania czyni dokładnie odwrotnie. Ciągłe perorowanie o konieczności zawarcia pokoju nie przeszkadza Rosji w zdobywaniu coraz to nowych przyczółków i umacnianiu rozbioru Ukrainy. I tak w ciągu zaledwie doby od wydania tego oświadczenia doszło do 22 ataków a siły ukraińskie w Donbasie.

Źródło: UNIAN

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

13 komentarzy

13 Komentarzy

 1. Leon

  26 lipca 2017 at 13:45

  A Zachód Wiejakowej

  • Jan

   28 lipca 2017 at 11:48

   A rosyjskie rubelki Leonkowi

 2. Soroka

  26 lipca 2017 at 15:52

  Putin nie mydli Zachodowi ( po czesku to wychodek) oczy, tylko wydaje polecenia!

 3. stan

  26 lipca 2017 at 16:22

  Putin najlepszym naszym przyjacielem jest! – Tyle piosenka.
  Wróg naszego wroga jest właśnie naszym przyjacielem. Nie to, co nasze władze okupacyjne.

  • Tomek

   28 lipca 2017 at 11:50

   Stan, to może założysz kolejny Tymczasowy Komitet Rewolucyjny Polski, niczym Dzierżyński i Marchlewski, co to z „wrogiem naszego wroga”, czyli w ich mniemaniu ówczesnym okupacyjnym rządem polskim, też chcieli walczyć u boku rosyjskiego niedźwiadka?

 4. Jacenty

  27 lipca 2017 at 00:23

  Prawdę mówiąc przeczytałem tekst uważnie po raz drugi, sprawdzając, czy aby nie jest jakimś ironicznym wezwaniem Zachodu do opamiętania. Szanowna Pani autorko, czy godzi się formułować dziennikarzowi tak jednoznaczne tezy na podstawie doniesień tylko jednej ze stron konfliktu? Chciałbym więcej napisać, ale ceniłem i cenię Pani artykuły w innych sprawach i nie chcę się wyrażać. A może taki artykuł o „złym Putinie” i „agresywnej Rosji” jest jakimś okupem, żeby pisać prawdę w innych sprawach?

  • Tomek

   28 lipca 2017 at 11:55

   Nie no, oczywiście, trzeba wysłuchać też pana Putina, bo on tak szczerze mówi, że żadnych wojsk na Ukrainie nie ma. Mundury i broń chłopcy sobie wzięli z wypożyczalni kostiumów, a artylerię przeciwlotniczą złożyli z zestawu dla małych modelarzy… Sprawa jest prosta jak drut – Rosja napadła na inny kraj i okupuje jego terytorium.

 5. Czesław

  27 lipca 2017 at 04:32

  Moje pragnienie – „Ukraina pod but Putina”. Dla refleksji niech Pani przeczyta artykuł B.Piętki o obchodach Krwawej Niedzieli 11 lipca bieżącego roku przez nasze „patriotyczne elity” i porówna z obchodami smoleńskimi.

  http://www.prawica.net/8019

 6. max

  27 lipca 2017 at 13:34

  tylko sankcje dzislaja na kacapa!!!,o nowych sankcjach putin powinien dowiadywac sie kazdego dnia,i barylka po $10

 7. Satyr

  27 lipca 2017 at 13:42

  macie racje, popierajcie banderowców, wyjdziecie na tym tak jak na to zasługujecie.

 8. home page

  30 lipca 2017 at 08:06

  These are genuinely impressive ideas in concerning blogging. You have touched some good things here. Any way keep up wrinting.
  home page http://www.comflex.nl/ActivityFeed/MyProfile/tabid/57/UserId/603675/Default.aspx

 9. click here

  30 lipca 2017 at 08:06

  Pretty great post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I’ve really loved surfing around your weblog posts. In any case I’ll be subscribing in your feed and I am hoping you write once more soon!
  click here http://www.claida-immobilien.de/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=2413015

 10. hair bundles

  1 sierpnia 2017 at 05:32

  carry hair bundles https://www.youtube.com/watch?v=koiFnDsfNPU this morning and they are so good and manner.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra