Felieton

Sankcje przeciwko Polsce, USA – quo vadis Unio?

1. Na ostatnim swoim posiedzeniu przed wakacjami Komisja Europejska zajmowała się nie tylko sprawą ukarania Polski za przeprowadzane zmiany w wymiarze sprawiedliwości, ale także przygotowywała się do reakcji na amerykańskie dodatkowe sankcje wobec Rosji.

Komisja przygotowała listę europejsko-rosyjskich inwestycji w sektorze energetycznym, których te nowe amerykańskie mogą dotknąć, a także kilka wariantów reakcji UE w sytuacji, kiedy zostaną one już wprowadzone.

Na liście znalazł się już funkcjonujący gazociąg Nord Stream 1, w którym udziały mają Gazprom, dwie firmy niemieckie E.ON i Wintershall, francuski koncern Engie (dawny GDF Suez) i holenderska firma Gasunie, gazociąg w budowie Nord Strem 2 formalnie realizowany tylko przez Gazprom, ale wspierany finansowo przez brytyjsko-holenderski koncern Royal Dutch Shell, niemieckie koncerny Wintershall i Uniper, francuski Engie i austriacki OMV, ale także rozbudowa terminalu gazu skroplonego na Sachalinie (udziałowcy Gazprom i Shell), pole gazowe Zohr w Egipcie (udziałowcy rosyjski Rosnieft, włoski koncern Eni i brytyjski BP), gazociąg Błękitny Potok po dnie Morza Czarnego (udziałowcy Gazprom i włoski koncern Eni), wreszcie terminal LNG w Zatoce Fińskiej (udziałowcy Gazprom i Shell).

KE chce zażądać od USA oświadczenia, że nowe sankcje wobec Rosji nie dotkną europejskich interesów, albo też nie będą obowiązywały na terenie Unii Europejskiej, a jeżeli Stany Zjednoczone się na to nie zdecydują, chce ona wprowadzić odpowiednie kontr posunięcia (sankcje).

Komisja nazywa projekt amerykańskich sankcji wobec Rosji „jednostronnymi działaniami Waszyngtonu, ostrzega przed ich negatywnymi skutkami, stwierdzając jednocześnie, że pozwolą one USA na wywieranie bezpośredniego wpływu na sektor energetyczny w Europie i uderzy w europejskie koncerny energetyczne”.

2. Przypomnijmy, że zgodnie z poprawką do ustawy nakładającej sankcje na Iran i Rosję uchwaloną miażdżącą większością przez Izbę Reprezentantów „USA mają nadal przeciwstawiać się Nord Stream 2 ze względu na jego szkodliwe konsekwencje dla bezpieczeństwa energetycznego UE, rozwoju rynku gazu w Europie Środkowej i Wschodniej oraz reform gazowych na Ukrainie”.

Ponadto według tej poprawki USA „mają pomagać Ukrainie i sojusznikom Stanów Zjednoczonych w Europie w zmniejszeniu swojej zależności od zasobów energetycznych Rosji, zwłaszcza gazu, które rząd Federacji Rosyjskiej używa jako broni do zastraszania innych państw i wpływania na nie”.

Ustawa pozwala także prezydentowi USA na nałożenie sankcji na firmy, które zainwestują co najmniej 1 mln USD w budowę eksportowych rurociągów z Rosji lub będą świadczyć usługi (także transferu technologii), na rzecz takich inwestycji o wartości ponad 5 mln USD rocznie.

Poprawka ta uderza w Gazprom, ale także wiele wymienionych wyżej koncernów energetycznych krajów Europy Zachodniej, które uczestniczą nie tylko w budowie gazociągu Nord Stream 2, ale także realizacji wielu innych inwestycji energetycznych w Europie i na świecie razem z rosyjskimi firmami.

3. Przypomnijmy także, że zarówno na szczycie głów państw Trójmorza, jak i podczas swojego wystąpienia na pl. Krasińskich w Warszawie, prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump poświęcił sporo miejsca możliwości eksportu amerykańskiego gazu łupkowego do Europy.

Prezydent USA mówił, że Stany Zjednoczone są gotowe dostarczać gaz skroplony państwom Trójmorza i jak zapewniał, że nigdy nie będą go wykorzystywały jako instrumentu politycznego oddziaływania na odbiorców.

Co więcej zaznaczył, że w ten sposób USA nie pozwolą, aby inne kraje (w domyśle Rosja i jej koncern Gazprom), wykorzystywały dostawy gazu ziemnego, jako swoistą broń polityczną.

Ta wypowiedź prezydenta Trumpa jak można się domyślać zmroziła polityków niemieckich i rosyjskich i koncerny energetyczne stojące za dotychczasową współpracą gazową obydwu krajów.

Berlin nakazał, więc Brukseli przygotowanie stosownej reakcji, a ta bez zbędnej zwłoki jak się okazuje taką reakcję przygotowała i będą nią sankcje nakładane przez UE na USA, jeżeli Kongres ustawę przyjmie a prezydent Trump ją podpisze.

W świetle takiej unijnej polityki najwyższy czas postawić pytanie – quo vadis Unio Europejska?

 

Zbigniew Kuźmiuk

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

7 komentarzy

7 Komentarzy

 1. Masław

  28 lipca 2017 at 10:15

  Kuźmiuk-popychadło globalistów. mam nadzieję, że to ostatnia kadencja tego nieroba.

 2. Janusz

  28 lipca 2017 at 13:16

  Sankcje UE przeciwko USA są konieczne, ponieważ sankcje amerykańskie uderzają w całą Europę w tym Polskę bezpośrednio. To przez żydowskich oszustów z USA nasi sadownicy oraz plantatorzy pozbawieni zbytu musieli niszczyć własne zbiory, podobnie hodowcy oraz inne branże utraciły zbyt i zbankrutowały, albo funkcjonuje na stratach. Zyskało wyłącznie wredne żydostwo pośredniczące w handlu z Rosją poprzez firmy spoza UE. Amerykańskie uderzenie w sektor energetyczny ma na celu wywołanie wojny z Rosją i uzależnienie Europy od widzimisię Izraela, który poprzez port w Hajfie oraz tworzone porty w Chorwacji, a także rurociąg biegnący od Adriatyku do Polski ma kontrolować sprzedaż kradzionej ropy z Bliskiego Wschodu.

  • wernyhora

   29 lipca 2017 at 14:11

   mam inne zdanie,- mianowicie; sankcje USA przeciw Rosji i NS1,2…+ są dla Polski RATUNKIEM, co potwierdza zapowiedz poparcia „Trójmorza”, które już w swej idei PRZEKREŚLA śmiertelne dla Polski plany wspólnej, ale dla szwabio-kacapii Europy od Atlantyku do Pacyfiku, a co ważniejsze, pod „patronatem” komunistycznych Chin…Czy naprawdę widzi pan w takiej „europie” Polskę, piękne Polskie Sady i polskie (Pana) jabłka? Widzi Pan bezpieczną przyszłość i szczęście dla siebie i swojej Rodziny w tej „wspólnej” Europie, jaką na naszych oczach tworzy właśnie Adolfina M.?(willkommen)

   Ja patrzę z innej perspektywy, a mianowicie: „…za sprawą sprzedajnego władcy, Miedzwiedz przeciągnie podwodne linie. Brzydka władczyni nie zmieni decyzji. Wielka klapa i Wielka strata pogrąży chciwą Germanię!
   Młode Niedzwiedzie się przeliczą, ich podwodne skrzydła doprowadzą kraj i lichwiarzy do wielkich nadużyć, krachu i ruiny…buntu i nowego oszustwa…wschodnia armia Niedzwiedzia wznieci bunt…morze rozlanej krwi i stosy trupów…Ranny Niedzwiedz smacznym jadłem dla wrogów (Smok pożre Niedzwiedzia!)…po 500 Kraj Wielkich Jagiellonów powstanie z kolan zastąpi na wschodzie Wielkiego Rusa, Małe Kraje Wschodu zrobia z nim konfederację…Pięciu, a pózniej dwunastu Narodów…”

   kto nie wie: Smok-Chiny; Niedzwiedz-Rosja; sprzedajny władca-kanc.Szreder; brzydka władczyni-Merkel; podwodne linie, skrzydła, to oczywiście gazociągi Gaspromu (NS1,2,+) ….

   ps. polecam chociażby dr. Targalskiego-Geopolityczny tygiel (gwarantowana szybka terapia dla zagubionych). Amen !

 3. Claudio Kreiter

  29 lipca 2017 at 09:16

  Thanks a lot for posting this awesome article.I really liked your blog and will definitely share this on my Instagram.Thanks for a great article!

 4. JARO

  29 lipca 2017 at 09:19

  panie Zbigniewie, że tak się ośmielę bezpośrednio po imieniu, jakaż zmiana na lepsze; zdjęcie rewelacja; co Pan łyka, jakie ćwiczenia Pan stosuje, z jakimi osobami Pan się styka, w jakim klimacie Pan przebywa, że Pan tak wymłodniał, wyładniał i w ogóle? aż zazdrościm Panu tego wyglądu; wyglądu napisałem;

 5. I’m a huge fan of Game of Thrones.I’ve been seeing it since it aired. It feels crazy watching it, isn’t it ? You just can’t predict what’s gonna happen next. You can’t predict whether your favourite character will be alive for the next season or not. And talk about the graphic violence! Man it’s just incredible.My favourite character is Tormund. And not to forget the loads of „theories”lurking around the web about Game of Thrones lol 😛 . To be frank I really liked your site and will definitely share this on my social profiles i.e. Instagram etc.Thanks a lot for a great post. http://season7gameofthronesonline.com

 6. kevin

  31 lipca 2017 at 16:49

  voilà un petit test pour voir. En effet je veux absolument que mes liens s’indexent bordel. Ca fait trop là sinon mes amis.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra