Uroczystości rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego pod patronatem IPN

Warszawa, Londyn, Rzeszów, Szczecinie, Gdańsk, Lublin, Lubliniec, Łódź, Piotrków Trybunalski, Rzeszów, Wrocław, Żmigród.

 

30 lipca

Londyn

W Londynie Stowarzyszenie Patriotyczne „Ogniwo” organizuje obchody 73. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, które odbędą się w klubie Orła Białego w Londynie. Podczas obchodów wykład o powstaniu warszawskim wygłosi dr hab. Tomasz Panfil

31 lipca

Warszawa

18.00 – polowa msza święta

19.00 – Apel Poległych

20.00 – rozpocznie się koncert „Chłopcy z tamtych lat”.

Przed pomnikiem Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich

1 sierpnia

Warszawa

9.00

ul. Filtrowej 68 (to dawna siedziba Konspiracyjnej Kwatery Okręgu Warszawskiego AK)

uroczyste składanie kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela „Montera” – dowódcę Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego

Rzeszów

17.00

Uroczysty Apel Poległych i składanie kwiatów pod Pomnikiem Pamięci Armii Krajowej Podokręgu Rzeszów.

18.00

Msza św. w intencji poległych i pomordowanych Powstańców Warszawskich oraz ludności cywilnej Warszawy

Kościół Św. Krzyża w Rzeszowie, ul. 3 Maja 20

Rzeszów

Warsztaty edukacyjne poświęcone tematyce Powstania Warszawskiego i symbolice narodowej. Zajęcia przeznaczone dla dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 13 lat odbędą się w budynku IPN, ul. Szopena 23, 9.00-13.00.

Zaprezentowane zostaną także filmy z cyklu „Miniatury powstańcze” – relacje świadków historii. Ta część skierowana jest dla osób od 16. roku życia i odbędzie się również w budynku IPN w godz. 14.00-15.00.

Szczecin

Spotkanie cyklu dyskusyjnych spotkań filmowych „Filmowe drogi do niepodległości” (pokaz filmu „Miasto 44”). Seans – rozpoczynający się o 21.00 na małym dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich – poprzedzony zostanie wykładem Pawła Miedzińskiego (IPN Szczecin), zatytułowanym „Powstanie Warszawskie okiem kamery”.

Szczecin

Warsztaty dla dzieci „Kukiełki pod Barykadą”. Na warsztaty zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej ProMedia ul. Wojska Polskiego 2 Szczecin. Obowiązują wcześniejsze zapisy: Anna.Pieluszczak@ipn.gov.pl tel. (91) 312 94 22

Gdańsk

Tego dnia zapraszamy na Targ Węglowy w Gdańsku, na którym odbywa się Jarmark św. Dominika. W pobliżu Teatru Wybrzeże stanie krwiobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku, gdzie będzie można oddać krew. W pobliżu będzie namiot IPN, w którym będziemy rozdawać materiały edukacyjne związane z Powstaniem. Wśród nich będą broszurki z serii „Patroni naszych ulic”, biało-czerwone opaski, a także bawełniane torby, na których będzie można wydrukować unikalne motywy powstańcze. Drukować będziemy także na koszulkach, które Państwo przyniosą. Dla dawców krwi mamy ryngrafy ze znakiem Polski Walczącej.

Lublin

Lubelskie obchody 73. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego

16.45 – zbiórka uczestników na Placu Litewskim przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza;

17.00 – rozpoczęcie uroczystości:-dźwięk syren, odśpiewanie hymnu narodowego, powitanie uczestników uroczystości, wystąpienia okolicznościowe, złożenie kwiatków na płycie Pomnika Nieznanego Żołnierza;

17.45 – przejazd zamówiony autobusem z przystanku MPK Plac Litewski na przystanek KUL;

18.00 – msza św. w intencji Powstańców Warszawskich oraz uczestników akcji „Burza” poległych, zmarłych i żyjących, z udziałem pocztów sztandarowych, w kościele cywilno-wojskowym przy Al. Racławickich 20.

Lublin

Pokaz filmów dokumentalnych o powstaniu warszawskim

W sali konferencyjnej Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie (ul. Wodopojna 2) odbędzie się pokaz dwóch filmów dokumentalnych o powstaniu warszawskim. O godz. 16 zostanie zaprezentowany dokument „Drugi brzeg”, który opowiada mniej znaną historię powstańców z praskiego brzegu Wisły. Po nim, czyli o godz. 17.05, nastąpi emisja filmu „Powstanie i medycyna” – produkcja ta traktuje o pracy służb sanitarnych AK w okresie warszawskiego zrywu.

Lubliniec

Impreza plenerowa „Patriotyczny Lubliniec – oddaj hołd Powstańcom Warszawskim”

Organizatorzy zapewnili bardzo bogaty program między innymi pokazy służb, konkurs wiedzy o Powstaniu Warszawskim czy spotkanie z weteranem. Serdecznie zapraszamy do włączenia się do akcji.

10.00-14.00.

Miejsce: Lubliniec, Bulwar im. F. Grotowskiego.

Łódź

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi zaprasza 1 sierpnia 2017 r. (wtorek) na Plac Katedralny Jana Pawła II w Łodzi, gdzie – po uroczystej mszy św. odprawianej o godz. 12.00 przez ks. bp. Adama Lepę, a następnie złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy przy mogile ks. Tadeusza Burzyńskiego w Łódzkiej Archikatedrze – odbędzie się otwarcie wystawy łódzkiego IPN pt. „Powstańcze biografie – łódzkie echa Powstania Warszawskiego”.

1 sierpnia, po symbolicznej minucie ciszy w godzinę „W” (17.00), Oddział IPN w Łodzi zaprasza do wspólnego składania kwiatów i zapalania zniczy na zlokalizowanej na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej w Łodzi mogile gen. bryg. Franciszka Edwarda Pfeiffera ps. „Radwan”, w 1944 r. komendanta Obwodu I Śródmieście Komendy AK Okręgu Warszawa-Miasto – najstarszego stopniem łodzianina biorącego udział w Powstaniu Warszawskim.

Piotrków Trybunalski

1 sierpnia odbędzie się III Piotrkowski Marsz Pamięci. Wyruszy o godz. 17.00 spod pomnika Grobu Nieznanego Żołnierza na Placu Kościuszki, przejdzie ulicami Toruńską i Cmentarną aż na Stary Cmentarz Rzymskokatolicki. Uczestnicy udadzą się w pobliże mogił Powstańców oraz osób poległych w Powstaniu Warszawskim. Tam, po odczytaniu biogramów powstańczych, nastąpi zapalenie symbolicznych zniczy.

Organizatorami przedsięwzięć są działający przy łódzkim IPN Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Piotrkowie Trybunalskim oraz Klub Gazety Polskiej w Piotrkowie.

Rzeszów

17.00 – Godzina „W” – uroczysty Apel Poległych i składanie kwiatów pod Pomnikiem Pamięci Armii Krajowej Podokręgu Rzeszów.

18.00 – Msza św. w intencji poległych i pomordowanych Powstańców Warszawskich oraz ludności cywilnej Warszawy w Kościele pw. Św. Krzyża w Rzeszowie, ul. 3 Maja 20, która będzie transmitowana przez Katolicki Radio Via.

Rzeszów

1 sierpnia 2017 r. przypada 73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie w tym dniu organizuje warsztaty edukacyjne poświęcone tematyce Powstania Warszawskiego i symboliki narodowej.

Zajęcia przeznaczone dla dzieci i młodzieży w przedziale wiekowym od 6 do 13 lat odbędą się w budynku IPN, ul. Szopena 23, w godz. 9.00-13.00.

Zaprezentowane zostaną także pokazy filmowe z cyklu „Miniatury powstańcze” – relacje „świadków historii”. Ta część skierowana jest dla osób od 16 roku życia i odbędzie się również w budynku IPN, ul. Szopena 23, w godz. 14.00- 15.00.

Zapisy dla grup zorganizowanych przyjmowane są pod numerem telefonu 17 86 06 054. Liczy się kolejność zgłoszeń.

Szczeci

„Filmowe drogi do niepodległości”

Pierwszym filmem, na który chcielibyśmy Państwa zaprosić jest słynny, poruszający dramat wojenny „Miasto 44” w reż. Jana Komasy.

Pokaz odbędzie się 1 sierpnia 2017 r. o godz. 21.00. na Małym Dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich.

Seans poprzedzony zostanie wykładem Pawła Miedzińskiego (IPN Szczecin), zatytułowanym „Powstanie Warszawskie okiem kamery”.

Wrocław

Program wrocławskich obchodów Powstania Warszawskiego:

16.45 Rozpoczęcie uroczystości pod pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego przy Promenadzie Staromiejskiej

Przemówienia okolicznościowe

Godzina „W”

Apel pamięci i salwa honorowa

Złożenie wieńców i wiązanek kwiatów

18.00 Msza św. w Kościele Garnizonowym pw. św. Elżbiety we Wrocławiu

Przed Mszą św. o godz. 17.50 zapalenie zniczy w Kaplicy Mauzoleum Pamięci Polskiego Państwa Podziemnego

Po Mszy św. złożenie kwiatów przez delegację Powstańców Warszawskich pod tablicą pamiątkową

Żmigród

Młodzieżowa Rada Miejska w Żmigrodzie zaprasza na wykład „Decyzja ostateczna – Powstanie Warszawskie”, który poprowadzi dr Andrzej Olejniczak, pracownik Oddziału IPN we Wrocławiu. Spotkanie odbędzie się 1 sierpnia o godz. 16.50 w sali widowiskowej Zespół Placówek Kultury w Żmigrodzie. Szczegóły na plakacie.

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

136 komentarzy

136 Komentarzy

  1. https://racelanecentral.com

    11 listopada 2017 at 16:18

    It’s an remarkable post in support of all the internet viewers;
    they will get advantage from it I am sure.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra