Kościół

Czasem człowiek chciałby być sam z siebie wielki. To nie działa

31 LIPCA 2017, Poniedziałek, (Mt 13,31-35)

 

Jezus opowiedział tłumom tę przypowieść: Królestwo niebieskie podobne jest do ziarnka gorczycy, które ktoś wziął i posiał na swej roli. Jest ono najmniejsze ze wszystkich nasion, lecz gdy wyrośnie, jest większe od innych jarzyn i staje się drzewem, tak że ptaki przylatują z powietrza i gnieżdżą się na jego gałęziach. Powiedział im inną przypowieść: Królestwo niebieskie podobne jest do zaczynu, który pewna kobieta wzięła i włożyła w trzy miary mąki, aż się wszystko zakwasiło. To wszystko mówił Jezus tłumom w przypowieściach, a bez przypowieści nic im nie mówił. Tak miało się spełnić słowo Proroka: Otworzę usta w przypowieściach, wypowiem rzeczy ukryte od założenia świata.

Czasem zdarza nam się, że myślimy o sobie samych jak o owej gorczycy. Najpierw jesteśmy mali, mamy bowiem za sobą bagaż zranień, jakoś to w sobie przerabiamy i pragniemy osobistego wzrostu, co jest naturalne. Przychodzi też niekiedy do nas taka myśl, że samodzielnie potrafimy wzrastać, bo jesteśmy właśnie jak owo ziarno, a skoro już się nawróciliśmy, to wszystko pójdzie dalej gładko.

Bóg nas rzuci pośród jakiś ludzi i my ich ochronimy i będziemy tacy wspaniali! Czyżby?…

Nawracamy się i niekiedy wszczepia się w nas taka pokusa, że to my jesteśmy więksi od innych, i że to nasza osoba jest prawdziwą ochroną dla innych, bo przecież już mamy tyle oświeceń i tak bardzo wzrośliśmy duchowo… Niczym owo ziarno, które stało się drzewem i ochroną dla ptaków, bo wyrosło największe.

Tylko, że to nie my jesteśmy ziarnem gorczycy! Ziarnem, które wyrasta ponad wszystko, jest Królestwo niebieskie i ono jest w nas!

Im bardziej my sami widzimy swoją małość wobec tego Królestwa, tym bardziej właśnie Królestwo przez nas może działać swoją mocą, ale nie my.

I tak nawzajem stajemy się dla siebie wsparciem, nie dlatego, że jesteśmy wspaniali, bo mocni, ale dlatego, że Królestwo niebieskie, które jest w nas, prawdziwie buduje między nami szczere relacje Miłości!

Ludziom jest ze sobą nawzajem dobrze, nie dlatego, że są dla siebie mocni, ale że Królestwo niebieskie jest w nich i ono jest mocne!

Dobrze jest widzieć, że samemu jest się słabym i dobrze jest być pośród słabych, którzy zawierzyli do końca Bogu, a nie sobie! Moc doskonali się w słabości, bo to jest moc Boga! Poza Bogiem nie ma schronienia, nie ma bezpieczeństwa.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

2 komentarze

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra