Felieton

Wygląda na to, że amerykański Kongres i prezydent Trump zablokują Nord Stream2

1. W ciągu zaledwie kilku dni obydwie izby amerykańskiego Kongresu, najpierw Izba Reprezentantów, a w ostatni piątek także Senat, i to miażdżącą większością głosów przyjęły ustawę, która zawiera pakiet sankcji wobec Iranu, Korei Północnej i Rosji (głosowali za nią nie tylko Republikanie, ale także zdecydowana większość Demokratów).

Teraz ustawa została przekazana Donaldowi Trumpowi i według oświadczeń wysokich przedstawicieli jego administracji, prezydent Stanów zjednoczonych jest gotowy ją podpisać.

Już sam fakt, że w jednym amerykańskim akcie prawnym znalazły się sankcje wobec Iranu, Korei Północnej i Rosji, stawia ten ostatni kraj w szczególnie niekorzystnym świetle na arenie międzynarodowej.

Stąd bardzo nerwowe reakcje administracji prezydenta Putina, która zapowiedziała wydalenie z Rosji części amerykańskich dyplomatów, pozbawienie ich możliwości korzystania z niektórych nieruchomości na terenie tego kraju, ale także bliżej nieokreślone sankcje gospodarcze.

2. Zgodnie z tą ustawą między innymi „USA mają nadal przeciwstawiać się Nord Stream 2 ze względu na jego szkodliwe konsekwencje dla bezpieczeństwa energetycznego UE, rozwoju rynku gazu w Europie Środkowej i Wschodniej oraz reform gazowych na Ukrainie”.

Ponadto według tej ustawy USA „mają pomagać Ukrainie i sojusznikom Stanów Zjednoczonych w Europie w zmniejszeniu swojej zależności od zasobów energetycznych Rosji, zwłaszcza gazu, które rząd Federacji Rosyjskiej używa jako broni do zastraszania innych państw i wpływania na nie”.

Ustawa pozwala także prezydentowi USA na nałożenie sankcji na firmy, które zainwestują co najmniej 1 mln USD w budowę eksportowych rurociągów z Rosji lub będą świadczyć usługi (także transferu technologii), na rzecz takich inwestycji o wartości ponad 5 mln USD rocznie.

Uderza ona w 5 koncernów energetycznych z Europy Zachodniej (ENGIE, OMV, Royal Dutch Shell, Uniper, Wintershall), które zgodnie ze swoimi zapowiedziami chcą sfinansować połowę kosztów budowy Nord Stream 2.

Przypomnijmy, że właśnie te koncerny postanowiły do końca 2020 roku pożyczyć Gazpromowi po 950 mln USD na budowę Nord Stream 2, a ostatnio zdecydowały się przedłużyć okres spłaty tych pożyczek do roku 2035.

3. Przypomnijmy także, że Niemcy i Rosja forsują budowę Nord Stream 2, gdy już istniejąca infrastruktura gazowa umożliwia przesyłanie z Rosji do Europy blisko 250 mld m3 gazu, podczas gdy import gazu przez UE z Rosji w 2014 roku wyniósł ok. 120 mld m3, czyli wykorzystane jest niecałe 50% tych możliwości.

Po oddaniu do użytku dwóch pierwszych nitek Nord Stream, wykorzystanie przepustowości gazociągów przebiegających przez terytorium Ukrainy w 2014 roku gwałtownie spadło z 58% do 28%, podczas gdy wykorzystanie dwóch pierwszych nitek NS wzrosło z, 36 do 60%, co oznacza, że głównym celem Nord Stream 2 będzie zwiększenie rosyjskich mocy przesyłowych.

W ten sposób doszłoby do całkowitej eliminacji przesyłu gazu przez Ukrainę i w konsekwencji odcięcia od rosyjskiego gazu Słowacji w 100% uzależnionej od tych dostaw, a w przyszłości także być może Polski poprzez ograniczenie dostaw gazociągiem Jamalskim.

Co więcej wykorzystanie obecne istniejącej infrastruktury LNG (gazu skroplonego) w UE wynosi zaledwie 25%, co oznacza, że aż 75% nie jest zagospodarowane, a to w liczbach bezwzględnych to około 150 mld m3 gazu, a więc wyraźnie więcej niż import gazu z Rosji w 2014 roku (ok.120 mld m3).

4. W tej sytuacji rozbudowa infrastruktury przesyłowej z Rosji z punktu widzenia interesów UE jest zupełnie pozbawiona ekonomicznego sensu.

Nord Stream 2 jest, więc przede wszystkim przedsięwzięciem politycznym rozsadzającym europejską politykę energetyczną, a nie jak twierdzą Rosja i Niemcy ekonomicznym, co potwierdza także porównanie kosztów jego realizacji wynoszących ok. 10 mld euro z kosztami modernizacji ukraińskiej sieci przesyłowej szacowanymi na 5 mld euro.

Dobrze, więc, że USA tak zdecydowanie poszerzając dotychczasowe sankcje na Rosję, objęły nimi także firmy zagraniczne, które uczestniczą w rozbudowie rosyjskiej infrastruktury gazowej, być może będzie to wystarczające ostrzeżenie, aby w tym politycznym przedsięwzięciu nie uczestniczyły.

Wygląda na to, że to nie UE obroni kraje Europy Środkowo-Wschodniej, przez rosyjską dominacją gazową, a właśnie USA pod przewodnictwem prezydenta Donalda Trumpa, który ciągle jeszcze jest oskarżany o prorosyjskość.

 

Zbigniew Kuźmiuk

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

14 komentarzy

14 Komentarzy

 1. Sankcje ŻYDO-neokonów na Rosje UDEŻAJĄ też w Polske i cała Europę ! Za to Europa odwróci sie DUPĄ do USA !

  31 lipca 2017 at 11:35

  Karierowiczu Zbigniew Kuźmiuk nawypisywałeś pełno cyferek o metrach sześciennych gazu, ale NIGDZIE celowo POMINOŁEŚ informacje najważniejszą, że Polacy będą płacić 2 razy WIECEJ za gaz z USA niż ten obecny gaz z Rosji !!!
  To świadczy tylko JEDNYM, że ty Zbigniew Kuźmiuk PACHOŁKU żydów amerykańskich jako „aktywista” polityczny w tej zydo-mafijnej III RP już SAM siebie i wszystkich polskich obywateli razem z instytucja Panstwa Polskiego na OCHOTNIKA zadeklarowałeś się być wyzyskiwaną ekonomicznie KOLONIĄ USA !!!
  Całe to stronnictwo SYJINISTYCZNO-amerykańskich PACHOŁKÓW PiS, którzy są politycznymi MATOŁAMI i dla nich jest WAŻNIEJSZY interes jakieś GÓWNIANEJ sztucznej BANDEROWSKIEJ „uKrainy PADLINY niż interes Polaków !
  Gdyby powstała, jak proponowali Rosjanie, druga nitka rurociągu jamalskiego NS, która by OMIJAŁA tą banderowską GÓWNIANĄ „uKrainę” WROGĄ Polsce, ale ta nitka gazowa by przechodziła przez Polske do Niemiec to byśmy ZARABIALI na tranzycie i my Polacy byśmy mieli w garści niemiecka politykę!
  Teraz gdy rządzący ŻYDY niemieccy w Niemczech PODSKAKUJĄ nam Polakom i nawet zakulisowo już straszą do POWROTU granicy polsko-niemieckiej z 1937 roku to w takiej sytuacji ekstremalnej My SAMI Polacy moglibyśmy zakręcić kurek gazowy do Niemic, gdyby Niemcy za bardzo nam fikali.
  Ty polityczny CIEMNIAKU Kuźmiuk jak i ci wszyscy polityczni IDIJOCI z PiS woleliście jednak „UJĄĆ” się za tymi notyrycznymi LENIAMI bandytami BANDEROWCAMI ukraińskimi żyjącymi zawsze z oszustwa i ŻEBRANIA u kogoś i KRADZIEŻY, którzy to BANDEROWCY notorycznie kradli rosyjski gaz i WYŁUDZAJĄ pieniądze od tych DEBILI rządzacych w „warszawce” !!!
  Czy ty prostaku Kużmiuk dalej nie kapujesz, że ta GÓWNIANA „ukraina” była i jest „państwem” upadłym i bardzo Polsce nieprzyjaznym, a te doktryny żydo-litwina Gedroycia to sobie powieście na gwoździu w SRACZU do podtarcia obsranej DUPY!
  Sankcje tego bankruta ekonomicznego USA wobec Rosji są tylko po to, aby NIE dopuścić do zmiany światowego żandarma złodzeja USA, który dalej od 1990 roku do dzisiaj pełni rolę ZŁODZEJA hegemona, gdyż drukuje te swoje zielony US dolary bez POKRYCIA w żydowskich prywatnych drukarniach i tym sposobem podgrywać HEGEMONA „pożyczającego” te CYFERKI żydowskich dolarów przez tych MEGA złodzeje żydo-banksterzy z New Yorku i te żydy-neokony „deep state” z Waszyngtonu.
  Wy MATOŁY PiS przestańcie robić z Polski amerykańską KOLONIE, która będzie płacic tym zydo-amerykancom za wszystko PODWÓJNE ceny !
  Te sankcje gospodarcze USA na Rosję faktycznie rozciągają się na POLSKĘ czyli identycznie jak te „sankcje” też nałożone przez Reagana na Rosje Polske, któremu wy GŁUPCY w III RP stawiacie teraz jemu pomniki.
  Przecież te „sankcje” Regana na Rosję doprowadziły RYKOSZETEM też do ostatecznej ZAPACI polskiej gospodarki w latach 80′.
  Miały być rzekomo ciosem w komunistyczną władzę w Europie ale one uderzyły w zwykłych Polaków !

  • alex

   31 lipca 2017 at 12:32

   onuco pomyliles portale,nie 2 razy wiecej,tylo o 50% taniej,tylko czekac jak twoj idol putin skonczy jak Niemcow,wszak doprowadzil Rosje do bankructwa,zapasci moralnej,do tego boi sie latac nad Polska woli nadrobic 500 km zeby ominac Polske ,a na dodatek nawet Rumunia i Wegry gardza rosyjskimi politykami odmawiajac przelotu kacapow nad swoimi terytoriami i w dodatku ten konus w zabek czesany,psychopata zaczyna wojne dyplomatyczn z USA bedac militarnym slabeuszem i ekonomicznym bankrutem liczac na Chiny,ktore siedza w kieszeni USA i w kazdej chwili moga kacapa kopnac w zadek zeby uniknac kryzysu ekonomicznego u siebie,ja wiem ze to was boli walach sie komunizm na swiecie,obyscie kacapy nie skonczyli jak Wenezuela

   • marju73

    31 lipca 2017 at 18:08

    Podaj jakieś wiarygodne źròdło to ocenimy czyje dywagacje o cenie są prawdziwe.

 2. Sankcje USA na Rosje tlko po to, aby też osłabić całą Eurpę, aby żydo-bnksterzy z New Yorku utrzymali pozycję ZŁODZEJA hegemona na całym Świcie !!

  31 lipca 2017 at 11:58

  Kuzmiuk czy to UKRAINSKIE nazwisko ???
  Kuzmiuk przestań łykać propagandę prostytutek z żydowskiego Hollywoodu i złodzeji „deep state” z Waszyngtonu !
  Żydy globaliści NWO z Waszyngtonu PODEPTALI umowy o Handlu Światowym i to się PRZECIW nim obróci !
  W USA jest GŁEBOKI kryzys gospodarczy, ekonomiczny polityczny !
  Murzyny w USA szykują się do siłowego zaatakowania białych ludzi w USA co skończy się KRWAWĄ wojną secesyjna !
  Teksas i inne Stany, gdzie ekonomia nie została zdominowana przez żydoskich złodzeji/bandytów i lewaków planują ogłoszenie „exitu” z USA, tak jak UK z gównianej LEWACKIEJ UE !
  Sankcje żydo-neokonów z Waszyngtonu na Rosje to nic innego jak wrogi akt agresji na całą grupę państw w Europie, czy próba WYMUSZENIA postępowania zgodnego z wolą rozwydrzonych żydoskich LEWAKÓW globalistycznych ZŁODZEJI „deep state” z USA !
  Jednym słowem akt wojny prowadzonej przez bank-sterów z new Yorku PRZECIW całej Europie ale innymi niż militarne środkami.

 3. Paweł

  31 lipca 2017 at 12:03

  „Orędzie” Kalksteina podczas reaktywacji skrajnie antypolskiej i antychrześcijańskiej żydowskiej loży:

  Panie i Panowie! Blisko 70 lat temu, w 1938 r., dekretem Prezydenta RP, w wyniku absurdalnych obaw, nieporozumień oraz wprowadzenia w błąd, zakazano działalności polskiej sekcji B’nai B’rith. Należy uznać za symboliczny gest, że dziś staję przed Państwem jako przedstawiciel Prezydenta RP, aby powitać Was i Waszą organizację, która po raz drugi rozpoczyna działalność w Polsce. Otwarcie loży B’nai B’rith w Rzeczypospolitej Polskiej, po tylu latach nieobecności, jest szczególnie ważne, również z innego względu. Organizacja ta, utworzona 164 lata temu w małej nowojorskiej kawiarni przez 12 żydowskich imigrantów z Niemiec, stała się dziś jedną z najważniejszych organizacji walczących z rasizmem, antysemityzmem i ksenofobią. Polska jest wdzięczna za działania, jakimi Liga przeciw Zniesławieniom [Anti-Defamation League] założona przez B’nai B’rith, współpracując z Amerykańskim Kongresem Żydowskim, wsparła nasze starania o zmianę nazwy obozu Auschwitz i przeciwstawiła się używaniu określenia „polskie obozy koncentracyjne”. Jestem zadowolona, że tak, jak było w zwyczaju przed wojną, członkami B’nai B’rith są wybitni polscy obywatele: naukowcy, pisarze, osoby zaangażowane w działalność społeczną. W czasie, gdy stosunki między Polską a Izraelem należą do najlepszych w Europie, powinniśmy starać się o stałe polepszanie stosunków polsko-żydowskich. To wymaga stałych wysiłków i gotowości do kompromisu. Nie jest to łatwe, lecz wierzę w Państwa zobowiązanie, które będzie mieć znaczący wpływ na wzajemne zrozumienie Polaków i Żydów. W związku z tym pragnę odwołać się do statutów Waszego stowarzyszenia, które odnoszą się do „ducha tolerancji i harmonii” i utrwalenia „wspomnienia Holokaustu w społeczeństwie”. Mam nadzieję, że częścią wypełnienia tego programu będzie Wasza pomoc w zwalczaniu nieprawdziwych i szkodliwych poglądów, które pojawiają się w świecie, np. w postaci opinii o odpowiedzialności Polski za powstanie obozów koncentracyjnych. Mam również nadzieję, mimo iż statut Waszej organizacji nie przewiduje „utrwalenia pamięci o życiu i osiągnięciach polskich Żydów”, ta wyjątkowa historia obejmująca ponad 800 lat, zostanie uwieczniona przez Was w świadomości polskiego społeczeństwa i w świecie. Proszę pozwolić mi zakończyć cytatem słów Jego Świątobliwości Papieża Benedykta XVI, który w grudniu 2006 r., przyjmując przedstawicieli B’nai B’rith, powiedział: „Nasz niespokojny świat potrzebuje świadectwa ludzi dobrej woli, inspirowanych przeświadczeniem, że wszyscy z nas stworzeni na obraz Boga posiadają niewyobrażalną godność i wartość. Żydzi i chrześcijanie są powołani do współpracy w uzdrawianiu świata przez promowanie duchowych i moralnych wartości opartych na naszej wierze. Powinniśmy coraz bardziej być przekonani do dawania przykładu naszej owocnej współpracy”. Dziękuję, Panie i Panowie.Ewa Junczyk-Ziomecka, Podsekretarz stanu Kancelaria Prezydenta RP

 4. Jacenty

  31 lipca 2017 at 12:32

  Tak panie Kuźmiuk, zrezygnujmy całkiem z ruskiego gazu, kupujmy tylko skroplony, to będzie bardziej ekonomiczne uzasadnione.

 5. alex

  31 lipca 2017 at 12:42

  zeby skonczyc z rezimem putina nalezy obnizyc cene ropy do $10 za barylke i to tak przez nastepne pol roku i sami sie rozpadna i podziela na mniejsze panstwa,nie potrzeba zadnej interwencji militarnej z zewnatrz same chazary rozwiaza problem bolszewikow wedlug tradycji ze zaden car nie umiera smiercia naturalna i zaraz znajdzie sie jakis beria i ubije cara putina

 6. Paweł

  31 lipca 2017 at 13:43

  Wyjaśnij Kuźmiuk dlaczego zdradziecki pisowski rząd sprowadza do Polski „Polaków” o polsko-żydowskim rodowodzie?

  http://porozmawiajmy.tv/nie-zgadzam-sie-na-dalsze-okradanie-polski-przez-obecne-partie-jan-zbigniew-hrabia-potocki-i-piotr-chrosciel/

 7. Paweł

  31 lipca 2017 at 14:00

  I jeszcze jedno:

  Rajmund Kaczyński, urodzony w Grajewie z matki Franciszki ze Świątkowskich, zrodzonej w Grenowce koło Odessy, z rodziny do Naczelnego Prezesa Sadu Wojskowego z okresu stalinizmu, pułkownika armii czerwonej Wilhelma Świątkowskiego – tez urodzonego w tej samej Gronowce. Sami bracia Kaczyńscy podają, że przodkowie Rajmunda Kaczyńskiego po mieczu byli wysokimi oficerami arami carskiej.

  Co to oznacza? Jedno! Nie mógł on być Polakiem, bo ci byli na ogół albo prawie zawsze – wyznania katolickiego. W imperium Rosyjskim obowiązywał od polowy XIX wieku carski ukaz, który zakazywał piastowania wysokich urzędów przez Polaków wyznania rzymsko- katolickiego oraz Żydów mojżeszowego wyznania. Identyczna sytuacja dotyczyła innych wysokich posad, np. dyrektora stacji kolejowej. Zatem funkcja oraz imiona zarówno Rajmund jak i Wilchelm wskazują na to, że mogli to być Żydzi wyznania ewangelickiego. Nic dziwnego. Zarówno w Polsce zaborowej jak na wschodzie Europy było całe mnóstwo takich haskalizowanych (Haskala) Żydów.

  Do Rosji przenosili się w ramach kolonizowania południowych rubieży cesarstwa rosyjskiego tj. tworzenia tzw. „Nowej Rosji”. Pierwotnie Nazwisko Świątkowski, brzmiało Sviatkowski, co można potwierdzić w bazie genealogicznej jewishgen.org. Interesującym źródłem informacji o żydowskich i ewangelickich osadach i ich składzie są żydowskie strony www, pokazujące osadnictwo, budowanych na zasobach archiwów rosyjskich państwowych. Na wschód Europy szli polscy i pruscy (menonici) Żydzi.

  Przodkowie po stronie ojca, np. matka ojca Rajmunda, Aleksandra Kaczyńskiego, Zofia z domu GUTOWSKA, tez wykazują żydowskie korzenie.

  Zaskakujące jest też to, ze ojciec Rajmunda Kaczyńskiego ożenił się z Żydówka z Odessy, co miało miejsce około 1922 roku, będąc kolejarzem w okolicach Grajewa, granicznej stacji kolejowej. W tym czasie przez ta cześć granicy przybywało z rejonów Odessy mnóstwo żydów uciekających z Rosji wskutek prześladowań przez bolszewików lub rożnych innych pogromów. Na stronach żydowskich poświęconych koloniom żydowskim na południowej Ukrainie, są umieszczone dokumenty, np. wizy ze zdjęciami mówiące o tym ze uzyskiwano je w drodze przestępstw miedzy innymi w konsulatach polskich w krajach bałtyckich. Aby dostać się z rejonu Rygi czy Tallinna w kierunku na Warszawie niestety trzeba było przejechać jedyna linia kolejowa tj. przez Grajewo.

  • Kasper

   31 lipca 2017 at 16:19

   Bredzisz od rzeczy. Cała masa Polaków i katolików robiła kariery w carskiej Rosji i o ile nie była to służba skierowana przeciwko rodakom, wcale nie byli za to potępiani przez społeczeństwo. Romuald Traugutt – dyktator Powstania Styczniowego był rosyjskim oficerem (a jakie przy tym podejrzane imię, o nazwisku nawet nie wspominając). Bronisław Grąbczewski polski podróżnik i badacz Azji Środkowej, syn powstańca, 100% katolik dosłużył się stopnia generała i stanowiska gubernatora Astrachańskiego. Różnych pomniejszych karier Polaków – katolików można wymieniać na pęczki.

   • Paweł

    31 lipca 2017 at 20:27

    @Kasper

    Można załamać ręce, bo niektórzy nie potrafią czytać ze zrozumieniem. Nie chodzi o kariery w Carskiej Rosji. Chodzi o żydowskie pochodzenie Kaczyńskich.

 8. Zona

  31 lipca 2017 at 17:11

  I dla niektórych bezmózgów to świetna nowina, że kraj który nie leży nawet nad Morzem Bałtyckim uzurpuje sobie prawo decydowania co się na nim dzieje. Mam nadzieję że kiedyś wy pisowcy i wasi pomagierzy odpowiecie za to że nie powstał gazociąg Jamał II. Ciekawe te zachwyty nad „zachodnim” gazem, ciekawe bo nikt jakoś nie przedstawia rachunku zysków i strat ani nawet nie porównuje cen…

 9. Masław

  31 lipca 2017 at 17:24

  Kuźmiuk jest pospolitą qrwą. Cieszy się, że Polacy będą za gaz płacić drożej. Sprzedawczyku, znajdę cię. Szmato zdradziecka. Nazwać takiego gnoja Bierutem, to dyshonor dla Bieruta a niezasłużony awans dla tego szmaciarza Kuźmiuka.

 10. kevin

  31 lipca 2017 at 21:55

  voilà un petit test pour voir. En effet je veux absolument que mes liens s’indexent bordel. Ca fait trop là sinon mes amis.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra