Recenzje

Rzeź Woli. Tylko jednego dnia Niemcy wymordowali prawie 50.000 cywili w Warszawie. Dziś właściwie się o tych ofiarach nie pamięta

Historia Polski to dzieje martyrologii narodu polskiego. W czasie II wojny światowej miliony Polaków zostało wymordowanych głównie przez Niemców i Rosjan. Dziesiątki i setki tysięcy wymordowali Ukraińcy, Litwini, Żydzi. Dziś właściwie się o nich nie pamięta.

 

Bardzo dobrze, że żywa jest pamięć o pomordowanych na Wołyniu. Jednak wstyd, że gdy odbywają się ogólnopolskie marsze pamięci ofiar ludobójstwa dokonywanego przez parę miesięcy na Wołyniu, to pamięć o wymordowanych jednego dnia na Woli nie jest tak honorowana.

Książka Piotra Gursztyna „Rzeź Woli. Zbrodnia nierozliczona” stara się przełamać zmowę milczenia wobec zbrodni dokonanej przez Niemców i podległe Niemcom oddziały innych nacji.

Szacuje się, że tylko 5 sierpnia Niemcy zamordowali 45.500 polskich cywilów, 6 sierpnia 10.000, 7 sierpnia 3.800. W sumie Niemcy wymordowali 65.000 Polaków – mężczyzn, kobiet i dzieci. Polacy byli rozstrzeliwani, albo wysadzani granatami – gdy Polacy byli zgromadzeni w piwnicach służących za schrony, Niemcy wrzucali do pomieszczenia granat, i wysadzali cywilów. Po pacyfikacji dziesiątki tysięcy zwłok pomordowanych Niemcy spali na gigantycznych stosach – po wyjściu Niemców z Warszawy zabezpieczono 12 ton popiołów pomordowanych i spalonych Polaków.

Rzeź Woli dokonana została na podstawie ustnego polecenia Adolfa Hitlera, który w odwecie za Powstanie Warszawskie nakazał wymordowanie wszystkich Polaków i zniszczenie całego miasta. Podobnie brzmiały rozkazy i innych dowódców niemieckich (przezornie Niemcy nie wydawali rozkazów ludobójstwa na papierze). Ludobójstwo dokonane na Woli nie było jakimś ekscesem tylko zaplanowanym i metodycznym działaniem, którego celem była eksterminacja narodu polskiego.

Była to największa masakra ludności cywilnej dokonana jednorazowo w jednym miejscu w czasie II wojny światowej. Według relacji Niemcy znajdowali przyjemność w mordowaniu Polaków. Cześć Polek została zgwałcona i zamordowana. Jedną z perwersyjnych przyjemności Niemców było delektowanie się cierpieniem rodzin ofiar, najpierw brutalnie mordowano dziecko by matka widziała cierpienia umierającego masakrowanego dziecka, a potem matkę – dzieci żywcem wrzucano do płonących domów. Mordowano matki na oczach dzieci, by po tym jak dzieci widziały śmierć matki je zabić.

Zbrodni na Woli dokonali głównie Niemcy, niemieccy żołnierze, niemieccy policjanci i niemieccy żandarmi sprowadzeni z terenów ziem zachodnich – zbyt starzy Niemcy by wysłano ich na front. Wspierali ich odziały Niemców i innych nacji z SS (w tym pułk specjalny SS „Dirlewanger”, Brygada Szturmowa SS RONA – Rosyjskiej Wyzwoleńczej Armii Ludowej złożonej z Rosjan i Białorusinów, oraz dwa bataliony azerbejdżańskie złożone z jeńców z Armii Czerwonej).

Niemcy na Woli zabili prawie 70.000 Polskich cywilów, zniszczyli 81% budynków. Prócz mordowania, niszczenia mienia, Niemcy dokonywali rabunków, zrabowane rzeczy przesyłali swoim rodzinom w Niemczech. Ludobójstwo na Woli dokonane było nie na biorących udział w Powstaniu Warszawskim, a na cywilach nie biorących udział w walkach. Nie na terenie objętym walkami ale na terenie który cały czas był pod kontrolą Niemców. Ofiary były całkowicie zaskoczone nagłym ludobójstwem dokonanym przez Niemców.

W czasie Powstania Warszawskiego Niemcy zabili około 18.000 do 23.000 (licząc 5.000 zaginionych) powstańców biorących udział w walkach. 25.000 powstańców zostało rannych. Maksymalne szacunki zamordowanych przez Niemców w czasie Powstania Warszawskiego cywilów mówią o 200.000 (by uświadomić skalę ludobójstwa na Woli – minimalnie szacunki Polaków pomordowanych w czasie rzezi wołyńskiej mówią o 60.000, maksymalne są dużo większe).

Żaden ze sprawców ludobójstwa nie został po wojnie ukarany. Mityczna denazyfikacja w Niemczech dotknęła tylko niewielu spośród rzeszy niemieckich zbrodniarzy. Wielu z nich po wojnie zrobiło kariery. Po wojnie władze komunistyczne ziem polskich nie wykazywały zbytniego zainteresowania ściganiem niemieckich zbrodniarzy i pamięcią o pomordowanych Polakach. Dziś spadkobiercy niemieckich nazistów śmią pouczać Polaków na temat demokracji i starają się przypisywać odpowiedzialność za holocaust na Polaków.

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

264 komentarze

264 Komentarzy

 1. Soroka

  31 lipca 2017 at 17:56

  O wielu zbrodniach się nie pamięta!!! Bo nie ma Polski wolnej, niepodległej i szanowanej przez swoich obywateli!
  Gdyby taka Polska była, to już dawno byłby opracowany katalog zbrodni popełnionych na Polakach ze wskazaniem zbrodniarzy i z wszystkimi szczegółami!

  • hansi

   1 sierpnia 2017 at 07:31

   Na czele z ŻYDOWSKIMI zbrodniarzami, którzy to teraz POLAKÓW OBWINIAJĄ w odwrotnym kierunku, zamiast dawno już zawisnąć na szubienicy..
   Warto o tych 50 tysiącach pomordowanych Warszawiaków bez przerwy powtarzać, jak żydownia cały czas zakłamuje swoje Getto Warszawskie (przemilczając INNE getta, które żydki sobie przecież SAMI robili i się w nich zamykali OD WEWNĄTRZ, licząc na pozostawienie w spokoju przez Hitlera..), sprawstwo dokonanych tam potwornych zbrodni przypisując przewrotnie i bezczelnie, w corocznych „liturgiach” POLAKOM, którzy przeciwnie – ratowali tę swołocz, jak mogli, z narażaniem własnego życia..
   No, ale Panie Soroka – słusznie, musielibyśmy mieć najpierw WOLNĄ i suwerenną Polskę, a nie koszmarny jakiś JUDASTAN ubecki, od 1944-go roku nieprzerwanie,m już w trzecim pokoleniu żydo-ubecki, nieprzerwanie na Wierchuszce, w Parszawie…
   Wiec i łapka w łapkę, od czasów Schrödera – NIEMCY współpracują z żydownią, w celu zrobienia z Polski, Polaków, ich historii i podstaw egzystencji – szamba totalnego…
   Oj, wieszałbym, wieszał, że drzew by brakło…
   Pan pewnie też, Panie Soroka, hej :)Shalom ! 😀

 2. uważny

  31 lipca 2017 at 19:15

  To że pierwszy raz tak masowo przypomniano dopiero w 72 rocznicę, ofiary (nie Wołynia) lecz Genocidum Atrox, tak bardzo autora Bodakowskiego, uwiera?

  A czy nie należy o ofiarach cywilnych z Powstania Warszawskiego, mówić w czasie kolejnych rocznic (hucznie i państwowo obchodzonych) Powstania Warszawskiego?

  • Marian

   1 sierpnia 2017 at 02:14

   Wprawdzie Niemcy wymordowali w ciągu jednego dnia 50 tys. nieuzbrojonych cywili w Warszawie, ale przecież uratowali Zosię z jej bękartem na „Wołyniu” Smarzowskiego. W sumie byli fajni.

   • Marian

    1 sierpnia 2017 at 02:15

    Prawda?

   • Paweł

    5 sierpnia 2017 at 10:30

    Nie zapominajmy, że Bartoszewskiego zwolnili z Auschwitz. Jacy ci Niemcy byli dobrzy! Ciekawe, czym Bartoszewski sobie zasłużył? 🙂

 3. stan

  31 lipca 2017 at 19:22

  Jutro, 1 sierpnia okupant Polski zamanifestuje swój wielki i bezkompromisowy patriotyzm i oddanie dla kraju z okazji obchodów Powstania Warszawskiego. Zresztą takie przedstawienie/cyrk (tu przepraszam cyrkowców) niewiele kosztuje, najwyżej odreagują i porzygają się po imprezie. Podłączą się do tego ochoczo całe hordy zaprzańców, a ciemny lud to oczywiście kupi. Będzie mówić: PiS jaki jest, taki jest, ale to są jednak patrioci, jak oni się prezentowali, a ta prezydentowa to ma klasę, hehehe …

 4. anonim

  31 lipca 2017 at 21:28

  Pomijając polityke i kwestie strategiczne w PW oddaje sie cześć największym bohaterom. Wyobraźcie sobie tych wszystkich ludzi, często dzieci, którzy zaangażowali się w walke w mieście przeciwko profesjonalnym doświadczonym oddziałom wojskowym. Podczas PW były takie sytuacje gdy dzieciak z karabinem biegł na śmierć krzycząc o wolności. Warszawiacy powinni być dumni, że moga uczestniczyć w obchodach PW w Warszawie, chociaż święto będzie się odbywało również w innych miastach.

  • Marian

   1 sierpnia 2017 at 02:20

   To, że dzieciak biegnie po ulicy z karabinem krzycząc o wolności, to akurat w Warszawie normalka. Tak było podczas Insurekcji Kościuszkowskiej, Powstania Listopadowego (niektóre dzieciaki były mocno pijane), Powstania Styczniowego, no i Powstania Warszawskiego. – W tym mieście polskie dzieciaki umierają po to, aby dzieciakom niepolskim żyło się lepiej.

 5. gieptil

  1 sierpnia 2017 at 10:24

  Mieli wymordować całą Warszawę, a zamordowali tylko część. Tajemnica nazywa się Erich von dem Bach-Zelewski zbrodniarz wojenny. Który jednak nie wykonał do końca rozkazu Hitlera, w pewnym momencie zatrzymał masowe mordy.
  A co w takim razie powiedzieć i piątce osób ( taki jakby nieformalne kierownictwo AK ) które podstępem, metodą spisku doprowadziły do wybuchu Powstania Warszawskiego. Według Wikipedii.

  „Około 17.30[51] w lokalu kontaktowym pojawił się pułkownik „Monter”, który poinformował oczekujących już – Tadeusza Bora-Komorowskiego, Tadeusza Pełczyńskiego, Leopolda Okulickiego i Janinę Karasiówną, że Armia Czerwona wyzwoliła Radość, Miłosnę, Okuniew, Wołomin i Radzymin, a sowieckie czołgi były widziane na Pradze[e]. Pod wpływem tych meldunków generał „Bór” poprosił Delegata Rządu na Kraj o pilne przybycie na odprawę. Delegat Jankowski pojawił się po upływie ok. 30 minut. „Bór” zreferował mu meldunek „Montera” i poprosił o „ostateczną decyzję”. Wysłuchawszy argumentów obecnych na spotkaniu oficerów delegat Jankowski wydał zgodę na rozpoczęcie powstania. Generał „Bór” wydał następnie pułkownikowi „Monterowi” rozkaz rozpoczęcia akcji zbrojnej w Warszawie następnego dnia, tj. we wtorek, 1 sierpnia 1944 r., o godz. 17.00”

  To była nieformalna grupa kierownicza. Doskonale wiedzieli że miasto zostania zniszczone. Miało to charakter świadomego mordu rytualnego.
  O ile wiem Okulicki został tuż po II WŚ wykluczony z wojska polskiego, jako agent NKWD.
  Według wiki.
  „Jeszcze przed śmiercią gen. Okulickiego został on, 8 października 1945 roku, rozkazem Szefa Sztabu Głównego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie gen. Stanisława Kopańskiego, skreślony ze stanu Polskich Sił Zbrojnych „dla celów ewidencyjnych i gospodarczych” przestając być formalnie żołnierzem i generałem Rzeczypospolitej[50]”

  • gieptil

   1 sierpnia 2017 at 10:35

   Oczywiście te czołgi na Pradze były czystym wymysłem, sztuczką prawną, żądnych czołgów wtedy tam nie było. Bo kilka dni wcześniej została przegłosowana decyzja, że gdyby wojska radzieckie wkroczyły do Warszawy i trwałyby regularne walki na ulicach miasta, a kierownictwo AK nie mogłoby się zebrać, wtedy decyzję o powstaniu mógł jednoosobowo podjąć Bór Komorowski. Więc te wymyślone czołgi były wybiegiem prawnym. Większość kierownictwa AK była bowiem przeciw powstaniu.

   • gieptil

    1 sierpnia 2017 at 10:45

    A żeby było weselej Okulicki ma do dzisiaj pomnik w Warszawie. Jest dla mnie oczywiste że jego śmierć w radzieckich katowniach została upozorowana, to częsta praktyka służb.

 6. Jan

  2 sierpnia 2017 at 09:25

  Ile pieniedzy kosztowało przygotowanie powstania? Kto dawał pieniądze i kto je odbierał, do czyjej kieszeni te pieniądze wpływały? Jakos cicho o pieniądzach.

 7. Kamila

  2 sierpnia 2017 at 12:57

  Pan Korwin zapomniał o odwecie na przypadkowych ludziach rozstrzeliwanych w odwecie za ataki na funkcjonariuszy hitlerowskich oraz o łapankach przypadkowych cywilów i wysyłaniu ich do obozów,

 8. Machefi

  3 sierpnia 2017 at 13:19

  Żołnierz z oddziału Dirlewangera oddał mojej mamie (l. 14) osobisty opatrunek, ratując jej życie. miała przestrzelony obojczyk i krew z niej sikała. Gdyby nie on, nie pisałbym tych słów. Pewnie kilka dni temu z lubością mordował ludność Woli, by za kilka dni uratować na pl. Żelaznej Bramy życie dziewczynce.
  P. Jan Bodakowski w swej niezmierzonej dziennikarskiej pasji podwyższa co zdanie liczbę ofiar… Była ona wielka, ale z pewnością nie 200 tys. (Tę liczbę podał gen. Michał Rola-Żymierski na konferencji prasowej w Lublinie 5 sierpnia 1944, mówiąc, że Powstanie Warszawskie dobiegło końca i wymordowano 200 tys. Warszawiaków). Otóż zaraz po wojnie, a więc na świeżo, doliczono się ledwie 135 tys. zabitych cywilów. Choć wówczas nienawiść wobec Niemców była znacznie większa niż obecnie. Myślę, że zawyżanie tej liczby nie leży w interesie czci Powstańców, a w interesie czci stronnictwa ugody proniemieckiej i potępienia „soldateski AKowskiej za spowodowanie śmierci miasta i wysłanie młodzieży na rzeź…

 9. Casey

  4 sierpnia 2017 at 05:27

  W ciągu pierwszego tygodnia powstania niemcy wymordowali na Woli około 20.000 cywilów. Takie liczby padły w czasie procesu niektórych zbrodniarzy po wojnie

 10. Marvel contest of champions free gold

  30 sierpnia 2017 at 23:49

  An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 11. chain group scam

  31 sierpnia 2017 at 08:03

  When I originally commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks!

 12. no deposit uk

  31 sierpnia 2017 at 09:03

  WONDERFUL Post.thanks for share..more wait .. 😉 ?

 13. Budget Couture

  2 września 2017 at 13:42

  Nice post. I learn something more challenging on different blogs everyday. It will always be stimulating to read content from other writers and practice a little something from their store. I?d prefer to use some with the content on my blog whether you don?t mind. Natually I?ll give you a link on your web blog. Thanks for sharing.

 14. see my website

  2 września 2017 at 20:43

  You should take part in a contest for one of the best blogs on the web. I will recommend this site!

 15. human hair weave

  4 września 2017 at 11:33

  These human hair weave https://www.youtube.com/watch?v=koiFnDsfNPU are perfect! vogue,nice,fashionable….etc.etc….I got compliments all day long and they are true to dimension.

 16. porn

  4 września 2017 at 19:17

  Once I originally commented I clicked the -Notify me when new feedback are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any method you’ll be able to take away me from that service? Thanks!
  porn http://www.188maxbet.com

 17. Silvia Odete Morani Massad

  5 września 2017 at 21:55

  Excellent items from you, man. I have be aware your stuff prior to and
  you are just extremely great. I really like what you have bought right here, really like what you are stating and the way in which by which
  you assert it. You’re making it entertaining and you continue to care for to keep it wise.

  I cant wait to learn much more from you. This is actually
  a tremendous website.

 18. business start up

  6 września 2017 at 06:25

  Excellent web site. A lot of helpful info here.
  I’m sending it to some pals ans also sharing in delicious.

  And naturally, thanks to your effort!

 19. loan amount

  6 września 2017 at 07:18

  This info is worth everyone’s attention. When can I find out more?

 20. Marko

  6 września 2017 at 20:44

  Hi there, I desire to subscribe for this website to get latest updates,
  thus where can i do it please help out.

 21. cheap stocks

  7 września 2017 at 01:03

  I believe everything said made a bunch of sense. But, what about this?
  what if you added a little content? I ain’t saying your content isn’t solid.,
  but what if you added a headline to possibly get
  a person’s attention? I mean Rzeź Woli. Tylko jednego dnia Niemcy wymordowali
  prawie 50.000 cywili w Warszawie. Dziś właściwie się
  o tych ofiarach nie pamięta – Prawy.pl is kinda boring.

  You might look at Yahoo’s home page and watch how they write news headlines to
  grab viewers interested. You might add a related video or a related pic or two
  to grab readers excited about everything’ve got to say.
  In my opinion, it might make your posts a little bit more interesting.

 22. ipod video

  7 września 2017 at 01:47

  Nice post. I was checking constantly this blog and
  I’m impressed! Extremely helpful info specially the
  last part 🙂 I care for such information much.
  I was seeking this certain info for a long time.
  Thank you and good luck.

 23. real estate agent

  7 września 2017 at 15:29

  What’s up every one, here every person is sharing these kinds of knowledge, so it’s pleasant
  to read this blog, and I used to visit this web site all the time.

 24. regarding real estate

  8 września 2017 at 02:53

  Howdy just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of
  the pictures aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a
  linking issue. I’ve tried it in two different browsers and both show
  the same outcome.

 25. www.thesun.co.uk

  8 września 2017 at 08:35

  I every time used to study article in news papers but now as I am a
  user of internet therefore from now I am using net for articles,
  thanks to web.

 26. Ulrike

  8 września 2017 at 08:47

  I like the valuable info you supply for your articles.
  I will bookmark your weblog and check once more here frequently.
  I am rather certain I will be informed a lot of new stuff right
  here! Good luck for the next!

 27. Dean

  8 września 2017 at 14:59

  I’m amazed, I must say. Seldom do I come across a blog that’s
  both equally educative and interesting, and let me tell you, you’ve hit the nail on the
  head. The issue is something not enough folks are speaking
  intelligently about. Now i’m very happy that I came across this during my
  search for something regarding this.

 28. Kyle

  8 września 2017 at 19:33

  I don’t even know the way I stopped up right here, however I thought this submit was good.
  I don’t understand who you are however certainly you are going to a famous blogger if you happen to
  aren’t already. Cheers!

 29. www.premiers-secours-dunkerque.fr

  8 września 2017 at 21:51

  When I originally left a comment I appear to have
  clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a
  comment is added I recieve 4 emails with the same comment.
  There has to be an easy method you can remove me from
  that service? Thanks a lot!

 30. things you need to become a cartoonist

  8 września 2017 at 23:18

  Today, I went to the beach with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said
  „You can hear the ocean if you put this to your ear.”
  She placed the shell to her ear and screamed. There was a
  hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to
  go back! LoL I know this is totally off topic but I had to tell someone!

 31. After going over a handful of the articles on your site, I really like your way
  of writing a blog. I saved as a favorite it to my bookmark webpage list and
  will be checking back in the near future. Please check out my website too and tell me what you think.

 32. penny stocks

  9 września 2017 at 06:50

  Keep on writing, great job!

 33. Katie

  9 września 2017 at 17:32

  Thank you, I’ve just been searching for information approximately
  this topic for ages and yours is the best I’ve discovered
  till now. But, what concerning the bottom line?
  Are you positive about the source?

 34. Van

  10 września 2017 at 04:34

  This text is invaluable. How can I find out more?

 35. ml150.dolpung.com

  10 września 2017 at 07:07

  I have been exploring for a little bit for any high-quality
  articles or blog posts on this kind of house . Exploring
  in Yahoo I ultimately stumbled upon this web site. Studying
  this information So i’m glad to exhibit that I’ve a very
  good uncanny feeling I discovered just what
  I needed. I such a lot indisputably will make certain to don?t fail to remember this website and provides it
  a glance on a continuing basis.

 36. loan amount

  10 września 2017 at 13:02

  Exceptional post however , I was wondering if you could write
  a litte more on this subject? I’d be very thankful if you could
  elaborate a little bit more. Kudos!

 37. haandtverkerforum.com

  10 września 2017 at 23:24

  Do you have any video of that? I’d love to find out some additional information.

 38. real estate agents

  11 września 2017 at 04:32

  When someone writes an paragraph he/she retains the thought of a
  user in his/her brain that how a user can be aware of it.
  Thus that’s why this paragraph is amazing. Thanks!

 39. http://www.pssquared.co.uk

  11 września 2017 at 06:43

  Very soon this site will be famous amid all blog people, due to it’s pleasant articles or reviews

 40. business plan

  11 września 2017 at 08:57

  Heya i’m for the first time here. I found this board and I find It really useful &
  it helped me out much. I hope to give something back and aid others like you helped me.

 41. federal loan

  11 września 2017 at 09:58

  Does your website have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like to shoot you an e-mail.
  I’ve got some ideas for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great blog and I look forward to seeing it grow over time.

 42. Hey I am so excited I found your site, I really found you by error,
  while I was researching on Askjeeve for something else, Anyways I am here now and
  would just like to say thanks a lot for a
  marvelous post and a all round interesting blog (I also love the theme/design),
  I don’t have time to browse it all at the moment but
  I have bookmarked it and also included your
  RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do
  keep up the excellent work.

 43. Lelio Vieira Carneiro Junior

  11 września 2017 at 14:16

  I was recommended this website by my cousin. I am not sure
  whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my difficulty.
  You’re amazing! Thanks!

 44. real estate school

  12 września 2017 at 03:17

  Thanks for sharing your thoughts. I really appreciate your efforts and I will be waiting for your further post thank you once again.

 45. real estate loans

  12 września 2017 at 05:02

  I am really delighted to glance at this web site posts which
  includes lots of useful facts, thanks for providing such statistics.

 46. cheap stocks

  12 września 2017 at 07:15

  For hottest news you have to pay a quick visit web
  and on internet I found this website as a finest site
  for most up-to-date updates.

 47. overrated interest rates

  12 września 2017 at 11:34

  Thanks for finally talking about >Rzeź Woli. Tylko jednego dnia Niemcy wymordowali
  prawie 50.000 cywili w Warszawie. Dziś właściwie się o tych ofiarach nie pamięta – Prawy.pl <Liked it!

 48. garage door controls

  12 września 2017 at 17:56

  Thank you, I’ve recently been searching for info about this subject for a long time
  and yours is the best I have found out till now. However, what in regards to the
  conclusion? Are you positive in regards to the supply?

 49. www.usagrants.us

  12 września 2017 at 18:04

  Appreciate the recommendation. Let me try it out.

 50. door pops back

  12 września 2017 at 21:10

  Wow, this piece of writing is good, my sister is analyzing such things, so
  I am going to convey her.

 51. www.lechuzapaqueta.com

  12 września 2017 at 23:49

  I couldn’t refrain from commenting. Exceptionally well written!

 52. Lelio Vieira Carneiro Junior

  13 września 2017 at 02:00

  Someone necessarily lend a hand to make severely articles I’d state.

  That is the first time I frequented your web page
  and thus far? I amazed with the research you made to create this particular post extraordinary.

  Fantastic activity!

 53. potential real

  13 września 2017 at 06:32

  It’s actually very difficult in this full of activity life to listen news on Television, thus I only
  use the web for that reason, and take the most recent news.

 54. Wow, superb weblog structure! How lengthy have you ever been running a
  blog for? you make running a blog look easy. The full
  look of your website is fantastic, let alone the content material!

 55. Kaley

  14 września 2017 at 01:42

  After exploring a handful of the articles on your web site, I truly appreciate your technique
  of blogging. I added it to my bookmark webpage list and will be checking back soon. Please check
  out my web site too and let me know your opinion.

 56. door mechanism

  14 września 2017 at 02:01

  Your way of describing all in this piece of writing is in fact nice,
  every one be able to effortlessly be aware of it, Thanks
  a lot.

 57. agapecare.net

  15 września 2017 at 11:43

  After I initially left a comment I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment
  is added I get 4 emails with the exact same comment.
  Perhaps there is a means you can remove me from that service?
  Cheers!

 58. travel guide

  15 września 2017 at 22:39

  This post is priceless. How can I find out more?

 59. 3monarchs.com

  16 września 2017 at 05:18

  It’s a shame you don’t have a donate button! I’d without
  a doubt donate to this superb blog! I guess for now
  i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account.
  I look forward to new updates and will talk about
  this website with my Facebook group. Chat soon!

 60. establish running competitions

  16 września 2017 at 06:14

  Hi this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG
  editors or if you have to manually code with HTML.
  I’m starting a blog soon but have no coding experience so I wanted to get
  advice from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

 61. travel deals

  16 września 2017 at 07:14

  This design is steller! You obviously know how to keep a reader amused.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog
  (well, almost…HaHa!) Wonderful job. I really loved
  what you had to say, and more than that, how you presented
  it. Too cool!

 62. international travel

  17 września 2017 at 01:02

  Link exchange is nothing else but it is simply placing the
  other person’s blog link on your page at proper place and other person will also do similar
  in favor of you.

 63. travel insurance

  17 września 2017 at 03:20

  It’s not my first time to pay a visit this site, i am browsing
  this site dailly and take pleasant facts from here everyday.

 64. place macau tourism

  17 września 2017 at 03:46

  It’s the best time to make some plans for the future
  and it is time to be happy. I’ve learn this submit and if I
  may I desire to counsel you few attention-grabbing things
  or tips. Maybe you could write next articles relating to
  this article. I want to read even more issues about it!

 65. beaufort golf course

  17 września 2017 at 05:07

  You really make it seem so easy with your presentation but
  I find this topic to be really something that I think I would never understand.
  It seems too complicated and extremely broad for me.

  I’m looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 66. remaxxxx.de

  17 września 2017 at 06:06

  hi!,I like your writing very a lot! share we communicate more approximately your article on AOL?
  I require a specialist in this space to unravel my problem.
  May be that is you! Taking a look forward to peer you.

 67. macau tourism

  17 września 2017 at 18:55

  Hi! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I genuinely enjoy reading your blog posts.

  Can you suggest any other blogs/websites/forums that go over the same topics?

  Many thanks!

 68. old golf course

  17 września 2017 at 19:07

  Oh my goodness! Impressive article dude! Thanks, However I am having difficulties with
  your RSS. I don’t understand the reason why I can’t subscribe to
  it. Is there anyone else getting similar RSS problems?
  Anyone who knows the solution will you kindly respond?
  Thanks!!

 69. planning travel

  18 września 2017 at 09:47

  Hey! I know this is kinda off topic nevertheless I’d
  figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest authoring a blog post or vice-versa?
  My blog goes over a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from
  each other. If you might be interested feel free to send me an e-mail.

  I look forward to hearing from you! Great blog by the way!

 70. place macau tourism

  18 września 2017 at 14:48

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this write-up and the rest of the site is extremely good.

 71. travel close

  18 września 2017 at 23:44

  Hello! I know this is kinda off topic however I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog post or vice-versa?
  My blog goes over a lot of the same topics as yours and I believe we could greatly benefit from each
  other. If you are interested feel free to send me an email.
  I look forward to hearing from you! Fantastic blog by the way!

 72. soccer jersey

  19 września 2017 at 08:36

  Thanks for the marvelous posting! I definitely enjoyed reading it,
  you are a great author. I will remember to bookmark your
  blog and definitely will come back from now on. I want to encourage one
  to continue your great writing, have a nice weekend!

 73. Nery

  19 września 2017 at 13:02

  Gotta Shift,Gotta Transfer Towards Modell’s — Then Brain In direction of A Philadelphia Phillys Match…Owing for this Contest… Beneficial Luck towards all….

 74. http://atlantismaintenance.solutions/

  19 września 2017 at 15:52

  Great blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A theme like yours with a few simple adjustements
  would really make my blog jump out. Please let me
  know where you got your theme. Many thanks

 75. best tips travelling

  20 września 2017 at 07:15

  With havin so much written content do you ever run into any problems of plagorism or
  copyright violation? My blog has a lot of unique content
  I’ve either written myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it
  up all over the web without my agreement. Do you know any methods to help stop content from
  being stolen? I’d truly appreciate it.

 76. travel insurance

  20 września 2017 at 10:36

  Wonderful work! That is the kind of info that should be
  shared across the net. Disgrace on Google for now not
  positioning this put up higher! Come on over and discuss with my website .
  Thank you =)

 77. Dwain

  20 września 2017 at 13:48

  Howdy just wanted to give you a quick heads up. The text in your
  post seem to be running off the screen in Firefox. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with browser
  compatibility but I figured I’d post to let you know.
  The layout look great though! Hope you get the issue solved soon.
  Thanks

 78. Wow that was unusual. I just wrote an very long comment but after I clicked
  submit my comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Regardless,
  just wanted to say excellent blog!

 79. Phoebe

  20 września 2017 at 20:09

  What’s Happening i’m new to this, I stumbled upon this I
  have found It positively useful and it has aided me
  out loads. I am hoping to contribute & help other users like its aided me.
  Great job.

 80. Dominick

  20 września 2017 at 21:02

  Great blog here! Also your website loads up fast!
  What host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
  I wish my website loaded up as quickly as yours lol

 81. golf courses

  21 września 2017 at 09:08

  What’s up, just wanted to say, I liked this article.
  It was inspiring. Keep on posting!

 82. Twila

  21 września 2017 at 10:57

  Good article. I am going through some of these issues as well..

 83. Mora

  21 września 2017 at 20:56

  always i used to read smaller posts which as well clear their motive,
  and that is also happening with this post which I am reading here.

 84. oldest golf course

  22 września 2017 at 07:00

  Thanks , I’ve just been searching for info about this topic for ages and yours is the best I have came upon so far.
  But, what about the bottom line? Are you positive
  concerning the source?

 85. golf course

  22 września 2017 at 07:47

  Good day! I know this is kinda off topic however , I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa?

  My website goes over a lot of the same subjects as yours and I think we could greatly benefit from each
  other. If you are interested feel free to send
  me an email. I look forward to hearing from you!
  Excellent blog by the way!

 86. Kala

  22 września 2017 at 08:03

  I constantly emailed this webpage post page to all my associates, as if like to read it after that my contacts will too.

 87. Zane

  22 września 2017 at 16:13

  Appreciate this post. Let me try it out.

 88. Franklin

  22 września 2017 at 18:01

  Greetings! Very helpful advice in this particular post!
  It is the little changes that make the most significant changes.

  Thanks a lot for sharing!

 89. travel cover

  22 września 2017 at 20:27

  Your style is so unique compared to other folks I have read stuff from.
  Many thanks for posting when you have the opportunity, Guess I’ll
  just bookmark this site.

 90. Cindi

  22 września 2017 at 20:59

  I have been exploring for a little for any high quality articles or weblog posts on this kind of house .

  Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this site. Studying this info So i’m glad to convey that I’ve
  an incredibly excellent uncanny feeling I came upon just what
  I needed. I most indisputably will make certain to do not disregard this website and provides it a look regularly.

 91. holiday travel around

  23 września 2017 at 01:53

  This is my first time go to see at here and i am actually impressed to read
  all at alone place.

 92. Clemmie

  23 września 2017 at 02:55

  Excellent blog here! Also your website loads up
  very fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
  I wish my website loaded up as fast as yours lol

 93. Caleb

  23 września 2017 at 08:25

  I’d like to find out more? I’d like to find
  out some additional information.

 94. www.wtfeusa.com

  23 września 2017 at 09:37

  Do you have a spam problem on this website; I also am
  a blogger, and I was wanting to know your situation; many of us
  have developed some nice methods and we are looking to swap
  methods with others, why not shoot me an e-mail if interested.

 95. When some one searches for his required thing, thus he/she
  desires to be available that in detail, therefore that thing is maintained over here.

 96. Great article! We will be linking to this particularly great content on our website.
  Keep up the good writing.

 97. Cecilia

  24 września 2017 at 01:40

  Excellent site. A lot of useful info here. I am sending it to some buddies ans also sharing in delicious.
  And naturally, thank you in your effort!

 98. agrofert.wz.cz

  24 września 2017 at 03:02

  When I originally commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I
  get three e-mails with the same comment. Is there any way you can remove
  people from that service? Thanks!

 99. Garnet

  24 września 2017 at 07:03

  Thanks for sharing your thoughts. I really appreciate your efforts and I am waiting for your next
  write ups thank you once again.

 100. Rudolf

  24 września 2017 at 13:08

  Every weekend i used to go to see this web site, as i wish
  for enjoyment, as this this web site conations in fact pleasant funny data
  too.

 101. My brother suggested I might like this web site.
  He was entirely right. This post actually made my day.
  You can not imagine just how much time I had spent for this info!
  Thanks!

 102. Reggie

  24 września 2017 at 19:19

  Hi friends, nice piece of writing and nice urging commented at
  this place, I am truly enjoying by these.

 103. muse.help

  25 września 2017 at 00:33

  Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I’ve truly enjoyed surfing around your blog posts.
  After all I’ll be subscribing to your rss feed and I hope you
  write again soon!

 104. Piece of writing writing is also a excitement, if you be familiar with then you can write if not it is complicated to write.

 105. Bobbie

  25 września 2017 at 04:17

  excellent publish, very informative. I wonder why the other specialists of this sector
  do not understand this. You must continue your writing. I am
  confident, you have a huge readers’ base already!

 106. Santiago

  25 września 2017 at 08:52

  It’s not my first time to pay a quick visit this site, i am browsing this web site dailly and get pleasant
  information from here every day.

 107. Glenna

  25 września 2017 at 09:14

  It’s the best time to make some plans for the long run and it’s time to be happy.
  I’ve learn this put up and if I could I desire to recommend you few attention-grabbing things
  or advice. Maybe you can write subsequent articles relating to
  this article. I desire to read more issues approximately it!

 108. Lien

  25 września 2017 at 15:45

  You need to be a part of a contest for one of the finest websites online.
  I’m going to highly recommend this web site!

 109. Kassie

  26 września 2017 at 01:49

  Hi there, I enjoy reading all of your article. I like to write a little comment
  to support you.

 110. https://pt.wikipedia.org

  26 września 2017 at 02:48

  Hello there, I discovered your site via Google while looking for
  a related topic, your web site came up, it seems to be good.
  I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

  Hi there, just became aware of your weblog
  through Google, and found that it’s truly informative.
  I am going to watch out for brussels. I will be grateful if you proceed this in future.
  Lots of other people will be benefited out of your writing.

  Cheers!

 111. HaroLiavaife

  26 września 2017 at 03:12

  Rhine Inc India Complaints Buy Motilium [url=http://tadalaf20mg.com ]cheap cialis[/url] Viagra Y Testosterona Amoxicillin Suspension Dosage For Cat Cialis Et Generique

 112. Mable

  26 września 2017 at 06:57

  Spot on with this write-up, I honestly believe that this web site needs a lot more attention. I’ll probably be returning to read through more, thanks for the info!

 113. best butt

  26 września 2017 at 07:34

  Admiring the persistence you put into your blog
  and detailed information you offer. It’s awesome to come across a blog every once in a while that isn’t the same out of date rehashed information. Excellent read!
  I’ve bookmarked your site and I’m including your
  RSS feeds to my Google account.

 114. well-known dating

  26 września 2017 at 08:30

  Your style is very unique in comparison to other folks I have read stuff from.
  Many thanks for posting when you’ve got the opportunity, Guess I will just book mark
  this blog.

 115. pron best

  26 września 2017 at 17:15

  y463dx It?s actually a nice and useful piece of information. I am glad that you simply shared this useful information with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

 116. travel tips

  26 września 2017 at 22:11

  Hi to every one, the contents existing at this website are actually remarkable for people knowledge, well,
  keep up the good work fellows.

 117. http://www.lang333.me

  26 września 2017 at 23:50

  This design is spectacular! You most certainly know how to keep a reader
  amused. Between your wit and your videos,
  I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!)
  Wonderful job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

 118. heart rhythms

  27 września 2017 at 00:04

  I think that what you typed was actually very reasonable.
  However, what about this? what if you were to create a killer title?
  I am not saying your information isn’t good, however what if you added something to maybe grab a person’s attention? I mean Rzeź Woli.
  Tylko jednego dnia Niemcy wymordowali prawie 50.000 cywili w Warszawie.

  Dziś właściwie się o tych ofiarach nie pamięta – Prawy.pl is a little vanilla.
  You should glance at Yahoo’s front page and watch how they create article titles to grab people to click.

  You might try adding a video or a related pic or two to get people interested about what you’ve written. Just
  my opinion, it might make your posts a little livelier.

 119. heart muscle

  27 września 2017 at 11:43

  Thanks , I have recently been searching for information about this topic for a while and yours is the greatest I’ve came upon so
  far. But, what concerning the bottom line? Are you positive in regards to the supply?

 120. Waylon

  27 września 2017 at 12:12

  Hello There. I found your blog the usage of msn. This is a
  really neatly written article. I will make sure to bookmark
  it and come back to read more of your helpful info.

  Thank you for the post. I’ll certainly comeback.

 121. Adriene

  27 września 2017 at 16:32

  Whats up this is kinda of off topic but I was wanting to know
  if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
  I’m starting a blog soon but have no coding
  expertise so I wanted to get advice from someone with experience.
  Any help would be enormously appreciated!

 122. megsongroup.com

  27 września 2017 at 20:34

  Good day! I could have sworn I’ve been to this web site before
  but after looking at many of the articles I realized it’s new to me.

  Nonetheless, I’m certainly delighted I came across it
  and I’ll be book-marking it and checking back
  regularly!

 123. Rosemary

  27 września 2017 at 21:45

  Ahaa, its pleasant discussion regarding this piece of writing at this place
  at this webpage, I have read all that, so
  now me also commenting here.

 124. dating guidelines

  27 września 2017 at 22:15

  Terrific post but I was wondering if you could write a litte more
  on this topic? I’d be very thankful if you could elaborate
  a little bit further. Thanks!

 125. toned butt

  28 września 2017 at 01:47

  Today, I went to the beach with my kids. I found a sea shell and
  gave it to my 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her ear and screamed.
  There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go
  back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!

 126. information.za.org

  28 września 2017 at 05:00

  I’m gone to tell my little brother, that he should also
  go to see this weblog on regular basis to get updated
  from most up-to-date gossip.

 127. I used to be recommended this website via my cousin.
  I am no longer certain whether or not this put up
  is written via him as no one else recognise
  such distinct about my difficulty. You are wonderful! Thank you!

 128. Jeremiah

  28 września 2017 at 15:37

  Wow, this article is pleasant, my sister is analyzing these things, therefore I am going to let know her.

 129. Rena

  29 września 2017 at 06:07

  Appreciating the time and effort you put into
  your website and in depth information you provide. It’s nice to come across
  a blog every once in a while that isn’t the same outdated rehashed information. Wonderful
  read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 130. https://br.linkedin.com

  29 września 2017 at 08:16

  Thanks for ones marvelous posting! I really enjoyed reading it, you can be a great author.
  I will make certain to bookmark your blog and definitely will come back very soon. I
  want to encourage you to ultimately continue your great job,
  have a nice morning!

 131. Chana

  29 września 2017 at 09:08

  Simply desire to say your article is as astounding. The clearness in your post is
  just great and i can assume you are an expert on this subject.
  Well with your permission let me to grab your RSS feed to keep
  updated with forthcoming post. Thanks a million and please continue the enjoyable work.

 132. classified ads script

  29 września 2017 at 11:38

  well, if you really want to be healthy, i believe that veggan foods are the best ,.

 133. August

  29 września 2017 at 11:46

  Appreciate this post. Let me try it out.

 134. educacaoembudasartes.org

  29 września 2017 at 22:23

  Keep this going please, great job!

 135. http://hamyangcho.com/board_bgRq10/698950

  29 września 2017 at 23:31

  Wow, this article is fastidious, my younger sister is analyzing these kinds of things, so I am going to
  let know her.

 136. http://bbs.edu360.cn/

  30 września 2017 at 00:05

  Good day! This is my first comment here so I just wanted to give a quick
  shout out and tell you I really enjoy reading through your posts.
  Can you recommend any other blogs/websites/forums that cover the same subjects?
  Appreciate it!

 137. travel tips

  30 września 2017 at 08:56

  Does your website have a contact page? I’m having a tough time locating it
  but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got some suggestions for your
  blog you might be interested in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it develop over time.

 138. brazil butt

  30 września 2017 at 11:23

  I will right away grab your rss feed as I can’t find your e-mail subscription link
  or newsletter service. Do you’ve any? Kindly let me recognize so that I
  may just subscribe. Thanks.

 139. imagine holiday travel

  30 września 2017 at 22:40

  Link exchange is nothing else however it is just placing the other person’s
  blog link on your page at proper place and other person will also do
  similar for you.

 140. HaroLiavaife

  1 października 2017 at 10:31

  L Thyroxin Kaufen Cheap Alternative Nexium [url=http://cialtobuy.com ]cialis[/url] How to buy isotretinoin Riverside

 141. gratis brazil dating

  1 października 2017 at 11:18

  We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community.

  Your web site offered us with helpful info to work
  on. You have performed a formidable activity and our entire
  neighborhood shall be grateful to you.

 142. soccer sweat shirts

  1 października 2017 at 20:22

  Your style is so unique compared to other folks I have read stuff
  from. Many thanks for posting when you have the opportunity, Guess I’ll just bookmark this site.

 143. Carlos Eduardo Veiga

  1 października 2017 at 22:10

  This is a very good tip especially to those fresh to the blogosphere.
  Short but very precise information… Thank you for
  sharing this one. A must read article!

 144. www.globo.com

  2 października 2017 at 01:51

  Thanks for the marvelous posting! I certainly enjoyed reading it,
  you could be a great author.I will make sure to bookmark your blog and
  will come back down the road. I want to encourage
  yourself to continue your great job, have a nice weekend!

 145. well-known dating sites

  2 października 2017 at 10:44

  Great blog here! Also your site loads up very fast!
  What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
  I wish my web site loaded up as fast as yours lol

 146. Terrence

  2 października 2017 at 13:47

  After looking over a few of the blog articles on your blog,
  I really like your way of writing a blog. I book
  marked it to my bookmark website list and will be checking back in the near
  future. Take a look at my website as well and let me know your opinion.

 147. travel tips

  2 października 2017 at 23:38

  I do not know whether it’s just me or if everybody else experiencing
  issues with your site. It appears as though some of the text within your content
  are running off the screen. Can someone else please provide feedback and let me know if this is happening to them too?
  This could be a problem with my internet browser because I’ve had
  this happen before. Many thanks

 148. holiday travel today

  3 października 2017 at 03:52

  If you wish for to get a good deal from this article then you have to
  apply such methods to your won weblog.

 149. travel magazine

  3 października 2017 at 12:26

  Sweet blog! I found it while searching on Yahoo News.

  Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?

  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Cheers

 150. Adelaide

  3 października 2017 at 18:03

  I was suggested this blog by my cousin. I am not sure whether
  this post is written by him as no one else know such detailed about my problem.
  You’re incredible! Thanks!

 151. Noel

  3 października 2017 at 19:15

  Have you ever considered about adding a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is fundamental and everything.
  However think of if you added some great photos or videos to give your posts more, „pop”!
  Your content is excellent but with images and clips, this
  website could certainly be one of the very best in its
  niche. Fantastic blog!

 152. excelfence.com

  4 października 2017 at 01:55

  Hi there to all, how is all, I think every one is getting more from
  this web site, and your views are nice for new people.

 153. magnificent issues altogether, you just won a new
  reader. What may you suggest in regards to your put up that you made
  some days ago? Any certain?

 154. having holiday travel

  4 października 2017 at 10:38

  Hello, after reading this amazing piece of writing i am as well glad to share my know-how here with colleagues.

 155. heart protection

  4 października 2017 at 11:06

  Awesome post.

 156. HaroLiavaife

  4 października 2017 at 18:01

  How To Buy Diclofenac Gel Levitra Curativo Kamagra Farmaco [url=http://cheapcheapvia.com]viagra online[/url] Priligy En Ligne Amoxil Reaction Allergique Zithromax To Treat Gonorrhea

 157. Hi there! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I really enjoy reading
  your articles. Can you recommend any other blogs/websites/forums that go over the same subjects?
  Thanks for your time!

 158. brazil butt

  5 października 2017 at 09:33

  I think everything typed made a lot of sense.

  However, what about this? suppose you were to create a killer headline?
  I am not suggesting your content isn’t good., however suppose you added a title that grabbed folk’s attention? I mean Rzeź Woli.

  Tylko jednego dnia Niemcy wymordowali prawie
  50.000 cywili w Warszawie. Dziś właściwie
  się o tych ofiarach nie pamięta – Prawy.pl is a little boring.
  You might peek at Yahoo’s front page and see how they write article titles to
  grab viewers interested. You might try adding a video or a pic or two
  to get people interested about everything’ve got to say.

  In my opinion, it might bring your blog a little livelier.

 159. travel news

  5 października 2017 at 12:32

  What’s up to every body, it’s my first pay a quick visit of this web site; this webpage carries remarkable and in fact excellent material in support of readers.

 160. commons.wikimedia.org

  5 października 2017 at 20:27

  Nice post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon on a daily basis.
  It’s always interesting to read articles from other authors and practice a little something from other web sites.

 161. Mikel

  6 października 2017 at 05:14

  Its like you read my mind! You appear to know a lot about this,
  like you wrote the book in it or something. I think that you can do with a few
  pics to drive the message home a bit, but instead of
  that, this is fantastic blog. A great read. I will certainly be back.

 162. 500px.com

  6 października 2017 at 06:09

  Hurrah, that’s what I was exploring for, what a stuff!

  present here at this webpage, thanks admin of this website.

 163. Genevieve

  6 października 2017 at 13:35

  If you are going for best contents like myself, simply go to
  see this website every day because it provides quality contents, thanks

 164. domain availability

  6 października 2017 at 17:56

  Hello, i believe that i noticed you visited my website thus i came to return the
  want?.I’m attempting to in finding issues to improve my web site!I assume its good enough to make use of some of your ideas!!

 165. smart phone

  6 października 2017 at 21:14

  Hey there! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be ok.
  I’m definitely enjoying your blog and look forward to new updates.

 166. HaroLiavaife

  6 października 2017 at 23:03

  Comprar Cialis Andalucia Propecia Sildenafil Can Amoxicillin Stain Teeth [url=http://levibuying.com]levitra brand[/url] Cephalexin Lupin Kamagra Online

 167. acuriousmix.com

  7 października 2017 at 03:53

  Hi friends, its wonderful piece of writing about cultureand fully
  defined, keep it up all the time.

 168. Umanizzare

  7 października 2017 at 06:53

  I do not even know how I finished up right here,
  however I assumed this submit was good. I do not understand who
  you’re however definitely you are going to a well-known blogger if
  you aren’t already. Cheers!

 169. brazil butt lift

  7 października 2017 at 18:22

  Good day! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting
  a new project in a community in the same niche. Your blog provided
  us beneficial information to work on. You have
  done a outstanding job!

 170. brazil dating

  8 października 2017 at 00:05

  I do believe all of the ideas you have offered on your post.
  They’re very convincing and can certainly work. Nonetheless, the posts
  are very short for starters. May just you please extend them a bit from subsequent time?
  Thank you for the post.

 171. soccer shoes pattern

  8 października 2017 at 05:03

  It’s remarkable to pay a visit this website and reading
  the views of all colleagues concerning this post, while I am also zealous of getting knowledge.

 172. HaroLiavaife

  8 października 2017 at 07:58

  Propecia Merck Online Buy [url=http://tadalaf20mg.com]cialis[/url] Buy Super P Force Pills Amoxicillin And Digestive Health

 173. soccer sweat shirts

  8 października 2017 at 08:04

  I was suggested this website by my cousin. I’m not sure whether this post
  is written by him as no one else know such detailed about my difficulty.
  You are amazing! Thanks!

 174. travel diary

  8 października 2017 at 19:47

  Great post. I was checking constantly this blog and
  I am impressed! Very helpful info specially the last part 🙂 I care
  for such information a lot. I was seeking this certain information for a long
  time. Thank you and best of luck.

 175. travel diary

  9 października 2017 at 01:36

  Nice replies in return of this matter with solid arguments
  and describing everything about that.

 176. dating sites frequently

  9 października 2017 at 04:15

  Fantastic web site. A lot of helpful info here. I am sending it to
  some buddies ans also sharing in delicious. And of
  course, thanks in your sweat!

 177. website whenever

  9 października 2017 at 04:35

  Appreciation to my father who informed me concerning this webpage, this
  web site is genuinely awesome.

 178. HaroLiavaife

  9 października 2017 at 22:02

  Buy now worldwide isotretinoin shop Azithromycin For Sale Online Levitra Pharmacie Sans Ordonnance [url=http://genericcial.com]cheap cialis[/url] Cialis Im Flugzeug Isotretinoin In Us Mastercard Accepted Zolmist

 179. backpacking travel

  9 października 2017 at 22:32

  Howdy would you mind letting me know which hosting company you’re using?
  I’ve loaded your blog in 3 different web browsers and I must say this blog
  loads a lot faster then most. Can you suggest a good hosting provider at a honest price?
  Thanks, I appreciate it!

 180. heart protection

  9 października 2017 at 22:51

  What a material of un-ambiguity and preserveness of precious familiarity regarding unpredicted emotions.

 181. hey

  10 października 2017 at 01:57

  I’m not sure where you’re getting your info, but good topic.
  I needs to spend some time learning more or understanding more.

  Thanks for fantastic info I was looking for this
  info for my mission.

 182. http://fredericodealmeida1.blogspot.com/

  10 października 2017 at 05:05

  Hello, i think that i saw you visited my website thus i came to “return the favor”.I’m attempting
  to find things to improve my web site!I suppose its ok to use a few
  of your ideas!!

 183. jordan soccer

  10 października 2017 at 05:16

  What i do not understood is in reality how you are now not actually much more smartly-appreciated
  than you may be right now. You are very intelligent. You already know thus
  considerably in relation to this matter, produced me individually consider it from so many varied
  angles. Its like women and men are not involved until it’s one thing to accomplish
  with Lady gaga! Your individual stuffs excellent.
  All the time care for it up!

 184. web dating

  10 października 2017 at 09:01

  It’s amazing for me to have a site, which is beneficial designed for my experience.
  thanks admin

 185. heart muscle

  10 października 2017 at 19:13

  Hello there! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but
  I’m not seeing very good success. If you know of any please share.
  Thanks!

 186. timex watches

  11 października 2017 at 03:51

  WOW just what I was looking for. Came here by
  searching for smart phone

 187. dating guidelines

  11 października 2017 at 05:40

  Excellent article. Keep writing such kind of information on your
  blog. Im really impressed by it.
  Hello there, You’ve performed a great job. I’ll
  certainly digg it and in my opinion suggest to my friends.

  I am sure they’ll be benefited from this website.

 188. gratis brazil dating

  11 października 2017 at 05:58

  Wonderful blog! I found it while surfing around on Yahoo
  News. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?

  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Cheers

 189. contract phones encapsulate

  11 października 2017 at 13:41

  Good day! Would you mind if I share your blog with
  my twitter group? There’s a lot of people that I think would really enjoy your content.
  Please let me know. Thank you

 190. cause fatal heart

  11 października 2017 at 23:03

  Wonderful post but I was wondering if you could write a litte
  more on this topic? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit more.

  Thank you!

 191. barnbusterdeals.com

  12 października 2017 at 01:39

  Does your website have a contact page? I’m having a tough time locating it but,
  I’d like to send you an e-mail. I’ve got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great blog and I look forward to seeing it
  improve over time.

 192. Ulysses

  12 października 2017 at 02:42

  If some one wants expert view regarding blogging and site-building
  after that i propose him/her to go to see this weblog, Keep up the good work.

 193. HaroLiavaife

  12 października 2017 at 09:20

  Levitra Cuando Tomar Comprare Lasix [url=http://cheapvia100mg.com]online pharmacy[/url] Cialis Viagra Was Ist Besser

 194. http://avestta.com

  12 października 2017 at 21:42

  Magnificent items from you, man. I’ve be mindful your stuff previous to and
  you’re simply too great. I really like what you’ve obtained here, certainly like what you’re stating and the way
  in which during which you assert it. You are making it enjoyable and you
  continue to take care of to stay it smart. I cant wait to read much more from you.
  This is actually a terrific web site.

 195. recreational dispensaries near me

  12 października 2017 at 22:37

  Thank you for sharing this first-class piece. Very interesting ideas! (as always, btw)

 196. timex enjoy

  13 października 2017 at 02:13

  I wanted to thank you for this good read!! I definitely loved every little bit of it.
  I have got you saved as a favorite to check out new things you post…

 197. heart rhythms

  13 października 2017 at 11:18

  When someone writes an article he/she keeps the plan of a
  user in his/her brain that how a user can know it.
  Therefore that’s why this piece of writing is outstdanding.

  Thanks!

 198. purchasing timex watches

  13 października 2017 at 16:52

  Hello, its nice post about media print, we all be aware
  of media is a wonderful source of data.

 199. Precisely what I was looking for, appreciate it for posting.

 200. free logo online

  14 października 2017 at 06:31

  Thanks for your personal marvelous posting! I seriously enjoyed reading it,

 201. purchasing timex watches

  14 października 2017 at 09:09

  Normally I don’t learn post on blogs, but
  I would like to say that this write-up very compelled me
  to check out and do it! Your writing style has been surprised me.
  Thank you, very nice post.

 202. www.nfex.ru

  14 października 2017 at 11:12

  I do not even know how I ended up here, but I thought this post was good.
  I do not know who you are but certainly you’re going
  to a famous blogger if you are not already ;
  ) Cheers!

 203. make certain asbestos

  14 października 2017 at 14:25

  Hi there, the whole thing is going well here and ofcourse every one is sharing information, that’s actually excellent,
  keep up writing.

 204. Real Estate investing Nationwide

  14 października 2017 at 14:50

  It as really a nice and useful piece of info. I am glad that you shared this helpful information with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

 205. phones encapsulate

  14 października 2017 at 23:16

  I’m gone to inform my little brother, that he should
  also go to see this weblog on regular basis to get updated from hottest news update.

 206. I value the blog.Thanks Again. Keep writing.

 207. HaroLiavaife

  15 października 2017 at 05:44

  Cialis 36 Mens Meds Online [url=http://levitrial.com]levitra pills[/url] Que Es Cialis Vs Viagra

 208. elite-play.org

  15 października 2017 at 16:33

  What’s up friends, pleasant piece of writing and pleasant
  urging commented here, I am actually enjoying by these.

 209. luxury sofa

  16 października 2017 at 11:53

  Merely a smiling visitor here to share the love (:, btw great design and style.

 210. asbestos wont

  16 października 2017 at 12:18

  Its not my first time to go to see this website, i am visiting
  this site dailly and obtain fastidious data from here everyday.

 211. http://www.labelind.unicas.it/

  17 października 2017 at 01:05

  This paragraph will assist the internet people for setting up new blog or even a blog from start
  to end.

 212. Buy Weed Online Canada

  17 października 2017 at 04:05

  spain jersey home ??????30????????????????5??????????????? | ????????

 213. dispensary

  17 października 2017 at 12:16

  This is one awesome blog post.Thanks Again. Really Cool.

 214. Pingback: Homepage

 215. uEcNsiPr771

  17 października 2017 at 13:43

  78699 480345Not long noticed concerning your internet internet site and are nonetheless already reading along. I assumed ill leave my initial comment. i do not verify what saying except that Ive enjoyed reading. Good weblog. ill be bookmarking maintain visiting this internet internet site genuinely normally. 225876

 216. Nursing scarf

  17 października 2017 at 16:21

  I visited a lot of website but I conceive this one contains something extra in it in it

 217. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  17 października 2017 at 18:20

  If some one needs expert view on the topic of blogging
  afterward i suggest him/her to pay a quick visit this weblog, Keep up the nice work.

 218. Lelio Junior

  17 października 2017 at 18:33

  I have read a few just right stuff here. Certainly price bookmarking
  for revisiting. I surprise how much effort you
  put to create this type of excellent informative web site.

 219. Stroller canopy

  18 października 2017 at 00:29

  pretty handy material, overall I think this is worthy of a bookmark, thanks

 220. Nursing cover

  18 października 2017 at 05:25

  Thank you ever so for you blog.Much thanks again. Fantastic. click here

 221. Lelio Junior

  18 października 2017 at 07:22

  These are actually wonderful ideas in about blogging.
  You have touched some pleasant factors here. Any way
  keep up wrinting.

 222. Luiz Gastão Bittencourt

  18 października 2017 at 10:52

  Fine way of explaining, and nice article to get data concerning my presentation topic, which i am
  going to present in school.

 223. Luiz Gastão Bittencourt

  18 października 2017 at 11:52

  Highly energetic post, I enjoyed that a lot.

  Will there be a part 2?

 224. Itamar Serp

  18 października 2017 at 14:45

  Everything is very open with a really clear description of the challenges.

  It was really informative. Your website is useful. Thank you for sharing!

 225. juegos de friv

  18 października 2017 at 17:40

  sites on the net. I will recommend this web site!

 226. Carlos Eduardo Veiga

  18 października 2017 at 20:13

  Greetings! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website?
  I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had
  problems with hackers and I’m looking at options for
  another platform. I would be great if you could point me
  in the direction of a good platform.

 227. christian t-shirt saying

  18 października 2017 at 21:36

  Right here is the perfect webpage for everyone who would like to understand this topic.

 228. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  18 października 2017 at 23:21

  Howdy! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine
  Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results.
  If you know of any please share. Kudos!

 229. HaroLiavaife

  19 października 2017 at 02:53

  Buy Fluconazole [url=http://leviinusa.com]levitra prezzi[/url] Cephalexin 500mg Capsule Side Effects Prezzo Cialis 5 Mg Canada Viagra Online

 230. دانلود فیلم نهنگ عنبر 2

  19 października 2017 at 05:42

  Wow! This can be one particular of the most helpful blogs We ave ever arrive across on this subject. Actually Wonderful. I am also an expert in this topic so I can understand your hard work.

 231. Umanizzare

  19 października 2017 at 06:03

  Hi there, this weekend is good in support of me, as this
  occasion i am reading this wonderful informative post here at my home.

 232. Itamar Serp

  19 października 2017 at 08:07

  It is perfect time to make some plans for the future and it is
  time to be happy. I’ve read this post and if I could
  I desire to suggest you few interesting things or suggestions.
  Maybe you can write next articles referring to this article.
  I desire to read even more things about it!

 233. Jonnie

  19 października 2017 at 09:24

  We’re a gaggle of volunteers and opening a brand new scheme in our community.
  Your web site provided us with valuable info to work on. You have done an impressive activity and our entire neighborhood can be grateful to you.

 234. iptv m3u playlist

  19 października 2017 at 09:52

  Wow, marvelous blog layout! How long have you been running a blog for? you made running a blog look easy. The overall glance of your site is excellent, as well as the content material!

 235. Lelio Vieira Carneiro Junior

  19 października 2017 at 13:57

  I am extremely inspired along with your writing talents and also with the layout in your blog.
  Is this a paid subject or did you customize it your self?
  Either way stay up the excellent quality writing, it is uncommon to peer a nice
  weblog like this one today..

 236. domain registrar

  19 października 2017 at 19:08

  Wonderful blog! I found it while surfing around on Yahoo
  News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Thank you

 237. tercio borlenghi junior

  19 października 2017 at 19:36

  Truly when someone doesn’t understand after that its up
  to other viewers that they will help, so here it takes place.

 238. Grupo Coral presidios

  19 października 2017 at 19:57

  I’m more than happy to find this web site. I need to to thank you for your time due to
  this wonderful read!! I definitely savored every part of it and I have you
  saved to fav to check out new information on your website.

 239. bigger website

  19 października 2017 at 20:22

  Pretty! This has been an extremely wonderful post.

  Thank you for supplying this info.

 240. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  20 października 2017 at 00:38

  Good day! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could
  find a captcha plugin for my comment form?
  I’m using the same blog platform as yours and I’m having trouble finding one?
  Thanks a lot!

 241. tercio borlenghi jr

  20 października 2017 at 02:56

  Hello, just wanted to tell you, I liked this blog post.
  It was funny. Keep on posting!

 242. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  20 października 2017 at 03:53

  Hi! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be ok.
  I’m definitely enjoying your blog and look forward to new updates.

 243. Lélio Vieira Carneiro Junior

  20 października 2017 at 05:19

  Wonderful blog! I found it while surfing around on Yahoo News.
  Do you have any tips on how to get listed in Yahoo
  News? I’ve been trying for a while but I never seem to
  get there! Appreciate it

 244. asbestos study

  20 października 2017 at 08:17

  Thanks for finally talking about >Rzeź Woli. Tylko jednego dnia Niemcy wymordowali prawie 50.000 cywili w Warszawie.
  Dziś właściwie się o tych ofiarach nie pamięta – Prawy.pl <Liked it!

 245. دانلود فیلم رگ خواب

  20 października 2017 at 14:45

  You created some respectable factors there. I seemed on the net for the problem and located many people will go along with together with your internet site.

 246. Lelio Vieira Carneiro

  20 października 2017 at 15:00

  It’s remarkable to pay a quick visit this site and reading
  the views of all friends about this article, while I am also eager of getting know-how.

 247. Grupo Coral fraude

  20 października 2017 at 15:04

  Its such as you read my mind! You seem to grasp so much about this, such as you wrote the e book
  in it or something. I believe that you simply could do with some percent to pressure
  the message house a bit, however instead of that,
  this is great blog. An excellent read. I will definitely be back.

 248. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  20 października 2017 at 15:30

  With havin so much written content do you ever run into
  any problems of plagorism or copyright violation? My site
  has a lot of completely unique content I’ve either created myself or outsourced but it seems a
  lot of it is popping it up all over the internet without my authorization. Do you
  know any ways to help protect against content from being ripped off?
  I’d genuinely appreciate it.

 249. Grupo Serval presídios

  20 października 2017 at 16:23

  Someone essentially assist to make significantly articles I might state.
  This is the very first time I frequented your website page and so far?
  I surprised with the analysis you made to create this actual put up incredible.

  Fantastic process!

 250. Carlos Eduardo Veiga

  20 października 2017 at 16:47

  This is my first time pay a visit at here and i am genuinely impressed to read everthing at alone
  place.

 251. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  20 października 2017 at 17:55

  Hi there colleagues, its wonderful post about teachingand fully explained, keep it up all the time.

 252. Carlos Eduardo Correa da Veig

  20 października 2017 at 19:35

  Hi, i think that i saw you visited my web site
  thus i came to “return the favor”.I’m attempting to find things to enhance my site!I suppose
  its ok to use a few of your ideas!!

 253. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  20 października 2017 at 21:16

  I need to to thank you for this wonderful read!!
  I absolutely loved every bit of it. I’ve got you book-marked to look at new stuff you post…

 254. Lélio Vieira Carneiro Junior

  20 października 2017 at 22:37

  whoah this blog is excellent i like studying your
  posts. Keep up the great work! You already know, many
  persons are looking around for this info, you can aid them greatly.

 255. Pingback: obat jengger ayam di kelamin

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra