Recenzje

Rzeź Woli. Tylko jednego dnia Niemcy wymordowali prawie 50.000 cywili w Warszawie. Dziś właściwie się o tych ofiarach nie pamięta

Historia Polski to dzieje martyrologii narodu polskiego. W czasie II wojny światowej miliony Polaków zostało wymordowanych głównie przez Niemców i Rosjan. Dziesiątki i setki tysięcy wymordowali Ukraińcy, Litwini, Żydzi. Dziś właściwie się o nich nie pamięta.

 

Bardzo dobrze, że żywa jest pamięć o pomordowanych na Wołyniu. Jednak wstyd, że gdy odbywają się ogólnopolskie marsze pamięci ofiar ludobójstwa dokonywanego przez parę miesięcy na Wołyniu, to pamięć o wymordowanych jednego dnia na Woli nie jest tak honorowana.

Książka Piotra Gursztyna „Rzeź Woli. Zbrodnia nierozliczona” stara się przełamać zmowę milczenia wobec zbrodni dokonanej przez Niemców i podległe Niemcom oddziały innych nacji.

Szacuje się, że tylko 5 sierpnia Niemcy zamordowali 45.500 polskich cywilów, 6 sierpnia 10.000, 7 sierpnia 3.800. W sumie Niemcy wymordowali 65.000 Polaków – mężczyzn, kobiet i dzieci. Polacy byli rozstrzeliwani, albo wysadzani granatami – gdy Polacy byli zgromadzeni w piwnicach służących za schrony, Niemcy wrzucali do pomieszczenia granat, i wysadzali cywilów. Po pacyfikacji dziesiątki tysięcy zwłok pomordowanych Niemcy spali na gigantycznych stosach – po wyjściu Niemców z Warszawy zabezpieczono 12 ton popiołów pomordowanych i spalonych Polaków.

Rzeź Woli dokonana została na podstawie ustnego polecenia Adolfa Hitlera, który w odwecie za Powstanie Warszawskie nakazał wymordowanie wszystkich Polaków i zniszczenie całego miasta. Podobnie brzmiały rozkazy i innych dowódców niemieckich (przezornie Niemcy nie wydawali rozkazów ludobójstwa na papierze). Ludobójstwo dokonane na Woli nie było jakimś ekscesem tylko zaplanowanym i metodycznym działaniem, którego celem była eksterminacja narodu polskiego.

Była to największa masakra ludności cywilnej dokonana jednorazowo w jednym miejscu w czasie II wojny światowej. Według relacji Niemcy znajdowali przyjemność w mordowaniu Polaków. Cześć Polek została zgwałcona i zamordowana. Jedną z perwersyjnych przyjemności Niemców było delektowanie się cierpieniem rodzin ofiar, najpierw brutalnie mordowano dziecko by matka widziała cierpienia umierającego masakrowanego dziecka, a potem matkę – dzieci żywcem wrzucano do płonących domów. Mordowano matki na oczach dzieci, by po tym jak dzieci widziały śmierć matki je zabić.

Zbrodni na Woli dokonali głównie Niemcy, niemieccy żołnierze, niemieccy policjanci i niemieccy żandarmi sprowadzeni z terenów ziem zachodnich – zbyt starzy Niemcy by wysłano ich na front. Wspierali ich odziały Niemców i innych nacji z SS (w tym pułk specjalny SS „Dirlewanger”, Brygada Szturmowa SS RONA – Rosyjskiej Wyzwoleńczej Armii Ludowej złożonej z Rosjan i Białorusinów, oraz dwa bataliony azerbejdżańskie złożone z jeńców z Armii Czerwonej).

Niemcy na Woli zabili prawie 70.000 Polskich cywilów, zniszczyli 81% budynków. Prócz mordowania, niszczenia mienia, Niemcy dokonywali rabunków, zrabowane rzeczy przesyłali swoim rodzinom w Niemczech. Ludobójstwo na Woli dokonane było nie na biorących udział w Powstaniu Warszawskim, a na cywilach nie biorących udział w walkach. Nie na terenie objętym walkami ale na terenie który cały czas był pod kontrolą Niemców. Ofiary były całkowicie zaskoczone nagłym ludobójstwem dokonanym przez Niemców.

W czasie Powstania Warszawskiego Niemcy zabili około 18.000 do 23.000 (licząc 5.000 zaginionych) powstańców biorących udział w walkach. 25.000 powstańców zostało rannych. Maksymalne szacunki zamordowanych przez Niemców w czasie Powstania Warszawskiego cywilów mówią o 200.000 (by uświadomić skalę ludobójstwa na Woli – minimalnie szacunki Polaków pomordowanych w czasie rzezi wołyńskiej mówią o 60.000, maksymalne są dużo większe).

Żaden ze sprawców ludobójstwa nie został po wojnie ukarany. Mityczna denazyfikacja w Niemczech dotknęła tylko niewielu spośród rzeszy niemieckich zbrodniarzy. Wielu z nich po wojnie zrobiło kariery. Po wojnie władze komunistyczne ziem polskich nie wykazywały zbytniego zainteresowania ściganiem niemieckich zbrodniarzy i pamięcią o pomordowanych Polakach. Dziś spadkobiercy niemieckich nazistów śmią pouczać Polaków na temat demokracji i starają się przypisywać odpowiedzialność za holocaust na Polaków.

Jan Bodakowski

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

23 komentarze

23 Komentarzy

 1. Soroka

  31 lipca 2017 at 17:56

  O wielu zbrodniach się nie pamięta!!! Bo nie ma Polski wolnej, niepodległej i szanowanej przez swoich obywateli!
  Gdyby taka Polska była, to już dawno byłby opracowany katalog zbrodni popełnionych na Polakach ze wskazaniem zbrodniarzy i z wszystkimi szczegółami!

  • hansi

   1 sierpnia 2017 at 07:31

   Na czele z ŻYDOWSKIMI zbrodniarzami, którzy to teraz POLAKÓW OBWINIAJĄ w odwrotnym kierunku, zamiast dawno już zawisnąć na szubienicy..
   Warto o tych 50 tysiącach pomordowanych Warszawiaków bez przerwy powtarzać, jak żydownia cały czas zakłamuje swoje Getto Warszawskie (przemilczając INNE getta, które żydki sobie przecież SAMI robili i się w nich zamykali OD WEWNĄTRZ, licząc na pozostawienie w spokoju przez Hitlera..), sprawstwo dokonanych tam potwornych zbrodni przypisując przewrotnie i bezczelnie, w corocznych „liturgiach” POLAKOM, którzy przeciwnie – ratowali tę swołocz, jak mogli, z narażaniem własnego życia..
   No, ale Panie Soroka – słusznie, musielibyśmy mieć najpierw WOLNĄ i suwerenną Polskę, a nie koszmarny jakiś JUDASTAN ubecki, od 1944-go roku nieprzerwanie,m już w trzecim pokoleniu żydo-ubecki, nieprzerwanie na Wierchuszce, w Parszawie…
   Wiec i łapka w łapkę, od czasów Schrödera – NIEMCY współpracują z żydownią, w celu zrobienia z Polski, Polaków, ich historii i podstaw egzystencji – szamba totalnego…
   Oj, wieszałbym, wieszał, że drzew by brakło…
   Pan pewnie też, Panie Soroka, hej :)Shalom ! 😀

 2. uważny

  31 lipca 2017 at 19:15

  To że pierwszy raz tak masowo przypomniano dopiero w 72 rocznicę, ofiary (nie Wołynia) lecz Genocidum Atrox, tak bardzo autora Bodakowskiego, uwiera?

  A czy nie należy o ofiarach cywilnych z Powstania Warszawskiego, mówić w czasie kolejnych rocznic (hucznie i państwowo obchodzonych) Powstania Warszawskiego?

  • Marian

   1 sierpnia 2017 at 02:14

   Wprawdzie Niemcy wymordowali w ciągu jednego dnia 50 tys. nieuzbrojonych cywili w Warszawie, ale przecież uratowali Zosię z jej bękartem na „Wołyniu” Smarzowskiego. W sumie byli fajni.

   • Marian

    1 sierpnia 2017 at 02:15

    Prawda?

   • Paweł

    5 sierpnia 2017 at 10:30

    Nie zapominajmy, że Bartoszewskiego zwolnili z Auschwitz. Jacy ci Niemcy byli dobrzy! Ciekawe, czym Bartoszewski sobie zasłużył? 🙂

 3. stan

  31 lipca 2017 at 19:22

  Jutro, 1 sierpnia okupant Polski zamanifestuje swój wielki i bezkompromisowy patriotyzm i oddanie dla kraju z okazji obchodów Powstania Warszawskiego. Zresztą takie przedstawienie/cyrk (tu przepraszam cyrkowców) niewiele kosztuje, najwyżej odreagują i porzygają się po imprezie. Podłączą się do tego ochoczo całe hordy zaprzańców, a ciemny lud to oczywiście kupi. Będzie mówić: PiS jaki jest, taki jest, ale to są jednak patrioci, jak oni się prezentowali, a ta prezydentowa to ma klasę, hehehe …

 4. anonim

  31 lipca 2017 at 21:28

  Pomijając polityke i kwestie strategiczne w PW oddaje sie cześć największym bohaterom. Wyobraźcie sobie tych wszystkich ludzi, często dzieci, którzy zaangażowali się w walke w mieście przeciwko profesjonalnym doświadczonym oddziałom wojskowym. Podczas PW były takie sytuacje gdy dzieciak z karabinem biegł na śmierć krzycząc o wolności. Warszawiacy powinni być dumni, że moga uczestniczyć w obchodach PW w Warszawie, chociaż święto będzie się odbywało również w innych miastach.

  • Marian

   1 sierpnia 2017 at 02:20

   To, że dzieciak biegnie po ulicy z karabinem krzycząc o wolności, to akurat w Warszawie normalka. Tak było podczas Insurekcji Kościuszkowskiej, Powstania Listopadowego (niektóre dzieciaki były mocno pijane), Powstania Styczniowego, no i Powstania Warszawskiego. – W tym mieście polskie dzieciaki umierają po to, aby dzieciakom niepolskim żyło się lepiej.

   • hansi

    1 sierpnia 2017 at 07:48

    Dokładnie.
    I warto o tym pamiętać WKRÓTCE, może już TEJ jesieni, gdy żydownia z obecnej Parszawy, korzystając z LIST NAZWISK I ADRESÓW, sporządzonych niedawno, przy okazji organizowania „obrony terytorialnej” dla szkoleń POLSKIEJ młodzieży z tego, co dawniej było rutynowym przedmiotem nauczania w szkołach powszechnych (tzw. „PO”, czyli Przysposobienie Obronne), POWOŁA W KAMASZE nasze dzieci „do obrony kraju”, jako armatnie mięso, w celu jej WYMORDOWANIA cudzymi rękami, pod szczytnymi, ma się rozumieć, hasłami..
    W tym celu nieprzerwanie wjeżdża wszelkimi sposobami (nawet przemycane przez kobiety w prywatnych autach) z Ukrainy do Polski BROŃ na masową skalę.. Ciekawe dla kogóż to ta broń ?..
    Zwykła logika mówi – że dla BANDEROWNI, która wkrótce będzie mordować, ramię w ramię z „Armią Europejską” nasze dzieci, podczas gdy te, już obecne u nas 40 tysięcy agentów MOSSADU będzie się przyglądało dyskretnie, jak polskie dzieci giną w obronie żydowskiego „Trójmorza”…
    Wspomnicie moje słowa 🙁 ..
    Shalom !..

 5. finka

  31 lipca 2017 at 22:24

  Pominął autor wyróżniających się okrucieństwem (wg. świadków) Ukraińców w oddziałach SS „Dirlewanger”. W marcu 2015 roku wybuchł skandal związany z opublikowanymi zdjęciami ajdarowców z naszywkami zbrodniczego oddziału SS Dirlewanger, pamiętajmy o tym.

  • hansi

   1 sierpnia 2017 at 07:49

   No cóż, Pan Bodakowski NIE pisze „sobie a Muzom”, lecz na zamówienie i za kasę.. I reprezentuje tych, którzy mu płacą…

   • uważny

    1 sierpnia 2017 at 08:38

    Zrobił wypracowanko, streszczenie cudzej książki tylko po to aby „dowalić się” do pamięci o Genocidum Atrox.
    Znany już powszechnie jest z tego „dowalania się” do polskiej pamięci o Genocidum Atrox.
    Uwiera ona, jemu i mocodawcom.
    Dlatego zadaniowo wykorzystuje zbrodnię na mieszkańcach Woli popełnioną do „dowalania się”.

  • gosc

   3 sierpnia 2017 at 22:20

   Jak zwykle – Bodakowski-Banderowski, przemilczał udział Ukrów w tym ludobójstwie. Źle by to wyglądało… nie dość że Wołyń, to i w tym ludobójstwie na Polakach Ukraińcy ochoczo brali udział.
   Pamięć o Wołyniu wg Bodakowskiego: „Bardzo dobrze, jednak wstyd”… co za krętacz.

 6. gieptil

  1 sierpnia 2017 at 10:24

  Mieli wymordować całą Warszawę, a zamordowali tylko część. Tajemnica nazywa się Erich von dem Bach-Zelewski zbrodniarz wojenny. Który jednak nie wykonał do końca rozkazu Hitlera, w pewnym momencie zatrzymał masowe mordy.
  A co w takim razie powiedzieć i piątce osób ( taki jakby nieformalne kierownictwo AK ) które podstępem, metodą spisku doprowadziły do wybuchu Powstania Warszawskiego. Według Wikipedii.

  „Około 17.30[51] w lokalu kontaktowym pojawił się pułkownik „Monter”, który poinformował oczekujących już – Tadeusza Bora-Komorowskiego, Tadeusza Pełczyńskiego, Leopolda Okulickiego i Janinę Karasiówną, że Armia Czerwona wyzwoliła Radość, Miłosnę, Okuniew, Wołomin i Radzymin, a sowieckie czołgi były widziane na Pradze[e]. Pod wpływem tych meldunków generał „Bór” poprosił Delegata Rządu na Kraj o pilne przybycie na odprawę. Delegat Jankowski pojawił się po upływie ok. 30 minut. „Bór” zreferował mu meldunek „Montera” i poprosił o „ostateczną decyzję”. Wysłuchawszy argumentów obecnych na spotkaniu oficerów delegat Jankowski wydał zgodę na rozpoczęcie powstania. Generał „Bór” wydał następnie pułkownikowi „Monterowi” rozkaz rozpoczęcia akcji zbrojnej w Warszawie następnego dnia, tj. we wtorek, 1 sierpnia 1944 r., o godz. 17.00”

  To była nieformalna grupa kierownicza. Doskonale wiedzieli że miasto zostania zniszczone. Miało to charakter świadomego mordu rytualnego.
  O ile wiem Okulicki został tuż po II WŚ wykluczony z wojska polskiego, jako agent NKWD.
  Według wiki.
  „Jeszcze przed śmiercią gen. Okulickiego został on, 8 października 1945 roku, rozkazem Szefa Sztabu Głównego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie gen. Stanisława Kopańskiego, skreślony ze stanu Polskich Sił Zbrojnych „dla celów ewidencyjnych i gospodarczych” przestając być formalnie żołnierzem i generałem Rzeczypospolitej[50]”

  • gieptil

   1 sierpnia 2017 at 10:35

   Oczywiście te czołgi na Pradze były czystym wymysłem, sztuczką prawną, żądnych czołgów wtedy tam nie było. Bo kilka dni wcześniej została przegłosowana decyzja, że gdyby wojska radzieckie wkroczyły do Warszawy i trwałyby regularne walki na ulicach miasta, a kierownictwo AK nie mogłoby się zebrać, wtedy decyzję o powstaniu mógł jednoosobowo podjąć Bór Komorowski. Więc te wymyślone czołgi były wybiegiem prawnym. Większość kierownictwa AK była bowiem przeciw powstaniu.

   • gieptil

    1 sierpnia 2017 at 10:45

    A żeby było weselej Okulicki ma do dzisiaj pomnik w Warszawie. Jest dla mnie oczywiste że jego śmierć w radzieckich katowniach została upozorowana, to częsta praktyka służb.

 7. zbgproject.xyz

  1 sierpnia 2017 at 18:43

  BOSQUES DEL INCA este companie din Peru care
  isi vinde produsele de cafea la preturi excelente.
  Asadar, Brasile Bourbon Sul de Minas Fazenda Lambari este cafea rara si valoroasa, catifelata, dulce, cu aroma placuta,
  prajita usor, toate aceste caracteristici amestecandu-se intr- ceasca delicata de cafea.
  In timp ce semi-padurea de cafea este mai buna
  decat monocultura de cafea fara nici bolta deasupra, s-a constatat ca, in aceste sisteme, structura padurilor a fost perturbata prin eliminarea mai multor specii de plante, indepartate pentru favorizarea
  culturilor de cafea. După această prelucrare, boabele de cafea verde sunt ambalate
  în saci de iută cu capacitatea de forty five-90 kg.
  În comerțul cu cafea se consideră pentru statistică
  greutate medie de 60 kg pe sac.

  Varianta pt cei setati pe ‘cafea lunga’ e sa puna
  apa fierbinte si lapte dupa ce e espresso gata.
  Lavazza Gran Aroma Bar este un amestec echilibrat de cafea arabica
  60 % si robusta 40 %. Boabele sunt uniform prajite pentru
  a produce cafea cu un gust bogat si intens. Brandurile de cafea stiu lucrul asta si isi prajesc cafeaua dark apoi ambaleaza in various moduri – unii in cutii,
  altii in pungi vidate sau in pungi cu valva unisens (valva lasa dioxidul de carbon sa
  iasa din punga dar nu lasa aerul sa intre) Dar ce folos, prajirea darkish a ars toate zaharurile
  si toate aromele din pretioasele boabe de cafea.

  Tot pentru uz extern, se poate prepara un amestec cu efect anticelulitic:
  Se amestecă zaţul ramas de la 2 ceşti de cafea cu puţin ardei
  iute tocat foarte mărunt şi cu ulei de masline.
  Ca urmare, ideal ar fi sa cumperi cafea cat pentru saptamana
  de consum, dar cum esti atat de ocupat si te lupti zilnic cu probleme si situatii mult mai
  importante, s-ar putea sa se dovedeasca dificil sa pastrezi cadenta; ca urmare iti recomandam sa iti improspatezi stocul macar odata la
  doua saptamani pentru a evita efectele mentionate mai sus.

  Restul de 5% din cafeaua cultivată în Costa Rica se găsește
  în Guanacaste, Orosi și Turrialba la altitudini mai
  mici, de aproximativ 600 – 900 m.

  Am obiceiul sa ma trezesc la ora 5 ca sa pot ajunge la munca
  pe 7 si, probabil ca oricine altcineva, beau cafea acasa si una la
  munca. Pulberea de cafea este plasata intr-un con de hartie sau intr-un filtru din plastic si peste ea
  se toarna apa fierbinte, la temperatura cat
  mai apropiata punctului de fierbere. Metoda se foloseste in principal in nordul Norvegiei si nordul Peninsulei Scandinavice.

  Iata si unul din motivele pentru care oamenii trecuti de vârsta, nu vor sa renunte la obiceiul de a
  se bucura de cafeaua diminetii, considerând- ca pe cura
  de mentinere a tineretii. Comparativ cu alte metode gustul se
  aseamana cu cel din French Press, catifelarea insa se aproprie mai mult de cafea Americano.

  Rezultatul este cafea verde atent selectionata, depozitata in conditii optime astfel
  incat aceasta sa-si pastreze toate proprietatile nutritive.
  Se toarnă apă fierbinte pe toată suprafaţa acesteia ca să se
  elimine gustul de hârtie şi să nu se prindă de cafea.
  Exista si la borcan – sub forma de cafea solubila (in grocery store-urile din Franta la
  raionul de cafea solubila – pana acum am gasit doua sortimente
  de la doi producatori diferiti; ambele cu capac verde). Ca in cazul
  fiecarei prajitorii, mix-urile de cafea sunt un factor de
  diferentiere, insa cand tragi linie, totul tine de gusturile prajitorului, de publicul caruia i se adreseaza si de preferintele fiecarui cafegiu.

  Se poate folosi si cafea prompt: se pun 2-3 lingurite de cafea instantaneous, lingurita de zahar, lingurita de frunze uscate de menta si 2-3 lingurite de frisca.

  In timp, s-a extins, creand gama variata de aparate pentru gatitul la domiciliu.
  De mentionat si faptul ca pentru aceasta categorie de consumatori
  exista criterii mai exigente si specifice legate de marca decat in cazul
  consumatorilor de cafea on the spot sau filtru. Contacteaza-ne pentru evaluare a locatiei
  dvs pentru hotspot sau pentru un pachet custom. Zatul de cafea este benefic in gradina daca
  este folosit cu moderatie, dar este usor sa exagerati.

  Se face un amestec de cafea solubila, smantana dulce (nefermentata), sirop, inghetata
  de vanilie, ciocolata amara rasa si se lasa la frigider.
  Femeile, suparate pentru faptul ca barbatii
  lor petreceau mai mult timp la cafenea decat acasa, cu ele, au inceput
  curand sa protesteze. Foarte multe persoane cred ca cafea amara este si cafea tare,
  gandindu-se la faptul ca vinovata de gustul
  amarui este cafeina. In fiecare an am creat un concept nou si am oferit un stil nou de
  preparare a bauturilor. Este bine de stiut ca procesarea cafelei
  verzi (washt, pure, pulped natural sau honey) si depozitarea acesteia nu se face in conditii nu foarte igienice (in aer liber sau in saci de canepa), ceea ce presupune existenta diferitelor
  impuritati in cafea, daca aceasta cafea nu
  este supusa unui tratament special de prelucrare, astfel
  inca clientul sa aiba ceasca de cafea fara impuritati.

  Amaretto este, de asemenea, aroma foarte populara pe care puteti adauga in cafea.
  Prin prajire, gustul neplacut al boabelor de soia se scale back foarte
  mult, astfel ca în amestec cu alte surogate de cafea se obtine bautura cu un gust placut si catifelat.

  Măcinarea nu trebuie să fie nici prea fină, nici prea grunjoasă, trebuie găsită măcinătura potrivită pentru timpul de extracție:
  20-30 de secunde = 25-30 ml. de cafea. Cafeaua Crema de la Caffe
  del Conte are in spate traditia unei cafele de calitate – reteta proprie convinge prin sortimentele ce stau la
  baza, eighty% Robusta si 20% Arabica, fiind totodata cafea aromata si cremoasa.

  În fiecare zi se adună gașca de prieteni la PAVOS pentru a se bucura de cafeaua de
  specialitate și pentru a socializa. Au mai trecut ani buni până când un alt om a început discuţie similară cu mine despre cafea.
  Poți găsi mai multe detalii despre serviciul Vodafone Safe Web, pachetele disponibile și facilitățile oferite aici.
  Această aromă se datorează faptului că boabele de cafea sunt
  digerate odată cu banane, trestie de zahăr și alte elemente din hrana
  elefanților. Primele te de cafea au fost aduse pe coastele Marii Rosii din inceput cafeaua era considerata aliment si nu bautura.
  Platesti pentru netul consumat de pe telefon (si consumi ceva
  mai mult cand il folosesti ca hotspot) –
  asta daca nu ai web nelimitat.

  Excelenta transpunere îl aruncă pe spectator într- zonă dementă, aceea a propriilor gesturi, a recunoaşterii propriilor manii – cafeaua
  vărsată în farfurie, stropul de lichid de pe buza exterioară a ceştii, intensitatea de bej a combinaţiei de cafea cu lapte, locul scrumierei pe masă, a ţigărilor, a brichetei,
  locul băutorului de cafea la masă and so forth.
  Se pune apa rece la fiert într-un ibric
  cu gura mai îngustă decît baza, adăugînd de la început și zahărul și cafeaua în cantitățile necesare,
  și anume linguriță de cafea la ceșcuță de apă, iar zahăr după gustul fiecăruia.

  Eu beau de vreo 5 ani numai Lavazza, am pe cineva in Italia si imi trimite cate 10 pachete.

  Portafiltrul il montezi in espressor si pornesti extractia (simplu, cronometrand 30ml in 25 sec.).

  Constat ca nu prea se gasesc in Romania, caci putini cumpara aici asa ceva, cei cativa rataciti” ca mine de pe discussion board indrumandu-ma spre magazinele on-line straine. Puțină lume mai știe astăzi cum se prepară cafeaua turcească clasică, aromată și tare. Iar in ultimii ani, nu doar cafenelele se bucura de espressoare de calitate, ci au inceput sa apara din ce in ce mai multe dispozitive tintite catre uzul la domiciliu. În acest moment, aproximativ ninety% din întreaga recoltă de cafea a Etiopiei este vândută prin intermediul ECX și doar în cazul cooperativelor mari se fac excepții.

  Boabele de cafea incep sa expire imediat dupa prajire si astfel cu cat trece mai mult timp de la acest second, gustul lor se modifica proportional – astfel se recomanda consumul in maxim 2 luni de la prajire. Ethiopian Wild (cafea etiopiana „salbatica”) este cafea foarte vie si
  usor picanta fiind cafea emblematica pentru regiunea africana Kontir Kaffa.
  Produsa din excrementele mamiferului Zibeta Asiatica, un fel de pisica locala, cafeaua Kopi Luwak a fost declarata cea mai buna
  si cea mai scumpa din lume. Ambitia lor de a oferi consumatorilor cafea de cea mai buna calitate le-a condus afacerea
  catre succes.

  Iar daca iti e intr-adevar somn, un ceai negru rezolva problema la fel de bine ca
  cafea. Asa ca am achizitionat un expresor handbook (mda…

  Saeco) la pana-n 600 ron care ne permite sa folosim cafea macinata (nu numai pastile).
  Cafeaua Jacobs detine locul doi pe piata romaneasca a cafelei, iar Jacobs Kronung este
  lider in segmentul cafelei premium.ELITE Romania a fost infiintata
  in anul 1994. În prezent la noi în ţară exista
  puţine locuri unde mai putem bea cafea la nisip.
  Neincrederea in calitatea marcilor de cafea internationale aduse in Romania este
  sustinuta si de atractivitatea ridicata pentru cafeaua produsa pentru piata germana (incluzand aici si marca de cafea cu atractivitate mare la
  „negru” care doar relativ de curand a inceput sa fie importata oficial, cu ambalaj in romana).

  În acest second cafeaua turcească este considerată Patrimoniu cultural imaterial al Turciei de către UNESCO. De exemplu eu am internet prin fibră optică plus web mobil de la RDS cu 39 de lei și încă opțiune de web de la Orange în abonamentul personalizat, cu doar 2 euro. River e firma italiana, au reprezentante in toata lumea si vand cafea in zeci de baruri si restaurante din Ardeal, in plus organizeaza si cursuri. In calitate de importatori de cafea verde pentru prajitoria noastra de cafea de specialitate – , am avut ocazia de a oferi un produs foarte bun si calitate foarte buna, avand in vedere ca testam in permanenta foarte multe tipuri de cafea verde, astfel incat putem oferi conditii si calitate de prime si de aceea ne-am hotarat sa oferim si varietate mai larga de cafele verzi.

  Deși Conopios a fost exmatriculat curând după aceea din facultate, influența lui a avut un efect de durată asupra Oxfordului, având în vedere că în Oxford a fost înființat primul salon de cafea (cafenea), în 1650, de către Jacob, un evreu din Liban. Una dintre cele mai cunoscute cafele espresso este Cappuccino, care este 1/three espresso si 2/3 lapte spuma. Au la Mega și la Metro, la cutie de tablă cu capac 250 g sau plicuri de a hundred g. Cel mai util e să iei cutie, apoi cîte un plic, pentru reumplere, ca să nu se piardă aroma. Mai mult, oferă paletă largă de soluţii specifice fiecărui tip de locaţie în care se consumă cafea şi băuturi calde.

  Aciditatea unor calitati din acest sort de cafea este atat de puternica, incat esenta pura obtinuta din aceste boabe coaguleaza frisca. Cafea de calitate , cu side maroniu deschis, curat, boabe mari, lipsite de orice defect, in comparatie cu niste boabe maroniu inchis, multe dintre ele deja faramate, de dimensiuni foarte mici, si mirosind a…ars si seminte de floarea soarelui. La jumatatea secolului 19, boala rara a plantelor s-a raspandit prin plantatiile de cafea din Asia de sud-est si culturile au fost compromise. La altitudine de 0 metri, apa fierbe la a hundred de grade, punct, chiar daca iti place tie sau nu, indiferent ca tu crezi ca ea fierbe la 110 de grade sau 90 de grade.

  Cafeaua Strictly Onerous Bean (SHB), crescute la altitudine sunt rezistente si pot fi prajite de la mild la darkish. Dupa ce a terminat de baut cafeaua, persoana careia I se citeste lasa zatul si cativa stropi de cafea pe fund, invarte putin ceasca pentru ca zatul sa se depuna pe peretii cestii si pune cu susul in jos in farfurioara. Creezi un hotspot wi-fi pe telefon care va emite wi-fi internetul din abonamentul tău pentru calculatorul tău, care trebuie să aibă placă de rețea wireless care să recepționeze acel web. Gran Aroma este amestecul preferrred pentru cei care apreciază cafea cremoasă, intensă, cu aromă puternică şi tentă condimentată.

  Cafeaua a fost cultivata pentru prima data in El Salvador pentru uz casnic la începutul secolului 19. Până la mijlocul secolului importanta sa comerciala a fost evidentă, iar guvernul a început să favorizeze producția acesteia prin legislație, cum ar fi scutiri fiscale pentru producători, scutirea de serviciul militar pentru lucrătorii de pe plantatiile cafea și eliminarea taxelor de export pentru producătorii noi. Vorbim aici despre modulele GSP ce ajută mașinile de joc tip Admiral Hotspot să transmită datele conform cerințelor Oficiului, dar mai departe mergem spre modulele DGL ce au ca rol îndeplinirea cerințelor pentru exploatare prelungită. http://zbgproject.xyz/component/k2/itemlist/user/242343

 8. Jan

  2 sierpnia 2017 at 09:25

  Ile pieniedzy kosztowało przygotowanie powstania? Kto dawał pieniądze i kto je odbierał, do czyjej kieszeni te pieniądze wpływały? Jakos cicho o pieniądzach.

 9. Kamila

  2 sierpnia 2017 at 12:57

  Pan Korwin zapomniał o odwecie na przypadkowych ludziach rozstrzeliwanych w odwecie za ataki na funkcjonariuszy hitlerowskich oraz o łapankach przypadkowych cywilów i wysyłaniu ich do obozów,

 10. Machefi

  3 sierpnia 2017 at 13:19

  Żołnierz z oddziału Dirlewangera oddał mojej mamie (l. 14) osobisty opatrunek, ratując jej życie. miała przestrzelony obojczyk i krew z niej sikała. Gdyby nie on, nie pisałbym tych słów. Pewnie kilka dni temu z lubością mordował ludność Woli, by za kilka dni uratować na pl. Żelaznej Bramy życie dziewczynce.
  P. Jan Bodakowski w swej niezmierzonej dziennikarskiej pasji podwyższa co zdanie liczbę ofiar… Była ona wielka, ale z pewnością nie 200 tys. (Tę liczbę podał gen. Michał Rola-Żymierski na konferencji prasowej w Lublinie 5 sierpnia 1944, mówiąc, że Powstanie Warszawskie dobiegło końca i wymordowano 200 tys. Warszawiaków). Otóż zaraz po wojnie, a więc na świeżo, doliczono się ledwie 135 tys. zabitych cywilów. Choć wówczas nienawiść wobec Niemców była znacznie większa niż obecnie. Myślę, że zawyżanie tej liczby nie leży w interesie czci Powstańców, a w interesie czci stronnictwa ugody proniemieckiej i potępienia „soldateski AKowskiej za spowodowanie śmierci miasta i wysłanie młodzieży na rzeź…

 11. Casey

  4 sierpnia 2017 at 05:27

  W ciągu pierwszego tygodnia powstania niemcy wymordowali na Woli około 20.000 cywilów. Takie liczby padły w czasie procesu niektórych zbrodniarzy po wojnie

 12. gość

  7 sierpnia 2017 at 08:02

  Okrucieństwem w mordowaniu mieszkańców Woli wykazywali się niemieccy najemnicy banderowscy Ukraińcy.
  Wola, Wołyń, to jedno satanistyczne ludobójstwo!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra