Z kraju

Powstanie Warszawskie, wielki mit narodowy, dziś ważniejszy niż przed laty

Zbrodnicza decyzja dowództwa Armii Krajowej o wybuchu, nie mającego szans na sukces z powodu miażdżącej przewagi Niemców i nienawiści sowietów do Polaków, Powstania Warszawskiego musi być z perspektywy historycznej negatywnie oceniana. Potępienie dowódców AK, nie oznacza wcale potępienia bohaterskich prostych żołnierzy, którzy zostali cynicznie wykorzystani przez swoich przełożonych. Klęska Powstania Warszawskiego powinna być przestrogą dla kolejnych pokoleń Polaków by nie dawali się wykorzystywać swoim liderom.

 

W 1944 roku zbrodnicza sowiecka Armia Czerwona, dziś czczona przez współczesną Rosję, nie wyzwalała Polski, tylko kontynuowała swoją inwazje na ziemie polski. Inwazje rozpoczętą przez Rosję bolszewicką w czasie wojny 1920 roku, kontynuowaną przez sowieckich dywersantów i żydokomunistyczną agenturę przez cały okres II RP, zintensyfikowano po 17 września 1939, kiedy to sowieci wsparli niemiecką agresje na Polskę i zajęli połowę naszego kraju. Ofiarami rosyjskiej agresji były setki tysięcy Polaków wymordowanych w czasie Operacji Polskiej w ZSRR w latach 1937-1938, kolejne setki tysięcy wymordowanych w czasie deportacji i eksterminacji Polaków na Kresach podczas sowieckiej okupacji, i mordowane przez cały okres trwania II wojny światowej i w latach powojennych.

Kiedy sowieci zajmowali tereny niemieckiej okupacji, wbrew dotychczasowym doświadczeniom sowieckiego imperializmu, którego ofiarami stawali się Polacy, AK postanowiła wesprzeć militarnie inwazje sowiecką na tereny ziem polskich. Oficjalnie AK chciała udowodnić swoim wysiłkiem militarnym, że Polacy mają prawo do suwerennej władzy w Polsce – wiadomo było, że takie demonstracje nie zrobią na sowietach żadnego wrażenia.

Akcja „Burza” trwała w pierwszych miesiącach 1944 roku. Żołnierze Armii Krajowej ujawniali się i razem z Armią Czerwoną walczyli z Niemcami. Było to niezwykle korzystne dla sowietów. Po pierwsze akowcy ginęli w walce z Niemcami, i sowiecki nie musieli tracić energii na likwidowanie polskich patriotów. Po drugie ujawnienie się AK pozwoliło sowietom rozpracować polskie podziemie, i po zwycięstwie w lokalnych walkach z Niemcami wyłapać żołnierzy AK, kadrę po zabijać, a żołnierzy wcielić do Armii Czerwonej, polskojęzycznych oddziałów podległych sowietom, lub wysłać do sowieckich obozów koncentracyjnych.

O totalnej klęsce akcji „Burza” na Kresach dowództwo AK doskonale wiedziało, i zamiast zarządzić totalną konspiracje i ewakuacje na zachód, poleciły kontynuować samobójcze walki, będące w interesie sowietów, w tym i wybuch Powstania Warszawskiego, które doprowadziło do śmierci setek tysięcy polskich cywili i całkowitego zniszczenia stolicy Polski.

Niemcy przez pięć lat nie byli wstanie zniszczyć AK. Skutkiem akcji Burza i ujawnienia się żołnierzy AK aż 70% aresztowań żołnierzy AK dokonali sowieci w 1944 i 1945 roku. Od początku akcji Burza sowieci mordowali ujawniających się polskich patriotów. Pomimo to, dowództwo AK kontynuowało akcje i umożliwiało sowietom skuteczną likwidację Polaków.

Dowództwo AK wydało rozkaz o akcji „Burza” wbrew Naczelnemu Dowódcy Polskich Sił Zbrojnych generałowi Sosnkowskiemu. Sosnkowski zakazał żołnierzom AK ujawniać się wobec bolszewików, ponieważ uznawał taki czyn za samobójstwo. Sosnkowski w wypadku zajęcia ziem polskich przez sowieckiego okupanta nakazał rozwiązanie AK, ewakuację żołnierzy zagrożonych sowieckimi represjami na zachód, oraz stworzenie nowej głęboko zakonspirowanej organizacji.

W rozważaniach o akcji „Burza” ważny jest też fakt obojętności dowództwa AK wobec zbrodni ukraińskich nazistów z UPA na Wołyniu. Dowództwo AK (tak chętne do szafowania krwią żołnierzy AK w interesie sowietów) nie wysłało mordowanym (przez uzbrojonych w siekiery Ukraińców) Polakom na pomoc uzbrojonych w broń palną żołnierzy AK. Armia Krajowa zniechęcała mordowanych Polaków na Wołyniu do brania broni do samoobrony od Niemców – wzięcie od Niemców broni miało według AK zostać uznane przez aliantów za akt kolaboracji z nazistami. Dodatkowo do 27 Wołyńskiej Dywizji AK wcielono lokalne grupy samoobrony, przez co Polacy na Kresach stracili swoich obrońców i zostali dorżnięci przez ukraińskich nazistów z UPA.

Pewnym optymizmem napawa to, że rocznica Powstania Warszawskiego z kombatanckiej celebracji przerodziła się w święto polskiego nacjonalizmu. W promowanie nacjonalistycznych wartości miejmy nadzieje przy zachowaniu realizmu politycznego. Można mieć nadzieje, że dla młodych nacjonalistów oczywistym jest to, że godne szacunku bohaterstwo powstańców zostało cynicznie wykorzystane przed nieodpowiedzialnych dowódców.

Należy pamiętać bohaterstwo prostych żołnierzy, i potępiać zbrodnicze decyzje ich dowódców. I nigdy nie pozwolić by Polacy traktowani byli przez swoich liderów jak mięso armatnie.

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

167 komentarzy

167 Komentarzy

 1. gieptil

  1 sierpnia 2017 at 12:48

  Mieli wymordować całą Warszawę, a zamordowali tylko część. Tajemnica nazywa się Erich von dem Bach-Zelewski zbrodniarz wojenny. Który jednak nie wykonał do końca rozkazu Hitlera, w pewnym momencie zatrzymał masowe mordy.
  A co w takim razie powiedzieć i piątce osób ( taki jakby nieformalne kierownictwo AK ) które podstępem, metodą spisku doprowadziły do wybuchu Powstania Warszawskiego. Według Wikipedii.

  „Około 17.30[51] w lokalu kontaktowym pojawił się pułkownik „Monter”, który poinformował oczekujących już – Tadeusza Bora-Komorowskiego, Tadeusza Pełczyńskiego, Leopolda Okulickiego i Janinę Karasiówną, że Armia Czerwona wyzwoliła Radość, Miłosnę, Okuniew, Wołomin i Radzymin, a sowieckie czołgi były widziane na Pradze[e]. Pod wpływem tych meldunków generał „Bór” poprosił Delegata Rządu na Kraj o pilne przybycie na odprawę. Delegat Jankowski pojawił się po upływie ok. 30 minut. „Bór” zreferował mu meldunek „Montera” i poprosił o „ostateczną decyzję”. Wysłuchawszy argumentów obecnych na spotkaniu oficerów delegat Jankowski wydał zgodę na rozpoczęcie powstania. Generał „Bór” wydał następnie pułkownikowi „Monterowi” rozkaz rozpoczęcia akcji zbrojnej w Warszawie następnego dnia, tj. we wtorek, 1 sierpnia 1944 r., o godz. 17.00”

  To była nieformalna grupa kierownicza. Doskonale wiedzieli że miasto zostania zniszczone. Miało to charakter świadomego mordu rytualnego.
  O ile wiem Okulicki został tuż po II WŚ wykluczony z wojska polskiego, jako agent NKWD.
  Według wiki.
  „Jeszcze przed śmiercią gen. Okulickiego został on, 8 października 1945 roku, rozkazem Szefa Sztabu Głównego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie gen. Stanisława Kopańskiego, skreślony ze stanu Polskich Sił Zbrojnych „dla celów ewidencyjnych i gospodarczych” przestając być formalnie żołnierzem i generałem Rzeczypospolitej[50]”

  Oczywiście te czołgi na Pradze były czystym wymysłem, sztuczką prawną, żądnych czołgów wtedy tam nie było. Bo kilka dni wcześniej została przegłosowana decyzja, że gdyby wojska radzieckie wkroczyły do Warszawy i trwałyby regularne walki na ulicach miasta, a kierownictwo AK nie mogłoby się zebrać, wtedy decyzję o powstaniu mógł jednoosobowo podjąć Bór Komorowski. Więc te wymyślone czołgi były wybiegiem prawnym. Większość kierownictwa AK była bowiem przeciw powstaniu.

  A żeby było weselej Okulicki ma do dzisiaj pomnik w Warszawie. Jest dla mnie oczywiste że jego śmierć w radzieckich katowniach została upozorowana, to częsta praktyka służb.

 2. internet

  1 sierpnia 2017 at 12:53

  Okulicki Alkoholik.-Generał alkoholik?

  • Jan

   2 sierpnia 2017 at 09:32

   Kto finansował ruch oporu w Polsce i ile pieniędzy zostało ukradzione przez prywatne osoby?

 3. bibuła.com

  1 sierpnia 2017 at 12:54

  Wielki samotny-Generał Leopold Okulicki „Niedzwiadek”

 4. gieptil

  1 sierpnia 2017 at 13:09

  Numer polega na tym, że decyzji o wybuchu powstania nie podjęło formalne kierownictwo AK, co do dzisiaj jest ukrywane. Podjęła ją jakaś samozwańcza grupa zamachowców. Bo to był zamach stanu w kierownictwie AK.

 5. Obserwator

  1 sierpnia 2017 at 14:11

  Panie Janie Bodakowski powstanie wybuchło bo musiało.kropka
  Gdyby nie wybuchło na rozkaz, wybuchło by spotanicznie, podjudzanie przez rediostacje kopciuszko z Lublina błąd w nazwie zamierzony.
  Teraz jesteśmy tacy mądrzy, ja jestem dużo starszy o pana, powstanie pamietam jako pięcioletni brzdąc i nigdy od uczestników potem nie usłyszałem krytyki, krytykowano Sowietów , miękkość aliantów , dlaczego nie wymuszono na Rooseveltcie aby zmusił „wujaszka” Joe , by samoloty mogły lądować na prawym brzegu Wisły.
  Soredano nas a sowieci zniszczyli by nasze elity gdyby przeżyły tak czy inaczej.bb

  • gieptil

   1 sierpnia 2017 at 16:32

   Powstanie by nie wybuchło spontanicznie, tak naprawdę niewielu się do niego paliło znając proporcję sił. Kadra oficerska i dowództwo AK w większości było przeciw powstaniu. Dlatego potrzebny był spisek zbrodniczej grupy na czele z agentem NKWD Okulickim. Ta grupa po to aby wywołać powstanie popełniła wiele przestępstw za które oni wszyscy powinni już wtedy być rozstrzelani.

   • gieptil

    1 sierpnia 2017 at 16:48

    Tak zwracam uwagę. Pomnik agenta NKWD Okulickiego w Warszawie powinien być obecnie zlikwidowany w ramach właśnie wprowadzanej ustawy dekomunizacyjnej. Bo od strony faktycznej i formalnej to tak wygląda, powinna być wdrożona rutynowa procedura prawna i pomnik usunięty.

 6. jacek

  1 sierpnia 2017 at 14:15

  Zbrodniarzy,którzy doprowadzili do powstania antywarszawskiego należało zlikwidować,zanim do tego doprowadzili,tego zdania był Adam Doboszyński i ja również.Szczgólnie niebezpieczni byli Okulicki i Pełczyński.Ja od wielu pokoleń jestem z Pragi,gdzie powstanie po dwóch dniach zakończył mądry i roztropny pułkownik Antoni Żurowski.Cześć i chwała Mu za to!Wieczna hańba organizatorom,odpowiedzialnym za tą zbrodnie na Warszawie!!!

 7. Soroka

  1 sierpnia 2017 at 14:40

  Tępe lały i ruskie trolle zemściły się na Powstaniu Warszawskim!
  Panie Bodakowski stuknij się Pan!
  Ruskie trolle chciałyby, aby teraz Polacy zamiast czcić bohaterstwo Powstańców Warszawy, chodzili składać wieńce pod symboliczne pomniki pomordowanych przez ruskich i niemieckich okupantów.
  Boli to ruską swołocz, że Polacy mają swoich wielkich bohaterów, a oni tylko zbrodniarzy.

 8. ó

  1 sierpnia 2017 at 14:46

  coryllus 5 lat temu:
  Mamy więc tę wielką chęć wzbudzenia apetytów na różne gadżety. Na papier toaletowy z orłem w koronie, na biało czerwone jarmułki i na świeckie nabożeństwa przy pomnikach na trakcie królewskim. Mamy kolejną opowieść o wielkim gigantycznym orgazmie, który nastąpi na pewno jeśli teraz grzecznie posłuchamy co do nas mówią i jeszcze raz okażemy solidarność.
  A g…no….

 9. Polak

  1 sierpnia 2017 at 14:46

  Mit narodowy?
  Powstanie Warszawskie mitem narodowym?
  Co za szuja tak napisała?
  Tylko glizda narodu obcego mogła tak określić prawdę o Powstaniu Warszawskim!
  Można mieć różne zdanie o celowości takiego zrywu, czy wręcz inspirowania ale nie określania tego mitem narodowym!
  Bodakowski czyją glizdą ty jesteś?

  • WOLNA-POLSKA.PL

   1 sierpnia 2017 at 15:56

   Wywołanie powstania uważamy za ciężką zbrodnię i pytamy się,kto ponosi za to obpowiedzialność?

  • podlasie

   1 sierpnia 2017 at 16:56

   Pan Bodakowski nalezy do pokolenia wychowanego na „mitach”, któremu wmówiono,że wszystko co wielkie w przeszlosci narodu to mit. Własciwe znaczenie tego słowa-„…historia, wierzenie ,poglad UWAZANE za prawdziwe przez członków jakiejs grupy,zwł. jesli słuzą one jako poparcie pewnych istniejacych a. tradycyjnych praktyk(…) chociaz sa CAŁKOWICIE BEZPODSTAWNE…”(Kopaliński „Słownik mitów i tradycji kultury”)

   POWSTANIE WARSZAWSKIE JEST WYDARZENIEM HISTORYCZNYM, tak jak IIwojna Światowa-która tez nie jest (niestety) mitem.

  • Szpok

   2 sierpnia 2017 at 00:04

   Ten bodakowski to ,,miszcz szczujni” takimi glizdami Polski sie nie zbuduje.W Polsce pisza ,,miszcze”pokroju bodakowski idealnie dopbrani do obowiazujacego etapu madrosci. To dzieki ludziom pokroju bodakowski powstala nowo-mowa, ktora jest wybielaniem okupacji i zbrodni niemieckich.
   Propagowana jest natomiast napastliwa retoryka antyrosyjska prowadzaca do wymazania z pamieci
   braterstwa broni podczas wyzwoleniu ziem polskich spod germansko-hitlerowskiej ludobojczej okupacji.

 10. stan

  1 sierpnia 2017 at 16:15

  Errata:
  zamiast
  – mało kto temu nie wierzył
  powinno być
  – mało kto temu wierzył

 11. Codreanu

  1 sierpnia 2017 at 16:37

  Brawo Panie Bodakowski!
  „W rozważaniach o akcji „Burza” ważny jest też fakt obojętności dowództwa AK wobec zbrodni ukraińskich nazistów z UPA na Wołyniu. Dowództwo AK (tak chętne do szafowania krwią żołnierzy AK w interesie sowietów) nie wysłało mordowanym (przez uzbrojonych w siekiery Ukraińców) Polakom na pomoc uzbrojonych w broń palną żołnierzy AK. Armia Krajowa zniechęcała mordowanych Polaków na Wołyniu do brania broni do samoobrony od Niemców – wzięcie od Niemców broni miało według AK zostać uznane przez aliantów za akt kolaboracji z nazistami.”

  To dlatego że AK była zależna od żydo-Londynu tak jak Armia Ludowa była narzędziem żydo-Moskwy. AK wolała ratować żydów i ścigać antysemitów. A wszystkie rządy III RP wychwalają ją jako wzór patriotyzmu. A ona wcale wspaniała jakaś nie była.
  Zapamiętajcie raz na zawsze, w tej wojnie nie było dobrego AK i złej Armii Czerwonej itp.
  Byli ludzie co działali rzeczywiście dla Polski i Polaków, byli i tacy co działali przeciwko Polsce. Chociażby Bartoszewski.
  Idź dalej panie Bodakowski. Teraz napisz jakim błędem było ratowanie żydów przez Polaków.

 12. Janusz

  1 sierpnia 2017 at 17:41

  Krytyczne, ale odmienne, szersze spojrzenie mają na http://www.noweateny.pl

 13. myślę sobie że

  1 sierpnia 2017 at 19:28

  Stalin pomimo jego sk…wa nie był idiotą.
  Oczywiste było że Powstanie będzie masakrą…

 14. tomek

  1 sierpnia 2017 at 20:19

  Bodakowski ty chamie prosty malorolny od kiedy to koniosraje oceniaja bohaterow

 15. tomek

  1 sierpnia 2017 at 20:23

  całe skurwienie kacapskie wypełzlo ze swoich rynsztokow

 16. myślę sobie że

  1 sierpnia 2017 at 20:37

  Dlaczego chamy w typie powyższym nie potrafiący się wypowiedzieć bez obelg nie dostają bana na prawy.pl?

 17. Kazimierz S

  1 sierpnia 2017 at 21:36

  Zdumiewają mnie zawsze opinie typu: „Powstanie nie miało szans”. Samo to, że trwało ponad 2 mies. już znaczy, że miało szanse. Zamiast dywagować czy warto było je przeprowadzać czy nie – bo oczywistością jest, że tak – trzeba tylko dywagować dlaczego przegrało!

  • Kazimierz S

   1 sierpnia 2017 at 21:50

   Odpowiedź jest prosta – wojskowo winę ponosi Dowództwo AK, politycznie – rząd Polski w Londynie. Było prawie pięć lat czasu, by przygotować atak największej podziemnej armii Europy na jedno – nie specjalnie przygotowane do obrony – miasto! Rząd Polski nie tylko nie uratował Kresów, ale nawet nie zapewnił temu jednemu miastu odpowiedniego wsparcia. Dowództwo AK nie tylko nie opanowało Wilna, Lwowa i nie uratowało Wołyńskiej wsi od siekierników, ale przez prawie pięć lat nie zgromadziło broni, żywności i nie opracowało planów poważnej dywersji na zach. Mazowszu, na „tyłach” Niemców. Dobrze przygotowane Powstanie powinno być przygotowane do obrony na pół roku (wg.wiedzy z ’39), a po wielkich bitwach na wschodzie (Leningrad, Stalingrad) dowódcy AK powinni zweryfikować plany i przygotowywać się do rocznego nawet oblężenia.

   • Kazimierz S

    1 sierpnia 2017 at 22:05

    „Polacy historię znają, ale jej nie rozumieją.” – jaki z W’44 dzisiaj wniosek ? POPiS prowadzi nas nie przygotowanych na wojnę z Rosją. PiS prowadzi nas nie przygotowanych do Polexit – czyli nieuchronnej konfrontacji z Niemcami i niektórymi ich sojusznikami z UE oraz spoza UE (Ukraina). Osoby wypowiadające się w stylu: „zbrodnicza decyzja o wybuchu Powstania” prowadzą do zagłady narodu (niekoniecznie – acz możliwie – krwawej).

  • myślę sobie że

   1 sierpnia 2017 at 21:58

   Proszę zajrzeć pod link podany przeze mnie powyżej.
   Wiedziano o beznadziejnej sytuacji, o tym że nikt powstańcom nie pomoże, o tym że niemcy podciągają poważne siły do Warszawy. O tym że załamało się uderzenie sowieckie.
   Większość dowództwa była przeciwna powstaniu…
   Jedynie informacja o planowanych mordach Niemców na Polakach uzasadniała by ten zryw.

   Bitwy i wojny wygrywa się dzięki strategii.
   Tu każdy strateg złapałby się za głowę.
   Mogli chociaż poczekać do ofensywy sowietów. Wtedy to miało by szanse powodzenia. I nie zginęło by tylu Polaków.
   Ani politycznie ani militarnie niestety Powstanie nic nie osiągnęło.
   Jest co prawda niewymierny mit o szalonej naturze Polaków.Ale za taką cenę?

 18. Avicenniusz

  2 sierpnia 2017 at 10:39

  Panie Redaktorze
  Bardzo dobry artykuł. Powstanie nie osiągnęło ani celów militarnych, ani politycznych, bo osiągnąć ich nie mogło. Nie trzeba kończyć akademii wojskowej, żeby przewidzieć, że wysłanie nieuzbrojonych chłopców przeciwko uzbrojonym mężczyznom musi się skończyć masakrą (dla przypomnienia: większość żołnierzy AK w godzinę W ruszyła do walki bez broni). A odpowiadając na pytania, co powinniśmy zrobić w sierpniu 1944 roku odpowiadam: minimalizować straty i oszczędzać zasoby (ludzkie, materiałowe i każde inne) czekając na lepszą koniunkturę międzynarodową (która nadeszła dopiero pod koniec lat 80- tych wraz z upadkiem komunizmu). Powstanie Warszawskie ani nie przyśpieszyło, ani nie opóźniło tego procesu, było za to koszmarnym błędem, za który zapłaciliśmy zbyt wysoką cenę.

 19. Danka

  2 sierpnia 2017 at 12:57

 20. Danka

  2 sierpnia 2017 at 21:50

  Avicenniusz.Pan raczej nie z Olimpu, mimo aspiracji, to logika z pozycji niewolnika.Sprzedany na targu za mlodu?

 21. Silvia Odete Morani Massad

  5 września 2017 at 19:02

  I read this article fully on the topic of the resemblance of newest and previous technologies,
  it’s awesome article.

 22. loan providers

  6 września 2017 at 21:35

  This is my first time visit at here and i am genuinely happy to read
  everthing at one place.

 23. Karol

  6 września 2017 at 22:31

  I absolutely love your blog and find most of your post’s to be exactly
  what I’m looking for. can you offer guest writers to write content for
  you personally? I wouldn’t mind composing a post or elaborating on a few of the
  subjects you write with regards to here. Again, awesome weblog!

 24. small business start up

  7 września 2017 at 01:24

  Nice post. I was checking continuously this blog
  and I’m inspired! Very helpful information specifically the closing phase 🙂 I maintain such info much.
  I was seeking this particular information for a
  long time. Thanks and good luck.

 25. mobile phone nokia

  7 września 2017 at 05:40

  Fine way of telling, and good post to obtain data about my presentation focus, which i am going to deliver in academy.

 26. www.koreaherb.or.kr

  7 września 2017 at 10:39

  I know this site offers quality dependent posts and other
  information, is there any other web site which provides these
  kinds of information in quality?

 27. Sofia

  7 września 2017 at 17:59

  Your way of describing everything in this paragraph is really fastidious, every one can without difficulty know it, Thanks a lot.

 28. real estate flipping

  8 września 2017 at 03:32

  Awesome! Its in fact remarkable article, I have got
  much clear idea on the topic of from this post.

 29. small business start up

  8 września 2017 at 13:13

  I want to to thank you for this excellent read!!

  I definitely loved every little bit of it. I’ve got you bookmarked
  to look at new things you post…

 30. Georgetta

  9 września 2017 at 03:16

  It’s fantastic that you are getting thoughts from this post as well as from our
  argument made at this place.

 31. pt.wikipedia.org

  9 września 2017 at 15:52

  I think this is one of the most vital information for me.

  And i am glad reading your article. But wanna remark on few general things, The site style is perfect,
  the articles is really excellent : D. Good job, cheers

 32. things you need to become a cartoonist

  9 września 2017 at 17:29

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement
  account it. Look advanced to far added agreeable from you!
  However, how can we communicate?

 33. Bonita

  9 września 2017 at 22:09

  Thank you for sharing your thoughts. I really appreciate your
  efforts and I am waiting for your further write ups thank you once again.

 34. work.dokvideo.ru

  10 września 2017 at 03:15

  Hi there this is somewhat of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG
  editors or if you have to manually code with HTML.
  I’m starting a blog soon but have no coding know-how so I wanted to get advice from
  someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

 35. financial loans

  10 września 2017 at 06:36

  First off I want to say terrific blog! I had a quick question that I’d like to ask if you don’t mind.
  I was interested to know how you center yourself and clear your mind before
  writing. I’ve had a hard time clearing my thoughts in getting my
  thoughts out there. I truly do take pleasure in writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes tend to be lost
  simply just trying to figure out how to begin.
  Any recommendations or tips? Cheers!

 36. sell things online for free

  10 września 2017 at 10:27

  Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog
  and wished to say that I’ve really enjoyed browsing your blog posts.
  After all I will be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 37. loan providers

  10 września 2017 at 10:37

  I really like what you guys are up too. This kind of clever work and coverage!
  Keep up the good works guys I’ve included you
  guys to my personal blogroll.

 38. compound interest

  10 września 2017 at 11:44

  I want to to thank you for this great read!! I certainly enjoyed every bit
  of it. I have got you book marked to look at
  new stuff you post…

 39. www.mahamate.com

  10 września 2017 at 12:35

  Superb blog! Do you have any hints for aspiring writers?
  I’m planning to start my own site soon but I’m a
  little lost on everything. Would you propose starting with a
  free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m completely confused
  .. Any recommendations? Bless you!

 40. Brigida

  10 września 2017 at 14:02

  This is really interesting, You’re a very skilled blogger.
  I have joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent post.
  Also, I’ve shared your website in my social networks!

 41. Lea

  10 września 2017 at 18:48

  Hey! This post could not be written any better! Reading
  through this post reminds me of my good old room mate! He always kept chatting about this.
  I will forward this write-up to him. Pretty sure he will have
  a good read. Thank you for sharing!

 42. mortgage loan

  11 września 2017 at 00:16

  Greetings! I’ve been reading your weblog for some time now and finally got
  the courage to go ahead and give you a shout out from Porter Tx!
  Just wanted to mention keep up the fantastic work!

 43. Hey there! I’ve been following your weblog for a
  long time now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from
  Huffman Tx! Just wanted to say keep up the great job!

 44. tips losing weight

  12 września 2017 at 05:09

  Please let me know if you’re looking for a article author for
  your site. You have some really great articles and I feel I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off,
  I’d love to write some articles for your
  blog in exchange for a link back to mine. Please blast me an email if interested.
  Kudos!

 45. things you need to become a cartoonist

  12 września 2017 at 07:55

  I am sure this piece of writing has touched all the internet viewers,
  its really really good post on building up new website.

 46. mp3 player downloads

  12 września 2017 at 11:13

  We are a gaggle of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your website provided us with useful info to work on. You’ve performed a formidable task and our entire community might be thankful to you.

 47. business cards

  12 września 2017 at 15:23

  Hi there very cool site!! Man .. Beautiful ..

  Amazing .. I’ll bookmark your website and take the
  feeds additionally? I’m glad to search out numerous helpful info right
  here within the post, we’d like develop extra techniques in this regard,
  thanks for sharing. . . . . .

 48. overrated interest

  12 września 2017 at 23:16

  I was able to find good advice from your blog posts.

 49. Lelio Vieira Carneiro Junior

  14 września 2017 at 01:46

  I have read some excellent stuff here. Certainly value bookmarking
  for revisiting. I surprise how a lot attempt you put to
  make this kind of wonderful informative website.

 50. hard drives

  14 września 2017 at 02:15

  Hello it’s me, I am also visiting this website on a regular basis,
  this web page is in fact pleasant and the users are truly
  sharing fastidious thoughts.

 51. problems start

  14 września 2017 at 03:03

  Hi there to all, for the reason that I am truly keen of reading this website’s post to be updated regularly.
  It consists of pleasant information.

 52. Napoleon

  14 września 2017 at 20:40

  This piece of writing is truly a pleasant one it assists new internet viewers, who are wishing for blogging.

 53. Debra

  15 września 2017 at 04:18

  It’s truly very difficult in this full of activity life to listen news on TV,
  therefore I just use internet for that reason, and obtain the hottest news.

 54. http://mundo.adjaranet.com/user/Crystle30K/

  15 września 2017 at 14:50

  It’s truly very difficult in this full of activity life to listen news on Television, thus I just use
  internet for that reason, and obtain the most up-to-date news.

 55. travel guide

  17 września 2017 at 02:42

  Hi, after reading this awesome paragraph i am too happy
  to share my know-how here with mates.

 56. travel companions

  17 września 2017 at 04:16

  I think the admin of this web site is truly working hard in favor of his site,
  for the reason that here every material is quality based material.

 57. tourism life

  17 września 2017 at 10:40

  I am curious to find out what blog platform you’re using?
  I’m having some small security problems with my latest website and
  I would like to find something more safeguarded.
  Do you have any solutions?

 58. playing golf

  17 września 2017 at 13:36

  Thanks for finally talking about >Powstanie Warszawskie, wielki mit narodowy,
  dziś ważniejszy niż przed laty – Prawy.pl <Liked it!

 59. jooog.com

  18 września 2017 at 04:03

  naturally like your web-site but you have to take a look at the spelling on quite a few of your posts.
  A number of them are rife with spelling problems
  and I in finding it very troublesome to tell the truth however
  I will definitely come again again.

 60. Cheryl

  18 września 2017 at 04:56

  Thanks for the good writeup. It in truth used to be a amusement account it.
  Glance complex to more introduced agreeable from
  you! However, how could we communicate?

 61. blog.santanaoutdoors.com

  18 września 2017 at 12:04

  There’s definately a great deal to learn about this topic.

  I love all of the points you have made.

 62. www.bdsmwiki.org

  18 września 2017 at 22:54

  We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
  Your website offered us with valuable info to work on.
  You’ve done an impressive task and our whole group will be thankful to you.

 63. golf courses

  20 września 2017 at 04:49

  Hey there! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to take a look.

  I’m definitely loving the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers!
  Excellent blog and excellent design and style.

 64. www.shfind.com

  20 września 2017 at 21:28

  I don’t know whether it’s just me or if perhaps everybody else experiencing issues with your website.
  It looks like some of the written text within your posts are running
  off the screen. Can someone else please comment and let me know if
  this is happening to them as well? This could be a issue with my browser because
  I’ve had this happen previously. Many thanks

 65. dating web page

  21 września 2017 at 09:18

  Good web site you have here.. It’s difficult to find high-quality writing like yours nowadays.

  I seriously appreciate people like you! Take
  care!!

 66. jiechuhui.com

  21 września 2017 at 13:16

  I could not refrain from commenting. Perfectly written!

 67. Serena

  21 września 2017 at 14:00

  Hi there to every body, it’s my first visit of this blog; this blog carries
  amazing and truly good data in support of readers.

 68. Elliot

  22 września 2017 at 10:56

  Awesome article.

 69. koolkidsentertainment.com

  22 września 2017 at 15:53

  Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it.

  Look advanced to more added agreeable from
  you! By the way, how can we communicate?

 70. http://www.xp269.net/

  23 września 2017 at 02:28

  This is really interesting, You are an overly
  professional blogger. I have joined your feed and sit up for in quest of more of your great post.
  Additionally, I’ve shared your site in my social networks

 71. http://www.hack-fc.com/

  23 września 2017 at 13:13

  Hi there! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of hard work due to no back up.

  Do you have any solutions to prevent hackers?

 72. Freda

  23 września 2017 at 14:16

  Greate pieces. Keep writing such kind of information on your blog.

  Im really impressed by your site.
  Hello there, You’ve performed a great job.

  I will certainly digg it and personally recommend to my friends.

  I’m sure they’ll be benefited from this web site.

 73. bbs.junniuniu.com

  24 września 2017 at 01:39

  I read this piece of writing completely concerning the comparison of most up-to-date and preceding technologies, it’s amazing article.

 74. Neville

  24 września 2017 at 06:42

  Howdy! This post could not be written any better!
  Reading this post reminds me of my old room mate! He always kept
  talking about this. I will forward this page to him. Fairly certain he will have a good read.
  Thank you for sharing!

 75. http://www.jcairacademy.com/

  24 września 2017 at 08:40

  I got this web page from my friend who shared with me concerning this web site and now
  this time I am visiting this website and reading very informative content at this time.

 76. 112.124.11.186

  24 września 2017 at 13:59

  Excellent post. I will be going through a few of these issues as well..

 77. Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted
  to say that I have really enjoyed surfing around your blog posts.
  In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!

 78. Dusty

  25 września 2017 at 04:40

  I do not even know how I ended up here, however I thought
  this put up used to be great. I don’t know who you’re but definitely you are going to a well-known blogger
  if you aren’t already. Cheers!

 79. Taren

  25 września 2017 at 05:02

  I was suggested this web site by my cousin. I am not sure whether this post
  is written by him as no one else know such detailed about
  my trouble. You’re incredible! Thanks!

 80. Lara

  25 września 2017 at 11:37

  It’s really very complicated in this busy life to listen news on Television, therefore I just use internet for that reason, and get the newest information.

 81. Curtis

  25 września 2017 at 12:39

  Article writing is also a excitement, if you know after
  that you can write otherwise it is difficult to write.

 82. dating guidelines

  25 września 2017 at 23:17

  Thanks , I’ve recently been looking for info about this topic for a long time and yours is the
  best I’ve discovered so far. But, what concerning the bottom line?
  Are you sure about the supply?

 83. butt workout

  26 września 2017 at 02:36

  What’s up colleagues, how is the whole thing, and what you desire to say regarding this
  piece of writing, in my view its really remarkable in support of
  me.

 84. heart disease multiply

  26 września 2017 at 04:51

  It’s amazing to go to see this web page and reading the views of all mates about this piece of writing, while I am also zealous of getting familiarity.

 85. web.enerjiuzmanlari.org.tr

  26 września 2017 at 07:32

  I like what you guys tend to be up too. This sort of clever work and exposure!
  Keep up the awesome works guys I’ve included you guys to blogroll.

 86. custom soccer jerseys

  26 września 2017 at 10:38

  Hi are using WordPress for your site platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you require any html coding knowledge
  to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!

 87. traveling jobs

  27 września 2017 at 05:31

  Today, I went to the beach with my kids. I found a sea shell and gave it
  to my 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She
  placed the shell to her ear and screamed.

  There was a hermit crab inside and it pinched her
  ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off
  topic but I had to tell someone!

 88. Magnificent items from you, man. I have take into accout
  your stuff previous to and you’re just too
  excellent. I really like what you have obtained here, really like what you’re stating and the
  best way through which you say it. You make it entertaining and you still care for to keep it smart.
  I can’t wait to read far more from you. That is actually a
  wonderful website.

 89. heart disease multiply

  27 września 2017 at 22:20

  Hi there, I desire to subscribe for this weblog to obtain most recent updates,
  therefore where can i do it please help out.

 90. www.photographysandiego.org

  27 września 2017 at 23:05

  Pretty! This was a really wonderful article. Many thanks for providing
  this information.

 91. traveling jobs

  28 września 2017 at 03:45

  Have you ever thought about including a little bit more than just
  your articles? I mean, what you say is fundamental and everything.

  However imagine if you added some great pictures or video clips to give your posts more, „pop”!
  Your content is excellent but with pics and clips,
  this website could certainly be one of the best in its niche.
  Superb blog!

 92. http://www.crazymcu.com/

  28 września 2017 at 05:44

  Great article, totally what I was looking for.

 93. Dario

  28 września 2017 at 07:25

  I am sure this post has touched all the internet people, its really really fastidious paragraph on building up
  new weblog.

 94. scsydw.cc

  28 września 2017 at 07:27

  What’s up mates, how is everything, and what you wish for to say on the topic of this
  article, in my view its genuinely remarkable in support of
  me.

 95. www.beiqixs.com

  28 września 2017 at 15:18

  Hi my family member! I want to say that this post
  is awesome, nice written and include almost all vital infos.

  I would like to see more posts like this .

 96. http://jzzk.net

  28 września 2017 at 15:34

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog
  and was wondering what all is needed to get set
  up? I’m assuming having a blog like yours would cost a
  pretty penny? I’m not very web smart so I’m not
  100% certain. Any recommendations or advice would be greatly appreciated.
  Thank you

 97. holiday travel

  28 września 2017 at 16:37

  Every weekend i used to pay a quick visit this web page,
  as i want enjoyment, as this this website conations really good funny material
  too.

 98. Cody

  29 września 2017 at 13:15

  I like the valuable info you provide in your articles.
  I’ll bookmark your blog and check again here frequently.

  I am quite sure I will learn many new stuff right here!
  Good luck for the next!

 99. Yukiko

  29 września 2017 at 15:25

  Good web site you’ve got here.. It’s difficult to find high quality writing like yours
  nowadays. I honestly appreciate people like you! Take
  care!!

 100. I do not even know how I ended up here, but I thought this
  post was good. I don’t know who you are but certainly you are going to
  a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 101. brazil dating

  30 września 2017 at 23:10

  I was curious if you ever thought of changing the layout of your blog?
  Its very well written; I love what youve got to say.

  But maybe you could a little more in the way of content so people
  could connect with it better. Youve got an awful lot of text for
  only having one or two pictures. Maybe you could space it out better?

 102. Esmeralda

  30 września 2017 at 23:46

  Do you have a spam issue on this blog; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation;
  we have developed some nice practices and we are looking to exchange methods
  with others, why not shoot me an e-mail if interested.

 103. Maddison

  1 października 2017 at 10:38

  Great post. I used to be checking continuously this blog and I am impressed!
  Very helpful information specially the final section :
  ) I care for such info a lot. I was seeking this particular information for a long time.
  Thank you and good luck.

 104. cause fatal heart

  1 października 2017 at 11:36

  I was suggested this website by my cousin. I am not sure
  whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my difficulty.

  You are incredible! Thanks!

 105. imagine holiday travel

  1 października 2017 at 12:19

  Awesome blog! Do you have any hints for aspiring writers?
  I’m hoping to start my own website soon but I’m a little lost on everything.
  Would you propose starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There
  are so many choices out there that I’m totally overwhelmed ..
  Any suggestions? Appreciate it!

 106. www.youtube.com

  1 października 2017 at 12:54

  At this time it sounds like Drupal is the preferred blogging platform out there right now.
  (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?

 107. Hans

  1 października 2017 at 19:21

  You’re so interesting! I do not believe I have read
  through anything like that before. So nice to find somebody with genuine thoughts on this issue.

  Really.. thanks for starting this up. This website is something that
  is needed on the internet, someone with a bit of originality!

 108. soccer jersey

  2 października 2017 at 11:56

  magnificent post, very informative. I ponder why the opposite specialists of this sector don’t notice
  this. You must continue your writing. I’m sure, you’ve
  a huge readers’ base already!

 109. Lelio Vieira Carneiro Junior

  2 października 2017 at 12:46

  Article writing is also a fun, if you be acquainted with
  after that you can write otherwise it is difficult to write.

 110. pt-br.facebook.com

  2 października 2017 at 15:03

  Every weekend i used to visit this website, as i wish for enjoyment, as this this site conations truly pleasant funny data too.

 111. travel news

  3 października 2017 at 15:08

  My developer is trying to persuade me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the expenses.

  But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on a number of websites
  for about a year and am concerned about switching to another platform.

  I have heard great things about blogengine.net. Is there a way I can transfer
  all my wordpress content into it? Any help would be greatly appreciated!

 112. pceet075.cern.ch

  4 października 2017 at 01:11

  Have you ever considered publishing an ebook or guest authoring on other blogs?
  I have a blog centered on the same ideas you discuss and would love to have you
  share some stories/information. I know my audience would enjoy your work.
  If you’re even remotely interested, feel free
  to shoot me an e-mail.

 113. holiday travel trip

  4 października 2017 at 02:14

  Thanks for sharing your thoughts on imagine holiday travel.
  Regards

 114. imagine holiday travel

  5 października 2017 at 00:41

  Good article! We will be linking to this great article
  on our site. Keep up the good writing.

 115. heart attacks

  5 października 2017 at 00:57

  I’m extremely impressed with your writing skills as well
  as with the layout on your blog. Is this a paid theme
  or did you modify it yourself? Either way keep up
  the nice quality writing, it’s rare to see a great blog like this one today.

 116. meuestilo.r7.com

  5 października 2017 at 04:28

  I could not resist commenting. Perfectly written!

 117. Mauro Luiz Soares Zamprogno

  5 października 2017 at 12:52

  Nice blog! Is your theme custom made or did you download it
  from somewhere? A design like yours with a few simple tweeks would really make my blog stand out.
  Please let me know where you got your design. Bless you

 118. holiday travel today

  6 października 2017 at 00:56

  you are truly a excellent webmaster. The web site loading velocity is amazing.
  It seems that you are doing any distinctive trick. Also, The contents are masterwork.
  you’ve performed a fantastic job in this subject!

 119. Undeniably believe that which you said. Your favorite justification appeared
  to be on the net the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked
  while people consider worries that they just do not know about.
  You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people could take a
  signal. Will probably be back to get more. Thanks

 120. Krista

  7 października 2017 at 14:16

  For most up-to-date news you have to go
  to see world-wide-web and on world-wide-web I found this
  web site as a best site for most recent updates.

 121. heart disease multiply

  8 października 2017 at 02:43

  Hello to all, it’s actually a fastidious for me to pay a visit this site, it includes helpful Information.

 122. jordan soccer jersey

  9 października 2017 at 01:43

  Howdy! I know this is kind of off-topic but
  I needed to ask. Does operating a well-established blog like
  yours require a large amount of work? I’m completely new to running a blog however
  I do write in my journal on a daily basis.
  I’d like to start a blog so I can share my own experience and feelings online.
  Please let me know if you have any suggestions or tips for brand new aspiring bloggers.
  Appreciate it!

 123. make holiday travel

  9 października 2017 at 14:02

  Hi there, You’ve done a fantastic job. I’ll certainly digg it and personally suggest
  to my friends. I am sure they will be benefited
  from this website.

 124. travel guides

  9 października 2017 at 14:52

  Hi, just wanted to say, I enjoyed this post. It was practical.

  Keep on posting!

 125. www.engevias.com.br

  9 października 2017 at 18:55

  Very rapidly this web page will be famous among all blogging viewers,
  due to it’s good content

 126. hey

  10 października 2017 at 01:26

  I really like what you guys tend to be up too. This sort of clever work
  and exposure! Keep up the wonderful works guys I’ve added you guys to my own blogroll.

 127. travel around

  10 października 2017 at 02:45

  When I initially commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is
  added I get four e-mails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service?
  Thank you!

 128. Louanne

  10 października 2017 at 05:58

  WOW just what I was searching for. Came here by searching for custom soccer jerseys

 129. toned butt

  10 października 2017 at 07:04

  Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely
  well written article. I will make sure to bookmark it and come back to read more of your
  useful information. Thanks for the post. I’ll definitely return.

 130. brazil butt

  10 października 2017 at 09:04

  Its like you read my mind! You appear to understand a lot
  approximately this, like you wrote the guide in it or something.
  I think that you could do with some percent to pressure the message home a bit,
  however other than that, that is excellent blog.
  An excellent read. I’ll definitely be back.

 131. Betsey

  10 października 2017 at 09:40

  This is the perfect website for anyone who really wants to find out
  about this topic. You know so much its almost hard to argue with you (not that I really will need to…HaHa).

  You definitely put a fresh spin on a subject which has been discussed for years.
  Wonderful stuff, just wonderful!

 132. route travel

  10 października 2017 at 21:37

  I know this site offers quality dependent articles or reviews and additional material, is there any
  other web site which presents these kinds of information in quality?

 133. soccer sweat shirts

  11 października 2017 at 06:59

  I have learn some excellent stuff here. Definitely price bookmarking for revisiting.
  I surprise how a lot effort you place to make such a
  fantastic informative website.

 134. travel around

  11 października 2017 at 10:38

  I am curious to find out what blog system you’re using? I’m having some small security
  issues with my latest blog and I’d like to find something more safeguarded.
  Do you have any recommendations?

 135. travel around

  11 października 2017 at 11:09

  I am curious to find out what blog platform you have
  been utilizing? I’m having some small security problems with my latest website and I’d like to
  find something more risk-free. Do you have any suggestions?

 136. timex watches make

  11 października 2017 at 15:25

  Thanks to my father who informed me concerning
  this blog, this web site is actually awesome.

 137. travel diary

  12 października 2017 at 07:04

  Awesome post.

 138. domain name

  12 października 2017 at 21:36

  Hi there mates, how is everything, and what you desire to say concerning this article,
  in my view its really awesome for me.

 139. confer heart

  13 października 2017 at 16:46

  Hi to all, how is the whole thing, I think every one is getting more from this site, and your
  views are nice designed for new people.

 140. right timex look

  13 października 2017 at 23:26

  Hi there i am kavin, its my first time to commenting anyplace, when i read this piece of writing i thought i could also make comment due to this brilliant piece of writing.

 141. website design

  14 października 2017 at 18:09

  Hi there i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read
  this piece of writing i thought i could also make comment due to this sensible
  piece of writing.

 142. timex watches make

  15 października 2017 at 10:11

  I am extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog.
  Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it’s rare to
  see a nice blog like this one these days.

 143. http://www.engevias.com.br

  15 października 2017 at 20:59

  I have read so many articles or reviews concerning the blogger lovers
  but this article is actually a fastidious piece of writing, keep it up.

 144. asbestos inside

  15 października 2017 at 22:53

  I’m truly enjoying the design and layout of your blog. It’s a very easy on the eyes which
  makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme?
  Superb work!

 145. purchasing timex

  16 października 2017 at 05:04

  Great post. I am experiencing many of these issues as well..

 146. Lelio Vieira Carneiro Junior

  16 października 2017 at 06:23

  Your means of telling all in this article is in fact nice, all be capable
  of without difficulty know it, Thanks a lot.

 147. phones reduces

  16 października 2017 at 09:15

  These are really fantastic ideas in regarding blogging. You have touched some
  pleasant things here. Any way keep up wrinting.

 148. expert asbestos removal

  16 października 2017 at 09:17

  Aw, this was an incredibly nice post. Taking the time and actual effort to create
  a good article… but what can I say… I procrastinate a lot and
  don’t manage to get nearly anything done.

 149. besting timex

  17 października 2017 at 02:01

  I just like the helpful info you supply on your articles. I will bookmark your blog and
  take a look at once more here frequently. I’m fairly sure I will be told many new stuff
  right here! Best of luck for the next!

 150. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  18 października 2017 at 08:09

  Heya i’m for the first time here. I found this board and I in finding It truly helpful
  & it helped me out a lot. I’m hoping to provide one thing again and help others like you
  helped me.

 151. racelanecentral.com

  18 października 2017 at 11:20

  Thanks for finally talking about >Powstanie Warszawskie, wielki mit
  narodowy, dziś ważniejszy niż przed laty – Prawy.pl
  <Liked it!

 152. Itamar Serpa Fernandes

  18 października 2017 at 22:38

  You’re so cool! I do not think I’ve truly read through anything like this before.
  So wonderful to find another person with a few unique thoughts
  on this subject matter. Seriously.. many thanks for starting this up.
  This website is something that’s needed on the internet, someone
  with some originality!

 153. Itamar Serpa Fernandes

  18 października 2017 at 23:49

  Hi great blog! Does running a blog like this take a lot of work?
  I have absolutely no understanding of computer programming but I
  was hoping to start my own blog in the near future.

  Anyways, should you have any ideas or techniques for new blog owners please share.
  I know this is off subject however I just wanted to ask.
  Kudos!

 154. Itamar Serpa Fernandes

  19 października 2017 at 02:47

  Greetings I am so grateful I found your web site, I really found you by error, while I was searching on Bing for something else,
  Anyways I am here now and would just like to say thank
  you for a fantastic post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t
  have time to read it all at the moment but I have saved it and also added
  in your RSS feeds, so when I have time I will be
  back to read a lot more, Please do keep up the excellent job.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra