Z kraju

Powstanie Warszawskie, wielki mit narodowy, dziś ważniejszy niż przed laty

Zbrodnicza decyzja dowództwa Armii Krajowej o wybuchu, nie mającego szans na sukces z powodu miażdżącej przewagi Niemców i nienawiści sowietów do Polaków, Powstania Warszawskiego musi być z perspektywy historycznej negatywnie oceniana. Potępienie dowódców AK, nie oznacza wcale potępienia bohaterskich prostych żołnierzy, którzy zostali cynicznie wykorzystani przez swoich przełożonych. Klęska Powstania Warszawskiego powinna być przestrogą dla kolejnych pokoleń Polaków by nie dawali się wykorzystywać swoim liderom.

 

W 1944 roku zbrodnicza sowiecka Armia Czerwona, dziś czczona przez współczesną Rosję, nie wyzwalała Polski, tylko kontynuowała swoją inwazje na ziemie polski. Inwazje rozpoczętą przez Rosję bolszewicką w czasie wojny 1920 roku, kontynuowaną przez sowieckich dywersantów i żydokomunistyczną agenturę przez cały okres II RP, zintensyfikowano po 17 września 1939, kiedy to sowieci wsparli niemiecką agresje na Polskę i zajęli połowę naszego kraju. Ofiarami rosyjskiej agresji były setki tysięcy Polaków wymordowanych w czasie Operacji Polskiej w ZSRR w latach 1937-1938, kolejne setki tysięcy wymordowanych w czasie deportacji i eksterminacji Polaków na Kresach podczas sowieckiej okupacji, i mordowane przez cały okres trwania II wojny światowej i w latach powojennych.

Kiedy sowieci zajmowali tereny niemieckiej okupacji, wbrew dotychczasowym doświadczeniom sowieckiego imperializmu, którego ofiarami stawali się Polacy, AK postanowiła wesprzeć militarnie inwazje sowiecką na tereny ziem polskich. Oficjalnie AK chciała udowodnić swoim wysiłkiem militarnym, że Polacy mają prawo do suwerennej władzy w Polsce – wiadomo było, że takie demonstracje nie zrobią na sowietach żadnego wrażenia.

Akcja „Burza” trwała w pierwszych miesiącach 1944 roku. Żołnierze Armii Krajowej ujawniali się i razem z Armią Czerwoną walczyli z Niemcami. Było to niezwykle korzystne dla sowietów. Po pierwsze akowcy ginęli w walce z Niemcami, i sowiecki nie musieli tracić energii na likwidowanie polskich patriotów. Po drugie ujawnienie się AK pozwoliło sowietom rozpracować polskie podziemie, i po zwycięstwie w lokalnych walkach z Niemcami wyłapać żołnierzy AK, kadrę po zabijać, a żołnierzy wcielić do Armii Czerwonej, polskojęzycznych oddziałów podległych sowietom, lub wysłać do sowieckich obozów koncentracyjnych.

O totalnej klęsce akcji „Burza” na Kresach dowództwo AK doskonale wiedziało, i zamiast zarządzić totalną konspiracje i ewakuacje na zachód, poleciły kontynuować samobójcze walki, będące w interesie sowietów, w tym i wybuch Powstania Warszawskiego, które doprowadziło do śmierci setek tysięcy polskich cywili i całkowitego zniszczenia stolicy Polski.

Niemcy przez pięć lat nie byli wstanie zniszczyć AK. Skutkiem akcji Burza i ujawnienia się żołnierzy AK aż 70% aresztowań żołnierzy AK dokonali sowieci w 1944 i 1945 roku. Od początku akcji Burza sowieci mordowali ujawniających się polskich patriotów. Pomimo to, dowództwo AK kontynuowało akcje i umożliwiało sowietom skuteczną likwidację Polaków.

Dowództwo AK wydało rozkaz o akcji „Burza” wbrew Naczelnemu Dowódcy Polskich Sił Zbrojnych generałowi Sosnkowskiemu. Sosnkowski zakazał żołnierzom AK ujawniać się wobec bolszewików, ponieważ uznawał taki czyn za samobójstwo. Sosnkowski w wypadku zajęcia ziem polskich przez sowieckiego okupanta nakazał rozwiązanie AK, ewakuację żołnierzy zagrożonych sowieckimi represjami na zachód, oraz stworzenie nowej głęboko zakonspirowanej organizacji.

W rozważaniach o akcji „Burza” ważny jest też fakt obojętności dowództwa AK wobec zbrodni ukraińskich nazistów z UPA na Wołyniu. Dowództwo AK (tak chętne do szafowania krwią żołnierzy AK w interesie sowietów) nie wysłało mordowanym (przez uzbrojonych w siekiery Ukraińców) Polakom na pomoc uzbrojonych w broń palną żołnierzy AK. Armia Krajowa zniechęcała mordowanych Polaków na Wołyniu do brania broni do samoobrony od Niemców – wzięcie od Niemców broni miało według AK zostać uznane przez aliantów za akt kolaboracji z nazistami. Dodatkowo do 27 Wołyńskiej Dywizji AK wcielono lokalne grupy samoobrony, przez co Polacy na Kresach stracili swoich obrońców i zostali dorżnięci przez ukraińskich nazistów z UPA.

Pewnym optymizmem napawa to, że rocznica Powstania Warszawskiego z kombatanckiej celebracji przerodziła się w święto polskiego nacjonalizmu. W promowanie nacjonalistycznych wartości miejmy nadzieje przy zachowaniu realizmu politycznego. Można mieć nadzieje, że dla młodych nacjonalistów oczywistym jest to, że godne szacunku bohaterstwo powstańców zostało cynicznie wykorzystane przed nieodpowiedzialnych dowódców.

Należy pamiętać bohaterstwo prostych żołnierzy, i potępiać zbrodnicze decyzje ich dowódców. I nigdy nie pozwolić by Polacy traktowani byli przez swoich liderów jak mięso armatnie.

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

172 komentarze

172 Komentarzy

 1. gieptil

  1 sierpnia 2017 at 12:48

  Mieli wymordować całą Warszawę, a zamordowali tylko część. Tajemnica nazywa się Erich von dem Bach-Zelewski zbrodniarz wojenny. Który jednak nie wykonał do końca rozkazu Hitlera, w pewnym momencie zatrzymał masowe mordy.
  A co w takim razie powiedzieć i piątce osób ( taki jakby nieformalne kierownictwo AK ) które podstępem, metodą spisku doprowadziły do wybuchu Powstania Warszawskiego. Według Wikipedii.

  „Około 17.30[51] w lokalu kontaktowym pojawił się pułkownik „Monter”, który poinformował oczekujących już – Tadeusza Bora-Komorowskiego, Tadeusza Pełczyńskiego, Leopolda Okulickiego i Janinę Karasiówną, że Armia Czerwona wyzwoliła Radość, Miłosnę, Okuniew, Wołomin i Radzymin, a sowieckie czołgi były widziane na Pradze[e]. Pod wpływem tych meldunków generał „Bór” poprosił Delegata Rządu na Kraj o pilne przybycie na odprawę. Delegat Jankowski pojawił się po upływie ok. 30 minut. „Bór” zreferował mu meldunek „Montera” i poprosił o „ostateczną decyzję”. Wysłuchawszy argumentów obecnych na spotkaniu oficerów delegat Jankowski wydał zgodę na rozpoczęcie powstania. Generał „Bór” wydał następnie pułkownikowi „Monterowi” rozkaz rozpoczęcia akcji zbrojnej w Warszawie następnego dnia, tj. we wtorek, 1 sierpnia 1944 r., o godz. 17.00”

  To była nieformalna grupa kierownicza. Doskonale wiedzieli że miasto zostania zniszczone. Miało to charakter świadomego mordu rytualnego.
  O ile wiem Okulicki został tuż po II WŚ wykluczony z wojska polskiego, jako agent NKWD.
  Według wiki.
  „Jeszcze przed śmiercią gen. Okulickiego został on, 8 października 1945 roku, rozkazem Szefa Sztabu Głównego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie gen. Stanisława Kopańskiego, skreślony ze stanu Polskich Sił Zbrojnych „dla celów ewidencyjnych i gospodarczych” przestając być formalnie żołnierzem i generałem Rzeczypospolitej[50]”

  Oczywiście te czołgi na Pradze były czystym wymysłem, sztuczką prawną, żądnych czołgów wtedy tam nie było. Bo kilka dni wcześniej została przegłosowana decyzja, że gdyby wojska radzieckie wkroczyły do Warszawy i trwałyby regularne walki na ulicach miasta, a kierownictwo AK nie mogłoby się zebrać, wtedy decyzję o powstaniu mógł jednoosobowo podjąć Bór Komorowski. Więc te wymyślone czołgi były wybiegiem prawnym. Większość kierownictwa AK była bowiem przeciw powstaniu.

  A żeby było weselej Okulicki ma do dzisiaj pomnik w Warszawie. Jest dla mnie oczywiste że jego śmierć w radzieckich katowniach została upozorowana, to częsta praktyka służb.

 2. internet

  1 sierpnia 2017 at 12:53

  Okulicki Alkoholik.-Generał alkoholik?

  • Jan

   2 sierpnia 2017 at 09:32

   Kto finansował ruch oporu w Polsce i ile pieniędzy zostało ukradzione przez prywatne osoby?

 3. bibuła.com

  1 sierpnia 2017 at 12:54

  Wielki samotny-Generał Leopold Okulicki „Niedzwiadek”

 4. gieptil

  1 sierpnia 2017 at 13:09

  Numer polega na tym, że decyzji o wybuchu powstania nie podjęło formalne kierownictwo AK, co do dzisiaj jest ukrywane. Podjęła ją jakaś samozwańcza grupa zamachowców. Bo to był zamach stanu w kierownictwie AK.

 5. Obserwator

  1 sierpnia 2017 at 14:11

  Panie Janie Bodakowski powstanie wybuchło bo musiało.kropka
  Gdyby nie wybuchło na rozkaz, wybuchło by spotanicznie, podjudzanie przez rediostacje kopciuszko z Lublina błąd w nazwie zamierzony.
  Teraz jesteśmy tacy mądrzy, ja jestem dużo starszy o pana, powstanie pamietam jako pięcioletni brzdąc i nigdy od uczestników potem nie usłyszałem krytyki, krytykowano Sowietów , miękkość aliantów , dlaczego nie wymuszono na Rooseveltcie aby zmusił „wujaszka” Joe , by samoloty mogły lądować na prawym brzegu Wisły.
  Soredano nas a sowieci zniszczyli by nasze elity gdyby przeżyły tak czy inaczej.bb

  • gieptil

   1 sierpnia 2017 at 16:32

   Powstanie by nie wybuchło spontanicznie, tak naprawdę niewielu się do niego paliło znając proporcję sił. Kadra oficerska i dowództwo AK w większości było przeciw powstaniu. Dlatego potrzebny był spisek zbrodniczej grupy na czele z agentem NKWD Okulickim. Ta grupa po to aby wywołać powstanie popełniła wiele przestępstw za które oni wszyscy powinni już wtedy być rozstrzelani.

   • gieptil

    1 sierpnia 2017 at 16:48

    Tak zwracam uwagę. Pomnik agenta NKWD Okulickiego w Warszawie powinien być obecnie zlikwidowany w ramach właśnie wprowadzanej ustawy dekomunizacyjnej. Bo od strony faktycznej i formalnej to tak wygląda, powinna być wdrożona rutynowa procedura prawna i pomnik usunięty.

 6. jacek

  1 sierpnia 2017 at 14:15

  Zbrodniarzy,którzy doprowadzili do powstania antywarszawskiego należało zlikwidować,zanim do tego doprowadzili,tego zdania był Adam Doboszyński i ja również.Szczgólnie niebezpieczni byli Okulicki i Pełczyński.Ja od wielu pokoleń jestem z Pragi,gdzie powstanie po dwóch dniach zakończył mądry i roztropny pułkownik Antoni Żurowski.Cześć i chwała Mu za to!Wieczna hańba organizatorom,odpowiedzialnym za tą zbrodnie na Warszawie!!!

 7. Soroka

  1 sierpnia 2017 at 14:40

  Tępe lały i ruskie trolle zemściły się na Powstaniu Warszawskim!
  Panie Bodakowski stuknij się Pan!
  Ruskie trolle chciałyby, aby teraz Polacy zamiast czcić bohaterstwo Powstańców Warszawy, chodzili składać wieńce pod symboliczne pomniki pomordowanych przez ruskich i niemieckich okupantów.
  Boli to ruską swołocz, że Polacy mają swoich wielkich bohaterów, a oni tylko zbrodniarzy.

 8. ó

  1 sierpnia 2017 at 14:46

  coryllus 5 lat temu:
  Mamy więc tę wielką chęć wzbudzenia apetytów na różne gadżety. Na papier toaletowy z orłem w koronie, na biało czerwone jarmułki i na świeckie nabożeństwa przy pomnikach na trakcie królewskim. Mamy kolejną opowieść o wielkim gigantycznym orgazmie, który nastąpi na pewno jeśli teraz grzecznie posłuchamy co do nas mówią i jeszcze raz okażemy solidarność.
  A g…no….

 9. Polak

  1 sierpnia 2017 at 14:46

  Mit narodowy?
  Powstanie Warszawskie mitem narodowym?
  Co za szuja tak napisała?
  Tylko glizda narodu obcego mogła tak określić prawdę o Powstaniu Warszawskim!
  Można mieć różne zdanie o celowości takiego zrywu, czy wręcz inspirowania ale nie określania tego mitem narodowym!
  Bodakowski czyją glizdą ty jesteś?

  • WOLNA-POLSKA.PL

   1 sierpnia 2017 at 15:56

   Wywołanie powstania uważamy za ciężką zbrodnię i pytamy się,kto ponosi za to obpowiedzialność?

  • podlasie

   1 sierpnia 2017 at 16:56

   Pan Bodakowski nalezy do pokolenia wychowanego na „mitach”, któremu wmówiono,że wszystko co wielkie w przeszlosci narodu to mit. Własciwe znaczenie tego słowa-„…historia, wierzenie ,poglad UWAZANE za prawdziwe przez członków jakiejs grupy,zwł. jesli słuzą one jako poparcie pewnych istniejacych a. tradycyjnych praktyk(…) chociaz sa CAŁKOWICIE BEZPODSTAWNE…”(Kopaliński „Słownik mitów i tradycji kultury”)

   POWSTANIE WARSZAWSKIE JEST WYDARZENIEM HISTORYCZNYM, tak jak IIwojna Światowa-która tez nie jest (niestety) mitem.

  • Szpok

   2 sierpnia 2017 at 00:04

   Ten bodakowski to ,,miszcz szczujni” takimi glizdami Polski sie nie zbuduje.W Polsce pisza ,,miszcze”pokroju bodakowski idealnie dopbrani do obowiazujacego etapu madrosci. To dzieki ludziom pokroju bodakowski powstala nowo-mowa, ktora jest wybielaniem okupacji i zbrodni niemieckich.
   Propagowana jest natomiast napastliwa retoryka antyrosyjska prowadzaca do wymazania z pamieci
   braterstwa broni podczas wyzwoleniu ziem polskich spod germansko-hitlerowskiej ludobojczej okupacji.

 10. stan

  1 sierpnia 2017 at 16:15

  Errata:
  zamiast
  – mało kto temu nie wierzył
  powinno być
  – mało kto temu wierzył

 11. Codreanu

  1 sierpnia 2017 at 16:37

  Brawo Panie Bodakowski!
  „W rozważaniach o akcji „Burza” ważny jest też fakt obojętności dowództwa AK wobec zbrodni ukraińskich nazistów z UPA na Wołyniu. Dowództwo AK (tak chętne do szafowania krwią żołnierzy AK w interesie sowietów) nie wysłało mordowanym (przez uzbrojonych w siekiery Ukraińców) Polakom na pomoc uzbrojonych w broń palną żołnierzy AK. Armia Krajowa zniechęcała mordowanych Polaków na Wołyniu do brania broni do samoobrony od Niemców – wzięcie od Niemców broni miało według AK zostać uznane przez aliantów za akt kolaboracji z nazistami.”

  To dlatego że AK była zależna od żydo-Londynu tak jak Armia Ludowa była narzędziem żydo-Moskwy. AK wolała ratować żydów i ścigać antysemitów. A wszystkie rządy III RP wychwalają ją jako wzór patriotyzmu. A ona wcale wspaniała jakaś nie była.
  Zapamiętajcie raz na zawsze, w tej wojnie nie było dobrego AK i złej Armii Czerwonej itp.
  Byli ludzie co działali rzeczywiście dla Polski i Polaków, byli i tacy co działali przeciwko Polsce. Chociażby Bartoszewski.
  Idź dalej panie Bodakowski. Teraz napisz jakim błędem było ratowanie żydów przez Polaków.

 12. Janusz

  1 sierpnia 2017 at 17:41

  Krytyczne, ale odmienne, szersze spojrzenie mają na http://www.noweateny.pl

 13. myślę sobie że

  1 sierpnia 2017 at 19:28

  Stalin pomimo jego sk…wa nie był idiotą.
  Oczywiste było że Powstanie będzie masakrą…

 14. tomek

  1 sierpnia 2017 at 20:19

  Bodakowski ty chamie prosty malorolny od kiedy to koniosraje oceniaja bohaterow

 15. tomek

  1 sierpnia 2017 at 20:23

  całe skurwienie kacapskie wypełzlo ze swoich rynsztokow

 16. myślę sobie że

  1 sierpnia 2017 at 20:37

  Dlaczego chamy w typie powyższym nie potrafiący się wypowiedzieć bez obelg nie dostają bana na prawy.pl?

 17. Kazimierz S

  1 sierpnia 2017 at 21:36

  Zdumiewają mnie zawsze opinie typu: „Powstanie nie miało szans”. Samo to, że trwało ponad 2 mies. już znaczy, że miało szanse. Zamiast dywagować czy warto było je przeprowadzać czy nie – bo oczywistością jest, że tak – trzeba tylko dywagować dlaczego przegrało!

  • Kazimierz S

   1 sierpnia 2017 at 21:50

   Odpowiedź jest prosta – wojskowo winę ponosi Dowództwo AK, politycznie – rząd Polski w Londynie. Było prawie pięć lat czasu, by przygotować atak największej podziemnej armii Europy na jedno – nie specjalnie przygotowane do obrony – miasto! Rząd Polski nie tylko nie uratował Kresów, ale nawet nie zapewnił temu jednemu miastu odpowiedniego wsparcia. Dowództwo AK nie tylko nie opanowało Wilna, Lwowa i nie uratowało Wołyńskiej wsi od siekierników, ale przez prawie pięć lat nie zgromadziło broni, żywności i nie opracowało planów poważnej dywersji na zach. Mazowszu, na „tyłach” Niemców. Dobrze przygotowane Powstanie powinno być przygotowane do obrony na pół roku (wg.wiedzy z ’39), a po wielkich bitwach na wschodzie (Leningrad, Stalingrad) dowódcy AK powinni zweryfikować plany i przygotowywać się do rocznego nawet oblężenia.

   • Kazimierz S

    1 sierpnia 2017 at 22:05

    „Polacy historię znają, ale jej nie rozumieją.” – jaki z W’44 dzisiaj wniosek ? POPiS prowadzi nas nie przygotowanych na wojnę z Rosją. PiS prowadzi nas nie przygotowanych do Polexit – czyli nieuchronnej konfrontacji z Niemcami i niektórymi ich sojusznikami z UE oraz spoza UE (Ukraina). Osoby wypowiadające się w stylu: „zbrodnicza decyzja o wybuchu Powstania” prowadzą do zagłady narodu (niekoniecznie – acz możliwie – krwawej).

  • myślę sobie że

   1 sierpnia 2017 at 21:58

   Proszę zajrzeć pod link podany przeze mnie powyżej.
   Wiedziano o beznadziejnej sytuacji, o tym że nikt powstańcom nie pomoże, o tym że niemcy podciągają poważne siły do Warszawy. O tym że załamało się uderzenie sowieckie.
   Większość dowództwa była przeciwna powstaniu…
   Jedynie informacja o planowanych mordach Niemców na Polakach uzasadniała by ten zryw.

   Bitwy i wojny wygrywa się dzięki strategii.
   Tu każdy strateg złapałby się za głowę.
   Mogli chociaż poczekać do ofensywy sowietów. Wtedy to miało by szanse powodzenia. I nie zginęło by tylu Polaków.
   Ani politycznie ani militarnie niestety Powstanie nic nie osiągnęło.
   Jest co prawda niewymierny mit o szalonej naturze Polaków.Ale za taką cenę?

 18. Avicenniusz

  2 sierpnia 2017 at 10:39

  Panie Redaktorze
  Bardzo dobry artykuł. Powstanie nie osiągnęło ani celów militarnych, ani politycznych, bo osiągnąć ich nie mogło. Nie trzeba kończyć akademii wojskowej, żeby przewidzieć, że wysłanie nieuzbrojonych chłopców przeciwko uzbrojonym mężczyznom musi się skończyć masakrą (dla przypomnienia: większość żołnierzy AK w godzinę W ruszyła do walki bez broni). A odpowiadając na pytania, co powinniśmy zrobić w sierpniu 1944 roku odpowiadam: minimalizować straty i oszczędzać zasoby (ludzkie, materiałowe i każde inne) czekając na lepszą koniunkturę międzynarodową (która nadeszła dopiero pod koniec lat 80- tych wraz z upadkiem komunizmu). Powstanie Warszawskie ani nie przyśpieszyło, ani nie opóźniło tego procesu, było za to koszmarnym błędem, za który zapłaciliśmy zbyt wysoką cenę.

 19. Danka

  2 sierpnia 2017 at 12:57

 20. Danka

  2 sierpnia 2017 at 21:50

  Avicenniusz.Pan raczej nie z Olimpu, mimo aspiracji, to logika z pozycji niewolnika.Sprzedany na targu za mlodu?

 21. Sofia

  7 września 2017 at 17:59

  Your way of describing everything in this paragraph is really fastidious, every one can without difficulty know it, Thanks a lot.

 22. real estate flipping

  8 września 2017 at 03:32

  Awesome! Its in fact remarkable article, I have got
  much clear idea on the topic of from this post.

 23. small business start up

  8 września 2017 at 13:13

  I want to to thank you for this excellent read!!

  I definitely loved every little bit of it. I’ve got you bookmarked
  to look at new things you post…

 24. Georgetta

  9 września 2017 at 03:16

  It’s fantastic that you are getting thoughts from this post as well as from our
  argument made at this place.

 25. things you need to become a cartoonist

  9 września 2017 at 17:29

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement
  account it. Look advanced to far added agreeable from you!
  However, how can we communicate?

 26. work.dokvideo.ru

  10 września 2017 at 03:15

  Hi there this is somewhat of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG
  editors or if you have to manually code with HTML.
  I’m starting a blog soon but have no coding know-how so I wanted to get advice from
  someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

 27. compound interest

  10 września 2017 at 11:44

  I want to to thank you for this great read!! I certainly enjoyed every bit
  of it. I have got you book marked to look at
  new stuff you post…

 28. www.mahamate.com

  10 września 2017 at 12:35

  Superb blog! Do you have any hints for aspiring writers?
  I’m planning to start my own site soon but I’m a
  little lost on everything. Would you propose starting with a
  free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m completely confused
  .. Any recommendations? Bless you!

 29. Lea

  10 września 2017 at 18:48

  Hey! This post could not be written any better! Reading
  through this post reminds me of my good old room mate! He always kept chatting about this.
  I will forward this write-up to him. Pretty sure he will have
  a good read. Thank you for sharing!

 30. things you need to become a cartoonist

  12 września 2017 at 07:55

  I am sure this piece of writing has touched all the internet viewers,
  its really really good post on building up new website.

 31. overrated interest

  12 września 2017 at 23:16

  I was able to find good advice from your blog posts.

 32. Lelio Vieira Carneiro Junior

  14 września 2017 at 01:46

  I have read some excellent stuff here. Certainly value bookmarking
  for revisiting. I surprise how a lot attempt you put to
  make this kind of wonderful informative website.

 33. problems start

  14 września 2017 at 03:03

  Hi there to all, for the reason that I am truly keen of reading this website’s post to be updated regularly.
  It consists of pleasant information.

 34. Napoleon

  14 września 2017 at 20:40

  This piece of writing is truly a pleasant one it assists new internet viewers, who are wishing for blogging.

 35. travel guide

  17 września 2017 at 02:42

  Hi, after reading this awesome paragraph i am too happy
  to share my know-how here with mates.

 36. travel companions

  17 września 2017 at 04:16

  I think the admin of this web site is truly working hard in favor of his site,
  for the reason that here every material is quality based material.

 37. playing golf

  17 września 2017 at 13:36

  Thanks for finally talking about >Powstanie Warszawskie, wielki mit narodowy,
  dziś ważniejszy niż przed laty – Prawy.pl <Liked it!

 38. Cheryl

  18 września 2017 at 04:56

  Thanks for the good writeup. It in truth used to be a amusement account it.
  Glance complex to more introduced agreeable from
  you! However, how could we communicate?

 39. blog.santanaoutdoors.com

  18 września 2017 at 12:04

  There’s definately a great deal to learn about this topic.

  I love all of the points you have made.

 40. dating web page

  21 września 2017 at 09:18

  Good web site you have here.. It’s difficult to find high-quality writing like yours nowadays.

  I seriously appreciate people like you! Take
  care!!

 41. jiechuhui.com

  21 września 2017 at 13:16

  I could not refrain from commenting. Perfectly written!

 42. Elliot

  22 września 2017 at 10:56

  Awesome article.

 43. koolkidsentertainment.com

  22 września 2017 at 15:53

  Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it.

  Look advanced to more added agreeable from
  you! By the way, how can we communicate?

 44. Neville

  24 września 2017 at 06:42

  Howdy! This post could not be written any better!
  Reading this post reminds me of my old room mate! He always kept
  talking about this. I will forward this page to him. Fairly certain he will have a good read.
  Thank you for sharing!

 45. 112.124.11.186

  24 września 2017 at 13:59

  Excellent post. I will be going through a few of these issues as well..

 46. Dusty

  25 września 2017 at 04:40

  I do not even know how I ended up here, however I thought
  this put up used to be great. I don’t know who you’re but definitely you are going to a well-known blogger
  if you aren’t already. Cheers!

 47. Taren

  25 września 2017 at 05:02

  I was suggested this web site by my cousin. I am not sure whether this post
  is written by him as no one else know such detailed about
  my trouble. You’re incredible! Thanks!

 48. Curtis

  25 września 2017 at 12:39

  Article writing is also a excitement, if you know after
  that you can write otherwise it is difficult to write.

 49. heart disease multiply

  27 września 2017 at 22:20

  Hi there, I desire to subscribe for this weblog to obtain most recent updates,
  therefore where can i do it please help out.

 50. http://www.crazymcu.com/

  28 września 2017 at 05:44

  Great article, totally what I was looking for.

 51. Dario

  28 września 2017 at 07:25

  I am sure this post has touched all the internet people, its really really fastidious paragraph on building up
  new weblog.

 52. holiday travel

  28 września 2017 at 16:37

  Every weekend i used to pay a quick visit this web page,
  as i want enjoyment, as this this website conations really good funny material
  too.

 53. Yukiko

  29 września 2017 at 15:25

  Good web site you’ve got here.. It’s difficult to find high quality writing like yours
  nowadays. I honestly appreciate people like you! Take
  care!!

 54. I do not even know how I ended up here, but I thought this
  post was good. I don’t know who you are but certainly you are going to
  a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 55. brazil dating

  30 września 2017 at 23:10

  I was curious if you ever thought of changing the layout of your blog?
  Its very well written; I love what youve got to say.

  But maybe you could a little more in the way of content so people
  could connect with it better. Youve got an awful lot of text for
  only having one or two pictures. Maybe you could space it out better?

 56. cause fatal heart

  1 października 2017 at 11:36

  I was suggested this website by my cousin. I am not sure
  whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my difficulty.

  You are incredible! Thanks!

 57. imagine holiday travel

  1 października 2017 at 12:19

  Awesome blog! Do you have any hints for aspiring writers?
  I’m hoping to start my own website soon but I’m a little lost on everything.
  Would you propose starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There
  are so many choices out there that I’m totally overwhelmed ..
  Any suggestions? Appreciate it!

 58. www.youtube.com

  1 października 2017 at 12:54

  At this time it sounds like Drupal is the preferred blogging platform out there right now.
  (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?

 59. Hans

  1 października 2017 at 19:21

  You’re so interesting! I do not believe I have read
  through anything like that before. So nice to find somebody with genuine thoughts on this issue.

  Really.. thanks for starting this up. This website is something that
  is needed on the internet, someone with a bit of originality!

 60. soccer jersey

  2 października 2017 at 11:56

  magnificent post, very informative. I ponder why the opposite specialists of this sector don’t notice
  this. You must continue your writing. I’m sure, you’ve
  a huge readers’ base already!

 61. Lelio Vieira Carneiro Junior

  2 października 2017 at 12:46

  Article writing is also a fun, if you be acquainted with
  after that you can write otherwise it is difficult to write.

 62. pt-br.facebook.com

  2 października 2017 at 15:03

  Every weekend i used to visit this website, as i wish for enjoyment, as this this site conations truly pleasant funny data too.

 63. holiday travel trip

  4 października 2017 at 02:14

  Thanks for sharing your thoughts on imagine holiday travel.
  Regards

 64. imagine holiday travel

  5 października 2017 at 00:41

  Good article! We will be linking to this great article
  on our site. Keep up the good writing.

 65. heart attacks

  5 października 2017 at 00:57

  I’m extremely impressed with your writing skills as well
  as with the layout on your blog. Is this a paid theme
  or did you modify it yourself? Either way keep up
  the nice quality writing, it’s rare to see a great blog like this one today.

 66. meuestilo.r7.com

  5 października 2017 at 04:28

  I could not resist commenting. Perfectly written!

 67. holiday travel today

  6 października 2017 at 00:56

  you are truly a excellent webmaster. The web site loading velocity is amazing.
  It seems that you are doing any distinctive trick. Also, The contents are masterwork.
  you’ve performed a fantastic job in this subject!

 68. Undeniably believe that which you said. Your favorite justification appeared
  to be on the net the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked
  while people consider worries that they just do not know about.
  You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people could take a
  signal. Will probably be back to get more. Thanks

 69. heart disease multiply

  8 października 2017 at 02:43

  Hello to all, it’s actually a fastidious for me to pay a visit this site, it includes helpful Information.

 70. travel guides

  9 października 2017 at 14:52

  Hi, just wanted to say, I enjoyed this post. It was practical.

  Keep on posting!

 71. www.engevias.com.br

  9 października 2017 at 18:55

  Very rapidly this web page will be famous among all blogging viewers,
  due to it’s good content

 72. Louanne

  10 października 2017 at 05:58

  WOW just what I was searching for. Came here by searching for custom soccer jerseys

 73. Betsey

  10 października 2017 at 09:40

  This is the perfect website for anyone who really wants to find out
  about this topic. You know so much its almost hard to argue with you (not that I really will need to…HaHa).

  You definitely put a fresh spin on a subject which has been discussed for years.
  Wonderful stuff, just wonderful!

 74. soccer sweat shirts

  11 października 2017 at 06:59

  I have learn some excellent stuff here. Definitely price bookmarking for revisiting.
  I surprise how a lot effort you place to make such a
  fantastic informative website.

 75. timex watches make

  11 października 2017 at 15:25

  Thanks to my father who informed me concerning
  this blog, this web site is actually awesome.

 76. travel diary

  12 października 2017 at 07:04

  Awesome post.

 77. right timex look

  13 października 2017 at 23:26

  Hi there i am kavin, its my first time to commenting anyplace, when i read this piece of writing i thought i could also make comment due to this brilliant piece of writing.

 78. website design

  14 października 2017 at 18:09

  Hi there i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read
  this piece of writing i thought i could also make comment due to this sensible
  piece of writing.

 79. http://www.engevias.com.br

  15 października 2017 at 20:59

  I have read so many articles or reviews concerning the blogger lovers
  but this article is actually a fastidious piece of writing, keep it up.

 80. purchasing timex

  16 października 2017 at 05:04

  Great post. I am experiencing many of these issues as well..

 81. Lelio Vieira Carneiro Junior

  16 października 2017 at 06:23

  Your means of telling all in this article is in fact nice, all be capable
  of without difficulty know it, Thanks a lot.

 82. phones reduces

  16 października 2017 at 09:15

  These are really fantastic ideas in regarding blogging. You have touched some
  pleasant things here. Any way keep up wrinting.

 83. racelanecentral.com

  18 października 2017 at 11:20

  Thanks for finally talking about >Powstanie Warszawskie, wielki mit
  narodowy, dziś ważniejszy niż przed laty – Prawy.pl
  <Liked it!

 84. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  19 października 2017 at 09:26

  Hello, I do think your website could be having web browser compatibility problems.
  When I look at your web site in Safari, it looks fine however, if opening in IE, it
  has some overlapping issues. I simply wanted to provide you with a quick heads up!
  Other than that, excellent blog!

 85. Grupo Coral fraude

  19 października 2017 at 18:59

  Hello, I enjoy reading through your post. I wanted to write a little comment to support you.

 86. www.interstonepaving.com

  20 października 2017 at 04:21

  Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News.
  Do you have any tips on how to get listed in Yahoo
  News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Cheers

 87. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  20 października 2017 at 13:32

  I have read so many articles concerning the blogger lovers
  however this article is in fact a good paragraph, keep it up.

 88. Lelio Vieira Carneiro Junior

  21 października 2017 at 08:47

  hi!,I like your writing very much! percentage
  we keep up a correspondence extra about your article on AOL?
  I need an expert in this area to solve my problem.
  Maybe that’s you! Looking ahead to see you.

 89. timex observe

  21 października 2017 at 10:25

  Hey this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors
  or if you have to manually code with HTML. I’m
  starting a blog soon but have no coding knowledge so I wanted to get guidance from someone with experience.
  Any help would be enormously appreciated!

 90. Itamar Serp

  22 października 2017 at 01:01

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it.
  Look advanced to far added agreeable from you!
  However, how could we communicate?

 91. domain availability

  23 października 2017 at 03:07

  Fantastic beat ! I wish to apprentice even as you amend your
  website, how can i subscribe for a blog web site?
  The account aided me a appropriate deal. I have been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

 92. José Wilame Araújo Rodrigues

  23 października 2017 at 06:53

  Article writing is also a excitement, if you know after that you can write if
  not it is difficult to write.

 93. Grupo Serval presídios

  23 października 2017 at 15:57

  Superb blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers?
  I’m planning to start my own site soon but I’m a little lost
  on everything. Would you advise starting with a free platform like WordPress or
  go for a paid option? There are so many options out there that I’m totally confused ..
  Any tips? Cheers!

 94. Grupo Coral fraude

  23 października 2017 at 16:06

  Great site you have got here.. It’s difficult to
  find quality writing like yours these days. I seriously appreciate individuals like
  you! Take care!!

 95. José Wilame Araújo Rodrigues

  23 października 2017 at 21:52

  This paragraph offers clear idea designed for the new viewers of blogging, that truly how to do running
  a blog.

 96. monthly phone

  24 października 2017 at 01:57

  Highly descriptive blog, I enjoyed that bit. Will there
  be a part 2?

 97. Lélio Vieira Carneiro Junio

  24 października 2017 at 22:45

  When someone writes an post he/she keeps the thought
  of a user in his/her mind that how a user can know it.
  Thus that’s why this article is perfect. Thanks!

 98. www.afinifi.com

  25 października 2017 at 12:12

  I am sure this piece of writing has touched all the internet viewers,
  its really really good article on building up new web site.

 99. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  25 października 2017 at 14:53

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it.
  Look advanced to more added agreeable from you! By the way, how could we communicate?

 100. Umanizzare

  25 października 2017 at 16:18

  Awesome blog! Do you have any hints for aspiring
  writers? I’m hoping to start my own site soon but I’m a little lost on everything.
  Would you recommend starting with a free platform like WordPress or go for a
  paid option? There are so many options out there that
  I’m totally confused .. Any suggestions? Thank you!

 101. Luiz Gastão Bittencourt

  26 października 2017 at 09:50

  hello!,I like your writing so so much! share we be in contact more about your post on AOL?
  I require an expert in this house to unravel my problem.

  Maybe that is you! Looking forward to see you.

 102. bigger website designing

  26 października 2017 at 13:07

  Wow that was unusual. I just wrote an really long
  comment but after I clicked submit my comment didn’t appear.
  Grrrr… well I’m not writing all that over again. Regardless,
  just wanted to say superb blog!

 103. Carlos Eduardo Correa da Veig

  27 października 2017 at 14:10

  Hi there, I enjoy reading all of your article.
  I wanted to write a little comment to support you.

 104. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  28 października 2017 at 02:39

  I couldn’t resist commenting. Exceptionally well written!

 105. Egli Diana Pinto

  28 października 2017 at 04:31

  I enjoy reading through an article that will make people
  think. Also, many thanks for permitting me to comment!

 106. Luiz Gastão Bittencourt

  28 października 2017 at 13:57

  If you are going for most excellent contents like I do, simply visit this website every day because it gives feature contents, thanks

 107. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  29 października 2017 at 01:13

  Post writing is also a fun, if you be familiar with after that you can write or else it is complicated to write.

 108. Umanizzare Gestão Prisional Ltda

  29 października 2017 at 01:48

  hello!,I really like your writing very so much! share we keep up a correspondence more about your post on AOL?
  I require a specialist on this area to solve my problem.
  May be that’s you! Taking a look ahead to peer you.

 109. Lelio Vieira Carneiro

  29 października 2017 at 18:21

  Hey there! Quick question that’s entirely off topic.

  Do you know how to make your site mobile friendly? My site looks weird when viewing
  from my iphone 4. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to correct this problem.
  If you have any recommendations, please share. Thank you!

 110. reverse phone number

  30 października 2017 at 14:11

  Oh my goodness! Incredible article dude! Thanks,
  However I am going through issues with your RSS. I don’t
  know why I am unable to subscribe to it. Is there anyone
  else having identical RSS problems? Anybody who knows the answer will you kindly
  respond? Thanx!!

 111. timex wearers

  31 października 2017 at 17:58

  Hello Dear, are you genuinely visiting this web site daily, if so afterward you will definitely get pleasant knowledge.

 112. Lélio Vieira Carneiro Junio

  31 października 2017 at 21:46

  Greetings! Very helpful advice within this post!

  It is the little changes that make the largest changes.
  Thanks a lot for sharing!

 113. property security systems

  1 listopada 2017 at 02:24

  What’s up i am kavin, its my first occasion to commenting
  anywhere, when i read this piece of writing i thought i
  could also create comment due to this good post.

 114. tercio borlenghi jr

  1 listopada 2017 at 08:17

  I have to thank you for the efforts you have put in writing this blog.
  I am hoping to view the same high-grade content from you later on as well.
  In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my own, personal site now 😉

 115. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  1 listopada 2017 at 13:24

  Right now it sounds like WordPress is the top blogging platform
  out there right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 116. domain availability

  2 listopada 2017 at 07:50

  Greetings! Very helpful advice within this article!
  It’s the little changes which will make the most important changes.
  Thanks for sharing!

 117. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  2 listopada 2017 at 23:07

  Hi there, I check your blog daily. Your writing style is awesome, keep doing what
  you’re doing!

 118. ip address

  4 listopada 2017 at 15:52

  Thanks for finally writing about >Powstanie Warszawskie, wielki mit narodowy, dziś ważniejszy niż przed laty – Prawy.pl <Loved it!

 119. quality security devices

  4 listopada 2017 at 17:25

  It’s very trouble-free to find out any matter on net as compared to textbooks, as I found this article
  at this website.

 120. popular home security cameras

  4 listopada 2017 at 19:05

  Fantastic beat ! I would like to apprentice while you amend your
  site, how can i subscribe for a blog site? The account aided me a acceptable deal.
  I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea

 121. Raymundo

  10 listopada 2017 at 17:25

  I used to be able to find good info from your
  articles.

 122. Bonnie

  11 listopada 2017 at 05:02

  I like reading an article that will make people think.
  Also, many thanks for allowing me to comment!

 123. I am in fact grateful to the owner of this web page who has shared this wonderful paragraph at at this place.

 124. Meghan

  12 listopada 2017 at 05:23

  Thanks to my father who informed me about this blog, this blog is genuinely awesome.

 125. Lelio Vieira Carneiro

  12 listopada 2017 at 23:18

  Pretty! This has been an incredibly wonderful article.
  Thank you for providing these details.

 126. yopute momde

  14 listopada 2017 at 16:15

  MwgzuU This is a set of phrases, not an essay. you will be incompetent

 127. home security camera reviews outdoor

  15 listopada 2017 at 19:43

  To maintain your valuables safely?

 128. To help keep your belongings safely?

 129. www.findmates.net

  16 listopada 2017 at 00:15

  Informative article, just what I wanted to find.

 130. juniors dresses

  17 listopada 2017 at 10:38

  Thank you for your blog.Thanks Again. Keep writing.

 131. superhero kungfu fight

  17 listopada 2017 at 21:29

  Wohh just what I was searching for, thanks for putting up.

 132. Beverly

  18 listopada 2017 at 01:19

  With havin so much written content do you ever run into any problems
  of plagorism or copyright infringement? My website has a lot of completely unique content
  I’ve either written myself or outsourced but it
  appears a lot of it is popping it up all over the internet without
  my permission. Do you know any techniques to help stop content from being ripped off?
  I’d genuinely appreciate it.

 133. Hollie

  19 listopada 2017 at 12:11

  Howdy! Do you know if they make any plugins to assist with SEO?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing
  very good gains. If you know of any please share. Many thanks!

 134. Flooring Augmented

  20 listopada 2017 at 04:57

  Thank you ever so for you post.Really looking forward to read more. Will read on

 135. ez battery reconditioning secret

  20 listopada 2017 at 15:03

  Your style is really unique in comparison to other people I ave read stuff from. Thanks for posting when you have the opportunity, Guess I all just book mark this blog.

 136. https://jobsampler.com

  22 listopada 2017 at 02:45

  Hi, its good piece of writing about media print, we all be familiar
  with media is a wonderful source of information.

 137. tmin4link

  22 listopada 2017 at 04:10

  Thanks again for the article post.Really looking forward to read more. Want more.

 138. seo vancouver

  22 listopada 2017 at 23:35

  This is one awesome blog post.Much thanks again. Really Great.

 139. PranaVida

  24 listopada 2017 at 00:12

  Thanks for posting this, I ave been looking for this info for the whilst! Your blog site is wonderful.

 140. to learn more

  24 listopada 2017 at 10:13

  That is a good tip particularly to those new to the blogosphere. Brief but very accurate info Many thanks for sharing this one. A must read post!

 141. VIP Financing Solutions

  28 listopada 2017 at 17:22

  It as very trouble-free to find out any topic on web as compared to textbooks, as I found this

 142. VIP Financing Solutions reviews

  28 listopada 2017 at 20:25

  I want to to thank you for this wonderful read!!

 143. free download for windows 8

  29 listopada 2017 at 10:31

  wow, awesome blog post.Much thanks again. Really Great.

 144. VANCOUVER SEO

  30 listopada 2017 at 22:25

  Really informative article post.Really thank you! Great.

 145. katen futter

  2 grudnia 2017 at 20:58

  Im grateful for the post.Much thanks again. Awesome.

 146. shopify store set up

  3 grudnia 2017 at 00:56

  There is noticeably a lot to identify about this. I believe you made various nice points in features also.

 147. click here

  4 grudnia 2017 at 09:46

  Thank you for your blog article.Thanks Again.

 148. VIP Financing Solutions

  4 grudnia 2017 at 19:40

  WOW emphatically what I was looking representing. Came here by thorough on behalf of other

 149. TSX TODAY

  5 grudnia 2017 at 01:32

  Im grateful for the article.Much thanks again. Great.

 150. vancouver seo

  5 grudnia 2017 at 09:22

  This genuinely answered my predicament, thank you!

 151. didim escort

  6 grudnia 2017 at 11:24

  I wanjt to encourage conttinue your reat work, have a nice holiday weekend!

 152. SEO

  8 grudnia 2017 at 01:23

  This post is invaluable. When can I find out more?

 153. Christmas Cards Designs

  9 grudnia 2017 at 03:11

  This is a really good tip especially to those new to the blogosphere. Simple but very precise info Thanks for sharing this one. A must read article!

 154. Coach Hire Europe

  9 grudnia 2017 at 04:32

  Your style is unique compared to other folks I have read stuff from. I appreciate you for posting when you ave got the opportunity, Guess I will just bookmark this page.

 155. VIP Financing Solutions

  12 grudnia 2017 at 21:02

  Very good blog.Really looking forward to read more. Really Cool.

 156. Looking forward to reading more. Great article post. Really Cool.

 157. buy bitcoin with visa

  13 grudnia 2017 at 11:37

  Just Browsing While I was surfing today I noticed a excellent post about

 158. rso

  13 grudnia 2017 at 15:51

  This is my first time visit at here and i am genuinely impressed to read all at one place.

 159. Sherrie

  13 grudnia 2017 at 17:37

  I must thank you for the efforts you have put in writing this website.

  I am hoping to check out the same high-grade blog posts from you later on as well.
  In fact, your creative writing abilities has motivated
  me to get my own, personal blog now 😉

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra