Życiorysy powstańców warszawskich to nie tylko sierpień 44

Choć dla wielu powstańców warszawskich sierpień i wrzesień 44 był traumą, która naznaczyła całe ich życie, i przez którą dziś u schyłku życia postrzegają całą rzeczywistość, to dla wielu polskich patriotów Powstanie warszawskie było tylko jednym z wielu rozdziałów ich walki o niepodległa Polskę.

 

Tak jest i w wypadku bohaterki książki Marii Weber „Józefa Lis-Błońska. Ucieczka z Twierdzy „Bobrujsk”” wydanej przez wydawnictwo Rytm.

Jak przypominają wydawcy pracy „Józefa Lis-Błońska (1900–1970) reprezentuje pokolenie, które dwukrotnie walczyło o niepodległość swojej Ojczyzny. Różne były postawy Polaków, którzy przeżyli dwie wojny. Ona zasłużyła na miano niezłomnej. Jej los był ściśle związany z losem Polski. W życiu osobistym przeżywała wzloty i upadki, ale zawsze była patriotką i nigdy nie zmieniła swoich poglądów. Bohaterka wojny polsko-bolszewickiej. Działaczka nielegalnej Polskiej Organizacji Wojskowej w Mińsku Litewskim. Nie zważając na bolszewików, wykonywała wiele niebezpiecznych zadań. Po nieudanej próbie uwolnienia Mateusza Stefanowskiego „Żywego”, komendanta POW, z Twierdzy w Bobrujsku wsławiła się brawurową ucieczką z miasta, wiedząc, że bolszewicy wyznaczyli za jej głowę nagrodę. Za swoje czyny została odznaczona Orderem Virtuti Militari.

W okresie II RP znana działaczka społeczna i dziennikarka. Podczas II wojny światowej działała w konspiracyjnej organizacji – Związek Syndykalistów Polskich. Znów oddała się z zaangażowaniem niebezpiecznym zadaniom, m.in. ukrywała u siebie Żydówkę. W czasie Powstania Warszawskiego służyła w pomocy cywilnej w Śródmieściu. Po wojnie podjęła pracę w Polskim Radiu, gdzie usiłowała przekazywać słuchaczom prawdę o bohaterach wojennych, Powstaniu Warszawskim i wyzwalaniu ziem polskich przez wojska sowieckie. Z powodu takiej postawy została zwolniona z pracy. Na zawsze pozostała wierna swym antykomunistycznym poglądom”.

Autorka pracy Maria Weber ukończyła geografię i dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracowała w Polskim Radiu oraz prasie, zajmując się tematyką społeczno-gospodarczą. Od kilku lat zajmuje się także tematyką historyczną, poświęcając szczególną uwagę roli kobiet w walce o niepodległość Polski. Autorka książek: „Emilia Malessa „Marcysia” 1909–1949” oraz „Władysława Macieszyna „Sława” 1888–1967”.

Takie postacie jak Józefa Lis-Błońska świadczą o tym, że wbrew szkodliwej feministycznej narracji aktywizacja polityczna kobiet w Polsce wiązała się przede wszystkim z środowiskami patriotycznymi czy to lewicowymi (sanacyjnymi) czy prawicowymi (narodowymi, katolickimi).

 

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

9 komentarzy

9 Komentarzy

  1. Pingback: Obat Wasir Ambeien Herbal di Batang

  2. Pingback: obat kutil wartrol

  3. Pingback: Gambar Penyakit Kutil Pada Kelamin

  4. Pingback: URL

  5. Pingback: obat kencing nanah pada pria

  6. Pingback: Obat kutil kelamin

  7. Pingback: Obat Jerawat Pada Kelamin

  8. Pingback: Obat Ampuh Ambeien/Wasir

  9. Pingback: http://bit.ly/2t771Hj

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra