Recenzje

Życiorysy powstańców warszawskich to nie tylko sierpień 44

Choć dla wielu powstańców warszawskich sierpień i wrzesień 44 był traumą, która naznaczyła całe ich życie, i przez którą dziś u schyłku życia postrzegają całą rzeczywistość, to dla wielu polskich patriotów Powstanie warszawskie było tylko jednym z wielu rozdziałów ich walki o niepodległa Polskę.

 

Tak jest i w wypadku bohaterki książki Marii Weber „Józefa Lis-Błońska. Ucieczka z Twierdzy „Bobrujsk”” wydanej przez wydawnictwo Rytm.

Jak przypominają wydawcy pracy „Józefa Lis-Błońska (1900–1970) reprezentuje pokolenie, które dwukrotnie walczyło o niepodległość swojej Ojczyzny. Różne były postawy Polaków, którzy przeżyli dwie wojny. Ona zasłużyła na miano niezłomnej. Jej los był ściśle związany z losem Polski. W życiu osobistym przeżywała wzloty i upadki, ale zawsze była patriotką i nigdy nie zmieniła swoich poglądów. Bohaterka wojny polsko-bolszewickiej. Działaczka nielegalnej Polskiej Organizacji Wojskowej w Mińsku Litewskim. Nie zważając na bolszewików, wykonywała wiele niebezpiecznych zadań. Po nieudanej próbie uwolnienia Mateusza Stefanowskiego „Żywego”, komendanta POW, z Twierdzy w Bobrujsku wsławiła się brawurową ucieczką z miasta, wiedząc, że bolszewicy wyznaczyli za jej głowę nagrodę. Za swoje czyny została odznaczona Orderem Virtuti Militari.

W okresie II RP znana działaczka społeczna i dziennikarka. Podczas II wojny światowej działała w konspiracyjnej organizacji – Związek Syndykalistów Polskich. Znów oddała się z zaangażowaniem niebezpiecznym zadaniom, m.in. ukrywała u siebie Żydówkę. W czasie Powstania Warszawskiego służyła w pomocy cywilnej w Śródmieściu. Po wojnie podjęła pracę w Polskim Radiu, gdzie usiłowała przekazywać słuchaczom prawdę o bohaterach wojennych, Powstaniu Warszawskim i wyzwalaniu ziem polskich przez wojska sowieckie. Z powodu takiej postawy została zwolniona z pracy. Na zawsze pozostała wierna swym antykomunistycznym poglądom”.

Autorka pracy Maria Weber ukończyła geografię i dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracowała w Polskim Radiu oraz prasie, zajmując się tematyką społeczno-gospodarczą. Od kilku lat zajmuje się także tematyką historyczną, poświęcając szczególną uwagę roli kobiet w walce o niepodległość Polski. Autorka książek: „Emilia Malessa „Marcysia” 1909–1949” oraz „Władysława Macieszyna „Sława” 1888–1967”.

Takie postacie jak Józefa Lis-Błońska świadczą o tym, że wbrew szkodliwej feministycznej narracji aktywizacja polityczna kobiet w Polsce wiązała się przede wszystkim z środowiskami patriotycznymi czy to lewicowymi (sanacyjnymi) czy prawicowymi (narodowymi, katolickimi).

 

Jan Bodakowski

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

4 komentarze

4 Komentarzy

 1. stan

  1 sierpnia 2017 at 20:22

  Zbigniew Rakowiecki, aktor. Podczas okupacji niemieckiej, służył w Armii Krajowej. Uczestniczył w powstaniu warszawskim, w stopniu strzelca, na Ochocie w 403 plutonie. Został rozstrzelany przez rosyjskich żołnierzy z Brygady SS”RONA” 5 sierpnia 1944 przy ul. Radomskiej.

 2. Katina Getting

  6 sierpnia 2017 at 04:07

  Hmm it appears like your website ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll just sum it up what I submitted and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog writer but I’m still new to everything. Do you have any helpful hints for novice blog writers? I’d definitely appreciate it.

 3. Lanny

  9 sierpnia 2017 at 23:52

  Hey I very enjoyed examining your world wide web . The written content were being Pretty enlightening. Thank your self therefore a lot!

 4. dani

  16 sierpnia 2017 at 12:00

  „Wonderful work! This is the kind of information that are meant to be shared around the internet. Disgrace on Google for now not positioning this put up higher! Come on over and seek advice from my website . Thank you =)”

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra