Z kraju

Uroczystości 73 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Dziś w 73 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego punktualnie o 17.00, czyli w godzinę „W”, w stolicy zawyły syreny, zatrzymały się autobusy, samochody i tramwaje, zastygli przechodnie. Wszystko w hołdzie uczestnikom Powstania Warszawskiego.

 

Tłumy ludzi zgromadziły się przed godziną „W” między innymi na rondzie Dmowskiego i placu Zamkowym. Wznoszono okrzyki: „cześć i chwała bohaterom”. Wielu ludzi zgromadziło się również na placu Zamkowym, gdzie Mieszkańcy stolicy uformowali kotwicę – znak Polski Walczącej. W oficjalnych uroczystościach wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych z prezydentem, premierem i ministrem obrony narodowej na czele.

 

 

– Inaczej wyglądałaby historia ostatnich 80 lat, gdyby ta wspaniała młodzież i to pokolenie Polski niepodległej nie było niszczone, co stało się na skutek zbrodniczej machiny niemieckiej i sowieckiej. Inaczej wyglądałaby Warszawa, to jedno z najpiękniejszych miast Europy. Ta ofiara nie może pójść na darmo, ta ofiara krwi nie może zostać zapomniana. Warszawa to symbol ofiary, niewiarygodnego męstwa. — mówił Macierewicz przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza.

 

– Ten skrawek na Woli jest miejscem ciszy i modlitewne refleksji. Od wybuchu Powstania Warszawskiego 73 lata temu, wciąż jednak trwa pamięć o nim. (…) Szczególnie w tym miejscu, ale i innych nekropoliach, (…) uświadamiamy sobie, że Warszawa, jeżeli byłaby nieodbudowana, byłaby jednym wielkim cmentarzem – zburzona, wyludniona, postałaby miastem umarłych. Nie na darmo pomnik ten nosi nazwę ”Polegli-Niepokonani”, bo przecież wielkość ducha i siłę charakteru, tak jednostek, jak i całych narodów, trzeba mierzyć trudnościami, które ostatecznie udało się pokonać. Składając głowy przed bohaterstwem Powstańców, dziękujemy im za wyjątkową lekcję ofiarności i patriotyzmu; za przykład męstwa, za to, że zachowali się jak trzeba, że w 1956, 1970 , 1981 i 1989 i aż po dzień dzisiejszy, w jakiś sposób odczuwamy ich obecność pośród nas. Ich wzrok pyta nas: czy jesteś gotów stać przy Polsce tak wiernie, jak my? – napisał w swoim liście prezydent Andrzej Duda.

 

Przed godziną W w obecności powstańców warszawskich, sanitariuszek, harcerzy i harcerek, wieńce i wiązanki kwiatów na grobie gen. Chruściela „Montera” złożyli przedstawiciele: marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej, prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Rady i Zarządu Dzielnicy Rembertów.

 

– Składając ofiarę życia na ołtarzu wolności naszej ojczyzny zostawili nam niezwykle ważne przesłanie: lepiej poświęcić swoje życie w imię obrony wartości, które będą żyć niż żyć dla idei, które umrą. Stajemy dziś przed pomnikiem Gloria Victis, aby spotkać się z poległymi i zmarłymi uczestnikami Powstania Warszawskiego. Oni wszyscy żyją w Boga, także w naszej pamięci. Wszak nie umarła idea, dla której przelewali krew – mówi pod pomnikiem Vae Victis biskup Polowy Jan Guzdek.

 

– Powstanie Warszawskie tak jak Bitwa pod Wiedniem i obrona Częstochowy przyczyniło się do oparcia narodu polskiego na wierze katolickiej. Powstanie miało też konkretny wymiar polityczny i militarny. Jego wybuch spowodował zatrzymanie Armii Czerwonej na Wiśle.(…) Zjednoczona Europa powstała także w wyniku poświecenia naszego narodu.(…) Niech dobry Bóg wynagrodzi męstwo i ofiarność – powiedział  wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

 

Wieczorem mieszkańcy stolicy zebrali się na pl. Piłsudskiego aby wspólnie śpiewać „Nie)zakazane piosenki” powstańcze. Radośnie przywitali przybycie prezydenta Andrzeja Dudy.  Uroczystości będą trwały do późnych godzin nocnych. Odbędą się między innymi liczne koncerty i dodatkowe imprezy.

 

 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

11 komentarzy

11 Komentarzy

 1. stan

  1 sierpnia 2017 at 22:40

  Terlecki oszalał.
  Reszta do pieca.

 2. Danka

  2 sierpnia 2017 at 00:52

  Stan.Kto do pieca? I kto oszalal?
  Co do obchodow, to jak zawsze budza one wzruszenie i wspomnienia o znajomych starszych ludziach,uczestnikach walk w 44 r w stolicy, ktoryc h sie poznalo gdzies, kiedys, cos nam o tym opowiadali, a teraz juz sa po Tamtej Stronie…Pamietam,jak zaaferowana zaOceanemch ialam wymusic wspomnienia o Powstaniu u pana Zdzislawa, ktory zgorzko- obrzydlym grymasem twarzy odparl stanowczo jednym slowem;”Zapomniec!” To musialo by c pieklo, apoza tym Powstancy kul nie marnowali,moze przedzieral sie kanalami? Bylam rozczarowana i zdziwiona,ale powiedzial,ze mial dzuewczyn e o noim imieniu Danusia,o ktorej po lata h dowiedzial sie, ze miala zginac w Powstaniu , ale pozniej okazalosie, ze wcale nie,zewyjechala do Australii.Ozenil sie zciocia mojej kolezanki, ktora sprowadzilzPolskio 20 lat mlodsza, ale ja przezyl.Odporny Powstaniec;(
  Co do przemowienia prezydenta Dudyprzy grob ie”Montera”,to super, gratulacje,porywajace,piek e prze.owienie, oddajace sprawiedliwosc Wielkiemu Polakowi,opluwanemu przezroznych Zy hhowic,ow od „Obled44” to tytul jego ksiazki o Powstaniu.Teraz w tvRepublika.
  Pan prezydent opuscil najwazniejsza date w powojennej historii Polski:rok1980:zwycieskie wielkie strajki, ktore zatrzesly blokiem po raz pierwszy odRewolucji Bolszewickiej.Nie,pominelam rok1920,tez Polacy dali lupniaSowietom….

  • stan

   2 sierpnia 2017 at 21:43

   Do pieca poprosimy świetującego dumnie rocznicę wybuchu Powstania – okupanta naszej Polski.
   Oszalał Terlecki – to tak po przeczytaniu jego wypowiedzi. Weźmy chociazby to: „Zjednoczona Europa powstała także w wyniku poświecenia naszego narodu”.

 3. Danka

  2 sierpnia 2017 at 01:00

  Ouu! Chodzi o Zychowicza, sorry, pisze via smartfon.

 4. Danka

  2 sierpnia 2017 at 01:15

  A w 89r ci, ktorzy „zachowali sie jak trzeba”,czyliAnnaWalentynowicz, Andrzej i Joanna Gwiazdowie i czlonkowie statutowych wladz Komisji Krajowej powolanej legalnie z woli Narodu /9,7 mln czlonkow, a nie19% jak ma realnie PIS-suma glosow uprawnionych do glosowania,bo50% narodu bojkotuje wybory/i nie zasiedli do tajnych do dzis knowan z ” grupa przestepcza o charakterze zbrojnym”Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego Slynna WRON-zasluguja na chwale i czesc.Zachowali sie jak trzeba i jak inaczej by Polacy sie mieli we wlasnym kraju, gdyby nie znalezli sie tacy, ktorzy narod zdradzili i zdradzili Solidarnosc.Ona zyje.

 5. jacek

  2 sierpnia 2017 at 12:49

  Rocznicowe uroczystości spędziłem,jako chłopak z Pragi od wielu pokoleń,na praskim Skwerze im.Pułkownika Antoniego Żurowskiego,który zakończył tę bandycką rzeź zgotowaną przez masonów i zrealizowaną przez Niemców,po dwóch dniach.Cześć i chwała Mu za To!!!Dzięki Niemu ocalała Praga,jej mieszkańcy,moja rodzona,moja Mama i dzięki temu na Pradze w wyborach zwycięża patriotyczna-katolicka prawica i wybieramy na Pradze takich szlachetnych i prawych posłów jak Paweł Lisiecki.Po drugiej stronie Wisły,gdzie zamordowano i zniszczono Warszawę wygrywa lewacko-złodziejska swołocz i taki był cel tego powstania.Nie bądźmy durniami na Miłość Boską,o co prosił nas Roman Dmowski!!!

 6. Jagoda

  2 sierpnia 2017 at 14:01

  Cześć i chwała bohaterom.Podziękowania dla mieszkańców Warszawy i innych miast.Kuchciński, Karczewski przysłali przedstawicieli- to jakaś kpina.

 7. Danka

  3 sierpnia 2017 at 00:46

  Jacku, a w ilu bitwach bral czynny udzial Roman Dmowski? Nie umniejszajac jego gabinetowych zabiegow o wolna i niepodlegla Ojczyzne.Ja pisze z Wysp i po salkach katechetycznych prxy kiepskiej frekwencji oswiecal ludzi Rafal Zemkiewicz,jakim podlym typem byl ten Dziadek, lansujac swoj kolejny pastisz ” Zlowieszczy czy zlowrozebny cien marszalka Pilsudskiego”.Nie pamietam dokladnie,ale zaskoczylo mnie,ze ksieza oglaszaja to z ambon, a przeciez gdyby nie On, Pilsudski i legionisci,to ksieza mogliby posmakowac tego, co bolszewia zgotowala popom zCerkwi i prawoslawnym: masowe barbarzynskie, satanistyczne misteria smierci w meczarniach.Zorganizowali 12 popom „Ostatnia Wieczerze”,erzucajac kazdego po kolei do kipieli do kadzi i ugotowali zywcem wszystkich,bawiac sie w czasie tej diabelskiej orgii wysmienicie.

 8. Danka

  3 sierpnia 2017 at 00:52

  Ziemkiewicz, oczywiscie.Zwyciestwo nad bolszeeia w1920 r to niewyobrazalne dzielo, oni byli juz pod stolica z krzykiem: „dajosz Warszawu!”Poswiecalm temu film na yt, niezle wyszedl jak na debiut tego rodz.

 9. Danka

  3 sierpnia 2017 at 00:55

 10. adam

  10 sierpnia 2017 at 15:07

  Nowość na rynku deska tarasowa montaż http://dryten.pl doskonała na wszelkie tarasy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra