Z zagranicy

Niemcy twierdzą, że kwestia roszczeń polskich za II Wojnę Światową jest… uregulowana!

– Władze w Berlinie poczuwają się do politycznej, moralnej i finansowej odpowiedzialności za II wojnę światową; kwestię niemieckich reparacji dla Polski uważają jednak za ostatecznie uregulowaną – oświadczyła na cotygodniowym spotkaniu z dziennikarzami w Berlinie  zastępczyni rzecznika rządu Niemiec Ulrike Demmer.

– Niemcy oczywiście poczuwają się do politycznej, moralnej i finansowej odpowiedzialności za II wojnę światową. Wypłaciły reparacje w znacznej wysokości za ogólne szkody wojenne, także dla Polski, i nadal świadczą zadośćuczynienie za nazistowskie krzywdy. Kwestia niemieckich reparacji dla Polski została w przeszłości ostatecznie uregulowana – prawnie i politycznie. W 1953 roku Polska wiążąco, a dotyczyło to całych Niemiec, zrezygnowała z dalszych świadczeń reparacyjnych dla całych Niemiec i w okresie późniejszym wielokrotnie to potwierdzała — powiedziała Demmer, odpowiadając na pytanie Polskiej Agencji Prasowej.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

99 komentarzy

99 Komentarzy

 1. Soroka

  2 sierpnia 2017 at 20:55

  A co! Czy Niemcy, albo Rosja byli już kiedyś komuś coś winni? To oni są od brania!

  • Robert B.

   2 sierpnia 2017 at 22:45

   Niemcy, Rosja i Izrael. O Izraelu jakoś zawsze zapominasz…

   • hansi

    3 sierpnia 2017 at 09:32

    No właśnie 🙂 Kolega „Soroka” zaprogramowany jest wyłącznie na Rosję 🙂
    No, ostatnio zrobił jakiś mały update w kierunku Niemiec, bo przecież trudno przeoczyć fakt, że cała obecna „opozycja”, to dawna ROSYJSKA agentura, przewerbowana na Niemcy 🙂 Nie zapominając i o szeregach obecnego PiS-u, gdzie nie takie kurioza można spotkać, na przykład – omawianego ostatnio szczegółowo Marka Borowskiego 😀 …
    No, ale nasi pejsaci panowie w jarmułkach, z Chabad Lubavicz, jakoś WSZĘDZIE i ZAWSZE POMIJANI są w wypowiedziach, jakby ich nie było, p0omimo licznych FOTOGRAFII z zapalania świec chanukowych na Menorze, w polskim Belwederze 🙂
    I pomimo JAWNEGO SPRAWSTWA wszystkiego, co OBECNIE wyczynia się z Polską i z Polakami 🙂 ..

    • Robert B.

     3 sierpnia 2017 at 11:40

     Pierwsze przykazanie każdego „mądrego i przyzwoitego”? „Żydów nie ma”. Nie masz większej zbrodni niż powiedzenie, że „Żydzi są”…

     • Soroka

      3 sierpnia 2017 at 11:59

      Nie wspomniałem o Żydach dlatego, ponieważ Żydzi w Polsce nie występowali w imieniu swojego państwa i nie uprawiali ludobójstwa pod szyldem państwa Izrael.
      Wszelka ich działalność na terenie Polski była akceptowana przez państwo polskie, albo zaborcze.

     • Paweł

      3 sierpnia 2017 at 15:16

      @Soroka

      Kolejny raz dowiodłeś jak nikła jest Twoja wiedza. Żydostwo ma charakter międzynarodowy więc nie próbuj tego zakrywać.

 2. Paweł

  2 sierpnia 2017 at 22:13

  Niemcy są Polsce winni ponad 25 bilionów dolarów. Póki co nic nie zapłacą bo Duda przysięgał na żydowską konstytucję zamiast na Polską z 35 roku.

 3. stan

  2 sierpnia 2017 at 22:16

  Jeżeli uznajemy ciągłość władzy w Polsce, pomimo sfałszowanych wyborów w 1947, to Niemcy mają rację. Władza zrezygnowała i nie pomoże biadolenie, że to za sprawą Sowietów. Obecny okupant naszego kraju nigdy nie podważył tej sukcesji władzy po IIWŚ. Konsekwencje ciągłości władzy odczuwamy i tak już zostanie; mamy przechlapane.

  • Paweł

   2 sierpnia 2017 at 22:53

   Nie uznajemy i tą sprawą zajął się Pan Prezydent Potocki. Każdy kto w imieniu Polski zrzekł się reparacji wojennych zasługuje jedynie na śmierć.

   • Prawniczek

    3 sierpnia 2017 at 06:31

    Skoro nie uznajemy to należy uznać że wszystkie stopnie naukowe, patenty, akty założycielskie firm itd. są nieważne.
    Serio jesteś taki głupi?

    • Paweł

     3 sierpnia 2017 at 09:41

     @prawiczek

     Mylisz się chłopczyku, ale jak sam nick wskazuje niewiele wiesz o życiu. Nie wiem jakim cudem zrodziła się w dziewiczej główce myśl, że byt stopni naukowych, patentów itp. itd. są zależne od obecnej konstytucji. Mało tego, wiele sądów orzeka właśnie na podstawie polskiej Konstytucji z 35 roku, która cały czas obowiązuje. Kto teraz jest głupi?

  • Paweł

   2 sierpnia 2017 at 22:55

   Prezydent Potocki wytoczył proces Dudzie:

   https://www.youtube.com/watch?v=pxSzoJoUng8

 4. Referencial tem estar próximo do seu objeto de estudo, para você
  fazer a aproximação desejada, a pesquisa. http://oldnewton.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=www.mundodamonografia.Com.br%2Fprojeto-de-monografia%2F

 5. Smolensk

  2 sierpnia 2017 at 23:42

  kwestia reperacji wojennych nigdy nie byla zalatwiona,niemce juz zaczynaja mataczyc i mowic o jakiks nazistach????,to chodzi o ufo ludkow chyba?,nie bylo nigdy zadnych nazistow!!!!,byli sa i beda zawsze niemcy albo hitlerowcy ,uzywanie jakiks nazistow jest bezczelna proba wybielania niemcow i zwalanie winy na jakiks nazistow ktorych nikt nie zna,oczywiscie chodzi miliardy miliardow wraz z odsetkami za 70 ostatnich lat!!!!,nie z nami te numery bruner

 6. www.ahoygame.com

  3 sierpnia 2017 at 06:57

  A novidade regra de classificação divide a população brasileira em seis estratos socioeconômicos denominados A, B1, B2, C1, C2 e
  também DE. As estimativas de tamanhos dos estratos para
  2015 estarão disponíveis em meados de dezem- bro. http://www.ahoygame.com/link.php?url=http%3A%2F%2Fwww.mundodamonografia.com.br%2Fprojeto-de-pesquisa-como-escrever%2F

 7. marju73

  3 sierpnia 2017 at 12:44

  Proponuję zapoznać się z ciekawym artykułem Jerzego Roberta Nowaka w czasopiśmie Magna Polonia nr 4 pod tytułem „Rozbić fałszywe mity o historii stosunkòw polsko-żydowskich.Część 1 (do 1864)”.

 8. Czesław

  3 sierpnia 2017 at 12:46

  A tak to opisuje prof.Robert Nowak. Poniżej fragment mojego artykułu „Sprawiedliwi Żydzi ratujący Polaków. http://www.prawica.net/arch/36861
  W 1953 r. zostało zawarte porozumienie pomiędzy kanclerzem Niemiec Konradem Adenauerem a premierem Izraela Dawidem Ben Gurionem w sprawie wypłacenia przez Niemcy ogromnych sum pieniędzy odszkodowań dla Żydów. Z przyznanych przez Niemcy sum na ponad 100 mld dolarów wielką część uzyskało państwo Izrael. Wypłacenie ogromnych odszkodowań przez Niemcy Izraelowi za śmierć milionów Żydów budzi moje zastrzeżenia. Niemcy zgładziły ponad trzy mln. Żydów obywatelstwa polskiego, to czemu nie wypłaciły części tych odszkodowań Polsce?. Mało tego, dziwnym zbiegiem okoliczności w 1953 r., gdy zawarte było porozumienie między Izraelem a Republiką Federalną Niemiec, komunistyczny rząd polski, zdominowany przez Żydów – Bermana i Minca, oficjalnie zrezygnował z jakichkolwiek odszkodowań zarówno od Niemiec zachodnich jak i wschodnich. W wyniku tych porozumień Izrael dostał wielkie pieniądze, a Niemcy uzyskały natychmiastowe maksymalne złagodzenie żydowskich oskarżeń pod ich adresem. Między innymi nazwę „niemieckie obozy zagłady” zastąpiono zwrotem „nazistowskie obozy zagłady”, a bardzo często zastępowano słowami „polskie obozy zagłady”. Zwracał na to uwagę i pisał o tym zjawisku prof. J.R.Nowak ale w Polsce pomijano to milczeniem. Nawet znaczące ośrodki naukowe takie jak np. Uniwersytet Jagielloński na prelekcję zaprosił polakożerczego J.T.Grossa a odmówił spotkania z prof. R.Nowakiem, który przeciwstawia się kłamstwom oczerniającym nas Polaków, podobnie było we Wrocławiu, itd. wynika z tego, że lobby antypolonizmu jest bardzo silne w tej III-ej Rzeczpospolitej, a może jest jeszcze gorzej, może to zwykła głupota i wredność.

 9. Tomasz

  3 sierpnia 2017 at 17:02

  Rządac odszkodowania PRL to był kolonia bolszewicka tak jak wszystkie Państwa Europy Środkowo=Wschodniej w tym NRD .Nie było zjednoczonych Niemiec .Obecne RFN czyli IV Rzesza niemiecka jest spadkobiercą III hitlerowskiej Rzeszy niemieckiej.Polska powinna też domagać się odszkodowania od prawnego następcy Rosji Bolszewickiej Federacji Rosyjskiej .”…W PYŁ I W PROCH ROZPADNIE SIĘ KRZYŻACKA ZAWIERUCHA>…”ROTA MARIA kONOPNICKA

 10. renegeate

  4 sierpnia 2017 at 12:28

  tak wyglądają
  polskie rozliczenia wojenne z Niemcami > http://wiadomosci.onet.pl/kiosk/rzeznik-warszawy-burmistrz-kurortu/z86pp

 11. check out my website

  3 września 2017 at 20:14

  Howdy! I simply wish to give an enormous thumbs up for the nice information you’ve gotten right here on this post. I will be coming back to your weblog for extra soon.
  check out my website http://www.forum.e-mama.pl/viewtopic.php?f=3&t=60411&p=6328929

 12. porn

  4 września 2017 at 19:12

  WONDERFUL Post.thanks for share..more wait .. …

 13. 炒外汇如何开户

  6 września 2017 at 09:59

  That is the suitable blog for anyone who needs to seek out out about this topic. You notice so much its almost exhausting to argue with you (not that I actually would need…HaHa). You definitely put a new spin on a subject thats been written about for years. Great stuff, simply great!

 14. see my website

  6 września 2017 at 21:03

  I’d need to examine with you here. Which isn’t one thing I often do! I get pleasure from studying a publish that may make folks think. Also, thanks for permitting me to remark!

 15. see my website

  6 września 2017 at 21:28

  Hi there! I simply would like to give a huge thumbs up for the nice info you’ve got here on this post. I can be coming back to your blog for more soon.

 16. see my website

  6 września 2017 at 21:51

  Whats up! I just would like to give a huge thumbs up for the nice data you’ve here on this post. I might be coming again to your blog for more soon.

 17. check out my website

  7 września 2017 at 10:28

  Hi there! I just wish to give a huge thumbs up for the nice information you will have right here on this post. I will likely be coming again to your blog for more soon.

 18. see my website

  7 września 2017 at 11:08

  Howdy! I just want to give a huge thumbs up for the great data you’ve got right here on this post. I will likely be coming back to your blog for extra soon.

 19. îöåíêà ÷àñòíîãî äîìà

  7 września 2017 at 12:31

  Would you be interested by exchanging hyperlinks?

 20. very nice put up, i definitely love this web site, keep on it

 21. very good put up, i certainly love this web site, carry on it

 22. Good day! I just would like to give an enormous thumbs up for the good info you may have here on this post. I will probably be coming again to your weblog for extra soon.

 23. instagram takipçi sayısı arttırma

  7 września 2017 at 16:29

  Spot on with this write-up, I actually suppose this website needs far more consideration. I’ll most likely be again to learn much more, thanks for that info.

 24. webcam girl

  14 września 2017 at 11:59

  There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made sure good points in options also.

 25. you have an important blog right here! would you prefer to make some invite posts on my weblog?

 26. best camera backpacks

  19 września 2017 at 23:58

  An fascinating discussion is price comment. I believe that it is best to write extra on this matter, it may not be a taboo topic but usually persons are not sufficient to talk on such topics. To the next. Cheers

 27. Grow lights LED

  20 września 2017 at 14:42

  It is best to participate in a contest for among the best blogs on the web. I’ll advocate this web site!

 28. Best Hyip monitoring website

  20 września 2017 at 22:55

  It’s best to participate in a contest for among the best blogs on the web. I’ll advocate this web site!

 29. free download

  22 września 2017 at 12:10

  It’s arduous to find educated folks on this subject, but you sound like you know what you’re speaking about! Thanks

 30. piano lessons for kids chicago

  22 września 2017 at 17:17

  Spot on with this write-up, I actually assume this website needs way more consideration. I’ll probably be once more to read much more, thanks for that info.

 31. Limo

  23 września 2017 at 14:59

  Your place is valueble for me. Thanks!…

 32. security tutorials

  23 września 2017 at 23:10

  very nice post, i actually love this website, carry on it

 33. instagram follower kaufen

  25 września 2017 at 09:38

  There may be noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain good points in features also.

 34. Cryptocoin Jobs

  25 września 2017 at 11:28

  Oh my goodness! an incredible article dude. Thanks Nonetheless I am experiencing problem with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting equivalent rss problem? Anybody who knows kindly respond. Thnkx

 35. Ronrhip

  26 września 2017 at 08:21

  Cialis E Effetti Collaterali What’S In Fake Accutane Bought Online? Zithromax 1000 Mg Side Effects [url=http://genericcial.com ]cialis[/url] Prix Du Viagra Generique Medicamento Cialis

 36. Movie Love Quotes

  27 września 2017 at 10:50

  Your house is valueble for me. Thanks!…

 37. how to make gemini male fall in love

  27 września 2017 at 12:23

  An fascinating dialogue is worth comment. I believe that it is best to write extra on this matter, it may not be a taboo topic however usually persons are not sufficient to speak on such topics. To the next. Cheers

 38. pre diabetes blood sugar levels mmol

  27 września 2017 at 14:59

  Oh my goodness! a tremendous article dude. Thank you However I’m experiencing concern with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anybody getting an identical rss drawback? Anyone who is aware of kindly respond. Thnkx

 39. chakra unblocking

  27 września 2017 at 16:39

  I was wondering if you ever thought of changing the layout of your website?
  Its very well written; I love what youve got to say. But
  maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.

  Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2 images.
  Maybe you could space it out better?

 40. muladhara mantra

  27 września 2017 at 17:52

  This is the fitting blog for anyone who desires to search out out about this topic. You notice a lot its nearly laborious to argue with you (not that I really would need…HaHa). You undoubtedly put a new spin on a topic thats been written about for years. Nice stuff, just nice!

 41. how to win a guy back fast

  28 września 2017 at 00:12

  Oh my goodness! a tremendous article dude. Thank you Nonetheless I am experiencing situation with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting equivalent rss problem? Anyone who knows kindly respond. Thnkx

 42. make pisces man fall for you

  28 września 2017 at 11:22

  Whats up! I just wish to give an enormous thumbs up for the nice data you have here on this post. I will be coming back to your blog for more soon.

 43. aquarius man love affair

  28 września 2017 at 15:02

  Your home is valueble for me. Thanks!…

 44. virgo man love cancer woman

  28 września 2017 at 17:41

  This actually answered my problem, thanks!

 45. make capricorn happy

  29 września 2017 at 14:35

  Youre so cool! I dont suppose Ive read something like this before. So nice to search out any individual with some authentic ideas on this subject. realy thanks for starting this up. this website is one thing that’s needed on the web, someone with a bit originality. useful job for bringing something new to the internet!

 46. JeffMymn

  1 października 2017 at 04:12

  200 Mg Viagra For Sale [url=http://cialtobuy.com ]buy cialis[/url] Buy Celebrex Uk

 47. Ronrhip

  1 października 2017 at 08:58

  Cialis A Vendre Montreal [url=http://cheapestcial.com ]cialis[/url] Le Viagra En France Canada Pacription Drugs

 48. free iphone porn

  1 października 2017 at 18:12

  The subsequent time I read a weblog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I imply, I do know it was my choice to read, but I actually thought youd have something attention-grabbing to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could repair should you werent too busy on the lookout for attention.

 49. click my link

  1 października 2017 at 23:41

  I’d should verify with you here. Which isn’t something I usually do! I enjoy studying a post that may make folks think. Additionally, thanks for allowing me to remark!

 50. jual view youtube

  2 października 2017 at 07:29

  very nice submit, i definitely love this website, carry on it

 51. bulk sms uae

  2 października 2017 at 14:21

  The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as a lot as this one. I mean, I know it was my option to read, however I really thought youd have one thing fascinating to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could possibly fix should you werent too busy in search of attention.

 52. Hi there! I just would like to give a huge thumbs up for the great information you may have here on this post. I can be coming again to your blog for extra soon.

 53. Bulk sms dubai

  2 października 2017 at 21:48

  Hiya! I simply wish to give an enormous thumbs up for the good data you’ve gotten right here on this post. I shall be coming back to your blog for more soon.

 54. love compatibility natal charts

  3 października 2017 at 14:33

  Youre so cool! I dont suppose Ive read something like this before. So nice to seek out anyone with some unique thoughts on this subject. realy thanks for beginning this up. this web site is one thing that is needed on the web, someone with slightly originality. helpful job for bringing one thing new to the internet!

 55. 1188 satiksme

  4 października 2017 at 00:03

  Oh my goodness! an incredible article dude. Thank you However I am experiencing challenge with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anybody getting similar rss drawback? Anybody who knows kindly respond. Thnkx

 56. Ronrhip

  4 października 2017 at 16:32

  Ou Acheter Cialis Generique Herbal Remedies For Vardenafil Levitra Rezeptfrei Kaufen [url=http://cheapviapills.com]viagra[/url] Cephalexin Dogs Ear Best Meds Online Mastercard Purchase Alli

 57. animated diwali greetings

  6 października 2017 at 08:08

  Your house is valueble for me. Thanks!…

 58. term paper writing service

  6 października 2017 at 15:34

  you’ve an important weblog right here! would you prefer to make some invite posts on my weblog?

 59. Ronrhip

  7 października 2017 at 04:15

  Cialis 10mg Vidal Can I Purchase Acticin Secure Ordering [url=http://cheapvia50mg.com]viagra[/url] Prix Du Viagra 50

 60. Best SEO News

  9 października 2017 at 22:23

  Hey! I simply want to give an enormous thumbs up for the great info you could have right here on this post. I might be coming back to your weblog for more soon.

 61. Ronrhip

  10 października 2017 at 01:05

  Acticin How To Buy Website Shop [url=http://leviprices.com]canadian levitra[/url] Buy Cialis Black Online

 62. Ronrhip

  10 października 2017 at 02:17

  Vendita Viagra Italia Line Safety Of Buying Viagra On Line [url=http://cheapvia100mg.com]viagra[/url] Amoxicillin Gluten Priligy Se Puede Tomar Con Alcohol Amitriptyline No Rx Needed

 63. mattress cleaning london

  10 października 2017 at 17:43

  I’d should check with you here. Which is not one thing I normally do! I enjoy reading a submit that can make folks think. Additionally, thanks for allowing me to remark!

 64. Ronrhip

  13 października 2017 at 22:33

  Se Vende Viagra Madrid Baclofen Acheter En Canada Alternativa Alla Crema Di Propecia [url=http://cheapviapills.com]viagra[/url] Order Now Doryx Vibramycin Fedex Shipping Zentel For Sale

 65. Ivanka trump twitter

  15 października 2017 at 22:46

  very nice publish, i definitely love this web site, keep on it

 66. visite website

  16 października 2017 at 09:14

  Youre so cool! I dont suppose Ive learn something like this before. So nice to search out somebody with some unique thoughts on this subject. realy thank you for beginning this up. this website is one thing that’s needed on the internet, someone with just a little originality. helpful job for bringing one thing new to the web!
  visite website

 67. Ronrhip

  17 października 2017 at 00:57

  Pastillas Cytotec Donde Las Venden Tadalis Sx Soft Viagra Cheap [url=http://cheapvia50mg.com]buy viagra[/url] Direct Provera Secure Ordering In Internet

 68. Ronrhip

  23 października 2017 at 05:00

  Keflex Antibotic For Dogs Cheap Viagra Without A Script [url=http://cheapviapills.com]viagra prescription[/url] Kamagra Oral Jelly Gefahrlich Zithromax Pfizer Suspension Canadian Meds No Prescription

 69. Ronrhip

  25 października 2017 at 15:55

  Legally On Line Progesterone Medication Internet Shop [url=http://levitrial.com]cheap vardenafil 20mg[/url] Comment Durer Plus Longtemps Dans La Chambre Zithromax Is It Penicillin

 70. Ronrhip

  28 października 2017 at 10:12

  Xenical Prix 2012 Propecia En Mujeres [url=http://leviinusa.com]generic levitra 40 mg no prescription[/url] Prix Du Levitra Au Maroc Todo Sobre Kamagra

 71. Ronrhip

  7 listopada 2017 at 12:06

  Buy Zithromax 1.0 Gm Vendita Kamagra France Propecia Hielo [url=http://realviaonline.com]viagra online[/url] Cialis E Diabete

 72. Ronrhip

  10 listopada 2017 at 14:17

  Amoxicillin In Infants Cialis Prices In The United States [url=http://cheapviafast.com]buy viagra[/url] Sun Exposure With Keflex Causes Rash

 73. John Deere Technical Manuals

  28 listopada 2017 at 23:44

  Vouкtes vraiment bien informй et trиs intelligent. Vous avez йcrit quelque chose que les gens puissent comprendre et faire l’objet fascinant pour tout le monde. Je suis sauver ce pour une utilisation future.

 74. Ronrhip

  29 listopada 2017 at 13:22

  Cialis Viagra Meinung Levitra Cuanto Dura En El Cuerpo Buy Amoxicillin In Mexico [url=http://howmuchisvia.com]buy viagra[/url] Products For Longer Lasting Erections Shigru Viaga Canada 411

 75. kitchen gadgets

  2 grudnia 2017 at 15:11

  I¡¦ve learn some good stuff here. Definitely price bookmarking for revisiting. I wonder how much effort you put to create the sort of excellent informative site.

 76. Co To Jest Pozycjonowanie Absolutne

  3 grudnia 2017 at 19:57

  But wanna say that this is very useful , Thanks for taking your time to write this.

 77. Ronrhip

  4 grudnia 2017 at 00:48

  Sex Auf Levitra Amoxicillin 1000mg Bid Keflex Doseage [url=http://viafreetrial.com]viagra[/url] On Line Bentyl Proscar Ot Propecia Accutane Online No Prescription

 78. Fashion

  4 grudnia 2017 at 10:54

  Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to more added agreeable from you! However, how can we communicate?

 79. News

  4 grudnia 2017 at 21:44

  Regards for helping out, superb info. „In case of dissension, never dare to judge till you’ve heard the other side.” by Euripides.

 80. Pozycjonowanie Strony Koszt

  6 grudnia 2017 at 00:58

  You can definitely see your skills within the paintings you write. The world hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to mention how they believe. Always follow your heart. „Until you walk a mile in another man’s moccasins you can’t imagine the smell.” by Robert Byrne.

 81. News

  7 grudnia 2017 at 03:30

  I conceive this web site has some real great information for everyone :D. „Years wrinkle the skin, but to give up enthusiasm wrinkles the soul.” by Samuel Ullman.

 82. Tworzenie Sklepow Online Gorzow

  7 grudnia 2017 at 23:05

  But wanna tell that this is extremely helpful, Thanks for taking your time to write this.

 83. Travel

  12 grudnia 2017 at 08:06

  Hello, i think that i saw you visited my blog thus i came to “return the favor”.I am attempting to find things to enhance my website!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 84. my response

  13 grudnia 2017 at 04:23

  Remarkably significant suggestions you’ll have mentioned, warm regards for adding.

 85. try this site

  13 grudnia 2017 at 09:29

  I’m more than happy to discover this page. I wanted to thank you for ones time due to this wonderful read!! I definitely enjoyed every bit of it and I have you bookmarked to see new information in your web site.

 86. About Business

  13 grudnia 2017 at 13:37

  Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out much. I hope to give something back and help others like you aided me.

 87. check my blog

  13 grudnia 2017 at 19:30

  It really is mostly close to impossible to come across well-educated men or women on this content, fortunately you appear like you are familiar with which you’re preaching about! Cheers

 88. Vacation Packages

  14 grudnia 2017 at 04:11

  Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with a few pics to drive the message home a bit, but other than that, this is excellent blog. An excellent read. I will certainly be back.

 89. Home Improvement

  14 grudnia 2017 at 06:45

  Some really select posts on this site, saved to bookmarks .

 90. Technology Review

  14 grudnia 2017 at 13:50

  I think other site proprietors should take this website as an model, very clean and excellent user friendly style and design, let alone the content. You are an expert in this topic!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra