Felieton

Prezydent Trump podpisał ustawę o sankcjach na Rosję, czy politycy PO połkną języki?

1. Wczoraj prezydent Stanów Zjednoczonych podpisał ustawę ,wcześniej uchwaloną przez Izbę Reprezentantów i Senat, wprowadzającą dodatkowe sankcje na Koreę Północną, Iran i Rosję.

 

To błyskawiczne podpisanie ustawy o sankcjach między innymi na Rosję, stawia w trudnej sytuacji licznych krytyków prezydenta Trumpa w USA, oskarżanego od wielu miesięcy o pro rosyjskość ale także polityków opozycji w Polsce, w tym szczególnie tych z Platformy, którzy w swoich publicznych wypowiedziach sugerowali, że jest wręcz agentem Moskwy.

Mimo tego, że od pierwszego dnia prezydentury Trump, był niezwykle twardy wobec Rosji, te oskarżenia były podtrzymywane, ba nawet słynne przemówienie na Placu Krasińskich w Warszawie niewiele zmieniło w tej retoryce.

Teraz chyba politykom Platformy przyjdzie połknąć języki, bo po tym co się stało wczoraj trudno podtrzymywać pogląd, że Trump jak Obama jest gotowy układać się z Rosją, kosztem interesów krajów Europy Środkowo – Wschodniej.

2. Przypomnijmy, że zgodnie z tą ustawą między innymi „USA mają nadal przeciwstawiać się Nord Stream 2 ze względu na jego szkodliwe konsekwencje dla bezpieczeństwa energetycznego UE, rozwoju rynku gazu w Europie Środkowej i Wschodniej oraz reform gazowych na Ukrainie”.

Ponadto według tej ustawy USA „mają pomagać Ukrainie i sojusznikom Stanów Zjednoczonych w Europie w zmniejszeniu swojej zależności od zasobów energetycznych Rosji, zwłaszcza gazu, które rząd Federacji Rosyjskiej używa jako broni do zastraszania innych państw i wpływania na nie”.

Ustawa pozwala także prezydentowi USA na nałożenie sankcji na firmy, które zainwestują co najmniej 1 mln USD w budowę eksportowych rurociągów z Rosji lub będą świadczyć usługi (także transferu technologii), na rzecz takich inwestycji o wartości ponad 5 mln USD rocznie.

Uderza ona w 5 koncernów energetycznych z Europy Zachodniej (ENGIE, OMV, Royal Dutch Shell, Uniper, Wintershall), które zgodnie ze swoimi zapowiedziami chcą sfinansować połowę kosztów budowy Nord Stream 2.

Te właśnie koncerny postanowiły do końca 2020 roku pożyczyć Gazpromowi po 950 mln USD na budowę Nord Stream 2, a ostatnio zdecydowały się przedłużyć okres spłaty tych pożyczek do roku 2035.

3. Nord Stream 2 jest, więc przede wszystkim przedsięwzięciem politycznym rozsadzającym europejską politykę energetyczną, a nie jak twierdzą Rosja i Niemcy ekonomicznym, co potwierdza także porównanie kosztów jego realizacji wynoszących ok. 10 mld euro z kosztami modernizacji ukraińskiej sieci przesyłowej szacowanymi na 5 mld euro.

Dobrze więc się stało, że USA tak zdecydowanie poszerzając dotychczasowe sankcje na Rosję, objęły nimi także firmy zagraniczne, które uczestniczą w rozbudowie rosyjskiej infrastruktury gazowej, być może będzie to wystarczające ostrzeżenie, aby w tym politycznym przedsięwzięciu nie uczestniczyły.

Wygląda na to, że to nie Unia Europejska obroni kraje Europy Środkowo-Wschodniej, przed rosyjską dominacją gazową, a właśnie USA pod przewodnictwem prezydenta Donalda Trumpa.

Ba, tuż po ogłoszeniu decyzji przez administrację amerykańską głos zabrał przewodniczący Komisji Europejskiej Jean Claude Juncker i zapowiedział, „że jeżeli będzie to konieczne to odpowiemy na sankcje USA wobec Rosji”.

Juncker mówił wprawdzie o zagrożonych interesach gospodarczych UE przez amerykańskie sankcje, ale od dawna jest już jasne, że chodzi o pilnowanie przez KE głównie niemieckich interesów.

 

Zbigniew Kuźmiuk

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

9 komentarzy

9 Komentarzy

 1. Robert B.

  3 sierpnia 2017 at 10:58

  Od zachodu sankcje, od wschodu współpraca z powodu Korei Północnej. A strategia PiS-u? Merdać ogonkiem i być na każde zawołanie ZA DARMO… To znaczy, my za darmo… Kuźmiuk za melasę z milionów ze złej Brukseli, do której regularnie jeździ maczać swojego świętoszkowatego ryja…

 2. Janusz

  3 sierpnia 2017 at 11:32

  Ty Kuźmiuk jesteś nie tylko idiotą, ale idiotą szkodliwym społecznie, ponieważ przez swą durnotę mącisz ludziom w głowach. Nie rozumiesz, że amerykańskie sankcje uderzają w Polskę i całą Europę, torują także syjonistom, których załganą marionetką jest Trump, drogę do wojny z Rosją, w której twoje dzieci, jeśli je masz i nie spie.dolisz przez Zaleszczyki, będą robiły za mięso armatnie.

 3. myślę sobie że

  3 sierpnia 2017 at 11:38

  Przecież Tramp tylko wykonuje rozkazy lobby militarno-neokonserwatywnego z USA.
  No i Izraela (Iran).

  A to że chcą nam i Europie wcisnąć droższy gaz łupkowy, to powinna badać prokuratura.
  Bo czym innym dewersyfikacja dostawców gazy (czyli głównie m9żliwość zakupu z innych źródeł), a czym innnym zawieranie wieloletniego kontraktu na 2 razy droższy gaz amerykański o rosyjskiego.
  Którego cena i tak jest wysoka. Tak nam „załatwił” niejaki Pawlak.

 4. myślę sobie że

  3 sierpnia 2017 at 11:41

  Polska mogła mieć nowy rosyjski gazociąg na swym terytorium, ale interesy Ukrainy były ważniejsze.
  A teraz wielki raban o pominięciu Polski po dnie Bałtyku…

 5. Myszkin

  3 sierpnia 2017 at 14:07

  Kuzmik to typowy sowicie opłacany pożyteczny idiota. Te sankcje daja USA możliwośc dyktowania kto od kogo może surowce kupować, albo interesy robić. Poza tym pozwala USA wytavczać procesy u siebie przeciw firmom europejskim i doić je nakładając na nie duże kary finansowe. Poza tym, fakt, że PIS trzyma w tajemnicy ile będzie płacił USA za gaz łupkowy, oznacza, ze o wiele więcej niż Rosji. Czyli za psychopatyczną rusofobię debili z PIS będzie płacił polski obywatel.

 6. Paweł

  3 sierpnia 2017 at 15:27

  Kuźmiuk to strasznie nachalny typ.

 7. Kowalski

  3 sierpnia 2017 at 16:28

  sankcje na kacapow i inne terorystyczne kraje, to miod na moje serducho,strach pomyslec co to by bylo gdyby iluminaci z clintonowa wygrali w usa,cale szczescie ze dobry Bog uratowal chrzescijan na tej planecie,dlatego narodzilismy sie od nowa!!!,teraz swiat o wartisciach chrzescijanskich musi zwalczyc obca terorystyczna cywilizacje lewactwa i gender w kazdej odmianie,usa z presydentem trampem musi odzyskac z powrotem hegemonie swiatowa nad lewactwem i krajami azjatyckimi skrajnie niebezpiecznymi dla swiata chrzescijanskiego,nalezy sie tez modlic o nawrocenie dla swiata oraz papieza franciszka na katolicyzm wraz z calym patologicznym watykanem ktorzy nas sprzedali za srebniki obcym cywilizacja wrogim chrzescijanstwu

  • myślę sobie że

   3 sierpnia 2017 at 20:40

   Ależ pan naiwny…

 8. Kazimierz S

  3 sierpnia 2017 at 21:08

  Lepiej się tak tym USA nie przechwalać, bo teraz jest Trump, a później nie wiadomo i PiS może wyjść na tym sojuszu jak na ostatnim z Wlk.Bryt. w EU. Co do Ukrainy…. : proszę się nie kompromitować, a jeżeli ktoś już naprawdę nie wie „dlaczego?” – to ujmijmy to tak: Ukraina ma ostatnio złą prasę nad Wisłą, więc obecnie lepiej z nią nie pozować do fotografii, bo sondaże mogą spaść ;).

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra