Z zagranicy

Relacja z obchodów 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – Chicago

Relacja z obchodów 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – Chicago. Uroczystość zorganizowana przez Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Koło Chicago odbyła się 30 lipca pod Pomnikiem Polskiego Żołnierza w kwaterze kombatanckiej cmentarza Maryhill w Niles.

 

 

 

 

Obchody rozpoczęły się od wprowadzenia pocztów sztandarowych i dźwięku powstańczej syreny punktualnie o 17.00, nawiązując do godziny „W”. Gdy syrena umilkła, wspólnie z uczestnikami uroczystości, odśpiewaliśmy Hymn Narodowy.

 

Prowadzący uroczystość Marcin Stępień przywitał wszystkich zebranych, w szczególności powstańców i weteranów II wojny światowej, oraz Konsula Generalnego, wszystkie organizacje polonijne i poczty sztandarowe biorące udział w obchodach. Następnie odprawiona została Msza św. w intencji powstańców, którą sprawował ks. Marcin Zasada, nasz kapelan. Homilia, którą wygłosił obfitowała w odniesienia do polskiej historii, naszej niezłomności i heroizmu.

 

Po nabożeństwie Arkadiusz Cimoch odczytał Apel Poległych.

 

W dalszej części obchodów wygłoszone zostały przemówienia. Jako pierwszy głos zabrał por. Filip Ożarowski „Mietlica”, żołnierz 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, który walczył m.in. przeciwko bandom UPA i czerni w obronie polskiej ludności na Wołyniu. Następnie głos zabrał Roman Bucoń, komendant 1. Okręgu Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej. Ostatnim przemawiającym był Arkadiusz Cimoch. Najpierw odczytał dwa autorskie wiersze, o tematyce patriotycznej, a następnie w imieniu Koła Chicago ZŻNSZ i wszystkich zebranych podziękował weteranom i powstańcom za ich bohaterskie czyny, odwagę oraz trud włożony w obronę suwerenności naszej Ojczyzny. Przypomniał on olbrzymi wkład formacji NSZ w Powstanie Warszawskie oraz to, że NSZ, podobnie jak całe podziemie niepodległościowe, złożyły ogromną daninę krwi na ołtarzu walki o niepodległość.

 

Weterani, którzy uświetnili tę uroczystość to m.in.: por. Tadeusz Terlikowski, por. Wacław Wierzbicki, por. Filip Ożarowski, por. Zbigniew Krzyżewski, Krystyna Kołacińska i Zofia Barczyk.

 

Obchody zwieńczono złożeniem kwiatów i wieńców pod pomnikiem.

 

Cześć i chwała Bohaterom!!!

 

Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Koło Chicago

http://nszchicago.com/

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

3 komentarze

3 Komentarzy

 1. Danka

  4 sierpnia 2017 at 19:22

  Dziekujemy! Czesc i Chwala Bohaterom!
  Jeszcze Polska nie zginela!
  Czy oni tez wspominaja jedna z najwazniejszych piesni, ktora im towarzyszyl od godzinyW? Chodzi o Warszawianke:” Oto dzis dzien krwi i chwaly,oby dniem wskrzeszenia byl! W tecze Frankow Orzel Bialy, patrzac lot swoj w niebo wzbil.A nadzieja podniecany, wola do nasz gornyh stron:” Powstan Polsko! Zrzuc kajdany! Dzis Twoj triumf albo zgon! Hej, kto Polak….;)!”
  Tak spiewali Powstancy blisko 100 lat po Powstancach Listopadowych. Dopiero inny Sierpien okazal sie zwycieski -1980 r, nasze czasy..Jednak krotko to trwalo, ale …ciemiezca poluzowac musial, sam sie prosil…

 2. Danka

  4 sierpnia 2017 at 19:32

  „Zyj swobodo!Polsko zyj!” Sami, ginac,tak spiewali…
  https://youtu.be/bb_ZQdATeog

 3. Danka

  5 sierpnia 2017 at 10:07

  A gdzie Gielpiny etc? Od piatku po 16.00 fajrant? Moze na intensywnej terapii p9 tak burzliwych samozaoraniach w tej ich wojnie psychologicznej? Moze bardziej psychiatrycznej;)
  Prawy, nie macie na Android archiwum Felietony i nie wiem, co tam dalej w temacie Red.Iwony Galinskiej pt:” Czy warto sie bic o Polske”, czy podobnie …Szkoda.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra