Ciekawe spotkania patriotyczne na najbliższy tydzień od 5 do 11 sierpnia

Uroczystości w 153 rocznicę stracenia Dyktatora Powstania Styczniowego Romualda Traugutta wraz z członkami Rządu Narodowego. Spotkanie z prof. Markiem Janem Chodakiewiczem „Międzymorze jako element polityki historycznej”. „Lublin Czyta Dmowskiego”. Miesięcznica smoleńska. Polska anarchia czy obca przemoc? – wykład prof. Zofii Zielińskiej.

Sobota 5 sierpnia

Warszawa

Uroczystości w 153 rocznicę stracenia Dyktatora Powstania Styczniowego Romualda Traugutta wraz z członkami Rządu Narodowego: Rafałem Krajewskim, Józefem Toczyskim, Romanem Żulińskim i Janem Jeziorańskim.

16.50 wystawienie warty honorowej pod Krzyżem Traugutta

17.00 Msza polowa na Stokach Fortu Legionów(ul. Sanguszki/Zakroczymska)

18.00 Apel Poległych i złożenie wieńców

Traugutt został aresztowany przez rosyjską policję nocą z 10 na 11 kwietnia 1864 roku, wydany przez Artura Goldmana. Przetrzymywany na Pawiaku, a później w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej. Próbowano wydobyć z niego informacje, jednak Traugutt nie wydał nikogo. W czasie jednego z przesłuchań miał wypowiedzieć słynne zdanie: „Idea narodowości jest tak potężną i czyni tak wielkie postępy w Europie, że ją nic nie pokona”

19 lipca Audytoriat Polowy wydał wyrok. Traugutt został zdegradowany i skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano przez powieszenie w okolicy Cytadeli Warszawskiej 5 sierpnia 1864 w obecnym Parku Traugutta koło Fortu Legionów o 10 rano. Wraz z nim stracono Rafała Krajewskiego, Józefa Toczyskiego, Romana Żulińskiego i Jana Jeziorańskiego.

Niedziela 6 sierpnia

Poniedziałek 7 sierpnia

Warszawa

Spotkanie z prof. Markiem Janem Chodakiewiczem „Międzymorze jako element polityki historycznej”

17.30

Centrum Edukacyjne IPN ul. Marszałkowska 21/25

Dyskusję poprowadzi dr Tomasz Sommer.

Prof. Marek Jan Chodakiewicz jest historykiem, tytuł doktora zdobył na Columbia University. Od 2003 r. jest profesorem historii w The Institute of World Politics w Waszyngtonie. W kwietniu 2005 został przez prezydenta Busha powołany do amerykańskiej Rady Pamięci Holokaustu, a od 2008 r. jest kierownikiem Katedry Studiów Polskich im. Tadeusza Kościuszki (The Kosciuszko Chair of Polish Studies). W 2016 r. wydał książkę „Międzymorze” – pracę spinająca przeszłość, teraźniejszość i przyszłość obszarów pomiędzy Bałtykiem a Morzem Czarnym, na których od tysiąclecia rozgrywa się historia Polski i Polaków oraz innych państw i narodów, z którymi współżyliśmy i współżyjemy. Był konsultantem przemówienia prezydenta USA Donalda Trumpa, wygłoszonego podczas jego wizyty w Polsce w lipcu 2017 r.

Wtorek 8 sierpnia

Środa 9 sierpnia

Lublin

„Lublin Czyta Dmowskiego”

16.30

Przed Kościół Świętego Ducha na Krakowskim Przedmieściu 1

„Lublin Czyta Dmowskiego” jest akcją zainicjowaną 3 lata temu przez Brygadę Lubelską Obozu Narodowo Radykalnego. Celem tej akcji jest promowanie postaci i myśli Romana Dmowskiego.

Co roku, 9 sierpnia całe środowisko narodowe będzie się spotykać w centrum Lublina, aby w ten sposób uczcić rocznicę urodzin Romana Dmowskiego. Przedstawiciele organizacji narodowych z całej Lubelszczyzny będą czytać fragmenty publicystyki Dmowskiego.

Czwartek 10 sierpnia

Warszawa

Miesięcznica smoleńska

8.00 – W kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca, sąsiadującym z Pałacem Prezydenckim

Msza Św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej, odprawiana z inicjatywy Klubu Parlamentarnego PiS.

8.41 – złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przed Pałacem Prezydenckim.

19:00 – w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela rozpocznie się kolejna comiesięczna Msza Św. w intencji ś.p. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, jego ś.p. małżonki Marii Kaczyńskiej oraz wszystkich ofiar tragedii narodowej pod Smoleńskiem.

20:00 – Tradycyjnie marsz pamięci pod Pałac Prezydencki, gdzie zostaną złożone kwiaty oraz zapalone znicze. Marsz zakłócać będą Obywatele RP

Warszawa

Polska anarchia czy obca przemoc? – wykład prof. Zofii Zielińskiej

18:00 – 23:00

Cafe Jurta, Park Kępa Potocka

Organizator Studencki Klub Myśli Politycznej im. Romana Dmowskiego

Zapraszamy na kolejny z letnich, leżakowych wykładów historycznych organizowanych przez SKMP w Cafe Jurta.

Podczas kolejnego spotkania, tym razem poświęconego czasom nowożytnym, o przyczynach upadku Rzeczpospolitej Obojga Narodów, zastanawiając się zarówno nad kwestiami wewnętrznymi jak i zewnętrznymi opowie prof. dr hab. Zofia Zielińska, wykładowca Instytutu Historycznego UW, specjalista od historii Polski w XVIII w.

Serdecznie zapraszamy wszystkich, których interesuje fenomen rozkładu i upadku wielkiego, potężnego państwa jakim była w swoim czasie Rzeczpospolita Obojga Narodów.

Piątek 11 sierpnia

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra