Wydarzenie

Ciekawe spotkania patriotyczne na najbliższy tydzień od 5 do 11 sierpnia

Uroczystości w 153 rocznicę stracenia Dyktatora Powstania Styczniowego Romualda Traugutta wraz z członkami Rządu Narodowego. Spotkanie z prof. Markiem Janem Chodakiewiczem „Międzymorze jako element polityki historycznej”. „Lublin Czyta Dmowskiego”. Miesięcznica smoleńska. Polska anarchia czy obca przemoc? – wykład prof. Zofii Zielińskiej.

Sobota 5 sierpnia

Warszawa

Uroczystości w 153 rocznicę stracenia Dyktatora Powstania Styczniowego Romualda Traugutta wraz z członkami Rządu Narodowego: Rafałem Krajewskim, Józefem Toczyskim, Romanem Żulińskim i Janem Jeziorańskim.

16.50 wystawienie warty honorowej pod Krzyżem Traugutta

17.00 Msza polowa na Stokach Fortu Legionów(ul. Sanguszki/Zakroczymska)

18.00 Apel Poległych i złożenie wieńców

Traugutt został aresztowany przez rosyjską policję nocą z 10 na 11 kwietnia 1864 roku, wydany przez Artura Goldmana. Przetrzymywany na Pawiaku, a później w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej. Próbowano wydobyć z niego informacje, jednak Traugutt nie wydał nikogo. W czasie jednego z przesłuchań miał wypowiedzieć słynne zdanie: „Idea narodowości jest tak potężną i czyni tak wielkie postępy w Europie, że ją nic nie pokona”

19 lipca Audytoriat Polowy wydał wyrok. Traugutt został zdegradowany i skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano przez powieszenie w okolicy Cytadeli Warszawskiej 5 sierpnia 1864 w obecnym Parku Traugutta koło Fortu Legionów o 10 rano. Wraz z nim stracono Rafała Krajewskiego, Józefa Toczyskiego, Romana Żulińskiego i Jana Jeziorańskiego.

Niedziela 6 sierpnia

Poniedziałek 7 sierpnia

Warszawa

Spotkanie z prof. Markiem Janem Chodakiewiczem „Międzymorze jako element polityki historycznej”

17.30

Centrum Edukacyjne IPN ul. Marszałkowska 21/25

Dyskusję poprowadzi dr Tomasz Sommer.

Prof. Marek Jan Chodakiewicz jest historykiem, tytuł doktora zdobył na Columbia University. Od 2003 r. jest profesorem historii w The Institute of World Politics w Waszyngtonie. W kwietniu 2005 został przez prezydenta Busha powołany do amerykańskiej Rady Pamięci Holokaustu, a od 2008 r. jest kierownikiem Katedry Studiów Polskich im. Tadeusza Kościuszki (The Kosciuszko Chair of Polish Studies). W 2016 r. wydał książkę „Międzymorze” – pracę spinająca przeszłość, teraźniejszość i przyszłość obszarów pomiędzy Bałtykiem a Morzem Czarnym, na których od tysiąclecia rozgrywa się historia Polski i Polaków oraz innych państw i narodów, z którymi współżyliśmy i współżyjemy. Był konsultantem przemówienia prezydenta USA Donalda Trumpa, wygłoszonego podczas jego wizyty w Polsce w lipcu 2017 r.

Wtorek 8 sierpnia

Środa 9 sierpnia

Lublin

„Lublin Czyta Dmowskiego”

16.30

Przed Kościół Świętego Ducha na Krakowskim Przedmieściu 1

„Lublin Czyta Dmowskiego” jest akcją zainicjowaną 3 lata temu przez Brygadę Lubelską Obozu Narodowo Radykalnego. Celem tej akcji jest promowanie postaci i myśli Romana Dmowskiego.

Co roku, 9 sierpnia całe środowisko narodowe będzie się spotykać w centrum Lublina, aby w ten sposób uczcić rocznicę urodzin Romana Dmowskiego. Przedstawiciele organizacji narodowych z całej Lubelszczyzny będą czytać fragmenty publicystyki Dmowskiego.

Czwartek 10 sierpnia

Warszawa

Miesięcznica smoleńska

8.00 – W kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca, sąsiadującym z Pałacem Prezydenckim

Msza Św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej, odprawiana z inicjatywy Klubu Parlamentarnego PiS.

8.41 – złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przed Pałacem Prezydenckim.

19:00 – w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela rozpocznie się kolejna comiesięczna Msza Św. w intencji ś.p. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, jego ś.p. małżonki Marii Kaczyńskiej oraz wszystkich ofiar tragedii narodowej pod Smoleńskiem.

20:00 – Tradycyjnie marsz pamięci pod Pałac Prezydencki, gdzie zostaną złożone kwiaty oraz zapalone znicze. Marsz zakłócać będą Obywatele RP

Warszawa

Polska anarchia czy obca przemoc? – wykład prof. Zofii Zielińskiej

18:00 – 23:00

Cafe Jurta, Park Kępa Potocka

Organizator Studencki Klub Myśli Politycznej im. Romana Dmowskiego

Zapraszamy na kolejny z letnich, leżakowych wykładów historycznych organizowanych przez SKMP w Cafe Jurta.

Podczas kolejnego spotkania, tym razem poświęconego czasom nowożytnym, o przyczynach upadku Rzeczpospolitej Obojga Narodów, zastanawiając się zarówno nad kwestiami wewnętrznymi jak i zewnętrznymi opowie prof. dr hab. Zofia Zielińska, wykładowca Instytutu Historycznego UW, specjalista od historii Polski w XVIII w.

Serdecznie zapraszamy wszystkich, których interesuje fenomen rozkładu i upadku wielkiego, potężnego państwa jakim była w swoim czasie Rzeczpospolita Obojga Narodów.

Piątek 11 sierpnia

Jan Bodakowski

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra