Kultura i historia

Bł. Tadeusz Dulny – ofiarny kleryk

Alumn IV roku seminarium we Włocławku. Aresztowany na samym początku okupacji, w grudniu 1940 r. trafił do KL Dachau. W obozie służył pomocą współwięźniom oraz dzielił się skromnym posiłkiem, nierzadko rezygnując z niego całkowicie na rzecz innych.

Tadeusz Dulny przyszedł na świat 8 sierpnia 1914 r. w Krzczonowicach pod Ostrowcem Świętokrzyskim w wielodzietnej rodzinie. Dorastał w klimacie modlitwy, szacunku wobec drugiego człowieka i pracowitości.

Uczył się w gimnazjum im. Chreptowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim, w którym w 1935 r. zdał maturę. W tym samym roku wstąpił do Seminarium Duchownego we Włocławku, gdzie był jednym ze 120 alumnów. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej przyjął dwa niższe święcenia.

7 listopada 1939 r., wraz z innymi klerykami i profesorami seminarium, został aresztowany przez gestapo. W styczniu 1940 r. wywieziono go z włocławskiego więzienia do obozu przejściowego w Lądzie.

W sierpniu 1940 r. trafił do obozu koncentracyjnego Sachsenhausen, a stamtąd w grudniu tego samego roku do Dachau. W obozie należał do tajnej kilkudziesięcioosobowej grupy, której członkowie starali się wzajemnie umacniać duchowo poprzez wspólne modlitwy.

Czerpiąc siłę z modlitwy, młody alumn służył pomocą współwięźniom, szczególnie starszym i schorowanym, starając się wyręczać ich w obozowych obowiązkach. Potrafił oddać słabszym swoją głodową porcję jedzenia lub otrzymaną z domu paczkę.

W sytuacji nieludzkiego poniżenia i pracy ponad siły, przy nieustannym zagrożeniu życia, nie utracił pogody ducha i optymizmu, wspierając swą postawą współwięźniów.

Ofiarny kleryk umarł z głodu 7 sierpnia 1942 r. w obozowym rewirze, jego ciało spalono w krematorium.

Papież Jan Paweł II beatyfikował alumna Tadeusza Dulnego w czerwcu 1999 r. w grupie 108 polskich męczenników.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

14 komentarzy

14 Komentarzy

 1. Pingback: obat sipilis dan kecing nanah

 2. Pingback: Obat Wasir Ambeien Herbal di Jayawijaya

 3. Pingback: Mencegah Kondiloma

 4. Age Calculator

  12 listopada 2017 at 14:45

  Voyance par mail tirage tarots gratuits en ligne

 5. Pingback: obat kutil kelamin di apotik

 6. Pingback: obat kutil kelamin wanita}

 7. Pingback: Gambar Kutil Kelamin Yang Baru Tumbuh

 8. Pingback: Gejala Penyakit Kutil Kelamin Pada Wanita

 9. Pingback: Cara Menghilangkan Virus Kutil Kelamin DiKota Kupang

 10. Pingback: obat wasir paling bagus

 11. Pingback: Obat kutil kelamin

 12. Pingback: Kutil Kecil Di Klamin

 13. Pingback: kemaluan pria gatal

 14. Pingback: http://bit.ly/2F9Q03R

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra