Z kraju

Trzej Czeczeni wreszcie skazani za terroryzm przez sąd w Białymstoku

Sąd Okręgowy w Białymstoku skazał trzech Czeczenów na kary po 2 lata i jeden miesiąc więzienia.  Uznając ich za winnych wspierania działalności terrorystycznej na Kaukazie. Jedną osobę uniewinnił.

Prokuratura postawiła im zarzuty działania od maja do października 2014 r. w zorganizowanej grupie przestępczej. ,Grupa przestępcza zgromadziła środki w wysokości 9 tys. euro na potrzeby działań o charakterze terrorystycznym, prowadzonych przez tzw. Państwo Islamskie (IS). Wśród innych zarzutów były – organizowanie i kupowanie sprzętu paramilitarnego oraz rekrutowanie ochotników na świętą wojnę, czyli dżihad. W sprawie pojawił się również wątek leczenia w Polsce czeczeńskiego terrorysty rannego w walkach w Syrii po stronie państwa islamskiego. Oskarżeni nie przyznali się do zarzutów.

Sędzia Sławomir Cilulko uzasadniając wyrok mówił – Sprawa wielowątkowa, skomplikowana pod względem nie tylko faktycznym, ale i prawnym. Rozpatrywane były wyłącznie kwestie prawne, a nie polityczne. Krytyki tzw. fundamentalizmu islamskiego (…) nie należy utożsamiać absolutnie z negowaniem zasad wiary wyznawców islamu, czy też krytyką tego wyznania. Czym innym jest fundamentalizm islamski, a czym innym islam, jako religia. (…) Zarzuty z aktu oskarżenia potwierdziły się jedynie w części. W mojej ocenie, nie było dowodów, iż oskarżonym chodziło o wspieranie tzw. Państwa Islamskiego, ale również nie potwierdziła się linia obrony, jakoby chodziło o działalność niepodległościową Czeczenów, do tego nie związaną z Emiratem Kaukaskim. Skazani działali – wraz z innymi osobami – w ramach zorganizowanej grupy przestępczej. Kary zostały orzeczone w dolnym wymiarze. Wzięto pod uwagę m.in. to, że oskarżeni złożyli wyjaśnienia, które pomogły sądowi dojść do prawdy, zwłaszcza gdy trzeba było doprecyzować treść podsłuchanych rozmów.

Wyrok nie jest prawomocny. Obrońcy zapowiedzieli apelacje do wyroków skazujących. Prokuratura, która chciała dla całej czwórki oskarżonych kar więzienia, chce z oceną wyroku i decyzją o ewentualnych apelacjach, poczekać do czasu zapoznania się z pisemnym uzasadnieniem poniedziałkowego orzeczenia białostockiego sądu okręgowego.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

4 komentarze

4 Komentarzy

 1. adina

  7 sierpnia 2017 at 23:26

  jeżeli udowodniono im terroryzm to należy im przywiązać pas shachida i wysadzić, w czym problem? oto przykład:
  http://wawel.neon24.pl/post/138820,polskie-no-go-czeczeni-i-import-nieterrorystycznego-islamu
  2 lata to jakaś kpina z nas Polaków frajerów! Córki i zony obrońców niech zamieszkają razem np. w Górze Kalwarii k/Warszawy z tymi których tak dzielnie bronili.

 2. jan

  8 sierpnia 2017 at 10:42

  Mam nadzieje ze po odsiedzeniu wyroku w całości zostaną wydaleni z Polski razem z rodzinami To bedzie przykład dla innych

 3. Johnie

  10 sierpnia 2017 at 01:30

  By yourself should in direction of be a component of a contest for a single of the optimum top quality internet websites upon the web. I’m relocating towards advise this web site!

 4. Lorelei Hirschhorn

  10 sierpnia 2017 at 09:53

  Its like you learn my mind! You appear to understand a lot about this, such as you wrote the book in it or something. I feel that you could do with some p.c.percent to drive the message home a bit, however other than that, that is excellent blog. A fantastic read. I will certainly be back.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra