Z kraju

Trzej Czeczeni wreszcie skazani za terroryzm przez sąd w Białymstoku

Sąd Okręgowy w Białymstoku skazał trzech Czeczenów na kary po 2 lata i jeden miesiąc więzienia.  Uznając ich za winnych wspierania działalności terrorystycznej na Kaukazie. Jedną osobę uniewinnił.

Prokuratura postawiła im zarzuty działania od maja do października 2014 r. w zorganizowanej grupie przestępczej. ,Grupa przestępcza zgromadziła środki w wysokości 9 tys. euro na potrzeby działań o charakterze terrorystycznym, prowadzonych przez tzw. Państwo Islamskie (IS). Wśród innych zarzutów były – organizowanie i kupowanie sprzętu paramilitarnego oraz rekrutowanie ochotników na świętą wojnę, czyli dżihad. W sprawie pojawił się również wątek leczenia w Polsce czeczeńskiego terrorysty rannego w walkach w Syrii po stronie państwa islamskiego. Oskarżeni nie przyznali się do zarzutów.

Sędzia Sławomir Cilulko uzasadniając wyrok mówił – Sprawa wielowątkowa, skomplikowana pod względem nie tylko faktycznym, ale i prawnym. Rozpatrywane były wyłącznie kwestie prawne, a nie polityczne. Krytyki tzw. fundamentalizmu islamskiego (…) nie należy utożsamiać absolutnie z negowaniem zasad wiary wyznawców islamu, czy też krytyką tego wyznania. Czym innym jest fundamentalizm islamski, a czym innym islam, jako religia. (…) Zarzuty z aktu oskarżenia potwierdziły się jedynie w części. W mojej ocenie, nie było dowodów, iż oskarżonym chodziło o wspieranie tzw. Państwa Islamskiego, ale również nie potwierdziła się linia obrony, jakoby chodziło o działalność niepodległościową Czeczenów, do tego nie związaną z Emiratem Kaukaskim. Skazani działali – wraz z innymi osobami – w ramach zorganizowanej grupy przestępczej. Kary zostały orzeczone w dolnym wymiarze. Wzięto pod uwagę m.in. to, że oskarżeni złożyli wyjaśnienia, które pomogły sądowi dojść do prawdy, zwłaszcza gdy trzeba było doprecyzować treść podsłuchanych rozmów.

Wyrok nie jest prawomocny. Obrońcy zapowiedzieli apelacje do wyroków skazujących. Prokuratura, która chciała dla całej czwórki oskarżonych kar więzienia, chce z oceną wyroku i decyzją o ewentualnych apelacjach, poczekać do czasu zapoznania się z pisemnym uzasadnieniem poniedziałkowego orzeczenia białostockiego sądu okręgowego.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

67 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra