Z kraju

Blamaż KNF. Decyzja z czasów PO będzie kosztować 2 mld zł!

Ponad 2 mld złotych zapłaci Skarb Państwa, a w rzeczywistości my wszyscy, za niezrozumiałą i jak się okazało po latach błędną decyzję Komisji Nadzoru Finansowego, która w 2014 roku, jeszcze za rządów PO „wywłaszczyła” Fundusz Inwestycyjny Abris.

Sprawa zbulwersowała przed trzema laty środowisko finansowe, ale swój finał znalazła niedawno, kiedy to Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie podzielił racje funduszu uznając jego roszczenia wobec państwa.

Przypomnijmy, o co poszło. Otóż KNF kierowana wówczas przez Andrzeja Jakubiaka, wysokiego urzędnika PO nakazała Abrisowi w dosyć dziwnych okolicznościach zbycie posiadanych przez ten fundusz akcji FM Banku, uzasadniając decyzję personalnymi roszadami w kierownictwie banku.

Komisji nie spodobały się niekonsultowane z nią zmiany na fotelu prezesa oraz w zarządzie banku. W urzędniczej nowomowie nazywało sie to „niewypełnieniem zobowiązań inwestorskich wobec KNF”.

Fundusz posiadane akcje FM Banku sprzedał i jak stwierdzili jego przedstawiciele sporo stracił na tym interesie, bowiem wziął za akcje mniej niż były one wtedy warte, a do tego planował ich zbycie na giełdzie w drodze IPO dopiero w 2018 r. licząc, że na papierach tych dobrze zarobi. Decyzja KNF pokrzyżowała jednak te plany i choć została po odwołaniu się Abrisu formalnie cofnięta to było już za późno, bo fundusz akcji się już pozbył.

Ówczesny szef KNF Andrzej Jakubiak to wysoki urzędnik PO, który będąc wiceprezydentem Warszawy sprawował pieczę nad stołecznym biurem gospodarowania nieruchomościami, którym to do momentu wybuchu głośnej afery reprywatyzacyjnej kierował Marcin Bajko. Od początku obecnego roku Jakubiak jest dyrektorem w mBanku należącym do niemieckiego Commerzbanku. Broni się, iż w sprawie funduszu dziś postąpiłby tak samo jak 3 lata temu, a decyzja zapadła w szerszym gronie osób.

Wyrok sztokholmskiego trybunału nie pozostawia jednak złudzeń kto miał rację w całej sprawie i za ten blamaż, jak to zwykle w państwie polskim bywa – nie zapłacą urzędnicy, ale także my wszyscy będziemy musieli się do tego „interesu” dołożyć.

Robert Wyrostkiewicz

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

93 komentarze

93 Komentarzy

  1. reverse phone number

    6 listopada 2017 at 21:48

    Inspiring story there. What happened after? Good luck!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra