Z kraju

Absurdalne działania prokuratury. Czy UPA jest w Polsce pod ochroną?

Reduta Dobrego Imienia otoczyła opieką prawną Roberta D. oskarżonego o nawoływanie do nienawiści polegającym na przyklejeniu na samochód obywateli Ukrainy nalepek „UPA-Ukraińscy Mordercy” oraz o posiadanie 4 nalepek z wizerunkiem Stefana Bandery, które to nalepki zdaniem prokuratury nawołują do nienawiści (art. 256 kk) oraz znieważają poszczególne osoby, z powodu ich przynależności narodowej (art. 257 kk).

Absurdalność prokuratorskich zarzutów obnaża chociażby poniższa część uzasadnienia:

Gdyby przyjąć, że hasło informujące o tym, że UPA to mordercy Polaków, jest nawoływaniem do nienawiści, oskarżonym powinni być również internauci redagujący Wikipedię (redaktorzy Wikipedii), gdyż w samym tylko wpisie dotyczącym UPA wskazują, że Armia ta jest odpowiedzialna za „ludobójstwo” Polaków. Nie należy również zapominać o całej masie historyków, których prokurator również powinien postawić w stan oskarżenia wobec stwierdzeń, że UPA mordowała Polaków.
(…)
W jednym z wyroków Trybunał Konstytucyjny dość krytycznie odniósł się do kwalifikowania przez prokuratorów (jako „nawoływanie do nienawiści”) działań polegających m.in. na: naklejaniu nalepek i plakatów z symboliką faszystowską, kolportażu ulotek, trzymaniu flagi faszystowskiej, okrzyki „Ku-Klux-Klan”, wypowiedziach pochwalających faszyzm, malowaniu na elewacjach budynków nazw i symboli organizacji neofaszystowskich i rasistowskich, bez dogłębnej analizy tych zachowań. Trybunał wskazał bowiem, że nie badano (w postępowania prokuratorskich) czy czyny oskarżonych mieszczą się w granicach wolności słowa chronionej przez Konstytucję i umowy międzynarodowe wiążące Polskę, a ma to niezwykle istotne znaczenie.
(…)
Na marginesie należy wskazać, że Trybunał zaakcentował tutaj również ważną i kontrowersyjną kwestię – wypowiedzi antysemickie, stwierdzając, że nazwanie innej osoby „Żydem” nie jest zniewagą. Podobnie jak nazwanie kogoś Ukraińcem, Polakiem, Rosjaninem czy Niemcem – co, z uwagi na oczywistość zagadnienia, nie wymaga szerszego uzasadnienia.
(…)
Wizerunek człowieka jako nawoływanie do nienawiści
Kompletnym nieporozumieniem jest zarzut, że wizerunek Stefana Bandery nawołuje do nienawiści. Porównując sytuację do wizerunku Hitlera – czy prezentowanie wizerunku Hitlera nawołuje do nienawiści wobec Żydów czy wobec Niemców? I co jeśli wizerunek Hitlera jest przekreślony? Czy to oznacza propagowanie haseł nazistowskich czy wręcz przeciwnie?
(…)
Trudno uznać, że informacja „UPA – Ukraińscy mordercy” jest nawoływaniem do nienawiści. Warto by prokuratura również określiła czy jest to nawoływanie do nienawiści wobec członków UPA czy wobec wszystkich Ukraińców, zakładając przy tym jednocześnie, że każdy Ukrainiec jest/był członkiem UPA. Analiza ulotki powinna być pierwszą rzeczą zbadaną przez prokuratora, z uwzględnieniem nie tylko historii, ale przede wszystkim wolności słowa i prawa do prezentowania swoich poglądów. Wnioskujemy o umorzenie postępowania.
Będziemy informować o kolejnych etapach sprawy, którą z ramienia Reduty Dobrego Imienia prowadzi mecenas Monika Brzozowska-Pasieka.

Pozdrawiamy,
Zespół Reduty Dobrego Imienia

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

24 komentarze

24 Komentarzy

 1. Pankrac

  8 sierpnia 2017 at 13:16

  POPIS Polskę przesrał, tak po prostu.

 2. jojo

  8 sierpnia 2017 at 13:27

  nic dodać nic ująć…! PiS to w większości polskojęzyczni występujący pod zmienionymi nazwiskami…A co takich można sie spodziewać? ! Wystarczy wspomnieć co zrobili dla 74-rocznicy Ludobójstwa na Wołyniu i Polsce Południowo-Wschodniej..Popatrzeć jaka postawę ma wobec Kresowian Andrzej Duda..pożal się Boże prezydent RP….O całej reszcie oddanych ministrów i działaczy nie wspominając….

  • pidzio

   8 sierpnia 2017 at 13:43

   Koniecznie proszę przeczytajcie wpis ze strony prof Jerzy Robert Nowak bloog z dnia 7 sierpnia o haniebnym postępowaniu prezydenta pana A.Dudy.
   Zachęcajcie wszystkich do przeczytania powyższego abyśmy my Polacy już nigdy nie głosowali na tą osobę!!!

  • Adam

   11 sierpnia 2017 at 17:27

   Owszem, PIS ma swoje małe grzeszki w sprawie Kresowian. Ale PO ma grzeszki podniesione co najmniej do potęgi trzeciej.To w końcu kto uchwalił uchwałę o ludobójstwie na Wołyniu? PO chwaliło potworka słownego o „znamionach ludobójstwa”. W końcu to w PO posłem był ukrainiec Sycz którego ojciec był zbrodniarzem UPA skazanym przez polski sąd na karę śmierci. To Kaczyński powiedział Poroszence że Ukraina z Banderą nie wejdzie do UE.Natomiast w PO jest
   szereg Ukraińców z Siemoniakiem na czele.

   • Paweł

    12 sierpnia 2017 at 23:38

    Grzechy PiS w sprawie Kresowian wołają o pomstę do nieba. To co Kaczyński mówi jest warte tyle co nic. Chyba nikt nie udzielił upadlinie takiego wsparcia jak PiS z Kaczyńskim i Dudą na czele.

 3. jacek

  8 sierpnia 2017 at 13:27

  Głoszenie prawdy nie jest przestępstwem.UPA to okrutni,mordercy,zbrodniarze i zwyrodnialcy,a Bandera to ludobójca i bandyta.Głoszenie prawdy o zbrodniach UPA jest naszym obowiązkiem,a nie nawoływaniem do nienawiści.To zbrodnicza ideologia ukraińskiego szowinizmu nawołuje do nienawiści i zbrodni.

 4. solozzp

  8 sierpnia 2017 at 13:56

  Oczywiście, że żaden sąd tego człowieka nie skaże chyba, że będzie się chciał ośmieszyć. Chodzi jednak o to, żeby zniechęcić Polaków do przypominania o ukraińskim ludobójstwie, nazizmie i zezwierzęceniu. Wywołać obawę, że mówiąc prawdę o ukraińcach można narazić się na nieprzyjemności. Warto też zbadać jak nazywa się ów prokurator bądź na czyje zlecenie działał.

 5. Slawomir Tomasz Roch

  8 sierpnia 2017 at 14:34

  Goraco dziekuje ks. Tadeuszowi Isakowicz – Zaleski za sluszne naglosnienie tej sprawy, a Reducie Dobrego Imienia za wziecie w obrone Roberta D. Naturalnie Rober D. jest absolutnie niwinny. Naklejenie jakiejs ulotki, jesli nie niszczy samochodu i nie obraza wlasciciela nie wyrzadza zadnej szkody. Ta prawda o ludobojstwie na Wolyniu i Kresach oraz o zbrodniarzach z OUN-UPA na Ukrainie nie jest zadna tajemnica. To sa fakty! Wizerunek zbrodniarza Bandery na szybkie ukrainskiego samochodu rowniez nie rani, gdyz tenze jest na Ukrainie obwolany przeciez bohaterem.

 6. Wojciech

  8 sierpnia 2017 at 14:54

  No cóż ciemnota głosuje ciągle na popis to nich nie narzeka .Wszak marszałek niby naszego sejmu kuchciński umawiał w Truskawcu się z synem upowskiego bandyty na rozmowy .

 7. Soplica

  8 sierpnia 2017 at 16:03

  Poprawność polityczna …

 8. Kowalski

  8 sierpnia 2017 at 16:20

  widzac skale zamachu na suwerenosc Polski,to nie tylko banderowcy z UPA sa pod ochrona,takze hitlerowcy i ich komanda SS oraz stalinowcy zbrodniarze z NKWD,wszyscy lidobojcy sa dzisiaj chronieni przez niewidzialna reke iluminatow i sponsorowani przez nich,oficjalna smierć hitlera jest tez stekiem bzdur i klamstwem,bylismy od konca wojny karmieni samymi kłamstwami,ktos zadbal o to zeby tak bylo,a na klamstwie nic nie zbudujemy konstruktywnego

 9. PolishPolackski

  8 sierpnia 2017 at 16:20

  Nóż się sam otwiera widząc, co się dzieje i jak Polacy są gnojeni u siebie za mówienie głośno o tym, co nas boli.

  Kurwa mać

 10. Bogusław Maśliński

  8 sierpnia 2017 at 16:30

  PiS to wypadkowa wszystkich rządów od układu zdrady w Magdalence.
  Jak wszyscy, fałszują statystyki, broniom nadzwyczajnej kasty, przestępczej prokuratury.
  Co innego w propagandzie co innego w życiu. Po wojskowemu, co dziesiątemu dąć w dupę będą jeść z ręki

 11. ROMAN

  8 sierpnia 2017 at 17:31

  Mordercy z Ukrainy przyznać sie przeprosic Polske mordowaliscie Polaków ale jak zwykle je pis jest ślepy i tak samo zdradziecki jak PO tezeba ypieprzyc obie partie i wybrac Polaków nie farbowanych lisów

 12. tomek

  8 sierpnia 2017 at 20:27

  ubywatele dali głos nic tylko pis jest winny

 13. mir

  8 sierpnia 2017 at 21:08

  Bandera na Ukrainie jest bohaterem, oficjalnie. Do tego ustanowili kary za podważanie „bohaterstwa” ludobójców z UPA.
  Ale to na UPAinie. Zawsze można by zamknąć granice i postawić jednostki wojskowe + NATOwskie w pobliżu.
  Niestety jednak, to co robią rządy PO-PiS to zgroza. Sprowadzili 2 miliony banderowskich Ukrów, co jest działaniem antypolskim, może kiedyś zostaną za to rozliczeni. W międzyczasie jednak gnębią Polaków za prawdę historyczną…

 14. jaro7

  8 sierpnia 2017 at 21:51

  Przecież PiS i PO trzykrotnie BLOKOWALI uchwałę Kukiz15 o penalizacji za propagowanie banderyzmu,czyli uważaja ci renegaci ze promować wolno!!!!!!!!! A polskie barany nadal głosują na te partie.

 15. luka

  9 sierpnia 2017 at 03:24

  nalezy zadac pytanie PO-PIS na czyje zyczenie sciagaja do Polski coraz to wiecej ukraincow, niezadko probanderowskich, rzad PIS udaje glupiego , I zdaje sobie sprawe jak probanderowcy w przyszlosci urosna w sile , jakie bezpodstawne roszczenia beda miec w stosunku do Polski.jezeli PIS nie uchwali ustawy ktora bedzie mowila jasno ze UON-UPA to zbrodnicza ideologja, rowne bedzie zdradzie narodu polskiego.

 16. Damian

  9 sierpnia 2017 at 09:29

  Trzeba przyznać,że PIS wykonuje karkołomne działania.Włażenie w d. Ukraińcom jest po prosu ohydne.Sprowadzenie do kraju 2 miliony potencjalnych banderowców jest skandalem.
  Nie ma się co specjalnie dziwić.Wielu członków rządu ma ukraińskie korzenie.Wolą ukraiński nacjonalizm,niż polski patriotyzm.Przykładem jest Duda,człowiek jak o nim mówi p. redaktor Michalkiewicz człowiek wyciągnięty z kapelusza.
  Duda to się już nigdy nie uda.

 17. Danka

  9 sierpnia 2017 at 16:45

  A AK-owcy z „Malego Sabotazu” to tez wzywali do nienawisci? Cos sie komus …..Moze czasy?

 18. Danka

  9 sierpnia 2017 at 16:50

  http://www.kamienie-na-szaniec.klp.pl/a-9715-3html
  /…/przeprowadził akcję przeciwko niemieckim sklepom wędliniarskim, w którym zakupy mogli robić wyłącznie Niemcy. Akcję przeprowadzili wspólnie Zośka i Rudy. Zaopatrzyli się w samozatrzaskujące się kłódki i próbówki gazowe, i w sobotnie południe zbliżyli się do sklepu Wohlfartha na Nowym Świecie. Zośka zapalił lont, wszedł do sklepu i położył próbówkę na ladzie. Potem szybko wycofał się, a Rudy zamknął drzwi sklepu na kłódkę, uniemożliwiając tym samym Niemcom ucieczkę.

  Kolejną akcją Małego Sabotażu było zrywanie hitlerowskich flag, w której szczególnym bohaterstwem wykazał się Alek, ściągający flagi z budynków przy najbardziej ruchliwych ulicach. To właśnie on zerwał flagę z gmachu PKO na rogu ulic Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej.

  Działania Małego Sabotażu obejmowały także akcje, których celem była manifestacja barw narodowych z okazji polskich świąt narodowych. W dniach 3 maja i 11 listopada chłopcy przygotowywali akcje uliczne, malując białą i czerwoną kredą barwy narodowe na murach i rozwieszając biało-czerwone chorągiewki w różnych miejscach. Z okazji Trzeciego Maja zakupili białe i czerwone płótno i uszyli z niego szerokie na kilkadziesiąt centymetrów i długie na kilka metrów flagi, które zamierzali zawiesić na drutach tramwajowych i latarniach. Zespołami, skierowanymi do wywieszania sztandarów, dowodzili Alek i Rudy. O świcie chłopcy wyruszyli w miasto. Grupa Alka zarzucała flagi na przewody za pomocą sznurka i przymocowanego do niego kamienia. Rudy natomiast zdobył klucz do opuszczania latarni, dorobił kilka zapasowych i rozdał je swoim kolegom. Wieczorem przed Trzecim Maja przymocowali do latarń zrolowane chorągwie, przysłonięte czarnym papierem, które następnie rozwijali za pomocą przywiązanego do nich sznurka. Z kolei w dniu 11 listopada Mały Sabotaż zorganizował akcję wypisywania na murach, płotach i chodnikach hasła „Polska zwycięży!”.

  W czerwcu 1942 roku Mały Sabotaż przeprowadził akcję ostemplowania tysiąca egzemplarzy „Nowego Kuriera Warszawskiego” wielkimi stemplami z symbolem kotwicy – znakiem Polski Walczącej oraz z życzeniami imieninowymi dla Władysława Sikorskiego i Władysława Raczkiewicza. Akcja ta miała na celu zamanifestowanie łączności okupowanej Polski z rządem na emigracji.

 19. johnie

  12 sierpnia 2017 at 13:00

  „Czy UPA jest w Polsce pod ochroną ?..”
  Chyba WIDAĆ, że jak najbardziej ? 🙂

 20. Paweł

  12 sierpnia 2017 at 23:36

  Cóż, czego spodziewać się po III erpe ukraińsko żydowskiej? Z naciskiem na to drugie.

  • Mieczysław S.Kazimierzak

   14 sierpnia 2017 at 23:59

   Można to określić jako efekt procesu od ŻYDOBOLSZEWIZMU,który przejął w działaniu rosyjski rasizm,do ŻYDOBANDERYZMU,który zintensyfikował militaryzacje handlu wojna i pokojem w ramach trwającej WOJNY O PIENIĄDZ.Song Hongbing opisując tą wojnę pokazał jak doskonali się sztukę wywoływania kryzysów,aby na nich zarabiać.
   Michael Jones to autor : WPŁYW ŻYDOWSKIEGO REWOLUCJONIZMU NA HISTORIĘ ŚWIATA.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra