Felieton

Artyści ruszają do walki z kaczyzmem

Wszyscy artyści to prostytutki – wyśpiewywał swego czasu Kazik Staszewski i co ciekawe, słowa te na artystach większego wrażenia nie wywarły. Nic więc dziwnego, że duża ich część zamiast w teatrach i na scenach, szuka zatrudnienia na ulicach miast.

Profesja ta staje się wśród artystów coraz bardziej popularna i aż chciałoby się spytać, jakie za nią idą gaże i apanaże, że lgną do niej niczym muchy do guana. Lgną tak mocno i namiętnie, że właśnie powstaje kolejna zrzeszająca artystów organizacja, której zadaniem będzie wyrażanie sprzeciwu wobec zachodzących w Polsce zmian. Inicjatywę promuje grupa związana z „Kulturą Niepodległą” oraz organizacją ,,Obywatele Kultury”, którzy ostatnio wysłali list do prezydenta Andrzeja Dudy.

Swoją drogą gaże i apanaże mogą nie być głównym determinantem wściekłego wycia w obronie peowskich (nie)porządków i postkomunistycznych układów. Warto by bowiem zestawić nazwiska protestujących ze znajdującymi się w archiwach teczkami współpracowników komunistycznej bezpieki – wówczas wiele motywacji mogłoby stać się jasnymi.

Ale wracając do antypisowskiego czynu zbrojnego karnych oddziałów aktorów, muzyków i celebrytów, tak dzielnie maszerujących nie tak znowu dawno w geście poparcia dla mordowania najbardziej niewinnych istot, jakimi są dzieci w łonach matek, należy przypuszczać, iż jest on inspirowany przez te same środowiska, a może nawet te same portfele… I wcale nie jest wykluczone, iż owi artyści odgrywają właśnie role swojego życia. Tym dla nich samych donioślejsze, że zatracają powoli, o ile już nie zatracili, poczucia gdzie kończy się gra, a zaczyna rzeczywistość…

A może jest odwrotnie? Może to rzeczywistość stała się dla nich sztuką, którą sami postanowili współtworzyć? Taka „rewolucja artystów”, bo przecież nie artystyczna, skoro brak w niej cech kluczowych dla prawdziwej sztuki.

Ludzie kultury i nauki otrzymali ostatnio na skrzynkę mejlową wiadomość, zawierającą manifest ideologiczny i listę z podpisami przedstawicieli środowisk twórczych związanych z oporem przeciwko rządom PiS. Aż dziw bierze, że nie ogłosili go 22 lipca – byłoby wówczas co świętować… Jednocześnie wysyłający proszą o nieupublicznianie informacji o inicjatywie ,,Kultury Niepodleglej”. Dlaczego? Może dlatego, iż boją się, że zbiorą zbyt małą liczbę kolegów po fachu i zamiast „wielkiej rewolucji artystów” będzie „wielka klapa”?

Niemniej plan mają szeroko zakrojony: od 2 września organizowane mają być wykłady, odczyty, wieczory autorskie, happeningi i wystawy. Należy się domyślać, że te ostatnie będą nawiązywały w swojej istocie do socrealistycznej propagandy przez sztukę, czego dowody oglądamy teraz w muzeum w Kozłówce. I tak na froncie będzie zapewne gipsowe popiersie Ewy – metr w głąb – Kopacz, za nim – wyrzeźbiona w drewnie figura Grzegorza Schetyny (otwartą pozostaje kwestia, czy z wydłużonym od kłamstwa nosem, czy po cięciach politpoprawnej cenzury), kawałek paznokcia Stefana Niesiołowskiego, który wyrwał nieuważnie atakując imć Jarosława – relikwia, obok której żaden zwolennik opozycji totalnej przejść obojętnie nie może. Znajdzie się zapewne również poczesne miejsce dla kornika-drukarza, na którego plecach PO usiłowała przypomnieć o swoim istnieniu, tyle że będą musieli uważać, aby przypadkiem nie zaopiekował się on figurą Schetyny, bo z wystawy pozostaną wióry (dosłownie).

Co do happeningów, to już sobie wyobrażam Maję Ostaszewską robiącą polityczny striptease. Albo Krystynę Jandę desperacko szukającą miotły, na której mogłaby wznieść się ponad polityczną rzeczywistość. Czeka nas naprawdę gorący wrzesień, w którym niejeden symbol Polski, patriotyzmu i wiary zostanie zapewne sprofanowany. Wszystko w ramach walki z kaczyzmem.

 

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

15 komentarzy

15 Komentarzy

 1. Soroka

  8 sierpnia 2017 at 15:09

  No cóż! Naród kukułczy, założony w okupowanej przez ruskiego okupanta Polsce, dla unicestwienia narodu polskiego, wobec groźby podniesienia się z półtrupia narodu polskiego, zaczyna się miotać!
  Przy okazji widać dobrze, kto do tego narodu kukułczego należy.

  • Wrzosmina

   9 sierpnia 2017 at 12:52

   @Soroka –

   chyba przesadzasz, że te hordy z kukułczego miotu nazywasz pięknym mianem NARÓD?!
   NARÓD ma swoją historię,wartości, literaturę, przodków i ich groby…..NARÓD JEST WSPÓLNOTĄ! Nie nazywaj nigdy gromady cyników i egoistów NARODEM! Nie uszlachetniaj band!

   • Soroka

    13 sierpnia 2017 at 12:04

    Narody są różne! Barbarzyńskie też. Chociaż zgadzam się, że słowo „banda” bardziej by pasowało.

 2. Pankrac

  8 sierpnia 2017 at 15:50

  Dobrze się dzieje. Magdalenkę albo szlag trafi, albo nic z Polski nie będzie. Albo PiS przestanie umawiać się z prostytutkami (upa, bratnia pomoc, rzeczpospolita przyjaciół, itp.) i zacznie myśleć polską głową, albo niech go diabli wezmą.

 3. kindys

  8 sierpnia 2017 at 15:59

  Kim jesteś że wolno ci oceniać i opluwać innych ?
  Sam oczywiście masz pewność że twoje korzenie pochodzą wprost o Bolesława Chrobrego, gratuluję

  • Protest - Antka

   9 sierpnia 2017 at 12:46

   @kindys
   gratuluję umiejętności manipulacji i fałszu: >oceniać i opluwać< – do jednego wora wrzuciłeś dwie sprzeczne rzeczywistości, żeby ogłupić czytelnika Twoich pseudo mądrości….obrzydliwość!
   Nie spadnij z tych szczudeł na które wlazłeś, żeby odtrąbić swoje głupie pytanie: KIM JESTEŚ, ŻE…?! CZŁOWIEKIEM JESTEM!
   KAŻDY człowiek po to ma rozum, żeby z niego korzystać tzn. widzieć,oceniać, nazywać i oddzielać dobro od zła!
   Jeśli DOSTRZEGANIE problemu nazywasz OPLUWANIEM – to jesteś zwykły oszust intelektualny i żadnej dyskusji prowadzić z Tobą nie ma sensu!

 4. kindys

  8 sierpnia 2017 at 16:02

  Mój post dotyczy wypowiedzi @soroka

 5. Kowalski

  8 sierpnia 2017 at 16:10

  oczywiscie w tle pewnie i fundacja Batorego????,ciekawe dlaczego nikt jeszcze nie wystawil listu gonczego za soroszem?,ten patologiczny maniak za duzo zlego juz zrobil na swiecie i jest nietykalny?,on tez namascil na prezydenta USA bojownika al kaidy Obame,ktory przez dwie kadencje razem z Clintonowa niszczyli prestiz i potege militarna USA w swiecie a beneficjetami calej ten sytuacji byly Chiny,Korea polnocna i Rosja putinowska,czyli kraje terorystyczne i dyktatorskie,czy za nimi stoja iluminaci?

 6. Przemo1

  8 sierpnia 2017 at 16:26

  Warszawskie towarzystwo wzajemnej adoracji znane z hasła”CAŁE ŻYCIE RYJ W(dotowanym)KORYCIE”ma zaszczyt zaprosić na występy trup ulicznych komediantów/za wsparcie dziękujemy/

  • mikolaj

   10 sierpnia 2017 at 12:22

   bardzo dobrze napisane

 7. abc

  8 sierpnia 2017 at 18:14

  Ten nadzwyczajny pociąg tzw. „artystów” do ulicznych komedii to skutek, a nie przyczyna.
  Badając sprawę należałoby zacząć od źródeł, tj. z czego i przez kogo te wszystkie „grupy” i „organizacje” są finansowane.

 8. Satyr

  8 sierpnia 2017 at 18:43

  Aniu, a ty tak masujesz rowa pazernym pisuarom za darmo, czy w czynie społecznym?

  • Satyr

   8 sierpnia 2017 at 18:46

   ERRATA, hi, hi,hie,hie. OCZYWISCIE pytanie czy ci Aniu płacą za te twoje wypocinki, czy pisujesz je z miłości do Jarusława.

  • Jj

   8 sierpnia 2017 at 21:10

   Twoja wypowiedź to dno(obrażasz a Sorosowe kasa leci właśnie do takich jak ty) .Niestety na razie mamy do wyboru lizodupków amerykańskich przymykających oko na banderoze ,albo koalicję włazidupków jewropejskich ,komuszków lewackich genderów,którzy oprócz tego że kochają banderoze to uwielbiają śniadych ubogacaczy.Prawica tak rozdrobniona że progu nie przekroczy potrzebuje zjednoczenia.Więc popieranie PiS (nie bez graniczne) jest w interesie naszego kraju.

 9. Soroka

  9 sierpnia 2017 at 10:09

  Pani Anno! Proszę się nie przejmować śmierdzącymi bzdetami ruskiego pomiotu!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra