Z zagranicy

Wzięli od rządu USA 80 mln za tortury, a teraz staną przed sądem!

Dwóch psychologów, którzy pomagali CIA w stworzeniu programu przesłuchań po 11 września 2001 roku stanie we wrześniu przed sądem za promowanie stosowania tortur.

Sędziowie federalni ze stanu Waszyngton wydali polecenie wszczęcia postępowania sądowego w imieniu trzech byłych zatrzymanych. Odrzucili oni wysiłki zmierzające do wyciszenia sprawy i zapobiegli pełnemu wysłuchaniu.

Wniosek o wszczęcie procesu złożył Amerykański Związek Wolności Obywatelskich (ACLU) w imieniu byłych zatrzymanych i będzie on pierwszym dotyczącym programu tortur jak podtapianie, głodzenie i wiązanie łańcuchami więźniów w wyjątkowo niewygodnych pozycjach.

Wcześniejsze wysiłki mające na celu wymierzenie sprawiedliwości zostały ukrócone przez rząd pod pretekstem konieczności ochrony wrażliwych danych wywiadu.

Psycholodzy James Mitchell i Bruce Jessen, który zostali zwerbowani przez CIA w 2002 w celu zaprojektowania sposobu przesłuchiwania podejrzanych o terroryzm więźniów, pojmanych m.in. w Afganistanie i pomagania w owych przesłuchaniach, są głównymi podejrzanymi w sprawie. Otrzymali oni za swoją pracę bagatela 80 mln dolarów.

Prawnicy ACLU utrzymują, że zarówno Jessen, jak i Mitchell byli odpowiedzialni za nielegalne torturowanie Sulejmana Abdullaha Salina z Tanzanii, Mohameda Ahmeda Ben Souda z Libii i Afgańczyka Gula Rahmana.

Pierwsi dwaj zostali później, po latach w więzieniu, uwolnieni, podczas gdy Rahman zmarł z powodu hipotermii w więzieniu CIA w listopadzie 2002 roku po dwóch tygodniach brutalnych tortur.

– To historyczny dzień dla naszych klientów oraz wszystkich, którzy ponoszą odpowiedzialność za tortury – powiedział reprezentujący ACLU prawnik Dror Ladin w specjalnie wydanym oświadczeniu.

– Decyzja sądu oznacza, że po raz pierwszy osoby odpowiedzialne za brutalny i bezprawny program tortur CIA poniosą prawną odpowiedzialność za to, co uczyniły. Nasi klienci bardzo długo czekali na sprawiedliwość – dodał.

Postawieni w stan oskarżenia psycholodzy przekonywali, że nie ponoszą odpowiedzialności za wszystkie działania CIA w zakresie przesłuchiwania więźniów i nie mają nic wspólnego z przesłuchaniami wymienionych wyżej pojmanych, jednakże sąd odrzucił te tłumaczenia. Podobnie zresztą odrzucił argumentację, że decyzja o użyciu takich technik została podjęta przez CIA a zaakceptowana przez Departament Sprawiedliwości, zatem nie można obarczać odpowiedzialnością psychologów.

Źródło: Press TV

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

5 komentarzy

5 Komentarzy

 1. panMarek

  8 sierpnia 2017 at 21:20

  A kiedy Miller i Kwaśniewski staną za Kiejkuty?
  Kto wziął od CIA 10 000 000 $ i gdzie forsę schował?
  Dalej obowiązuje: my nie ruszamy waszych – wy nie ruszacie naszych?

 2. anonim

  9 sierpnia 2017 at 03:04

  dorznac ta lewacka watache ktora wymysla takie glupoty,tych trzech koziojebow wyslac na humanitarny zastrzyk eutanazji,z terorystami nikt normalny nie bedzie rozmawial

 3. Art

  9 sierpnia 2017 at 03:55

  @panMarek
  $15 mln.
  Przy podziale pokłócili się i stąd ich wzajemna nienawiść.Również o konta szwajcarskie była kłótnia,ale główną pulę zgarnął Kwaśniewski.Miał większe wsparcie korzennych.Oczywiście obaj rzezimieszkowie powinni siedzieć,wcześniej oddawszy zagrabione.

 4. z-k

  9 sierpnia 2017 at 18:52

  a nasze kiejkuty stare wzięli tylko 15 mln. za wynajęcie całego ośrodka

 5. Filip S

  10 sierpnia 2017 at 21:53

  Oho, widzę że jankeska bezpieczniacka wierchuszka znalazła już wygodnych Kozłów ofiarnych. W rzeczywistości to ówczesne szefostwo CIA i poszczególni oficerowie zaangażowani w sprawę ponoszą główną odpowiedzialność za tortury. Ten proces jest jakąś farsą, to tak jakby za przestępstwa np. z użyciem broni palnej karać producentów lub sprzedawców tego typu narzędzi zbrodni.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra