Z zagranicy

Wzięli od rządu USA 80 mln za tortury, a teraz staną przed sądem!

Dwóch psychologów, którzy pomagali CIA w stworzeniu programu przesłuchań po 11 września 2001 roku stanie we wrześniu przed sądem za promowanie stosowania tortur.

Sędziowie federalni ze stanu Waszyngton wydali polecenie wszczęcia postępowania sądowego w imieniu trzech byłych zatrzymanych. Odrzucili oni wysiłki zmierzające do wyciszenia sprawy i zapobiegli pełnemu wysłuchaniu.

Wniosek o wszczęcie procesu złożył Amerykański Związek Wolności Obywatelskich (ACLU) w imieniu byłych zatrzymanych i będzie on pierwszym dotyczącym programu tortur jak podtapianie, głodzenie i wiązanie łańcuchami więźniów w wyjątkowo niewygodnych pozycjach.

Wcześniejsze wysiłki mające na celu wymierzenie sprawiedliwości zostały ukrócone przez rząd pod pretekstem konieczności ochrony wrażliwych danych wywiadu.

Psycholodzy James Mitchell i Bruce Jessen, który zostali zwerbowani przez CIA w 2002 w celu zaprojektowania sposobu przesłuchiwania podejrzanych o terroryzm więźniów, pojmanych m.in. w Afganistanie i pomagania w owych przesłuchaniach, są głównymi podejrzanymi w sprawie. Otrzymali oni za swoją pracę bagatela 80 mln dolarów.

Prawnicy ACLU utrzymują, że zarówno Jessen, jak i Mitchell byli odpowiedzialni za nielegalne torturowanie Sulejmana Abdullaha Salina z Tanzanii, Mohameda Ahmeda Ben Souda z Libii i Afgańczyka Gula Rahmana.

Pierwsi dwaj zostali później, po latach w więzieniu, uwolnieni, podczas gdy Rahman zmarł z powodu hipotermii w więzieniu CIA w listopadzie 2002 roku po dwóch tygodniach brutalnych tortur.

– To historyczny dzień dla naszych klientów oraz wszystkich, którzy ponoszą odpowiedzialność za tortury – powiedział reprezentujący ACLU prawnik Dror Ladin w specjalnie wydanym oświadczeniu.

– Decyzja sądu oznacza, że po raz pierwszy osoby odpowiedzialne za brutalny i bezprawny program tortur CIA poniosą prawną odpowiedzialność za to, co uczyniły. Nasi klienci bardzo długo czekali na sprawiedliwość – dodał.

Postawieni w stan oskarżenia psycholodzy przekonywali, że nie ponoszą odpowiedzialności za wszystkie działania CIA w zakresie przesłuchiwania więźniów i nie mają nic wspólnego z przesłuchaniami wymienionych wyżej pojmanych, jednakże sąd odrzucił te tłumaczenia. Podobnie zresztą odrzucił argumentację, że decyzja o użyciu takich technik została podjęta przez CIA a zaakceptowana przez Departament Sprawiedliwości, zatem nie można obarczać odpowiedzialnością psychologów.

Źródło: Press TV

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

101 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra