Z zagranicy

Zachodni producenci szykanują konsumentów dawnego Bloku Wschodniego

Co najmniej jedna trzecia zachodnich produktów znajdujących się na półkach sklepów na Węgrzech zasadniczo różni się składem od takich samych sprzedawanych na Zachodzie. Badania produktów przeprowadzono na zlecenie ministra rolnictwa Sándora Fazekasa. Ich wyniki resort podał we wtorek.

Na 39 przebadanych a sprzedawanych na Węgrzech produktów, identycznie oznaczonych jak te sprzedawane na Zachodzie, jedna trzecia miała inny skład niż na Zachodzie. Różnice odnotowano w produktach spożywanych głównie w lecie, co w ocenie resortu rolnictwa Węgier dowodzi istnienia podwójnych standardów w obrębie Unii Europejskiej. Narodowe Biuro ds. Bezpieczeństwa Łańcucha Żywieniowego (Nébih) przebadało 23 opakowane produkty do grilla, osiem rodzajów napojów alkoholowych oraz świeże soki i osiem rodzajów warzyw i owoców.

Lista składników produktów pakowanych wykazała różnice w przypadku czterech produktów żywnościowych i dwóch rodzajów napojów alkoholowych. Testy szczegółowe wykazały znaczące różnice w przypadku pięciu pakowanych produktów mimo tego że wykazywały na etykietach identyczne składniki jak te sprzedawane na Zachodzie.

Wszystkie warzywa i owoce spełniały obowiązujące standardy, ale znaczące różnice odnotowano w przypadku grzybów sprzedawanych na Węgrzech i w krajach Europy Zachodniej.

W marcu tego roku Nébih przetestował 68 porównywalnych produktów z terenu Węgier i Austrii. 18 z nich wykazywało różnice. Wówczas jednak narodowa federacja spożywców odrzuciła w specjalnie wydanym oświadczeniu sugestie, że różnice te wskazują na dyskryminację węgierskich konsumentów.

Sprawa różnic w składzie produktów stała się obiektem zainteresowania państw Grupy Wyszehradzkiej – szefowie rządów państw w niej zrzeszonych, również będących obiektem dyskryminacji zachodnich koncernów, dali autoryzację premierowi Słowacji Robertowi Fico, aby omówił z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckerem zażalenia dotyczące jakości produktów żywnościowych w obrębie Unii Europejskiej dystrybuowanych przez zachodnie koncerny.

Źródło: dailynewshungary

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

13 komentarzy

13 Komentarzy

 1. niepisior

  8 sierpnia 2017 at 22:46

  Uprzejmie zwracam uwagę, że w Polsce istnieje wiele INSTYTUCJI PAŃSTWOWYCH, USTAWOWO powołanych do ochrony konumentów. I jakoś żadna z nich nie dostrzegła problemu, który każdej gospodyni jest znany od kilkudziesięciu lat.
  Ciekawe, jakie wziątki biorą te instytucje od Unilevera, Nestle, P&G czy Benkisera.

  • abc

   8 sierpnia 2017 at 23:08

   Może to nie tylko kwestia wziątków, ale też i mentalności.
   Nabożny stosunek do Zachodu to wciąż u nas raczej norma niż wyjątek.

 2. AllaOjepca

  9 sierpnia 2017 at 02:16

  BYĆ MOŻE chcą nas wytępić skażoną żywnością chemią złej jakości opakowaniami ze złego toksycznego plastiku etc. W końcu biały człowiek musi zniknąć a ma go zastąpić nowa szara rasa masowo i siłą sprowadzana do Europy i nie tylko

 3. hansi

  9 sierpnia 2017 at 08:16

  No, dzisio ma dyżur Pani Wiejak 🙂
  Pan Miłosz ma wolne 🙂
  Czekam z zapartym stolcem na felieton Pana Bodakowskiego 🙂
  Oraz Pana Kuźmiuka 🙂

  • Robert B.

   9 sierpnia 2017 at 11:31

   Wiejak – moja ulubiena…
   Bodakowski – lepiej niech nie pisze, nie ma za grosz polotu.
   Kuźmiuk – partyjny propagandzista, rzygać się chce.

   • GOJ

    9 sierpnia 2017 at 22:30

    hahaha zdjeli zdjecie towarzysza kuzmiuka,bo nikt go nie czytal i przez przypadek raz dalem sie nabrac na jego wypociny

 4. gość

  9 sierpnia 2017 at 08:40

  Można powiedzieć, nareszcie!
  To jest to, co dotyka nas bezpośrednio. Mocno dziwi mnie sytuacja, gdy nasz Rząd podchodzi do tej sprawy jak pies do jeża, podczas gdy wszyscy, i lewacy, i my z prawa, jesteśmy dyskryminowani, truci korporacyjną żywnością.
  Polski Rząd jakby w cieniu, a na arenę wysuwają się Węgrzy, i Słowacy.
  Tak dobra okazja, aby pokazać, że Rząd jest Rządem wszystkich Polaków!

 5. Dorota

  9 sierpnia 2017 at 09:15

  Rządu nie interesuje Jak Polacy są oszukiwani.Jest bardzo duża różnica w jakości towarów sprzedawanych w starej unii ,a w naszym kraju.Towary są nagminnie fałszowane.Nasi przyjaciele Węgrzy to widzą,rząd udaje,że nie ma problemu.
  Bardzo ważną sprawą jest nagminnie stosowana lichwa.Polskie rodziny zadłużają się.Rząd nie widzi w tym problemu.Z kolei lokaty są na bardzo niskim procencie.To pewnie ten wspaniały plan Morawieckiego.Czy to jest polski rząd?.

 6. ROMAN

  9 sierpnia 2017 at 12:42

  To juz wiadomo od lat 90tych zwracalem uwagę nie raz w sanepidzie itp i coo i nic Drajcy i kłamcy jedynie milka jest dzis 100taka jak na zachodzie reszta to syf ale w niemczech gdzie przebywam sytuacja jest oodobna wszedzie chemia i amiast maki kukurydziana maka modyfikowana

 7. finka

  9 sierpnia 2017 at 15:34

  Od marca Belgowie i Holendrzy ( i nie tylko) wiedzieli o skażonych jajkach i produkowali z nich ciasteczka itd. Ile takich jaj i produktów na nich wyprodukowanych trafiło do Polski ?

 8. Wojciech

  9 sierpnia 2017 at 16:17

  Dopóki rządzi popis z poparciem ciemnoty która ich wybiera nic się nie zmieni . Bo ciemnocie nie przeszkadza że ma 10 razy mniejszy odpis podatkowy od posłów i senatorów ,że płacą wyższe podatki od zachodniej europy, że zarabiają 4 razy mniej jak na zachodzie ,że ich łupią za gaz ,wodę ,energię podatki miejskie więcej itd więcej niż w Kanadzie . Że rządy wszelkie rozkradły i zniszczyły gospodarkę poczynając od mazowieckiego
  I nikomu z tej hałastry włos z głowy nie spadł wedle zasady wy nie ruszacie naszych a my waszych. Dlatego nic się nie zmieni bo ciemnota tego nie rozumie .

  • Tosia

   9 sierpnia 2017 at 20:53

   Pasożyt się nie zmienia, żywiciel też nie. Trzeba skutecznie, tym razem odżydzić Polskę. Będzie lepiej. Dopóki tego nie zrobimy NIC SIĘ NIE ZMIENI!!!

 9. Bill

  10 sierpnia 2017 at 04:36

  Greetings! Exceptionally instructive information in just this special short article! It’s the minimal adjustments that will create the most significant improvements. Numerous due for sharing!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra