Z zagranicy

Google zwolniło inżyniera, bo skrytykował gender

Google wyjaśniło, że zwolniło pracownika, bo „utrwalał stereotypy gender” i tworzył wrogie (konserwatywne) środowisko pracy. W praktyce to idee Nowej Lewicy decydują, co znajdziemy w Google.

James Damore został zwolniony, bo ujawnił, że firma Google kieruje się regułami marksizmu. Jak podało Fortune stracił pracę z powodu sprzeciwu wobec uznania płci kulturowej i przekładania jej na branżę technologiczną. Najpopularniejsza wyszukiwarka świata chciała zmus go do milczenia. Sprawą zajął się już U.S. National Labor Relations Board (NLRB).

Szef wykonawczy Google Sundar Pichai wyjaśnił pracownikom, że Damore „przekroczył linię przez popieranie szkodliwych stereotypów w naszym miejscu pracy”, co przekazał na piśmie w notatce opublikowanej przez Reuters. Damore ujawnił, że firma zamiast zadowolenia klienta kieruje się głównie filtrowaniem dostarczanych treści, tak aby pasowały do lewicowej ideologii.

Inżynier w swojej notatce zauważył, że firma przeczy temu, co wyznaje publicznie. Na zewnątrz głosi zapewnienie bezpieczeństwa psychicznego, w rzeczywistości zaś zmusza ludzi do milczenia w zawstydzeniu. Wyciszanie opinii tworzy zjawisko powtarzania „właściwych” myśli (tzw. ideological echo chamber), bo „część idei jest zbyt święta, aby być uczciwie dyskutowana”. Damore ukazuje, że idee Nowej Lewicy (używa określenia „ta ideologia”) ograniczają w Google wolność słowa i „popierają najbardziej ekstremalne i autorytarne elementy tej ideologii”. Ona wymusza m. in. dążenie do procentowego zrównania zatrudnienia kobiet i mężczyzn.

Słowa te wydają się drugorzędne i pozbawione znaczenia dla użytkowników Google, ale to wyłącznie pozory. Dzięki inżynierom tworzy się serce oprogramowania, a wyznawane przez nich poglądy sięgają dalej. Google stworzyło Perspective, czyli system oznaczania tekstów pod kątem „mowy nienawiści”. Za tym kryje się nic innego, jak cenzurowanie treści konserwatywnych. Pochodną tego projektu są darmowe bazy. Udostępniają one schematy wartościujące do maszynowego uczenia się (ML) i mechanizmów sztucznej inteligencji (AI). Opierają się one na wskazaniu, że np. słowo „zły” jest negujące, a „dobry” wartościujące.

Dla cięcia kosztów mniejsze firmy, nowi w branży (tzw. startup) wystarczy, że ściągną ok. 3GB danych i mogą je użyć we własnym oprogramowaniu. Ideologia oddziałuje tutaj na konkretne działania technologiczne. Rozwiązania oparte na tym systemie będą skażone antywartościami. Wedle ustaleń amerykańskiej redaktor Pameli Geller z wyników Google zniknęło jej 40 tys. artykułów i publikacji wskutek użycia tzw. Google scrub. Jest to określenie mechanizmu Perspective do oznaczania tekstów.

Firma zapowiedziała 1 sierpnia 2017, że rozpoczyna etap walki z terroryzmem. Do grona zamachowców obok ISIS zalicza również konserwatystów. James Damore dostał zwolnienie, bo stwierdził w duchu prawa naturalnego i chrześcijaństwa: „W Google wiele mówimy o nieuświadomionej tendencyjności jak odnosi się do rasy i gender, ale rzadko rozmawiamy o naszych moralnych tendencjach”. Zauważył, że skutkiem tego w Google orientacja polityczna określa i narzuca sposób wartościowania.

Zarazem Damore nie uznaje za wyższą żadnej z tych orientacji i prezentuje tu centryzm. Z tym, że krytykuje zbyt dalekie przesunięcie się firmy ku ideom lewicy. Takie stanowisko zaś ukazało pracownikom Google, do których Damore rozesłał swój manifest, że firma przesadza w kwestiach walki z nierównościami. Odnotował, że mają one podłoże biologiczne i w tym odniesieniu dziedziczne np. „biologiczni mężczyźni wykastrowani po urodzeniu i wychowani jako kobiety często identyfikują się i działają jako mężczyźni”.

Tekst byłego inżyniera Google odnotował, że kobiety „preferują pracę w przestrzeni społecznej lub artystycznej. Więcej mężczyzn wybiera kodowanie ponieważ to wymaga syntezowania”. Odnotował, że panie są bardziej ugodowe niż panowie i w efekcie dlatego sprawia im trud domaganie się podwyżek, negocjacji zarobków, czy przejmowania ról przywódczych. Wskazuje, że feminizm przekształcił myślenie kobiet tak, iż będą one przejmować męskie role społeczne. Jednocześnie nastąpi zwiększenie się zatrudnienia pań wynikające z tego, że mężczyźni przejmą damskie role społeczne.

Google w takim myśleniu widzi zagrożenie i narzuca „programy, doradztwo i klasy tylko dla ludzi z określoną gender lub rasą”. Priorytet zyskują kandydaci oznaczeni jako „równościowi” (tj. należący do procentowej mniejszości zatrudnionych np. kobiety przed mężczyznami). W efekcie ze względu na etykietkę Google zatrudnia ludzi, a pomija zdolności techniczne, jakie sobą prezentują.

Od firmy Damore chciał: końca wyobcowania konserwatystów w celu zrównoważenia światopoglądu w firmie, konfrontacji z polityczną linią firmy, odrzucenia programów w oparciu o rasę i gender, otwartej dyskusji nad kwestią: czy program usuwania nierówności ma zastosowanie w Google? Oprócz tego domagał się wprowadzenia w miejsce równości gender bezpieczeństwa psychicznego, koncentracji na faktach w miejsce emocji, zwrócenia uwagi na intencję, a nie ideologię. Zaznaczył też, że kluczem jest „byciem otwartym na naukę o ludzkiej naturze”, czyli odczytywanie charakteru człowieka i jego potrzeb w perspektywie prawa naturalnego.

Zwolniony pracownik Google jest zwolennikiem globalnego ocieplenia i odrzuca uznanie Boga za podstawę świata. Pomimo centrowych poglądów odkrywa i sprzeciwia się, że firma koncentruje się na promocji idei Nowej Lewicy. Krytykuje elementy politycznej poprawności, choć nie łączy ich w jedną i spójną całość.

Pracownik Google ukrywający się pod pseudonimem Hal zauważył, że w listopadzie 2017 rozpocznie się pozew sądowy w sprawie wewnętrznych praktyk firmy. Między 2015, a 2016 starszy wiceprezydent firmy Urs Holzle z menadżerami rozpoczęli tworzenie czarnych list pracowników. Znalazły się tam osoby sprzeciwiające się wprowadzaniu idei lewicy do miejsca pracy: „Istnieją liczne przypadki w których aktywiści sprawiedliwości społecznej koordynowali sabotaż wystąpień innych pracowników za ukazanie odmiennej opinii (…) Wielu aktywistów sprawiedliwości społecznej w istocie spędzali całe dnie na wojnach kulturowych i obijali się. Firma postawiła za cel zatrudnianie większej liczby osób takich jak oni”. W efekcie wiadomości elektroniczne w ramach Google Insider „jakie zwykło się używać do rozmów o wspaniałych nowych technologiach, ale teraz były całkowicie [zdominowane informacjami] o inicjatywach sprawiedliwości społecznej [np.] (…) polityki sygnalizowania tożsamości”.

Dla ochrony ideologii Nowej Lewicy: „Były liczne przypadki masowego polowania na czarownice, gdzie setki SJW [Social Justice Warrior – wojowników sprawiedliwości społecznej] mobilizowało się w korporacyjnym intranecie do ukarania kogokolwiek, kto by sprzeciwiał się ustalonej Narracji”.

Sprawa ta dotyka również Polaków, bo Google Poland sp. z o.o. od 2005 działa w naszym kraju i ma oddziały w Krakowie, Wrocławiu i Warszawie. Dla środowiska programistów i branży informatycznej praca w Google łączy się z nobilitacją i prestiżem. Status i znaczenie firmy zachęcają innych, aby naśladowali metody i kulturę pracy informatycznego giganta.

W miejsce szacunku do drugiej osoby jest zgodność z wewnętrznymi normami poprawności politycznej. Jak zauważył Hal, kto odważył się na kwestionowanie reguł Nowej Lewicy w firmie ten „był publicznie ośmieszany w następnym tygodniu [podczas] Yes-At-Google”. Redaktor Allum Bokhari 7 sierpnia 2017 zapytał Hala: „Wiele osób obawia się, że Google, Facebook oraz inne firmy zmierzają do kontroli i cenzorowania ich treści. Czy te obawy są uzasadnione?”. Zdaniem Hala: „To jest dokładnie, co czyni Google. Głosy procenzorskie są bardzo głośne i są [konfidenckimi] uszami zarządu. Ludzie przeciwni cenzurze obawiają się odwetu i ludzie obawiają się otwartego wsparcia ich [antycenzorskich działań] ponieważ każdy w ich łańcuchu zarządzania nieustannie sygnalizuje ich oddanie dla skrajnie lewicowej ideologii”.

Jacek Skrzypacz

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

200 komentarzy

200 Komentarzy

 1. IP

  9 sierpnia 2017 at 11:02

  Ktoś na twiterze poradził poszukać w google-grafika „famous american inventors”…

  I potem to samo po hiszpańsku…

  Można po polsku… „amerykańscy wynalazcy”

  Manipulacja rasowa w Google English

 2. myślę sobie że

  9 sierpnia 2017 at 17:28

  Tak działa NWO i świat korporacji. Korporacje to takie kapitalistyczne odpowiedniki komunistycznych zjednoczeń z PRL.
  Polecam unikać google i używać niezależnej wyszukiwarki nie śledzącej też użytkowników:
  https://duckduckgo.com/

  Oraz zamiast chroma używać Firefoxa.

 3. klioes vel pislamista

  11 sierpnia 2017 at 08:58

  Przytul dżihadystę!

  Joanna Palani to nasz wróg, kochani!
  Walczyła przeciwko ISIS …terrorystka!
  Byli dżihadyści niezintegrowani
  Przez nią są wciąż w Danii… Niezbędna jest czystka!

  Dla eksdżihadystów domy są i praca.
  Palani niech będzie głodna i bezdomna.
  Niech pozna białaska: walka nie popłaca;
  Nie dla niej socjalu jest kwota ogromna!

  Jej wrogowie w Aarhus mają przywileje,
  Kiedy się ukrywa Dunka rodowita.
  „Przeciw integracji kto jest, ten niech nie je!”
  Na tęczy wypiszmy i myśl niech rozkwita:

  „Przytul dżihadystę!” (Tym „za wolność naszą
  I waszą” a także „Bóg, honor ojczyzna”
  W Europie Polacy jeszcze tylko straszą.
  Lecz Polska – wiadomo – to ciemna zgnilizna.)

 4. Robert

  15 sierpnia 2017 at 21:41

  A gugu,agugu,agugu,tylko dzieci nie widza co to google,i jakie CIAmajdy tym steruja

 5. Silvia Odete Morani Massad

  5 września 2017 at 19:24

  Hi there! Quick question that’s totally off topic. Do you know how to make your site mobile
  friendly? My site looks weird when viewing from my iphone4.
  I’m trying to find a template or plugin that might be
  able to correct this issue. If you have any recommendations, please share.
  With thanks!

 6. real estate listings

  6 września 2017 at 21:37

  I read this article fully on the topic of the comparison of
  most up-to-date and earlier technologies, it’s remarkable
  article.

 7. things you need to go camping

  7 września 2017 at 04:31

  I all the time used to study piece of writing in news papers but now as I am a user of web thus from now I am using net
  for articles, thanks to web.

 8. garage door controls

  7 września 2017 at 20:18

  Great blog here! Also your site loads up very fast! What host are you using?

  Can I get your affiliate link to your host? I wish
  my site loaded up as quickly as yours lol

 9. loansstore down

  8 września 2017 at 00:22

  Good day! I know this is kinda off topic but I was wondering
  if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form?
  I’m using the same blog platform as yours and I’m
  having problems finding one? Thanks a lot!

 10. http://agapecare.net

  8 września 2017 at 18:45

  It’s in fact very complicated in this busy life to listen news on Television, so
  I simply use the web for that purpose, and take the hottest information.

 11. car loan

  9 września 2017 at 03:51

  My brother suggested I might like this blog. He
  was entirely right. This post actually made my day.
  You can not imagine simply how much time I had
  spent for this information! Thanks!

 12. Holly

  9 września 2017 at 06:05

  Have you ever considered about adding a little bit more than just
  your articles? I mean, what you say is fundamental and all.
  But just imagine if you added some great pictures
  or videos to give your posts more, „pop”! Your content
  is excellent but with images and clips, this website could certainly be one of the greatest in its field.
  Very good blog!

 13. potential real estate

  9 września 2017 at 11:07

  bookmarked!!, I love your site!

 14. skyline.spin360studios.com

  9 września 2017 at 12:41

  Good day I am so thrilled I found your webpage, I really found you by accident, while I was researching
  on Digg for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say thanks for a remarkable post and a all
  round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to browse
  it all at the moment but I have bookmarked it and also added
  your RSS feeds, so when I have time I will be back to read
  a great deal more, Please do keep up the superb work.

 15. Leslee

  9 września 2017 at 15:24

  Hi, yeah this piece of writing is actually nice
  and I have learned lot of things from it regarding blogging.
  thanks.

 16. http://excnn.xyz/

  9 września 2017 at 23:41

  Thanks in favor of sharing such a nice thought, paragraph is pleasant,
  thats why i have read it fully

 17. estate investing

  10 września 2017 at 20:37

  Do you mind if I quote a couple of your articles as
  long as I provide credit and sources back to your weblog?
  My blog site is in the exact same niche as yours and my visitors would genuinely benefit from some
  of the information you provide here. Please let me know if this alright with you.
  Thank you!

 18. door riding

  11 września 2017 at 07:28

  Right now it seems like BlogEngine is the top blogging platform out there right now.
  (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 19. business start up

  11 września 2017 at 07:44

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was curious what all is needed to get set
  up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?

  I’m not very web smart so I’m not 100% sure. Any tips or advice would be greatly appreciated.
  Kudos

 20. real estate agents

  11 września 2017 at 09:32

  I’ve been surfing online greater than 3 hours lately, yet I
  by no means discovered any fascinating article like yours.
  It’s beautiful worth enough for me. Personally, if all site owners and bloggers made good content material as you probably
  did, the net will be much more helpful than ever before.

 21. Marina

  11 września 2017 at 16:56

  It’s very simple to find out any topic on net as compared to textbooks, as I found this piece of writing at this web
  page.

 22. real estate investing

  12 września 2017 at 07:32

  This design is steller! You certainly know how to keep a reader entertained.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to start
  my own blog (well, almost…HaHa!) Great job.

  I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

 23. start up companies

  12 września 2017 at 11:34

  What’s up to every one, the contents existing at this site are genuinely amazing for people experience, well, keep up the good
  work fellows.

 24. Lelio Vieira Carneiro Junior

  12 września 2017 at 18:15

  Pretty! This was an incredibly wonderful article. Thank you
  for providing this info.

 25. download iphone music

  13 września 2017 at 07:25

  Excellent post. I was checking constantly this
  blog and I am impressed! Extremely helpful info particularly the last part 🙂 I care for such information a lot.
  I was looking for this particular info for a long time.

  Thank you and good luck.

 26. free ipod

  13 września 2017 at 09:24

  Have you ever considered creating an ebook or guest authoring on other blogs?

  I have a blog based upon on the same topics you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my
  visitors would enjoy your work. If you are even remotely interested, feel
  free to send me an email.

 27. car loans

  13 września 2017 at 21:53

  Hey! Do you know if they make any plugins to
  assist with Search Engine Optimization? I’m trying to get
  my blog to rank for some targeted keywords but I’m
  not seeing very good results. If you know of any please share.
  Cheers!

 28. gaming systems

  14 września 2017 at 00:20

  May I simply just say what a comfort to discover someone who actually knows what they’re discussing on the net.
  You certainly realize how to bring an issue to light
  and make it important. A lot more people have to look at this and understand
  this side of the story. I was surprised you are not more popular given that you most certainly have the gift.

 29. Lelia

  14 września 2017 at 00:57

  We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your site provided us with valuable information to work on. You have done a formidable job and our entire community will be grateful to you.

 30. Melina

  14 września 2017 at 15:40

  Thanks for a marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, you’re a great author.I
  will make certain to bookmark your blog and will often come back down the road.

  I want to encourage that you continue your great writing,
  have a nice day!

 31. killarney golf

  15 września 2017 at 14:36

  Very shortly this website will be famous amid all blog visitors, due
  to it’s fastidious content

 32. royal dublin golf

  15 września 2017 at 17:41

  Hi there to every one, it’s in fact a pleasant for me to visit this site, it consists of helpful
  Information.

 33. travel insurance

  15 września 2017 at 18:44

  Hello my family member! I wish to say that this article is awesome, great written and include almost all important infos.

  I’d like to peer more posts like this .

 34. travel guide

  15 września 2017 at 21:20

  Pretty! This was an extremely wonderful article.
  Many thanks for providing this information.

 35. Lamar

  16 września 2017 at 15:25

  Greetings! Very useful advice within this article!
  It’s the little changes that produce the greatest changes.
  Thanks for sharing!

 36. adare golf course

  17 września 2017 at 03:29

  Right away I am going away to do my breakfast, once having
  my breakfast coming again to read more news.

 37. macau tourism keep

  17 września 2017 at 06:40

  I have read so many articles or reviews about the blogger lovers except this
  article is truly a nice post, keep it up.

 38. tourism offers

  17 września 2017 at 14:30

  Now I am going to do my breakfast, after having my breakfast coming yet again to read other news.

 39. Lelio Vieira Carneiro Junior

  17 września 2017 at 18:51

  I believe everything posted was actually very
  logical. But, what about this? what if you were to create a awesome headline?
  I am not suggesting your information is not good., but suppose you added a title that
  makes people desire more? I mean Google zwolniło inżyniera, bo skrytykował gender – Prawy.pl is a little boring.
  You might glance at Yahoo’s front page and note how they create post headlines to get viewers
  interested. You might add a related video or a related picture or two to get people interested about what you’ve got to say.
  In my opinion, it could bring your blog a little bit more interesting.

 40. traveling abroad

  17 września 2017 at 22:04

  Hello there, I discovered your website via Google while searching for a related subject, your web site came up,
  it looks good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

  Hi there, just become alert to your weblog via Google, and located that it
  is truly informative. I am going to be careful for brussels.
  I’ll appreciate for those who continue this
  in future. Numerous people might be benefited out of your writing.
  Cheers!

 41. royal dublin golf

  18 września 2017 at 00:01

  Good day! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new initiative in a
  community in the same niche. Your blog provided us valuable information to work on. You have done a extraordinary
  job!

 42. Please let me know if you’re looking for a author for your
  blog. You have some really great posts and I feel I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some material for your blog in exchange
  for a link back to mine. Please send me an e-mail if interested.
  Regards!

 43. best butt

  19 września 2017 at 09:36

  Remarkable! Its really amazing paragraph, I have got much
  clear idea about from this post.

 44. soccer jersey

  19 września 2017 at 13:06

  Hello, Neat post. There’s a problem with your site in internet explorer, might test this?

  IE still is the market leader and a huge portion of people will miss your wonderful writing because
  of this problem.

 45. buy arsenal soccer

  19 września 2017 at 15:18

  Hey! I could have sworn I’ve been to this website before but after browsing through some of the
  post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely happy
  I found it and I’ll be bookmarking and checking back frequently!

 46. Audrea

  19 września 2017 at 22:55

  I’ve been exploring for a little bit for any high quality articles or blog posts
  in this sort of space . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this web site.
  Reading this info So i am glad to show that I have an incredibly just
  right uncanny feeling I came upon just what I needed.
  I such a lot undoubtedly will make certain to don?t overlook this web site
  and give it a look on a relentless basis.

 47. Donette

  19 września 2017 at 23:55

  It’s a pity you don’t have a donate button! I’d without a doubt donate to this superb blog!
  I guess for now i’ll settle for bookmarking and adding your
  RSS feed to my Google account. I look forward to fresh updates and will share this website with my Facebook group.
  Chat soon!

 48. london travel

  20 września 2017 at 01:19

  I enjoy what you guys are usually up too. Such clever work and reporting!
  Keep up the excellent works guys I’ve you guys
  to my personal blogroll.

 49. Michel

  20 września 2017 at 04:01

  Woah! I’m really digging the template/theme of this blog.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very hard
  to get that „perfect balance” between superb usability and visual appearance.
  I must say you’ve done a awesome job with this.
  Also, the blog loads very fast for me on Chrome.

  Exceptional Blog!

 50. Larzews

  20 września 2017 at 23:35

  Ic Cephalexin [url=http://cialtobuy.com ]viagra cialis[/url] Coр“в»t De Priligy
  Buying Legal Tamoxifin Cialis Wirkt Nicht Tun
  Fastest Place Online To Order Clomid cialis Viagra Finto Scherzo

 51. heart rhythms

  21 września 2017 at 06:33

  This is my first time pay a quick visit at here and i am really impressed to read everthing at one place.

 52. www.miyou.hk

  21 września 2017 at 07:06

  Hi there! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog
  platform are you using for this website? I’m getting sick and tired of
  Wordpress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at alternatives for another
  platform. I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.

 53. For latest news you have to go to see world wide web
  and on internet I found this web site as a best site for most recent
  updates.

 54. uzbit.uz

  21 września 2017 at 11:34

  Pretty great post. I just stumbled upon your weblog and wanted to mention that I have truly loved browsing your weblog posts.
  After all I will be subscribing on your feed and I’m hoping you
  write once more very soon!

 55. vip.58518.net.cn

  21 września 2017 at 16:46

  I just could not depart your website prior to suggesting that I really loved the usual info
  a person supply in your guests? Is gonna be again steadily in order to check out new posts

 56. Frederick

  21 września 2017 at 19:59

  Do you have a spam problem on this blog; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; many
  of us have developed some nice methods and we are looking to swap
  techniques with other folks, why not shoot me an e-mail
  if interested.

 57. holiday travel cruise

  22 września 2017 at 01:03

  Hey I am so delighted I found your blog page,
  I really found you by accident, while I was looking on Askjeeve for
  something else, Anyways I am here now and would just like to say many
  thanks for a fantastic post and a all round entertaining blog
  (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it
  all at the minute but I have saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I
  will be back to read a great deal more, Please do keep up the awesome b.

 58. Serena

  23 września 2017 at 12:02

  Hey! This is my first comment here so I just wanted
  to give a quick shout out and tell you I truly enjoy reading your articles.
  Can you recommend any other blogs/websites/forums that cover
  the same topics? Thanks!

 59. Chauncey

  23 września 2017 at 19:09

  This is a topic which is close to my heart… Cheers! Where
  are your contact details though?

 60. You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something that I think I would never
  understand. It seems too complicated and extremely broad for me.
  I’m looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 61. Itamar Serpa Fernandes

  25 września 2017 at 01:01

  It’s a pity you don’t have a donate button! I’d certainly
  donate to this brilliant blog! I guess for now i’ll settle
  for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account.

  I look forward to new updates and will talk about this
  blog with my Facebook group. Talk soon!

 62. Raymon

  25 września 2017 at 19:12

  Howdy! I could have sworn I’ve been to this web site before but
  after looking at some of the posts I realized it’s new to me.
  Anyways, I’m certainly delighted I found it and I’ll be book-marking it and checking back regularly!

 63. butt muscles

  25 września 2017 at 23:58

  I have read so many posts about the blogger lovers except
  this post is really a nice post, keep it up.

 64. Frederic

  26 września 2017 at 10:18

  Awesome blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A theme like yours with a few simple tweeks would really make my blog stand out.
  Please let me know where you got your theme. Appreciate it

 65. heart disease

  26 września 2017 at 13:02

  This piece of writing provides clear idea for the new viewers of blogging, that in fact how to do
  running a blog.

 66. soccer shoes pattern

  27 września 2017 at 16:28

  Hello! Do you know if they make any plugins to safeguard against
  hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any recommendations?

 67. well-known dating sites

  27 września 2017 at 17:01

  Hello to every body, it’s my first visit of this blog; this webpage
  carries remarkable and truly good stuff for visitors.

 68. Stephan

  28 września 2017 at 06:56

  Hello to every one, the contents existing at this site are in fact remarkable for people
  experience, well, keep up the good work fellows.

 69. Larzews

  28 września 2017 at 09:38

  Priligy Espana Venta Black Market Estrogen Kamagra Oral Jelly Suisse [url=http://cheapestcial.com ]cialis price[/url] Antabuse Sales Canadian

 70. jellyfishforum.com

  29 września 2017 at 17:03

  Hi, i think that i saw you visited my blog thus i came to “return the favor”.I
  am attempting to find things to improve my website!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 71. Katherine

  30 września 2017 at 00:08

  I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself
  or did you hire someone to do it for you? Plz respond as I’m looking to design my own blog and would like to find out where u got
  this from. many thanks

 72. Jose

  30 września 2017 at 03:08

  Fantastic site. Plenty of useful info here. I am sending it to some pals ans additionally
  sharing in delicious. And obviously, thank you to
  your effort!

 73. Lesley

  30 września 2017 at 07:20

  Excellent beat ! I wish to apprentice even as you amend your site, how can i subscribe
  for a weblog site? The account helped me a applicable deal.

  I were a little bit familiar of this your broadcast offered shiny clear idea

 74. Carlos Eduardo Correa da Veiga

  30 września 2017 at 16:17

  Pretty! This has been an incredibly wonderful post.
  Thank you for supplying this info.

 75. travel news

  30 września 2017 at 16:38

  This page truly has all of the information I needed about this subject and didn’t know
  who to ask.

 76. web dating guidelines

  30 września 2017 at 18:04

  Today, I went to the beach front with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old
  daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her ear
  and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is totally off
  topic but I had to tell someone!

 77. Carlos Eduardo Correa da Veiga

  1 października 2017 at 01:20

  I was able to find good info from your content.

 78. personas.mspace.fm

  1 października 2017 at 08:41

  all the time i used to read smaller posts which also clear their motive, and that is also happening with this piece of
  writing which I am reading here.

 79. butt workout

  1 października 2017 at 12:35

  Heya! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a
  few months of hard work due to no back up. Do you have
  any methods to protect against hackers?

 80. buy arsenal soccer

  1 października 2017 at 13:24

  Hello friends, nice post and nice urging commented here, I
  am genuinely enjoying by these.

 81. http://www.globo.com

  1 października 2017 at 17:23

  Excellent post. I was checking constantly this weblog and I’m impressed!
  Very useful info specifically the final part
  🙂 I maintain such info a lot. I was looking for this certain info for a long time.
  Thanks and good luck.

 82. holiday travel trip

  1 października 2017 at 21:34

  It’s perfect time to make some plans for the future and it’s time to be happy.
  I have read this post and if I could I want to suggest you few interesting things
  or tips. Perhaps you could write next articles referring to this article.

  I wish to read more things about it!

 83. Stella

  2 października 2017 at 01:53

  Thanks for your personal marvelous posting!
  I truly enjoyed reading it, you will be a great author.
  I will make certain to bookmark your blog and definitely will come back very soon. I want to
  encourage that you continue your great job, have a nice morning!

 84. http://zuist.org/

  2 października 2017 at 02:28

  When I initially commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get three emails with the same
  comment. Is there any way you can remove me from
  that service? Bless you!

 85. travel around

  2 października 2017 at 09:06

  This article is truly a good one it assists new
  web visitors, who are wishing for blogging.

 86. fatal heart

  2 października 2017 at 10:47

  Hey there! This post couldn’t be written any better!

  Reading this post reminds me of my previous room mate!
  He always kept chatting about this. I will forward this post to
  him. Pretty sure he will have a good read. Many thanks for
  sharing!

 87. Silvia Odete Morani Massad

  3 października 2017 at 06:54

  Have you ever thought about creating an ebook or guest authoring on other blogs?
  I have a blog based on the same ideas you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my viewers would enjoy your work.
  If you’re even remotely interested, feel free to shoot me
  an e mail.

 88. travel around

  4 października 2017 at 13:45

  What’s up all, here every one is sharing these knowledge, therefore it’s pleasant
  to read this website, and I used to visit this website every day.

 89. Quality articles or reviews is the main to be a focus for
  the people to go to see the web page, that’s what this website is providing.

 90. Larzews

  5 października 2017 at 02:39

  Vente Misoprostol20mg [url=http://buyvarden.com]levitra 20mg prices[/url] Composicion De Propecia

 91. Garrett

  5 października 2017 at 05:09

  Today, I went to the beach front with my kids. I found a
  sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her ear and
  screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I
  had to tell someone!

 92. cause fatal heart

  5 października 2017 at 22:27

  I think this is one of the most vital information for me.
  And i’m glad reading your article. But wanna remark
  on some general things, The site style is ideal, the articles is really great : D.
  Good job, cheers

 93. Henrietta

  6 października 2017 at 06:59

  I have read so many content about the blogger lovers but
  this post is truly a pleasant post, keep it up.

 94. gratis brazil dating

  6 października 2017 at 14:33

  Good day! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I’m trying to get my
  blog to rank for some targeted keywords but I’m not
  seeing very good gains. If you know of any please share.
  Many thanks!

 95. holiday travel around

  7 października 2017 at 04:48

  Hi, i believe that i noticed you visited my weblog so i
  got here to return the choose?.I’m trying to in finding things to enhance my web site!I guess its good enough to
  use some of your ideas!!

 96. soccer sweat shirts

  7 października 2017 at 07:23

  If you are going for most excellent contents like I do,
  only pay a visit this site all the time since it presents quality
  contents, thanks

 97. butt workout

  7 października 2017 at 09:54

  Hmm it seems like your website ate my first comment (it was extremely long) so I
  guess I’ll just sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog.
  I too am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing.
  Do you have any tips for inexperienced blog writers? I’d really appreciate
  it.

 98. travel diary

  8 października 2017 at 00:41

  Good way of describing, and fastidious piece
  of writing to take facts concerning my presentation focus,
  which i am going to present in institution of higher education.

 99. Larzews

  8 października 2017 at 06:00

  Propecia Absetzen [url=http://genericcial.com]generic cialis[/url] Daily Levitra Atenolol

 100. Larzews

  8 października 2017 at 09:49

  Achat Cialis Montreal Viagra Que Pasa Si [url=http://cheaplevi.com]whoesale levitra pills[/url] Site About Propecia

 101. travel guides

  8 października 2017 at 10:07

  I think this is one of the most vital information for me.
  And i am glad reading your article. But want to remark on some general
  things, The website style is perfect, the articles is really nice : D.
  Good job, cheers

 102. brazil butt

  9 października 2017 at 02:01

  Hi there friends, nice paragraph and good arguments commented
  here, I am actually enjoying by these.

 103. irregular heart rhythms

  10 października 2017 at 03:12

  Hi, i feel that i saw you visited my website thus i came to return the favor?.I am trying to to find issues to improve my website!I assume its ok to use some of your concepts!!

 104. Larzews

  11 października 2017 at 04:26

  Achat Viagra Nord Cialis Without A Doctors Prescription [url=http://genericcial.com]cialis[/url] Viagra Frau Nasenspray Accutane Online India Online Pharmacy For Celebrex

 105. expert asbestos removal

  11 października 2017 at 07:27

  Hello, yeah this post is actually pleasant and I
  have learned lot of things from it about blogging.
  thanks.

 106. Mauro Luiz Soares Zamprogno

  11 października 2017 at 14:48

  I’m really inspired together with your writing skills and also with the structure on your blog.

  Is that this a paid theme or did you customize it your
  self? Anyway keep up the nice high quality writing,
  it is uncommon to see a nice weblog like this one these days..

 107. www.dotnetnuke.com.ar

  14 października 2017 at 01:10

  Hello there, I believe your site may be having
  browser compatibility problems. Whenever I take a look at your
  blog in Safari, it looks fine however when opening in Internet Explorer,
  it has some overlapping issues. I merely wanted to give you a
  quick heads up! Apart from that, fantastic site!

 108. Larzews

  14 października 2017 at 15:08

  Propecia Gegen Korperbehaarung [url=http://viafreetrial.com]buy viagra[/url] Osu Levitra En Pharmacie Best Pharmacy Online Viagra Deutschland Kaufen

 109. lelio vieira carneiro junior

  15 października 2017 at 00:34

  I every time spent my half an hour to read this webpage’s content daily along with a mug of coffee.|

 110. last resort asbestos

  16 października 2017 at 04:31

  you are actually a good webmaster. The site loading speed is incredible.

  It kind of feels that you’re doing any unique trick.
  Furthermore, The contents are masterpiece. you’ve performed a wonderful job on this subject!

 111. lelio vieira carneiro junior

  17 października 2017 at 05:07

  Hi there, everything is going perfectly here and ofcourse every one is sharing facts, that’s genuinely fine, keep up writing.|

 112. domain name

  17 października 2017 at 10:30

  Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it’s really informative.
  I’m going to watch out for brussels. I’ll be grateful
  if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing.
  Cheers!

 113. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  17 października 2017 at 16:57

  Hi! I understand this is kind of off-topic however I had to ask. Does operating a well-established blog like yours take a massive amount work? I am brand new to running a blog however I do write in my journal on a daily basis. I’d like to start a blog so I can share my own experience and views online. Please let me know if you have any kind of ideas or tips for brand new aspiring blog owners. Thankyou!|

 114. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  17 października 2017 at 19:24

  Greetings from Idaho! I’m bored to death at work so I decided to check out your site on my iphone during lunch break. I really like the information you provide here and can’t wait to take a look when I get home. I’m shocked at how quick your blog loaded on my mobile .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, superb blog!|

 115. Carlos Eduardo Veiga

  17 października 2017 at 21:35

  I’m truly enjoying the design and layout of your blog. It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Excellent work!|

 116. Free mp3 Download

  17 października 2017 at 23:09

  What’s up, this weekend is good in support of me, as this time i am reading this enormous educational article here at my residence.|

 117. tercio borlenghi jr

  17 października 2017 at 23:21

  Hello my loved one! I want to say that this article is awesome, nice written and come with approximately all vital infos. I would like to look more posts like this .|

 118. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  17 października 2017 at 23:58

  I’m really inspired along with your writing skills and also with the structure in your blog.
  Is this a paid topic or did you customize it yourself? Either way keep up the excellent high
  quality writing, it is rare to see a nice weblog like
  this one today..

 119. from this source

  18 października 2017 at 00:51

  Hello there, You have done an excellent job. I’ll definitely digg it and personally suggest to my friends. I am confident they will be benefited from this web site.|

 120. Luiz Gastão Bittencourt

  18 października 2017 at 04:08

  Hello there, You have performed an excellent job. I will definitely digg it and individually recommend to my friends. I am confident they will be benefited from this website.|

 121. Adan

  18 października 2017 at 05:23

  each time i used to read smaller articles or reviews which also clear their
  motive, and that is also happening with this article which I am reading here.

 122. Itamar Serp

  18 października 2017 at 06:10

  Excellent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just too wonderful. I really like what you’ve acquired here, certainly like what you’re saying and the way in which you say it. You make it entertaining and you still care for to keep it smart. I can not wait to read far more from you. This is actually a wonderful website.|

 123. Itamar Serpa

  18 października 2017 at 07:28

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this post and also the rest of the website is also very good.|

 124. Carlos Eduardo Correa da Veig

  18 października 2017 at 07:51

  I’m truly enjoying the design and layout of your site. It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme? Excellent work!|

 125. MAGA

  18 października 2017 at 09:32

  Nice blog here! Also your site loads up very fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my site loaded up as fast as yours lol|

 126. Umanizzare presidios

  18 października 2017 at 09:37

  Hi! I’ve been reading your website for a while now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Kingwood Texas! Just wanted to say keep up the excellent work!|

 127. Itamar Serpa

  18 października 2017 at 09:49

  Amazing! Its actually awesome post, I have got much clear idea about from this piece of writing.|

 128. Lelio Junior

  18 października 2017 at 16:29

  You’re so interesting! I do not believe I have read through anything like this before.
  So good to find somebody with a few genuine thoughts on this issue.
  Really.. many thanks for starting this up. This website
  is one thing that’s needed on the internet, someone with
  a little originality!

 129. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  18 października 2017 at 18:24

  It’s going to be ending of mine day, except before finish I am reading this enormous piece of writing to increase my knowledge.

 130. website design company

  18 października 2017 at 22:14

  This piece of writing will assist the internet visitors for setting up
  new web site or even a blog from start to end.

 131. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  19 października 2017 at 19:01

  Howdy are using WordPress for your site platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you require any coding knowledge to make your own blog?
  Any help would be really appreciated!

 132. tercio borlenghi junior

  20 października 2017 at 00:08

  If you are going for finest contents like I do, only pay
  a visit this website every day as it provides quality
  contents, thanks

 133. tercio borlenghi jr

  20 października 2017 at 05:32

  Wonderful blog! I found it while searching on Yahoo News.
  Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Thank you

 134. Lelio Vieira Carneiro

  20 października 2017 at 06:30

  I’m gone to say to my little brother, that he should also go to
  see this webpage on regular basis to take
  updated from newest information.

 135. Carlos Eduardo Correa da Veig

  20 października 2017 at 09:48

  Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I provide credit and sources back to your website?
  My website is in the exact same niche as yours and my visitors would definitely benefit
  from some of the information you present here.
  Please let me know if this alright with you. Regards!

 136. Luiz Gastão Bittencourt

  20 października 2017 at 12:46

  I am sure this paragraph has touched all the internet viewers,
  its really really pleasant article on building up new webpage.

 137. Larzews

  20 października 2017 at 22:55

  Propecia Carabobo Acheter Propecia Sans Ordonnance Cytotec 200ug Ai [url=http://leviinusa.com]generic levitra for sale[/url] Le Propecia En Vente Libre Propecia Generic Equivalent Viagra Prices Cvs

 138. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  21 października 2017 at 02:08

  Great goods from you, man. I have bear in mind your stuff previous to and you are just extremely fantastic.
  I really like what you have acquired here, certainly
  like what you are stating and the best way wherein you are
  saying it. You make it entertaining and you continue to
  care for to keep it smart. I cant wait to learn much more from you.

  That is really a terrific website.

 139. domain name registrar

  21 października 2017 at 04:06

  Pretty! This was an incredibly wonderful article. Thank you for providing these details.

 140. purchasing timex watches

  21 października 2017 at 10:24

  Hi! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended
  up losing a few months of hard work due to no back up.

  Do you have any solutions to stop hackers?

 141. asbestos spores

  23 października 2017 at 00:13

  Magnificent beat ! I would like to apprentice while you amend your site,
  how could i subscribe for a blog site? The account aided me a acceptable deal.
  I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea

 142. Carlos Eduardo Correa da Veig

  23 października 2017 at 01:10

  I think this is among the most important information for me.
  And i’m glad reading your article. But should remark on few
  general things, The site style is great, the articles is really great :
  D. Good job, cheers

 143. website whenever

  23 października 2017 at 02:59

  Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I have
  really enjoyed surfing around your blog posts. In any case I’ll
  be subscribing to your feed and I hope you write again very
  soon!

 144. asbestos study

  23 października 2017 at 17:36

  This post is genuinely a nice one it helps new
  net users, who are wishing for blogging.

 145. Carlos Eduardo Correa da Veig

  23 października 2017 at 20:28

  It’s remarkable to go to see this website and reading the views
  of all colleagues regarding this article, while I am also eager of getting know-how.

 146. Larzews

  23 października 2017 at 23:19

  Rap Amoxicillin Is Not Thrillin Plavix Buy Usa [url=http://tadalaf20mg.com]online pharmacy[/url] Levitra Disfuncion Psicologica Buy Online Synthroid

 147. Luiz Gastão Bittencourt da Silva

  24 października 2017 at 01:23

  I’m extremely pleased to uncover this web site. I need to
  to thank you for your time due to this fantastic read!! I definitely enjoyed every
  little bit of it and i also have you bookmarked to see new things on your site.

 148. Umanizzare presídios

  24 października 2017 at 23:39

  Howdy! This blog post could not be written any better! Reading through
  this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept preaching about this.
  I am going to send this article to him. Pretty
  sure he will have a very good read. Thank you for sharing!

 149. Rueben

  25 października 2017 at 22:11

  When someone writes an piece of writing he/she retains the image of
  a user in his/her brain that how a user can be aware of it.
  Therefore that’s why this post is amazing. Thanks!

 150. Larzews

  26 października 2017 at 00:17

  Cialis 5 Mg Prezzo Farmacia [url=http://viafreetrial.com]generic viagra[/url] Tadalafil Professional 20 Mg

 151. Umanizzare

  26 października 2017 at 08:33

  If some one desires expert view concerning running a blog
  afterward i propose him/her to visit this blog, Keep
  up the good work.

 152. resort asbestos

  26 października 2017 at 10:26

  Good post! We are linking to this great post on our site.
  Keep up the good writing.

 153. Grupo Coral

  26 października 2017 at 12:47

  Excellent beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how
  can i subscribe for a blog website? The account helped me a acceptable
  deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear idea

 154. José Wilame Araújo Rodrigues

  27 października 2017 at 19:55

  Whats up are using WordPress for your site platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create
  my own. Do you need any html coding expertise to make your
  own blog? Any help would be really appreciated!

 155. Carlos Eduardo Correa da Veig

  28 października 2017 at 05:13

  Greate post. Keep posting such kind of information on your page.

  Im really impressed by your site.
  Hello there, You’ve done a fantastic job. I’ll certainly digg it and
  personally recommend to my friends. I am confident they’ll be benefited from this site.

 156. Lelio Vieira Carneiro Junior

  28 października 2017 at 18:29

  My partner and I stumbled over here different page and thought I may
  as well check things out. I like what I see so i am just following you.
  Look forward to looking at your web page again.

 157. Itamar Serp

  29 października 2017 at 00:40

  Do you have a spam problem on this blog; I also am a blogger, and I was wanting to know your
  situation; many of us have developed some nice methods
  and we are looking to trade strategies with others, be
  sure to shoot me an email if interested.

 158. José Wilame Araújo Rodrigues

  29 października 2017 at 02:43

  I loved as much as you will receive carried out right here.
  The sketch is attractive, your authored material stylish.
  nonetheless, you command get got an nervousness over that
  you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again as
  exactly the same nearly very often inside case you shield this
  hike.

 159. Larzews

  29 października 2017 at 16:49

  Cialis Daily 5 Mg Price Zithromax For Babies Viagra Belgique Prescription [url=http://leviprices.com]cheapest generic levitra[/url] Levitra Orodispersible Rezeptfrei Viagra Online Blog Cialis Generico Prezzo In Farmacia

 160. Lelio Vieira Carneiro

  29 października 2017 at 22:59

  Wonderful goods from you, man. I have be mindful your stuff prior
  to and you’re just extremely excellent. I really like what you have received right here, really like what
  you’re saying and the best way during which you say it.
  You are making it enjoyable and you continue to care for to stay it wise.
  I can’t wait to read much more from you. That is really a great web site.

 161. prognosticos-esportivos.com

  30 października 2017 at 03:19

  Hmm it appears like your blog ate my first comment (it was
  extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I submitted
  and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well
  am an aspiring blog writer but I’m still new to everything.

  Do you have any suggestions for newbie blog writers?
  I’d definitely appreciate it.

 162. Lelio Vieira Carneiro

  30 października 2017 at 05:47

  Excellent site you have here.. It’s hard to
  find excellent writing like yours these days. I honestly appreciate
  people like you! Take care!!

 163. Grupo Serval presidios

  31 października 2017 at 06:03

  Why people still make use of to read news papers when in this technological world everything is existing on net?

 164. Lelio Vieira Carneiro Junior

  31 października 2017 at 09:05

  This piece of writing provides clear idea in favor of the new visitors of blogging,
  that genuinely how to do blogging and site-building.

 165. Lelio Junior

  31 października 2017 at 11:14

  Hi, Neat post. There is an issue along with your website in internet
  explorer, would test this? IE nonetheless is the market
  leader and a large element of folks will omit your excellent writing due
  to this problem.

 166. buying security

  31 października 2017 at 22:43

  Incredible! This blog looks just like my old one!
  It’s on a entirely different topic but it has pretty much the same page layout
  and design. Superb choice of colors!

 167. Elba

  1 listopada 2017 at 02:21

  Ahaa, its pleasant conversation on the topic of this piece of writing at this place at this blog, I have read all that, so now me also commenting here.

 168. tercio borlenghi junior

  1 listopada 2017 at 17:16

  I like what you guys tend to be up too. This type of clever work and reporting!
  Keep up the great works guys I’ve incorporated you guys
  to blogroll.

 169. Lelio Vieira Carneiro Junior

  2 listopada 2017 at 00:38

  My family every time say that I am killing my time here at net, however I know
  I am getting knowledge daily by reading such nice content.

 170. short websites

  2 listopada 2017 at 09:27

  Great blog! Is your theme custom made or did you
  download it from somewhere? A theme like yours with a few simple tweeks would
  really make my blog stand out. Please let me know where you got your design. Thank you

 171. Larzews

  3 listopada 2017 at 04:52

  Flagyl Overnight Delivery [url=http://cheapvia100mg.com]viagra[/url] Cialis Senza Ricetta In Italia

 172. outdoor security camera

  4 listopada 2017 at 15:51

  I am really enjoying the theme/design of your blog. Do you ever
  run into any browser compatibility issues? A handful of my blog visitors have complained about my site
  not operating correctly in Explorer but looks great in Firefox.
  Do you have any advice to help fix this issue?

 173. Larzews

  4 listopada 2017 at 22:47

  Vendita Viagra Rosa Cialis Avis Consommateur Bayer Levitra 20mg [url=http://ordercheapvia.com]viagra[/url] Cialis Luststeigerung Il Viagra Serve Anche Alle Donne Prix Рір‚вђ№рір‚вђ№de Priligy

 174. Dadado Veig

  5 listopada 2017 at 03:50

  Appreciate the recommendation. Let me try it out.

 175. phones allow

  6 listopada 2017 at 19:15

  It’s an remarkable article in support of all the online viewers; they will take advantage from it I am sure.

 176. timex observe

  8 listopada 2017 at 03:49

  When someone writes an post he/she keeps the image
  of a user in his/her mind that how a user can know it.
  Therefore that’s why this piece of writing is outstdanding.
  Thanks!

 177. Lily

  11 listopada 2017 at 13:24

  Your style is very unique in comparison to other people I have read stuff from.
  Many thanks for posting when you have the opportunity, Guess I’ll just bookmark this page.

 178. timex watch

  11 listopada 2017 at 22:50

  Great article. I will be experiencing a few of these issues as well..

 179. Grupo Coral presidios

  12 listopada 2017 at 02:14

  With havin so much content do you ever run into any problems of plagorism or copyright infringement?
  My blog has a lot of completely unique content I’ve either written myself or outsourced but it seems a lot of it is popping it up all over the internet without my agreement.
  Do you know any techniques to help prevent content from being stolen? I’d truly appreciate it.

 180. Trena

  12 listopada 2017 at 14:17

  This piece of writing is actually a nice
  one it helps new net visitors, who are wishing for blogging.

 181. Roland

  12 listopada 2017 at 21:33

  Thanks for sharing your info. I truly appreciate your efforts and I am waiting
  for your next write ups thanks once again.

 182. chief operating officer jobs chicago

  13 listopada 2017 at 01:13

  Chairman and Key Starting Officer, Cummins Inc.

 183. Carlos Eduardo Veiga

  13 listopada 2017 at 15:34

  Incredible points. Sound arguments. Keep up the great spirit.

 184. chief operating officer salary hospital

  13 listopada 2017 at 20:28

  Harley appoints primary operational command.

 185. best pron

  14 listopada 2017 at 10:27

  fwoNRS Thanks for the blog post.Really looking forward to read more. Really Cool.

 186. home security systems colorado

  15 listopada 2017 at 11:05

  Have you been currently concerned about all your family members?

 187. this website

  16 listopada 2017 at 11:28

  Woh I love your content , bookmarked !.

 188. Flood damage cleanup

  16 listopada 2017 at 17:14

  Really informative blog article.Thanks Again. Fantastic.

 189. Larzews

  18 listopada 2017 at 23:47

  Secure Ordering Bentyl Free Shipping Viagra Tachicardia Ebay Baclofen [url=http://sildenaf100mg.com]viagra[/url] Kamagra Uk Pay With Paypal Propecia Dosage Depression Viamedic Coupon

 190. Floorswitch flooring app

  20 listopada 2017 at 04:39

  Louis Vuitton Wallets Louis Vuitton Wallets

 191. madden mobile buy sell

  20 listopada 2017 at 06:21

  scrapebox ??????30????????????????5??????????????? | ????????

 192. nba 2k18 cracked

  20 listopada 2017 at 09:45

  It as best to take part in a contest for among the best blogs on the web. I will advocate this website!

 193. creepypasta list

  22 listopada 2017 at 18:03

  Normally I do not learn post on blogs, however I wish to say that this write-up very pressured me to take a look at and do it! Your writing style has been surprised me. Thanks, very great article.

 194. seo vancouver

  22 listopada 2017 at 23:16

  I will immediately clutch your rss feed as I can at to find your e-mail subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you ave any? Please allow me recognise in order that I may subscribe. Thanks.

 195. online shopping sites in uae

  24 listopada 2017 at 12:19

  time to be happy. I ave learn this post and if I could I wish to recommend you

 196. Marcel

  24 listopada 2017 at 23:00

  Appreciating the hard work you put into your website and detailed information you
  provide. It’s awesome to come across a blog every once in a while that isn’t the same out of date rehashed material.
  Fantastic read! I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra