Z zagranicy

Google zwolniło inżyniera, bo skrytykował gender

Google wyjaśniło, że zwolniło pracownika, bo „utrwalał stereotypy gender” i tworzył wrogie (konserwatywne) środowisko pracy. W praktyce to idee Nowej Lewicy decydują, co znajdziemy w Google.

James Damore został zwolniony, bo ujawnił, że firma Google kieruje się regułami marksizmu. Jak podało Fortune stracił pracę z powodu sprzeciwu wobec uznania płci kulturowej i przekładania jej na branżę technologiczną. Najpopularniejsza wyszukiwarka świata chciała zmus go do milczenia. Sprawą zajął się już U.S. National Labor Relations Board (NLRB).

Szef wykonawczy Google Sundar Pichai wyjaśnił pracownikom, że Damore „przekroczył linię przez popieranie szkodliwych stereotypów w naszym miejscu pracy”, co przekazał na piśmie w notatce opublikowanej przez Reuters. Damore ujawnił, że firma zamiast zadowolenia klienta kieruje się głównie filtrowaniem dostarczanych treści, tak aby pasowały do lewicowej ideologii.

Inżynier w swojej notatce zauważył, że firma przeczy temu, co wyznaje publicznie. Na zewnątrz głosi zapewnienie bezpieczeństwa psychicznego, w rzeczywistości zaś zmusza ludzi do milczenia w zawstydzeniu. Wyciszanie opinii tworzy zjawisko powtarzania „właściwych” myśli (tzw. ideological echo chamber), bo „część idei jest zbyt święta, aby być uczciwie dyskutowana”. Damore ukazuje, że idee Nowej Lewicy (używa określenia „ta ideologia”) ograniczają w Google wolność słowa i „popierają najbardziej ekstremalne i autorytarne elementy tej ideologii”. Ona wymusza m. in. dążenie do procentowego zrównania zatrudnienia kobiet i mężczyzn.

Słowa te wydają się drugorzędne i pozbawione znaczenia dla użytkowników Google, ale to wyłącznie pozory. Dzięki inżynierom tworzy się serce oprogramowania, a wyznawane przez nich poglądy sięgają dalej. Google stworzyło Perspective, czyli system oznaczania tekstów pod kątem „mowy nienawiści”. Za tym kryje się nic innego, jak cenzurowanie treści konserwatywnych. Pochodną tego projektu są darmowe bazy. Udostępniają one schematy wartościujące do maszynowego uczenia się (ML) i mechanizmów sztucznej inteligencji (AI). Opierają się one na wskazaniu, że np. słowo „zły” jest negujące, a „dobry” wartościujące.

Dla cięcia kosztów mniejsze firmy, nowi w branży (tzw. startup) wystarczy, że ściągną ok. 3GB danych i mogą je użyć we własnym oprogramowaniu. Ideologia oddziałuje tutaj na konkretne działania technologiczne. Rozwiązania oparte na tym systemie będą skażone antywartościami. Wedle ustaleń amerykańskiej redaktor Pameli Geller z wyników Google zniknęło jej 40 tys. artykułów i publikacji wskutek użycia tzw. Google scrub. Jest to określenie mechanizmu Perspective do oznaczania tekstów.

Firma zapowiedziała 1 sierpnia 2017, że rozpoczyna etap walki z terroryzmem. Do grona zamachowców obok ISIS zalicza również konserwatystów. James Damore dostał zwolnienie, bo stwierdził w duchu prawa naturalnego i chrześcijaństwa: „W Google wiele mówimy o nieuświadomionej tendencyjności jak odnosi się do rasy i gender, ale rzadko rozmawiamy o naszych moralnych tendencjach”. Zauważył, że skutkiem tego w Google orientacja polityczna określa i narzuca sposób wartościowania.

Zarazem Damore nie uznaje za wyższą żadnej z tych orientacji i prezentuje tu centryzm. Z tym, że krytykuje zbyt dalekie przesunięcie się firmy ku ideom lewicy. Takie stanowisko zaś ukazało pracownikom Google, do których Damore rozesłał swój manifest, że firma przesadza w kwestiach walki z nierównościami. Odnotował, że mają one podłoże biologiczne i w tym odniesieniu dziedziczne np. „biologiczni mężczyźni wykastrowani po urodzeniu i wychowani jako kobiety często identyfikują się i działają jako mężczyźni”.

Tekst byłego inżyniera Google odnotował, że kobiety „preferują pracę w przestrzeni społecznej lub artystycznej. Więcej mężczyzn wybiera kodowanie ponieważ to wymaga syntezowania”. Odnotował, że panie są bardziej ugodowe niż panowie i w efekcie dlatego sprawia im trud domaganie się podwyżek, negocjacji zarobków, czy przejmowania ról przywódczych. Wskazuje, że feminizm przekształcił myślenie kobiet tak, iż będą one przejmować męskie role społeczne. Jednocześnie nastąpi zwiększenie się zatrudnienia pań wynikające z tego, że mężczyźni przejmą damskie role społeczne.

Google w takim myśleniu widzi zagrożenie i narzuca „programy, doradztwo i klasy tylko dla ludzi z określoną gender lub rasą”. Priorytet zyskują kandydaci oznaczeni jako „równościowi” (tj. należący do procentowej mniejszości zatrudnionych np. kobiety przed mężczyznami). W efekcie ze względu na etykietkę Google zatrudnia ludzi, a pomija zdolności techniczne, jakie sobą prezentują.

Od firmy Damore chciał: końca wyobcowania konserwatystów w celu zrównoważenia światopoglądu w firmie, konfrontacji z polityczną linią firmy, odrzucenia programów w oparciu o rasę i gender, otwartej dyskusji nad kwestią: czy program usuwania nierówności ma zastosowanie w Google? Oprócz tego domagał się wprowadzenia w miejsce równości gender bezpieczeństwa psychicznego, koncentracji na faktach w miejsce emocji, zwrócenia uwagi na intencję, a nie ideologię. Zaznaczył też, że kluczem jest „byciem otwartym na naukę o ludzkiej naturze”, czyli odczytywanie charakteru człowieka i jego potrzeb w perspektywie prawa naturalnego.

Zwolniony pracownik Google jest zwolennikiem globalnego ocieplenia i odrzuca uznanie Boga za podstawę świata. Pomimo centrowych poglądów odkrywa i sprzeciwia się, że firma koncentruje się na promocji idei Nowej Lewicy. Krytykuje elementy politycznej poprawności, choć nie łączy ich w jedną i spójną całość.

Pracownik Google ukrywający się pod pseudonimem Hal zauważył, że w listopadzie 2017 rozpocznie się pozew sądowy w sprawie wewnętrznych praktyk firmy. Między 2015, a 2016 starszy wiceprezydent firmy Urs Holzle z menadżerami rozpoczęli tworzenie czarnych list pracowników. Znalazły się tam osoby sprzeciwiające się wprowadzaniu idei lewicy do miejsca pracy: „Istnieją liczne przypadki w których aktywiści sprawiedliwości społecznej koordynowali sabotaż wystąpień innych pracowników za ukazanie odmiennej opinii (…) Wielu aktywistów sprawiedliwości społecznej w istocie spędzali całe dnie na wojnach kulturowych i obijali się. Firma postawiła za cel zatrudnianie większej liczby osób takich jak oni”. W efekcie wiadomości elektroniczne w ramach Google Insider „jakie zwykło się używać do rozmów o wspaniałych nowych technologiach, ale teraz były całkowicie [zdominowane informacjami] o inicjatywach sprawiedliwości społecznej [np.] (…) polityki sygnalizowania tożsamości”.

Dla ochrony ideologii Nowej Lewicy: „Były liczne przypadki masowego polowania na czarownice, gdzie setki SJW [Social Justice Warrior – wojowników sprawiedliwości społecznej] mobilizowało się w korporacyjnym intranecie do ukarania kogokolwiek, kto by sprzeciwiał się ustalonej Narracji”.

Sprawa ta dotyka również Polaków, bo Google Poland sp. z o.o. od 2005 działa w naszym kraju i ma oddziały w Krakowie, Wrocławiu i Warszawie. Dla środowiska programistów i branży informatycznej praca w Google łączy się z nobilitacją i prestiżem. Status i znaczenie firmy zachęcają innych, aby naśladowali metody i kulturę pracy informatycznego giganta.

W miejsce szacunku do drugiej osoby jest zgodność z wewnętrznymi normami poprawności politycznej. Jak zauważył Hal, kto odważył się na kwestionowanie reguł Nowej Lewicy w firmie ten „był publicznie ośmieszany w następnym tygodniu [podczas] Yes-At-Google”. Redaktor Allum Bokhari 7 sierpnia 2017 zapytał Hala: „Wiele osób obawia się, że Google, Facebook oraz inne firmy zmierzają do kontroli i cenzorowania ich treści. Czy te obawy są uzasadnione?”. Zdaniem Hala: „To jest dokładnie, co czyni Google. Głosy procenzorskie są bardzo głośne i są [konfidenckimi] uszami zarządu. Ludzie przeciwni cenzurze obawiają się odwetu i ludzie obawiają się otwartego wsparcia ich [antycenzorskich działań] ponieważ każdy w ich łańcuchu zarządzania nieustannie sygnalizuje ich oddanie dla skrajnie lewicowej ideologii”.

Jacek Skrzypacz

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

61 komentarzy

61 Komentarzy

 1. IP

  9 sierpnia 2017 at 11:02

  Ktoś na twiterze poradził poszukać w google-grafika „famous american inventors”…

  I potem to samo po hiszpańsku…

  Można po polsku… „amerykańscy wynalazcy”

  Manipulacja rasowa w Google English

 2. myślę sobie że

  9 sierpnia 2017 at 17:28

  Tak działa NWO i świat korporacji. Korporacje to takie kapitalistyczne odpowiedniki komunistycznych zjednoczeń z PRL.
  Polecam unikać google i używać niezależnej wyszukiwarki nie śledzącej też użytkowników:
  https://duckduckgo.com/

  Oraz zamiast chroma używać Firefoxa.

 3. klioes vel pislamista

  11 sierpnia 2017 at 08:58

  Przytul dżihadystę!

  Joanna Palani to nasz wróg, kochani!
  Walczyła przeciwko ISIS …terrorystka!
  Byli dżihadyści niezintegrowani
  Przez nią są wciąż w Danii… Niezbędna jest czystka!

  Dla eksdżihadystów domy są i praca.
  Palani niech będzie głodna i bezdomna.
  Niech pozna białaska: walka nie popłaca;
  Nie dla niej socjalu jest kwota ogromna!

  Jej wrogowie w Aarhus mają przywileje,
  Kiedy się ukrywa Dunka rodowita.
  „Przeciw integracji kto jest, ten niech nie je!”
  Na tęczy wypiszmy i myśl niech rozkwita:

  „Przytul dżihadystę!” (Tym „za wolność naszą
  I waszą” a także „Bóg, honor ojczyzna”
  W Europie Polacy jeszcze tylko straszą.
  Lecz Polska – wiadomo – to ciemna zgnilizna.)

 4. Robert

  15 sierpnia 2017 at 21:41

  A gugu,agugu,agugu,tylko dzieci nie widza co to google,i jakie CIAmajdy tym steruja

 5. Silvia Odete Morani Massad

  5 września 2017 at 19:24

  Hi there! Quick question that’s totally off topic. Do you know how to make your site mobile
  friendly? My site looks weird when viewing from my iphone4.
  I’m trying to find a template or plugin that might be
  able to correct this issue. If you have any recommendations, please share.
  With thanks!

 6. real estate listings

  6 września 2017 at 21:37

  I read this article fully on the topic of the comparison of
  most up-to-date and earlier technologies, it’s remarkable
  article.

 7. things you need to go camping

  7 września 2017 at 04:31

  I all the time used to study piece of writing in news papers but now as I am a user of web thus from now I am using net
  for articles, thanks to web.

 8. garage door controls

  7 września 2017 at 20:18

  Great blog here! Also your site loads up very fast! What host are you using?

  Can I get your affiliate link to your host? I wish
  my site loaded up as quickly as yours lol

 9. loansstore down

  8 września 2017 at 00:22

  Good day! I know this is kinda off topic but I was wondering
  if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form?
  I’m using the same blog platform as yours and I’m
  having problems finding one? Thanks a lot!

 10. http://agapecare.net

  8 września 2017 at 18:45

  It’s in fact very complicated in this busy life to listen news on Television, so
  I simply use the web for that purpose, and take the hottest information.

 11. car loan

  9 września 2017 at 03:51

  My brother suggested I might like this blog. He
  was entirely right. This post actually made my day.
  You can not imagine simply how much time I had
  spent for this information! Thanks!

 12. Holly

  9 września 2017 at 06:05

  Have you ever considered about adding a little bit more than just
  your articles? I mean, what you say is fundamental and all.
  But just imagine if you added some great pictures
  or videos to give your posts more, „pop”! Your content
  is excellent but with images and clips, this website could certainly be one of the greatest in its field.
  Very good blog!

 13. potential real estate

  9 września 2017 at 11:07

  bookmarked!!, I love your site!

 14. skyline.spin360studios.com

  9 września 2017 at 12:41

  Good day I am so thrilled I found your webpage, I really found you by accident, while I was researching
  on Digg for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say thanks for a remarkable post and a all
  round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to browse
  it all at the moment but I have bookmarked it and also added
  your RSS feeds, so when I have time I will be back to read
  a great deal more, Please do keep up the superb work.

 15. Leslee

  9 września 2017 at 15:24

  Hi, yeah this piece of writing is actually nice
  and I have learned lot of things from it regarding blogging.
  thanks.

 16. http://excnn.xyz/

  9 września 2017 at 23:41

  Thanks in favor of sharing such a nice thought, paragraph is pleasant,
  thats why i have read it fully

 17. estate investing

  10 września 2017 at 20:37

  Do you mind if I quote a couple of your articles as
  long as I provide credit and sources back to your weblog?
  My blog site is in the exact same niche as yours and my visitors would genuinely benefit from some
  of the information you provide here. Please let me know if this alright with you.
  Thank you!

 18. door riding

  11 września 2017 at 07:28

  Right now it seems like BlogEngine is the top blogging platform out there right now.
  (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 19. business start up

  11 września 2017 at 07:44

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was curious what all is needed to get set
  up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?

  I’m not very web smart so I’m not 100% sure. Any tips or advice would be greatly appreciated.
  Kudos

 20. real estate agents

  11 września 2017 at 09:32

  I’ve been surfing online greater than 3 hours lately, yet I
  by no means discovered any fascinating article like yours.
  It’s beautiful worth enough for me. Personally, if all site owners and bloggers made good content material as you probably
  did, the net will be much more helpful than ever before.

 21. Marina

  11 września 2017 at 16:56

  It’s very simple to find out any topic on net as compared to textbooks, as I found this piece of writing at this web
  page.

 22. real estate investing

  12 września 2017 at 07:32

  This design is steller! You certainly know how to keep a reader entertained.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to start
  my own blog (well, almost…HaHa!) Great job.

  I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

 23. start up companies

  12 września 2017 at 11:34

  What’s up to every one, the contents existing at this site are genuinely amazing for people experience, well, keep up the good
  work fellows.

 24. Lelio Vieira Carneiro Junior

  12 września 2017 at 18:15

  Pretty! This was an incredibly wonderful article. Thank you
  for providing this info.

 25. download iphone music

  13 września 2017 at 07:25

  Excellent post. I was checking constantly this
  blog and I am impressed! Extremely helpful info particularly the last part 🙂 I care for such information a lot.
  I was looking for this particular info for a long time.

  Thank you and good luck.

 26. free ipod

  13 września 2017 at 09:24

  Have you ever considered creating an ebook or guest authoring on other blogs?

  I have a blog based upon on the same topics you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my
  visitors would enjoy your work. If you are even remotely interested, feel
  free to send me an email.

 27. car loans

  13 września 2017 at 21:53

  Hey! Do you know if they make any plugins to
  assist with Search Engine Optimization? I’m trying to get
  my blog to rank for some targeted keywords but I’m
  not seeing very good results. If you know of any please share.
  Cheers!

 28. gaming systems

  14 września 2017 at 00:20

  May I simply just say what a comfort to discover someone who actually knows what they’re discussing on the net.
  You certainly realize how to bring an issue to light
  and make it important. A lot more people have to look at this and understand
  this side of the story. I was surprised you are not more popular given that you most certainly have the gift.

 29. Lelia

  14 września 2017 at 00:57

  We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your site provided us with valuable information to work on. You have done a formidable job and our entire community will be grateful to you.

 30. Melina

  14 września 2017 at 15:40

  Thanks for a marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, you’re a great author.I
  will make certain to bookmark your blog and will often come back down the road.

  I want to encourage that you continue your great writing,
  have a nice day!

 31. killarney golf

  15 września 2017 at 14:36

  Very shortly this website will be famous amid all blog visitors, due
  to it’s fastidious content

 32. royal dublin golf

  15 września 2017 at 17:41

  Hi there to every one, it’s in fact a pleasant for me to visit this site, it consists of helpful
  Information.

 33. travel insurance

  15 września 2017 at 18:44

  Hello my family member! I wish to say that this article is awesome, great written and include almost all important infos.

  I’d like to peer more posts like this .

 34. travel guide

  15 września 2017 at 21:20

  Pretty! This was an extremely wonderful article.
  Many thanks for providing this information.

 35. Lamar

  16 września 2017 at 15:25

  Greetings! Very useful advice within this article!
  It’s the little changes that produce the greatest changes.
  Thanks for sharing!

 36. adare golf course

  17 września 2017 at 03:29

  Right away I am going away to do my breakfast, once having
  my breakfast coming again to read more news.

 37. macau tourism keep

  17 września 2017 at 06:40

  I have read so many articles or reviews about the blogger lovers except this
  article is truly a nice post, keep it up.

 38. tourism offers

  17 września 2017 at 14:30

  Now I am going to do my breakfast, after having my breakfast coming yet again to read other news.

 39. Lelio Vieira Carneiro Junior

  17 września 2017 at 18:51

  I believe everything posted was actually very
  logical. But, what about this? what if you were to create a awesome headline?
  I am not suggesting your information is not good., but suppose you added a title that
  makes people desire more? I mean Google zwolniło inżyniera, bo skrytykował gender – Prawy.pl is a little boring.
  You might glance at Yahoo’s front page and note how they create post headlines to get viewers
  interested. You might add a related video or a related picture or two to get people interested about what you’ve got to say.
  In my opinion, it could bring your blog a little bit more interesting.

 40. traveling abroad

  17 września 2017 at 22:04

  Hello there, I discovered your website via Google while searching for a related subject, your web site came up,
  it looks good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

  Hi there, just become alert to your weblog via Google, and located that it
  is truly informative. I am going to be careful for brussels.
  I’ll appreciate for those who continue this
  in future. Numerous people might be benefited out of your writing.
  Cheers!

 41. royal dublin golf

  18 września 2017 at 00:01

  Good day! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new initiative in a
  community in the same niche. Your blog provided us valuable information to work on. You have done a extraordinary
  job!

 42. Please let me know if you’re looking for a author for your
  blog. You have some really great posts and I feel I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some material for your blog in exchange
  for a link back to mine. Please send me an e-mail if interested.
  Regards!

 43. best butt

  19 września 2017 at 09:36

  Remarkable! Its really amazing paragraph, I have got much
  clear idea about from this post.

 44. soccer jersey

  19 września 2017 at 13:06

  Hello, Neat post. There’s a problem with your site in internet explorer, might test this?

  IE still is the market leader and a huge portion of people will miss your wonderful writing because
  of this problem.

 45. buy arsenal soccer

  19 września 2017 at 15:18

  Hey! I could have sworn I’ve been to this website before but after browsing through some of the
  post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely happy
  I found it and I’ll be bookmarking and checking back frequently!

 46. Audrea

  19 września 2017 at 22:55

  I’ve been exploring for a little bit for any high quality articles or blog posts
  in this sort of space . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this web site.
  Reading this info So i am glad to show that I have an incredibly just
  right uncanny feeling I came upon just what I needed.
  I such a lot undoubtedly will make certain to don?t overlook this web site
  and give it a look on a relentless basis.

 47. Donette

  19 września 2017 at 23:55

  It’s a pity you don’t have a donate button! I’d without a doubt donate to this superb blog!
  I guess for now i’ll settle for bookmarking and adding your
  RSS feed to my Google account. I look forward to fresh updates and will share this website with my Facebook group.
  Chat soon!

 48. london travel

  20 września 2017 at 01:19

  I enjoy what you guys are usually up too. Such clever work and reporting!
  Keep up the excellent works guys I’ve you guys
  to my personal blogroll.

 49. Michel

  20 września 2017 at 04:01

  Woah! I’m really digging the template/theme of this blog.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very hard
  to get that „perfect balance” between superb usability and visual appearance.
  I must say you’ve done a awesome job with this.
  Also, the blog loads very fast for me on Chrome.

  Exceptional Blog!

 50. Larzews

  20 września 2017 at 23:35

  Ic Cephalexin [url=http://cialtobuy.com ]viagra cialis[/url] Coр“в»t De Priligy
  Buying Legal Tamoxifin Cialis Wirkt Nicht Tun
  Fastest Place Online To Order Clomid cialis Viagra Finto Scherzo

 51. heart rhythms

  21 września 2017 at 06:33

  This is my first time pay a quick visit at here and i am really impressed to read everthing at one place.

 52. www.miyou.hk

  21 września 2017 at 07:06

  Hi there! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog
  platform are you using for this website? I’m getting sick and tired of
  Wordpress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at alternatives for another
  platform. I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.

 53. For latest news you have to go to see world wide web
  and on internet I found this web site as a best site for most recent
  updates.

 54. uzbit.uz

  21 września 2017 at 11:34

  Pretty great post. I just stumbled upon your weblog and wanted to mention that I have truly loved browsing your weblog posts.
  After all I will be subscribing on your feed and I’m hoping you
  write once more very soon!

 55. vip.58518.net.cn

  21 września 2017 at 16:46

  I just could not depart your website prior to suggesting that I really loved the usual info
  a person supply in your guests? Is gonna be again steadily in order to check out new posts

 56. Frederick

  21 września 2017 at 19:59

  Do you have a spam problem on this blog; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; many
  of us have developed some nice methods and we are looking to swap
  techniques with other folks, why not shoot me an e-mail
  if interested.

 57. holiday travel cruise

  22 września 2017 at 01:03

  Hey I am so delighted I found your blog page,
  I really found you by accident, while I was looking on Askjeeve for
  something else, Anyways I am here now and would just like to say many
  thanks for a fantastic post and a all round entertaining blog
  (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it
  all at the minute but I have saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I
  will be back to read a great deal more, Please do keep up the awesome b.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra