Felieton

Wicepremier Morawiecki o powołaniu komisji śledczej w sprawie wyłudzeń VAT

Wicepremier Mateusz Morawiecki w ostatni poniedziałek w audycji „Rozmowy niedokończone” w telewizji Trwam mówił o konieczności powołania komisji śledczej ds. wyłudzeń podatku VAT.
Powiedział między innymi, że „jak obserwuje różnego rodzaju rozporządzenia czy indolencje wcześniejszych władz skarbowych, to można się zastanowić czy to lenistwo i głupota , czy może coś więcej”.

I dalej „ponieważ nasze państwo zostało pozbawione setek miliardów złotych – myślę, że jest to ok. 220 mld zł, to jest kwota określona między innymi przez KE – to jest to wielka sprawa, która wymaga wyjaśnienia”.

W tych dniach pojawiły się już wstępne dane dotyczące wpływów z podatku VAT po miesiącu lipcu 2017 i analiza tych wpływów za ostatnie 7 miesięcy dobitnie pokazuje, że były one w każdym miesiącu wyraźnie wyższe niż w analogicznych miesiącach roku ubiegłego.

I tak w styczniu 2017 wpływy z VAT były wyższe o 25,3% niż w styczniu 2016 roku w lutym o 40,1%, w marcu o 40,6%, w kwietniu o 33,5% , w maju o 30%, w czerwcu o 28,1%, a w lipcu o 24,6%.

Po 7 miesiącach tego roku wpływy z VAT wyniosły 94,7 mld zł i stanowią blisko 2/3 całorocznych planowanych dochodów budżetowych z tego podatku, przy czym należy zaznaczyć, że wpływy z VAT na 2017 rok zostały zaplanowane na poziomie aż o 11% wyższym niż w roku 2016 i mają osiągnąć aż 143,5 mld zł, czyli o blisko 17 mld zł więcej niż wykonanie w budżecie z roku 2016.

Jak podkreśla ministerstwo finansów te doskonałe rezultaty jeżeli chodzi o dochody z podatku VAT wynikają przede wszystkim z licznych zmian w prawie między innymi: odwrócony VAT w budownictwie; zmiana limitu płatności gotówkowych w transakcjach między przedsiębiorstwami z 15 tys. euro do 15 tys. zł; wejście w życie elektronicznego nadzoru nad przewozami towarów wrażliwych; ustawa antyhazardowa; pakiet paliwowy; zmiany w zakresie rejestracji, odmowy rejestracji i wykreśleń z rejestru VAT czyli eliminacja tzw. słupów; rozszerzenie stosowania Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK); zmiany zasad kwartalnego rozliczania VAT; zmiana zasad 25 – dniowego zwrotu VAT; wreszcie zaostrzenie sankcji karnych za wystawianie fikcyjnych faktur VAT – kary 25 i 10 lat więzienia i wprowadzona ostatnio konfiskata rozszerzona majątków pochodzących z przestępstw w tym także tych polegających na wyłudzaniu podatków.

Ponadto dokonano rozbudowy możliwości analitycznych aparatu skarbowego poprzez wdrożenie analizatorów JPK i tworzenie wyspecjalizowanych zespołów analitycznych, a także wzrosła skuteczność poboru i prowadzonych działań kontrolnych i karno – skarbowych czyli ma miejsce skuteczna walka z mafiami VAT-owskimi.

Te liczne twarde dane dotyczące podatku VAT za 7 miesięcy tego roku zaprezentowane przez ministerstwo finansów, powinny ostatecznie rozwiać wszystkie wątpliwości nawet największych niedowiarków jeżeli chodzi o te doskonałe wyniki wpływów z tego podatku.

Komisja śledcza zdaniem wicepremiera Morawieckiego powinna zając się nie tylko skalą wyłudzeń podatku VAT w latach 2008-2015 ale przede wszystkim prześledzeniem zmian w polskim prawie dotyczącym tego podatku w tym okresie (zmianom w ustawach, rozporządzeniach Rady Ministrów), które umożliwiały wzrost wyłudzeń w kolejnych latach.

Trzeba ustalić także osoby odpowiedzialne za ten stan rzeczy zarówno te rządowego, ministerialnego, parlamentarnego i eksperckiego, które miały wpływ na taki, a nie inny kształt prawa regulującego funkcjonowanie podatku VAT.

Skończył się bowiem czasy, że za kradzież batonika w sklepie sprawca idzie do więzienia, a za takie zmiany w prawie, które pozwoliły na wyłudzenia setek miliardów złotych do tej pory nie ma odpowiedzialnych i winnych.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

7 komentarzy

7 Komentarzy

 1. Robert B.

  9 sierpnia 2017 at 11:11

  Żeby wam tylko tam na tej komisji nie wyszły na wierzch WSI… Bo wtedy trzeba będzie bardzo mocno się starać, żeby ten fakt ukryć…

 2. Janusz

  9 sierpnia 2017 at 15:56

  Niech Morawiecki wnioskuje o komisję sejmową w sprawie oszustwa „na franka szwajcarskiego” realizowanego do dnia dzisiejszego pod patronatem PiS oraz kłamczucha Dudy, człowieka bez honoru i niech żąda przesłuchania oraz natychmiastowego aresztowania byłego prezesa hiszpańskiego banku BZWBK w Polsce.

 3. jacek

  9 sierpnia 2017 at 17:15

  Potrzebna komisja!Rozliczyć złodziei i oszustów z PO!!!

 4. Hania

  9 sierpnia 2017 at 19:18

  Kolejna komisja, na której zarabiać będą posły darmozjady.
  A nie wyjaśni NIC!
  Mieliśmy komisję Orlenu, PZU itd…itp…
  Były pisma skierowane do prokuratury i co dalej…?!

  Radio Maryja zamieniło się w tubę PISu, skompromitowało się stokrotnie!
  Zaprasza na antenę szemrane towarzystwo…
  Fuj!
  Nie daję już ani złotówki, o rozliczeniach PIT niech ojcowie zapomną.

 5. Szukający Drogi

  9 sierpnia 2017 at 22:16

  Nikomu włos z głowy nie spadnie.

 6. Bryce Hrabal

  10 sierpnia 2017 at 10:09

  Hi there mates, its impressive post regarding educationand entirely explained, keep it up all the time.

 7. Tomek

  10 sierpnia 2017 at 23:06

  I co wy niby na tej komisji ujawnicie? Podobnie, jak PO, nie jesteście w stanie złapać oszustów VATowskich, mimo całej potęgi narzędzi inwigilacji obywateli, jakie wprowadziliście do ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej. Co więc robicie? Stosujecie przepis o odpowiedzialności solidarnej nawet pośredniego nabywcy – tzn. uczciwa firma, która kupi towar od firmy, która np. kupi towar od firmy, która kupiła towar od oszusta, jest obciążona kosztem wyłudzenia VAT. Wykończyliście tak ostatnio dużo uczciwych firm (polecam lekturę przypadku firmy Action).

  Jeśli chcecie więc powołać komisję, która wyjaśni, jak pod płaszczykiem walki z wyłudzeniami VAT niszczycie uczciwe polskie firmy, to ja jestem za. Jeśli natomiast chcecie zrobić sobie polityczną szopkę, to dajcie sobie spokój. Skoro wyspecjalizowane służby nie mogły bandytów złapać, to taki poseł Suski, co to szuka Carycy Katarzyny, czy inny podobnie elokwentny poseł, też ich nie znajdzie.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra