Z kraju

Kresowianie domagają się od Zbigniewa Ziobro interwencji w sprawie nielegalnych banderowskich pomników

Patriotyczny Związek Organizacji Kresowych i Kombatanckich zwrócił się do Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro o interwencję w sprawie nielegalnie wzniesionych na terenie powiatu lubaczowskiego pomników ku czci banderowskich ludobójców.

Jak wynika z informacji pozyskanych przez aktywistów wspomnianej wyżej organizacji, na terenie powiatu lubaczowskiego, który podczas trwania II wojny światowej, jak i bezpośrednio po jej zakończeniu był miejscem bestialskiej działalności oddziałów banderowskich (tzw. UPA, OUN), postawione zostały murowane upamiętnienia ku czci dowódców oraz członków tych organizacji. Są wśród nich następujące obiekty w gminie Horyniec-Zdrój: na terenie Cmentarza Komunalnego w Werchracie (ku czci członków UPA), na terenie miejscowości Radruż (ku czi sotni UPA), na terenie tzw. Wzgórza Monasterz (ku czci dowódcy UPA J. Starucha, ps. Stiah.

„Wskazane obiekty nie są grobami, lecz zostały wzniesione jako samowola budowlana – bez konsultacji z administracją lokalną oraz bez wymaganych decyzji urzędów administracji ogólnej. Nadto przy wykonywaniu rzeczonych budowli nie uzyskano zgody ani opinii b. Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa ani żadnego innego urzędu ds. upamiętnień. Naruszono również przy tym umowę bilateralną, zawartą między Polską a Ukrainą, dotyczącą wzajemnych uzgodnień w sprawach lokalizacji pomników” napisali przedstawiciele Patriotycznego Związku Organizacji Kresowych i Kombatanckich w liście do Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro.

Problem nielegalnych pomników rezunów spod znaku tryzuba nie jest nowy, ale ani dotychczasowe władze centralne ani samorządy nie miały woli politycznej, aby się z nim uporać. Obecnie nadzieje kresowian pokładane są w obecnym ministrze sprawiedliwości. Zobaczymy, z jakim skutkiem.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

16 komentarzy

16 Komentarzy

 1. http://www.linux.net

  10 sierpnia 2017 at 00:37

  Ƭhat is sucһ a fun ցame and we had an ideal biгthday Daddy.?
  Larry added. ?Can we play ?What?s the vеry best thing about God?
  tomorrow too?? hhe ƅegged his Mommy.

  • wolna-polska.pl

   10 sierpnia 2017 at 14:10

   Antypolska,nacjonalistyczna działalność ukraińskiego duchowieństwa.

  • pidzio

   11 sierpnia 2017 at 17:14

   DZISIEJSZY TYGODNIK WARSZAWSKA GAZETA NR 32 STWIERDZA, ŻE DO POLSKI PRZEMYCONO KILKADZIESIĄT SZTUK BRONI ARTYKUŁ PT. ”PO CO UKRAIŃCY ZWOŻĄ BROŃ DO POLSKI?”

 2. solozzo

  10 sierpnia 2017 at 08:27

  Wystarczy kilku chłopa z odpowiednim sprzętem i te haniebne upa-miętnienia zostaną starte z powierzchni ziemi. Są nielegalne więc nie stoi za nimi nikt poza kilkoma ukraińskim przestępcami, którzy je postawili. A na administrację nie ma się co oglądać bo im wyżej tym wyraźniejsza tendencja do obchodzenia się z ukraińcami jak ze śmierdzącym jajkiem!

 3. Slawomir Tomasz Roch

  10 sierpnia 2017 at 09:39

  Zdecydowanie popieram tresc tej petycji skierowanej do Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro. Trzeba koniecznie usnac wszelkie nielegalne pomniki zbrodniarzy wszechczasow z OUN-UPA na terenie Polski. Precz takze z gloryfikowaniem odrazajacych zbrodniarzy z OUN-UPA na Ukrainie. Wzywam Cerkiew grecko-katolicka na Ukrainie, gloryfikujaca upiorow z OUN-UPA do opamietania!!! Bog brzydzi sie diabolicznym klamstwem i nie pozwoli z siebie szydzic! Precz z szatanem!

 4. gzk

  10 sierpnia 2017 at 11:44

  Polska wolna od banderowców!!!

 5. semperparatus

  10 sierpnia 2017 at 11:53

  Re.Solozzo…Z ust mi wyjąłeś…nic dodać nic ująć!Roz…lić to gówno!

 6. Robert

  10 sierpnia 2017 at 14:33

  Ciekawe jak długo jeszcze PIS będzie się cackał z banderowcami w naszym kraju.Gdyby żyło pokolenie Armii Krajowej,Żołnierze Niezłomni dawno zrobili by porządek.

  • czytelnik

   10 sierpnia 2017 at 14:55

   Ścierwo i w Gościu Niedzielnym się objawiło.

   A czy to nie kaplica z cm. Obrońców Lwowa przypomina o 100 leciu obrony miasta przez polskie Orlęta ze Lwowa.
   Czy to nie z rodzinnego Lwowa, Orlę pobierzało i legło pod Zadwórzem, powstrzymując marsz Budionnego i nie tylko broniąc Lwow lecz i tworząc warunki dla sierpniowej kontrofensywy 1920 znad Wieprza, która doprowadziła do zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej, Cudem nad Wisłą nazywanej, dlatego że ocaliła odradzającą się POLSKĘ?

   Czy to nie szczątki tego Orlęcia spoczęły w grobie Nieznanego Żołnierza?

   I dla Gościa Niedzielnego NIE MA to związku ze stuleciem odzyskania niepodległości przez Polskę?
   Czym więc jest Gość Niedzielny, skoro ta właśnie kaplica, tak bardzo go „uwiera”?
   Polskojęzycznym tygodnikiem wpływu?
   Czyjego?

 7. jacek

  10 sierpnia 2017 at 17:26

  Zbrodniczy szowinizm ukraiński musi być zakazany i karany w Polsce!

 8. myślę sobie że

  10 sierpnia 2017 at 18:35

  Jak dotychczas, ukrainofile z pisu bardziej dbają o interesy banderowców niż ich ofiar…

 9. Marri

  11 sierpnia 2017 at 22:08

  Dlaczego Prezydent Andrzej Duda nie objął swoim patronatem Swieta Rzezi Wołyńskiej tylko wyslal list.Jest to pierwszy polski prezydent z którego byłam dumna.Dlaczego tak wspiera Ukraińców.Ta wielka pożyczka???Wielkie rozczarowanie.Moja rodzina też ucierpiała.Wszystkie informacje ….są bardzo dziwne i samo zachowanie Prezydenta.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra