Z kraju

O właściwą pozycję małżeństwa w programie szkolnym

Ordo Iuris apeluje do Minister Edukacji Narodowej o uwzględnienie roli małżeństwa i nadanie mu właściwej rangi w podstawie programowej „Wychowania do życia w rodzinie” (WDŻ). Apel popierają organizacje prorodzinne. Do 18 sierpnia br. możliwy jest czas na reakcję i podpisanie petycji – wtedy zakończą się konsultacje społeczne podstawy programowej WDŻ.

Trwają ostatnie prace nad nową podstawą programową „Wychowania do życia w rodzinie” dla szkół ponadpodstawowych. Choć z projektu MEN zniknęły wcześniejsze propozycje realizujące postulaty LGBT i wytyczne Konwencji Stambulskiej, szereg organizacji prorodzinnych ma zastrzeżenia wobec zaproponowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej projektu podstawy programowej przedmiotu „Wychowanie do życia w rodzinie” dla szkół ponadpodstawowych. Poddana konsultacjom społecznym podstawa programowa w niedostatecznym zakresie ukazuje rolę i znaczenia małżeństwa.

– Małżeństwo rozumiane jako związek kobiety i mężczyzny stanowi fundament życia rodzinnego, dlatego marginalizowanie tego zagadnienia w programie jest co najmniej niezrozumiałe i budzi poważne obawy – czytamy w petycji.

W petycji do MEN (O właściwą pozycję małżeństwa w programie szkolnym) Ordo Iuris zwraca uwagę na problem marginalizacji instytucji małżeństwa, podczas gdy przywrócenie mu właściwej pozycji w programie nauczania jest nie tylko wymogiem konstytucyjnym, ale również wymogiem obecnych czasów. Właściwe rozumienie i nadanie mu odpowiedniej rangi jest niezwykle istotne w obliczu obecnego kryzysu rodziny, ciągłego wzrostu liczby rozwodów i spadku zawieranych małżeństw.

Dlatego Instytut apeluje o modyfikację treści podstawy programowej, tak by konsekwentnie afirmowała małżeństwo i ukazywała faktyczną rolę tej wspólnoty. W świetle art. 18 Konstytucji RP, małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny wymaga szczególnej ochrony i nie może być to ignorowane w podstawie programowej „Wychowania do życia w rodzinie”.

Marcin Perłowski

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

2 komentarze

2 Komentarzy

 1. myślę sobie że

  10 sierpnia 2017 at 18:31

  W pełni popieram.
  Należało by jeszcze podkreślić rolę rodziny jako najważ iejszej komórki społeczeństwa. Oraz podkreślić rolę, wartość wychowawczą rodziny.

 2. kowalski

  10 sierpnia 2017 at 20:10

  100% racji.wreszcie trzeba skończyć z narzuconym przez chazaro-bolszewie propagowaniem w programach szkolnych nihilizmu,egoizmu i wyśmiewania tradycyjnych ról w rodzinie.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra