Kościół

40. rocznica śmierci abp. Antoniego Baraniaka (zapowiedź)

W niedzielę 13 sierpnia 2017 r. mija 40 lat od śmierci abp. Antoniego Baraniaka, metropolity poznańskiego w latach 1957-1977. Abp Stanisław Gądecki odprawi w dniu rocznicy Mszę św. w katedrze o godz. 10. Będzie to też okazja do nawiedzenia grobu zmarłego Arcybiskupa.

– Ksiądz Arcybiskup Antoni Baraniak aresztowany razem z Prymasem Polski Kardynałem Stefanem Wyszyńskim w 1953 r., poddawany był bestialskim torturom, które zniósł heroicznie. Jego postawa nie pozwoliła na zrealizowanie planu komunistów zniszczenia Kościoła w Polsce – czytamy na stronie archidiecezji poznańskiej.

Arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w grudniu 2016 r. uczestniczył w otwarciu celi poświęconej śp. abp. Antoniemu Baraniakowi w warszawskim areszcie przy Rakowieckiej, gdzie w latach 1953-1956 więziony był przez komunistów bp Baraniak. 12 grudnia 2016 r. abp Stanisław Gądecki w więziennej kaplicy odprawił Mszę św., a następnie poświęcił celę w miejscu, gdzie przetrzymywano bp. Baraniaka.

W tym roku, w 40. rocznicę śmierci abp. Baraniaka, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki będzie przewodniczył Eucharystii w katedrze poznańskiej. Msza św. będzie transmitowana w Radiu Emaus.

***

Jan Paweł II o abp. Baraniaku:

„Przybywałem tutaj po wielekroć, zwłaszcza w okresie pasterzowania Metropolity Poznańskiego śp. Antoniego Baraniaka, którego pasterskie męstwo, wielką pokorę i Bogu znane zasługi otaczamy zawsze głęboką czcią” – mówił Jan Paweł II w homilii wygłoszonej na Łęgach Dębińskich w Poznaniu 20 czerwca 1983 roku. W czasie pasterzowania abp. Baraniaka w archidiecezji poznańskiej bp, a potem abp i kard. Karol Wojtyła uczestniczył m.in. w rekolekcjach akademickich w Poznaniu w 1959 r., brał udział w spływie rzeką Obrą w 1960 r., uczestniczył w uroczystościach millenijnych w 1966 r. i tysiącleciu biskupstwa w 1968 r., wziął udział w Katolickich Dniach Społecznych w 1971 r. i w zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w 1972 r., jak również w uroczystej inauguracji Papieskiego Wydziału Teologicznego w 1974 r. i rozpoczęciu peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w 1976 r. Na początku sierpnia 1977 r. przebywał na obozie w Białej w Puszczy Noteckiej i odwiedził abp. Baraniaka w szpitalu, a w dniach 17-18 sierpnia uczestniczył w uroczystościach pogrzebowych.

Źródło: KEP

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

176 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra