Wiara

Mocne słowa kard. Burke’a ws. wypowiedzi papieża Franciszka

Traktowanie każdego wypowiedzianego przez papieża słowa, jakby było oficjalnym nauczaniem Kościoła katolickiego stanowiłoby popadnięcie w „bałwochwalstwo papiestwa” – powiedział kard. Raymond Burke, zwracając się do uczestników katolickiej konferencji w Kentucky.

Kardynał, który przemawiał 22 lipca na „Forum nauczania Kościoła” w Louisville, powiedział, że katolicy chcący pozostać prawdziwie uczniami Chrystusa oraz Kościoła, który założył muszą nauczyć się rozróżniać między „słowami człowieka, który jest papieżem, a słowami papieża jako namiestnika Chrystusa na ziemi”.

– Papież Franciszek wybrał częste wypowiadanie się w swoim imieniu, nie zaś jako człowiek, który jest papieżem. W rzeczywistości nawet w dokumentach, które w przeszłości reprezentowały bardziej uroczyste nauczanie, jasno oświadcza, że nie zawiera w nich nauki Magisterium Kościoła, ale swoje własne myślenie – powiedział kardynał.

– Ale ci, którzy są przyzwyczajeni do innego sposobu mówienia papieży chcą uczynić każde jego oświadczenie częścią Magisterium. Takie podejście jest przeciwne rozumowi i temu, co Kościół zawsze rozumiał – tłumaczył.

– Jest po prostu niewłaściwe i krzywdzące dla Kościoła przyjmowanie każdej deklaracji Ojca Świętego jako wyrazu papieskiego nauczania czy magisterium – dodał. Kościół katolicki stoi na stanowisku, że nauczanie papieża jest bezbłędne jedynie kiedy „w cnocie swojego urzędu… głosi zgodnie z doktryną odnoszącą się do wiary czy moralności” czyli zgodnie z nauczaniem Katechizmu Kościoła Katolickiego.

Źródło: LifeSiteNews

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

18 komentarzy

18 Komentarzy

 1. Pankrac

  10 sierpnia 2017 at 22:12

  To nie jest papież, to komunistyczny pachoł.

  • kindys

   10 sierpnia 2017 at 22:29

   Znowu nie brałeś różowej tabletki , weź zapewniam że ci się polepszy

  • wolna-polska.pl

   11 sierpnia 2017 at 12:59

   Kosciół przechodzi na ciemna strone mocy.

  • niepisior

   14 sierpnia 2017 at 15:35

   Dobrze by było, gdyby kardynał Burke objawił nam, maluczkim, po czym mamy rozpoznać, kiedy Franciszek wypowiada się jako „osoba, która jest papieżem”, a kiedy jako „papież, Namiestnik Chrystusa”. Nie jestem specjalistą, ale zdaje się, że wybór na papieża (po polsku Ojca Świętego) to rodzaj bożego błogosławieństwa i obowiązku. Nieroztropne słowa wyrzucane przez Franciszka z szybkością bydłoszewskiego, powodują ZAMĘT I ZGORSZENIE wśród wiernych, więc proszę Franciszka nie usprawiedliwiać! Poprzednicy Franciszka, JPII i Benedykt XVI, rozumieli znaczenie i wagę papieskich słów mówionych i pisanych, więc wypowiadali się z rozwagą! I wierni nie mieli wątpliwości, co jest nauczaniem papieża, NAMIESTNIKA CHRYSTUSA! Franciszek niestety sieje zamęt i zgorszenie!

   • IGO

    15 sierpnia 2017 at 21:21

    niepisior: zgadzam się, ale z dwoma wyjątkami. Papież JP2 miał bzika na tle ekumenizmu. Co to miało znaczyć nie wiem, ale kojarzy mi się z kolektywem, a to zawsze źle pachnie np. świecami albo fajką pokoju.2. Papież Benedykt XVI pozwolił sobie na stwierdzenie, że Niemcy były pierwszymi ofiarami hitleryzmu (nazizmu?) i to gdzie? w Auschwitz. Delikatnie powiem z Papieża wyszła PRAWDA?.

 2. stan

  10 sierpnia 2017 at 22:21

  „… będzie można zobaczyć kardynałów sprzeciwiających się innym kardynałom i biskupów występujących przeciwko innym biskupom. Kapłani, którzy Mnie czczą, będą wyszydzani i prześladowani przez swych współbraci… świątynie i ołtarze będą plądrowane; Kościół będzie pełen tych, którzy pójdą na kompromis, a szatan będzie kusił wielu kapłanów i osoby konsekrowane, by opuścili służbę Panu.”
  – Z objawienia NMP w Akita.

 3. Edyta

  10 sierpnia 2017 at 23:00

  – nie widzę w tej wypowiedzi niczego MOCNEGO!
  Wypowiedź kard. Burke jest stonowana, rozsądna i racjonalna!
  Tak po prostu jest!
  Mocno odbiegające od prawdy są raczej wypowiedzi przeciwne, którymi manipulują i narzucają nam przeróżni kuglarze słowa

 4. Slawomir Tomasz Roch

  10 sierpnia 2017 at 23:39

  Znakomita wykladnia kard. Raymonda Leo Burke na temat b. istotnych roznic w rozumieniu prywatnych, osobistych mysli i wypowiedzi papieza Franciszka, a oficjalnej wykladni papieskiej, czyli de facto roznic w sprawach potocznych i w sprawach najwyzszej wagi Kosciola katolickiego. To jest niezwykle wazne swiadectwo, dzis wielu ludziom zagubionym b. potrzebne! Bogu niech beda dzieki!

 5. Kowalski

  11 sierpnia 2017 at 00:33

  nalezy sie modlic za ta sodome i gomore ktora popiera ten grzesznik franciszek zasial w watykanie i o jego nawrocenie ,zeby przeszrfl. z ciemnej masonskiej strony na jasna strone mocy Chrystusa,to czlowiek upadly ktory za szatanskie srebniki sprzedal sie szatanowi i iluminata od lewackiej globalizacji ,jednak dobry Bog dal swiatu chrzescijanskiemu prezydenta USA Donalda Trampa i w nim nadzieja dla chrzescijan na calym swiecie

 6. kindys

  11 sierpnia 2017 at 01:05

  Czy jest na forum lekarz ?
  @Kowalski biegiem do gabinetu

 7. Polak

  11 sierpnia 2017 at 06:36

  Franca to rzeczywiście Antychryst A raczej ten który miał przyjść i doprowadzić nas chrześcijan do zguby (to pasterz ktory prowadzi swoje owce na rzeź)Kto tego nie widzi A są tu widzę tacy,ten już jest poniekąd zgubiony.Jego słowa że,,w twarzy uchodźcy mamy zobaczyć twarz Chrystusa,,wystarczyły mi w zupełności na dopieczetowanie owej opinii na jego temat .

 8. katolikPolak68

  11 sierpnia 2017 at 07:21

  święte słowa a dodam od siebie nie jest to papiez na dzisiejsze ciężkie czasy – co to za pasteż co zaprasza hordy inwazyjne a zamiast swe owce bronic przykłada rekę do ich zagłady wmawiając im ze miłosierdzie tak nakazuje, a tu jasne jest ze obowiązkiem katolika jest obrona swego domu i ojczyzny a poddawanie się najeźdzcą nie jest miłosierdziem tylko kapitulanctwem

 9. miron

  11 sierpnia 2017 at 07:46

  Tzw. II sobór watykański był przejęciem Świętego Kościoła przez masonerię. Dzisiaj Kościół trwa w ukryciu. Sakramenty są nieważne.

  • Marian

   11 sierpnia 2017 at 08:52

   Sakramenty są ważne, ale często wykonywane niegodnie.

 10. agent07

  11 sierpnia 2017 at 08:38

  Brawo kardynale Burke ,to masoneria wybrała wesołego Franka by rozwalić kościół od środka,,należało by się też przyjrzeć wszystkim jego lewackim nominacjom…

  • Marian

   11 sierpnia 2017 at 08:56

   „bałwochwalstwo papiestwa” – to już się zaczęło za Karola Wojtyły ps. „kochamy ciebie”.
   Bóg dopuszcza dziś upokorzenie papiestwa, aby oczyścić ten wrzód na ciele KK.
   Cały autorytet papiestwa polega na jego misji „umacniania braci w wierze”. Papież, który nie umacnia w wierze, ale osłabia, mąci, ośmiesza itd. sprzeniewierza się swojej misji.
   Św. Piotr zaparł się Jezusa – może właśnie po to, aby chrześcijanie wszystkich wieków pamiętali, że papież to tylko „namiestnik”, a nie „król” (polecam Tolkiena „Powrót króla”). Namiestnikom czasem szajba odbija i im się wydaje, że są królami.

 11. Soroka

  12 sierpnia 2017 at 11:06

  Kardynał sofista!
  Jak to papież może wypowiadać się raz jako człowiek, a raz jako papież? Co to jakiś schizofrenizm panuje w Kościele? Papież raz mówi z obfitości serca, a raz mówi co mu nakazuje poprawność katolicka?

 12. zajzajer

  13 sierpnia 2017 at 17:07

  rozumiem, że mamy papieża prywatnie i służbowo, no i prywatnie może mówić cokolwiek, to niech zdejmie tą białą sukienkę, ubierze garnitur i wtedy, po robocie może sobie bajać dyrdymały, ale w stroju służbowym to jednak przemawia jako papież, ja wiem, kardynałowie, biskupi i księża robią co mogą żeby usprawiedliwić jego słowa, ale prawda niczym oliwa na wierz wypływa i nie pomogą tłumaczenia, że to prywatnie, że inny kontekst, że nie wiedział, że źle został zrozumiany, że nie powiedział tego co powiedział, a ponieważ biskupi to ludek inteligentny to pewnie wymyślą jeszcze wiele usprawiedliwień, a w ogóle to nasza wina, że nie rozumiemy papieża

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra