Felieton

„Won od naszego miasta” powiedziano katolikom w Bydgoszczy, bo nie bali się zabrać głosu

Cytaty, które wyartykułowano w ostatnim miesiącu pod adresem bydgoskich katolików, między innymi do mnie samej, obnażają aż nader wyraźnie mentalność części społeczeństwa. Oczywiście nie są to żadne sondaże, ale nagła zajadłość i siła wulgaryzmów wobec nas, którzy się po prostu wypowiadają w sprawie, powinna nam dać mocno do myślenia.

Po lekturze przytoczonych poniżej wyzwisk, zapraszam Państwa do dalszego przyjrzenia się całej sytuacji, bo przecież nie dotyczy ona jedynie tego, co dzieje się w Bydgoszczy. Po prostu przy okazji lokalnego referendum obnaża się owoc pewnego procesu, który rozwija się nie tylko w zachodniej Europie, ale i w naszym kraju.

Czysta agresja wobec osób wierzących

Oto komentarze z portalu społecznościowego facebook, które momentalnie zakwitły pod opublikowanymi artykułami zdającymi sprawę z wystąpienia organizacji katolickie i pro-life, które publicznie, podczas medialnej konferencji poparły akcję referendalną, mająca na celu odwołanie Prezydenta Miasta. Dodam tylko tyle, iż jest to jedynie fragment owego wykwitu (pisownia oryginalna):

Żal, nawet nie macie argumentów

Zapomniano już że społeczeństwo nie składa się z samych „pożal się Boże” katolików? Oni się ciągle obrażają, wszędzie widzą zło.

Głupiocy

Kto ich wybierał? pleban?

Miejsce katolickich stowarzyszeń jest w kościele

Chyba was po….o

Znowu ci darmozjady kościelne wpiepsz….ą się do naszego życia.

Banda czarnych łotrów i kanalii

Zadymiarze, […] weźcie się do uczciwej pracy.

WON od naszego miasta

Nie ma takiego miejsca na świecie, gdzie wam byłoby dobrze

Lepiej bierzcie za to na czym się znacie miernoty jedne. To jeden wielki bełkot i słoma z butów wychodzi.

Żenada maluczkich

Jak wam się nie podoba to wyjeździe

Niech dekle za siebie mówią katole wszędzie tę swoją facjatę musi wsadzić

Fanatyczne pseudo katolickie szumowiny

Wstrętne kliki pisowsko-kościelne… wszystko zniszczą… jak Hitler…

te gęby mówią same za siebie

Przecież to oblicza debili

pusty śmiech mnie ogarnia… ludzie czas zmienić lekarza

co za szmaciarze – katole pie…one – wszędzie jak wszy się wciskają

Przypomnijmy: W lipcu do akcji zbierania podpisów organizowanej przez bydgoski Kukiz’15 w sprawie referendum odwołującego Prezydenta Bydgoszczy dołączyły się organizacje katolickie i pro-life. Na konferencji prasowej wystąpili p. Hanna Marchlik (Akcja Katolicka), p. Mirosława Chmielewicz (Diakonia Społeczna Ruchu Światło Życie), p. Maciej Różycki (Solidarni 2010’) i ja – przedstawiciel Fundacji S. O. S. Obrony Poczętego Życia.

O całej sprawie informowaliśmy już Państwa dwukrotnie, pod poniższymi linkami można zasięgnąć merytorycznych informacji:

1. Wywiad radiowy, który przeprowadziłam z liderami bydgoskiego Kukiz 15’, panami P. Skuteckim i P. Skrzypkiem inicjatorami referendum: http://prawy.pl/54286-spolecznosci-zbuntowane-przeciw-platmorferskim-samorzadom-poszlo-miedzy-innymi-o-imigrantow/

2. Konferencja prasowa organizacji katolickich z prezentacją ich argumentów w sprawie: http://prawy.pl/54560-odwolanie-prezydenta-bydgoszczy-coraz-blizej-ruch-bruski-musi-odejsc-rosnie-w-sile/

To wszystko przytaczam Państwu gwoli doprecyzowania tematu, ale nie o samą sprawę referendum tym razem chodzi. Pragnę bardzo mocno zwrócić uwagę Państwa na to, jak traktowani są katolicy, którzy nie boją się wypowiadać w sprawach… politycznych, a chyba nikt nie ma wątpliwości, że nie dotyczy to jakiejś tylko lokalnej mentalności! Fala nienawiści w komentarzach bowiem pokazuje nam coś więcej, niż tylko animozje wokół trudnych do zaakceptowania działań włodarza.

Zauważmy meritum sprawy

Pod koniec konferencji, podczas której nie powiedziałam nic, paradoksalne powiedziałam bardzo dużo, a mianowicie pod sam koniec zadałam jedno pytanie do przedstawicieli lokalnych mediów. Zapytałam tylko, czy mają jakieś pytania do przytaczanych przez moich poprzedników argumentów w sprawie?

I wtedy zapadło to znamienne, długie i jakże wymowne milczenie! Kto z kim w tym momencie zrobił konferencję?

Przy całym wzajemnym szacunku, jako pracownik ogólnopolskiego medium, naprawdę spodziewałam się od koleżanek i kolegów po fachu pytań, zarzutów, merytorycznego dialogu… Niestety nie padło ani słowo, a jedynie głucha cisza. (Proszę samemu zobaczyć na filmie pod koniec konferencji. Link do konferencji powyżej)

Jednocześnie w Internecie, zaraz po publikacji owej konferencji, posypały się nienawistne epitety pod naszym adresem, które w agresywny sposób niosły apel, wprost lub nie wprost, o odebranie prawa głosu katolikom, bo… są katolikami.

Tygodnik Bydgoski wypytywał jako jedyny

Zadzwonił jednak do nas pan redaktor Michał Jędryka, który prawdziwie był ciekaw merytorycznego pochylenia się nad naszymi argumentami w sprawie. Rozmawialiśmy również i o tym, czy katolik ma prawo wypowiadać się na tematy polityczne. Poniżej przytaczam fragment naszej rozmowy, która ukazała się na łamach Tygodnika Bydgoskiego, gdyż w tym fragmencie zawarte są i ukazane na konkretnym przykładzie wyjaśnienia, co do wolności słowa dla wszystkich:

„Michał Jędryka (redaktor Tygodnika Bydgoskiego): Nie obawiacie się oskarżenia o mieszanie religii i polityki?
Katarzyna Chrzan (redaktor Prawy.pl, Fundacja SOS Obrony Poczętego Życia, filozof): Jeśli za moje pieniądze jako podatnika powstaje sztuka, w której Jezus Chrystus, więc ktoś bardzo mi bliski, kogo bardzo kocham, jest obrażany, to jak mogę nie zareagować?
Gdyby ktoś z rodziny osoby o całkiem innym światopoglądzie, albo ktoś z rodziny pana Bruskiego, byłby poniewierany jako bohater sztuki, czy ta osoba nie zareaguje? Nawet światopogląd nie ma z tym wiele wspólnego, to naturalna ludzka reakcja na obrażanie najbliższych nam osób!
I właśnie dlatego nie da się jakimś mentalnym młotem pneumatycznym oddzielić świata politycznego od katolicyzmu. Przecież ja żyję w społeczeństwie, Bóg mnie w nim postawił. W tym właśnie konkretnym społeczeństwie odbywają się sprawy polityczne, które niekiedy chcą deprecjonować osobę wierzącą. To gra, która kiedyś w konsekwencji doprowadzi do prześladowań chrześcijan. Jeśli ktokolwiek wymaga od chrześcijanina, aby występował ze swoją wypowiedzią jak niechrześcijanin, to jest to już in se żądanie wyrzeczenia się wiary. Szydzące opinie o chrześcijanach jako o ludziach niemyślących jest zideologizowaną ignorancją, której ofiarami tak naprawdę są osoby głoszące owe opinie.

W Bydgoszczy żyją też ludzie niewierzący…
Katarzyna Chrzan: Często rozmawiam z osobami niewierzącymi, mam też bardzo bliskich przyjaciół ateistów. Bardzo lubimy rozmawiać o sprawach wiary i Kościoła, wspólnie szukać przyczyn ostatecznych. Wzajemnie dajemy sobie coś, co jest bardzo ważne, dobre i piękne, bo takie właśnie są szczere relacje międzyludzkie! Ale nikt z nas w tych dyskusjach nie obraża siebie nawzajem czy kogoś z naszych rodzin, a dla katolika Jezus Chrystus jest rodziną, Bóg jest Ojcem – i właśnie taka jest ta relacja z Nim. Osobista i najważniejsza.
My musimy zobaczyć pewną zasadniczą różnicę między ateizmem a antyteizmem. Ten drugi, z którym mamy współcześnie wielokrotnie do czynienia, nie jest już dialogiem na płaszczyźnie rozumu ludzkiego, ale jest prześladowaniem za wiarę.

To poważne argumenty przeciwko prezydentowi, który sprawuje jednak władzę w mieście.
Maciej Różycki (Solidarni 2010): Często władzę pojmuje się jak panowanie. Natomiast w naszej cywilizacji władza jest służbą. Jeżeli pan Rafał Bruski został wybrany w mieście, w którym większość osób przyznaje się do katolicyzmu, powinien służyć tym, którzy wybrali go na reprezentanta swojej woli. Człowiek, który otrzymał władzę, musi oddzielić to, co by chciał zrobić, co sobie wymarzył, od tego, co jest wolą tych, którzy mu powierzyli władzę. Owszem, nie może być marionetką, którą się steruje, natomiast nie może wykorzystywać swojej władzy do realizacji zamierzeń, które są przeciwne woli wyborców.
Katarzyna Chrzan: Prezydent miasta z mocy prawa ma wykonywać dla mieszkańców pewne usługi, w zamian za co to my go utrzymujemy! Przykładowo, jeśli idziemy do piekarni po chleb, płacimy i ufamy, że ktoś dba o to, aby chleb był dobry. Po chleb idą wierzący i niewierzący, podobnie do teatru. Wyobraźmy sobie teraz sytuację, w której wszyscy kupują chleb, do którego dołącza się ulotkę z wizerunkiem Jezusa Chrystusa pokazanego w sposób bluźnierczy, za tę ulotkę także trzeba zapłacić… Pozostawiam to do samodzielnej oceny. Tu nie trzeba wiary, aby zrozumieć absurdalność sytuacji, wystarczy podjąć refleksję rozumową!

Ale skoro mówimy o chlebie, to prezydent miasta mógłby powiedzieć, że właśnie w tych sprawach, które są materialne, przeliczalne na pieniądze, usługi są wystandaryzowane. Natomiast tutaj mamy do czynienia ze sprawami ideowymi, imponderabiliami, z wolnością sztuki…
Katarzyna Chrzan: Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że w życiu społecznym mamy obowiązek kierować się prawdą. Prawda kończy się, gdy człowiek nie szanuje człowieka – wtedy zaczyna się ideologia. Taka ideologia jest pierwszym ruchem w kierunku budowania państwa totalitarnego.

Państwo totalitarne nie buduje się gdzieś pośród scentralizowanej władzy parlamentarnej, ono buduje się kroczek po kroczku w małych ojczyznach.
Katolik to człowiek, który ma zdrowy rozsądek i się nim posługuje. Nie szuka idei, szuka prawdy. Katolika chce się przedstawić za pomocą określeń typu „moher”, „oszołom”, „nawiedzony”, jednak osoby, które szydzą z wierzących, muszą sobie zdać sprawę, że powód szyderstwa jest w nich samych, że ktoś złapał ich na haczyk jakiejś ideologizacji. I znów to nie ma nic wspólnego z wiarą. Aby to zobaczyć, wystarczy rozum, a wiara dopełnia treść o wymiar ostateczny.”
Cały wywiad dostępny jest pod linkiem: http://www.tygodnikbydgoski.pl/wydarzenia/wladza-to-sluzba-a-nie-panowanie

Demitologizacja spolegliwości katolickiej

Przy okazji całego wydarzenia, które przecież wciąż trwa, odczarujmy kilka obiegowych sloganów na temat postawy katolika, które pracują w mentalności społecznej, i to nie tylko w myśleniu potencjalnych antyteistów, ale też w myśleniu samych katolików, których spolegliwość niekiedy przechodzi granice zdrowego rozsądku, na przykład wtedy, gdy realna pokora przestaje być pokorą a staje się bezrefleksyjnym oglądaniem się na opinię otoczenia!

Na przykład sugerowanie tzw. afiszowania się wiarą, które komuś być może przeszkadza, – owszem – jest głupie. To fakt. Trzeba od razu zapytać, czym jest jednak samo w sobie afiszowanie się?

A to jest robienie czegoś na pokaz i z intencją bycia zauważonym.

Tylko, że katolik, który na przykład klęka na ulicy przed Najświętszym Sakramentem, niesionym przez kapłana do chorego, nie afiszuje się z wiarą, ale oddaje cześć swemu Bogu. Albo przeżegnanie się przed posiłkiem np. w restauracji jest podziękowaniem Stwórcy za dar pożywienia itd.

Interpretowanie takich zachowań jako rzekome afiszowanie się z wiarą jest manipulacyjnym szydzeniem z osoby wierzącej, bo manipulacyjnie zafałszowuje prawdę o rzeczywistym czynie, nadając mu zupełnie inny charakter niż ten, którym jest.

Konferencja prasowa przedstawicieli środowisk katolickich z prezentowanymi czterema argumentami w sprawie referendum odwołania Prezydenta Bydgoszczy, była wystąpieniem przeciwko szyderstwu skierowanemu w Osobę Jezusa Chrystusa i wystąpieniem w obronie nienarodzonych dzieci poczynanych w procedurze in vitro. A zatem w żadnym z tych wypadków nie było mowy o tzw. afiszowaniu się z wiarą.

Inny aspekt, który podnosi się w krytyce postawy katolickiej, to rzekome narzucanie wiary wszystkim obywatelom. Tylko, że taki proces również nie następuje przy okazji wypowiadania się na tematy polityczne katolika. Dlaczego?

Katolicyzm nie jest narzucaniem wiary żadnemu ustrojowi państwowemu. Źródło wolności religii jest w samym sercu Kościoła – Mistycznego Ciała Jezusa Chrystusa. W Kościele Katolickim chodzi o Boga, który jest Miłością, a do takiego wyboru trzeba być wolnym, a nie zobligowanym Konstytucją! Prawda o relacji z Bogiem przerasta każdy ustrój państwowy, właśnie dlatego religia przetrwa każdy system, bo jest relacją ze Stwórcą, której żadna polityka nie da rady ogarnąć!

Cóż to byłby za bóg, który by chciał poprzez państwowe ustawy zmuszać ludzi, aby przyjęli jego miłość? Nie! To nie nasz Bóg! Bóg chrześcijan tęskni za każdym człowiekiem, kocha każdego w sposób nieskończony i nie odbiera nikomu wolności!

Ewangelizacja to nie legislacja

Ewangelizacja nie jest procesem legislacyjnym! To po prostu opowiadanie ludziom niewierzącym o Miłości Boga i czyni się to także z powodu miłości do ludzi! Jeśli życie z Bogiem jest bardzo szczęśliwym życiem, to w naturalny sposób człowiek chce, aby inni też byli szczęśliwi i zwyczajnie zaświadcza innym o nieskończonym dobru, którego sam doświadcza od Boga! Oto całe sedno ewangelizacji!

Argumenty, którymi próbuje się odebrać głos katolikowi, trafiają więc jak kulą w płot i od razu powiedzmy dlaczego!

Dzieje się to z jednego, bardzo widocznego powodu, co wyraźnie objawiło się w facebookowych komentarzach w sprawie bydgoskiego referendum. Nie jest nawet istotne czy szły one przez sieć jako typowy hejt z fake kont, wszak nawet za takowymi kryje się przecież konkretny człowiek. Oto wyjaśnienie ataku:

Nie masz widzieć człowieka w katoliku

Indoktrynacja, mająca na celu zrodzić totalitaryzm, bez względu na to w jakiej formie się on objawi w danym społeczeństwie, będzie rozpoczynała się zawsze od procesu odpersonalizowania chrześcijan. Metoda znana i stosowana od lat, nie tylko z resztą względem chrześcijan.

Co to znaczy? Tylko tyle, że ludzie w ten sposób zindoktrynowani, mają mieć w sobie zakodowaną odczłowieczoną wizję katolika. Zaprogramowane jest to ostatecznie na niechęć, pogardę a u niektórych owocuje nienawiścią wobec wierzących i praktykujących.

Musimy jasno zobaczyć, że nie żyjemy w czasach ateizmu, to mamy już za sobą. Żyjemy w czasach antyteizmu. Kościół Katolicki był, jest i będzie prześladowany. Wiemy to. Ale nadstawianie drugiego policzka wcale nie polega na milczeniu! Mówimy „Tak! Tak! Nie! Nie!” – co ponadto od złego pochodzi.

A zatem skąd tyle słów od strony katolików? Bo owo „Tak! Tak! Nie! Nie!” – oznacza konkretne mówienie, a nie milczenie! A Jezus sam powiedział: „Mówcie!”

Dokonajmy odkrycia: katolik też człowiek!

Katolicy są bytami osobowymi, dokładnie tak jak wszyscy ludzie. Osoba – powiedzmy za Boecjuszem to: „rationalis naturae individua substantia” – innymi słowy byt rozumny, a rozumny to znaczy wypowiadający się i mający do tego pełne prawo.

Niestety to prawo dane wszystkim, w przypadku katolików bywa atakowane. Szyderstwa, hejty, a w nich ataki ad personam, to wszystko bardzo mocno o czymś świadczy.

Człowiek wierzący z człowiekiem niewierzącym ma jednak wspólną płaszczyznę, na której może się spotkać i rozmawiać. Tą płaszczyzną jest ludzki rozum! Jeśli nie jest ktoś indoktrynowany, ale myślenie swoje opiera na rzeczywistości, naprawdę można budować nie tylko piękne dialogi, ale i wspaniałe przyjaźnie, co znam doskonale z osobistego doświadczenia!

Encykliki papieskie również wiele o tym mówią, choćby kluczowa świętego Jana Pawła II „Fides et Ratio”.

Pozdrowienie miernoty

Na koniec nie zostało mi, nazwanej miernotą, nic innego, jak wszystkich pozdrowić, zarówno tych, którzy zgadzają się z treścią tegoż felietonu jak i tych, którzy go być może zaatakują.

Niech Bóg nam wszystkim błogosławi i da Łaskę pragnienia widzenia w sobie nawzajem po prostu… człowieka!

Ps. A przy okazji… Wiedzieli Państwo, że na przykład odczytująca podczas konferencji katolików postulaty pani Mirka Chmielewicz to wytrawna alpinistka? Ta niesamowita kobieta ma na swoim koncie zdobywanie takich szczytów, o których nam się nawet nie śniło! Ona się tym nie chwali, nie potrzebuje w ten sposób zdobywać przyjaciół. Ale ja o tym Państwu napiszę, bo może któryś z hejterów tego właśnie potrzebuje…

Katarzyna Chrzan

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

170 komentarzy

170 Komentarzy

 1. gieptil

  12 sierpnia 2017 at 19:24

  Jest ciekawy temat który jakby został poza rzeczywistością, jakby pomijany, gdy jest w centrum. Pismo Święte zostało uznane za stek bzdur za sprawą teorii ewolucji obejmującej okres od Wielkiego Wybuchu do powstania i rozwoju współczesnego człowieka. Bo jakoby ta teoria wszystko precyzyjnie naukowo wyjaśniła, udowodniła, wiemy jak jest, więc choćby te opowieści o tym jak Bóg przez 6 dni tworzył świat a w siódmym odpoczywał – to co jasne taka bajeczka dla dzieci. A katolicka ciemnota może się tylko z tego powodu wstydzić – dorośli ludzie, a w bajki wierzą.
  Też przez lata uważałem że te teorie naukowe są jak trzeba. Ale mamy internet i szeroki dostęp do wiedzy. No i też jakby od jakiegoś czasu z podejrzliwością obserwuję świat nauki, ich regularne kanciarstwo uprawiane tylko po to aby uchronić ich teorię ewolucji przed prawdą. Bo w miarę kolejnych badań naukowych ich teoria się sypie, a tak naprawdę ona już jest nie do obrony. Za dużo badań jej zwyczajnie przeczy, gdzie się obejrzeć to wszędzie są dowody na całkowitą błędność tej teorii. A jak to się jeszcze trzyma? Ano akademie nauk na całym świecie od dawna już nie zajmują się rozwojem nauki, tylko ukrywaniem prawdy, to są instytucje wojny ideologiczno religijnej, coś takiego jak dążenie do prawdy jest tam surowo zakazane.
  Taki drobny przykład z niedawna. Sonda Rosetta badała kilka lat temu kometę 67P, było na początku ciekawie, po czym nagle zaprzestano podawać do publicznej wiadomości jakiekolwiek wyniki badań, ludzie przestali się interesować i ucichło. Dopiero niedawno domyśliłem się co tam był za kant. Trafiłem na informację że sonda odkryła ślady wody na komecie, tyle że ta woda miała inny skład izotopowy niż ziemska. Ma to duże znaczenie, ponieważ od dawna było wiadomo że według teorii na Ziemi zaraz po tym jak się uformowała nie mogło być wody, bo było gorąco jak w piecu hutniczym. Więc skąd woda? Ano od dawna naukowcy znali odpowiedź, kiedyś dawno temu miało miejsce wielkie bombardowanie Ziemi przez komety, które zresztą kiedyś uważano za brudne śniegowe kule ( teraz wiadomo że są to skały ). Więc skoro inny skład izotopowy, to woda na Ziemi nie pochodzi z komet? Więc skąd. Okazuje się że dyskretnie teoria została przebudowana. Znalazłem w internecie, że mogła ta woda być i stąd i stamtąd. A za młodu czytałem że z komet i już, to był konkret podobno naukowo udowodniony. Jak to oni po cichutku załatwili.
  Jako że możliwości badawcze ( za sprawą inżynierów ) bardzo się nam powiększają, to takich wpadek świat tzw. nauki zalicza mnóstwo, i niemal całe to towarzystwo intensywnie pracuje nad ich ukryciem. Naukowcy którzy trafiają, zazwyczaj przypadkiem, na jakieś niewygodne tematy ( mają niewygodne wyniki badań ) a upierają się przy prawdzie, zaliczają klasyczny „wylot z baru”. Tam nie ma miejsca na uczciwość, swobodę badań naukowych czy wypowiedzi, jest kompletny totalitaryzm i zamordyzm.

  • taro

   13 sierpnia 2017 at 12:46

   za co mozemy w pewnych sprawach podziekowac nauce to , to, ze wiele zjawisk, materialow obramowala definicja i mozemy sie do tego odwolywac, ale cala reszta to tylko ,,naukowa,, fantazja, ktora kultywuja wreczajac sobie nagrody i tytuly.

 2. abc

  12 sierpnia 2017 at 22:36

  Proszę się nie przejmować tylko robić swoje.
  Wściekłe ujadanie lewactwa to najlepszy znak, że kierunek jest prawidłowy. No i trzeba pamiętać, że to tylko krzykliwa garstka, oni zawsze robią nieproporcjonalnie dużo wrzasku do swojej faktycznej liczebności.

 3. Marri

  13 sierpnia 2017 at 00:25

  Popieram Panią i proszę tak dalej.Jestem katoliczka i to nie przeszkadza mi używać rozumu.Jestem kobietą,zona i matka.Nazywam rzeczy po imieniu.Czarne to czarne a białe to białe.Jezus to dla mnie życie.Bez niego byłaby pustka.Nie obrażam nikogo ale nie pozwalam aby obrazano Boga.Trzeba być zdecydowanym i nie bac się. Mój tesc nie chciał ksiedza do ostatniej chwili.Leżał w szpitalu był mroźny pazdziernk.Mialam zimne dłonie,bałam się podać mu te lodowce i zrobiłam mu znak Krzyża na czole wypowiadających modlitwę,patrzył na mnie i nic nie zrobił.Za chwilę Jego wzrok spoglądał za mnie.Miał bardzo dziwnie otwarte oczy.Po godzinie zmarł.Śmierć czeka na wszystkich tylko dlaczego jedni odchodzą z uśmiechem a inni się czegoś boją.I to właśnie nie sa bajki. Proszę robić swoje i nie dac sie zagadac.Jest takie przyslowie „Miej oczy i uszy szeroko otwarte a usta otwieraj powoli”

 4. Marri

  13 sierpnia 2017 at 00:59

  Proszę pooglądać Krzysztof Karonia „Wartosci europejskie” nr 12 koniec to ????? /dla wytrwałych cały wywiad/

 5. AllaOjepca

  13 sierpnia 2017 at 01:30

  A ja wypowiem się nieco krytycznie jednak. Uważam że miejsce kościoła i religii jest w kosciele i w sercach i umyslach wierzacych jednostek. Nie uwazam że niewierzacy to musi od razu byc wrog wierzacych czy nawet kosciola. Po prostu nie wierzy i tyle. Nie jest mu to do szczescia potrzebne – i wcale nie potrzebuje tego by byc dobrym czlowiekiem. Przeciwnie – wielu tzw. katolikow zieje nienawiscia na odleglosc – co widac slychac i czuc. Wszelkie prądy/ruchy tzw. wojujące są dla mnie odpychajace i raczej skutkują na mnie odwrotnie do swych zamierzeń. Jezeli ktos sila probuje mi cos narzucic tzn. że nie jest do mnie nastawiony pozytywnie, nie chce niczego dobrego a dodatkowo prawdopodobnie nie ma argumentow skoro sile argumentow zastepuje zwykla tępą siłą.

  • gieptil

   13 sierpnia 2017 at 10:35

   Jeszcze w latach 90tych byłem niewierzący. I tak mi coś odbiło pójść na spotkanie publiczne z Barbarą Labudą. Ona przez dobrą godzinę opowiadała jak to ci straszni katoliccy księża terroryzują biednych Polaków przymuszając ich do modlitwy i składania darów na tych nierobów. W końcu się wkurzyłem i powiedziałem – jestem ateistą i jakoś żaden ksiądz katolicki mnie nie terroryzuje, do niczego nie zmusza, tego nie ma, więc o czym pani właściwie mówi? Popatrzyła na mnie inteligentnie, oceniła że mam wiek już poborowy i powiedziała – a pan nie wie co się w wojsku dzieje, przymusowo ich do kościoła prowadzą, terror i przymus. Byłem za stary żeby wiedzieć co się w wojsku dzieje. Swoją drogą, zaprowadzenie żołnierza do kościoła, to straszny terror, jakby go przed pluton egzekucyjny zaprowadzić. ;-)))))))))))

  • Tomasz

   14 sierpnia 2017 at 00:33

   AllaOjepca to od was wychodzi jad nienawiści który pochodzi od ojca kłamstwa szatana

 6. Katolik

  13 sierpnia 2017 at 02:32

  katolik to delikatesy reszta bydla lewackiego to warzywniak,kazdy wierzacy jest leoszym czlowiekiem
  od ateisty,kazdy ma prawo uczesnictwa w zyciu politycznym swojego miasta,regionu i kraju,tym bardziej ambona w kosciele jest do manifestacji politycznych takze!!!,ktos kto sadzi inaczej jest albo debilem albo niespelna rozumu prowokatorem,trzeba isc do przodu i nie zwracac uwagi na pewackie prowokacje,a jak bedzie trzeba to i z liscia przypierdolic zeby swinia lewacka poczula na dlugo,albowiem kazdy lewak ma feler na mozgu i o jeden gen wiecej ktory odpowiada za ludobojstwa i zbrodnie przeciwko ludzkosci,najwiecej ofiar na swiecie pochlonol komunizm,lewak jest niepoczytalny i nalezy go umiescic w szpitalu psychiatrycznym bez okien i klamek w ramach terapi lekarskiej

  • taro

   13 sierpnia 2017 at 12:50

   Amen.

  • Katarzyna Tomaszewska

   13 sierpnia 2017 at 17:22

   Najwięcej ofiar na świecie pochłonęła tzw. święta inkwizycja i wyprawy krzyżowe a nie komunizm.

 7. luka

  13 sierpnia 2017 at 04:21

  jak ktos jest ateista to jego sprawa ale wara tym lewakom od ludzi wierzacych , katolitkow, prawoslawnych , jakim prawem obrazaja Boga.wierze ze kazdy grzesznik na tej ziemi zbierze ziarno ktore sam zasial, I Pan Bog kazdego osadzi, w/g uczynkow.

  • taro

   13 sierpnia 2017 at 12:57

   jakim prawem obrazaja Boga, bo za plecami,Odra, maja wielkie wsparcie, ktore gardzi wiara i to wlasnie ta cigla dozywka lewackich liberalow prounijnych parazytow dozywia te nienawistna hybryde w Polsce. W innym wypadku staraliby sie zyc w koegzystencji w naszym kraju, ale przez to wsparcie ziona nienawiscia. To jest tak jakby jakis maly dupek szedl obok swego starszego brata i plul na swych przeciwnikow, wiedzac, ze ci i tak mu nic nie zrobia, bo starszy brat im przylozy. Nie mysla tylko, ze kiedys pozostana sami.

   • abc

    14 sierpnia 2017 at 01:31

    Dokładnie tak, to całe lewactwo to jest w rzeczywistości prosty import na zewnętrznym zasilaniu.
    Tak samo było z rodzimymi piewcami marksizmu-leninizmu, gdy padła zagraniczna centrala to nagle wszystko zdechło.

  • aleksa53

   13 sierpnia 2017 at 14:29

   Problem polega na tym, że to ci tzw. wierzący chcą układać życie reszcie.Gdyby wierzyli sobie w swoje bajki w domu i miejscach do tego przeznaczonych nikt by się tym nie interesował. Niestety …za wszelka cenę próbują zmusić pozostałych do potykania się o ich teorię i zwyczaje i jeszcze oczekują z tego tytułu specjalnych przywilejów dla siebie.

 8. juzek

  13 sierpnia 2017 at 08:49

  Kto sieje wiatr, ten zbiera burze. Katolicyzm pokazał swoje obleśne, pazerne oblicze kiedy chciwy kler rozkradał państwo w latach 90tych i wtrącał się w każdy aspekt życia publicznego w Polsce. Teraz zbiera żniwo tej pychy i pazerności.

 9. ilenka50

  13 sierpnia 2017 at 09:53

  Odniosę się tylko do przykładu z kupowaniem chleba. Ma Pani oczywiście świadomość, że może Pani kupić dowolny chleb? Razowy, pełnoziarnisty, bezglutenowy… Może Pani chleba nie kupować. Nie ma przymusu. Każdy z nas powinien wiec wybierać takie rozrywki, które mu odpowiadają. Jeśli podejrzewa Pani, że w teatrze ktoś może obrazić Pani uczucia, to może lepiej ominąć ten teatr, zwłaszcza gdy twórcy uczciwie uprzedzają, że treści będą kontrowersyjne? Wróćmy do przykładu z chlebem. Dowiedziałam się niedawno, że nie mogę jeść pieczywa pełnoziarnistego. Czy w związku z tym powinnam dążyć do zakazania jego sprzedaży? Czy powinnam do Pani mieć pretensję, że Pani kupuje takie pieczywo? Gdyby katolicy nie próbowali urządzać życia nie-katolikom, to pewni dziś nie byłoby takiej agresji. Pozdrawiam i mam nadzieje, że potraktuje Pani poważnie moje słowa i pomyśli nad nimi.

  • Marian

   13 sierpnia 2017 at 10:22

   Zdaje się, od ok. 200 lat, z małą przerwą po 1920 r., to niekatolicy próbują organizować życie katolikom.

   • makary

    13 sierpnia 2017 at 12:54

    Chyba coś Ci się pomydliło, pewnie Ciało Chrystusa brałeś.

    • Marian

     13 sierpnia 2017 at 14:51

     No dobrze, to wytłumaczę jak dziecku.
     Z grubsza biorąc, to zaborów katolickiej Polski dokonały dwa państwa: protestanckie Prusy i prawosławna Rosjan. Austria to był taki kwiatek do kożucha, bo jak mawiają Rosjanie: Bog trojcu ljubit. O Kultur Kampfie i Bismarku pewnie nie słyszałeś, ani o Murawiowie itd.
     Niepodległa Polska to lata 1918-26, a potem znowu inni „wiedzieli lepiej” jak zorganizować życie katolikom w Polsce. I tak w sumie do dzisiaj. O szczegóły proszę pytać gen. Dukaczewskiego i red.nacz. Adama Michnika.

     • Paweł

      14 sierpnia 2017 at 08:31

      Nie zapominajmy, że do rozbiorów przyczynił się sam papież i zdradziecki kościółek katolicki.

     • Marian

      16 sierpnia 2017 at 19:02

      @Paweł, tiaaa, a głównymi rozbiorcami były protestanckie Prusy i prawosławna Rojsa.

  • Soroka

   13 sierpnia 2017 at 10:23

   Niech sobie „niekatolicy” urządzają życie za swoje pieniądze, anie za pieniądze katolików!!!
   Gdyby Polska była urządzona po katolicku, to te tzw teatry dawno byłyby sprywatyzowane i niechby sobie tam mamoniarze przedstawiali za swoje pieniądze cokolwiek!
   A co do pieczywa: Kiedy każdy pieczywo kupuje sobie sam, wtedy wybiera jakie chce, ale kiedy mu kupują inni, to wtedy musi jeść jakie mu dają, albo nie jeść!
   Nie spodziewam się że @ ilenka50 pomyśli nad moimi słowami, bo mamoniarze to idioci i nie są zdolni do mślenia. Materialiści „myślą” organami cielesnymi chłonno-wydalniczymi i genitalnymi.

   • Kasiq

    13 sierpnia 2017 at 12:41

    Niech sobie katolicy wierzą i nauczaja religii ale za swoje, w kościołach.

    • Soroka

     15 sierpnia 2017 at 10:49

     …poza tym wy nic nie robicie za swoje! Nawet kondony, in vitro chcecie i mordowanie własnych dzieci chcecie mieć za publiczne pieniądze!

    • Soroka

     15 sierpnia 2017 at 10:51

     „„Won od naszego miasta” powiedziano katolikom w Bydgoszczy, bo nie bali się zabrać głosu”
     Nawet po miasto sięgnęły wasze złodziejskie łapska!

   • ilenka50

    13 sierpnia 2017 at 13:43

    Soroko, wyzywając oponentów od idiotów wystawiasz sobie świadectwo. Tematem artykułu, który pozwoliłam sobie skomentować (a w komentarzu przedstawiłam swój punkt widzenia nie obrażając nikogo), jest to że katolicy są obrażani. Próbowałam pokazać, że możemy żyć obok siebie nie wchodząc sobie w drogę. Bo naprawdę nie ma obowiązku chodzenia do teatru na wszystkie sztuki. Choć jest kulturalna, obrażacie mnie. Czy mam rozumieć, że to po katolicku obrażać osoby mające inne zdanie, ale żalić sie, gdy to katolik jest obrażany? Proszę o konkretne argumenty. Chyba że argumentów nie ma i dlatego są jedynie inwektywy. Ja się nieco za Was wstydzę.

    • Soroka

     13 sierpnia 2017 at 15:09

     Idiotyzm, czyli głupota, to jest stan występujący w rzeczywistości, oznaczający brak znajomości prawdy. Nie użyłem go jako zwrotu pejoratywnego!
     To wasze przedstawienie obraża katolików, bo przedstawia nas w kłamliwym świetle. Róbcie sobie przedstawienia o sobie!
     Prezentujesz typowe zachowanie materialistyczne. Powiedzenie o materialistach prawdy ich obraża, a pełne kłamstw przedstawienia o katolikach ma ich nie obrażać. Jest to zachowanie typowe dla ludzi pełnych egoizmu i nienawiści!

    • Helenka

     16 sierpnia 2017 at 18:20

     -jak słodko i świetliście się Pani nazwała: Ilenka…pięknie!
     Ale osoba KULTURALNA powinna dostrzegać i rozumieć też PRAWDĘ!
     A prawda jest i taka, że gdybyśmy tzw.>MYkulturze i innym zdaniu< Pani mówi?! Jest Pani-Pani ilenko zwyczajnie nieuczciwa intelektualnie!
     Co tam! Tak samo jadowicie byście reagowali, gdybyśmy tylko sobie pokpiwali i się śmiali z waszych "wartości"(np.program Cejrowskiego WC-kwadrans został zdjęty z TV…) i na tego typu rozrywek nigdy nie ma pozwolenia! Nie widzi Pani tych problemów
     Gdyby była Pani kulturalna, to źle by Pani się czuła, patrząc na obrażanie świętości swoich rodaków(nawet, gdyby żadnego katolika na tej szmirze nie było!)…."nieco by się wstydziła" Pani za szydzących "artystów'..Każdy KULTURALNY człowiek bowiem by się wstydził być uczestnikiem takiego szamba!

 10. Kowalski

  13 sierpnia 2017 at 10:19

  Niechże Pani sobie wierzy, w co Pani chce. Konstytucja gwarantuje każdemu wolność w tej sprawie. To Pani sprawa, obojętnie, czy wierzy Pani w Jahwe, czy w nogę od stołu. Nikt nie ma prawa niczego Pani w tej kwestii narzucać. Ale Pani także nie ma prawa narzucać innym swoich poglądów, tu kończy się Pani wolność. Nie podoba się Pani sztuka, bo jakoby obraża Pani wiarę? A skąd Pani o tym wie? Obejrzała Pani spektakl, wystawę? Śmiem wątpić. Państwo jest i powinno być świeckie. Co więcej, powinniśmy dążyć do wprowadzenia całkowitego rozdziału kościoła od państwa.

  • Marri

   13 sierpnia 2017 at 10:53

   Jeżeli Żydów,Muzułmanów ktoś oczerni oni się bronią ale Katolicy to juz nie mogą.Państwo jest świeckie, ale czy można obrażać Jezusa, niszczyć biblię.Jakby w tym teatrze oczerniono Koran ,albo Talmud to dzisiaj we wszystkich stacjach tv,gazetach i internecie bylyby przeprosiny.Więc proszę pomyśleć jaki chleb państwo chcecie lub macie wybór kupić.

 11. Soroka

  13 sierpnia 2017 at 10:48

  Pani Katarzyno!
  Nie należy rzucać pereł przed świnie, bo one i tak nie wiedzą co to perły!
  Należy ewangelizować i pogłębiać wiarę tych, którzy tego chcą. Mamy wiele do zrobienia w tym zakresie. Właśnie to, że materialiści tak dokazują, jest efektem naszej małej wiary. Nie wiemy co to jest religia, nie rozumiemy treści Pisma Świętego, nie potrafimy prawidłowo odróżniać dobra od zła i wiele innych rzeczy.
  Gdyby jasno i dobitnie było mówione co to jest religia i jakie są zasady religii katolickiej, to materialiści nie panoszyliby się tak. Oni ze swej niewiedzy się panoszą, a my ze swej niewiedzy przyjmujemy od nich zniewagi.
  Nie potrafimy też być otwartymi na prawdę, czyli na bieżąco korygować swoją świadomość pod wpływem poznawanej prawdy.
  Jesteśmy też bezmyślni. Np. ciągle powtarzamy BEZMYŚLNIE słowo „niewierzący”, albo „ateista” w odniesieniu do materialistów, choć to jest ordynarna nieprawda! Niewierzący, to jest taki ktoś, kto nie ma celu w życiu i żyje jak roślinka i najczęściej się odurza, albo popełnia samobójstwo. Materialiści mają w życiu cel i bóstwo, a więc są wierzący i nie są ateistami. Ich celem życia jest maksymalne cielesne używanie świata, a ich bóstwem jest materia, ponieważ ich religia opiera się na wierze w samoistne i bezprzyczynowe powstanie świata materialnego, czyli dla nich materia ma cechy boskie.

  • Barnaba

   13 sierpnia 2017 at 18:14

   Drogi Soroko czy to tak trudno zrozumieć że jeżeli swoją wiarę będziecie krzewić w swoich świątyniach lub domach bez narzucania jej innym to unikniecie większości zarzutów. Wszędzie są ludzie którzy mają prawo do własnych poglądów nie muszą oglądać ani słuchać ceremonii wszelkiego rodzaju ktore są im obce a tym bardziej nie muszą się stosować zasad które usiłuje im narzucić jakaś wiara. Kanony wiary dla osoby wierzącej są chyba na tyle silne że bez nakazów prawa które coś nakazują lub zabraniają będą przez nią stosowane. Dlaczego więc te kanony (czasem sprzeczne z inną wiarą) są narzucane wszystkim – przykladem np.przetaczanie krwi u świadków Jehowy. Podobnie jak z aborcją – jeżeli ktoś jest wierzący to jej nie dokona ale co go obchodzi czy inna osoba jej dokona z jakichkolwiek przyczyn – to sprawa sumienia osoby dokonującej. Narzucanie swoich zwyczajów innym skutkuje tym że inni będą narzucać swoje zwyczaje nam a na to katolicy jakos zgody nie wyrażają bo MUSI być tak jak katolicy chcą. Tak bronisz polskości a czy zadałeś sobie kiedyś trud i poznałeś historię państwa (w uproszczeniu mówiąc) polskiego? Czym było przed przyjęciem tzw. chrztu? Co ten chrzest zapoczątkował? Radzilbym się zapoznać bo dobrze wiedzieć coś więcej o swoich korzeniach a nie bazować tylko na obcych kulturowo wierzeniach.No i oczywiscie rzecz chyba najważniejsza – każdy ma prawo do własnego zdania czy się to nam podoba czy nie i należy to uszanować tym bardziej gdy ktoś kieruje się dekalogiem jako swoim wzorem (ale wiemy jak to bywa).

   • Soroka

    13 sierpnia 2017 at 19:02

    Drogi Barnabo!
    Napisałeś ten tekst wg własnego przekonania, czy dla sprowokowania, bo jest pełen zakłamań i napastliwości.
    My mamy z krzewieniem swojej wiary siedzieć w świątyniach i domach, a wy materialiści możecie ze swoją wiarą obnosić się po całym świecie i prawo ma być wg waszych urojeń, bo nawet nie jesteście świadomi swojej wiary.
    Gdyby w państwie każdy przestrzegał reguł swojego wyznania, to mogłoby być tak jak piszesz, ale tak nie jest. Prawo jest ustalane jedno dla wszystkich i w imieniu wszystkich i to wy chcecie narzucać nam katolikom wasze barbarzyńskie prawa i dlatego się sprzeciwiamy.
    Przed chrztem nie było państwa Polskiego! Tyle to wiedzą dzieci w SP.
    Każdy ma prawo do swojego zdania, ale jest jeszcze sprawiedliwość, której istnienie materialiści negują, tak samo jak negują istnienie prawdy i to najlepiej świadczy o tym kim są materialiści.
    Sprawiedliwość jest to oddanie każdemu tego, co mu się należy, a tego nie da się ustalić bez uznania istnienia Boga, o którym mówi Biblia.
    Prawda oczywiście istnieje, bo prawda to wszelka rzeczywistość.
    Jedyne możliwe współistnienie w zgodzie i pokoju jest możliwe w oparciu o sprawiedliwość, do której to materialiści nie są zdolni, bo materialiści to egoiści, gdyż to jest cecha główna materializmu, który jest religią diabła.Gdyby przyjąć urządzenie życia społecznego wg religii materialistycznej, to byłby to życie w totalnej niesprawiedliwości, zamordyzmie, przemocy i wszelkim innym złu.
    Cechą główną katolicyzmu jest miłość, czyli bycie sprawiedliwym i miłosiernym.
    Materializm i katolicyzm są przeciwieństwami i ci katolicy, którzy nawołują do dialogu z materialistami nie wiedzą o czym mówią.

 12. pytający

  13 sierpnia 2017 at 11:59

  Kaśka czy podobne pretensje wysłałaś pod adresem „katoloczki” kryśki pawłowicz czy „katolika” mariana kowalskiego czy choćby „katolika” kaczyńskiego?

  • Jericho

   16 sierpnia 2017 at 06:48

   Po tym jak Marian Kowalski zadał się z tym heretykiem Chojeckim to trudno nazwać go nawet „katolikiem”

 13. Edyta

  13 sierpnia 2017 at 12:43

  Nie widzę ani jednego nieprawdziwego określenia w stosunku do katolików. Serce rośnie, że Polacy dojrzewają i przestają wierzyć w zabobon.

  • Marri

   13 sierpnia 2017 at 13:59

   Pani Edyto katolicy się wykruszaja ponieważ mają wolną wolę.A nie widzą zabobon.Wiara pochodzi z pokory wzgledem siebie.Siła woli jest ogromna albo słaba.Prawdziwy chrzescijanin nic nie musi on chce.Chcieć być wyznawcą Jezusa.To nie prosta autostrada to wspinaczka po zyciu.

  • Soroka

   13 sierpnia 2017 at 17:11

   W zabobon to wierzą materialiści!
   JAK MOŻNA WIERZYĆ ŻE ŚWIAT MATERIALNY POWSTAŁ SAMOISTNIE Z NICZEGO?! W TAKIE COŚ MOŻE WIERZYĆ JEDYNIE TOTALNY GŁUPIEC! TO JEST DOPIERO ZABOBON !!!!

  • Soroka

   15 sierpnia 2017 at 10:46

   Ludzie totalnie zakłamani i widzenie prawdy!

 14. Danka

  13 sierpnia 2017 at 15:25

  Pani Kasiu! Koniecznie go odwolajcie, ale, na litosc Boska, zmiencie taktyke.Schowajcie na razie te banery z nienarodzonymi dziecmi, nie rwijcie wlosow z glowy nad niecenzuralnymi slowami w Wasza strone, bo to nie zaprowadzi Was tam, gdzie chcecie.Chodzi o sume reakcji na takie zachowania; Wasze, nie ich.Oni sa ciency jak nitki, ale , poki co, sa naWas jak powrozy.Nie chce tu udzielac lekcji, bo przechwyca ich tresci ci, co nie sa adresatami, ale nie takimi sposobami z holota. Holota ma stale okreslone cechy i reakcje na granie im na strunach nerwow.Zaczna sami sobie przygrywac, a nawet tanczyc, jak im zdalnie zasugerujemy, az padna przy oslupieniu ich wlasnych klakierow.Tyle w temacie.Prosze gdzies znalezc ksiazki red.Gorskiego, wywiady z mafiozo Masa, swiadkiem koronnym.Mowi on, ze w mafiach nie ma zadnych wyzszych uczuc, to swiat Zla: przyjaciel dzis-jutro dasz mu w r.j i koniec, zadnych kumpli i sentymentow.Sam wydal wszystkich i jeszcze na tym robi kase tymi wywiadami.Wy, czczacy Sacrum, musicie pokonac profanum.I to fair play.Nie sila, bo jej nie macie- modlcie sie o dary Ducha Swietego i s chowajcie te banery p/ aborcyjne w czasie walki o wyfruniecie tegoz lokalnego kacyka.Uda sie z Boza pomoca, jak w Gietrzwaldzie wykurzyli wojta z197 czy cooos, zarzutami prrokuratorskimi.

 15. Robert Wiśnicki

  13 sierpnia 2017 at 20:48

  Cytat…”Ewangelizacja nie jest procesem legislacyjnym! To po prostu opowiadanie ludziom niewierzącym o Miłości Boga i czyni się to także z powodu miłości do ludzi! Jeśli życie z Bogiem jest bardzo szczęśliwym życiem, to w naturalny sposób człowiek chce, aby inni też byli szczęśliwi i zwyczajnie zaświadcza innym o nieskończonym dobru, którego sam doświadcza od Boga! Oto całe sedno ewangelizacji!”…Pani Katarzyno z całym szacunkiem dla Pani, dla tego co Pani robi,czego Pani dokonała ale proponuje Pani prowadzić ewangelizację każdego 10-tego dnia miesiąca na Krakowskim Przedmieściu dla ludzi osłoniętych szpalerem Policji bo oni twierdzą że dokonują aktu religijnego.Proszę ich nawracać i wytłumaczyć co to jest akt religijny.

  • Soroka

   13 sierpnia 2017 at 22:00

   Pouczenia materialisty o Ewangelizacji. Koń by się uśmiał.

 16. Beebee

  14 sierpnia 2017 at 01:06

  Cytat:
  „Jednocześnie w Internecie, zaraz po publikacji owej konferencji, posypały się nienawistne epitety pod naszym adresem, które w agresywny sposób niosły apel, wprost lub nie wprost, o odebranie prawa głosu katolikom, bo… są katolikami.”

  I prawidłowo! Nikt chory umysłowo nie powinien się wypowiadać i żądać prawa głosu w sprawach dotyczących ogółu społeczeństwa.

 17. playtech casinos

  15 sierpnia 2017 at 02:19

  I’ⅾ likle tto fіnd oᥙt m᧐re? Ι’d lіke to find out mߋre details.

 18. tomek

  15 sierpnia 2017 at 09:32

  gudłaje i UBywatele zalewaja gnojowka prawicowe portale

 19. famekatui

  17 sierpnia 2017 at 15:47

  nie przejmujcie się lewackim skowytem … u nich ta reakcja oznacza, że idziecie w dobrym kierunku , robicie coś dobrego i po prostu macie rację …. a pana Bruskiego trzeba odwołać bo to bardzo zły prezydent jest

 20. Eastvale Dispensary

  19 sierpnia 2017 at 08:46

  Your page is absolutely on point! Our community is better because you are in it. I have been surfing on-line more than 3 hours today. Your perspective is really refreshing. great read.

 21. Sheldon Owen

  25 sierpnia 2017 at 00:48

  Incredibly helpful information. I bet you make babies smile. You saved me a lot of hassle just now. I have learned new things through your write up. Right here is some really useful info.

 22. Hermosa Beach SEO

  29 sierpnia 2017 at 01:29

  I discovered your blogs on my LinkedIn feed. I found this on Tumblr It is really shocking you do not have a larger following.

 23. entrepreneur adviser

  29 sierpnia 2017 at 21:57

  Beyond useful information. It is rare to see a nice blog like this one these days.

 24. golden nugget online casino

  31 sierpnia 2017 at 09:28

  There are certainly a lot of details like that to take into consideration. That is a great point to bring up. I offer the thoughts above as general inspiration but clearly there are questions like the one you bring up where the most important thing will be working in honest good faith. I don?t know if best practices have emerged around things like that, but I am sure that your job is clearly identified as a fair game. Both boys and girls feel the impact of just a moment?s pleasure, for the rest of their lives.

 25. college life

  2 września 2017 at 14:03

  Aw, this was a really nice post. In idea I would like to put in writing like this additionally ? taking time and actual effort to make a very good article? but what can I say? I procrastinate alot and by no means seem to get something done.

 26. see more

  2 września 2017 at 21:17

  You made some decent points there. I looked on the internet for the issue and found most individuals will go along with with your website.

 27. see my website

  2 września 2017 at 21:26

  Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So nice to find somebody with some original thoughts on this subject. realy thank you for starting this up. this website is something that is needed on the web, someone with a little originality. useful job for bringing something new to the internet!

 28. see more about my site

  3 września 2017 at 20:14

  I found your blog website on google and test a couple of of your early posts. Continue to keep up the very good operate. I just additional up your RSS feed to my MSN Information Reader. Seeking forward to studying extra from you afterward!…
  see more about my site http://www.forum-lodz.pl/sklepy-stacjonarne-czy-online-vt9349.htm

 29. condom

  4 września 2017 at 19:12

  After I initially commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any means you possibly can remove me from that service? Thanks!

 30. caribbean cottage rentals

  4 września 2017 at 20:01

  you may have a great weblog right here! would you wish to make some invite posts on my weblog?

 31. st lucia villas for sale

  4 września 2017 at 20:33

  Spot on with this write-up, I actually suppose this website needs way more consideration. I’ll probably be again to read far more, thanks for that info.
  st lucia villas for sale http://lukasziovb.blog5.net/4995535/caribbean-weddings-for-dummies

 32. 123 movies

  5 września 2017 at 08:25

  I am often to blogging and i actually admire your content. The article has actually peaks my interest. I’m going to bookmark your website and hold checking for brand spanking new information.

 33. check more at my website

  5 września 2017 at 10:20

  Spot on with this write-up, I really think this website needs rather more consideration. I’ll probably be again to learn way more, thanks for that info.

 34. 外汇开户资料

  6 września 2017 at 09:59

  An fascinating discussion is worth comment. I believe that you should write more on this subject, it might not be a taboo subject however typically persons are not sufficient to talk on such topics. To the next. Cheers

 35. check out my website

  6 września 2017 at 18:35

  This website online is known as a stroll-by way of for the entire data you wanted about this and didn’t know who to ask. Glimpse right here, and also you’ll positively uncover it.

 36. check out my website

  6 września 2017 at 21:04

  Would you be keen on exchanging links?

 37. see my website

  6 września 2017 at 21:28

  I was very happy to search out this net-site.I wished to thanks in your time for this wonderful learn!! I undoubtedly having fun with every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you weblog post.

 38. check out my website

  6 września 2017 at 21:52

  There’s noticeably a bundle to find out about this. I assume you made sure good points in options also.

 39. check out my website

  7 września 2017 at 07:33

  After I originally commented I clicked the -Notify me when new feedback are added- checkbox and now each time a remark is added I get four emails with the identical comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks!

 40. see my website

  7 września 2017 at 08:20

  There are some interesting points in time on this article but I don’t know if I see all of them center to heart. There is some validity however I will take hold opinion until I look into it further. Good article , thanks and we wish extra! Added to FeedBurner as nicely

 41. see my website

  7 września 2017 at 10:28

  Good post. I be taught something more difficult on different blogs everyday. It’s going to always be stimulating to learn content material from other writers and observe a bit one thing from their store. I’d favor to use some with the content material on my weblog whether you don’t mind. Natually I’ll give you a link on your net blog. Thanks for sharing.

 42. check out my website

  7 września 2017 at 11:08

  Can I simply say what a reduction to search out somebody who really is aware of what theyre talking about on the internet. You definitely know tips on how to carry an issue to gentle and make it important. Extra folks have to read this and perceive this facet of the story. I cant believe youre no more popular since you positively have the gift.

 43. Your house is valueble for me. Thanks!…

 44. I am usually to blogging and i really respect your content. The article has really peaks my interest. I am going to bookmark your website and hold checking for brand spanking new information.

 45. This is the precise blog for anybody who needs to seek out out about this topic. You understand so much its nearly exhausting to argue with you (not that I actually would need…HaHa). You definitely put a brand new spin on a topic thats been written about for years. Nice stuff, simply nice!

 46. Hello! I just want to give a huge thumbs up for the nice data you’ve gotten right here on this post. I might be coming back to your blog for more soon.

 47. When I initially commented I clicked the -Notify me when new feedback are added- checkbox and now every time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you may take away me from that service? Thanks!

 48. instagram takipçi sayısı arttırma

  7 września 2017 at 16:29

  After I originally commented I clicked the -Notify me when new feedback are added- checkbox and now each time a comment is added I get 4 emails with the identical comment. Is there any way you’ll be able to remove me from that service? Thanks!

 49. After I originally commented I clicked the -Notify me when new feedback are added- checkbox and now each time a remark is added I get four emails with the identical comment. Is there any approach you’ll be able to take away me from that service? Thanks!

 50. оценка офиса

  8 września 2017 at 16:06

  you’ve got an ideal blog here! would you prefer to make some invite posts on my weblog?

 51. rc drones

  9 września 2017 at 10:51

  You made some respectable factors there. I appeared on the web for the problem and located most individuals will go together with together with your website.

 52. gadgets

  14 września 2017 at 08:58

  It’s best to participate in a contest for among the finest blogs on the web. I’ll recommend this website!

 53. what can i buy with bitcoin

  14 września 2017 at 10:08

  I’m impressed, I have to say. Actually hardly ever do I encounter a weblog that’s each educative and entertaining, and let me tell you, you’ve gotten hit the nail on the head. Your thought is excellent; the problem is one thing that not enough persons are talking intelligently about. I’m very happy that I stumbled throughout this in my search for one thing regarding this.

 54. live cams sex

  14 września 2017 at 11:59

  Your place is valueble for me. Thanks!…

 55. gay live web cam

  14 września 2017 at 14:09

  Can I simply say what a reduction to seek out someone who truly knows what theyre talking about on the internet. You positively know the right way to bring an issue to gentle and make it important. More individuals need to read this and perceive this side of the story. I cant imagine youre not more common because you definitely have the gift.

 56. This is the proper blog for anybody who wants to seek out out about this topic. You understand a lot its nearly arduous to argue with you (not that I actually would need…HaHa). You positively put a new spin on a subject thats been written about for years. Great stuff, just nice!

 57. showbox for pc

  16 września 2017 at 11:00

  Howdy! I just wish to give a huge thumbs up for the great data you’ve here on this post. I might be coming back to your weblog for extra soon.

 58. adonis golden ratio reviews

  17 września 2017 at 15:00

  Hiya! I simply wish to give a huge thumbs up for the nice data you’ve got right here on this post. I shall be coming again to your blog for more soon.

 59. Mp3 songs

  18 września 2017 at 09:36

  An fascinating discussion is value comment. I feel that you need to write more on this matter, it might not be a taboo subject but generally individuals are not enough to talk on such topics. To the next. Cheers

 60. Deposit Gampang Judi Online

  19 września 2017 at 16:40

  Can I just say what a reduction to search out someone who truly knows what theyre speaking about on the internet. You positively know how one can deliver a difficulty to gentle and make it important. Extra individuals have to read this and understand this facet of the story. I cant believe youre no more standard since you definitely have the gift.

 61. Herbert Sim CEO

  19 września 2017 at 21:39

  you may have a fantastic blog right here! would you wish to make some invite posts on my weblog?

 62. best camera bags

  20 września 2017 at 08:35

  Youre so cool! I dont suppose Ive learn anything like this before. So good to search out someone with some original thoughts on this subject. realy thanks for beginning this up. this website is one thing that is wanted on the net, someone with a little originality. helpful job for bringing one thing new to the web!

 63. LED light

  20 września 2017 at 14:42

  I’d must verify with you here. Which isn’t something I usually do! I take pleasure in reading a submit that will make people think. Additionally, thanks for allowing me to comment!

 64. oldest paying hyip programs

  20 września 2017 at 22:55

  you could have an amazing weblog here! would you like to make some invite posts on my weblog?

 65. djpunjab

  22 września 2017 at 12:11

  Would you be interested by exchanging hyperlinks?

 66. piano lessons for kids chicago

  22 września 2017 at 17:17

  Youre so cool! I dont suppose Ive learn something like this before. So nice to seek out someone with some unique thoughts on this subject. realy thanks for beginning this up. this website is something that’s wanted on the web, somebody with a little originality. helpful job for bringing one thing new to the internet!

 67. Grammarly Edu Discount

  22 września 2017 at 22:30

  Nice post. I be taught something more challenging on totally different blogs everyday. It is going to always be stimulating to read content from different writers and observe slightly one thing from their store. I’d prefer to use some with the content material on my weblog whether you don’t mind. Natually I’ll give you a link in your web blog. Thanks for sharing.

 68. SLR Camera

  23 września 2017 at 00:47

  It’s arduous to seek out educated people on this topic, however you sound like you realize what you’re talking about! Thanks

 69. Limo

  23 września 2017 at 14:59

  WONDERFUL Post.thanks for share..more wait .. …

 70. departamentos valeria del mar

  23 września 2017 at 19:04

  I’d have to verify with you here. Which is not something I often do! I get pleasure from studying a put up that will make people think. Additionally, thanks for permitting me to remark!

 71. jual view youtube

  23 września 2017 at 20:49

  WONDERFUL Post.thanks for share..extra wait .. …

 72. security tutorials

  23 września 2017 at 23:10

  Oh my goodness! an incredible article dude. Thank you Nevertheless I’m experiencing situation with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting identical rss problem? Anybody who knows kindly respond. Thnkx

 73. instagram follower kaufen

  25 września 2017 at 09:38

  There are actually loads of details like that to take into consideration. That is a nice level to carry up. I provide the thoughts above as general inspiration however clearly there are questions just like the one you convey up the place the most important thing will probably be working in sincere good faith. I don?t know if greatest practices have emerged round issues like that, however I’m positive that your job is clearly identified as a fair game. Both boys and girls feel the influence of just a second’s pleasure, for the remainder of their lives.

 74. Blockchain Specialist Jobs

  25 września 2017 at 11:28

  Would you be curious about exchanging links?

 75. love quotes for her

  27 września 2017 at 10:50

  Spot on with this write-up, I actually assume this website wants far more consideration. I’ll probably be once more to learn way more, thanks for that info.

 76. how to make aries man fall in love

  27 września 2017 at 12:24

  You made some first rate points there. I regarded on the web for the problem and located most individuals will go along with along with your website.

 77. pre diabetes prognosis

  27 września 2017 at 15:00

  After study a few of the weblog posts in your web site now, and I actually like your means of blogging. I bookmarked it to my bookmark website listing and will be checking again soon. Pls try my web page as nicely and let me know what you think.

 78. manipura mantra

  27 września 2017 at 16:57

  Thankfulness to my father who stated to me regarding this blog, this web site
  is truly amazing.

 79. chakra part 2

  27 września 2017 at 17:52

  You must participate in a contest for probably the greatest blogs on the web. I will advocate this website!

 80. how to make him fall in love

  27 września 2017 at 19:37

  very nice publish, i certainly love this web site, keep on it

 81. werde einfach nicht schwanger soll tun

  27 września 2017 at 21:22

  Can I just say what a aid to search out someone who actually is aware of what theyre speaking about on the internet. You positively know easy methods to carry an issue to mild and make it important. Extra individuals need to learn this and understand this aspect of the story. I cant consider youre not more standard since you positively have the gift.

 82. to make a guy fall in love with you

  27 września 2017 at 22:42

  I discovered your weblog site on google and verify a number of of your early posts. Proceed to maintain up the excellent operate. I simply extra up your RSS feed to my MSN News Reader. Looking for forward to studying extra from you later on!…

 83. how to get a player to commit

  28 września 2017 at 00:13

  I used to be more than happy to find this net-site.I wanted to thanks on your time for this excellent read!! I undoubtedly enjoying every little little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you weblog post.

 84. Oh my goodness! a tremendous article dude. Thank you However I am experiencing difficulty with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anybody getting similar rss downside? Anybody who knows kindly respond. Thnkx

 85. Spot on with this write-up, I truly think this web site wants rather more consideration. I’ll probably be once more to learn far more, thanks for that info.

 86. printable love compatibility test

  28 września 2017 at 15:03

  This web site is mostly a walk-through for the entire data you needed about this and didn’t know who to ask. Glimpse here, and you’ll undoubtedly uncover it.

 87. leo man love daily horoscope

  28 września 2017 at 17:42

  Spot on with this write-up, I truly assume this website wants way more consideration. I’ll most likely be again to read far more, thanks for that info.

 88. trap music

  28 września 2017 at 19:07

  There are definitely a whole lot of particulars like that to take into consideration. That could be a nice level to carry up. I supply the ideas above as general inspiration however clearly there are questions just like the one you carry up the place the most important thing will probably be working in honest good faith. I don?t know if greatest practices have emerged around things like that, however I am positive that your job is clearly recognized as a fair game. Each boys and girls feel the impression of just a second’s pleasure, for the remainder of their lives.

 89. After examine just a few of the blog posts in your website now, and I actually like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark website listing and will be checking back soon. Pls take a look at my web page as well and let me know what you think.

 90. free shipping shoes

  28 września 2017 at 23:28

  Can I just say what a relief to seek out someone who actually is aware of what theyre speaking about on the internet. You definitely know the way to convey a difficulty to gentle and make it important. Extra individuals have to learn this and perceive this side of the story. I cant imagine youre not more in style because you undoubtedly have the gift.

 91. Oh my goodness! an incredible article dude. Thanks Nonetheless I am experiencing challenge with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting identical rss problem? Anyone who is aware of kindly respond. Thnkx

 92. make up with capricorn man

  29 września 2017 at 14:35

  I was very happy to search out this net-site.I wished to thanks in your time for this excellent learn!! I definitely enjoying every little bit of it and I have you bookmarked to take a look at new stuff you weblog post.

 93. free porn apps

  1 października 2017 at 18:12

  An attention-grabbing discussion is worth comment. I think that you must write extra on this subject, it may not be a taboo topic however typically people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 94. love compatibility in chinese zodiac

  1 października 2017 at 20:13

  WONDERFUL Post.thanks for share..more wait .. …

 95. check my website

  1 października 2017 at 23:41

  Aw, this was a very nice post. In idea I wish to put in writing like this additionally – taking time and actual effort to make a very good article… however what can I say… I procrastinate alot and certainly not appear to get something done.

 96. jasa youtube

  2 października 2017 at 07:29

  You should participate in a contest for the most effective blogs on the web. I’ll recommend this web site!

 97. link

  2 października 2017 at 11:41

  There are certainly a number of details like that to take into consideration. That could be a nice level to deliver up. I offer the ideas above as common inspiration however clearly there are questions like the one you deliver up the place a very powerful factor might be working in sincere good faith. I don?t know if finest practices have emerged around things like that, however I am certain that your job is clearly recognized as a fair game. Both boys and girls really feel the affect of just a second’s pleasure, for the rest of their lives.

 98. sms marketing dubai

  2 października 2017 at 14:21

  It’s exhausting to find educated individuals on this topic, however you sound like you realize what you’re speaking about! Thanks

 99. I’m typically to running a blog and i really admire your content. The article has actually peaks my interest. I am going to bookmark your website and preserve checking for new information.

 100. This website can be a walk-via for all of the data you wished about this and didn’t know who to ask. Glimpse here, and also you’ll undoubtedly uncover it.

 101. sms service abudhabi

  2 października 2017 at 21:49

  Aw, this was a really nice post. In thought I would like to put in writing like this additionally – taking time and actual effort to make an excellent article… but what can I say… I procrastinate alot and under no circumstances seem to get one thing done.

 102. adonis golden ratio

  3 października 2017 at 07:52

  I discovered your weblog web site on google and check a number of of your early posts. Continue to keep up the superb operate. I simply extra up your RSS feed to my MSN Information Reader. Searching for forward to reading extra from you afterward!…

 103. I am typically to blogging and i actually recognize your content. The article has really peaks my interest. I am going to bookmark your site and preserve checking for new information.

 104. love compatibility for virgo woman and virgo man

  3 października 2017 at 14:34

  Would you be fascinated about exchanging hyperlinks?

 105. cheapest essay writing service UK

  3 października 2017 at 17:00

  Oh my goodness! an incredible article dude. Thank you Nevertheless I’m experiencing challenge with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anybody getting equivalent rss drawback? Anybody who is aware of kindly respond. Thnkx

 106. google drive pricing

  3 października 2017 at 22:27

  Whats up! I just want to give an enormous thumbs up for the good info you’ve gotten here on this post. I shall be coming back to your blog for extra soon.

 107. rigas satiksme

  4 października 2017 at 00:03

  It’s arduous to search out knowledgeable individuals on this topic, however you sound like you realize what you’re talking about! Thanks

 108. florist

  4 października 2017 at 20:50

  Can I simply say what a reduction to find somebody who actually knows what theyre speaking about on the internet. You undoubtedly know the way to bring a difficulty to light and make it important. Extra individuals must read this and perceive this aspect of the story. I cant believe youre not more popular since you definitely have the gift.

 109. car upholstery cleaning london

  5 października 2017 at 15:03

  A formidable share, I simply given this onto a colleague who was doing slightly analysis on this. And he the truth is bought me breakfast because I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the deal with! However yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love reading more on this topic. If possible, as you grow to be experience, would you thoughts updating your blog with more particulars? It’s extremely useful for me. Massive thumb up for this blog submit!

 110. floristeria en Argentina

  5 października 2017 at 22:59

  There is noticeably a bundle to find out about this. I assume you made sure good points in features also.

 111. animated diwali greetings

  6 października 2017 at 08:08

  WONDERFUL Post.thanks for share..more wait .. …

 112. sagittarius man in love with cancer woman

  6 października 2017 at 10:48

  very nice put up, i definitely love this website, carry on it

 113. Yeast Infection No More

  6 października 2017 at 12:17

  I am often to blogging and i really respect your content. The article has really peaks my interest. I am going to bookmark your web site and hold checking for brand spanking new information.

 114. https://www.ukbestessays.com

  6 października 2017 at 14:05

  There are some fascinating cut-off dates on this article however I don’t know if I see all of them heart to heart. There’s some validity but I’ll take hold opinion till I look into it further. Good article , thanks and we would like more! Added to FeedBurner as properly

 115. AFFORDABLE ESSAYS WRITING UK

  6 października 2017 at 15:34

  Aw, this was a very nice post. In thought I wish to put in writing like this additionally – taking time and precise effort to make a very good article… however what can I say… I procrastinate alot and in no way appear to get something done.

 116. who can write my essay

  6 października 2017 at 16:46

  Whats up! I just would like to give a huge thumbs up for the great data you could have here on this post. I can be coming again to your blog for more soon.

 117. thiet ke website ban hang

  6 października 2017 at 18:26

  Would you be curious about exchanging links?

 118. Learn SEO in simple way

  9 października 2017 at 22:23

  I’m impressed, I have to say. Actually rarely do I encounter a blog that’s each educative and entertaining, and let me tell you, you may have hit the nail on the head. Your concept is outstanding; the problem is one thing that not enough persons are talking intelligently about. I am very pleased that I stumbled throughout this in my seek for something referring to this.

 119. gemini man weekly love horoscope

  10 października 2017 at 09:12

  Spot on with this write-up, I actually think this web site wants way more consideration. I’ll in all probability be again to read much more, thanks for that info.

 120. buy hacklink google

  10 października 2017 at 10:50

  A formidable share, I simply given this onto a colleague who was doing slightly analysis on this. And he in actual fact bought me breakfast as a result of I discovered it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! However yeah Thnkx for spending the time to debate this, I feel strongly about it and love studying more on this topic. If potential, as you grow to be experience, would you mind updating your weblog with more details? It’s extremely useful for me. Massive thumb up for this blog post!

 121. mattress cleaning london

  10 października 2017 at 17:43

  I’d need to examine with you here. Which is not something I normally do! I get pleasure from studying a put up that can make individuals think. Additionally, thanks for allowing me to comment!

 122. youtube networks

  11 października 2017 at 01:21

  Would you be focused on exchanging hyperlinks?

 123. inka express

  11 października 2017 at 08:30

  Excellent article. I am dealing with some of these issues as well..

 124. Google cheat 2017

  11 października 2017 at 22:18

  WONDERFUL Post.thanks for share..more wait .. …

 125. ergonomic studio desk

  14 października 2017 at 20:36

  I discovered your blog web site on google and check a couple of of your early posts. Continue to keep up the superb operate. I simply extra up your RSS feed to my MSN Information Reader. Seeking ahead to studying more from you later on!…

 126. why not try here

  22 października 2017 at 09:48

  I simply want to tell you that I am all new to blogging and site-building and honestly enjoyed you’re blog site. Most likely I’m planning to bookmark your blog . You definitely have impressive article content. Appreciate it for revealing your blog site.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra