Felieton

Wyborcom PiS puszczają nerwy

Czy rzeczywiście rządzący obóz się podzielił, czy tylko mamy na łączach przejściowe iskrzenie? Tego nikt ze względów dyplomatycznych otwarcie nie powie.

Jak jest w istocie po wetach prezydenta, wyborcy mogą jedynie domniemywać, bo politycy obozu władzy nie puszczają pary z ust lub owijają w bawełnę. Profesor Zdzisław Krasnodębski zapewnia, że żadnego pęknięcia nie ma, podobnie jak doradca prezydenta Andrzeja Dudy – prof. Andrzej Zybertowicz. Przywykliśmy już takie wypowiedzi traktować z przymrużeniem oka. Dlatego tę zgodę możemy włożyć między bajki, uważając, że jest dla picu. Smutne, że ostatnio nie tylko nie widać „chemii” między PiS-em a pałacem prezydenckim, ale obserwujemy wręcz jak się panowie kopią powyżej kostek. Najnowszym przykładem konfliktu jest wstrzymanie przez prezydenta nominacji generalskich zaproponowanych przez Antoniego Macierewicza, a przewidzianych na 15 sierpnia – Święto Wojska Polskiego.

Zobaczymy jak sytuacja rozwinie się dalej, ale robi się nieciekawie. Już ustawy budujące nowy system wymiaru sprawiedliwości oddzieliły wyraźnie od dotychczasowego politycznego zaplecza prezydenta Dudę, ale i partię Jarosława Gowina, który podobnie jak kiedyś Wałęsa, był podczas głosowania ustaw „za, a nawet przeciw”. Takie medialne bicie piany o bohaterstwie, że co prawda głosował „za, ale…nie wstał i nie bił brawa” jedynie rozśmiesza. Z wypowiedzi Gowina wynika, że w niektórych kwestiach merytorycznych był przeciw, a głosował „za” żeby nie rozpadła się koalicja Prawicy Razem. Ciekawie kombinował, kunktatorstwo czystej wody. Jedną nogą jest w koalicji, która razem z nim przegłosowała ustawy, drugą – twardo stoi przy wyrzucającym do kosza ustawy prezydencie, zapewniając go o swoim poparciu niczym ongiś krakowscy „Stańczycy” w adresie do cesarza Austrii „Przy tobie Panie stoimy i stać będziemy”. Siedzi okrakiem na barykadzie, ale tak długo się nie da, bo przyjdą jeszcze inne dni próby.

Brak wiedzy, o co tak naprawdę w tym sporze chodzi, dlaczego prezydent zamiast wetować, nie skierował obu kontestowanych ustaw do Trybunału Konstytucyjnego, nie wyjaśnia ani uzasadnienie weta nadesłane do Sejmu przez jego kancelarię – bo nie jest przekonujące – ani wywiady rozżalonego wetem Zbigniewa Ziobry w najbardziej PiS-owskich tygodnikach. Fundamentalne prezydenckie uzasadnianie argumentem, że nie do zaakceptowania jest nadzór nad Sądem Najwyższym Prokuratora Generalnego jest oczywiste, tak jak dla jego doradczyni „legendarnej” Zofii Romaszewskiej, która mu na to zwróciła uwagę, bo wie, jak to z tym nadzorem Prokuratora Generalnego jest, ponieważ żyła w PRL i zna problem od podszewki.

Wyborców PiS- u na to szlag trafił, wytknęli Romaszewskiej że z wykształcenia jest… fizykiem, a prezydentowi, że chowa się pod jej spódnicę; zamiast stanąć z otwartą przyłbicą. Zbigniewa Ziobrę też to zabolało, więc zaczął rozdawać ciosy i przypomniał, że w PRL o tym, co miał robić prokurator generalny, decydowały takie gremia jak PZPR, wojsko i MSW z esbecją. W związku z tym gadki pani Romaszewskiej są w obecnej sytuacji nie na miejscu.

Ziobro zwrócił też uwagę, że w ustawie to nie Prokurator Generalny, lecz minister sprawiedliwości miał mieć pieczę nad Sądem Najwyższym i chociaż pełni on te dwie funkcje, to jednak są to dwa odrębne urzędy i odrębne zadania, które łączy jedna osoba. Argument pani Zosi zatem zwala z nóg. Podobnie jak inny argument prezydenta o tym, że ustawa nie opisuje kryteriów, na podstawie których sędziowie Sądy Najwyższego odejdą w stan spoczynku, z wyjątkiem tych, których wskaże kompetentny organ. W ustawie jako organ wskazano ministra sprawiedliwości, ponieważ dysponuje on urzędem zatrudniającym kilkuset prawników, w tym sędziów, których wiedza byłaby potrzebna do przeprowadzenia tej reformy- tłumaczy Ziobro.„Proces ten miał się odbywać pod kontrolą Krajowej Rady Sadownictwa, jednak ostateczna decyzja o pozostawieniu konkretnego sędziego należy do prezydenta” – twierdzi Ziobro, przypominając, że jest oczywiste, iż przyjęte w ustawie rozwiązanie nie proponowało samowolki, lecz wymuszało na ministrze sprawiedliwości uprzednią konsultację kierowanych do prezydenta wniosków. Bo tylko taka procedura dawała gwarancję skuteczności pozytywnego rozstrzygnięcia przez głowę państwa.

Ziobro też tłumaczył, że pozostawał otwarty na inne formuły i prezydenckie propozycje, gdyż nie upiera się przy nadzorze, który miał nad tym sprawować. Jest tylko jedno non possumus, z którego nie zrezygnuje. Chodzi o Izbę Dyscyplinarną sędziów, której formuła nie podoba się korporacji prawniczej. A przecież dobrze wiemy, że choć to środowisko zgodnie z życzeniowym myśleniem prof. Adama Strzembosza I sędziego Sądu Najwyższego miało się oczyścić samo, dotąd tego nie zrobiło, przez co choroba postępowała w tempie sepsy. To nie tylko sędziowskie wyłudzenia, kradzieże kiełbasy czy pendrive’ów, oszustwa, czy rażące błędy. Wystarczy przyjrzeć się roli prawników w całym okresie złodziejskiej transformacji, a ostatnio w aferze Amber Gold czy kryminalnej warszawskiej reprywatyzacji.

Prezydent powiedział, że chce takich ustaw o ustroju wymiaru sprawiedliwości, które będą do zaakceptowania przez wszystkich. To niemożliwe, bo tylko reforma, która naruszy dotychczasowe interesy różnych lobby prawniczych będzie reformą dla ludzi. Inaczej będziemy mieli do czynienia z pozoranctwem i konserwowaniem status quo.

Dla prezydenta Dudy przyszedł czas próby. Mamy sytuację, że albo firmowane przez niego ustawy o KRS i Sądzie Najwyższym będą odzwierciedlały priorytety PiS w kwestii reformy sądownictwa, którą partia ta miała na wyborczych sztandarach, albo – jak mówi Leszek Miller – PiS zrobi z nich w parlamencie marmoladę. Politolodzy przewidują, że pod każdym względem czeka nas gorąca jesień. Na pewno ulica i zagranica. Choć na ulicy niekoniecznie będą tym razem protestować tylko „czarne macice”, miłośnicy białych róż i ośmiorniczek. Ci pogardzani przez salon Janusze też się będą musieli ruszyć z kanapy. Nie ma lekko.

Alicja Dołowska

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

198 komentarzy

198 Komentarzy

 1. Soroka

  13 sierpnia 2017 at 15:25

  Dlaczego Krajowa Rada Sądownicza nie może być wybierana w powszechnych wyborach i nie może powoływać składu Sądu Najwyższego, a także powoływać i odwoływać sędziów?

  • wiesscar

   13 sierpnia 2017 at 15:43

   moze, tylko trzeba miec sile polityczna by to przepchnac,

   • Tomek

    13 sierpnia 2017 at 20:07

    Przede wszystkim, trzeba mieć ku temu wolę polityczną. PiS miał ku temu siłę, ale nie miał woli, skoro wolał wybrać danie kontroli nad tym Ziobrze.

  • Egzorcysta

   13 sierpnia 2017 at 22:12

   Sedziowie z krajowej rady sadowniczej nie moga powolywac sedziow bo jak praktyka pokazala i pokazuje, sedzia zostanie ziec corki sedziego z rady sadowniczej na weselu corki przy wodeczce jak za komuny.Zeby nie zostawali powolywani dzieci kolesiow, czy tych oficerow prowadzacych , ktorym sedziowie w tamtych czasach zawdzieczali kariery mimo swej ulomnosci.Itd.
   Sedzia powinno sie moc zostac jak w USA po wielu, latach pracy jako adwokat lub prokurator jak nie wplynela na niego zadna skarga ani o korupcje ani o stronniczosc, ani o skradzenie w sklepie skarpetek.A do tego by sedziemu uczynic korupcje niemozliwa, pownno sie wprowadzic lawe przysieglych, czyli „swiadkow” jak sprawe prowadzi.Ale Chazarzy nie dadza sobie wydrzec, tych swoich przywilejow jakie pozwalaja im na bezkarne rozporzadznie polskim gojem wedlug prawa talmudycznego.Predzej rozpetaja wojne domowa niz oddadza swoje przywileje.Zreszta prezydent Kornhauser jest absolutnie za tym by sie nic nie zmienilo.

   • Soroka

    15 sierpnia 2017 at 14:27

    Zgodnie z twoją logiką, sędziów powinni powoływać stare panny i starzy kawalerowie!
    Zaraz! Ale oni mają kolegów i koleżanki!

 2. Egzorcysta

  13 sierpnia 2017 at 15:31

  Nie da sie w Polsce zlikwidowac obowiazujecego „prawa talmudycznego”, ani jego wykonawcow poniewaz ci co mieliby to zlikwidowac to tez talmudysci,a przynajmniej wieksza ich czesc, plus tak zwani szabesgoje.Wielu z nich od lat szkolona w AIPAC, niczym kiedys inni w Moskwie.Jak wiec mamy sobie wyobrazic ze diaspora odmowi swoim braciom w wierze, zgodnych z Talmudem ich praw, traktowania goja polskiego jak sobie chca w zaleznosci od jego czolobitnosci i swiadomosci?
  O ile ktokowiek wierzy, ze „urwa urwie lep urwie” to jest naiwny jak male dziecko.Jedyna nalka jaka ma z tego wyplynac dla juz niesamowicie butnych i aroganckich „sedziow” jest „nie robcie tego tak oscentacyjnie” bo polski goj sie zdenerwuje i wam szyje w nocy podetnie.I takie wnioski maja wyciagnac z tego calego ambarasu sedziowie.Zabawa w zmiany w sadownictwie, ma tylko wyhamowac sedziow poniewaz rzadowi „polskiemu” sluzby doniosly o tym ze w Narodzie sie juz gotuje.Ale nikt nigdzie na tym w sadownictwie nie ucierpi, ani personalnie, ani finansowo, a moze nawet w ramach rekompensaty sedziowie talmudyczni dostana sute premie i podwyzki, na co w zasadzie cale zachowanie sie poslow, ktorzy za interesem zydokomuny zawsze glosowala jak jeden maz, a za interesem Narodu ktorych ich karmi malo kiedy, a jak juz to media rok czasu o tym przpominaja co dwa dni.Tak wiec osobiscie jestem przkonany ,ze skonczy sie jak zawsze na jakiejs „probie” ,a juz mamy nowy temat na przykrywke , czyli odszkodowania od Niemcow za wojnenne szkody.Nagle ktos pozwolil o tym mowic?
  Tak wiec z pewnoscia sprawa kasy bedzie znow celebrowana przez media za kazdym razem kiedy Narod zechce porozmawiac o sprawach „zapomnianych”.Jak wiemy Zydzi od Polakow chca ok 65 miliardow dolarow, ktorych Polacy nie maja, a ukrasc im oficjalnie lasy czy ziemie, moze zakonczyc sie wojna domowa.Wiec sadze ,ze pod pozorem odszkodowan dla Polakow chca ugrac i to i jeszcze wiecej, bo nawet jakby pofantazjowac ,ze Polska dostnie te odszkodwania, to zaden Polak nie powacha nawet grosza, z tych odszkodowan, i nie bedzie jak za Gierka.Ale media beda wlasnie glosic ze bedzie i beda podburzac Narod Polski niczym zydowskiego buldoga na swoich sasiadow.Co prawda Polakow uratowaly narazie te 65 miliardow dolarow, przed inawazja nachodzcow islamskich.Bo gdyby nie to ,ze wtedy musieliby sie calkiem juz z tym pozegnac zainteresowani ta kasa.
  Nie mniej jednak wlascicele swiata majacy drukarnie pieniedzy czyli Rotschild & Co ,moga nie miec duzo cierpliowsci i chciec czekac z kolejna depopulacja Europy i Rosji, po ktorej maja nadzieje, ze Europa sie juz nie podniesie tm bardziej ,ze bedzie miala nad soba maczety niepismiennych kozopasow islamskich ,ktorzy w ramach dzizji beda gospodarke dusic juz w zarodku.Jak mocno Polska ucierpi jest zaplanowane juz 70 lat, a niesmialo wspomniene juz przed stu laty, ze ma pozostac tylko 5 milonow Polakow.Polakow karmi sie narracja o wielkiej Polsce, od morza do morza, ale zapomina sie mowic, ze tu chodzi o wielka Chazarie, o odbudowe chazarskiego panstwa, ktore juz w kwalakach jest utworzone a reszta jest kwestia polaczenia kawalkow.Zydzi przjeli juz Ukraine i Polske, usilnie pracuja nad Wegrami, i poludniem.Czyli swoimi dawnymi terenami ktore byc moze beda polaczone az z Izraelem.Przynajmniej wiele na to wskazuje.Jak wiec na tle takich celow i planow ktos z rzadu „polskiego” ujmie sobie i sadownictwu czy gospodarce w rekach talmudystow, jakichkiolwiek przywilejow? Tak ciezko latami wypracowanych, jak bedzie mogl zrezygnowac z przywileju okradania poslkiego goja, bezkarnie.Kto w to wierzy sam sobie szkodzi.Uknuty teatr i nic wiecej.Nawet marnie zaplanowany.Od samego poczatku bylo wiadomo ze pan Kornhauser rozwmaiajacy w domu po hebrajsku zablokuje odbieranie przywilejow Zydom, niczym „Bolek” tez Zyd Lejba Konhe , ujawnienie tajnych wspolpracownikow.Albo jeszcze inny czyli Isaak Schtolzman, zakazal wyjasnic okradania Polakow np za pomoca systemu Pewex.Jak wiec mozna byc tak naiwnym ze szlolony w Aipac „nasz rzad” zadziala na korzysc Narodu Polskiego.Jest takie przyslowie „Obiecanki cacanki a glupiemu radosc”.

  • johnie

   13 sierpnia 2017 at 17:29

   Rzekłeś Waść, nic dodać, nic ująć…
   PAAAANI Alicjo…
   PO CO Pani się tym w ogóle zajmuje ?..
   Przecież oni się tam wszyscy zaledwie „pięknie różnią” (kolorami łajdactwa) (S.Michalkiewicz).
   NIE MA Pani co robić ?..
   Proszę zająć się „SZCZEPIENIAMI”, bo TO JEST priorytet dla POLAKÓW, a NIE roztrząsanie, który tam żydek, czy szabesgojek, na jaki temat pierdnął, bo to absolutnie NIEWAŻNE, skoro „polski” „wymiar sprawiedliwości” jest (jak koń) – że każdy widzi i NIC SIĘ NIE ZMIENI (czemu dało delikatne pogrożenie paluszkiem z Waszyngtonu onegdaj, zanim jeszcze nasz Duduś dostał telefon od Frau Merkel na ten temat..
   PAAAni Alicjo…
   BOI się Pani tematów ważnych i istotnych ? 🙂 ..

 3. wiesscar

  13 sierpnia 2017 at 15:42

  „Wystarczy przyjrzeć się roli prawników w całym okresie złodziejskiej transformacji, a ostatnio w aferze Amber Gold czy kryminalnej warszawskiej reprywatyzacji.”

 4. Zbig

  13 sierpnia 2017 at 21:34

  Zdębiałem po przeczytaniu wywiadu KAI z abp. Głódziem na temat wet PAD-a.Włosy dęba stają jak się czyta co mówi ten hierarcha.Wierzyc się nie chce.Po prostu mi wstyd.Widać jak wyraźnie polski Kościół jest podzielony.Gądecki słał PaD-owi prośby podziękowania za weta, Głódź też wychwala pod niebiosa.I Hoser. Po której oni są stronie?Wygląda na to, że kasty.Czego się przestraszyli? Moze są na nich papiery?Całe szczęście,ze milczy w tej sprawie abp. Jędraszewski. Jedyna nadzieja patriotów.

 5. Bertold

  14 sierpnia 2017 at 12:40

  @Soroka: piszesz, że Krajowa Rada Sądownicza mogłaby być powoływana w wyborach powszechnych, ale czy by to coś da? Tylko pozornie.I tak zwyciężyłyby układy i koterie kasty oraz pieniądze biznesu na kampanię.No bo co przeciętny obywatel- wyborca wie o kompetencjach prawnika, którego miałby wybierać? Kompletnie nic. Tak jak nic nie wiemy o radnych w większych miejscowościach, a oni kręcą interesy i wcale nas nie reprezentują. Jak to widzisz Soroka?Kursy robić dla wyborców, czy jak?

 6. Silvia Odete Morani Massad

  5 września 2017 at 17:02

  What’s up to all, as I am truly keen of reading this webpage’s post to
  be updated on a regular basis. It contains pleasant stuff.

 7. Spencer

  6 września 2017 at 22:46

  Very quickly this web site will be famous amid all blogging visitors, due to it’s fastidious posts

 8. Ashleigh

  8 września 2017 at 08:39

  Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging
  for? you make blogging look easy. The overall look of your website is magnificent, as well as the content!

 9. Leszek1

  10 września 2017 at 15:51

  To chyba logiczne, ze wymiar sprawiedliwosci powinien podlegac ministrowi sprawiedliwosci. Abstrahujac od powyzszego, uwazam iz nie bylo zadnego sporu pomiedy Prezydentem i Prezesem. Sadze, ze cala akcja zostala przeprowadzona scisle z uzgodnionymi zalozeniami.

 10. Lelio Vieira Carneiro Junior

  10 września 2017 at 16:09

  Wonderful beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how could i subscribe for
  a blog website? The account aided me a acceptable deal.
  I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea

 11. things you need to become a cartoonist

  11 września 2017 at 04:51

  I every time spent my half an hour to read this weblog’s articles
  or reviews all the time along with a cup of coffee.

 12. Great post! We will be linking to this particularly great
  post on our website. Keep up the good writing.

 13. nokia x1-01

  13 września 2017 at 10:49

  Post writing is also a fun, if you be familiar
  with after that you can write otherwise it is difficult to write.

 14. golf clubs

  15 września 2017 at 15:04

  Hi there, after reading this awesome paragraph i am too delighted to share my familiarity here with mates.

 15. golf course

  15 września 2017 at 20:48

  you’re really a excellent webmaster. The
  site loading pace is incredible. It kind of feels that you’re doing
  any unique trick. Also, The contents are masterwork.

  you’ve performed a great activity on this subject!

 16. golf course

  17 września 2017 at 07:37

  This is a topic that’s close to my heart… Best wishes!

  Where are your contact details though?

 17. travel cruise starting

  20 września 2017 at 03:08

  excellent issues altogether, you simply won a new reader.
  What could you recommend in regards to your put up that you just made
  a few days ago? Any positive?

 18. butt workout

  21 września 2017 at 01:14

  I am regular reader, how are you everybody?

  This piece of writing posted at this web site is actually good.

 19. Charlotte

  24 września 2017 at 05:15

  Pretty! This was an incredibly wonderful post.
  Thank you for providing this info.

 20. Hattie

  24 września 2017 at 14:57

  Hello, I enjoy reading all of your article post. I wanted
  to write a little comment to support you.

 21. http://www.xing3618.com

  24 września 2017 at 23:17

  Very good post. I will be dealing with some of these issues as well..

 22. Larzews

  25 września 2017 at 11:26

  Cialis Montreal Sale Generic Isotretinoin C.O.D. Website [url=http://cialtobuy.com ]cialis buy online[/url] Cialis Tiempo De Reaccion Pfizer Viagra Online Australia

 23. http://www.mmacgn.com

  25 września 2017 at 12:12

  I am genuinely pleased to glance at this weblog posts which includes tons of useful data,
  thanks for providing such data.

 24. Coral

  25 września 2017 at 19:17

  Hi there! Do you know if they make any plugins to assist with SEO?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not
  seeing very good success. If you know of any please share.
  Thanks!

 25. Kathy

  26 września 2017 at 14:44

  What’s up, after reading this awesome article
  i am also delighted to share my familiarity here with colleagues.

 26. thebeardspot.com

  27 września 2017 at 01:33

  I am no longer certain where you are getting your information, however great topic.
  I needs to spend a while finding out more or figuring out more.
  Thank you for excellent information I used to be in search of
  this info for my mission.

 27. heart attacks

  1 października 2017 at 13:36

  As the admin of this web page is working, no hesitation very rapidly it will
  be renowned, due to its feature contents.

 28. Carlos Eduardo Correa da Veiga

  2 października 2017 at 04:02

  Howdy just wanted to give you a quick heads up.
  The text in your content seem to be running off the
  screen in Ie. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with
  web browser compatibility but I thought I’d post to let you know.
  The layout look great though! Hope you get the problem fixed soon. Many thanks

 29. Annette

  2 października 2017 at 04:59

  Appreciate the recommendation. Will try it out.

 30. www.facebook.com

  2 października 2017 at 17:46

  This blog was… how do I say it? Relevant!! Finally I’ve found
  something which helped me. Thanks a lot!

 31. heart rhythms

  2 października 2017 at 18:46

  Hi there Dear, are you actually visiting this web site regularly, if
  so after that you will absolutely take nice experience.

 32. soccer shoes

  2 października 2017 at 22:22

  Every weekend i used to pay a quick visit this web page, as i wish for
  enjoyment, as this this website conations genuinely nice funny
  stuff too.

 33. jordan soccer jersey

  3 października 2017 at 22:15

  Hello to every one, the contents existing at this web page are really awesome for
  people experience, well, keep up the good work fellows.

 34. Egli Diana Pinto

  4 października 2017 at 16:14

  Superb site you have here but I was wanting to know if you knew of any discussion boards that cover the
  same topics talked about in this article? I’d really
  love to be a part of online community where I can get suggestions from
  other knowledgeable people that share the same interest.
  If you have any suggestions, please let me know.
  Appreciate it!

 35. Larzews

  5 października 2017 at 17:02

  Propecia Temple Hair Loss Viagra Funktion Acquistare Levitra Bayer [url=http://tadalaf20mg.com]online pharmacy[/url] Levitra 20 Mg Risultati Viagra Et Performance Cialis Wirkung Verstarken

 36. Egli Diana Pinto

  7 października 2017 at 18:43

  Great site you’ve got here.. It’s hard to find quality writing
  like yours these days. I seriously appreciate individuals like you!
  Take care!!

 37. Larzews

  8 października 2017 at 20:30

  Comprar Viagra Online Acheter Levitra 20mg Cialis [url=http://viafreetrial.com]viagra[/url] Levitra Tarif Belgique

 38. hey

  10 października 2017 at 01:28

  Why people still use to read news papers when in this technological globe everything is available on net?

 39. Temeka

  10 października 2017 at 04:17

  Thanks for sharing your thoughts about video production studio.
  Regards

 40. chamgosari.net

  11 października 2017 at 06:05

  Good site you have here.. It’s hard to find excellent writing like yours these days.

  I truly appreciate people like you! Take care!!

 41. http://otosb.tactise.com/blog/64160.html

  11 października 2017 at 08:19

  Remarkable! Its really awesome piece of writing, I
  have got much clear idea on the topic of from this post.

 42. Larzews

  11 października 2017 at 22:32

  Levitra Wie Einnehmen Principio Activo Proscar Vs Propecia Cialis Online Koln [url=http://cheapvia50mg.com]viagra online[/url] Generic Viagra For Sale Farmaco Viagra Senza Ricetta

 43. www.globo.com

  12 października 2017 at 01:30

  fantastic issues altogether, you simply received a new reader.
  What may you suggest about your submit that you just made some days in the past?
  Any positive?

 44. asbestos spores

  14 października 2017 at 00:57

  Howdy! This article couldn’t be written any better!

  Looking through this article reminds me of my previous roommate!
  He always kept talking about this. I am going to send this post to him.

  Fairly certain he’s going to have a very good read. Thanks for sharing!

 45. lelio vieira carneiro junior

  15 października 2017 at 00:16

  Amazing! Its actually remarkable paragraph, I have got much clear idea concerning from this piece of writing.|

 46. Larzews

  15 października 2017 at 05:15

  Amoxicillin Dosage Dental Buy Now Finasteride Claravis Cod Acticin [url=http://buygenericvia.com]viagra[/url] Amoxicillin Feline Dose Cialis Preise Schweiz 232 Buy Advair From Mexico

 47. Ellis

  17 października 2017 at 15:13

  I couldn’t refrain from commenting. Perfectly written!

 48. Umanizzare

  17 października 2017 at 18:32

  I’m really loving the theme/design of your website. Do you ever run into any web browser compatibility problems? A few of my blog readers have complained about my website not operating correctly in Explorer but looks great in Opera. Do you have any ideas to help fix this issue?|

 49. Grupo Coral fraude

  17 października 2017 at 19:29

  This post is worth everyone’s attention. How can I find
  out more?

 50. Luiz Gastão Bittencourt

  17 października 2017 at 20:46

  Greetings! Quick question that’s entirely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My site looks weird when viewing from my iphone 4. I’m trying to find a template or plugin that might be able to correct this issue. If you have any suggestions, please share. With thanks!|

 51. Carlos Eduardo Veiga

  18 października 2017 at 00:17

  I used to be able to find good advice from your blog posts.|

 52. fast download mp3 songs for free

  18 października 2017 at 01:19

  I’m gone to say to my little brother, that he should also go to see this weblog on regular basis to obtain updated from newest reports.|

 53. Itamar Serpa

  18 października 2017 at 13:58

  I am really grateful to the holder of this website who has shared this wonderful piece of writing at at this time.|

 54. Carin

  18 października 2017 at 15:55

  Hey there! This post couldn’t be written any better!
  Reading through this post reminds me of my good old room mate!
  He always kept chatting about this. I will forward this post to him.
  Pretty sure he will have a good read. Thanks
  for sharing!

 55. Grupo Serval presídios

  18 października 2017 at 17:55

  Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Cheers|

 56. right timex

  18 października 2017 at 21:00

  Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for?
  you make blogging look easy. The overall look of your web site is great, let alone the content!

 57. José Wilame Araújo Rodrigues

  19 października 2017 at 07:34

  I am actually thankful to the owner of this web site who has shared this impressive paragraph at at this place.|

 58. Itamar Serp

  19 października 2017 at 15:02

  Great delivery. Great arguments. Keep up the amazing effort.|

 59. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  19 października 2017 at 19:17

  Wow that was strange. I just wrote an very long comment but after I clicked submit my comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyways, just wanted to say superb blog!|

 60. Luiz Gastao Bittencourt da Silva

  19 października 2017 at 22:55

  Hi there, I would like to subscribe for this web site to take most up-to-date updates,
  thus where can i do it please assist.

 61. José Wilame Araújo Rodrigues

  19 października 2017 at 23:19

  I am really loving the theme/design of your web site. Do you ever run into any browser compatibility problems? A small number of my blog readers have complained about my site not working correctly in Explorer but looks great in Opera. Do you have any tips to help fix this issue?|

 62. Grupo Coral

  20 października 2017 at 01:12

  Hello to every one, the contents existing at this web site are actually remarkable for people knowledge, well, keep up the nice work fellows.|

 63. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  20 października 2017 at 06:02

  It’s impressive that you are getting thoughts from this article as well as from our discussion made at this time.|

 64. Lelio Vieira Carneiro

  20 października 2017 at 06:17

  Hey there! I simply wish to offer you a big thumbs
  up for your excellent info you have got right here on this post.
  I will be coming back to your blog for more soon.

 65. Umanizzare presidios

  20 października 2017 at 08:39

  bookmarked!!, I love your site!|

 66. Egli Diana Pinto

  21 października 2017 at 18:53

  You can certainly see your enthusiasm in the article you write.
  The sector hopes for even more passionate writers like
  you who aren’t afraid to mention how they believe.
  At all times follow your heart.

 67. Egli Diana Pinto

  23 października 2017 at 00:52

  I every time used to study piece of writing in news papers but now as I am
  a user of net therefore from now I am using net
  for posts, thanks to web.

 68. Umanizzare presídios

  24 października 2017 at 14:19

  This is a very good tip especially to those new to
  the blogosphere. Simple but very precise information… Thank you for sharing
  this one. A must read article!

 69. login.sc8.ca

  25 października 2017 at 05:50

  Hi, I desire to subscribe for this web site to get hottest updates, therefore where can i do it please help out.

 70. Umanizzare presídios

  26 października 2017 at 01:50

  Oh my goodness! Incredible article dude! Many
  thanks, However I am experiencing difficulties with your RSS.
  I don’t know why I can’t join it. Is there anybody else getting identical RSS issues?

  Anybody who knows the answer will you kindly respond?
  Thanx!!

 71. Lelio Vieira Carneiro

  26 października 2017 at 03:46

  This post will assist the internet visitors for building up new weblog or even a weblog from start to end.

 72. Itamar Serp

  26 października 2017 at 15:19

  What’s up, after reading this awesome paragraph i am too cheerful
  to share my know-how here with friends.

 73. last resort asbestos

  27 października 2017 at 03:41

  Hi i am kavin, its my first occasion to commenting anyplace, when i read
  this paragraph i thought i could also create comment due to this
  sensible post.

 74. Umanizzare

  27 października 2017 at 08:44

  Thanks a bunch for sharing this with all people you really realize what you’re talking about!

  Bookmarked. Please also seek advice from my site =).
  We could have a hyperlink change agreement among us

 75. Larzews

  27 października 2017 at 13:22

  Lasix With No Rx Fast Shipping [url=http://genericcial.com]cialis[/url] Comprar Cialis 20mg Espana

 76. Larzews

  27 października 2017 at 15:46

  Propecia Causes Impotence Online Viagra Lasix Diuretic 100mg [url=http://leviprices.com]levitra on line[/url] Online Propecia Male Pattern Hair Loss Acheter Du Viagra Rapidement

 77. Itamar Serp

  27 października 2017 at 21:01

  I would like to thank you for the efforts you have put in writing
  this website. I really hope to check out the same high-grade content
  from you later on as well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get
  my own site now 😉

 78. Luiz Gastão Bittencourt

  28 października 2017 at 03:22

  What’s up i am kavin, its my first occasion to commenting anyplace, when i read this post i thought i could also make comment due to this sensible post.

 79. Carlos Eduardo Correa da Veig

  28 października 2017 at 12:05

  Hmm is anyone else having problems with the pictures on this blog loading?

  I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the blog.
  Any feed-back would be greatly appreciated.

 80. Itamar Serp

  29 października 2017 at 01:36

  Greetings! Very helpful advice in this particular post!
  It’s the little changes that will make the most significant changes.
  Many thanks for sharing!

 81. Larzews

  30 października 2017 at 21:51

  Where To Buy Clobetasol Eczema Allergies To Amoxicillin [url=http://costofcial.com]cialis[/url] Doxycycline Isotrex Cialis Viagra Depressione Viagra Pagamento Contrassegno

 82. website numbers

  4 listopada 2017 at 03:59

  Informative article, totally what I wanted to find.

 83. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  5 listopada 2017 at 16:38

  Hello, I enjoy reading through your post. I wanted to write a
  little comment to support you.

 84. Larzews

  7 listopada 2017 at 21:57

  Cialis Lleida How Much Is Zithromax Viagra Efectos Jovenes [url=http://cheapvia50mg.com]viagra[/url] Generico Cialis Italia

 85. doubledubs.com

  8 listopada 2017 at 11:27

  What’s up Dear, are you actually visiting this web page
  daily, if so afterward you will definitely take pleasant know-how.

 86. Umanizzare

  13 listopada 2017 at 00:16

  WOW just what I was searching for. Came here by searching for hello

 87. home security camera systems with audio

  14 listopada 2017 at 13:09

  To secure your loved ones from deterioration?

 88. last resort asbestos

  27 listopada 2017 at 02:53

  Superb post but I was wondering if you could write a litte more on this topic?
  I’d be very thankful if you could elaborate a little bit further.
  Many thanks!

 89. Hyman

  1 grudnia 2017 at 11:54

  Excellent blog you have here but I was wanting to know if you knew of any forums that cover the same topics discussed
  in this article? I’d really love to be a part of online community where I can get feedback from other experienced individuals that share
  the same interest. If you have any suggestions, please let me know.
  Cheers!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra