Felieton

Wyborcom PiS puszczają nerwy

Czy rzeczywiście rządzący obóz się podzielił, czy tylko mamy na łączach przejściowe iskrzenie? Tego nikt ze względów dyplomatycznych otwarcie nie powie.

Jak jest w istocie po wetach prezydenta, wyborcy mogą jedynie domniemywać, bo politycy obozu władzy nie puszczają pary z ust lub owijają w bawełnę. Profesor Zdzisław Krasnodębski zapewnia, że żadnego pęknięcia nie ma, podobnie jak doradca prezydenta Andrzeja Dudy – prof. Andrzej Zybertowicz. Przywykliśmy już takie wypowiedzi traktować z przymrużeniem oka. Dlatego tę zgodę możemy włożyć między bajki, uważając, że jest dla picu. Smutne, że ostatnio nie tylko nie widać „chemii” między PiS-em a pałacem prezydenckim, ale obserwujemy wręcz jak się panowie kopią powyżej kostek. Najnowszym przykładem konfliktu jest wstrzymanie przez prezydenta nominacji generalskich zaproponowanych przez Antoniego Macierewicza, a przewidzianych na 15 sierpnia – Święto Wojska Polskiego.

Zobaczymy jak sytuacja rozwinie się dalej, ale robi się nieciekawie. Już ustawy budujące nowy system wymiaru sprawiedliwości oddzieliły wyraźnie od dotychczasowego politycznego zaplecza prezydenta Dudę, ale i partię Jarosława Gowina, który podobnie jak kiedyś Wałęsa, był podczas głosowania ustaw „za, a nawet przeciw”. Takie medialne bicie piany o bohaterstwie, że co prawda głosował „za, ale…nie wstał i nie bił brawa” jedynie rozśmiesza. Z wypowiedzi Gowina wynika, że w niektórych kwestiach merytorycznych był przeciw, a głosował „za” żeby nie rozpadła się koalicja Prawicy Razem. Ciekawie kombinował, kunktatorstwo czystej wody. Jedną nogą jest w koalicji, która razem z nim przegłosowała ustawy, drugą – twardo stoi przy wyrzucającym do kosza ustawy prezydencie, zapewniając go o swoim poparciu niczym ongiś krakowscy „Stańczycy” w adresie do cesarza Austrii „Przy tobie Panie stoimy i stać będziemy”. Siedzi okrakiem na barykadzie, ale tak długo się nie da, bo przyjdą jeszcze inne dni próby.

Brak wiedzy, o co tak naprawdę w tym sporze chodzi, dlaczego prezydent zamiast wetować, nie skierował obu kontestowanych ustaw do Trybunału Konstytucyjnego, nie wyjaśnia ani uzasadnienie weta nadesłane do Sejmu przez jego kancelarię – bo nie jest przekonujące – ani wywiady rozżalonego wetem Zbigniewa Ziobry w najbardziej PiS-owskich tygodnikach. Fundamentalne prezydenckie uzasadnianie argumentem, że nie do zaakceptowania jest nadzór nad Sądem Najwyższym Prokuratora Generalnego jest oczywiste, tak jak dla jego doradczyni „legendarnej” Zofii Romaszewskiej, która mu na to zwróciła uwagę, bo wie, jak to z tym nadzorem Prokuratora Generalnego jest, ponieważ żyła w PRL i zna problem od podszewki.

Wyborców PiS- u na to szlag trafił, wytknęli Romaszewskiej że z wykształcenia jest… fizykiem, a prezydentowi, że chowa się pod jej spódnicę; zamiast stanąć z otwartą przyłbicą. Zbigniewa Ziobrę też to zabolało, więc zaczął rozdawać ciosy i przypomniał, że w PRL o tym, co miał robić prokurator generalny, decydowały takie gremia jak PZPR, wojsko i MSW z esbecją. W związku z tym gadki pani Romaszewskiej są w obecnej sytuacji nie na miejscu.

Ziobro zwrócił też uwagę, że w ustawie to nie Prokurator Generalny, lecz minister sprawiedliwości miał mieć pieczę nad Sądem Najwyższym i chociaż pełni on te dwie funkcje, to jednak są to dwa odrębne urzędy i odrębne zadania, które łączy jedna osoba. Argument pani Zosi zatem zwala z nóg. Podobnie jak inny argument prezydenta o tym, że ustawa nie opisuje kryteriów, na podstawie których sędziowie Sądy Najwyższego odejdą w stan spoczynku, z wyjątkiem tych, których wskaże kompetentny organ. W ustawie jako organ wskazano ministra sprawiedliwości, ponieważ dysponuje on urzędem zatrudniającym kilkuset prawników, w tym sędziów, których wiedza byłaby potrzebna do przeprowadzenia tej reformy- tłumaczy Ziobro.„Proces ten miał się odbywać pod kontrolą Krajowej Rady Sadownictwa, jednak ostateczna decyzja o pozostawieniu konkretnego sędziego należy do prezydenta” – twierdzi Ziobro, przypominając, że jest oczywiste, iż przyjęte w ustawie rozwiązanie nie proponowało samowolki, lecz wymuszało na ministrze sprawiedliwości uprzednią konsultację kierowanych do prezydenta wniosków. Bo tylko taka procedura dawała gwarancję skuteczności pozytywnego rozstrzygnięcia przez głowę państwa.

Ziobro też tłumaczył, że pozostawał otwarty na inne formuły i prezydenckie propozycje, gdyż nie upiera się przy nadzorze, który miał nad tym sprawować. Jest tylko jedno non possumus, z którego nie zrezygnuje. Chodzi o Izbę Dyscyplinarną sędziów, której formuła nie podoba się korporacji prawniczej. A przecież dobrze wiemy, że choć to środowisko zgodnie z życzeniowym myśleniem prof. Adama Strzembosza I sędziego Sądu Najwyższego miało się oczyścić samo, dotąd tego nie zrobiło, przez co choroba postępowała w tempie sepsy. To nie tylko sędziowskie wyłudzenia, kradzieże kiełbasy czy pendrive’ów, oszustwa, czy rażące błędy. Wystarczy przyjrzeć się roli prawników w całym okresie złodziejskiej transformacji, a ostatnio w aferze Amber Gold czy kryminalnej warszawskiej reprywatyzacji.

Prezydent powiedział, że chce takich ustaw o ustroju wymiaru sprawiedliwości, które będą do zaakceptowania przez wszystkich. To niemożliwe, bo tylko reforma, która naruszy dotychczasowe interesy różnych lobby prawniczych będzie reformą dla ludzi. Inaczej będziemy mieli do czynienia z pozoranctwem i konserwowaniem status quo.

Dla prezydenta Dudy przyszedł czas próby. Mamy sytuację, że albo firmowane przez niego ustawy o KRS i Sądzie Najwyższym będą odzwierciedlały priorytety PiS w kwestii reformy sądownictwa, którą partia ta miała na wyborczych sztandarach, albo – jak mówi Leszek Miller – PiS zrobi z nich w parlamencie marmoladę. Politolodzy przewidują, że pod każdym względem czeka nas gorąca jesień. Na pewno ulica i zagranica. Choć na ulicy niekoniecznie będą tym razem protestować tylko „czarne macice”, miłośnicy białych róż i ośmiorniczek. Ci pogardzani przez salon Janusze też się będą musieli ruszyć z kanapy. Nie ma lekko.

Alicja Dołowska

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

110 komentarzy

110 Komentarzy

 1. Soroka

  13 sierpnia 2017 at 15:25

  Dlaczego Krajowa Rada Sądownicza nie może być wybierana w powszechnych wyborach i nie może powoływać składu Sądu Najwyższego, a także powoływać i odwoływać sędziów?

  • wiesscar

   13 sierpnia 2017 at 15:43

   moze, tylko trzeba miec sile polityczna by to przepchnac,

   • Tomek

    13 sierpnia 2017 at 20:07

    Przede wszystkim, trzeba mieć ku temu wolę polityczną. PiS miał ku temu siłę, ale nie miał woli, skoro wolał wybrać danie kontroli nad tym Ziobrze.

  • Egzorcysta

   13 sierpnia 2017 at 22:12

   Sedziowie z krajowej rady sadowniczej nie moga powolywac sedziow bo jak praktyka pokazala i pokazuje, sedzia zostanie ziec corki sedziego z rady sadowniczej na weselu corki przy wodeczce jak za komuny.Zeby nie zostawali powolywani dzieci kolesiow, czy tych oficerow prowadzacych , ktorym sedziowie w tamtych czasach zawdzieczali kariery mimo swej ulomnosci.Itd.
   Sedzia powinno sie moc zostac jak w USA po wielu, latach pracy jako adwokat lub prokurator jak nie wplynela na niego zadna skarga ani o korupcje ani o stronniczosc, ani o skradzenie w sklepie skarpetek.A do tego by sedziemu uczynic korupcje niemozliwa, pownno sie wprowadzic lawe przysieglych, czyli „swiadkow” jak sprawe prowadzi.Ale Chazarzy nie dadza sobie wydrzec, tych swoich przywilejow jakie pozwalaja im na bezkarne rozporzadznie polskim gojem wedlug prawa talmudycznego.Predzej rozpetaja wojne domowa niz oddadza swoje przywileje.Zreszta prezydent Kornhauser jest absolutnie za tym by sie nic nie zmienilo.

   • Soroka

    15 sierpnia 2017 at 14:27

    Zgodnie z twoją logiką, sędziów powinni powoływać stare panny i starzy kawalerowie!
    Zaraz! Ale oni mają kolegów i koleżanki!

 2. Egzorcysta

  13 sierpnia 2017 at 15:31

  Nie da sie w Polsce zlikwidowac obowiazujecego „prawa talmudycznego”, ani jego wykonawcow poniewaz ci co mieliby to zlikwidowac to tez talmudysci,a przynajmniej wieksza ich czesc, plus tak zwani szabesgoje.Wielu z nich od lat szkolona w AIPAC, niczym kiedys inni w Moskwie.Jak wiec mamy sobie wyobrazic ze diaspora odmowi swoim braciom w wierze, zgodnych z Talmudem ich praw, traktowania goja polskiego jak sobie chca w zaleznosci od jego czolobitnosci i swiadomosci?
  O ile ktokowiek wierzy, ze „urwa urwie lep urwie” to jest naiwny jak male dziecko.Jedyna nalka jaka ma z tego wyplynac dla juz niesamowicie butnych i aroganckich „sedziow” jest „nie robcie tego tak oscentacyjnie” bo polski goj sie zdenerwuje i wam szyje w nocy podetnie.I takie wnioski maja wyciagnac z tego calego ambarasu sedziowie.Zabawa w zmiany w sadownictwie, ma tylko wyhamowac sedziow poniewaz rzadowi „polskiemu” sluzby doniosly o tym ze w Narodzie sie juz gotuje.Ale nikt nigdzie na tym w sadownictwie nie ucierpi, ani personalnie, ani finansowo, a moze nawet w ramach rekompensaty sedziowie talmudyczni dostana sute premie i podwyzki, na co w zasadzie cale zachowanie sie poslow, ktorzy za interesem zydokomuny zawsze glosowala jak jeden maz, a za interesem Narodu ktorych ich karmi malo kiedy, a jak juz to media rok czasu o tym przpominaja co dwa dni.Tak wiec osobiscie jestem przkonany ,ze skonczy sie jak zawsze na jakiejs „probie” ,a juz mamy nowy temat na przykrywke , czyli odszkodowania od Niemcow za wojnenne szkody.Nagle ktos pozwolil o tym mowic?
  Tak wiec z pewnoscia sprawa kasy bedzie znow celebrowana przez media za kazdym razem kiedy Narod zechce porozmawiac o sprawach „zapomnianych”.Jak wiemy Zydzi od Polakow chca ok 65 miliardow dolarow, ktorych Polacy nie maja, a ukrasc im oficjalnie lasy czy ziemie, moze zakonczyc sie wojna domowa.Wiec sadze ,ze pod pozorem odszkodowan dla Polakow chca ugrac i to i jeszcze wiecej, bo nawet jakby pofantazjowac ,ze Polska dostnie te odszkodwania, to zaden Polak nie powacha nawet grosza, z tych odszkodowan, i nie bedzie jak za Gierka.Ale media beda wlasnie glosic ze bedzie i beda podburzac Narod Polski niczym zydowskiego buldoga na swoich sasiadow.Co prawda Polakow uratowaly narazie te 65 miliardow dolarow, przed inawazja nachodzcow islamskich.Bo gdyby nie to ,ze wtedy musieliby sie calkiem juz z tym pozegnac zainteresowani ta kasa.
  Nie mniej jednak wlascicele swiata majacy drukarnie pieniedzy czyli Rotschild & Co ,moga nie miec duzo cierpliowsci i chciec czekac z kolejna depopulacja Europy i Rosji, po ktorej maja nadzieje, ze Europa sie juz nie podniesie tm bardziej ,ze bedzie miala nad soba maczety niepismiennych kozopasow islamskich ,ktorzy w ramach dzizji beda gospodarke dusic juz w zarodku.Jak mocno Polska ucierpi jest zaplanowane juz 70 lat, a niesmialo wspomniene juz przed stu laty, ze ma pozostac tylko 5 milonow Polakow.Polakow karmi sie narracja o wielkiej Polsce, od morza do morza, ale zapomina sie mowic, ze tu chodzi o wielka Chazarie, o odbudowe chazarskiego panstwa, ktore juz w kwalakach jest utworzone a reszta jest kwestia polaczenia kawalkow.Zydzi przjeli juz Ukraine i Polske, usilnie pracuja nad Wegrami, i poludniem.Czyli swoimi dawnymi terenami ktore byc moze beda polaczone az z Izraelem.Przynajmniej wiele na to wskazuje.Jak wiec na tle takich celow i planow ktos z rzadu „polskiego” ujmie sobie i sadownictwu czy gospodarce w rekach talmudystow, jakichkiolwiek przywilejow? Tak ciezko latami wypracowanych, jak bedzie mogl zrezygnowac z przywileju okradania poslkiego goja, bezkarnie.Kto w to wierzy sam sobie szkodzi.Uknuty teatr i nic wiecej.Nawet marnie zaplanowany.Od samego poczatku bylo wiadomo ze pan Kornhauser rozwmaiajacy w domu po hebrajsku zablokuje odbieranie przywilejow Zydom, niczym „Bolek” tez Zyd Lejba Konhe , ujawnienie tajnych wspolpracownikow.Albo jeszcze inny czyli Isaak Schtolzman, zakazal wyjasnic okradania Polakow np za pomoca systemu Pewex.Jak wiec mozna byc tak naiwnym ze szlolony w Aipac „nasz rzad” zadziala na korzysc Narodu Polskiego.Jest takie przyslowie „Obiecanki cacanki a glupiemu radosc”.

  • johnie

   13 sierpnia 2017 at 17:29

   Rzekłeś Waść, nic dodać, nic ująć…
   PAAAANI Alicjo…
   PO CO Pani się tym w ogóle zajmuje ?..
   Przecież oni się tam wszyscy zaledwie „pięknie różnią” (kolorami łajdactwa) (S.Michalkiewicz).
   NIE MA Pani co robić ?..
   Proszę zająć się „SZCZEPIENIAMI”, bo TO JEST priorytet dla POLAKÓW, a NIE roztrząsanie, który tam żydek, czy szabesgojek, na jaki temat pierdnął, bo to absolutnie NIEWAŻNE, skoro „polski” „wymiar sprawiedliwości” jest (jak koń) – że każdy widzi i NIC SIĘ NIE ZMIENI (czemu dało delikatne pogrożenie paluszkiem z Waszyngtonu onegdaj, zanim jeszcze nasz Duduś dostał telefon od Frau Merkel na ten temat..
   PAAAni Alicjo…
   BOI się Pani tematów ważnych i istotnych ? 🙂 ..

 3. wiesscar

  13 sierpnia 2017 at 15:42

  „Wystarczy przyjrzeć się roli prawników w całym okresie złodziejskiej transformacji, a ostatnio w aferze Amber Gold czy kryminalnej warszawskiej reprywatyzacji.”

 4. Zbig

  13 sierpnia 2017 at 21:34

  Zdębiałem po przeczytaniu wywiadu KAI z abp. Głódziem na temat wet PAD-a.Włosy dęba stają jak się czyta co mówi ten hierarcha.Wierzyc się nie chce.Po prostu mi wstyd.Widać jak wyraźnie polski Kościół jest podzielony.Gądecki słał PaD-owi prośby podziękowania za weta, Głódź też wychwala pod niebiosa.I Hoser. Po której oni są stronie?Wygląda na to, że kasty.Czego się przestraszyli? Moze są na nich papiery?Całe szczęście,ze milczy w tej sprawie abp. Jędraszewski. Jedyna nadzieja patriotów.

 5. Bertold

  14 sierpnia 2017 at 12:40

  @Soroka: piszesz, że Krajowa Rada Sądownicza mogłaby być powoływana w wyborach powszechnych, ale czy by to coś da? Tylko pozornie.I tak zwyciężyłyby układy i koterie kasty oraz pieniądze biznesu na kampanię.No bo co przeciętny obywatel- wyborca wie o kompetencjach prawnika, którego miałby wybierać? Kompletnie nic. Tak jak nic nie wiemy o radnych w większych miejscowościach, a oni kręcą interesy i wcale nas nie reprezentują. Jak to widzisz Soroka?Kursy robić dla wyborców, czy jak?

 6. Silvia Odete Morani Massad

  5 września 2017 at 17:02

  What’s up to all, as I am truly keen of reading this webpage’s post to
  be updated on a regular basis. It contains pleasant stuff.

 7. Spencer

  6 września 2017 at 22:46

  Very quickly this web site will be famous amid all blogging visitors, due to it’s fastidious posts

 8. estate market

  7 września 2017 at 00:32

  After looking into a handful of the blog posts on your blog,
  I really appreciate your technique of blogging. I book-marked it to my bookmark webpage list
  and will be checking back soon. Take a look at my web site as well and let me know your opinion.

 9. Ashleigh

  8 września 2017 at 08:39

  Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging
  for? you make blogging look easy. The overall look of your website is magnificent, as well as the content!

 10. Hi there just wanted to give you a quick heads up.
  The text in your content seem to be running off the screen in Internet explorer.
  I’m not sure if this is a format issue or something to do with internet browser compatibility but I thought I’d post to let you know.
  The design and style look great though! Hope you
  get the issue resolved soon. Many thanks

 11. Osvaldo

  9 września 2017 at 01:57

  You actually make it seem really easy along with your presentation however I find this topic to be actually
  something which I think I might never understand. It sort of feels too complex and extremely vast for me.
  I am having a look ahead to your subsequent
  post, I will try to get the grasp of it!

 12. filmy.online.hardsite.pl

  10 września 2017 at 11:42

  Simply want to say your article is as astonishing. The clearness in your post is just great and
  i can assume you are an expert on this subject.
  Well with your permission let me to grab
  your RSS feed to keep updated with forthcoming post.
  Thanks a million and please continue the
  gratifying work.

 13. Leszek1

  10 września 2017 at 15:51

  To chyba logiczne, ze wymiar sprawiedliwosci powinien podlegac ministrowi sprawiedliwosci. Abstrahujac od powyzszego, uwazam iz nie bylo zadnego sporu pomiedy Prezydentem i Prezesem. Sadze, ze cala akcja zostala przeprowadzona scisle z uzgodnionymi zalozeniami.

 14. Lelio Vieira Carneiro Junior

  10 września 2017 at 16:09

  Wonderful beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how could i subscribe for
  a blog website? The account aided me a acceptable deal.
  I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea

 15. https://pt.wikipedia.org/

  10 września 2017 at 17:17

  excellent put up, very informative. I’m wondering why the other experts of this sector do
  not understand this. You should proceed your writing. I’m
  confident, you have a huge readers’ base already!

 16. things you need to become a cartoonist

  11 września 2017 at 04:51

  I every time spent my half an hour to read this weblog’s articles
  or reviews all the time along with a cup of coffee.

 17. Great post! We will be linking to this particularly great
  post on our website. Keep up the good writing.

 18. financial loans

  13 września 2017 at 01:31

  Someone necessarily lend a hand to make seriously articles I might state.

  This is the first time I frequented your website page and to this point?
  I surprised with the analysis you made to create this particular put up
  incredible. Excellent process!

 19. nokia x1-01

  13 września 2017 at 10:49

  Post writing is also a fun, if you be familiar
  with after that you can write otherwise it is difficult to write.

 20. golf clubs

  15 września 2017 at 15:04

  Hi there, after reading this awesome paragraph i am too delighted to share my familiarity here with mates.

 21. golf course

  15 września 2017 at 20:48

  you’re really a excellent webmaster. The
  site loading pace is incredible. It kind of feels that you’re doing
  any unique trick. Also, The contents are masterwork.

  you’ve performed a great activity on this subject!

 22. golf course

  17 września 2017 at 07:37

  This is a topic that’s close to my heart… Best wishes!

  Where are your contact details though?

 23. travel cruise starting

  20 września 2017 at 03:08

  excellent issues altogether, you simply won a new reader.
  What could you recommend in regards to your put up that you just made
  a few days ago? Any positive?

 24. beaufort golf

  21 września 2017 at 00:23

  When I originally commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is
  added I get three e-mails with the same comment. Is there any
  way you can remove people from that service? Thanks a lot!

 25. butt workout

  21 września 2017 at 01:14

  I am regular reader, how are you everybody?

  This piece of writing posted at this web site is actually good.

 26. Hi there! Do you use Twitter? I’d like to follow you if
  that would be okay. I’m definitely enjoying your
  blog and look forward to new updates.

 27. Hye

  23 września 2017 at 12:48

  Hello friends, how is all, and what you desire to say
  regarding this paragraph, in my view its truly awesome for me.

 28. Cedric

  23 września 2017 at 19:25

  I am curious to find out what blog platform you are utilizing?

  I’m having some small security problems with my latest
  website and I’d like to find something more secure.
  Do you have any suggestions?

 29. Charlotte

  24 września 2017 at 05:15

  Pretty! This was an incredibly wonderful post.
  Thank you for providing this info.

 30. Hattie

  24 września 2017 at 14:57

  Hello, I enjoy reading all of your article post. I wanted
  to write a little comment to support you.

 31. http://www.xing3618.com

  24 września 2017 at 23:17

  Very good post. I will be dealing with some of these issues as well..

 32. Larzews

  25 września 2017 at 11:26

  Cialis Montreal Sale Generic Isotretinoin C.O.D. Website [url=http://cialtobuy.com ]cialis buy online[/url] Cialis Tiempo De Reaccion Pfizer Viagra Online Australia

 33. http://www.mmacgn.com

  25 września 2017 at 12:12

  I am genuinely pleased to glance at this weblog posts which includes tons of useful data,
  thanks for providing such data.

 34. http://luizfernandomonteirobittencourt.info

  25 września 2017 at 16:49

  Yes! Finally someone writes about route travel tips.

 35. Coral

  25 września 2017 at 19:17

  Hi there! Do you know if they make any plugins to assist with SEO?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not
  seeing very good success. If you know of any please share.
  Thanks!

 36. Aidan

  26 września 2017 at 10:27

  We stumbled over here from a different website and thought I might check things out.
  I like what I see so i am just following you. Look forward
  to going over your web page for a second time.

 37. http://web.enerjiuzmanlari.org.tr

  26 września 2017 at 11:37

  Fascinating blog! Is your theme custom made
  or did you download it from somewhere? A theme
  like yours with a few simple adjustements would really make my blog stand out.
  Please let me know where you got your theme. Cheers

 38. Kathy

  26 września 2017 at 14:44

  What’s up, after reading this awesome article
  i am also delighted to share my familiarity here with colleagues.

 39. Senaida

  26 września 2017 at 23:51

  It’s in fact very complex in this full of activity life to listen news on TV, thus I
  simply use internet for that reason, and get the hottest information.

 40. thebeardspot.com

  27 września 2017 at 01:33

  I am no longer certain where you are getting your information, however great topic.
  I needs to spend a while finding out more or figuring out more.
  Thank you for excellent information I used to be in search of
  this info for my mission.

 41. travel magazine

  27 września 2017 at 03:28

  Hello, everything is going well here and ofcourse every one is sharing information, that’s truly fine, keep up writing.

 42. Molly

  28 września 2017 at 01:07

  Amazing things here. I’m very happy to see your article.

  Thanks a lot and I am looking ahead to touch you. Will you kindly drop me a
  mail?

 43. Hi I am so happy I found your website, I really found you by accident,
  while I was researching on Google for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say cheers for a incredible
  post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t have time
  to go through it all at the moment but I have saved it and also included your RSS feeds, so when I have time I will
  be back to read a lot more, Please do keep up the superb work.

 44. Cecilia

  29 września 2017 at 14:19

  Greetings! I’ve been reading your site for a while now and finally got the bravery
  to go ahead and give you a shout out from Humble Texas!
  Just wanted to say keep up the excellent job!

 45. Larzews

  1 października 2017 at 03:38

  Danni Propecia Cialis Generique Avis [url=http://cialtobuy.com ]buy cialis[/url] Best Online Drugstore Precio Del Cialis En Andorra

 46. heart attacks

  1 października 2017 at 13:36

  As the admin of this web page is working, no hesitation very rapidly it will
  be renowned, due to its feature contents.

 47. Ofelia

  1 października 2017 at 22:18

  This is really interesting, You are a very skilled blogger.

  I have joined your feed and look forward to seeking
  more of your excellent post. Also, I’ve shared your website in my social networks!

 48. Carlos Eduardo Correa da Veiga

  2 października 2017 at 04:02

  Howdy just wanted to give you a quick heads up.
  The text in your content seem to be running off the
  screen in Ie. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with
  web browser compatibility but I thought I’d post to let you know.
  The layout look great though! Hope you get the problem fixed soon. Many thanks

 49. Annette

  2 października 2017 at 04:59

  Appreciate the recommendation. Will try it out.

 50. Frederico de Almeida Vieira Carneiro

  2 października 2017 at 08:21

  I blog often and I seriously appreciate your information. This great article has really peaked my interest.

  I will book mark your site and keep checking for new details about
  once per week. I opted in for your RSS feed too.

 51. www.facebook.com

  2 października 2017 at 17:46

  This blog was… how do I say it? Relevant!! Finally I’ve found
  something which helped me. Thanks a lot!

 52. heart rhythms

  2 października 2017 at 18:46

  Hi there Dear, are you actually visiting this web site regularly, if
  so after that you will absolutely take nice experience.

 53. soccer shoes

  2 października 2017 at 22:22

  Every weekend i used to pay a quick visit this web page, as i wish for
  enjoyment, as this this website conations genuinely nice funny
  stuff too.

 54. jordan soccer jersey

  3 października 2017 at 17:24

  I simply couldn’t go away your website prior to suggesting that I extremely enjoyed the
  standard information an individual supply for your guests?

  Is going to be back continuously to check up on new posts

 55. jordan soccer jersey

  3 października 2017 at 22:15

  Hello to every one, the contents existing at this web page are really awesome for
  people experience, well, keep up the good work fellows.

 56. Egli Diana Pinto

  4 października 2017 at 16:14

  Superb site you have here but I was wanting to know if you knew of any discussion boards that cover the
  same topics talked about in this article? I’d really
  love to be a part of online community where I can get suggestions from
  other knowledgeable people that share the same interest.
  If you have any suggestions, please let me know.
  Appreciate it!

 57. Charolette

  5 października 2017 at 04:19

  Unquestionably believe that which you stated.
  Your favorite justification seemed to be on the internet the simplest thing to bear in mind of.
  I say to you, I certainly get irked even as folks think about worries that they just don’t recognize about.

  You controlled to hit the nail upon the highest and also defined out the
  whole thing with no need side effect , people could take a signal.
  Will probably be back to get more. Thanks

 58. Larzews

  5 października 2017 at 17:02

  Propecia Temple Hair Loss Viagra Funktion Acquistare Levitra Bayer [url=http://tadalaf20mg.com]online pharmacy[/url] Levitra 20 Mg Risultati Viagra Et Performance Cialis Wirkung Verstarken

 59. jordan soccer

  6 października 2017 at 08:50

  After exploring a few of the blog posts on your blog,
  I seriously appreciate your way of writing a blog. I saved it to my
  bookmark website list and will be checking back soon. Please visit my web site too and let me know how you feel.

 60. Whitney

  7 października 2017 at 01:43

  I’m more than happy to find this web site. I wanted to thank you
  for ones time for this particularly fantastic read!!
  I definitely enjoyed every little bit of it and I have
  you saved to fav to check out new stuff on your blog.

 61. smart phones

  7 października 2017 at 15:59

  Hello to all, how is the whole thing, I think every one is getting more from this web page,
  and your views are good in support of new people.

 62. Egli Diana Pinto

  7 października 2017 at 18:43

  Great site you’ve got here.. It’s hard to find quality writing
  like yours these days. I seriously appreciate individuals like you!
  Take care!!

 63. confer heart protection

  8 października 2017 at 17:13

  Admiring the persistence you put into your website and in depth information you provide.
  It’s good to come across a blog every once in a while that isn’t
  the same out of date rehashed information. Fantastic read!
  I’ve bookmarked your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 64. Larzews

  8 października 2017 at 20:30

  Comprar Viagra Online Acheter Levitra 20mg Cialis [url=http://viafreetrial.com]viagra[/url] Levitra Tarif Belgique

 65. idontwanttoadult.com

  9 października 2017 at 09:20

  Amazing issues here. I am very glad to see your post.
  Thanks a lot and I am having a look forward to contact you.
  Will you kindly drop me a e-mail?

 66. hey

  10 października 2017 at 01:28

  Why people still use to read news papers when in this technological globe everything is available on net?

 67. Temeka

  10 października 2017 at 04:17

  Thanks for sharing your thoughts about video production studio.
  Regards

 68. chamgosari.net

  11 października 2017 at 06:05

  Good site you have here.. It’s hard to find excellent writing like yours these days.

  I truly appreciate people like you! Take care!!

 69. http://otosb.tactise.com/blog/64160.html

  11 października 2017 at 08:19

  Remarkable! Its really awesome piece of writing, I
  have got much clear idea on the topic of from this post.

 70. Larzews

  11 października 2017 at 22:32

  Levitra Wie Einnehmen Principio Activo Proscar Vs Propecia Cialis Online Koln [url=http://cheapvia50mg.com]viagra online[/url] Generic Viagra For Sale Farmaco Viagra Senza Ricetta

 71. www.globo.com

  12 października 2017 at 01:30

  fantastic issues altogether, you simply received a new reader.
  What may you suggest about your submit that you just made some days in the past?
  Any positive?

 72. Raleigh

  12 października 2017 at 03:48

  I know this web site offers quality depending articles or reviews and other data,
  is there any other web page which offers these kinds of things in quality?

 73. make holiday travel

  13 października 2017 at 09:37

  Wonderful website. Lots of useful info here. I’m sending it to a few pals ans also sharing in delicious.
  And certainly, thank you to your effort!

 74. asbestos spores

  14 października 2017 at 00:57

  Howdy! This article couldn’t be written any better!

  Looking through this article reminds me of my previous roommate!
  He always kept talking about this. I am going to send this post to him.

  Fairly certain he’s going to have a very good read. Thanks for sharing!

 75. website whenever

  14 października 2017 at 08:01

  Hey there! I know this is kinda off topic however , I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog post or vice-versa?
  My website addresses a lot of the same subjects as yours and I think we
  could greatly benefit from each other. If you might be interested feel
  free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you!
  Awesome blog by the way!

 76. lelio vieira carneiro junior

  15 października 2017 at 00:16

  Amazing! Its actually remarkable paragraph, I have got much clear idea concerning from this piece of writing.|

 77. Larzews

  15 października 2017 at 05:15

  Amoxicillin Dosage Dental Buy Now Finasteride Claravis Cod Acticin [url=http://buygenericvia.com]viagra[/url] Amoxicillin Feline Dose Cialis Preise Schweiz 232 Buy Advair From Mexico

 78. Ellis

  17 października 2017 at 15:13

  I couldn’t refrain from commenting. Perfectly written!

 79. Itamar Serpa Fernandes

  17 października 2017 at 17:40

  It’s genuinely very complex in this busy life to listen news on TV, thus I simply use world wide web for that purpose, and take the newest news.|

 80. Umanizzare

  17 października 2017 at 18:32

  I’m really loving the theme/design of your website. Do you ever run into any web browser compatibility problems? A few of my blog readers have complained about my website not operating correctly in Explorer but looks great in Opera. Do you have any ideas to help fix this issue?|

 81. Grupo Coral fraude

  17 października 2017 at 19:29

  This post is worth everyone’s attention. How can I find
  out more?

 82. Luiz Gastão Bittencourt

  17 października 2017 at 20:46

  Greetings! Quick question that’s entirely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My site looks weird when viewing from my iphone 4. I’m trying to find a template or plugin that might be able to correct this issue. If you have any suggestions, please share. With thanks!|

 83. Itamar Serp

  17 października 2017 at 22:10

  obviously like your web-site but you need to test the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I to find it very troublesome to inform the reality however I’ll surely come back again.|

 84. Carlos Eduardo Veiga

  18 października 2017 at 00:17

  I used to be able to find good advice from your blog posts.|

 85. fast download mp3 songs for free

  18 października 2017 at 01:19

  I’m gone to say to my little brother, that he should also go to see this weblog on regular basis to obtain updated from newest reports.|

 86. Egli Diana Pinto

  18 października 2017 at 02:41

  You actually make it appear really easy with your presentation however I to find this matter to be really one thing which I think I would never understand. It kind of feels too complex and extremely extensive for me. I’m looking forward on your next put up, I will attempt to get the hang of it!|

 87. Itamar Serp

  18 października 2017 at 02:54

  Oh my goodness! Impressive article dude! Many thanks, However I
  am encountering troubles with your RSS. I don’t understand the reason why
  I can’t join it. Is there anyone else having the same RSS problems?
  Anyone who knows the solution will you kindly respond?

  Thanx!!

 88. Download Imagine Dragons Thunder

  18 października 2017 at 03:05

  I am curious to find out what blog platform you are working with? I’m having some small security problems with my latest website and I’d like to find something more secure. Do you have any recommendations?|

 89. Lelio Vieira Carneiro

  18 października 2017 at 05:03

  Have you ever considered about adding a little bit more than just your articles? I mean, what you say is fundamental and all. However think about if you added some great visuals or video clips to give your posts more, „pop”! Your content is excellent but with images and videos, this website could undeniably be one of the very best in its niche. Very good blog!|

 90. Luiz Fernando Monteiro Bittencourt

  18 października 2017 at 06:51

  First off I want to say awesome blog! I had a quick question which I’d like to ask if you don’t mind. I was interested to find out how you center yourself and clear your head prior to writing. I’ve had a difficult time clearing my mind in getting my thoughts out. I truly do take pleasure in writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes tend to be lost just trying to figure out how to begin. Any suggestions or tips? Many thanks!|

 91. Grupo Coral

  18 października 2017 at 08:33

  Everything said made a great deal of sense. But, what about this? suppose you composed a catchier title? I mean, I don’t want to tell you how to run your blog, but what if you added a title that grabbed folk’s attention? I mean %BLOG_TITLE% is a little boring. You ought to look at Yahoo’s home page and note how they create article headlines to grab viewers to click. You might try adding a video or a related pic or two to grab readers interested about what you’ve got to say. Just my opinion, it would make your posts a little livelier.|

 92. Itamar Serpa Fernandes

  18 października 2017 at 10:19

  Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article. I’ll be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post. I’ll certainly return.|

 93. Itamar Serpa Fernandes

  18 października 2017 at 12:02

  I believe what you posted made a great deal of sense. But, what about this? what if you added a little content? I am not suggesting your content is not solid., but what if you added a post title to possibly grab people’s attention? I mean %BLOG_TITLE% is kinda vanilla. You should glance at Yahoo’s front page and note how they create article headlines to grab viewers interested. You might try adding a video or a picture or two to get readers excited about everything’ve written. In my opinion, it would bring your posts a little bit more interesting.|

 94. Itamar Serpa Fernandes

  18 października 2017 at 13:04

  I absolutely love your blog and find the majority of your post’s to be what precisely I’m looking for. Does one offer guest writers to write content for yourself? I wouldn’t mind writing a post or elaborating on a lot of the subjects you write regarding here. Again, awesome website!|

 95. Egli Diana Pinto

  18 października 2017 at 13:50

  Wonderful items from you, man. I’ve consider your stuff prior to and you are simply too fantastic. I really like what you have acquired right here, certainly like what you are saying and the way in which during which you are saying it. You are making it enjoyable and you continue to take care of to stay it smart. I can not wait to read much more from you. That is really a wonderful site.|

 96. Itamar Serpa

  18 października 2017 at 13:58

  I am really grateful to the holder of this website who has shared this wonderful piece of writing at at this time.|

 97. Carin

  18 października 2017 at 15:55

  Hey there! This post couldn’t be written any better!
  Reading through this post reminds me of my good old room mate!
  He always kept chatting about this. I will forward this post to him.
  Pretty sure he will have a good read. Thanks
  for sharing!

 98. tercio borlenghi junior

  18 października 2017 at 15:55

  I’m amazed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s both equally educative and entertaining, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head. The problem is something too few people are speaking intelligently about. I’m very happy I came across this in my hunt for something concerning this.|

 99. Dadado Veig

  18 października 2017 at 16:31

  Hi I am so excited I found your site, I really found you
  by accident, while I was searching on Askjeeve for something else, Anyhow I
  am here now and would just like to say many thanks for a remarkable post
  and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design),
  I don’t have time to read through it all at the moment but I have book-marked it and also added your RSS feeds,
  so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the fantastic job.

 100. Grupo Serval presídios

  18 października 2017 at 17:55

  Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Cheers|

 101. Itamar Serpa Fernandes

  18 października 2017 at 20:29

  Good post. I certainly love this website. Continue the good work!|

 102. right timex

  18 października 2017 at 21:00

  Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for?
  you make blogging look easy. The overall look of your web site is great, let alone the content!

 103. tercio borlenghi jr

  19 października 2017 at 03:11

  Hi there! I know this is kinda off topic however I’d figured I’d ask.

  Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog post or vice-versa?
  My website covers a lot of the same subjects as yours and I feel we could greatly benefit from each other.

  If you happen to be interested feel free to shoot me an e-mail.
  I look forward to hearing from you! Excellent blog by the way!

 104. Jose Wilame Araujo Rodrigues

  19 października 2017 at 03:21

  Today, I went to the beach front with my kids.
  I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said „You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to
  her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched
  her ear. She never wants to go back! LoL I
  know this is completely off topic but I had to tell someone!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra